Život u dvoje prije braka, da ili ne?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Grom » 12 Apr 2020, 10:38

I da se vratim na temu, ja lično nisam za ovakav tip veze, shvatam da nekome to odgovara, meni ne bi odgovaralo.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by HAVANA » 12 Apr 2020, 10:38

ElTriconi wrote: 12 Apr 2020, 10:32
HAVANA wrote: 12 Apr 2020, 10:13 Naravno ima tu i da se strpis,dogovoris,posvadjas,pomiris...Nisi sam,nema ja ja ja ja,nego mi mi mi mi.Zamisli da su ti citav zivot leptirici i ludilo ko u pocetku .Ne bi nista u zivotu uradio.Kad si zaljubljen nisi svoj. :ooo
Pa i kad zivis sa ocem i materom nije ja ja ja, cak i kad su tu cimeri nije tako.
Ma neuporedivo. Vidices. :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Julia-Klara » 12 Apr 2020, 10:39

Prednost.
Kazu da ne upoznas nekog dok ne pojedete 5 kg soli zajedno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by insomnia » 12 Apr 2020, 11:14

SmokingMan wrote: 12 Apr 2020, 09:25 Možda će zvučati grubo, ali to ostajanje sa jednim partnerom "do kraja života" više prerasta u prijateljski odnos. Kod mene koleginica živi u vanbračnoj zajedinici, i kaže mi je mnogo toga između supruga i nje splasnulo nakon dužeg niza godina, i da jedno drugo više vidi kao prijatelja nego kao supružnika. Ljubav se svakako ne može potrošiti, ali osjećaji itekako.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by gospođa Brams » 12 Apr 2020, 12:10

Mislim da tu nema pravila i da ovisi od svakog para zasebno.
Mi smo uselili zajedno dosta rano jer je on zivio u drugom gradu i preselio se u moj, pa je imalo smisla. Sad, par godina kasnije, planiramo svadbu. No, nista se znacajno nece promijeniti u nasem odnosu kad se vjencamo :hm ja svakako ne bih isla zivjet s nekim s kim ne planiram brak i obitelj, a istina je da nekog najbolje upoznas tek kad pocnete dijeliti svakodnevnicu, sve prije toga je privid, tako da za mene osobno zajednicki zivot prije braka je dobra stvar, ako se u neko razumno vrijeme pocne razmisljati i planirati brak :ok

Mislim da cesto ljudi usele zajedno iz prakticnih razloga.
Moja prijateljica je bas pocela zivjet s deckom pod utjecajem izvanrednih okolnosti (on je u potresu izgubio stan i nema gdje zivjeti) pa je dosao kod nje, znaju se jako kratko i nisu to planirali, ali zasad im je lijepo, zelim im svu srecu :oo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by lejlamo » 12 Apr 2020, 12:15

gospođa Brams wrote: 12 Apr 2020, 12:10

Mislim da cesto ljudi usele zajedno iz prakticnih razloga.
imala sam ovakvo iskustvo, pokazalo se kao loš izbor...sa papirom ili bez, zajednički život može uspjeti i nastaviti se ili ne...

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by gospođa Brams » 12 Apr 2020, 12:24

Ima svakakvih primjera stvarno, jedna druga prijateljica je nakon ni 2 mjeseca veze uselila kod tadasnjeg decka jer su ju roditelji maltretirali i doslovno je morala pobjec od kuce. Znali su da je to riskantno, ali isli su pokusati. Nakon jedno godinu dana su se vjencali i eto ih sad sretni zajedno s dvoje djece. Ne znam, toliko je razlicitih scenarija, tako da mislim da nema pravila, mislim da na kraju uspjeh ovisi prvenstveno o tome koliko se dvoje voli i postuje, zivjeli zajedno prije braka ili ne.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Vrag » 12 Apr 2020, 12:26

Nesto mi taj zajednicki zivot prije braka bezveze. Kad potpisemo tad cemo i zivjeti, mijenjati se, graditi itd. Do tada uzivat cemo u tom nekom miru

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 13:13

almir90 wrote: 12 Apr 2020, 10:08
Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 09:55
Ne bih se slozio Sa ovim
Što mi odmah ne objasni sve, da se ne natežemo sada da te pitam o detaljima?
Zurio, halali.

Ovo sto Sam ti oznacio ispade kao da neko ostane Sa nekim iz zahvalnosti. Ucini ti cura/momak neku velki uslugu, dobro djelo i ti budes s njim jer je fin ili osjecas neku odgovornost prema toj osobi ili budes iz zahvalnosti prema njoj/njemu..
Ako se vratis par Dana u nazad, sjeti se Kollege koji je poklonio knjigu i dobio truhle banane kao hvala.
Ucinjena usluga je usluga i treba se zahvaliti. Niposto zbog toga zrtvovati se i uci Sa nekim u zivot jer ti je neko bas ono dobro pomogo.
Fino jest, veliki je to znak/plus, al nije to razlog da bi se neko takav/takva trebali samo na osnovu toga zadrzati.
Ne znam jesi li ikad cuo nekoga da kaze "nije to to, al et Fina je, zao mi je ostavit".. Pogresno i kad tad dodje na naplatu

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 13:16

ElTriconi wrote: 12 Apr 2020, 10:09
Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 09:47 Kirija po pola.
Manje izlazaka na kafe i vecere, hodanja u prazno i gubljenje vremena.
Brze se upaznaju parovi, imaju vise vremena za sebe, brze osnivaju porodicu i ulaze zvanicno u brak. Nakon godinu Dana zajedničko zivota, znas zelis li Sa nekim dijete ili ne. Dok onako hodajuci sporije to sve ide. Cesto se moze cuti "prodjose mi najbolje godine zivota u nicemu".
Uglavnom, mnogo je prakticnije, lakse i konkretnije.
Mozda jedina nada je da neko nekome dosadi. Al ako neko nekome dosadi za godinu Dana zajedničko zivota (dok su mladi), kako ce tek onda dosadi ti jedno drugome kasnije kad budu u 50-im? Ispade da ni to nije mana vec prednost. Vidis na vakat jel neko za tebe ili nije.

Trazim cimerku
To paprena kirija cim je manje kafa i tako tog? :plavi
Sva ta ljubav i leptirici fino zvuce Al se ne Zivi od toga. Jbo zivot ako ces krpiti kraj Sa krajem a imas mogucnost da ne krpis nego da fino Zivis. Onda si glup 😆

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 13:24

Vrag wrote: 12 Apr 2020, 12:26 Nesto mi taj zajednicki zivot prije braka bezveze. Kad potpisemo tad cemo i zivjeti, mijenjati se, graditi itd. Do tada uzivat cemo u tom nekom miru
Vi sandze se svakako ne pitate za misljenje :valja

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 13:35

Vrijeme je cudo. Danas ga skoro niko nema dovoljno. Zajednicki zivotom se najvise, pored novaca, ustedi na vremenu.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by insomnia » 12 Apr 2020, 14:01

Ma ima tu vise faktora ali se Bosna slabo moze porediti sa Evropom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Grom » 12 Apr 2020, 14:24

Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 13:13
Zurio, halali.

Ovo sto Sam ti oznacio ispade kao da neko ostane Sa nekim iz zahvalnosti. Ucini ti cura/momak neku velki uslugu, dobro djelo i ti budes s njim jer je fin ili osjecas neku odgovornost prema toj osobi ili budes iz zahvalnosti prema njoj/njemu..
Ako se vratis par Dana u nazad, sjeti se Kollege koji je poklonio knjigu i dobio truhle banane kao hvala.
Ucinjena usluga je usluga i treba se zahvaliti. Niposto zbog toga zrtvovati se i uci Sa nekim u zivot jer ti je neko bas ono dobro pomogo.
Fino jest, veliki je to znak/plus, al nije to razlog da bi se neko takav/takva trebali samo na osnovu toga zadrzati.
Ne znam jesi li ikad cuo nekoga da kaze "nije to to, al et Fina je, zao mi je ostavit".. Pogresno i kad tad dodje na naplatu
Razumijem šta si htio da kažeš, nisam ja to tako mislio, a i ta dva primjera sa knjigom i ovo vezano za Havanu se stvarno ne može porediti. Ovo je slučaj gdje si već sa nekim, ozbiljna veza ili brak i zadese te problemi, ali imaš osobu koja neće ti okrenuti leđa već će biti tu uz tebe. Naravno, odmah sam napisao da se očekuje kada nas problemi zadese da radimo na tome da ih i riješimo. Zamisli ti sada da živiš sa ženom i desi ti se problem, svima nam se naiđe period kad nam put krene niz brdo, i u takvim okolnostima ona jednostavno digne sidro i kaže ko te jebe, odoh ja dalje. Ovo ako se i desi greška je na nama što nismo pazili s kime se petljamo, jer ovakvi znaci ne pojave se odjednom, niti ovakve osobe postanu naglo ovakve. Elem, i kad ti se desi takav problem, i imaš nekoga ko ti ne okrene leđa, preživite i riješite sve to zajedno, to je pozitivno. Nije čaba rečeno da se u lošim vremenima sazna kakvi smo mi sami, i kakvim smo ljudima okruženi.

Onaj slušaj sa knjigom i bananicama ne mžeš porediti sa ovim, barem ja mislim da se to nikako ne može porediti, jer njih dvoje nisu imali ništa, nikakva veza ili slično da se poredi sa ovim slučajem.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by ElTriconi » 12 Apr 2020, 14:42

Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 13:16
ElTriconi wrote: 12 Apr 2020, 10:09

To paprena kirija cim je manje kafa i tako tog? :plavi
Sva ta ljubav i leptirici fino zvuce Al se ne Zivi od toga. Jbo zivot ako ces krpiti kraj Sa krajem a imas mogucnost da ne krpis nego da fino Zivis. Onda si glup 😆
Dobro to sve bolan ali ako ce ti tako paprena kirija bit da ne mores izac na kafu i pojes u restoranu sta mozda je bolje trazit sta jeftinije.

Jebo ljubav i leptirice ako ne mozes izac na kafu i prebit koju ljudsku sa rajom, ha ja.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by MunDzi » 12 Apr 2020, 14:47

spacebound wrote: 12 Apr 2020, 07:01 A gluposti, pa zajednicki zivot ti je isto kao brak samo bez papira, i ako nakon 5 godina imas manje seksa nego prve godine isto ti je i ako ste se vjencali trece godine zajednickog zivota ili ako ste ga otpoceli nakon vjencanja :D.
Jos jedno glupo i promaseno istrazivanje :sunja
Upravo tako. :ok

Mislim da je pozeljno zivjeti skupa prije braka.
Samo tako mozes nekoga upoznati u svakoj verziji raspolozenja i ponasanja.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Nice try » 12 Apr 2020, 16:15

Ne vidim tu nikakvu manu, niti zajednički život prije braka utiče na seks u braku...
Ozakonjenje takve veze je samo njen nastavak. Ništa drugo. Pa, ovakav ili onakav, biti će kako bude.
Pogotovo nisu potrebna nikakva naučna istraživanja :roll
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 16:15

ElTriconi wrote: 12 Apr 2020, 14:42
Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 13:16

Sva ta ljubav i leptirici fino zvuce Al se ne Zivi od toga. Jbo zivot ako ces krpiti kraj Sa krajem a imas mogucnost da ne krpis nego da fino Zivis. Onda si glup 😆
Dobro to sve bolan ali ako ce ti tako paprena kirija bit da ne mores izac na kafu i pojes u restoranu sta mozda je bolje trazit sta jeftinije.

Jebo ljubav i leptirice ako ne mozes izac na kafu i prebit koju ljudsku sa rajom, ha ja.
Ti se ufatio kirije i ne pustas. Malo je to šire. Jednostavno je isplativije zivjeti u dvoje.
Sta ti znaci ova zadnja "jebo ljubav i leptirici ako ne mozes izac na kafu i prebitnljudsku Sa rajom"?

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by Duminjo » 12 Apr 2020, 16:19

almir90 wrote: 12 Apr 2020, 14:24

Razumijem šta si htio da kažeš, nisam ja to tako mislio...
:cool

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Zajednički život prije braka ima prednosti, ali i mana, evo nekih od njih

Post by ElTriconi » 12 Apr 2020, 16:24

Duminjo wrote: 12 Apr 2020, 16:15
ElTriconi wrote: 12 Apr 2020, 14:42

Dobro to sve bolan ali ako ce ti tako paprena kirija bit da ne mores izac na kafu i pojes u restoranu sta mozda je bolje trazit sta jeftinije.

Jebo ljubav i leptirice ako ne mozes izac na kafu i prebit koju ljudsku sa rajom, ha ja.
Ti se ufatio kirije i ne pustas. Malo je to šire. Jednostavno je isplativije zivjeti u dvoje.
Sta ti znaci ova zadnja "jebo ljubav i leptirici ako ne mozes izac na kafu i prebitnljudsku Sa rajom"?
Ma mislio sam ako ne mozes to finansijski a srljas ne valja, ako ti ne ostane para za neke gluposti za strane onda bar po meni to nije "isplativo". Ispada radis i jedva nekako kraj sa krajem sastavljas, ko moze tako svaka cast. Ovo vazi i za zivot u dvoje i u jedno.

Normalno da je u dvoje sve lakse, to je privlacna stvar braka/vanbracne zajednice. Lakse ce dvoje prenjet pedes kila vego jedno.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests