Starački dom

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Katja » 23 Apr 2013, 11:07

Calla, ti si u nezgodnoj situaciji prvenstveno zbog te udaljenosti a onda i time što je sve nekako palo na tebe budući da su tvoje sestre cijelu stvar prenonšalantno shvatile.... prvo bi se tvoji roditelji trebali dogovoriti što bi htjeli. I morali biste im, vi djeca, otvoreno reći da se nažalost ne mislite vraćati... tako da znaju na čemu su.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Calla » 23 Apr 2013, 12:04

Katja wrote:Calla, ti si u nezgodnoj situaciji prvenstveno zbog te udaljenosti a onda i time što je sve nekako palo na tebe budući da su tvoje sestre cijelu stvar prenonšalantno shvatile.... prvo bi se tvoji roditelji trebali dogovoriti što bi htjeli. I morali biste im, vi djeca, otvoreno reći da se nažalost ne mislite vraćati... tako da znaju na čemu su.
bas tako nekako,,ja sam trenutno zaista u nekim pregovorima .(netezemo se konopca,malo tamo malo ovamo ):))
ja im recimo nudim da dodu kod mene imam sve podobnosti i medicinsko znanje i prostor za stanovati a i uslove .I djeca i muz (sve bi ucinili za njih)jer ih obozavaju kao velike roditelje
Oni-.(NECE) :tjesi
kaze ne mozemo mi napustiti kucu (prvenstveno mama)lupa ojJojjj drzavo :respekt
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Zagorka » 23 Apr 2013, 22:10

Katja wrote:Eh sad, vi pričate "staviti ih" u dom, "ne staviti ih"... pa valjda se i roditelje tu nešto pita. :D
Oni su ti koji odlučuju ako su imalo suvisli.

Otac mog kolege je sam htio u starački dom međutim nije imao dovoljnu mirovinu pa moj kolega odvaja za svog oca. A netko sa strane će reći: vidi, stavio ga u dom...

Inače, bili smo ga posjetiti par puta sa kolegom i da znate da se u tim domovima između tih staraca odvijaju prave ljubavne drame :D.
Baš kao da su ušli u drugi pubertet. Meksičke sapunice im nisu ni do koljena. :ooo

Baš tako,zato ja i govorim o sebi kad ostarim (abd) :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Pasaga » 24 Apr 2013, 12:51

Calla wrote:
Pasaga wrote:Imam jos majku zivu....blizu je 80.
zivi sama u stanu,polovicno je pokretna...
daleko je od mene,ipak odem cesto,obidjem....pogledam sta joj treba
jer nikad nece rec,uvjek kaze imam sve.....
sestra mi je tu blizu,sljedeci haustor,tako da je ipak na neki nacin sigurnija
i mogu biti malo mirniji.Mada svaki put kad tel.zazvoni,bude mi neprijatno....
Razmisljali smo i o domu.Nismo imali srca,ostaviti je tamo sa nepoznatim ljudima....a nezna ni jezik.
Meni bi bilo najtuznije i najteze kad bih je tamo posjetio,i posle je opet ostavis
....da gleda za tobom,prati te pogledom.....pogledom koji samo ona razumije.
koliko je to cesto ?
ja se sada brinem da mi sa njima na ovolikoj udaljenosti i nemamo pravi kvalitativan odnos
,ne znam sada u kojoj drzavi tvoja majka zivi a u kojoj si ti ,
razmisljam ako smo u radnom odnosu i imamo najvise 30 dana slobodnih u godini ja ne znam da li bih se to moglo posvrstati u kvalitativni odnos djeca kao pomocnici i roditeljske potrebe (osamdeset godina starosti)olaksanje je veliko kada je barem jedno djete u blizini kao sto ti napomenu tvoja sestra !
...dva put mjesecno....
imam do nje oko 250 km.....
prije sam isao haman svaki vikend....
...recesija....jbg...jest nepopularno,a moramo se prilagodit i uskladit prema mogucnostima.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2013, 20:24

Zagorka wrote:
Katja wrote:Eh sad, vi pričate "staviti ih" u dom, "ne staviti ih"... pa valjda se i roditelje tu nešto pita. :D
Oni su ti koji odlučuju ako su imalo suvisli.

Otac mog kolege je sam htio u starački dom međutim nije imao dovoljnu mirovinu pa moj kolega odvaja za svog oca. A netko sa strane će reći: vidi, stavio ga u dom...

Inače, bili smo ga posjetiti par puta sa kolegom i da znate da se u tim domovima između tih staraca odvijaju prave ljubavne drame :D.
Baš kao da su ušli u drugi pubertet. Meksičke sapunice im nisu ni do koljena. :ooo

Baš tako,zato ja i govorim o sebi kad ostarim (abd) :kafa
Baš tako i ja kažem. Ne bi bilo loše i njih pitati. Valjda su to nečim i zaslužili kod nas.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Maja » 24 Apr 2013, 21:06

Calla mene čudi za tvoje roditelje. Pretpostavljam da je lakše kad ide bračni par skupa u dom nego samo jedno. Neuporedivo lakše. Ali valjda ti je mama još pokretna pa joj se ne ide. Kasnije će sama skontati da ne može sama.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by STrendzer » 24 Apr 2013, 21:56

Image
:ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2013, 19:36

Horor u staračkom domu u Beogradu

Image

“Molim vas, spasite me, ja sam u logoru! Ovo nije starački dom, nego Aušvic. Gladan sam godinama, ne sjećam se kakvog su ukusa mlijeko i meso, a sir i jogurt su mi misaone imenice!”

To je vapaj beogradskog slikara Dragana Momčilovića (61) koji prenosi beogradski Kurir. Novinari su s njim razgovarali u u domu za stare koji već godinama radi na crno.
- Izgladnjuju me godinama, pretvorio sam se u kost i kožu, imam malo više od 30 kilograma, a nekad sam imao skoro triput više! Uzeli su mi stan na Zelenom vencu da bi me izdržavali, a u stvari me samo pljačkaju. Čak su mi pokupili i sva dokumenta, pa gazdarica doma svakog mjeseca podiže moju penziju, od koje za sve ovo vrijeme nisam vidio ni dinara. Uzela mi je i mobilni telefon, pa ne mogu nikoga da zovem, a napolje nisam izašao godinu dana. Kako krenem da izađem, neka dvojica gorila me vrate unutra. Prestao sam i da pokušavam, samo malo kroz terasu vidim sunce. Po čitav dan pravim crteže i čitam, a ako se ovako nastavi, umrijet ću ovdje kao pas, izjavio je Momčilović.
Njegovi rođaci još pre sedam godina su potpisali ugovor o izdržavanju s vlasnicama doma i tada je dogovoreno da Dragana njeguju, čuvaju i daju mu svu medicinsku pomoć, a da zauzvrat naslijede njegov stan u centru Beograda.
Međutim, kako kaže zatočeni slikar i njegovi prijatelji koji ga s vremena na vrijeme posjećuju, od njege i pomoći nema apsolutno ništa.
“Znam šta je njima cilj, da me izgladne i ubiju što prije da bi naslijedili moj stan”, kaže Momčilović i dodaje: “Pogledajte kako živimo, nisam ja jedini, ima nas nekoliko zarobljenih ovdje.”
“Vjerujte mi, ovo je horor, gore od svih ratnih logora. Pogledajte moju sobu na šta liči. Posteljinu su mi presvukli poslije nekoliko mjeseci, i to samo jer su čuli da će mi doći prijatelji. Soba nije očišćena ko zna koliko dugo, svuda se uhvatila paučina i prljavština. Inače, ovaj dom uopće nije registriran, oni rade na crno i ne plaćaju nikakav porez. Kada ih neko provali, oni samo promijene lokaciju i kuću. Evo, ova kuća na Kumodražu nam je četvrta ili možda peta lokacija na koju su nas preselili”. priča Momčilović.
Kurir je razgovarao i s vlasnicama doma, Gordanom i Nevenom Jončić, majkom i kćerkom, koje su potvrdile da dom nije registriran.
“Dom nije registriran, radimo oko dva-tri mjeseca, ali nadam se da će to uskoro biti gotovo. Mi smo sada u nekoj fazi stvaranja”, kaže Nevena Jončić.
Kad su je pitali ko je u Draganovom stanu na Zelenom vencu i ko svakog mjeseca podiže penziju umjesto njega, dala je slušalicu svojoj majci Gordani.
“Ko ste vi, šta vam treba? Odakle vam pravo da se raspitujete za Dragana? To što pričate nije tačno, ja jedino Draganovom bratu mogu da dajem informacije i nikome više, a vas tužiti”, rekla je Gordana Jončić.
(Doznajemo.com/Kurir)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Zagorka » 01 Sep 2013, 14:18

To nije dom Behko,pobogu.

kako ti neko moze oteti sve papire i mobitel? To su poslovi nekakve mafije....

I sami pišu da nigdje nije registriran taj dom.

Koji bi luđak ostavio i psa u takvih uvjetima? :lud

Ponavljam,to nije dom i glupo je upoređivati uopće.Svašta :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 01 Sep 2013, 16:19

Ako se bave zbrinjavanjem starijih osoba, ipak su starački dom. I nije do njih, koliko je do države koja im dopušta da to rade a nisu ni registrovani. Ono još gore, sad će ovaj članak pročitati i neki u BiH, željni dobrih para i stanova pa će i oni tako zarađivati na starcima jer ni kod nas država nije ništa bolja od te u Srbiji.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12253 times
Contact:
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Maja » 06 Nov 2014, 10:46

Ima jedna nena koju poznajem. Nema sina, samo udatu kćerku. Desetljećima je živjela sama i sad više ne može da se brine o sebi kao prije. Pokretna je ali godine čine svoje. A i ne smije valjda sama ako joj se šta desi, a niko nije pri ruci.
I plaća dom 700KM, bude tu radnim danima, a vikendom je kćerka uzme sebi. Nije ni to loše.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Melek » 06 Nov 2014, 22:00

Sreca pa sam lovac. Tako kad prestarim i ne mogu ni lijevo ni desno fino sebi metak u celenku i haj' zdravo!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Pasaga » 06 Nov 2014, 22:06

Melek wrote:Sreca pa sam lovac. Tako kad prestarim i ne mogu ni lijevo ni desno fino sebi metak u celenku i haj' zdravo!
...jel ovo....lovacka.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Melek » 06 Nov 2014, 22:08

Pasaga wrote:
Melek wrote:Sreca pa sam lovac. Tako kad prestarim i ne mogu ni lijevo ni desno fino sebi metak u celenku i haj' zdravo!
...jel ovo....lovacka.....
Pa kakva ce biti :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Pasaga » 06 Nov 2014, 22:13

Melek wrote:
Pasaga wrote:
Melek wrote:Sreca pa sam lovac. Tako kad prestarim i ne mogu ni lijevo ni desno fino sebi metak u celenku i haj' zdravo!
...jel ovo....lovacka.....
Pa kakva ce biti :oo
..moremo se mi zaj.ebavat...blizu je to istine i postenog.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by greeneyes » 06 Nov 2014, 22:14

Tobejarabi.
Samo sabura

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Starački dom

Post by Calla » 10 Nov 2014, 15:36

Maja wrote:Calla mene čudi za tvoje roditelje. Pretpostavljam da je lakše kad ide bračni par skupa u dom nego samo jedno. Neuporedivo lakše. Ali valjda ti je mama još pokretna pa joj se ne ide. Kasnije će sama skontati da ne može sama.

Mama je poprilicno mlada od oca,,
a u dobu posle 70te svaka godina vise je teza za obraditi u svakodnevnici ,(higijenski uslovi,pentranje stepenicama nabavka i unosenje namirnica u kucu,,
ja ga razumijem tata je mnogo sporiji i ima vise kostanih bolova od nje ali ona to ne shvaca ozbiljno da je ocu mnogo teze nego njoj !!Da je zaboravniji od nje da ne moze vise ni traktor da vozi onoliko dugo koliko je prije 70 cinio!!
I uvjek se nesto kao zali na njega :stop

Zato mislim da ista generacija lakse podnese starosne nemoci jer su tu negdje blizu dvije godine bioloske razlike je sasvim u redu sve veci raskoraci donose i vise nesporazumnih konflikta,,pa dok ja njih dvoje sacekam da se dogovore,,pojedose me :123
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

edisaavdic91
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 07 Feb 2017, 22:24
Status: Offline

Re: Staracki dom Sarajevo?

Post by edisaavdic91 » 07 Feb 2017, 22:36

Otvoren je novi staracki dom u Sarajevu na Ilidzi
ul. Velika aleja br.28

Starački dom " Velika Aleja " www.velikaaleja.ba
Novi dom na staroj adresi


Prelijepo šetalište, zasađeno stablima platana i kestena u dužini od 3,5 km predstavlja najljepšu Aleju u BiH.Oazu zelenila, mir, čistoću i prelijep ambijent pronaći će te na jednom mjestu

Objekat od 700m2 nudi jednokrevetne, dvokrevetne, trokrevetne i četvorokrevetne sobe a dvorište od 1400m2 sa video nadzorom omogućava ugodan boravak te brojne rekreativne aktivnosti.

U našoj mirnoj porodičnoj atmosferi, domu koji je namjenski izgrađen da u potpunosti zadovoljava sve potrebe naših korisnika, možete očekivati 24h njegu, domaću svježu hranu , uživati na terasi tijekom dana , dvorištu ili boraviti u prirodi.

Pružamo medicinsku njegu bez obzira na zdravstveno stanje i fizičku pokretljivost korisnika.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Staracki dom Sarajevo?

Post by SPINERKA » 07 Feb 2017, 22:51

Koliko kosta smjestaj u jednokrevetnoj sobi?
Image

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Staracki dom Sarajevo?

Post by Tokmak » 07 Feb 2017, 23:13

uranili ste otprilike 30ak godina sa ovom temom... :help
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests