Starateljstvo nad djecom

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Starateljstvo nad djecom

Post by Nela » 15 Oct 2011, 18:38

Dakle, interesuje me vaše mišljenje o pravu staranja o djeci nakon razvoda.
Kod nas a i svugdje u svijetu po zakonu djeca pripadaju majci osim ako je mama kakva lujka. Ali npr. kada su se moji roditelji razvodili ja sam se morala izjasniti kod koga ću da živim iako je otac davno prije toga ostavio i mamu i mene. Mama nije bila slabijeg novčanog stanja nego otac ali sam se ja ipak morala opredijeliti.

Mislila sam da djeca jedino neće pripasti majkama ako su u zatvoru i sl. ali nedavno sam saznala da je jednoj ženi sud oduzeo djecu (curice su u pitanju) zato što je prevarila muža a on je imao dokaze.

Rijetki su slučajevi u kojima je otac staratelj ali vjerujem da mogu biti dobri kao i majka.


Šta mislite o svemu ovome i ne dao bog da se razvedete da li bi tražili strateljstvo i pod kojim uvjetima?
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by gejsha » 15 Oct 2011, 19:11

Tražila bih starateljstvo,jer smatram da sam normalna osoba (ovdje ne mislim na suprotno od retardirana u pravom smislu te riječi,jer ima ljudi koji nisu retardirani,ali koji su malo "udareni" u glavu),a u to vrijeme bih vjerovatno bila odrasla i sposobna žena koja može sama da se brine o svom djetetu/djeci.Jedino kada ne bih imala novca da ih izdržavam,samo bi me to moglo spriječiti.Ili da se ne daj Bože teško razbolim...ali tada vjerovatno djeca ne bi ni pripala meni.
Mislim da i očevi mogu biti odlični samohrani roditelji,u nekim slučajevima i bolji od neke žene.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Ideja » 28 Dec 2011, 22:36

Tražila bih starateljstvo nad djecom. Vjerujem da muškarci i te kako mogu biti dobri staratelji ali po mom mišljenju je bolje uvijek majci dati starateljstvo (osim ako to ne želi ili ne zaslužuje) iz razloga što ako dodje do novog braka majka uvijek zna bolje zaštititi svoje dijete nego otac. Muškarci uglavnom previše rade tako da dijete često biva ostavljeno na milost i nemilost maćehe.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Bahra » 29 Dec 2011, 10:56

Imam starateljstvo nad sinom,i to je bilo jedino sto sam trazila prilikom razvoda. Vidis Nela i nama je socijalna radinica rekla da u vecini slucajeva dijete pripada majci. Jedino ako je ovisnik ili psihicki bolesna onda pripada ocu.Mada ja znam majke koje kazu da su im djeca pripala ocu zato sto ona ne radi ili sto je dijete htjelo tako. Sad sta je istina....
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Krokodil Behko » 25 Aug 2013, 10:16

Nela wrote:Dakle, interesuje me vaše mišljenje o pravu staranja o djeci nakon razvoda.
Kod nas a i svugdje u svijetu po zakonu djeca pripadaju majci osim ako je mama kakva lujka. Ali npr. kada su se moji roditelji razvodili ja sam se morala izjasniti kod koga ću da živim iako je otac davno prije toga ostavio i mamu i mene. Mama nije bila slabijeg novčanog stanja nego otac ali sam se ja ipak morala opredijeliti.

Mislila sam da djeca jedino neće pripasti majkama ako su u zatvoru i sl. ali nedavno sam saznala da je jednoj ženi sud oduzeo djecu (curice su u pitanju) zato što je prevarila muža a on je imao dokaze.

Rijetki su slučajevi u kojima je otac staratelj ali vjerujem da mogu biti dobri kao i majka.


Šta mislite o svemu ovome i ne dao bog da se razvedete da li bi tražili strateljstvo i pod kojim uvjetima?
Muškarci su malo trapaviji što se toga tiče ali sigurno mogu biti i bolji roditelji od žena, to jeste očevi od majki. Muškarci su odgovorniji u generalnom smislu. Žene su pomalo patetične s tim nastojanjima da se sačuva brak kao institucija a okolo potop.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Ruana » 25 Aug 2013, 11:33

Trazila bih starateljstvo po svaku cijenu izuzev ako bi djeca izrazila zelju da zive sa ocem. Ovdje po zakonu djeca pripadaju majci osim ako se ne izjasne drugacije ili ako je majka narkomanka ili alkoholicarka. Znam jednog danca koji je davno dobio starateljstvo na tri curice zato sto mu je zena pila i sama rekla da nece djecu. Najmladja je 10 godina, na djeci se nista ne primjeti. Tek se prosle godine ozenio poslje 8 godina. A tek odnedavno djeca mogu spavati kod majke. Valjda se lijecila. Te curice su divne, i super su prihvatile novu zenu i covjek je uspio bolje nego negdje oba roditelja.
Jednom je on pricao mome muzu (rade zajedno) da mu je najteze bilo kad je najstarija dobila prvi menzes, nije znao kako da se postavi i sta da joj kaze.
Nazvao tu zenu zamolio je da se otrjezni jedan dan i da prica sa djetetom, ona obecala ali nije dosla. Onda on zvao negdje neke valjda socijalne radnice imaju ovdje te neke ustanove za takve slucajeve i kaze dobio upustva kako da prica sa djetetom. Ali je on izgradio takav odnos sa njima da mu sve kazu sta prezivljavaju.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Maja » 25 Aug 2013, 21:09

Ruana wrote:Trazila bih starateljstvo po svaku cijenu izuzev ako bi djeca izrazila zelju da zive sa ocem. Ovdje po zakonu djeca pripadaju majci osim ako se ne izjasne drugacije ili ako je majka narkomanka ili alkoholicarka. Znam jednog danca koji je davno dobio starateljstvo na tri curice zato sto mu je zena pila i sama rekla da nece djecu. Najmladja je 10 godina, na djeci se nista ne primjeti. Tek se prosle godine ozenio poslje 8 godina. A tek odnedavno djeca mogu spavati kod majke. Valjda se lijecila. Te curice su divne, i super su prihvatile novu zenu i covjek je uspio bolje nego negdje oba roditelja.
Jednom je on pricao mome muzu (rade zajedno) da mu je najteze bilo kad je najstarija dobila prvi menzes, nije znao kako da se postavi i sta da joj kaze.
Nazvao tu zenu zamolio je da se otrjezni jedan dan i da prica sa djetetom, ona obecala ali nije dosla. Onda on zvao negdje neke valjda socijalne radnice imaju ovdje te neke ustanove za takve slucajeve i kaze dobio upustva kako da prica sa djetetom. Ali je on izgradio takav odnos sa njima da mu sve kazu sta prezivljavaju.
Uvijek se samohrani roditelji više trude od onih koji obaveze mogu podijeliti s partnerom.
Kao rezultat toga i djeca su im privrženija, imaju s njima jako blizak odnos.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by srculence7 » 05 May 2017, 02:51

Ne sumnjam u to da i očevi mogu biti divni roditelji, znam lično i nekoliko primera, a upoznala sam i one koji imaju neki strah od toga da se neće snaći, da je detetu najbitnija majka ili im je to veliko opterećenje i jednostavno ne žele takvu odgovornost. Posebno bih izdvojila onu kategoriju muškaraca koji misle da je to "ženski posao/obaveza" ,da se brinu o deci i vaspitavaju ih.
U svakom slučaju treba napraviti dobru procenu prilikom određivanja starateljstva a naravno, tu bi trebalo da se gleda ono što je u najboljem interesu deteta.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Starateljstvo nad djecom

Post by Nice try » 05 May 2017, 08:13

Da,najbitniji je interes djeteta,kad već ono što je najbolje za dijete,odrastanje uz oba roditelja,nije moglo da se sačuva.
Mislim da bi trebalo uzimati u obzir i mišljenje djeteta,njegovu naklonost prema majci ili ocu,pa,ma koliko dijete bilo malo.Mislim da bi to bilo najbolji pokazatelj s kime bi trebalo da nastavi da živi nakon rastave roditelja.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests