SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

SisterIbrahim
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 760
Joined: 10 Feb 2016, 09:24
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by SisterIbrahim » 11 Feb 2016, 14:33

Lavlje_srce wrote:
Socrates wrote:Kao dodatak, neke stvari smo ovdje previdjeli. Ne mislim da je ponuda predbračnog ugovora "lakmus-papir intencija date osobe". Smatram da onaj ko iz finansijskog interesa ulazi u vezu neće ni trepnuti prije potpisivanja takvog ugovora. Prije će biti da će osoba sa poštenim namjerama odbiti da potpiše takav ugovor jer vjeruju u romantičnu idealnu ljubav.
Mijesas jabuke i kruske. Osoba sam koja vjeruje u ljubav i ne pristaje na manje od toga, ali ne vidim poveznicu izmedju necije imovine i moje ljubavi prema toj osobi. Vrijedi i obratno.

Cheryl Cole je odbila potpisati predbracni ugovor kad se udala za nekog anonimusa prije godinu-dvije. Zbog svemirske ljubavi, je li. Brak se vec raspada, a ona se hvata za glavu. Da li bi ga manje voljela da je napravila ugovor ili je samo bila glupa i naivna? Odgovor se sam namece.
Isto tako smatram da ce sponzorusa/ sponzor ostati u takvom braku po svaku cijenu. Razlog je jednostavan. Predbracni ugovori regulisu imovinske i finansijske odnose koji su na snazi prije sklapanja braka. Sve što se stekne u braku dijeli se napola. Ako je budući suprug/supruga potencijal da nastavi praviti pare, ne vidim kako bi predbracni ugovor bio prepreka sponzoru/sponzorusi. Još ako izrode i djecu, stvari postaju još komplikovanije.
U zivotu nema nista besplatno. Moja frendica se kao vrlo mlada (nije bila sponzorusa nego ju je obrlatio) udala za mnogo starijeg i bogatog lika, pa ju je to umalo kostalo zivota. Ali moguce da si tu u pravu - itekako postoje paraziti i parazitkinje koji bi mrtvi-hladni zivjeli na tudjoj grbaci u ime 'ljubavi'. U svakom slucaju bolje je od njih zastititi barem dio imovine. :)
pa sto brakovi pucaju kad nestane para? Zašto se svađaju zbog novca ako se može živjeti od ljubavi...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Zagorka » 12 Feb 2016, 19:11

Osim ako nisi holivudska faca ili Mark Zuckerberg, sanse da si mlad i bogat su ti ovdje apsolutno nikakve.

Znaci govorimo o babinim retardima,ne? Eh,za takve se nikad ne bi udala Zagorka. I ne samo Zagorka,nego svaka normalna cura.



Za takve se drze sponzoruse i one sto su u djetinjstvu mnogo padale sa rola na glavu. (Isto je i sa obrnutom situacijom,za takve se lijepe debili nesposobni zaradit sami,u nasem narodu poznati kao gotovani ili uljezi).



A da sam kojim slucajem jako pala sa rola pa pošla za takvog,trazila bih na sto papira da napisem da mi ne treba nista sem onog sto sama zaradim (ili zajednickim naporima u braku).

Kad bih bila toliko retardirana da moram jesti hajdučinu nekog ratnog profitera i sličnog šljama,odsjekla bih sebi ruke.

Nije to za mene. To je za drugu klasu zena :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Biba » 12 Feb 2016, 19:23

Da, ima to i dobre i loše strane.
Mouda u startu to djeluje kako par misli o mogucem raskidu...a eto pise da se takvi brakovi manje raspadaju, puno manje..
A je, za sirotinju to opet nema puno smisla... :ovaj
Ja, al da sam ja napravila taj ugovor, ne bih otisla s traljicama u vrecama za smece..al nije mi zao...
Ja sam morala i razvod platiti jer je on mamlaz neradni...
Drugi put bih napravila ugovor, ne zbog sebe vec zbog eventualnog drugog bracnog druga ako bi on bio bogatiji od mene...sigurno bi imao odraslu djecu...zna se sta njima pripada....ocevina...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by dadojović » 12 Apr 2020, 14:05

Možda bi bilo svrsishodnim uvesti predbračni ugovor kao obavezan. Mada nitko, prilikom sklapanja braka, ne očekuje da će doći do rastave, a samim time i do raspodjele imovine, ipak do toga često dolazi.
Možda bi to srušilo idealiziranu, romantičnu sliku braka ali bi bilo pragmatično i mnoge parove bi lišilo mučnih a često i dugotrajnih sudskih sporova.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by lejlamo » 12 Apr 2020, 14:50

ne znam zašto to nije praksa od početka ozakonjavanja zajedničkih života ljudi. :cudi smanjile bi se peripetije i mučno razvlačenje po sudovima.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Trafalgar Law » 12 Apr 2020, 14:59

Zašto jednostavno ne razmisliti od vanbračnoj zajednici. :ok

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Mister No » 12 Apr 2020, 14:59

lejlamo wrote: 12 Apr 2020, 14:50 ne znam zašto to nije praksa od početka ozakonjavanja zajedničkih života ljudi. :cudi smanjile bi se peripetije i mučno razvlačenje po sudovima.
Tu obično vise problem bude inat nego logika, tako da bi sudovi i dalje imali posla.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by lejlamo » 12 Apr 2020, 15:03

Mister No wrote: 12 Apr 2020, 14:59
lejlamo wrote: 12 Apr 2020, 14:50 ne znam zašto to nije praksa od početka ozakonjavanja zajedničkih života ljudi. :cudi smanjile bi se peripetije i mučno razvlačenje po sudovima.
Tu obično vise problem bude inat nego logika, tako da bi sudovi i dalje imali posla.
pa kakav inat ako se sve definiše :cudi mada, svakakve ljudske (ne)sorte postoje :ok

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Mister No » 12 Apr 2020, 15:10

lejlamo wrote: 12 Apr 2020, 15:03
Mister No wrote: 12 Apr 2020, 14:59

Tu obično vise problem bude inat nego logika, tako da bi sudovi i dalje imali posla.
pa kakav inat ako se sve definiše :cudi mada, svakakve ljudske (ne)sorte postoje :ok
Uvijek ima u braku zajednicki stecena imovina a obično i djeca.
Idealno za osvetu bivsem partneru
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by lejlamo » 12 Apr 2020, 15:11

Mister No wrote: 12 Apr 2020, 15:10
lejlamo wrote: 12 Apr 2020, 15:03

pa kakav inat ako se sve definiše :cudi mada, svakakve ljudske (ne)sorte postoje :ok
Uvijek ima u braku zajednicki stecena imovina a obično i djeca.
Idealno za osvetu bivsem partneru
pa to su dobri pacijenti, osveta preko djece :lud nisam na to ni pomislila.
mislila sam na normala ljude.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Mister No » 12 Apr 2020, 15:25

lejlamo wrote: 12 Apr 2020, 15:11
Mister No wrote: 12 Apr 2020, 15:10

Uvijek ima u braku zajednicki stecena imovina a obično i djeca.
Idealno za osvetu bivsem partneru
pa to su dobri pacijenti, osveta preko djece :lud nisam na to ni pomislila.
mislila sam na normala ljude.
Ja tri para iz okruženja znam i svi su "ratovali" zbog djece.
Ovaj jedan doduse i zbog imovine.
Mrznja nakon ljubavi je jako gadna stvar.
The Dark Side Of The Forum...

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by respo » 12 Apr 2020, 15:55

SmokingMan wrote: 12 Apr 2020, 14:59 Zašto jednostavno ne razmisliti od vanbračnoj zajednici. :ok
Nakon 2 ili 3 godine zakon vanbracnu zajednicu tretira kao brak tako da dodje na isto
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Nice try » 12 Apr 2020, 15:57

Predbračni ugovor je dobar ako će se njime zaštititi imovina partnera koju su imali prije upoznavanja. Čak je i poželjno napraviti ga jer uvijek ima onih koji u brak ulaze zbog interesa.
A što se tiče onoga stečenog zajedničkim radom, zatim djeca...tu treba prići sasvim drugačije.
Naročito na neki način spriječiti partnere da se obračunavaju preko onih najnevinijih, ali...ne znam kako bi to bilo moguće ranije onemogućiti.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Nice try » 12 Apr 2020, 15:58

respo wrote: 12 Apr 2020, 15:55
SmokingMan wrote: 12 Apr 2020, 14:59 Zašto jednostavno ne razmisliti od vanbračnoj zajednici. :ok
Nakon 2 ili 3 godine zakon vanbracnu zajednicu tretira kao brak tako da dodje na isto
Mislim da je, što se tiče prava, sada isto.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Hurija » 12 Apr 2020, 16:14

:hm Usrana šminka deprimira



Branimir Džoni Štulić
Ostalo je cutanje.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Trafalgar Law » 12 Apr 2020, 16:37

respo wrote: 12 Apr 2020, 15:55
SmokingMan wrote: 12 Apr 2020, 14:59 Zašto jednostavno ne razmisliti od vanbračnoj zajednici. :ok
Nakon 2 ili 3 godine zakon vanbracnu zajednicu tretira kao brak tako da dodje na isto
Maloprije pročitao ono to mi ranije nije bilo jasno. :ok

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: SVE POPULARNIJI TREND U FBIH- Predbračni ugovor

Post by Odraz » 12 Apr 2020, 16:59

Nice try wrote: 12 Apr 2020, 15:57 Predbračni ugovor je dobar ako će se njime zaštititi imovina partnera koju su imali prije upoznavanja. Čak je i poželjno napraviti ga jer uvijek ima onih koji u brak ulaze zbog interesa.
A što se tiče onoga stečenog zajedničkim radom, zatim djeca...tu treba prići sasvim drugačije.
Naročito na neki način spriječiti partnere da se obračunavaju preko onih najnevinijih, ali...ne znam kako bi to bilo moguće ranije onemogućiti.
Cini mi se da i po zakonu imovina stecena prije braka nije predmetom raspodjele imovine. .
Ali ona koja je stecena u braku na nacin da je jedan supruznik sticao vise, a drugi manje, e to je problematicno.

Primjer poznanik koji ima fabriku a zena mu ne radi nikako, samo sopinguje, uhvati ga sa sekretaricom, i odmah zatrazi razvod braka i pola imovine koja se mjeri u milionima KM. Ovaj se jedva usipo dogovoriti sa njom da povuce tuzbu, i dobro joj je to iskesirao.
A i njoj jasno stalo da sacuva zlatnu koku ... i tako nikad ne zna gdje se ona vucara ...

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests