Kako djeci objasniti sta je smrt

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Podrinjac » 14 Dec 2019, 20:47

Kažeš im... To je jedno predivno mjesto gdje ces vidjeti čika bradonju.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by srculence7 » 14 Dec 2019, 22:04

Sve zavisi od uzrasta, samog deteta koliko je osetljivo, načina na koji se komunicira sa njim, u redu je i prihvatljivo i odlaganje istine, neka religijska verovanja o zagrobnom životu, besmrtnosti duše, samo dete treba pripremiti na to da tu osobu više neće viđati, biti strpljiv i razumeti kako se ono zbog tog gubitka oseća.
Kad je meni deda po ocu umro, imala sam 9 godina, moj brat 3, videli smo ga u sanduku kako leži, brat je to shvatio kao da se kupa, čak je i rekao kup, kup...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Bla » 14 Dec 2019, 23:16

primjerom :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by lejlamo » 14 Dec 2019, 23:25

djeca se susreću sa smrću od malih nogu.....vide mrtvu životinju na cesti, pokraj puta, biljka se osuši, uvene, postavljaju pitanja, pa bi im trebalo i dati prave odgovore.
ukoliko ne dožive smrt člana porodice, onda je moguće da će se susresti sa prvom bolnom smrću-kada kućni ljubimac ugine...onda objasniti, u zavisnosti od uzrasta, a i djetetove ličnosti, kao što je srce već rekla....
ja nikada ne bih krila, iskrivljavala istinu i sl.
imala sam priliku djeci saopštiti nečiju smrt, razgovarati o smrti i sl......ukoliko se redovno s njima razgovara o svakoj temi, pa i o tome, prihvatit će smrt kao neminovni dio i kraj života, makar na ovom svijetu. :D

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by navika » 15 Dec 2019, 02:46

Nekad sam ovo mislila ispricati na djecijim biserima, a mozds i jesam.

Drugarica saznala da je iznenada umrla zena koju je poznavala citav zivot, i volila. Rastuzila se i plakala. Njena mala (6 god tada) pita je - sto si tuzna mama?
- Pa umrla je jedna zena koju sam volila.
- Ima li ona djecu?
- Ima, cetvero.
Tad vec skroz tuznim i zabrinutim glasom malecka upita - znaci li to da ce im sad babo kuhati? :D.
- Ne znaci, veliki su i mogu sami kuhati.
Odlazi u sobu i vraca se za 2-3 munuta - mama, ja mislim da bi babo morao da nauci kako skuhati jos nesto osim jaja i kobasica :D.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Sheval » 15 Dec 2019, 02:47

Nije ti ovo smijesno

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by navika » 15 Dec 2019, 02:48

OK :p

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Sheval » 15 Dec 2019, 02:51

Sto se tice same teme, ne znam,tesko...ne mogu ni sebi objasniti...

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Nice try » 15 Dec 2019, 18:28

Maja wrote: 14 Dec 2019, 17:43 Na ovu temu me potakao danasnji razgovor s jednom zenom koja je nedavno izgubila oca. Svojoj kcerki koja ima 5 godina jos nije objasnila sta se desilo, medjutim mala je izgleda nacula pricu odraslih sahrani, kopanju, ne znam, i desilo se sljedece.
Zena je kcerki rekla da ide kod svoje mame (gdje joj je otac zakopan), a mala joj je rekla: "hajde idi mama, otkopaj dedu i dovedi mi ga".

Jeste li bili u prilici da objasnjavate djeci da je umro clan porodice i na koji nacin ste to uradili.
Jesam, svakako. Kad razmislim i dosta puta do sad.
Ne znam kako bih prepričala, ne ublažavam, ne uljepšavam. Kažem, umro/umrla je...nema je više.
Kako one to sebi predstave, nisam sigurna.
Trudim se da često spomenem umrlog, neke drage događaje, nekad zaplačemo, nekad se smijemo...
Inače, ne odobravam to neko laganje, zavlačenje, kad tad se sazna šta je i kako. Bolje je odmah reći kako i jeste.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Dori » 15 Dec 2019, 20:29

Ja sam ljetos pokušavala objasniti mom malom, ali ne ide. Gazi mrave i pokušavam mu objasniti da se on ne može vise “popraviti” kad ga jednom zgazi. Ali njemu je to kao igra...Zna da stalno popravljamo igračke, pa taj pojam da mrava nema vise ne ide njemu u glavu.
Sreća nisam još bila u situaciji da objašnjavam smrt osobe. Skoro nam je bio prijatelj u posjeti koji je sam sa curicom i kontala kako da mu objasnim prije nego sto dodju da mala nema mamu. Slušao me i samo skontao:”Aha, mi smo tri, a oni su dva” i to je to.
Ali smrt i nestajanje iz života zauvijek su mu još uvijek nepoznanica...I nadam se da će sa godinama nekako skontati....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by srculence7 » 31 Jan 2021, 01:29

Deca određenog uzrasta pokazuju obično interesovanje, zanima ih šta se dešava, treba prilagoditi njihovom poimanju a da ne bude previše traumatično. Nedavno umrla baka a klinac mog brata, ima 8 godina, počeo sa pitanjima kako je umrla, gde je ležala, jel su joj oči zatvorene, da li je isplazila jezik, jel je bolelo i gde ona to sad ide... Treba imati razumevanja za to, njima je to sve nepoznato, nešto novo sa čime se susreću a verujem da će im dosta toga na koji god način interpretirali ostati nejasno.
Simbolično, obično manjoj deci, roditelji daju objašnjenja da je taj neko sada na nebu i da se neće vraćati ali da nas gleda odozgo i čuva.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Kako djeci objasniti sta je smrt

Post by Dori » 15 Sep 2022, 19:52

srculence7 wrote: 31 Jan 2021, 01:29 Deca određenog uzrasta pokazuju obično interesovanje, zanima ih šta se dešava, treba prilagoditi njihovom poimanju a da ne bude previše traumatično. Nedavno umrla baka a klinac mog brata, ima 8 godina, počeo sa pitanjima kako je umrla, gde je ležala, jel su joj oči zatvorene, da li je isplazila jezik, jel je bolelo i gde ona to sad ide... Treba imati razumevanja za to, njima je to sve nepoznato, nešto novo sa čime se susreću a verujem da će im dosta toga na koji god način interpretirali ostati nejasno.
Simbolično, obično manjoj deci, roditelji daju objašnjenja da je taj neko sada na nebu i da se neće vraćati ali da nas gleda odozgo i čuva.
Sjetim se ove teme danas i tek sad vidim ovaj post :ok
Gledam pisala sam ovdje prije 3 godine. Sad je već druga priča i puno drugačija situacija. Puno vise razumije.
Jedina stvar koja mu je teško da razumije je da se ljudi kopaju u zemlju. Doduše mislim da je i nama taj dio najteži…
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests