Moja beba se ne odvaja od mene

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by ina » 06 Jun 2017, 23:09

Bebe dobro poznaju majcin miris, glas, toplinu, ljubav...
Njihove potrebe nisu tako cudne, niti je cudno to sto je mamino narucje najsigurnije.
Uz tok dana (radi posla, drugog djeteta, nedalekog vrtica, ili nesto vremena i za samu sebe) normalno je i razdvajanje.
Jako je bitno da to razdvajanje bude postepeno. Svaka promjena malisanima trebala bi biti gradualna. Na pocetku pokusaj sa 5 minuta. Prosetaj do druge sobe. :)
Muzevo smirenje i saradnja su temeljni. A tvoje povjerenje u njih
(bio to muz, nena, prijateljica, tetka ili ko ti je najblizi) bitno je isto toliko.
Sledeci dan pokusas sa 7 ili 8 min... i sve tako konstantno i regularno.
Kad dodjes do 15 min zaustavis se 7 ili 10 dana na tom ritmu. A poslije povecas... opet svaki dan pomalo. I sve tako.
Pedijatri, babice, knjige, kvalificirane osobe, iskustva drugih majki, mogu ti pruziti razne prijedloge.
Izmiksas i izaberete ono sto mislite da je najpotrebnije i napravilnije za vase dijete.
Eto, sretno!
Svijest ima sidrište.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by IM_ex » 06 Jun 2017, 23:29

Fana wrote:Pozdrav svim mamama koje na bilo koji nacin mogu pomoci.
Imam malu bebicu od 8 mjeseci koja je jako vezana za mene,cak u poslednje vrijeme ne zeli ni da je muz cuva,uopste,kada je bilo ko u mom prisustvu uzme sebi ona pocinje neutjesno da vristi(ne da place nego da vristi).Poslesnjih par dana ne stizem nista od nje jer kad god bi se na 2m od nje odvojila ona pocinje vristati.Dojila je samo 2.5mjeseca,hranimo je adaptiranim mlijekom tako da, da kazem da je vezana za mene zbog toga,nije.Situacija nam je takva da sam cijeli dan s njom sama,izvodim je i u setnje ali u kolicima ne zeli da bude duze od 10-15 minuta jer je jako zivahna i samo sjediti joj je dosadno,voli da se igra, da hoda, da puze, ali sve to samo ako sam ja tu i ako ja sjedim pored nje. Meni nije tesko biti uz moju djevojcicu cijeli dan,cak i uzivam u svemu tome jer smo je uistinu jako zeljeli,ali pored svega ja se prije ili kasnije moram vratiti na posao a u ovakvoj situaciji je jako tesko razmisljati o tome.
Molim vas ako iko ima slican problem,ili ako je bar imao i uspio rijesiti,da mi da neki savjet jer ovo postaje malo previse a ni sama ne znam kako da to rijesim.
Hallo, Fana!
Jako dobro mi je poznat taj problem. Skeptik sam da bi te ikakav savjet mogao spasiti, nazalost. Ovako, znajuci da je rijec o tek osmomjesecnoj bebi, jedino moli Boga da ne potraje kako znam da zna potrajati. Zao mi je sto ti ne mogu uliti cak ni nagovjestaj popustanja te faze, cak naprotiv. Neka djecica se, ko bi ga znao iz kojih razloga, tako ponasaju i majci je zaista tesko, cak i pored pruzanja maksimalne paznje djetetu. Proci ce to, naravno, ali je tesko dok traje. A zna da potraje.
Dakle, za rjesenje trenutnog problema, nemam ti direktan savjet.
Indirektan imam.
Ujedno, da se rasteretis strepnje koja te vec sad spopada pri pomisli da ces uskoro morati vratiti se na posao - zatrudni opet!
E sad necu ni kako ja hocu

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by navika » 07 Jun 2017, 01:45

Ako tata ne zna da zabavi dijete nek ide radit dva posla i kraj price.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by SPINERKA » 07 Jun 2017, 01:52

A tko ce mamu zabavljati. :DD
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by navika » 07 Jun 2017, 01:58

Mane se snadju :oo

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by SPINERKA » 07 Jun 2017, 02:01

:hm

-nije im lahhhko.
Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by Chloe » 07 Jun 2017, 09:30

navika wrote:Ako tata ne zna da zabavi dijete nek ide radit dva posla i kraj price.
:ovaj Zašto je tata u njenoj priči kriv? :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by navika » 07 Jun 2017, 18:40

Chloe wrote:
navika wrote:Ako tata ne zna da zabavi dijete nek ide radit dva posla i kraj price.
:ovaj Zašto je tata u njenoj priči kriv? :cudi
Pozajem dva slucaja, poznajem porodice. Tata se nije dovoljno ni trudio.

Jednom smo bili na veceri kod prijatelja, bili neki njihovi daleki rodjaci. Mama nije ni pila kafu, ni vecerala. Sjedila na podu. Bilo djece, ali mali jednostavno nije htio bez mame. Cak i kad su trcali iz sobe u sobu, on je islao ali i mama je sa njim morala. Djecaku je 5 godina.
Mislis da je tata ustao da bar pokusa? Jock, on se je bavio "precim" stvarima, muskim razgovorima.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by Pasaga » 07 Jun 2017, 18:59

Dok su moji bili mali.cak su vise letili meni,negoli majci.
Nije mi uvjek bilo svejedno,a nisam se ni bunio,prebacivao zeni.
U neku ruku,bilo mi je i drago,mada sam vecinom isao nekud za poslom ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by SPINERKA » 07 Jun 2017, 19:03

on je islao ali i mama je sa njim morala
Zasto je mama morala za njim. Jer hoce kontrolu, mozda je ona problem a ne tata.
Osim toga, to je balkanski obicaj, zene odgajaju,tate obezbjedjuju.

Imam i ja jedan slucaj --zena ne radi kuci sa djetetom, muz gradjevinac- dodje u 5:00 ,umoran ,izcrpljen , zena sa vrata --evo ti ga malo ,ja crko cijeli dan sa njim. :roll
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by Bla » 07 Jun 2017, 20:29

Da ne čitam sve, može li rekapitulacija, šta bi, jestel' je uspjeli odvojiti? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by SPINERKA » 07 Jun 2017, 20:56

Nema glasa od nje :hihi
Mi smo joj veci problem :roll
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moja baba se ne odvaja od mene

Post by Mutevelija » 07 Jun 2017, 22:47

Ja ovo ovko čitam.
:roll
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3498
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 461 times
Been thanked: 549 times
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by Danci » 07 Jun 2017, 23:47

Nije lako biti mama..ja samo to znam da kažem :mah
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18086
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by srculence7 » 08 Jun 2017, 03:17

Oko 8. meseca beba postaje sposobna da aktivno traži kontakt sa osobom koja najviše brine o njoj, najčešće majkom. To traženje kontakta, naročito u uslovima koje dete doživi kao ugražavajuće, predstavlja osnovu afektivne vezanosti. Afektivna vezanost je emocionalna veza koja obuhvata različita ponašanja, kojima dete nastoji da uspostavi i održi blizinu s osobom koja brine o njemu. U pitanju je detetova urođena potreba, koja je za dete izuzetno važna, da u svom iskustvu od najranijih dana ima topao, intiman i trajan odnos sa osobom koja o njemu brine. Neophodno je da u situacijama u kojima se dete oseća uplašeno i nesigurno stekne doživljaj kako opasnost ne postoji, da se smiri i uteši. Kako bi se postigao ovakav efekat važno je da osoba koja brine o detetu bude osetljiva i ispravno tumači njegove signale, odnosno da pravoremeno i dosledno reaguje i prilagođava se njegovim potrebama i mogućnostima, pokazujući pri tome toplinu i nežnost. Adekvatna afektivna veza između deteta i negujuće osobe izuzetno je važna za njegov dalji razvoj. Rana emocionalna iskustava odražavaju se na osobine ličnost, mentalno zdravlje, doživljaj o sebi i kvalitet odnosa sa osobama iz svoje okoline koje će dete formirati u budućnosti.
Preterano vezivanje se uočava kod dece koja su mirna i spokojna samo kada su blizu osobe koja brine o njima. Prilikom susreta sa nepoznatim ljudima upadljivo su uznemirena i zahtevaju fizički kontakt sa negujućom osobom. Prilikom odvajanja od osobe za koju su vezana reaguju burno. Karakterističan je za decu čije majke su preterano zabrinute za njih i u stalnom strahu da im se nešto može desiti.
S obzirom da je beba u pitanju to nije alarmantno, i tek na malo kasnijem uzrastu se može poraditi na iskustvu odvajanja.

http://www.mojpedijatar.co.rs/preterana ... t-za-mamu/
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Moja beba se ne odvaja od mene

Post by Nice try » 08 Jun 2017, 08:10

Dok se mama i beba prilagode jedna drugoj,biće to OK ;)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests