Kako biti domaćica u moderno vrijeme?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Kako biti domaćica u moderno vrijeme?

Post by Mala_Mu » 19 Dec 2018, 11:47

Image

KONZERVATIVNA majka, kućanica, supruga i blogerica uzburkala je mnoge na internetu. I to na pomalo neobičan način.


Naime, Lori Alexander, blogerica koja stoji iza bloga The Transformed Wife, objavila je fotografiju pod imenom "Trebaju li majke imati karijeru?'" kojom je ustvari željela objasniti (i obraniti svoj stav) da bi svaka majka trebala zaboraviti na takvu pomisao. Kako ona smatra, njihov prioritet trebao bi biti odgajanje djece i ispunjavanje uloge dobre supruge.



Tako je istaknula da su zaposlene majke uvijek umorne, dok kućanice (navodno) odmaraju dok djeca spavaju. Sudeći prema njezinoj objavi, zaposlene žene magično zaboravljaju kuhati pa se njihove večere (opet navodno) svode samo na fast food ili u najboljem slučaju gotova jela podgrijala u mikrovalnoj, dok se majke koje su kod kuće svojoj djeci trude kuhati konkretne, hranjive i ukusne obroke.

Nadalje, Alexander je uvjerena kako majke koje rade imaju vremena samo za čitanje priča prije spavanja, dok će ove druge pronaći vremena i za igru, učenje o Isusu i brojne druge, prema njenom mišljenju, bitne stavke odgoja. Osim toga, dok kućanice vikendima uživaju na izletima, zaposlene majke to vrijeme izgleda provode isključivo čisteći kuću i obavljajući tjednu kupnju.

Na posljednjem mjestu ovog diskutabilnog popisa našlo se i pitanje intimnosti s partnerom. Sada već slutite, žene koje su odabrale raditi na stvaranju karijere su optužene da su uvijek preumorne za tako nešto, dok one druge redovno uživaju u intimnosti.

Svojom objavom uzburkala je situaciju među roditeljima, a mnoge zaposlene (pa čak i one nezaposlene) majke su se osjetile prozvanima, ali i posramljenima. Očekivano, njihove reakcije su poprilično burne.

Nije teško shvatiti zašto je izazvala bijes s mnogih strana.

"Majčinstvo nije natječaj. Majke u obje skupine se susreću s izazovima s kojima se svakodnevno suočavaju. Također, dobrodošli u 2018. godinu gdje i muškarci imaju više uloga. Oni su očevi, ali i sudjeluju u kućanskim poslovima te (ne znam jeste li spremni na ovo) pomažu u brizi oko djece", napisao je jedan od korisnika Facebooka.

Javila se i majka koja je posljednjih 16 godina kod kuće s djecom, ali i jednako toliko radi od kuće te je zaključila kako je ovaj popis "jedna od najglupljih stvari koje je vidjela u svom životu".

Bilo je i onih koji su primijetili nelogičnosti u ovoj objavi.

"Boravak kod kuće s trogodišnjim djetetom je učinio da se osjećam neuspješnije u ulozi majke nego svakodnevni odlasci na posao. Osim toga, ako se majke odmaraju dok djeca spavaju, kada stignu čistiti i pripremati obroke pa da mogu vikendima biti na plaži?", zapitala se jedna iziritirana majka.



"Iako sam sretno udana kućanica sa sretnom djecom, i dalje pripadam lijevoj strani tablice. Dajte i meni drogu na kojoj ste vi jer biti majka je itekako iscrpljujuće. Ovo je jednostavno nerealistično", napisala je korisnica Twittera Sam As Herself.

Na sve ove (i mnoge druge) reagirala je i sama kreatorica posta.

"Nisam željela posramiti zaposlene majke, ali želim da razmisle o svojim životnim putevima" izjavila je Lori za Glamour te se pozvala na Bibliju, istaknuvši kako "Bog zapovijeda starijim ženama da budu čuvari kuće".

index.hr

User avatar
caramelfudg3
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 19 Dec 2018, 11:33
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by caramelfudg3 » 19 Dec 2018, 12:02

Čist primitivizam. Ovim razmišljanjem se smatra da bivstvovanje jedne žene spada na udovoljavanju svome mužu, rađanju djece i obavljanju kućnih poslova. Hell NO! Ne živimo više u vremenu kada je za ženu bilo nepojmljivo obrazovanje duže od 4 godine, i kada je pojam karijere bio jako daleko za istu. Niko ne treba da u potpunosti ovisi o drugoj osobi! Stop making stupid people famous.
"Da l' se seti kada veje, il' u inat drugog ljubi tad?"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80597
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7215 times
Been thanked: 11669 times
Status: Online

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by spacebound » 19 Dec 2018, 12:27

Cekala sam priliku za ovo :oo
2cd144d07a88fe760e33b65699b4a290.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by storm » 19 Dec 2018, 12:32

Sama sebe negira... Piše blog, radi... Samo sam ja glup što sam ovo i pročitao :ccc
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Salko » 19 Dec 2018, 13:15

storm wrote: 19 Dec 2018, 12:32 Sama sebe negira... Piše blog, radi... Samo sam ja glup što sam ovo i pročitao :ccc
ja sam pametniji malo

pročitao sam samo tvoju rečenicu i vidio ovu sliku od spejs, čak nisam ni od merlinke post pročitao

predug je
:ooo
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by lejlamo » 19 Dec 2018, 13:35

a kakva je sad to merlinka?

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Salko » 19 Dec 2018, 13:36

lejlamo wrote: 19 Dec 2018, 13:35 a kakva je sad to merlinka?
nam pojma
ja mislio merlinka kad tamo neka karamela

nek mijenja avatar ova
:888
"ignorance is bliss"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Čupava » 19 Dec 2018, 14:04

lejlamo wrote: 19 Dec 2018, 13:35 a kakva je sad to merlinka?
Kad jedna nije prisutna jest druga... :D.
.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by storm » 19 Dec 2018, 14:05

mad_max_ba wrote: 19 Dec 2018, 13:15
storm wrote: 19 Dec 2018, 12:32 Sama sebe negira... Piše blog, radi... Samo sam ja glup što sam ovo i pročitao :ccc
ja sam pametniji malo

pročitao sam samo tvoju rečenicu i vidio ovu sliku od spejs, čak nisam ni od merlinke post pročitao

predug je
:ooo
Lako biti pametan, kad ga ja umorim :888
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Butterscotch
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 15 Jan 2018, 14:27
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Butterscotch » 19 Dec 2018, 14:58

Raspravljate o glupostima, samo je jedna stvar bitna, a to je da svaka žena treba imati izbora, da sama odluči želi li biti kućanica ili graditi karijeru... sve ostalo je subjektivno.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Socrates » 19 Dec 2018, 15:02

E i ti ga ponudi široku lepezu izbora.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Venera » 19 Dec 2018, 15:18

storm wrote: 19 Dec 2018, 12:32 Sama sebe negira... Piše blog, radi... Samo sam ja glup što sam ovo i pročitao :ccc
pa radi i pise blog dok djeca spavaju :D.

a sto ce ona raditi kad djeca odrastu :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Venera » 19 Dec 2018, 15:20

Butterscotch wrote: 19 Dec 2018, 14:58 Raspravljate o glupostima, samo je jedna stvar bitna, a to je da svaka žena treba imati izbora, da sama odluči želi li biti kućanica ili graditi karijeru... sve ostalo je subjektivno.
pa moze oboje, ako ima podrsku supruga i dovoljno novca :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Socrates » 19 Dec 2018, 15:24

Može da bude i aristokracija.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Venera » 19 Dec 2018, 15:27

Socrates wrote: 19 Dec 2018, 15:24 Može da bude i aristokracija.
daj formulu :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80597
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7215 times
Been thanked: 11669 times
Status: Online

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by spacebound » 19 Dec 2018, 15:27

Guraju ljudi nos gdje mu nije mjesto.Ko je ona, ko je bilo ko da drugima govori sta treba, sta ne treba da rade i pisu plusevee i minuse?
Svako koga je Bog obdario " razumom " svakako ce uradit po svom.Glupop prosipanja i vremena i energije :ccc
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Socrates » 19 Dec 2018, 15:34

statebriga wrote: 19 Dec 2018, 15:27
Socrates wrote: 19 Dec 2018, 15:24 Može da bude i aristokracija.
daj formulu :hihi
Udaj se za princa svojih osnova umjesto što nas mučis sa tim tvojim proleterom. :D.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Venera » 19 Dec 2018, 15:36

Socrates wrote: 19 Dec 2018, 15:34
statebriga wrote: 19 Dec 2018, 15:27

daj formulu :hihi
Udaj se za princa svojih osnova umjesto što nas mučis sa tim tvojim proleterom. :D.
ali gdje da nadjem princa mojih snova , daj formulu :ha
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Venera » 19 Dec 2018, 15:38

spacebound wrote: 19 Dec 2018, 15:27 Guraju ljudi nos gdje mu nije mjesto.Ko je ona, ko je bilo ko da drugima govori sta treba, sta ne treba da rade i pisu plusevee i minuse?
Svako koga je Bog obdario " razumom " svakako ce uradit po svom.Glupop prosipanja i vremena i energije :ccc
cesto puta, blogeri prave ovako novac, mozda bi trebalo pitati doticnu , da li je placena za pisanje :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Blogerica izazvala bijes osudivši zaposlene majke: Trebate li ostati kod kuće?

Post by Socrates » 19 Dec 2018, 15:42

statebriga wrote: 19 Dec 2018, 15:36
Socrates wrote: 19 Dec 2018, 15:34

Udaj se za princa svojih osnova umjesto što nas mučis sa tim tvojim proleterom. :D.
ali gdje da nadjem princa mojih snova , daj formulu :ha
Možda i ne sanjaš, što me ne bi začudilo. :D.

Šta ja znam kakvi su ti opiceni snovi. Možda i sanjaš proletere. :ha
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests