Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Maja » 26 Jan 2012, 10:38

Znamo svi da se promijeni iz temelja, ali pišite nam o vašim primjerima, vas samih ili vaših sestara, braće, prijateljica...
Koliko se život promijeni kada postaneš roditelj? Je li sve podređeno tom djetetu i imaš li vremena i mogućnosti za neke svoje željice? Kada tj nakon koliko godina možete reći: " E sad se ono može brinuti za sebe, mogu ga bez straha ostavljati samog kući dok sam u kozmetičkom salonu ili na večeri s mužem". Ali obično nakon što prvo dijete stane na noge, dolazi drugo, pa možda treće.. Dijete jeste vaše najveće blago i apsolutno sve podredite njemu, ali poželite li ikad da odete negdje preko vikenda na odmor, da se maknete od pelena, noćnog buđenja, hranjenja, plača zbog nicanja zubića i pakovanja čitave opreme kad idete negdje s djetetom, pa vraćanja kući rano itd. Koliko majka sebi može priuštiti, što vremena, što materijalnih stvari?

Nađoh jedan članak

10 stvari u kojima trebate uživati prije majčinstva

Djeca mijenjaju naš svakodnevni život i koliko god se tome radovali i pripremali na to, nismo spremni. I dok razmišljamo o upisu u vrtić, kako ćemo se nositi sa virozama ili odnosima sa drugom djecom, ne možemo zamisliti da će se naš svijet zaista promijeniti iz temelja.

Kad postanemo roditelj i neke najosnovnije stvari i rutine se mijenjaju. The Stir je sastavio listu od deset stvari u kojima treba uživati prije nego se odlučimo na roditeljstvo.

1. Uživajte u carstvu snova. Kad jednog dana rodite, poslijepodnevni odmor i noćni san od nekoliko sati u komadu prava su dragocjenost. Zato svakako uživajte među finim plahtama i cijeli dan gledajte filmove iz kreveta.

2. Cijenite svoje tijelo. Iako sada mislite da bi struk mogao biti tanji, a trbuščić manji, nakon poroda to se stanje svakako mijenja, ali na gore. Kroz trudnoću će vam se vjerovatno nakupiti voda u tijelu pa ćete nositi i veći broj cipela, a ravan trbuh vratit ćete uz puno odricanja i samodiscipline.

3. Vozite automobil koji vam se sviđa i raspalite omiljene pjesme. Kad postanete majka, automobil će biti često zaprljan, a od muzike ćete mjesecima slušati iste dvije dječje pjesmice zbog kojih dijete ne plače dok vožnja traje.

4. Putujte! Da li ćete putovati sa prijateljicama, dragim ili sami i nije toliko bitno. Porodični odmori nisu loši, ali nisu niti slični onima prije majčinstva jer ste tada 24 sata odgovorni za malo dijete i njegove potrebe.

5. Uživajte u dugom tuširaju i opuštajućoj kupki. Kad postanete roditelj onda su svi prioriteti usmjereni na dijete. Zato uživajte u dugom i opuštajućem tuširanju.

6. Budite impulsivni. Zbog bebe ćete puno toga morati planirati pa vrijeme prije majčinstva iskoristite za pustolovine. Otiđite na izlet, probajte češće iskoristiti vrijeme za sebe i raditi stvari koje volite jer ćete u budućnosti većinu tog vremena provoditi sa djetetom.

7. Mame nemaju bolovanje. I kad na poslu uzmete bolovanje, kod kuće ga jednostavno ne možete uzeti kad ste majka. Zato, ako se baš razbolite, bez grižnje savjesti ostanite kod kuće i liječite se.

8. Trošite više na sebe. Počastite se i kupite neke bezvremenske komade odjeće ili nakit. Od ovog ćete savjeta imati dvije koristi. Prva je da takvu odjeću ili klasični nakit možete nositi godinama, a druga je da ćete poslije teško odvajati novac za dizajnersku odjeću ako niste pripadnica bogate elite, prenosi Tportal.

9. Intima. Ovo vam sada sigurno nije niti na kraj pameti, ali kad dobijete dijete intima polako nestaje. Tako će vam biti normalno da piškite uz otvorena vrata kupaonice kako bi čuli dijete u drugoj sobi.

10. Odnos sa roditeljima. Ako imate mišljenje suprotno njima, izrecite ga. Kad smo mladi i buntovni često smatramo da smo u pravu, posebno u porodičnim diskusijama. Kad i sami postanete roditelj stvari ćete gledati i misliti iz njihove perspektive, a svoje roditelje samo još više cijeniti.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Luna. » 26 Jan 2012, 10:53

nemam sad toliko vremena da pisem, da bi mogla opisat´ koliko se sve promijeni... iz temelja.
bar je kod mene tako bilo. ne samo sto se uocujane dnevni raspored promijeni, promijeni se kompletan nacin zivota...
prioriteti se jednostavno pomjere. to sto ne mozes spontano otici na kafu ili izaci negdje, postanete svejedno, bar ispocetka, jer nemas uopste zelju za tim.. dijete ti bude bikvalno centar svijeta. menije bilo. mogla sam je satima gledat´ kako jede, spava, igra se... nije mi bilo nista interesantnije... s vremenom se javi ponovo zelja da negdje odes bez djeteta ali ja sam tad imala mogucnost da diejte ostavim kod mame...

kod mene je bila najdrasticnija promjena da sam se promijenila ja... toga sam postala svjesna tek nakon duzeg vremena.
nisam bila "cangrizava", nisam ganjala neke principe, promijenila nacin konfrontacije... ma postala druga osoba skroz :)
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by sann » 30 Jan 2012, 14:40

.....osjeti vec u trudnoci,a kamoli kada beba se rodi,onda je.......ejjj..ali mislim da nista nema ljepse od tog osjecaja.
:) ....svakoj majci..
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by gejsha » 30 Jan 2012, 19:57

Jooj,jedva čekam :srce :srce
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Maja » 31 Jan 2012, 22:14

Zato neke žene hoće da prvo izgrade karijeru, pa da rode.
Ali šta ako se odlučiš za dijete u trideset petoj recimo, pa poslije ne pođe sve glatko. Ne možeš začeti, moraš na liječenje, a što više vrijeme prolazi manje su šanse.
Nisam baš za te planove. Ne znam.
Moja sestra se udala na drugoj godini faksa i odmah zatrudnila. Rodila sa dvadeset prvo, sa 22 drugo i ispočetka je bilo preteško. Mlada, neiskusna, a usput pred diplomom. Srećom imala je dobru svekrvu koja joj je dosta pomogla i izdržali su nekako,
Sada ima 32g djeca već velika, odavno ostaju sami kod kuće, i kad joj se ide na kafu ode, kad hoće na neki kurs upiše. Može što hoće.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by alma75 » 01 Feb 2012, 18:19

Još sam na bolovanju pa mi se čini da zbog toga nisam svjesna te velike promjene. Mada jest činjenica da sam sve podredila bebi i da više skoro i nemam vremena za sebe. Ma nisam vjerovala da će mi biti doživljaj otići do grada ili u kupovinu...bilo je momenata kad me ne pušta ni do wc-a, ali nije srećom previše.
Ali moram priznati da nikad u životu nisam bila sretnija i da se svaka žena potpuno ostvari tek kad postane majka :D

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by String » 01 Feb 2012, 18:54

Auuuuuuuuu promijeni se dosta toga...npr. imas vise vremena da ides s rajom na pivu dok zena cuva djecu...onda mozes izlaziti cesce jer zena ne moze mora cuvati djecu itd....puno toga se promijeni na bolje...mozes isto tako dok je zena kuci sa djecom otici kod neke druge zene malo da se uvalis :oo
Image

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by alma75 » 01 Feb 2012, 19:21

String :puca

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by nezaboravna » 05 Feb 2012, 11:31

gejsha wrote:Jooj,jedva čekam :srce :srce
Najbolji osjecaj koji se dozivi jednom i nikad vise zaista, :ples :ples
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by nezaboravna » 05 Feb 2012, 11:32

String wrote:Auuuuuuuuu promijeni se dosta toga...npr. imas vise vremena da ides s rajom na pivu dok zena cuva djecu...onda mozes izlaziti cesce jer zena ne moze mora cuvati djecu itd....puno toga se promijeni na bolje...mozes isto tako dok je zena kuci sa djecom otici kod neke druge zene malo da se uvalis :oo
String jel ozbiljno????????? :travolta :travolta :lup :lup
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Luna. » 05 Feb 2012, 11:46

nezaboravna wrote:
String wrote:Auuuuuuuuu promijeni se dosta toga...npr. imas vise vremena da ides s rajom na pivu dok zena cuva djecu...onda mozes izlaziti cesce jer zena ne moze mora cuvati djecu itd....puno toga se promijeni na bolje...mozes isto tako dok je zena kuci sa djecom otici kod neke druge zene malo da se uvalis :oo
String jel ozbiljno????????? :travolta :travolta :lup :lup
sto dzaba pitas, znas da je string najozbiljniji na forumu :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Zagorka » 05 Feb 2012, 13:40

Ja bas nesto konta pravit'bebu u ovoj godini :hm dobrovoljci?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by String » 05 Feb 2012, 13:49

madam Bovary wrote:Ja bas nesto konta pravit'bebu u ovoj godini :hm dobrovoljci?
Nisu problem dobrovoljci...nego su ceste zakrcene ne moze ti se dostaviti materijal :hihi
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Zagorka » 05 Feb 2012, 13:52

String wrote:
madam Bovary wrote:Ja bas nesto konta pravit'bebu u ovoj godini :hm dobrovoljci?
Nisu problem dobrovoljci...nego su ceste zakrcene ne moze ti se dostaviti materijal :hihi
cekacemo da otopli ;) nisam ja ni mislila odmah...duga je godina :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by String » 05 Feb 2012, 13:54

Onda ce biti pitanje "Kako se djete promijeni nakon dobivanja BiH drzavljanstva"? :plavi
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Online

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Julia-Klara » 05 Feb 2012, 14:01

ja se jos uvijek nadam da cu nekad postati prava majka, ne tetka, ne rodica ne sestra (sve childrenchad koju sam cuvala i gajila)...Hocu svoje :) Ali kasnim opet...vazda kasnim :noga
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Zagorka » 05 Feb 2012, 14:07

Mog rodjaka zena rodila u 49-oj,mamina kona u 45-oj,imamo prijatelje koji imaju malo dijete dok im sin studira.....
Sve je to normalno,bolje nego sa 16(po meni)sve se stigne,djeca brzo narastu....
Takodje znam par koji je godinama pokusavao i odustao,i najzad su nakon dvadesetak i nesto godina braka uspjeli dobiti vjestackom oplodnjom,sina.....sve se stigne,sve je za ljude...sta smeta,i dosad su snahe i svekrve radjale zajedno,pa sve bilo zdravo :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Online

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Julia-Klara » 05 Feb 2012, 14:09

madam Bovary wrote:Mog rodjaka zena rodila u 49-oj,mamina kona u 45-oj,imamo prijatelje koji imaju malo dijete dok im sin studira.....
Sve je to normalno,bolje nego sa 16(po meni)sve se stigne,djeca brzo narastu....
Takodje znam par koji je godinama pokusavao i odustao,i najzad su nakon dvadesetak i nesto godina braka uspjeli dobiti vjestackom oplodnjom,sina.....sve se stigne,sve je za ljude...sta smeta,i dosad su snahe i svekrve radjale zajedno,pa sve bilo zdravo :cudi
danas ti je svaka melem za dusu :ok (rijec) - moram pisati sta jer bi mogao vidjeti String pa belaj, pocece filozofirat :ha
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Zagorka » 05 Feb 2012, 14:10

nemoj samo njega :ha
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Koliko se život promijeni nakon dobivanja djeteta?

Post by Obrisan profil » 05 Feb 2012, 14:16

Dok nisam dobila prvo dete bila sam - dete.
bez obzira sto sam bila "vec" 25.

Rodjenjem deteta se odraste.

+ nekad zavidim ljudima koji nemaju decu,,,onu bezbriznost ja vise nikad necu imati.
Veliki je to teret, jako veliki.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests