Djeca i internet

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Djeca i internet

Post by spacebound » 16 Sep 2020, 06:41

Ponukana jednim clankom o yotuberima odlucih otvorit temu, pa da malo porazgovaramo o tome s koliko godina su nasa djeca pocela upoznavati "cari" interneta, koliko vremena provode za racunarom, tabletom... Sta tamo rade, koga gledaju, kakve igrice igraju, koliko paznje vi posvecujete pracenju sadrzaja koji prate? Kad ste im otvorili naloge na drustvenim mrezama, kojim? Imaju li vlastitu email adresu?
Kako podnose zabrane i kontrole?

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Nice try » 16 Sep 2020, 09:36

Imamo net od 2007/8, ne sjećam se tačno. Moje su curice dugo samo igrale igrice, a poslije i crtiće, poneki dječiji film.
Tamo nekad kad su imale 13 i 15 napravile su nalog na Instagramu. Tada i nije bio toliko popularan i bila sam dosta mirna što se tiče toga. S vremenom se popularizirao, ali i one narasle, znaju sve dobrobiti i opasnosti. Email imaju, svaka poseban jer se ukazala potreba za tim, a inače smo imale jedan familijarni.
Ranije sam pregledala njihove profile, kontakte, pratioce, u zadnje vrijeme to ne radim.
Nisu mnogo na netu, u školu ne nose mobitel već tek kad završe sve obaveze, zadaće i slično. To je tako od početka.
Zabrane smo odredili odmah na početku i navikle su se na to. Nisam imala nikakvih problema s nerazumijevanjem i neslaganjem s njihove strane jer sam im sve lijepo objasnila. Zašto nešto ne može i čemu se izlažu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Dori » 16 Sep 2020, 09:55

Moj je jos mali, mada konta dosta toga. Cak mu ponekad ponudim iPad (imaj onaj djeciji YouTube. Ali nece. Radije se igra nesto sam.
Mada sam ga skoro nesto pitala, a on mi odgovorio:"ne znam, uzmi telefon pa trazi" :D. Znaci konta da tu ima dosta infomacija i da se dosta toga moze naci....

Skoro sam citala neki clanak, roditelji starije djece imaju problem sad u ovo Covid vrijeme, jer djeca previse vremena provode za kompjuterima, igrajuci igre i sta li vec, a ne mogu im reci da idu napolje ili rade nesto drugo.
Problem danasnje djece sto im danas i jeste sve on line....Od nastave, druzenja, svega. I kad bi izasli napolje, tesko naci nekoga kao sto je bilo nekada "prije interneta". Mi znamo izaci, proci tri cetiri igraista, nigdje djece....Upisali ga na fudbal, gledam te malce, motorika im skroz slaba. Mislim da je jedan od krivaca upravo taj famozni internet.... :cudi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Beni » 16 Sep 2020, 10:19

Meni sestra kad salje od male slike ( 3 ipo godine ) uvijek joj tablet ili telefon u rukama, to youtube-a naveliko :lud
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by vrhbosnica » 16 Sep 2020, 10:44

Beni wrote: 16 Sep 2020, 10:19 Meni sestra kad salje od male slike ( 3 ipo godine ) uvijek joj tablet ili telefon u rukama, to youtube-a naveliko :lud
Meni se rodica zali da joj malom slabo ide citanje..
Kad god sam kod nje mali je u svojoj sobi igra igrice...
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Beni » 16 Sep 2020, 10:45

vrhbosnica wrote: 16 Sep 2020, 10:44
Beni wrote: 16 Sep 2020, 10:19 Meni sestra kad salje od male slike ( 3 ipo godine ) uvijek joj tablet ili telefon u rukama, to youtube-a naveliko :lud
Meni se rodica zali da joj malom slabo ide citanje..
Kad god sam kod nje mali je u svojoj sobi igra igrice...
Sama je kriva sto mu ih je kupila
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24722
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6516 times
Status: Online

Re: Djeca i internet

Post by Koraci_u_noci » 16 Sep 2020, 11:00

Kod mene prijatelj se hvali kako je sretan sto mu je curica pocela brojat na engleskom. A ne zna izgovorit jos nijednu rijec na nasem, iako joj je skoro tri godine. A sve to zato sto na yt gleda crtane na engleskom, kao nema dobrih na nasem. Gledam ja njega i sta cu, cestitam mu, rekoh super, bas mi je drago
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Dori » 15 Oct 2021, 09:59

Dori wrote: 16 Sep 2020, 09:55 Moj je jos mali, mada konta dosta toga. Cak mu ponekad ponudim iPad (imaj onaj djeciji YouTube. Ali nece. Radije se igra nesto sam.
Mada sam ga skoro nesto pitala, a on mi odgovorio:"ne znam, uzmi telefon pa trazi" :D. Znaci konta da tu ima dosta infomacija i da se dosta toga moze naci....
Samo da demantujem sve sto sam rekla ovdje....Sad se svadjamo da ostavi iPad :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Rum » 15 Oct 2021, 10:14

Dori wrote: 15 Oct 2021, 09:59
Dori wrote: 16 Sep 2020, 09:55 Moj je jos mali, mada konta dosta toga. Cak mu ponekad ponudim iPad (imaj onaj djeciji YouTube. Ali nece. Radije se igra nesto sam.
Mada sam ga skoro nesto pitala, a on mi odgovorio:"ne znam, uzmi telefon pa trazi" :D. Znaci konta da tu ima dosta infomacija i da se dosta toga moze naci....
Samo da demantujem sve sto sam rekla ovdje....Sad se svadjamo da ostavi iPad :D.
Neka ga sto kupi mu plejku
https://www.klix.ba/sport/danski-djecak ... /201204149
Last edited by Rum on 15 Oct 2021, 10:15, edited 1 time in total.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Julia-Klara » 15 Oct 2021, 10:15

Imam dvije rodice. Momcilova i Malisina mama, i Vanesina mama - totalne suprotnosti.
Vanesa je djevoculjak, ima 12 godina, ne silazi sa telefona, fura se na one Koreance, i non-stop igra igrice. Njih igra sa djecom iz skole , sa onima sa kojima se druzi. Sada je presla u drugu skolu, tu ima i drugarica nekih, pa je pocela i setati te provoditi vise vremena s njima bez telefona. Pubertet na vidiku. Prije je bila non-stop na telefonu (kad nije u skoli ili na odbojci)

M&M mama je drugacija skroz - uvijek nadje drugi naci da zabavi djecu, a upotreba telefona se svodi na nekih 15 minuta dnevno (Momcilo 6 godina), a Malisa ponekad dobije neku shashavu pjesmicu, uz koju i on nesto kao pjeva. Ili kad prica sa mnom :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Dori » 15 Oct 2021, 10:19

Julia-Klara wrote: 15 Oct 2021, 10:15 Imam dvije rodice. Momcilova i Malisina mama, i Vanesina mama - totalne suprotnosti.
Vanesa je djevoculjak, ima 12 godina, ne silazi sa telefona, fura se na one Koreance, i non-stop igra igrice. Njih igra sa djecom iz skole , sa onima sa kojima se druzi. Sada je presla u drugu skolu, tu ima i drugarica nekih, pa je pocela i setati te provoditi vise vremena s njima bez telefona. Pubertet na vidiku. Prije je bila non-stop na telefonu (kad nije u skoli ili na odbojci)

M&M mama je drugacija skroz - uvijek nadje drugi naci da zabavi djecu, a upotreba telefona se svodi na nekih 15 minuta dnevno (Momcilo 6 godina), a Malisa ponekad dobije neku shashavu pjesmicu, uz koju i on nesto kao pjeva. Ili kad prica sa mnom :srce
Pa ja kontala da mu zabranim iPad...Ili ogranicim to vrijeme na minimum. Skoro na nekom rodjendanu, vidim svi ti djecaci samo o igricama pricaju. Nekako mi glupo ostaviti ovog svog po strani....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Maja » 15 Oct 2021, 10:22

Ne valja ni kad je dijete van svih desavanja u odnosu na vrsnjake. Dva sata dnevno taman. To je ko da pogleda film.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80130
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by spacebound » 15 Oct 2021, 10:23

Ja svojima dozvoljavam, stariji je cak na 10. rodjendan dobio dopustenje da napravi yt kanal, samo snima kako igra igrice i to postavlja. Ima 20 pretplatnika.
Jos uvijek se oni i igraju vani, i druze sa djecom, ali isto i sa uredjajima, prate neke ytubere. Vremena se mijenjaju, mi smo pisali spomenare, citali teen casopise, igrali tetris i super mario, lijepili postere, ovi sad imaju ovaj novi, digitalni svijet i neka im, samo ne dozvoliti da predje u ovisnost i jedinu zanimaciju.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Dori » 15 Oct 2021, 10:25

spacebound wrote: 15 Oct 2021, 10:23 Ja svojima dozvoljavam, stariji je cak na 10. rodjendan dobio dopustenje da napravi yt kanal, samo snima kako igra igrice i to postavlja. Ima 20 pretplatnika.
Jos uvijek se oni i igraju vani, i druze sa djecom, ali isto i sa uredjajima, prate neke ytubere. Vremena se mijenjaju, mi smo pisali spomenare, citali teen casopise, igrali tetris i super mario, lijepili postere, ovi sad imaju ovaj novi, digitalni svijet i neka im, samo ne dozvoliti da predje u ovisnost i jedinu zanimaciju.
Ma to....Nismo mi u koraku s vremenom. Ja gledam sinoc ovog kakvu ima navigaciju kroz igru....Ludost. Ali sto kazes, bitna je i ta fizicka aktivnost. Neki balans.
Vidim djecu od 5-6 godina skroz slaba motorika. Ne znaju lopte uhvatiti, a kamo li sta drugo.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Hurija » 16 Oct 2021, 08:56

Nadovezaću se na gornje ,pretilost i deformirati kicme su sve učesraliji kod djece . Imaju vise i problema sa kratkovidnosti
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Masamune » 16 Oct 2021, 09:28

spacebound wrote: 15 Oct 2021, 10:23 Ja svojima dozvoljavam, stariji je cak na 10. rodjendan dobio dopustenje da napravi yt kanal, samo snima kako igra igrice i to postavlja. Ima 20 pretplatnika.
Jos uvijek se oni i igraju vani, i druze sa djecom, ali isto i sa uredjajima, prate neke ytubere. Vremena se mijenjaju, mi smo pisali spomenare, citali teen casopise, igrali tetris i super mario, lijepili postere, ovi sad imaju ovaj novi, digitalni svijet i neka im, samo ne dozvoliti da predje u ovisnost i jedinu zanimaciju.
Daj link da ga poguram :oo
Možemo svi koji imamo acc :zubi
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Dori » 16 Oct 2021, 11:05

Hurija wrote: 16 Oct 2021, 08:56 Nadovezaću se na gornje ,pretilost i deformirati kicme su sve učesraliji kod djece . Imaju vise i problema sa kratkovidnosti
Plus mislim da gube sposobnost neke normalne komunikacije. Često vidim njih nekoliko u grupi, ali način komunikacije je SMS. Čak i sa onima kojima trenutno sjede u društvu. I nije to samo kod djece. Često vidis 5-6 odraslih ljudi za istim stolom i svi gledaju u telefone….
Ja stvarno pokušavam postaviti neki pozitivan primjer i ne biti na telefonu kad sam s njim, ali često se uhvatim dok on jede ili nešto, ja sjedim i gledam u telefon…Ali opet sam bolja od muža :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31210
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5010 times
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Matan » 16 Oct 2021, 11:12

Moj mali igra igrice, gleda neke klipove na You Toube..
neke dokumentarce..
nova vremena..
ja sam kad sam bio mali puno citao, sve sto mi dolazilo pod ruku..
interesovalo me sve..
tako i on sad, samo na drugi nacin..
moramo svatiti, da i nasi roditelji nisu radili sto smo mi..
svaka generacija ima neka svoja vremena..
dok je dobar u skoli, dok razumije sve, nema potrebe da mu ista branim..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests