TROSJED

Dio foruma koji se ne cenzuriše

Moderator: VIP

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4982
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Online

Re: izlazak

Post by Remzudin » 27 Jan 2017, 19:33

Mutevelija wrote:Ženo hoću da se dopisujem na forumu sa drugim ženama, gdje je tu problem, smeta li ti da li si ljubomorna :cudi

de bog ti dao,prestani !
nisam vjerovao da doci jos blesaviji komentar

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4982
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Online

Re: izlazak

Post by Remzudin » 27 Jan 2017, 19:46

Danci wrote:A zašto ne izađete skupa ,možda ona neće bez tebe ?

ako se upetljas u jednu diskusiju,onda uci se prvo procitati pocetni otvor teme i svataj povezani zadrzaj.


Ja sam rekao,da se bavim sa crnom magijom i hocu u internet da izradim podatke,ali to nemogu ako mi je
supruga u prisustvu.Zato trazim jednu alternativu,sta da se uradi da zena ode bez muza prosetati ?


Za normalan izlazak za vikend nema problema,tu mi ode cjela subota u trgovinama i centeri za cipele.
Na kraju mi zaboli glava od dosade i vukljecim 3 kese svakakvi dzindze-mindze i ostale handrmolje.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: izlazak

Post by Mutevelija » 27 Jan 2017, 19:50

Ti si sihirbaz i Allah ti neda rahatluka na ovom a nece ti dati ni na onom svijetu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4982
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Online

Re: izlazak

Post by Remzudin » 27 Jan 2017, 19:59

Mutevelija wrote:Ti si sihirbaz i Allah ti neda rahatluka na ovom a nece ti dati ni na onom svijetu.

zamolio bi koristnike da se drze pravila foruma i da ne ubacuju kontraproduktivne komentare,koje nemaju kategoricnu vezu.


a ti strpi se jos samo malo dok ja na google+ izvrsavam data safe upload,pa ces dobiti svoju priliku.(ako mi zena ne doce prerano)

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3530
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 507 times
Been thanked: 592 times
Status: Online

Re: izlazak

Post by Danci » 27 Jan 2017, 20:02

Remzudin wrote:
Danci wrote:A zašto ne izađete skupa ,možda ona neće bez tebe ?

ako se upetljas u jednu diskusiju,onda uci se prvo procitati pocetni otvor teme i svataj povezani zadrzaj.


Ja sam rekao,da se bavim sa crnom magijom i hocu u internet da izradim podatke,ali to nemogu ako mi je
supruga u prisustvu.Zato trazim jednu alternativu,sta da se uradi da zena ode bez muza prosetati ?


Za normalan izlazak za vikend nema problema,tu mi ode cjela subota u trgovinama i centeri za cipele.
Na kraju mi zaboli glava od dosade i vukljecim 3 kese svakakvi dzindze-mindze i ostale handrmolje.
Ne ljuti se odmah ,Remzo :oo
Evo da se nadovežem i ispravnim svoj post..ti izađi sa njom i ostavi je iza nekog ugla ,na brzaka se vrati i obavi posao ,onda izmisli da si imao veliku nuždu i da si morao da odeš... :roll
Vidim da se ljutiš, pozdrav :mah
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: izlazak

Post by Socrates » 28 Jan 2017, 09:21

Kupi remzo brate laptop I obavljaj svoje vradzbine u Starbucksu ili slicnom mjestu. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: izlazak

Post by storm » 28 Jan 2017, 09:29

Kupi joj psa....mora ćuko na šetanje i pišanje :oo,
poklanjaj joj bonove za saunu, masažu, spa....em je izašla em se vrati lijepa i zadovoljna :love
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: izlazak

Post by Pasaga » 28 Jan 2017, 09:32

storm wrote:Kupi joj psa....mora ćuko na šetanje i pišanje :oo,
poklanjaj joj bonove za saunu, masažu, spa....em je izašla em se vrati lijepa i zadovoljna :love
De ba,jedva je i nju zbario... :hihi
Sad da ostane bez nje ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: izlazak

Post by storm » 28 Jan 2017, 09:38

Pasaga wrote:
storm wrote:Kupi joj psa....mora ćuko na šetanje i pišanje :oo,
poklanjaj joj bonove za saunu, masažu, spa....em je izašla em se vrati lijepa i zadovoljna :love
De ba,jedva je i nju zbario... :hihi
Sad da ostane bez nje ....
Omađijat' će je....nema šanse da ode i ne vrati se :ooo

samo da se ne zajebe, kao sa onim zemljotresom :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: izlazak

Post by Socrates » 28 Jan 2017, 09:45

Remzo koliko je uspjesan u svojim vradzbinama vratio bi mu se Brad Pitt a njegova zena bi otisla Andji. :p
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: izlazak

Post by storm » 28 Jan 2017, 09:58

Socrates wrote:Remzo koliko je uspjesan u svojim vradzbinama vratio bi mu se Brad Pitt a njegova zena bi otisla Andji. :p
Zato je najbolje...

Remzo, ne diraj ništa i nahrani kera, da žena može prošetati :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: izlazak

Post by Tokmak » 28 Jan 2017, 10:19

Remzudin wrote:Cao dragi moji postvani

imam jedno pitanje,ali da vam prvo objasnim situaciju.
Po sto se ja bavim sa magijom,nisam mogao napravdi upload moji podataka i uci u internet na svoje strance.
Problem po tome je bio da mi supruga nije htjela izaci iz kuce !
Onda mi nampale jedna ideja i ja sam njoj stisno 200 € u ruke da ide na shopping.
Ona je uzela pare i strpala u novcanika,ali je ostala dalje u kuci i nije nikuda otisla.!


Eh,sad vi meni reci te:sta vi radite da vam partner ode na hodanje iz kuce ?
Remzo care,pojedi lonac graha ,zatvori sve otvore na kuci i isprdi sve iz sebe pa kad ona udje k tebi izletjet ce iz kuce brzinom vjetra... :valja

provjereno... :djed
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Počinila najmonstruoznije ubistvo u BiH gubi se svaki trag

Post by Mutevelija » 28 Jan 2017, 16:56

Image
"Šefku Hodžić već decenijama kažu da je najmonstruznija žena ubiica s Balkana u historiji. Njezinom jezivom zločinu zbog kojeg je bila osuđena na smrt strijeljanjem prethodio je težak život s mužem pijancem, koji ju je svojevremeno izbacio iz kuće jer nije mogla zatrudnjeti.

Vrijeme nakon Drugog svjetskog rata nije bilo povoljno za žene, naročito u siromašnim dijelovima zemlje, zabitim selima gdje nije bilo ni škole, pa tako ni Šefka iz sela Jusići u BiH nije završila ništa osim dvogodišnjeg tečaja opismenjavanja.

Šefka se tako sa 17 godina udala za Nedžiba Hodžića 1960. godine. Prve godine braka nisu bile nasilne, ali šest godina kasnije brak je za siromašan par postao pravi pakao. On se svaku večer opijao u lokalnoj gostionici i teturajući se vraćao ili sam ili bi ga donijeli. Kakav je brak bio govori i podatak da su ga jednom u selu pitali tuče li svoju ženu, na što im je Nedžib odgovorio: “A što vi svoju ne tučete?”.

Šefka se jednom pokušala ubiti, ali ju je vidio susjed i spriječio ju. Međutim, istraumatizirana pritiskom sredine da mora postati majka Šefka se skroz pogubila i odlučila lažirati trudnoću tako što je ispod haljine nosila jastuk i tako hodala po selu. Nije imala nikakvu ideju što će reći ljudima za devet mjeseci, ali je tako uspjela barem na neko vrijeme zaustaviti “neugodna” pitanja o tome kad planira postati majka.

Kako su mjeseci prolazili Šefka je postajala sve nervoznija, jer se po selu naveliko pričalo da će Šefka roditi. Na kraju se u oktobru 1969. godine dogodila kobna večer kada je Šefka počinila najgori zločin tadašnje Jugoslavije.

U isto vrijeme kada je Šefka glumila trudnoću njezina prijateljica Alija Hasanović bila je trudna i početkom oktobru je trebala roditi. 6. oktobra u selu se održavala proslava i te su se večeri Šefka i Alija družile, a Alija joj je ispričala kako su pri kraju izgradnje svoje kuće. Kasnije navečer Alija se nije vratila kući.
Dok su seljani tražili Aliju, selom se pronijela vijest da je Šefka rodila. Žene su se brzo okupile u Šefkinoj kući, a potraga za Alijom se nastavila. Šefku su zatekli kako leži u krevetu sva mokra, a naručju drži bebu. Nakon što su se sve okupile htjele su oprati bebu, ali su shvatile da je beba mrtva. Sutradan ujutro selo je ostalo u šoku, jer je pronađeno Alijino mrtvo tijelo u njivi – bila je izmasakrirana, trbuh joj je bio rasporen, a bebe nije bilo.

Nakon pronalaska tijela, istražitelji nisu znali otkud bi krenuli s istragom, a tijelo joj je prebačeno u Zvornik. Nikome nije bilo jasno tko bi mogao počiniti takav gnusni zločin, a misteriju je uskoro riješio liječnik patolog Milan Vušić. Istražnom sucu je savjetovao da provjeri žene koje su na taj dan prijavile porod.

Naime, Vušić je bio siguran da je zločin počinila neka žena koja nije mogla roditi, a jako je htjela dijete. Istražitelji su vrlo brzo zakucali i na Šefkina vrata, za koju je nakon ginekološkog pregleda utvrđeno da nije rodila. U maju 1970. godine Šefka je na Okružnom sudu u Tuzli osuđena na smrt strijeljanjem, ali je na kasnijem ponovljenom suđenju kazna smanjena na 20 godina zatvora.

Stručnjaci koji su se bavili njezinim slučajem složili su se kako uzrok ovakvog zločina leži upravo u običajima jedne zajednice, odnosno činjenici da je živjela u društvu u kojem je bio grijeh ako žena ne može roditi.

Nakon izlaska iz zatvora Šefka Hodžić je promijenila identitet, zna se da je jedno vrijeme živjela u Srbiji, a nakon toga joj se gubi svaki trag."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Počinila najmonstruoznije ubistvo u BiH gubi se svaki tr

Post by Vladimir RUS » 28 Jan 2017, 17:16

Trebala je odmah promjeniti sredinu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Hrvatska: Azilanti iz BiH i Makedonije silovali djevojku

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2017, 09:44

Image
Jučer poslijepodne trojica azilanata - iz BiH, Sirije i Makedonije, odlukom suca istrage Županijskog suda u Velikoj Gorici završila su u istražnom zatvoru jer ih je 22-godišnja Zagrepčanka prijavila za silovanje.

Kako neslužbeno doznajemo, krajem prošlog tjedna 22-godišnjakinja je došla u njihovu sobu u objektu u kojem su smješteni, u hotelu Porin u Zagrebu, gdje su je, kako stoji u njenoj prijavi, napili i nadrogirali, a zatim i silovali. Ona u prijavi tvrdi da je bila svjesna svega, ali se zbog droge koju su joj dali nije mogla pomaknuti.

Teži oblik spolnog odnosa bez pristanka

Odmah nakon silovanja, djevojka se uputila na policiju koja je započela istragu te privela trojac i započela istragu nakon koje je podnesena kaznena prijava protiv trojca zbog težeg oblika spolnoga odnosa bez pristanka.

Oni tvrde da ih je prijavila nakon što joj nisu platili

Makedonac je prilikom ispitivanja tvrdio da nije imao spolni odnos s djevojkom, a druga dvojica tvrdila su da ih je djevojka nakon dobrovoljnog seksa tražila novac.

Trojica azilanata, kako neslužbeno doznajemo, 40-godišnjak iz BiH, 44-godišnjak iz Makedonije te 30-godišnjak iz Sirije djevojku su upoznali par dana ranije.

(index.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hrvatska: Azilanti iz BiH i Makedonije silovali djevojku

Post by storm » 20 Feb 2017, 11:35

Čudna priča... Da je lokacija neka javna, mogao bi joj povjerovati u spiku...
Nije bas normalno, da cura ide u sobu u prihvatnom azilnom centru sa tri muškarca tek onako... A ne vjerujem ni da su krcati drogom.
No premalo podataka za neki sud...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska: Azilanti iz BiH i Makedonije silovali djevojku

Post by Konsultant » 20 Feb 2017, 12:06

Sjoo storme i tebe, nekvalitetna roba se ne placa. Njoj bilo krivo, prijavila ih.

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hrvatska: Azilanti iz BiH i Makedonije silovali djevojku

Post by Mika » 20 Feb 2017, 12:43

Koja normalna cura ide u hotelsku sobu kod 3 muskarca koje je tek upoznala?
Mada takvo nesto nikad ne opravdava ovo sto su oni uradili, ako su uradili.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Hrvatska: Azilanti iz BiH i Makedonije silovali djevojku

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2017, 17:02

Pa najzanimljivije je to, po kom osnovu Bosanac i makedonac mogu dobiti azil u HR? :misli
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Evolucija ženskog subjekta u turbo-folku

Post by Mutevelija » 20 Feb 2017, 22:14

Pozajmljeni intervju: Zlatan Delić
Razgovarala: Tamara Zablocki


Ova knjiga je samo jedna od mogućih interpretacija turbo-folk fenomena i svakako može omogućiti sagledavanje turbo-folka kao popularnog fenomena koji se ne razlikuje od nečega što je već prisutno na svjetskoj muzičkoj sceni. Razumijevanje od strane čitatelja bi se kretalo u smjeru da popularna kultura, pa samim tim i turbo-folk kultura, u svom najširem značenju i shvaćanju, ponajbolje oslikava promjene unutar društvene ideologije, pa se sve socio-političke i kulturalne promjene oslikavaju unutar tog muzičkog žanra na simboličkoj razini i mijenjaju njegovu postojeću sliku, ali i obratno, muzika itekako mijenja/utječe na društvo i njegovu stvarnost

Zlatan Delić je rođen 1987. godine u Tuzli, gdje je završio studij književnosti i b/h/s jezika na Filozofskom fakultetu. Magistrirao je na Odsjeku za rodne studije Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije Univerziteta u Sarajevu. Član je redakcije časopisa za feminističke i rodne teorije, kritiku i društvena pitanja Patchwork.


Nedavno je iz štampe izašla njegova knjiga Turbo-folk zvijezda, magistarska teza prilagođena široj čitalačkoj publici, koja se bavi konstruiranjem ženskog subjekta u tekstovima Lepe Brene, Svetlane Cece Ražnatović, Severine Vučković i Jelene Karleuše. Promocija knjige održana je u petak, 20. septembra, a tim povodom smo s autorom razgovarali o akademskom izučavanju fenomena turbo-folka, zastarjelim interpretacijama, evoluciji žanra...


Radiosarajevo.ba: Knjiga Turbo-folk zvijezda je zapravo Vaša magistarska teza na Rodnim studijama. Zašto ste se odlučili baš za ovu temu, naizgled nedostojnu akademskog izučavanja?


Delić: Ovom temom sam se odlučio baviti prije svega jer o turbo-folk fenomenu nije baš pisano unutar bosankohercegovačke akademske zajednice, odnosno nije se izučavala kao kulturološki fenomen na magistarskom ili doktorskom studiju, o tome se više pisalo u ostalim zemljama postjugoslavenskog regiona, stoga sam ja magistarski rad nakon odbrane preuredio kao rukopis za knjigu i nastojao je prilagoditi široj čitateljskoj publici.


Smatrao sam da je izrazito bitno, za feminističku teoriju i Rodne studije, pozabaviti se izučavanjem turbo-folk muzike u njezinom najširem značenju, jer se može uočiti da već duže vrijeme ovim muzičkim žanrom dominiraju ženske zvijezde – pjevačice koje moraju postati predmetom znanstvenoga izučavanja i ne mogu se elitistički zatvarati oči pred činjenicom da su one i njihova muzika ono što ogroman broj ljudi na ovim, južnoslavenskim ili balkanskim prostorima najviše voli i najviše sluša. Uzmimo primjer, ako se organizira jedna književna večer na koju dođe 50 ljudi, a na nekom stadionu se tu istu večer održava koncert turbo-folk izvođača ili izvođačice na koju dođe 50.000 ili 100.000 ljudi, mi tu činjenicu ne možemo zanemariti. Dužnost i akademske zajednice i znanosti uopće je da takve fenomene ili pojave istraži, a ne da se od njih ideološki ograđuje.




Radiosarajevo.ba: Koliko je ozbiljna analiza makar dijela turbo-folk žanra potrebna i u javnom prostoru? Dosad smo najčešće viđali pojednostavljene interpretacije koje turbo-folk prikazuju kao kič i dokaz neukusa balkanskih naroda.


Delić: Kulturni i muzički žanr kojem pripadaju ove četiri izvođačice je zanimljiv fenomen za izučavanje koji je u posljednjih dvadesetak godina, izmijenio kompletnu strukturu balkanske estradne scene, zbog čega iziskuje i ozbiljnije naučno-akademsko izučavanje njegovih složenih efekata u društvu i vrijednosti koju zauzima. Upravo je ta masovna popularnost turbo-folka, ono zbog čega sam se odlučio baviti ovom muzičkom formom kao fenomenom masovnog uveseljavanja.


Nakon što sam odslušao sve pjesme i odgledao sve video spotove i koncertne nastupe ovih izvođačica koje su imale od prve pjesme ili prvog pojavljivanja u javnosti do augusta ove godine, kada je knjiga i poslana u štampu, zaključio sam da je turbo-folk muzika kao popularni fenomen jedna poprilično složena forma muzičkog izražavanja zbog čega sam je nastojao kao kulturološki fenomen odvojiti od jednoobraznih i pojednostavljenih interpretacija koje ne obogaćuju znanje nego ga reduciraju i osiromašuju čime turbo-folk nastoje isključivo prikazati kao žanr koji odslikava ruglo mentaliteta balkanskih naroda, šta god to značilo.


Turbo-folk i etnonacionalizam


Radiosarajevo.ba: Kritikovali ste i analize koje smo često imali prilike vidjeti, a koje govore da su pojava i razvoj turbo-folk muzike direktno vezani za procvat etnonacionalizma i ratova na našim prostorima?


Delić: Zbog hibridnih (mnoštvo zvukovnih i estetskih elemenata u jednom) odlika ovog popularnog žanra, smatrao sam da interpretacije koje turbo-folk dovode u isključivu ili direktnu vezu sa etnonacionalističkim diskursom, ratnim razaranjima, ksenofobijom, Miloševićevim političko – militantnim poduhvatima, govorom mržnje, ruralnom i urbano – seljačkom populacijom, ne mogu biti održive, jer ih je naprosto pregazilo vrijeme. Stajališta koja nastoje popularnost turbo-folk muzike dovesti u izravnu vezu sa kulturološkom primitivnošću, ruralnošću i neobrazovanošću postjugoslavenskih naroda sklonih ideološkoj manipulaciji koja je rezultirala ksenofobičnom politikom, etničkim čišćenjima i ratnim pohodima je pojednostavljena i neodrživa.


Također se moraju prevazići stajališta koja turbo-folk vezuju za dolazak sela u grad, primitivan ili neobrazovan sloj stanovništva i početi u konačnici promatrati ovaj žanr kao i bilo koji drugi vid popularnog muzičkog i kulturološkog izražavanja bez nepotrebnih upisivanja/učitavanja socio-političkih značenja u sam fenomen turbo-folka. Srećom, ti pomaci su u novije vrijeme uveliko i načinjeni iako je zapravo tih pomaka bilo još davno sa kultnim tekstom Žarane Papić Europa nakon 1989: etnički ratovi, fašizacija društvenog života i politika tijela u Srbiji. Autorice poput Ive Nenić, Jelene Višnjić, Marije Grujić turbo-folk fenomen unutar katedri feminističkih i rodnih studija interpretiraju na daleko reprezentativnije načine bez nepotrebnog upisivanja socio-političkih značenja u turbo-folk kojih on sam po sebi kao žanr i nema.


Od koncepta žrtve do razgradnje stereotipa


Radiosarajevo.ba: Poglavlja u knjizi poredana su po periodima ili godinama. Kakve promjene u porukama koje Brena, Ceca, Karleuša i Severina šalju se mogu primijetiti kroz protok godina, od osamdesetih, pa do danas?


Delić: Budući da knjiga obuhvaća period od nekih 30 godina razvoja turbo-folk muzike, tj. od pojavljivanja Lepe Brene na estradnoj sceni, preko Cece i Severine do Karleuše, puno se toga promijenilo, u reprezentacijskom smislu. Sam turbo-folk kao fenomen je evoluirao kroz 'epohe' i estetski i narativno, pa tako i konstrukcija subjektiviteta u pjesmama, posebno ženskog subjektiviteta koji je mene zanimao. Na samim počecima razvoja turbo-folka ženski subjekt je većinom bio sačinjen kao neka vrsta žrtve, to je bila matrica unutar koje se konstituirao subjektivitet i taj koncept žrtve ili karakterizacije ženskog lika kao mučenice će se svakako zadržati i do danas, ali se poruka vremenom i mijenjala, odnosno pokazivala je i transgresivne odlike. Tako je reprezentacija ženskoga subjektiviteta u tekstu pomjerila i prekoračila esencijalističke i stereotipne granice koje se često vezuju uz ovaj oblik muzičkog izražavanja, naročito u pjesmama Severine Vučković i Jelene Karleuše.

Ja bih opet bila tepih po kome ti gaziš


Radiosarajevo.ba: Koliko se narativni ženski subjekt u njihovim tekstovima opire heteroseksističkim diskursima moći, a koliko im podilazi?


Delić: Turbo-folk tekstovi i video spotovi ovih izvođačica reprezentiraju i melankolični ženski subjektivitet unutar čega se ženskom subjektu nameće pozicija melankolične žrtve, vječne gubitnice ili očajne mučenice unesrećene ljubavnim razočarenjima i odnosima sa muškim subjektom („kuda idu ostavljene devojke, da li se ponekad dragi pitaš, kuda idu čuješ li im poruke, zaplačeš li kada ih pročitaš“; „šta ti vredi rođen si sa greškom, sve je to u tvojim genima, a ja emotivna luda, ceo život sa kretenima“; „pijan mi je dekolte ajde brže ostari da te više niko ne voli, ni žene, osim mene“; „znala sam o tebi, znala sve pala ti na grudi ledene tamo samo kamen puca tu gde ljubiš, koža puca, znala sve i na sve pristala samo jednom sam zablistala, nije ljubav sve što vidiš, zato pazi kome zavidiš“; „i kad me varaš s tobom lipo mi je“; „biću ja dobro kao nikad e moj kralju, ne plašim se jutra tog, a da si samo jednom sa mnom čovek bio bio bi moj bog“) i ženski subjekt kao histeričan i zazoran, tj. kao onaj koji remeti postojeću patrijarhalnu logiku i nastoji raščiniti stereotipne reprezentacije, te ponuditi subvertirajuću politiku unutar turbo-folka kao žanra („šta ako sam možda ja očajna i opasna pobegla iz ludnice, ludaka pune“; „bezobrazna sam bila, negde usput ja sam ostavila krila, opasno je ponekad po život biti toliko radoznao i bolje da si ćutao večeras i da me ništa nisi ni pitao“; „samo napred, biću tvoja kazna da uništim ti život više volim od orgazma, otrovne su reči moje, olovne su misli moje, u očima ti vidim da počinješ da mrziš me“).


Ove četiri izvođačice u svojim turbo-folk tekstovima nastoje prikazati kako narativni ženski subjekt funkcionira unutar tih tekstova, koliko se opire i parodira heteroseksističkim diskursima moći, a koliko im zapravo podilazi. Određenim tekstovima ne otvara prostor za subverzivno djelovanje, nego se samo npr. reprezentira svakodnevno stanje subjektiviteta u patrijarhalnom sistemu u čijim okvirima ženski subjekt eksplicitno ili implicitno (po)održava dominaciju muškoga subjektiviteta („ako treba da ogulim kolena, da ti priznam koliko sam te volela, na kraj sveta da ti nosim kofere, da na tvoje prevare sva mirišem, svaku božiju zapovest da pogazim, da zbog tebe na sunce ne izlazim“; „kad bi bio ranjen krvi bih ti dala, oba svoja oka kad bi bio slep“).



Ženski subjekt se u određenim tekstovima ili video spotovima reprezentira kao samožrtvujući za muškarca, pruža mu samopouzdanje, ničega se ne boji, sve je u stanju da istrpi ili preživi („dok u znoju bilo koju noćaš negde maziš, ja bih opet bila tepih po kome ti gaziš“). S druge strane, pojedinim turbo-folk tekstovima se nastoji narušiti ta ista patrijarhalna logika, ženski subjekt se suprotstavlja patrijarhalnim okvirima („ja ne želim biti ukras pred tvojim znancima i neću biti ptica u zlatnim lancima, još mislim svojom glavom i neću biti dobra kad ti to poželiš, neću biti orden da me dodijeliš, još mislim svojom glavom, slobodna lakše dišem, život svoj sama pišem“; „ne plači devojko, ljubav će doći sama ionako se sa njim vučeš već godinama, sad nema ko da ti raspoloženje kvari, i više prostora imaš za svoje stvari“; „neće više Lola plesat polugola, momci za mnom ne plaču, ne plačem za njima ja“), osvajaju se prostori humora čime se nastoje devalvirati rodne privilegije muškoga subjektiviteta prikazujući ih pri tome kao groteskne i parodirajuće („ti si srećo pravi muškarac, ti pogledom svaku skidaš, samo tesne majice nosiš, ti srećo sam na sebe otkidaš, misliš da su sve žene tvoje igračkice na navijanje, mislim da si stvarno zaslužio jedno malo odbijanje“), pjesme i video spotovi Ante i Mala je dala od Severine).


Radiosarajevo.ba: Gdje možemo uočiti emancipatorske struje turbo-folka u pjesmama Brene, Cece, Karleuše i Severine?


Delić: Budući da se pojedinim turbo-folk tekstovima nastoji narušiti patrijarhalna logika, primjeri problematiziranja ili opiranja stereotipnim reprezentacijama ženskog ili muškog roda se mogu pronaći u dosta pjesama naročito kod Karleuše i Severine, iako i Brena i Ceca imaju nekoliko takvih, čime se mogu uočiti diskurzivne promjene unutar turbo-folk muzike koja se žanrovski nameće kao fenomen sa mogućim emancipatornim potencijalom. Taj mogući emancipatorni potencijal turbo-folka bi se svakako dao ispitati analizom njegovih efekata u društvu i masovnog utjecaja na publiku, što nije predmet izučavanja ove knjige, ali može biti podsticaj za takva i slična socio-kulturološka izučavanja na regionalnoj razini.


Radiosarajevo.ba: Koliko je turbo-folk (21. vijeka) emancipatoran za druge deprivilegovane grupe, budući da spominjete korištenje lezbijske, gay i trans ikonografije u ovim radovima?


Delić: U današnjim okvirima dosta se toga promijenilo, turbo-folk je nadživio, prevazišao i pregazio sve društvene i političke promjene južnoslavenskih prostora, ali i sve interpretacije, analize, studije i rasprave o njemu.


Ulaskom u dvadeset i prvi vijek, turbo-folk muzika počinje da poprima dimenzije koje su dosljedno slijedile inovativne trendovske strategije unutar industrije popularne muzike na globalnoj razini, pokazujući time svoje transgresivne odlike. Tako postaje evidentno da turbo-folk nastoji ostati dominantan južnoslavenski ili balkanski kulturološki i muzički fenomen, šireći pri tome vlastite diskurzivne prostore za konstruiranje različitih vrsta subjektiviteta.


Prihvatanje trendova sa svjetske muzičke scene, 'ozbiljnije' shvaćanje moći same reprezentacije, preuzimanje senzacionalističkih obrazaca sa popularnih američkih muzičkih televizija, ubacivanja lezbijske, gay i transrodne ikonografije u svoje radove, prihvatanje inovativnih kodova u izgradnji ženskoga subjekta, ali i svoje medijske reprezentacije turbo-folk izvođačice i izvođači će postati sve popularniji čak i kod grupacija ljudi koji se izričito ograđuju od ovakvih vrsta muzičkih izričaja – u današnjim okvirima prestaje biti sramotno slušati turbo-folk. Možda će za dvadeset godina turbo-folk imati neke u potpunosti nove dimenzije, na isti način na koji su njegove trenutne reprezentacijske odlike bile nezamislive početkom devedesetih godina.

Muzika utiče na društvo i stvarnost


Radiosarajevo.ba: Da li bi Vaša knjiga mogla promijeniti način, nerijetko moralizatorski, na koji šira publika posmatra turbo-folk u cjelini i pomoći joj da ga bolje razumije?


Delić: Ova knjiga je samo jedna od mogućih interpretacija turbo-folk fenomena i svakako može omogućiti sagledavanje turbo-folka kao popularnog fenomena koji se ne razlikuje od nečega što je već prisutno na svjetskoj muzičkoj sceni. Razumijevanje od strane čitatelja bi se kretalo u smjeru da popularna kultura, pa samim tim i turbo-folk kultura, u svom najširem značenju i shvaćanju, ponajbolje oslikava promjene unutar društvene ideologije, pa se sve socio-političke i kulturalne promjene oslikavaju unutar tog muzičkog žanra na simboličkoj razini i mijenjaju njegovu postojeću sliku, ali i obratno, muzika itekako mijenja/utječe na društvo i njegovu stvarnost. Kulturne i medijske proizvode kreiraju ljudi opisujući svijet u kojem živimo što kulturnim i medijskim proizvodima daje ideološku vrijednost i privlačnost. Reprezentacijski zapakirani i promovirani nastoje nam poručiti kako da se ponašamo i živimo, te nas mogu veoma lako uvjeriti da povjerujemo u tu reprezentaciju ili priču koju su za nas kreirali.


Međutim, kulturni i medijski proizvodi su i sredstvo otpora i potencijalan izvor subverzivnosti. Mogu poslužiti i kao podsticaj za prevazilaženje stereotipnog shvaćanja onoga što bi trebala predstavljati žena, muškarac ili nešto treće. Turbo-folk se kao industrija zabave ne razlikuje mnogo od ostalih vidova popularnih fenomena i na našoj domaćoj i na svjetskoj muzičkoj sceni. Kada se recimo uporede pjesme sa svjetske ili domaće popularne scene koje se ne imenuju kao turbo-folk sa deklariranim turbo-folk tekstovima, može se uočiti da nema razlika između onoga što pjeva Ceca Ražnatović ili Dino Merlin, Severina/Jelena Karleuša ili Jennifer Lopez/Britney Spears/Rihanna, Lepa Brena ili Bijelo Dugme...


*Tekst preuzet sa prijateljskog Radio Sarajeva"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Pričaona”

Who is online

Users browsing this forum: spacebound and 135 guests