Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 08 Sep 2022, 06:50

E al samo kad bi nas deda cuo kad “zapjevamo”. 🙈😂
‘ladno bi nas delozirao.

I onako kaze da mu lusteri vise na jednu zicu od naseg skakanja. 🙈
the most beautiful thing you can wear is confidence”

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by nida » 13 Sep 2022, 09:03

immuno wrote: 04 Sep 2022, 16:57

❤️❤️❤️❤️❤️ Sva srca ovog svijeta ti poklanjam ❤️
U blizoj familiji imamo jedno srce drago sa trisomijom, borba ne kroz zivot vec svaku minutu. Vrlo cesto se pitam odkud tolika ljubav I u sebi samo me bude sramota da Sam mozda ponekad drska sa svojom djecom. Ovdje se slavi dan majki uvijek taj dan poklonim vama majkama sa beskrajnom snagom, voljom I ljubavi.

Sretan polazak prvacicu, svako dobro I sreca da bude uz vas ❤️
Hvala ti puno immuno na ovako lijepim rijecima i lijepim zeljama. ❤️

Borba jeste, al to je nas zivot. Imamo mi to nesto posebno “nase”.

Nedavno kad je plivao u olimpijskom bazenu, podsjetilo me je kad su mi rekli da “nece moci nista”.

I voljela bih da ga sad vide.
Prica dva jezika, pliva, cita, pise, sabira do 10. Ide u redovnu skolu, samostalan u svemu, nije dijete koje je stidljivo, nego je drcan, pun sebe. 😎

I sto mi je najdraze izvodi “arsuzluke”. 🙈😂


Malom pilicu u tvojoj porodici ideeee veeeliki 😘.
Veca wrote: 04 Sep 2022, 21:37 Nido, neka je sa srecom, puno uspjeha i smijeha vam zelim :srce :ljub :cvijece ...i nikad ne zaboravljaj sebe, uvijek si nadji vremena i uzivaj u sebi :ljub
Veeeecooo :ljub do neba i nazad.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10161
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8306 times
Been thanked: 8687 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by immuno » 13 Sep 2022, 09:10

Draga nida, veliki su to heroji, borci mozda nisu ni svjesni koliko pobijaju neke predpostavke, iskustva I sretna sam zbog toga. Majke koje kroz zivot vode djecu koja trebaju vise su ponos ovog svijeta sve drugo je ofarbano a vas ponos je iz ljubavi iz srca... ❤️

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Život sa decom sa smetnjama u razvoju

Post by Veca » 13 Sep 2022, 15:42

:ljub :pivo
18010235_1432717803447853_2338225056025136164_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Rum » 21 Dec 2022, 17:58

Image



Na internetu se pojavio snimak iz Širokog Brijega na kojem maleni dječak s Downovim sindromom sjedi u holu vrtića "Trnoružica", dok se u pozadini čuju ostala djeca koja sudjeluju na božićnoj priredbi.

"Dok su druga djeca na pozornici pjevaju, Jakov je na klupi pleše i čeka da sve završi.. Znači da se radilo sa njim, kojim povodom on nije mogao na binu i zašto je skinut sa iste? Kad sam pitala ravnateljicu zašto Jakov nije sudjelovao rekla je: 'Gospođo ako vam se ne sviđa ima još 10 drugih vrtića idite slobodno!' Mi idemo naravno, ali nećemo šutit i stavit sve pod tepih to ne zaslužuje nitko, a najmanje dijete od 5 godina", napisala je mama malenog Jakova uz pretužnu snimku.


Pojavio se i video na kojem se vidi kako teta vuče dječaka s pozornice.



Na potresnu snimku reagirala je i Širokobriježanka Ana Marija koja ima djevojčicu sa Downovim sindromom, a njenu objavu su podijelile stotine.



Pokušali smo konataktirati JU Dječji vrtić "Trnoružica" koju je osnovao Grad Široki Brijeg, no do pisanja ovog teksta niko nam se nije javio.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Kai » 21 Dec 2022, 18:07

Svi lete za nekim savrsenstvom da sve fino izgleda, a gube ljudskost.
Vragolasto..:zao

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Arthur Dent » 21 Dec 2022, 18:08

Pa nije to nista cudno za nasa podneblja Rumi. Nije sigurno nista cudno.
Prije i ne bas tako davno, a vidis i danas ima toga, djecicu su, a i odrasle osobe sa posebnim potrebama sklanjali od drugih, krili ih haman.
Sa prezirom bi se gledalo na majke takve djece.. Gledaj kaze sta je rodila!!
Stidili se njih i njihovog postojanja.
Nije bitno jel osoba imala trisomiu 21 ili neko drugo oboljenje. Osobe koja imaju dusevna oboljenja takodjer su se sklanjala, haman pa zakljucavala u drugu sobu, samo da se to ne gleda. Pogotovo po selima.
Ovaka i slicna oboljenja se medju ljudima jos uvijek koriste kao uvrede u svadji... Zar to ne kaze sve?

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by BritkiMozak » 21 Dec 2022, 18:12

Rudolph wrote: 21 Dec 2022, 17:58 Image

Na internetu se pojavio snimak iz Širokog Brijega na kojem maleni dječak s Downovim sindromom sjedi u holu vrtića "Trnoružica", dok se u pozadini čuju ostala djeca koja sudjeluju na božićnoj priredbi.

"Dok su druga djeca na pozornici pjevaju, Jakov je na klupi pleše i čeka da sve završi.. Znači da se radilo sa njim, kojim povodom on nije mogao na binu i zašto je skinut sa iste? Kad sam pitala ravnateljicu zašto Jakov nije sudjelovao rekla je: 'Gospođo ako vam se ne sviđa ima još 10 drugih vrtića idite slobodno!' Mi idemo naravno, ali nećemo šutit i stavit sve pod tepih to ne zaslužuje nitko, a najmanje dijete od 5 godina", napisala je mama malenog Jakova uz pretužnu snimku.


Pojavio se i video na kojem se vidi kako teta vuče dječaka s pozornice.



Na potresnu snimku reagirala je i Širokobriježanka Ana Marija koja ima djevojčicu sa Downovim sindromom, a njenu objavu su podijelile stotine.



Pokušali smo konataktirati JU Dječji vrtić "Trnoružica" koju je osnovao Grad Široki Brijeg, no do pisanja ovog teksta niko nam se nije javio.
Ako tete u vrtiću nemaju razvijenu svijest o potrebi prihvaćanja i integriranja osoba s tjelesnim ili intelektualnim ili duševnim smetnjama, onda tko će to učiniti?!?!

Al budite bezbrige. I Hrvatska konja za utrku ima. Prije nekoliko godina se intenzivno pisalo na forumu.hr o tome da svećenik nije htio dati pričest prvopričesniku s Downowim sindromom. Kad su ga pitali zašto pozvao se na stih iz starog zavjeta u kojem Jahve kaže da mu na oltar ne dolaze kljasti, sakati, gubavi i ostali "nečisti".
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22634
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13009 times
Been thanked: 12663 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Dori » 21 Dec 2022, 18:13

Pa neeeee :( Jadno dijete….
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32095
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19418 times
Been thanked: 16819 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Morgen » 21 Dec 2022, 18:16

Meni je posebno tesko jer jako saosecam sa majkom, sestrom…mali Jakov ce to i brzo zaboraviti, ali njegova familija ne. Njih ce to uvek boleti.
Moja sestra je “osoba sa posebnim potrebama” i odrasla sam braneci je uvek. Kao deca npr. “Dodji da se igras s nama ali nemoj nju da povedes” su jedne od izreke koje ne zaboravljam. Ali su to ipak deca bila.

Kad odrasli ljudi tako nesto kazu, ne prastam.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31672
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Matan » 21 Dec 2022, 18:17

p.... im materina,
kakav Bozic i ljubav..
ljudi su govna, nema to veze ni sa nicim ljudskim..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31672
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Matan » 21 Dec 2022, 18:18

Morgen wrote: 21 Dec 2022, 18:16 Meni je posebno tesko jer jako saosecam sa majkom, sestrom…mali Jakov ce to i brzo zaboraviti, ali njegova familija ne. Njih ce to uvek boleti.
Moja sestra je “osoba sa posebnim potrebama” i odrasla sam braneci je uvek. Kao deca npr. “Dodji da se igras s nama ali nemoj nju da povedes” su jedne od izreke koje ne zaboravljam. Ali su to ipak deca bila.

Kad odrasli ljudi tako nesto kazu, ne prastam.
Znaju i djeca biti okrutna..vise nego odrasli, jer nemaju kocnica..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Arthur Dent » 21 Dec 2022, 18:19

Dori wrote: 21 Dec 2022, 18:13 Pa neeeee :( Jadno dijete….
jeste dori, jadno je.
jadno je i sto je osudjeno da odrasta u tako nepravednom i jebeno glupom svijetu. a svi se nesta busaju u prsa, ko je ko mi. najjaci, najpametniji, najsilniji. j.... ti fukaru i kad ih bog jaratisa.. onolisnog insana sklanja i stidi se njegovog postojanja. sakrij ga, skloni ga... zeludac mi se okrene odmah.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32095
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19418 times
Been thanked: 16819 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Morgen » 21 Dec 2022, 18:20

Matan wrote: 21 Dec 2022, 18:18
Morgen wrote: 21 Dec 2022, 18:16 Meni je posebno tesko jer jako saosecam sa majkom, sestrom…mali Jakov ce to i brzo zaboraviti, ali njegova familija ne. Njih ce to uvek boleti.
Moja sestra je “osoba sa posebnim potrebama” i odrasla sam braneci je uvek. Kao deca npr. “Dodji da se igras s nama ali nemoj nju da povedes” su jedne od izreke koje ne zaboravljam. Ali su to ipak deca bila.

Kad odrasli ljudi tako nesto kazu, ne prastam.
Znaju i djeca biti okrutna..vise nego odrasli, jer nemaju kocnica..
Puno je gore kad odrastao covek se ponasa okrutno

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31672
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Matan » 21 Dec 2022, 18:22

Morgen wrote: 21 Dec 2022, 18:20
Matan wrote: 21 Dec 2022, 18:18

Znaju i djeca biti okrutna..vise nego odrasli, jer nemaju kocnica..
Puno je gore kad odrastao covek se ponasa okrutno
Ma sve je okrutno, mi smo ljudi jednostavno genetski takvi..
meni jedino smeta, kad se poziva na ljubav i vjeru, a onda radis sve suprotno..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32095
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19418 times
Been thanked: 16819 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Morgen » 21 Dec 2022, 18:28

Matan wrote: 21 Dec 2022, 18:22
Morgen wrote: 21 Dec 2022, 18:20

Puno je gore kad odrastao covek se ponasa okrutno
Ma sve je okrutno, mi smo ljudi jednostavno genetski takvi..
meni jedino smeta, kad se poziva na ljubav i vjeru, a onda radis sve suprotno..
Licemerje.
Mada ne bih sad sve institucije bacala u jedan koš. Najverovatnije su ovakve scene ipak iznimka.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31672
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by Matan » 21 Dec 2022, 18:29

Morgen wrote: 21 Dec 2022, 18:28
Matan wrote: 21 Dec 2022, 18:22

Ma sve je okrutno, mi smo ljudi jednostavno genetski takvi..
meni jedino smeta, kad se poziva na ljubav i vjeru, a onda radis sve suprotno..
Licemerje.
Mada ne bih sad sve institucije bacala u jedan koš. Najverovatnije su ovakve scene ipak iznimka.
Normalno da nisu svi..
ali vecina ljudi su licemjeri..
recimo jedan od deset nije..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10161
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8306 times
Been thanked: 8687 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by immuno » 21 Dec 2022, 18:31

Mamicu im pokvarenu, stoka odvratna to je zlocin!!!
Jos rade sa djecom 🙈 oduzet pravo rada sa djecom za uvijek. :o :o :zao

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by vila » 21 Dec 2022, 19:20

Arthur Dent wrote: 21 Dec 2022, 18:08 Pa nije to nista cudno za nasa podneblja Rumi. Nije sigurno nista cudno.
Prije i ne bas tako davno, a vidis i danas ima toga, djecicu su, a i odrasle osobe sa posebnim potrebama sklanjali od drugih, krili ih haman.
Sa prezirom bi se gledalo na majke takve djece.. Gledaj kaze sta je rodila!!
Stidili se njih i njihovog postojanja.
Nije bitno jel osoba imala trisomiu 21 ili neko drugo oboljenje. Osobe koja imaju dusevna oboljenja takodjer su se sklanjala, haman pa zakljucavala u drugu sobu, samo da se to ne gleda. Pogotovo po selima.
Ovaka i slicna oboljenja se medju ljudima jos uvijek koriste kao uvrede u svadji... Zar to ne kaze sve?
Donekle si u pravu
Ima i te ostavstine ali danas je ipak puno bolje vrijeme od onog nekad
Puno se radi na socijalizaciji djece sa poteskocama u razvoju a ovo je primer kako ne treba raditi
I sto je najzalosnije taj primjer se dogodio u ustanovi gdje bi trebalo raditi osoblje kojima je profesija odgoj i obrazovanje
Umjesto da cijelu priredbu prilagode dijetetu..ili bar dio priredbe pa da ravnopravno sudjeluje ,urade sve pogresno
I vec vidim...samo sa ciljem nekog savrsenstva

I ne..ne treba dijete premjestiti u drugi vrtic(to je dodatna trauma)..znamo svi koliko djeca tesko prihvacaju vrtic i koliko traje prilagodba
Nego im se krvi napiti dok ne isprave pogresku
Ni to nece izbrisati trag ovog postupka ali ne treba uzmaknuti

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27248
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14261 times
Been thanked: 14596 times
Status: Offline

Re: Sramotan potez tete u Širokom Brijegu: Sklonila dječaka s Downovim sindromom s bine tokom priredbe

Post by ironman » 21 Dec 2022, 19:30

vila wrote: 21 Dec 2022, 19:20
Nego im se krvi napiti dok ne isprave pogresku
Ni to nece izbrisati trag ovog postupka ali ne treba uzmaknuti
To je to.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests