Djeca i obaveze...

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Djeca i obaveze...

Post by Lanci » 11 Dec 2011, 00:31

Koliko zahtjevate od svoje djece što se tiče obaveza u kući i izvan nje?
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by lisko » 11 Dec 2011, 16:24

nemam djecice ali zna se sta je u granicama normale zahtijevati od njih treba ih odgajati i navike im praviti pozitivne
Image

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by alma75 » 12 Dec 2011, 23:30

Treba ih naučiti da budu odgovorni prema sebi i drugima, ništa previše, ali pospremiti svoju sobu i tako neke sitnice...a što se tiče škole da ne pričam.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by merylin » 06 Mar 2012, 15:26

Tesko je reci sta bih zahtijevala kad ih jos uvijek nemam :)
Nista i svasta...dovoljno mi je za pocetak da budu pazljivi prema svojim stvarima,da cijene ono sto imaju...svaka stvar treba da ima svoje mjesto i tu da stoji...meni ne treba kucna spremacica takodje ne zelim da budem ikome ta ista,bez obzira radilo se to o djetetu ili suprugu.
Onako kako ih od malena naucis tako ce ti biti cio zivot...
Sto se tice aktivnosti van kuce,sto vise to bolje(mislim na sport i rekreaciju),samim tim ce imati manje vremena za raznorazne ludorije ... kojim ce se vidom rekreacije baviti stvar je djetetovog izbora,u svakom slucaju bih insistirala da svoje slobodno vrijeme iskoristi necim korisnim.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Luna. » 06 Mar 2012, 15:47

uh ja sam tu popustljiva skroz. ne valjam nista. nista od njih ne trazim, pokusavam ih podstcat´ da se oni sami trude da uce, da rade po kuci... al´ kad treba na nesto natjerat´, ja ne znam bit ostra...

sve nesto kontam, ja sam morala ucit i bit dobra u skoli, a sto se svega ostaloga tice, nisam morala nista radit´... a sad guljatrim i radim na sve strane a znam se dobro i snac gdje treba, znaci to sto nisam nista kod kuce radila nije negativno uticalo...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Sheval » 06 Mar 2012, 15:48

Ne znam,nemam dojenčadi ali meni su moji roditelji pričali da sam bio teret.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 06 Mar 2012, 18:11

Imali smo svako svoje obaveze kad smo rasli....ispali smo sasvim dobro.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by gejsha » 06 Mar 2012, 18:19

Kad su ispiti ne radim ništa,roditelji su uvijek imali razumijevanja kada je učenje u pitanju i uvijek je to bilo na prvom mjestu pa onda ostale stvari.Kada imam vremena operem sude,usisam,počistim kuću,bacim smeće,odem po namirnice..
Kuhati ne znam,ali polako počinjem i to da učim.Krenula sam od nekih lakših stvari naravno.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by nezaboravna » 13 Mar 2012, 09:11

madam Bovary wrote:Imali smo svako svoje obaveze kad smo rasli....ispali smo sasvim dobro.... :kafa
Obaveze postanu navike i vise ne moras dijete upucivat ono to cini automatski,ali ipak ponekad kontrolisat posebno sto se tice skolskih obaveza.Nisam nikad imala problema sa mojim sestrama sto se tice podjele poslova znali smo svaka sta nam je cinit.Vecinom tako se stvar odvijala i s mojom dijecom i mogu reci Masalla ja sam zadovoljna :D :D :D naravno danas sve imaju i znaju veoma dosta .Svoje obaveze izvrsavaju bez problema i veoma su odgovorne za ono sto cine . :D :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
faust
Na probnom
Na probnom
Posts: 75
Joined: 01 Jan 2012, 12:32
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by faust » 13 Mar 2012, 09:20

Od svoje djece tražim na prvom mjestu da budu kulturni u ophođenju - i unutar i izvan kuće..
Potom: škola, muzička, škola, karate (sport), mekteb... Tako da moj sin samo u srijedu ima jednu obavezu - škola, svi ostali dani imaju poduplane obaveze...

Po kući još ništa spektakularno, izuzev, da se za sobom igračke ne ostavljaju razbacane i, ono od čega poludim, omoti od slatkiša/grickalica po sobi - to sam počeo gurat' u nos onome ko ne odnese smeće u korpu odmah...

Strog sam roditelj i zbog toga me ne voli... žena... :zubi
Ne da se usranom do potoka...
Image

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by merylin » 13 Mar 2012, 09:28

faust wrote: Strog sam roditelj i zbog toga me ne voli... žena... :zubi
Mislila sam da te zbog toga ne vole djeca,ali sto pobogu žena?
Na neki način i njoj olakšavaš stvar... treba da se zna šta valja,a šta ne valja,kasnije će ti biti zahvalni...sigurna sam :)
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
faust
Na probnom
Na probnom
Posts: 75
Joined: 01 Jan 2012, 12:32
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by faust » 13 Mar 2012, 16:05

Žena je prosvjetni radnika a ja diplomirani kriminalista, pa mi sa različitih stajališta gledamo na odgoj djece.
Ona misli da sam malo (pre)više strog pa tako se desi konflikt... A svi me vole ba, malo se šalim...

Strog i pravedan - to je moja misija...
Ne da se usranom do potoka...
Image

Љиљана
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 19 Mar 2012, 16:00
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Љиљана » 19 Mar 2012, 16:56

ДЕТЕ
Неки неће да се сете, да су некад били дете.
Придике које дају, то је све што данас знају.
Чујте бре, за име света! Маните ме тог детета. :D. :D. :D. :D.
Играј се тамо сам. Играчке ћу да ти дам.
Ја не жалим пара, ти покажи дара.
Добро дете буди! Нека виде људи.
Видиш! Имаш дете све. Буди добар. Учи бре!
Нећу тебе да се стидим. Добар да си, то да видим.
Гладан ниси. Ниси жедан.Зато мораш бити вредан.
Немам времена. Заузет сам сваког трена.
Нећу да ме ико кара, јер не жалим за те пара.
Купујем ти све модерно, да би био дете смерно.
У најкраћем року, да си ми у току.
Стално радим. Стално трчим. Због тебе се мучим.
Стварам све што могу теби, да патио не би.
Не могу да говорим. Морам да се одморим.
Радим по цео дан, да остварим теби сан.
Не поступам с тобом строго, а имам и посла много.
Купујем ти дете све, да видиш да волим те.
Свака твоја срећа, за мене је још већа.
Улажем у тебе све, оствари ми давне сне.
За тебе сам све то стеко, да ми будеш и ти неко.
Само немој да ме гњавиш, доколицом да ме давиш.
Љиљана Ћуић

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Hana84 » 23 Mar 2012, 00:10

Luna. wrote:uh ja sam tu popustljiva skroz. ne valjam nista. nista od njih ne trazim, pokusavam ih podstcat´ da se oni sami trude da uce, da rade po kuci... al´ kad treba na nesto natjerat´, ja ne znam bit ostra...

sve nesto kontam, ja sam morala ucit i bit dobra u skoli, a sto se svega ostaloga tice, nisam morala nista radit´... a sad guljatrim i radim na sve strane a znam se dobro i snac gdje treba, znaci to sto nisam nista kod kuce radila nije negativno uticalo...

Eh, tako je bilo i kod mene. Samo ja sam kao i mnoga druga djeca morala ujutro obuci u skolu ono sto mi mama ostavi, popraviti svoj krevet i izbaciti smece je bio moj zadatak. Danas gledam moju djecu, izvlace se na zadace, na ucenje, a sto rece Luna, meni dodje zao, kod kuce sam cijeli dan, sta mi fali da koji put neki njihov posao obavim ja. Mnogi me kritikuju zbog toga, al' nesto je jace od mene, naucice se u zivotu sve. Dok su s nama roditeljima mislim da treba da osjete i bezbriznost roditeljskog doma. Bar ce ponijeti lijepa sjecanja na djetinjstvo, a po dogadjajima iz djetinjstva se i razvija djecja psiha. Mislim da je to najbitnije u ovo danasnje stresno doba.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Dust » 23 Mar 2012, 00:54

Meni je dovoljno da pospreme svoju sobu, ostalo mi nije vazno. Jednom su djeca i nikada vise. Ja i danas prigovaram svojoj mami za sve one propustene djecije gluposti jer sam kao trebala njoj pomoci.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Obrisan profil » 23 Mar 2012, 08:43

faust wrote:Od svoje djece tražim na prvom mjestu da budu kulturni u ophođenju - i unutar i izvan kuće..
Potom: škola, muzička, škola, karate (sport), mekteb... Tako da moj sin samo u srijedu ima jednu obavezu - škola, svi ostali dani imaju poduplane obaveze...

Po kući još ništa spektakularno, izuzev, da se za sobom igračke ne ostavljaju razbacane i, ono od čega poludim, omoti od slatkiša/grickalica po sobi - to sam počeo gurat' u nos onome ko ne odnese smeće u korpu odmah...

Strog sam roditelj i zbog toga me ne voli... žena... :zubi
Tacno tako!

Evo, moj sin (1. razred) je juce otisao bez torbe u skolu. Ujutro ostane 15 minuta sam, jer svi mi odemo ranije u skolu/na posao, i onda dodju njegovi drugari po njega i majka tog jednog druga ih poveze u skolu. I moj sin nesto ubrzao, izadje iz kuce i fino je morao bez torbe u skolu.
Kad sam dosla kuci moja majka je bila ovde, jer ga ona doceka iz skole, posto ja jos radim...i rekla mi je da ne vicem, jer on to nije namerno.
Pa znam da nije namerno, ali mora da zna da je skola OBAVEZA i da nema zajebancije. Dobio je kaznu koju je mogao da bira, ili 5 dana kucnog pritvora ili 5 dana bez Nintenda. Rekao je, uzmi mi nintendo i 50 dana, samo me pusti napolje, hahahha

LJubi ga maaajka

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Obrisan profil » 23 Mar 2012, 08:45

Ne trazim ja puno, najveca im je obaveza skola.
Ali, svako ima i svoje odredjene obaveze u kuci, jedno bez drugog ne ide. Trebaju da shvate da mami nije lako odrzavati sve ovo, ne operese se sudje samo, ne ocisti se kuca sama....

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by carobnjak N » 23 Mar 2012, 09:05

MORENA wrote:Ne trazim ja puno, najveca im je obaveza skola.
Ali, svako ima i svoje odredjene obaveze u kuci, jedno bez drugog ne ide. Trebaju da shvate da mami nije lako odrzavati sve ovo, ne operese se sudje samo, ne ocisti se kuca sama....
Oni misle da si ti čarobnjak ,a ne ja :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Luna. » 23 Mar 2012, 09:54

Hana84 wrote:
Luna. wrote:uh ja sam tu popustljiva skroz. ne valjam nista. nista od njih ne trazim, pokusavam ih podstcat´ da se oni sami trude da uce, da rade po kuci... al´ kad treba na nesto natjerat´, ja ne znam bit ostra...

sve nesto kontam, ja sam morala ucit i bit dobra u skoli, a sto se svega ostaloga tice, nisam morala nista radit´... a sad guljatrim i radim na sve strane a znam se dobro i snac gdje treba, znaci to sto nisam nista kod kuce radila nije negativno uticalo...

Eh, tako je bilo i kod mene. Samo ja sam kao i mnoga druga djeca morala ujutro obuci u skolu ono sto mi mama ostavi, popraviti svoj krevet i izbaciti smece je bio moj zadatak. Danas gledam moju djecu, izvlace se na zadace, na ucenje, a sto rece Luna, meni dodje zao, kod kuce sam cijeli dan, sta mi fali da koji put neki njihov posao obavim ja. Mnogi me kritikuju zbog toga, al' nesto je jace od mene, naucice se u zivotu sve. Dok su s nama roditeljima mislim da treba da osjete i bezbriznost roditeljskog doma. Bar ce ponijeti lijepa sjecanja na djetinjstvo, a po dogadjajima iz djetinjstva se i razvija djecja psiha. Mislim da je to najbitnije u ovo danasnje stresno doba.
s ovim se potpuno slazem... ja djecu ucim da ne budu egoisti, da im se ne podrazumjeva to sto ja za njih nesto uradim, da osjete da mama to radi iz ljubavi a ne zato sto moram... tu i tamo ih natjeram na nesto, najvise da im pokazem da ih natjerat mogu ako hocu...
al´ ih ne zasipam s obavezama, nek uzivaju, ovo im je jeidni period u zivotu kad mogu bit bezbrizni i bez obaveza... ja se sjecam svog djetinjstva bas po tome i sad sam zahvalna svojim roditeljima sto su mi ga takvog omogucili i sad pokusavam ja i ocu i materi udovoljavat koliko god mogu...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Luna. » 23 Mar 2012, 10:00

MORENA wrote:
faust wrote:Od svoje djece tražim na prvom mjestu da budu kulturni u ophođenju - i unutar i izvan kuće..
Potom: škola, muzička, škola, karate (sport), mekteb... Tako da moj sin samo u srijedu ima jednu obavezu - škola, svi ostali dani imaju poduplane obaveze...

Po kući još ništa spektakularno, izuzev, da se za sobom igračke ne ostavljaju razbacane i, ono od čega poludim, omoti od slatkiša/grickalica po sobi - to sam počeo gurat' u nos onome ko ne odnese smeće u korpu odmah...

Strog sam roditelj i zbog toga me ne voli... žena... :zubi
Tacno tako!

Evo, moj sin (1. razred) je juce otisao bez torbe u skolu. Ujutro ostane 15 minuta sam, jer svi mi odemo ranije u skolu/na posao, i onda dodju njegovi drugari po njega i majka tog jednog druga ih poveze u skolu. I moj sin nesto ubrzao, izadje iz kuce i fino je morao bez torbe u skolu.
Kad sam dosla kuci moja majka je bila ovde, jer ga ona doceka iz skole, posto ja jos radim...i rekla mi je da ne vicem, jer on to nije namerno.
Pa znam da nije namerno, ali mora da zna da je skola OBAVEZA i da nema zajebancije. Dobio je kaznu koju je mogao da bira, ili 5 dana kucnog pritvora ili 5 dana bez Nintenda. Rekao je, uzmi mi nintendo i 50 dana, samo me pusti napolje, hahahha

LJubi ga maaajka
ja mislim da ga nisi bas toliko trebala kaznit´... ja bi ga dobro naruzila a i on se sigurno ruzno osjeco u skoli bez torbe, pamtice da je zaboravio i bez kaznjavanja... i mi cesto nesto zaboravimo, novcanik, kljuceve al´ nas nema ko kaznit za to...

moj brat je jednom igrajuci se zapalio sobu... bio sam kod kuce, lozio vatru u sporetu, malo se igro sa lozenjem i skoro pa kucu zapalio.. komsije cule njegovu vrisku i dosli pomoc...
ni otac ni mama ga nisu kaznili... mama je rekla, dovoljna mu je kazna sto je se toliko prepo, dosta ce od toga imat trauma, ne trebamo ga jos i kaznjavat... i nije vise nikad od tad nikakvu glupost napravio a tad je imo oko 11... s tim su njegovi sejtanluci stvarno prestali...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests