Starački dom

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Starački dom

Post by Maja » 11 Sep 2011, 15:50

kod nas u BiH praktički do juče djeca su živjela sa svojim roditeljima.
međutim, kako vrijeme prolazi, sve se više i više odlučuju da zasnuju dom sa svojom suprugom i djecom.
roditelji ostaju sami, a tu su oni čija su djeca u inostranstvu, kao i oni koji nikad nisu ni imali djece.

šta je pametnije.
živjeti do zadnjeg dana u svojoj kući i pasti u milost i nemilost prije svega svoje nemoći, a zatim komšija, rodbine i djece koja će dolaziti u najboljem slučaju jednom sedmično

ili se odlučiti za starački dom gdje imaš ekstra uslove tipa- njege, liječenja, hrane, higijene, i što je jako bitno imaš društvo, pa nisi usamljen.

samo tu ima jedna kvaka. starački domovi su poprilično skupi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by blento59 » 11 Sep 2011, 15:57

nemam nista protiv starackog doma. uvrijezeno misljenje da je odlazak u staracki dom sramota, ne smatram ispravnim.
i ako je sramota, sramota je za djecu.
medjutim, ni djecu ne treba puno kriviti zbok ubitacnog tempa zivota i bukvalno borbe za opstanak
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 11 Sep 2011, 16:03

Imam majku i pored mene zivog,ona nece ici u staracki dom,pa kako god..
Niti bi ona htjela,niti bih joj dao.. Ionako imamo dovoljno prostora u kuci i oko nje,pa prema tome,nema potrebe.. Ona ima svoju penziju i vitalna je zena.. A sto se zasnivanja porodice tice,ako neka bude htjela da ne zivi sa mojom majkom,morace da zavuce ruku u dzep,pa da isfinancira nase stanovanje na drugom mjestu. Ja sa svoje ocevine,sasvim sigurno,necu otici pod kirju ili slicno,a da ja snosim troskove.. Kojoj se ne svidja,nek nadje nekog drugog,ja joj sagovornik na tu temu,nikada necu biti.. Kratko i jasno!
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by blento59 » 11 Sep 2011, 16:09

Krokodil Behko wrote:Imam majku i pored mene zivog,ona nece ici u staracki dom,pa kako god..
Niti bi ona htjela,niti bih joj dao.. Ionako imamo dovoljno prostora u kuci i oko nje,pa prema tome,nema potrebe.. Ona ima svoju penziju i vitalna je zena.. A sto se zasnivanja porodice tice,ako neka bude htjela da ne zivi sa mojom majkom,morace da zavuce ruku u dzep,pa da isfinancira nase stanovanje na drugom mjestu. Ja sa svoje ocevine,sasvim sigurno,necu otici pod kirju ili slicno,a da ja snosim troskove.. Kojoj se ne svidja,nek nadje nekog drugog,ja joj sagovornik na tu temu,nikada necu biti.. Kratko i jasno!
aferim. :cool :respekt :mah :aplauz :pivo :ok
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by gejsha » 11 Sep 2011, 22:53

Svoje bih poslala u starački dom samo ako se baš baš ne bih imala vremena brinuti o njima,a njihovo stanje bilo poprilično loše.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by merylin » 12 Sep 2011, 11:10

Staracki dom=Dom za nezbrinutu djecu,samo sto se radi o nezbrinutim starim ljudima,naravno.
Nekad mi se sve to cini tako zalosno,dok si mlad i mozes potegnuti pozeljan si,kasnije te ama bas niko ne ferma!
Ja svojim roditeljima ne bi dala ici u staracki dom,ako se zaista ne bi mogla brinuti o njima licno,unajmila bi njegovateljicu...ne vjerujem da bi me to vise kostalo od smjestaja u starackom domu.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Nela » 12 Sep 2011, 15:45

Jedino je na Balkanu starački dom bauk. Treba razmišljati o tome da starim ljudima koji su sami treba 24h pažnja. To što mi dođemo kod svojih roditelja svaki dan na par sati je za njih ništa. Ljudima koji su zaista bolesni i nemoćni dom je najbolja opcija (naravno ako djeca imaju uslova bolje je da ih kod sebe dovedu). Treba razmišljati na taj način da u domu ljudi imaju njegu 24h, doktora, društvo isl. Moja komšinica je otišla u dom. Doduše, nije imala djece, već je bila stara i bolesna i prodala je stan i plaća sebi dom. Kad sam je srela rekla mi je da je znala da bi to davno uradila.
Sutra kad ostarim, kada ne bih mogla o sebi voditi brigu, ne bih to ni djeci pepustila, otišla bih u dom. Treba imati na umu da su danas i žene zaposlene i da imaju hiljadu obaveza i kuću i posao i djecu i njihovu školu i sl. i da pored sve svoje dobre volje ne mogu priuštiti pažnje onoliko koliko treba starim ljudima.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2011, 19:14

Svaki roditelj,zivi za svoju djecu i zeli stalno biti pored njih.. To upamtite.
Cak i kad ostare i kad ostanu sami,ne bi mi drustvo u starackom domu znacilo,kao malo,samo malo paznje,njihove djece. Sve je to lijepo.. Posao,obaveze,podizanje potomstva ali je cisto eticko pitanje,smjestiti roditelje u staracki dom ili ne. Oni da mogu birati,vec sam rekao sta bi izabrali. Bas kao sto su izabrali,da nas rode i podizu,obrazuju i ucine nas ljudima. Pri tome,nisu stedili ni vrijem ni trud..ni grbacu ni obraz.. Sve su ucinili i mozda,kad tek ostanemo bez roditelja ili jednog od njih,shvatimo koliko su nam pruzili.. Otuda valjda onaj izraz u narodu "cuvaj roditelje".
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by String » 12 Sep 2011, 19:38

Dajdza od moje stare je otisao u dom penzionera...prodao je stan...podijelio djeci novce i otisao...sad moli da ga neko izvuce iz doma jer je poludio...smara se i sve mu smeta tamo...ne osjeca se dobro...a otisao je u dom nicim izazvan...onako odjednom...nemam pojma neka ide ko gdje hoce ja ionako necu zivjeti 100 godina da o tome razmisljam..
Image

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by mailed » 12 Sep 2011, 21:48

imam majku i ne bih nikad dozvolila da ode u staracki dom ,osim ako stvarno moram ,da bude tamo na milosti nekome koga i ne zna i jos imas svakakvog osoblja,kojeg nije ni briga za njih,cak ima i maltretiranja.
mislim da roditelji nisu to zasluzili jer su i oni nas odhranili i brinuli se uvjek o nama .

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Bahra » 12 Sep 2011, 21:54

Ne znam koji bi razlog morao biti da majku posaljem u staracki dom,ne razmisljam o tome i ne zelim.
Maja wrote:živjeti do zadnjeg dana u svojoj kući i pasti u milost i nemilost prije svega svoje nemoći, a zatim komšija, rodbine i djece koja će dolaziti u najboljem slučaju jednom sedmično
E ove situacije mi nisu jasne, ljudi koje djeca nece da izdrzavaju, nije ih briga jesu zivi ili mrtvi (popozeljnije da su mrtvi), kukaju na svoju djecu,komsijama, poznanicima a gledala sam cak par slucajeva na TV, ali nece da prodaju stan i odu u staracki dom, vec isti cuvaju da imaju sta da ostave toj djeci. Meni je to neshvatljivo jer im je u domu, kakav god da je bolje nego ta pasija starost.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by mrki62 » 12 Sep 2011, 21:54

Nela wrote:Jedino je na Balkanu starački dom bauk. Treba razmišljati o tome da starim ljudima koji su sami treba 24h pažnja. To što mi dođemo kod svojih roditelja svaki dan na par sati je za njih ništa. Ljudima koji su zaista bolesni i nemoćni dom je najbolja opcija (naravno ako djeca imaju uslova bolje je da ih kod sebe dovedu). Treba razmišljati na taj način da u domu ljudi imaju njegu 24h, doktora, društvo isl. Moja komšinica je otišla u dom. Doduše, nije imala djece, već je bila stara i bolesna i prodala je stan i plaća sebi dom. Kad sam je srela rekla mi je da je znala da bi to davno uradila.
Sutra kad ostarim, kada ne bih mogla o sebi voditi brigu, ne bih to ni djeci pepustila, otišla bih u dom. Treba imati na umu da su danas i žene zaposlene i da imaju hiljadu obaveza i kuću i posao i djecu i njihovu školu i sl. i da pored sve svoje dobre volje ne mogu priuštiti pažnje onoliko koliko treba starim ljudima.
Dijelim mišljenje :respekt
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Ideja » 27 Sep 2011, 20:44

Nela wrote:Jedino je na Balkanu starački dom bauk. Treba razmišljati o tome da starim ljudima koji su sami treba 24h pažnja. To što mi dođemo kod svojih roditelja svaki dan na par sati je za njih ništa. Ljudima koji su zaista bolesni i nemoćni dom je najbolja opcija (naravno ako djeca imaju uslova bolje je da ih kod sebe dovedu). Treba razmišljati na taj način da u domu ljudi imaju njegu 24h, doktora, društvo isl. Moja komšinica je otišla u dom. Doduše, nije imala djece, već je bila stara i bolesna i prodala je stan i plaća sebi dom. Kad sam je srela rekla mi je da je znala da bi to davno uradila.
Sutra kad ostarim, kada ne bih mogla o sebi voditi brigu, ne bih to ni djeci pepustila, otišla bih u dom. Treba imati na umu da su danas i žene zaposlene i da imaju hiljadu obaveza i kuću i posao i djecu i njihovu školu i sl. i da pored sve svoje dobre volje ne mogu priuštiti pažnje onoliko koliko treba starim ljudima.
Slažem se u potpunosti i kada zaista nema drugog rješenja onda je bolje biti u staračkom domu. Ali srce mi se slama i od pomisli da bih roditelje gledala u staračkom domu. Radila sam jedno vrijeme u staračkom domu i znam kako je, barem ovdje. Sve je organizirano u vezi hranjenja, njege, zdravstvenih pregleda, aktivnosti da se popuni vrijeeme što kvalitetnije... ali ipak svaki taj radnik svoj posao obavlja rutinski i iako stari, najčešće senilni, ljudi to osjećaju i pate za familijom. A često se ne mogu uklopiti sa drugim stanarima, sve ovisno od karaktera.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

falcon
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 20 Jan 2012, 16:45
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by falcon » 20 Jan 2012, 16:56

Nela wrote:Jedino je na Balkanu starački dom bauk. Treba razmišljati o tome da starim ljudima koji su sami treba 24h pažnja. To što mi dođemo kod svojih roditelja svaki dan na par sati je za njih ništa. Ljudima koji su zaista bolesni i nemoćni dom je najbolja opcija (naravno ako djeca imaju uslova bolje je da ih kod sebe dovedu). Treba razmišljati na taj način da u domu ljudi imaju njegu 24h, doktora, društvo isl. Moja komšinica je otišla u dom. Doduše, nije imala djece, već je bila stara i bolesna i prodala je stan i plaća sebi dom. Kad sam je srela rekla mi je da je znala da bi to davno uradila.
Sutra kad ostarim, kada ne bih mogla o sebi voditi brigu, ne bih to ni djeci pepustila, otišla bih u dom. Treba imati na umu da su danas i žene zaposlene i da imaju hiljadu obaveza i kuću i posao i djecu i njihovu školu i sl. i da pored sve svoje dobre volje ne mogu priuštiti pažnje onoliko koliko treba starim ljudima.
Dobri stari i primitivni balkan! O staračkom svi na prvu loptu, bez kontanja, kao da popiješ 4 pive pa udri?! Kad bi se malo razmislilo onda bi pisali kao ti!! Al ko je lud mislit? :ne

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by nezaboravna » 22 Jan 2012, 19:30

Krokodil Behko wrote:Svaki roditelj,zivi za svoju djecu i zeli stalno biti pored njih.. To upamtite.
Cak i kad ostare i kad ostanu sami,ne bi mi drustvo u starackom domu znacilo,kao malo,samo malo paznje,njihove djece. Sve je to lijepo.. Posao,obaveze,podizanje potomstva ali je cisto eticko pitanje,smjestiti roditelje u staracki dom ili ne. Oni da mogu birati,vec sam rekao sta bi izabrali. Bas kao sto su izabrali,da nas rode i podizu,obrazuju i ucine nas ljudima. Pri tome,nisu stedili ni vrijem ni trud..ni grbacu ni obraz.. Sve su ucinili i mozda,kad tek ostanemo bez roditelja ili jednog od njih,shvatimo koliko su nam pruzili.. Otuda valjda onaj izraz u narodu "cuvaj roditelje".
Bravo,kratko i kasno.U dom staraca pripadaju osobe koje nemaju svoju dijecu i o kojim se nema ko brinuti ako su nemocni.Kod nas u kuci nikad nije bila tema staracki dom osim ako bi roditelj ostao bez svijesti ko treba da u njegovo ime odlucujuje. :cool :cool
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by silence » 23 Jan 2012, 22:26

Šta je starački dom? Svi će da kažu da je to dom za stare i iznemogle, za one za koga se nema ko da brine, za one koji nemaju djecu ili koga su djeca odbacila i ne žele o svojim roditeljima da brinu. Sve je ovo istina, ali strački dom je za stare ljude utočište. Mi ovdje u našoj zemlji imamo predrasude o staračkom domu, i smatramo da se tamo nalaze samo odbačeni. Smatramo da je to za stare zatvor. To nije tačno. Čula sam nedavno jednu divnu priču, istinitu.

Žena, penzionerka prije nekoliko godina je ostala udovica i ostala je sama da živi u svom stanu. Ima djecu, oženjenog sina i udatu kćerku, takođe i unućad. Nije željela da remeti njihove živote i da im pored njihovih svakodnevnih i cjelodnevnih obaveza, stvara još dodatne, a to je sebe. Nije ni bolesna, vitalna je, ali svakim danom joj je samoća bivala sve teža i teža. Odlučila se da živi u staračkom domu. Tamo se preporodila. Starački dom nije zatvor za one koji su vitalni. Može da izađe u šetnju, da ode u grad, da ode u posjete, a može isto tako i da prima posjete. Upoznala je novo društvo i tamo se preporodila. Tamo se i zaljubila. Srela je čovjeka, profesora u penziji i zavoljeli su se. Dane provode zajedno i doživljavaju mladalačku ljubav. Ona je tamo sretna.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Ideja » 24 Jan 2012, 16:50

Trenutno aktuelno u Italiji, sedmero njegovatelja uhapšeno zbog zlostavljanja u staračkom domu.
[media]5TwrvGKinWc&feature=related[/media]
[media]OFWcMsK7zg0&feature=related[/media]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by nezaboravna » 01 Feb 2012, 21:18

Ideja wrote:Trenutno aktuelno u Italiji, sedmero njegovatelja uhapšeno zbog zlostavljanja u staračkom domu.
[media]5TwrvGKinWc&feature=related[/media]
[media]OFWcMsK7zg0&feature=related[/media]
Ovo je samo jedan mali dio sta se sve desava ovi jadni ljudi su stari i nemocnu bas kao mala dijeca,e sad vi zamislite da vam neko majku-oca ovako mbatina ili padne u banji na plocice padne u komu do smrti i nista ne zna.To je danas nazalost istina u starackim domovima jer dijeca nemaju to par mj da pripaze svoje roditelje bez obzira sto je njih isti pazio citav zivot i poslije mu ostavlja jos nekakav kapital da imaju.Staracki dom je za mene samo nuzda ako neko nema svoje dijece i drugog izbora nema.Sto se tice druzenja u domu ma dajte ne budite sega ko se s kim druzi :haha :haha :haha oni ne znaju ni gje su ni ko su odzeta su im sva ljutske potrebe osim 20eu mijesecno dzeparca da si kupe sta im treba za licnu higijenu.Vecinom je veliki problem u starackim domovima sto dodze mnogo pacijenata na osobu koja je njeguje sve je sracunato u min.sek. koliko moze da potrosi po osobi to je cudo jedno.Ma nemate poima koliko svraba usiju otvorenih rana pacijenti imaju.Cijena starackog doma je toliko visoka nemoguce skupo a od toga u pravoj vrijednosti pacijent ne potrosi ni jednu trecinu.Prema tome dobro razmislit i probrat odgovarajuce ako bas mora .Ja svije roditelje nikad ne bih dala tako isto ni moja dijeca ne bi mene ni svoju svekrvu ili svekra jer i oni su necije majkeMoj prijedlog samo ko nema nigdje nikog ali moze se i raznim obilascima kuci ostati i njegovat -
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by mrki62 » 01 Feb 2012, 21:41

Daj bože pa doživim da budem u domu staraca, to mi je jedna od ionako malih želja :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Љиљана
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 19 Mar 2012, 16:00
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Љиљана » 19 Mar 2012, 18:28

"Старачке домове" бих забранила. Није природно издвојити једну генерацију и као кућним љубимцима обезбедити им издржавање. У старачким домовима људи су на чувању док чекају упокојење. Никоме, посебно себи никад не бих пожелела старачки дом. Породица је најсветија заједница, ако је судбина самачко домаћинство,"што је од Бога, слађе је од меда" али старачки дом, изопштеност, конфорно чекање "одласка" уверена сам да на старачки дом нико не пристаје без неке врсте присиле. Саму у "Постању" Адама и Еву видимо одрасле, све од њих до нас и до краја света постоје и мешају се различите генерације. Љиљана Ћуић

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests