Starački dom

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by greeneyes » 06 Jan 2021, 19:25

vrhbosnica wrote: 06 Jan 2021, 15:47
greeneyes wrote: 06 Jan 2021, 12:47 Ma cini ti se. To je isto ona prica ma sveje do mi koliko cu zivjeti, jest malo morgen. Hocu da zivim bar stoju u zdravlju i veselju
hocu i ja stoju, al tamo oko 80e fino lijepo u dom..
cisto, opeglano, skuhano.. a ja sa nekim puterom od 70god se skitam po carsiji...
zivot je fin :pusi
Cek sad, je hoces stoju ili 80 ojri :jutarnja

Ma ne bih vala. Provedes negdje 50-60 god, tu se od djeteta pretvpris u starca, sve prosjes tu i onda da ides negdje na tudje, takoreci. Bjaaz, bjaaz. Ne volim nociti kod nekog, a nekamo l' da zivim negdje drugo :oo
Samo sabura

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by srculence7 » 08 Jan 2021, 14:10

Iz mog ugla ne bih ali ne osuđujem ljude koji to učine jer verovatno nemaju drugog izbora. Danas se i u nekim domovima trude da animiraju starije da budu kreativni, vode ih na izlete, organizuju im radionice, na primer kod nas je popularna ta mentalna aritmetika i gledaju da im pruže sadržaje koji bi usporili propadanje kognitivnih funkcija... naravno da ima i onih kod kojih je demencija uzela maha i koji su vezani za krevet...
Ima i toga što je Duminjo rekao da je mnogima to urezano da je to na korak do smrti, poslednji stepenik, ali ako već nismo u mogućnosti da brinemo o njima, ipak tamo ima stručnjaka, lekara, psihologa, sociologa, m.sestara tako da će biti zbrinuti i po pitanju zdravstvenog stanja, uzimanja terapije, ishrane, higijene i slično...
E sad iz ugla starijih, neki baš zbog gore navedenog, po pitanju nege, osećaju sigurnost a i da ne bi osećali da su teret deci žele da odu u dom a neki to doživljavaju kao odbacivanje od članova porodice, osećaju se bezvredno, prebacuju da su drugi dužni da se o njima staraju i sl...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Hurija » 08 Jan 2021, 14:22

vrhbosnica wrote: 06 Jan 2021, 12:17 samo mi jedno nije jasno kod tih domova: jel mogu oni izlaziti i dolaziti po volji...
naravno ne oni bolesniji, koji su manje vise vezani za krevet, njegovatelja, terapije itd..
ali oni jos fit
Trenutno ne zbog Pandemije Corona virusa,inače u mojoj čarsiji i do susjednih gradova su razvozili penzionere u obilaske kuća na Džumu i ogranozovali su i izlete prije ovoga stanja da pandemijom.


🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Mutevelija » 08 Jan 2021, 14:33

Ima ljudi koji vole raditi jos a stari su I sta sad ti bi njega u staracki zatvorio.

Znam.dva kovaca sto I dan.danas rade.sa 80 godina, a posebno ko je na selu bavi se necim sa penzijom jos plus.

Onda komsija drzi krave, prodaje sverca, bavi se tim.a70 godina bi.

I jos jedan dok nije slomio kuk sa 75 cijepo drva.
I ti ga zatvori.
Last edited by Mutevelija on 08 Jan 2021, 14:37, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53904
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15228 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by HAVANA » 08 Jan 2021, 14:36

Kako ces bolan zdravog covjeka smjestit, ko te pita uopste sta ti hoces? Prica se valjda o bolesnim i onim koji zele da idu u staracki. Cuj da ja starom kazem smjesticu te u staracki, covjek 10 kilometara seta svaki dan. Reko bi mi koga ces ti smjestit jebo te otac, cuj on ce mene smjestit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Mutevelija » 08 Jan 2021, 14:37

HAVANA wrote: 08 Jan 2021, 14:36 Kako ces bolan zdravog covjeka smjestit, ko te pita uopste sta ti hoces? Prica se valjda o bolesnim i onim koji zele da idu u staracki. Cuj da ja starom kazem smjesticu te u staracki, covjek 10 kilometara seta svaki dan. Reko bi mi koga ces ti smjestit jebo te otac, cuj on ce mene smjestit.
Pa vidi naslova bil roditelje smjestili u staracki
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Mutevelija » 08 Jan 2021, 14:38

Pozdrav svima,

za potrebe istraživanja o životnim navikama osoba treće dobi u našoj zemlji, prikupljam mišljenja o smještaju starijih osoba u starački dom. Zamolila bih za odgovore na ova pitanja:

1) da li su ovakve institucije dobro rješenje za brigu o starijim i/ili oboljelim osobama?
2) da li biste vi smjestili vašeg roditelja u dom za starije osobe?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53904
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15228 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by HAVANA » 08 Jan 2021, 14:41

Pa prica se o onim koji zele ili imaju potrebu za njegom. Kako ces smjesti onog ko nece, ne zeli, moze sam...?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53904
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15228 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by HAVANA » 08 Jan 2021, 14:43

Mene ne slusa kad mu kazem da se ne penje na krov i popravlja crijep, da ne kreci, betonira... A ne to da me poslusa. Cuj haj u dom, ja reko. :plavi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Mutevelija » 08 Jan 2021, 16:56

HAVANA wrote: 08 Jan 2021, 14:41 Pa prica se o onim koji zele ili imaju potrebu za njegom. Kako ces smjesti onog ko nece, ne zeli, moze sam...?
Ma nije to receno u uvodu nego ste razvodnjavali kasnije.
:DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53904
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15228 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by HAVANA » 15 Jan 2021, 07:18

Ja cu u ovaj, na bostaricima. Image
photo upload website
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Da li biste smjestili roditelja u starački dom?

Post by Masamune » 15 Jan 2021, 08:20

Ako oni to žele. Nema šanse da bih ih tjerao na to.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28489
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1499 times
Been thanked: 1493 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by uvijek_kontra » 25 Jan 2021, 22:40

Nadam se da nikad nece do toga doci da odluce dedu dati u dom. Vjerujem da se moj tata ne bi ni pitao. A ni ja nisam za to, ali ne vjerujem da bi me netko pitao. Da dodje do toga, dedi bi odma ponudila da se seli kod nas, iako je pitanje kako bi on to prihvatio sve.

Ja mislim da bi bio krajnje razocaran da mora u dom, a s druge strane ne vjerujem da bi prihvatio da dodje kod nas, iz razloga da ovi sto bi nekad mogli odlucivati o tome, ne dignu nos.

Daj Boze pa to nikad ne bude potrebno. Neki dan je pao, zamalo katastrofa da bude al eto, srecom, modrice i bolovi samo. 89 kuca na vrata, jos mnogo ih bilo. :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by dadojović » 25 Jan 2021, 22:47

uvijek_kontra wrote: 25 Jan 2021, 22:40 Nadam se da nikad nece do toga doci da odluce dedu dati u dom. Vjerujem da se moj tata ne bi ni pitao. A ni ja nisam za to, ali ne vjerujem da bi me netko pitao. Da dodje do toga, dedi bi odma ponudila da se seli kod nas, iako je pitanje kako bi on to prihvatio sve.

Ja mislim da bi bio krajnje razocaran da mora u dom, a s druge strane ne vjerujem da bi prihvatio da dodje kod nas, iz razloga da ovi sto bi nekad mogli odlucivati o tome, ne dignu nos.

Daj Boze pa to nikad ne bude potrebno. Neki dan je pao, zamalo katastrofa da bude al eto, srecom, modrice i bolovi samo. 89 kuca na vrata, jos mnogo ih bilo. :srce
Ne brinem ja za dedu, s obzirom kako ga paziš.
:-)
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28489
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1499 times
Been thanked: 1493 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by uvijek_kontra » 25 Jan 2021, 22:50

dadojović wrote: 25 Jan 2021, 22:47 a mora u dom, a s druge strane ne vjerujem da bi prihvatio
Ne brinem ja za dedu, s obzirom kako ga paziš.
:-)
Hvala dado na lijepim rijecima. :srce

Zaista se trudim i ne propustam dan da odem kod njega, da porazgovaramo, da pazim da uzima ljekove i sve. U zadnje vrijeme jako malo jer se i meni nesto desilo pa sam na bolovanju, al inace on je moja nO.1 i ujedno i najdraza "obaveza". :)

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by dadojović » 25 Jan 2021, 22:53

uvijek_kontra wrote: 25 Jan 2021, 22:50
dadojović wrote: 25 Jan 2021, 22:47 a mora u dom, a s druge strane ne vjerujem da bi prihvatio
Ne brinem ja za dedu, s obzirom kako ga paziš.
:-)
Hvala dado na lijepim rijecima. :srce

Zaista se trudim i ne propustam dan da odem kod njega, da porazgovaramo, da pazim da uzima ljekove i sve. U zadnje vrijeme jako malo jer se i meni nesto desilo pa sam na bolovanju, al inace on je moja nO.1 i ujedno i najdraza "obaveza". :)
Nadam se da si sada dobro.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Video/Uznemirujući snimak: Medicinske sestre maltretiraju i šamaraju staricu

Post by Masamune » 03 Nov 2022, 08:39

Video/Uznemirujući snimak: Medicinske sestre maltretiraju i šamaraju staricu

Image

Dvije osobe, radnice u Domu za stare u Peći uhapšene su zbog snimka koji se pojavio na društvenim mrežama, a na kojem se vidi kako maltretiraju stariju ženu, saopštila je kosovska policija. U međuvremenu Gazeta Express javila je da su zbog ovog slučaja suspendovane četiri medicinske sestre.

Precizira se da su osobe uhapšene u 14:10 sati i da će se dalje mjere preduzeti u saradnji sa tužiocem, prenosi Kossev.

Na snimku se, koji je danas u prištinskim medijima bio glavna vijest, vidi se kako starica pokušava da se brani dok je radnica više puta šamara po licu i udara po nogama u stomak.

Osnovno tužilaštvo u Peći i saopštilo da su na ovom slučaju angažovana dva tužioca.

Dorian Juniku, jedan od dvojice tužilaca na ovom slučaju, izjavio je medijima da su uhapšene dvije osobe sa inicijalima A.P. i A.R.

„Po dobijanju prvih informacija u vezi sa događajem koji se danas desio u Peći, u saradnji sa policijom uhapšene su dvije osobe inicijala A.P i A.R. pod sumnjom da su počinili krivično djelo ‘Napad’ i učestvovanje u krivičnom djelu ‘Izvršenje krivičnog dela napad’“, rekao je Juniku, prenosi Gazeta Express.

U međuvremenu oglasio se i potparol policije za region Peć Fadil Gaši koji je rekao da se napad medicinske sestre na staricu dogodio prije pet dana (29. oktobra).

„Uhapšene su tri osobe iz tog Centra, a slučaj se dogodio 29. oktobra. Jedna osoba se tereti za krivično djelo ‘napad’, druga za ‘pomaganje u izvršenju napada’, a treća za ‘neovlašteno snimanje’“, rekao je Gaši za Klankosova.tv.

Četiri medicinske sestre, kako je u međuvremenu javila Gazeta Express, suspendovane su sa posla u centru za brigu o starima „Orenda“ u Peći, odakle je osvanuo snimak na kome se vidi kako nekoliko zaposlenih tuče i psihički maltretira ženu.

Gazeta Express ujedno je objavila i dokument koji je navodno objavio ovaj centar o suspendovanju medicinskih sestara.

U dokumentu koji je objavio ovaj prištinski medij se navodi da je nasilje koje je počinjeno nad staricom „nedolično ponašanje“.

A. P. je, prema pisanju Gazete Express, suspendovana zbog sprovođenja nasilja, dok su A. R, R. K. i G. N, suspendovane zbog činjenice da su bile u smjeni zajedno sa A.P. ali nisu prijavile slučaj kod nadležnih.

Ovaj slučaj izazvao je burnu reakciju javnosti. Listom su se oglašavali zvaničnici, udruženja i pojedinci.

Bože, osuši im ruke 🙏🙏🙏 pic.twitter.com/pjKqgc9KDE
— rođenNAOPAČKE (@izlozba_poroka) November 2, 2022

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Xhelal Svecla pozvao je da se sve osobe koja su učestvovala u ovom, kako je rekao, „nehumanom činu“, privedu pravdi.

„Takvi akti nasilja su neprihvatljivi gdje god da se pojave, ali su posebno ozbiljni kada se dešavaju u institucijama za koje se smatra da nude pomoć i brigu“, rekao je Svecla.

Reagovala je i kosovska ministrica pravde, Albulena Haxhiu, navodeći da je šokirana. Ujedno je izašla sa potvrdom da su neki od osumnjičenih već uhapšeni, te da tužilaštvo i policija rade na slučaju.

Gradonačelnik Peći, Gazmend Muhaxheri naveo je da ova Opština ne upravlja nijednom ustanovom koja nudi usluge za starije osobe.

Sa druge strane, pozvao je zdravstvenu inspekciju i policiju da se ozbiljno pozabave slučajem.

Predsjednik LDK-a Lumir Abdixhiku također je poručio da je „šokiran“ i da, kako je naveo, ovakvi događaji otkrivaju mračnu stranu društva.

Podpredsjednica PDK-a Vlora Citaku je u svojoj objavi na Twitteru navela „da nije imala snage da snimak odgleda do kraja“ i dodala da osobama koje su maltretirale staricu treba oduzeti licencu za rad i krvično ih goniti.

Bivši kosovski šef diplomatije Behgjet Pacolli rekao je da se „nada da će ove žene imati dovoljno vremena da razmisle o ovom činu u ćeliji“.

Organizacija „Ženska mreža Kosova“ zatražila je od kosovskog ministarstva zdravlja, finansija, rada i transfera i Odjeljenja za socijalnu i porodičnu politiku da se medicinskim sestrama oduzme licence, a centru „Orenda“ dozvolu jer, kako navode, na snimku se vidi da se maltretiranje dešava u ovom centru.

Komora medicinskih sestara, babica i drugih zdravstvenih radnika u svom saopštenju navodi da ovakvo ponašanje ne doliči zdravstvenim radnicima i da ovakvo ponašanje direktno utiče na imidž zdravstvene zajednice.

video - https://www.youtube.com/shorts/P02o4Se8R5I

tip.ba
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Video/Uznemirujući snimak: Medicinske sestre maltretiraju i šamaraju staricu

Post by Masamune » 03 Nov 2022, 08:41

Da je u pitanju moja stara koja prolazi kroz ovo zadavio bih ih jednu po jednu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80528
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7182 times
Been thanked: 11630 times
Status: Online

Re: Video/Uznemirujući snimak: Medicinske sestre maltretiraju i šamaraju staricu

Post by spacebound » 03 Nov 2022, 08:43

Kakvi su to neljudi :bua
Nema gore nesorte od onih koji se izivljavaju na slabom i nemocnom.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16745 times
Contact:
Status: Offline

Re: Video/Uznemirujući snimak: Medicinske sestre maltretiraju i šamaraju staricu

Post by Morgen » 03 Nov 2022, 08:46

Ali to nazalost nije neretko, u celom svetu.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests