Roditeljstvo: za i protiv

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Roditeljstvo: za i protiv

Post by Julia-Klara » 14 Jul 2019, 14:09

Evo teme, ne nadjoh nista slicno, pa da otpocnemo ovdje. Ako u medjuvremenu pronadjem sastavit cu.

DakleM - roditeljstvo.
Da li ste roditelj i zasto? :)
Ako niste - zasto niste?
Zelite li imati djecu? Sta ako ne ostvarite kao roditelj iz bilo kojeg razloga?

Ja licno sam o djeci razmisljala uvijek, ali nikad nista konkretno nisam poduzimala po tom pitanju, valjda ni sama nisam bila spremna.
Ta odluka nije nikada imala uvijek partnerstva, cak ga i sada nema. No, iz nekih drugih (zdravstvenih) razloga sam (mislim) odlucila da je bolje da ih nemam. Da se desi, ne bih abortirala.

Moja sestra nikad nije zeljela imati djecu, ne zeli ih ni sad niti u buducnosti. Jednostavno je tako.

Kakvi ste vi po ovom pitanju?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Hannibal » 14 Jul 2019, 14:35

imam dvoje vanbracne djece, radim samo za alimentaciju
🐽

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Julia-Klara » 14 Jul 2019, 14:55

dzaba ja otvorila temu :123
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by exampLe » 14 Jul 2019, 15:06

Zelim imati djecu jednog dana ali tek kad budem bio dovoljno dobar finansijski. Sirotinju necu da pravim.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11632 times
Status: Online

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by spacebound » 14 Jul 2019, 15:30

Julia-Klara wrote: 14 Jul 2019, 14:55 dzaba ja otvorila temu :123
Pa ne znam vala sta imam reci na ovu temu sto vec nisam rekla :cudi
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Julia-Klara » 14 Jul 2019, 15:42

Pa de ponovo :rol
Da imamo sve na jednom mjestu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11632 times
Status: Online

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by spacebound » 14 Jul 2019, 15:46

Da ponavljam ono sto znate :valja Imena, starost, rodjendane, da je to najteza i najdivnija zadaca na svijetu.I da bih nekad voljela i jednu djevojcicu :rozi
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Julia-Klara » 14 Jul 2019, 15:53

Pa pricaj o osjecaju koji u tebi budi roditeljstvo, kako ste se odlucili :julia
Ja mislim da ne postoji ljepsi osjecaj , i vrlo vjerovatno ga nikad necu osjetiti.
Zavidim svakoj koja je bila pametnija od mene, i sve "odradila" na vrijeme.

PS. Mislim da bih bila stroga mama ;) I sad sam stroga sa djecom, ali me vole
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 14 Jul 2019, 16:04

Roditeljstvo je jedna stvar, a odluka da se imaju djeca je druga.

Na kraju krajeva, kad si roditelj, jedino ti preostaje da to I ostanes, osim ako nisi ekstremna stoka.

Sasvim sigurno niko nema pojma o roditeljstvu prije nego sto ima djecu. Jer svi smo razlicita ljudska bica, odgoj svakog djeteta je drugaciji, itd.

Dakle, prije nego sto imas djecu, roditeljstvo za ili protiv, a ne kada ih vec imas.

Mada, I kada ih vec imas, mozes imati razlicite poglede na roditeljstvo, ali ne preveliki broj ljudi ih uopste ima. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by srculence7 » 14 Jul 2019, 16:08

exampLe wrote: 14 Jul 2019, 15:06 Zelim imati djecu jednog dana ali tek kad budem bio dovoljno dobar finansijski. Sirotinju necu da pravim.
Ne bih da te demorališem ali ne zavisi ni sve od finansija. Ima dobro situacioniranih parova kojima nešto ne ide da se ostvare po tom pitanju...
Ja sam dugo čekala, sa 36 godina postala majka ali sam bila sigurna u to da želim i spremna da preuzmem tu odgovornost.
To je i najbitnije a što se tiče samih izazova roditeljstva, tu čovek nikada ne bi bio u potpunosti pripremljen na sve što može da ga snađe.
I bude teško usled neprospavanih noći i dnevnih obaveza ali to zadovoljstvo i sreća, kada se pojaviš na vratima a to malešno stvorenje ti uz osmeh trči u zagrljaj, se ne može opisati. I niko ne može ni da te raspameti ni da te nasmeje tako kao dete. :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by srculence7 » 14 Jul 2019, 16:20

I da se nadovežem, ovde ne mislim samo na biološku decu, razmišljam i o usvajanju, oduvek sam želela i da nekom detetu pružim dom, sigurnost i ljubav, nekom kome je to potrebno, mišljenja sam da čovek otvorenog srca može jednako da zavoli i da se veže bez obzira na genetiku... A i ovde u Srbiji tom mom mišljenju statistika ide u prilog, makar kada su očevi u pitanju :hihi Svako treće dete je od tog oca koji ga priznao (nisam u toku koliko su oni upoznati sa tim :oo).
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 14 Jul 2019, 16:22

Zena moze biti avion i imati dobre osobine a muskarac da ne bude bas pogodan nesto lijep bas, ali ako ima dijete zena iz prvog braka, vrlo često će se skrasiti sa tim momkom koji primi dijete drugog čovjeka :cudi

Mogo bi reći da je pola posla urađeno kod zene koja ima dijete :cudi i ti muskarci se ne moraju puno truditi oko njih, kao sto bi se trudili kod one sto nema djeteta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Vertigo » 14 Jul 2019, 16:25

Zelio bi imati dijete... Ali nemam sredstava :(

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 14 Jul 2019, 16:26

srculence7 wrote: 14 Jul 2019, 16:20 I da se nadovežem, ovde ne mislim samo na biološku decu, razmišljam i o usvajanju, oduvek sam želela i da nekom detetu pružim dom, sigurnost i ljubav, nekom kome je to potrebno, mišljenja sam da čovek otvorenog srca može jednako da zavoli i da se veže bez obzira na genetiku... A i ovde u Srbiji tom mom mišljenju statistika ide u prilog, makar kada su očevi u pitanju :hihi Svako treće dete je od tog oca koji ga priznao (nisam u toku koliko su oni upoznati sa tim :oo).
Usvajanje djece je sjajan kontraargument protiv medvjedovog argumenta da donosenje djece na svijet stvara i vise tuge. :cudi

Naime, djeca su vec rodjena, vec su predodredjena da iskuse tugu, I tu tugu svaki roditelj koji ih usvoji moze samo da smanji. :hm

There you go :ok
Last edited by Socrates on 14 Jul 2019, 16:40, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by srculence7 » 14 Jul 2019, 16:31

Mutevelija wrote: 14 Jul 2019, 16:22 Zena moze biti avion i imati dobre osobine a muskarac da ne bude bas pogodan nesto lijep bas, ali ako ima dijete zena iz prvog braka, vrlo često će se skrasiti sa tim momkom koji primi dijete drugog čovjeka :cudi

Mogo bi reći da je pola posla urađeno kod zene koja ima dijete :cudi i ti muskarci se ne moraju puno truditi oko njih, kao sto bi se trudili kod one sto nema djeteta.

Žena koja ima dete je i komplikovanija po pitanju ulaska i održavanja veze sa nekim čovekom jer ima i više obaveza i odgovornosti i prema detetu, za razliku od slobodne devojke. Zato je potrebno i puno strpljenja i razumevanja od strane partnera a i njegov trud da se pored nje, ukoliko razmatraju neki zajednički život, približi i detetu. Tako da se ja sa ovim tvojim razmišljanjem uopšte ne slažem. Naravno da se mora potruditi i oko nje, to je bezveze i komentarisati.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

medvjed23
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3038
Joined: 27 Mar 2019, 22:01
Has thanked: 507 times
Been thanked: 381 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by medvjed23 » 14 Jul 2019, 16:48

Socrates wrote: 14 Jul 2019, 16:26
srculence7 wrote: 14 Jul 2019, 16:20 I da se nadovežem, ovde ne mislim samo na biološku decu, razmišljam i o usvajanju, oduvek sam želela i da nekom detetu pružim dom, sigurnost i ljubav, nekom kome je to potrebno, mišljenja sam da čovek otvorenog srca može jednako da zavoli i da se veže bez obzira na genetiku... A i ovde u Srbiji tom mom mišljenju statistika ide u prilog, makar kada su očevi u pitanju :hihi Svako treće dete je od tog oca koji ga priznao (nisam u toku koliko su oni upoznati sa tim :oo).
Usvajanje djece je sjajan argument protiv medvjedovog argumenta da donosenje djece na svijet stvara i vise tuge. :cudi

Naime, djeca su vec rodjena, vec su predodredjena da iskuse tugu, I tu tugu svaki roditelj koji ih usvoji moze samo da smanji. :hm

There you go :ok
stoji to, samo što to nije protiv, već u saglasnosti sa mojim stavovima.. patnju je najbolje prevenirati, to je optimalan potez.. međutim, ako je patnja već nastala, onda je taj optimum nedostižan i najbolje što možemo napraviti je patnju umanjiti.. najgora opcija je patnji dopustiti da nesmetano traje i raste..

prostije rečeno, stvaranje djece, ne, briga za već stvorenu djecu - da..
too dark for finding my ground.. and trees.. shiver and sway..

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 14 Jul 2019, 16:52

srculence7 wrote: 14 Jul 2019, 16:31
Mutevelija wrote: 14 Jul 2019, 16:22 Zena moze biti avion i imati dobre osobine a muskarac da ne bude bas pogodan nesto lijep bas, ali ako ima dijete zena iz prvog braka, vrlo često će se skrasiti sa tim momkom koji primi dijete drugog čovjeka :cudi

Mogo bi reći da je pola posla urađeno kod zene koja ima dijete :cudi i ti muskarci se ne moraju puno truditi oko njih, kao sto bi se trudili kod one sto nema djeteta.

Žena koja ima dete je i komplikovanija po pitanju ulaska i održavanja veze sa nekim čovekom jer ima i više obaveza i odgovornosti i prema detetu, za razliku od slobodne devojke. Zato je potrebno i puno strpljenja i razumevanja od strane partnera a i njegov trud da se pored nje, ukoliko razmatraju neki zajednički život, približi i detetu. Tako da se ja sa ovim tvojim razmišljanjem uopšte ne slažem. Naravno da se mora potruditi i oko nje, to je bezveze i komentarisati.

Tacno ali suzen joj je izbor muskaraca, nece svaki muskarac zenu sa djetetom, tako da su joj (ili bi trebale) biti manji kriterijumi za muskarca nego onoj bez djeteta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by srculence7 » 14 Jul 2019, 16:55

🙄 nemam komentar, svako iz svog ugla gleda, iz svog iskustva ne mislim da je tako
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Socrates » 14 Jul 2019, 16:57

Mutevelija wrote: 14 Jul 2019, 16:52
srculence7 wrote: 14 Jul 2019, 16:31


Žena koja ima dete je i komplikovanija po pitanju ulaska i održavanja veze sa nekim čovekom jer ima i više obaveza i odgovornosti i prema detetu, za razliku od slobodne devojke. Zato je potrebno i puno strpljenja i razumevanja od strane partnera a i njegov trud da se pored nje, ukoliko razmatraju neki zajednički život, približi i detetu. Tako da se ja sa ovim tvojim razmišljanjem uopšte ne slažem. Naravno da se mora potruditi i oko nje, to je bezveze i komentarisati.

Tacno ali suzen joj je izbor muskaraca, nece svaki muskarac zenu sa djetetom, tako da su joj (ili bi trebale) biti manji kriterijumi za muskarca nego onoj bez djeteta.
Kriterijumi bi joj trebali biti stroziji, jer ne donosi vise odluku samo u svoje ime, nego I u ime djeteta. Ne kazem da uvijek tako rade, ali bi trebalo tako da rade.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Roditeljstvo: za i protiv

Post by Mutevelija » 14 Jul 2019, 17:03



Nesto mi strah ove djevojke govori drugacije, nije odmah smjela reci da je trudna :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests