Imena djece u mješovitim brakovima

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 00:01

Da citiram jednog forumaša, mogu ovako do sutra :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5889
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 294 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by bosnjakinja » 22 Oct 2021, 00:03

MarlboroGold wrote: 21 Oct 2021, 23:32 Jesi li ti svjestan koliko npr. samo košarkaša u NBA imaju arapska imena, a nisu nužno muslimani? Koliko su imali kroz historiju?

Eto ti prvi Kareem.
kod crnaca amerike je preko nation of islam prosiren taj stav da je islam vise za njih,dok je krscanstvo nametnuto rasisticko itd

radi toga dosta crnaca nosi arapsko ime

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 00:09

bosnjakinja wrote: 22 Oct 2021, 00:03
MarlboroGold wrote: 21 Oct 2021, 23:32 Jesi li ti svjestan koliko npr. samo košarkaša u NBA imaju arapska imena, a nisu nužno muslimani? Koliko su imali kroz historiju?

Eto ti prvi Kareem.
kod crnaca amerike je preko nation of islam prosiren taj stav da je islam vise za njih,dok je krscanstvo nametnuto rasisticko itd

radi toga dosta crnaca nosi arapsko ime
Baš tako, pomenuo sam naciju Islama u prijašnjem postu što je jedan od glavnih razloga za takva imena. Čak i oni koji nisu muslimani ili članovi Nacije Islama, okolina utiče na izbor imena. Nešto slično kao Bošnjaci koji su ateisti ali okolina utiče da biraju ista imena kao i Bošnjaci vjernici.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Masamune » 22 Oct 2021, 00:12

Znam ja to. Njegovo pitanje se odnosilo zašto ne daju takva imena kad očigledno daju koji god da je razlog u pitanju. Trebao je naglasiti da je mislio na bijelce, a kod kojih jeste rijetka pojava.

Kao što rekoh... ideološke barijere. To u vezi čega se žališ je smiješno. Očekuješ od ljudi koji njeguju vlastitu tradiciju stotinama godina unazad da okrenu ploču i da postupaju kako tebi i drugim muslimanima godi. Zašto bi iko tako trebao postupati ako ne mora? To je budalaština samo takva. Da su Osmanlije osvojile čitavu Evropu toga bi sigurno bilo u vidu neke ostavštine, ali to nije slučaj. Kod nas je svašta bilo isprepleteno. Autohtono bosansko ime je i Tvrtko, a vi se ježite i na tako nešto jer nije bošnjačko i popali bi o tome kao i ovdje što ste nabili 10 stranica. Sve zato što i dalje gurate ummet kao prvo, a ono najvažnije kao drugo.

Kasno je... odoh ja u krevet.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Melek » 22 Oct 2021, 00:22

Lahku noć i čuvaj se ummeta :obrve
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by MunDzi » 22 Oct 2021, 00:32

Nikad cula ni za Damira, ni za Barbaru.
Cestitam na bebi.

Primjecujem na prvoj slici da je Barbara sebi slozila klasicno duck face. Bljak.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Šabović Adis » 22 Oct 2021, 05:28

Jbt, ovaj samo manekenke vija.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12685 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Dori » 22 Oct 2021, 06:34

Taare wrote: 21 Oct 2021, 23:20
Fuddo wrote: 21 Oct 2021, 23:01 Ne znam sta se bunite,
Najcesce ime na svijetu je, Muhamed.
Sjetim se filipovića i šaćirbeja i namah me prekine. Nema šanse da b izabro to ime. Bolje hans il milojko :D.
E cuj Milojko :plavi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by The 51st State » 22 Oct 2021, 06:48

MarlboroGold wrote: 21 Oct 2021, 23:34 Hakeem Olajuwon također... mogu ovako do sutra.
Hakeem je musliman
Last edited by The 51st State on 22 Oct 2021, 06:51, edited 1 time in total.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by The 51st State » 22 Oct 2021, 06:49

MarlboroGold wrote: 21 Oct 2021, 23:41 Njih dvojica jesu koliko sam upućen, ali nije Shaquille O'Neal. Shakil je arapsko ime, a čovjek nije musliman. Nije se nikad identicifirao ni sa jednom religijom.
I on je.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by The 51st State » 22 Oct 2021, 06:50

MarlboroGold wrote: 21 Oct 2021, 23:42 I nije to licemjerstvo koliko ti imaš problem sa percepcijom demokratije zbog ideoloških barijera. Slično kao i 51 state. Zato i jeste stalno složni.
Nemam ja problem sa demokratijom, imam sa braniocima iste. Omi su me ubkedil ida je to kurac od sistema.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Masamune » 22 Oct 2021, 07:43

Dobro jutro i tebi :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 12:13

MarlboroGold wrote: 22 Oct 2021, 00:12 Znam ja to. Njegovo pitanje se odnosilo zašto ne daju takva imena kad očigledno daju koji god da je razlog u pitanju. Trebao je naglasiti da je mislio na bijelce, a kod kojih jeste rijetka pojava.

Kao što rekoh... ideološke barijere. To u vezi čega se žališ je smiješno. Očekuješ od ljudi koji njeguju vlastitu tradiciju stotinama godina unazad da okrenu ploču i da postupaju kako tebi i drugim muslimanima godi. Zašto bi iko tako trebao postupati ako ne mora? To je budalaština samo takva. Da su Osmanlije osvojile čitavu Evropu toga bi sigurno bilo u vidu neke ostavštine, ali to nije slučaj. Kod nas je svašta bilo isprepleteno. Autohtono bosansko ime je i Tvrtko, a vi se ježite i na tako nešto jer nije bošnjačko i popali bi o tome kao i ovdje što ste nabili 10 stranica. Sve zato što i dalje gurate ummet kao prvo, a ono najvažnije kao drugo.

Kasno je... odoh ja u krevet.
Nije "koji god je razlog u pitanju" več ima razlog i naveo sam ga. Ti si naveo primjer o NBA igračima da ih dosta ima arapska imena i od toga su 99.9% crnci (ne računam Nurkića :oo ili par Arapa što igraju tu več "prave" Amerikance) i nemaju džaba muslimanska imena, povezano je sa Nacijom Islama ili islamom.
Dok sa druge strane oni Amerikanci koji ne razmišljaju torovski i daju svakakva imena i ona koja nisu tipično američka prije će dati neko norveško nego arapsko iako više Arapa živi u njihovoj okolini nego Norvežana.
Zašto? Ne može se reći da je razlog religija i tradiicja jer oni tvrde da ih to ne zanima.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Masamune » 22 Oct 2021, 12:15

Ok eto.

Nego šta predlažeš konkretno? De u kratkim crtama, pa da vidimo šta i koliko ima smisla.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 12:27

MarlboroGold wrote: 22 Oct 2021, 12:15 Ok eto.

Nego šta predlažeš konkretno? De u kratkim crtama, pa da vidimo šta i koliko ima smisla.
Ne predlažem ništa samo ukazujem.
Uzmu se Bošnjaci koji gledaju na tradiciju i dadnu djetetu ime Hasan, Srbi daju ime Milorad, Švabe daju sinu ime Jürgen, Amrikanci daju ime William itd.
Čak i oni koji nisu konzervativni i religiozni kažu da gledaju donekle tradiciju, da se ime uklapa u okolinu, da gledaju da imaju takva imena u familiji i to je ok, poštujem jer ima logike.

Imaš onda onu drugu grupu što kaže "Ne zanima me ni tradicija ni okolina ni religija ni torovi" daju imena djeci po nekom rijetkom imenu sa drugog kontinenta, po likovima iz videoigrica, po nekoj mitologiji, Švabo dadne sinu američmo ime, Amerikanac djetetu rusko ime ali svi imaju neku odbojnost prema muslimanskim. Zašto? Ja ako razmišljam van torova meni je svejedno hoće li mi sin biti Olaf, Mohammed ili Slavko.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 12:33

Evo jutros vijest Čombe postao otac :cvike :ok

Image

Čestitke Miraju i Mariji na kćerkici, zove se Billie.

Iako im curica ima netipično ime za neku balkansku porodicu to je povezano sa onim što sam sinoć pisao da su mnogi davali kćerkama ime Britney kada je se pojavila Britney Spears i sinovima Justin kada je Justin Bieber postao popularan i siguran sam da je razlog zašto su curicu tako nazvali sigurno zbog popularnosti pjevačice Billie Eilish i da nisu jedini. Da li bi to bilo isto tako da ta pjevačica ima arapsko ime?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Masamune » 22 Oct 2021, 13:39

Naseef Mushroom wrote: 22 Oct 2021, 12:27
MarlboroGold wrote: 22 Oct 2021, 12:15 Ok eto.

Nego šta predlažeš konkretno? De u kratkim crtama, pa da vidimo šta i koliko ima smisla.
Ne predlažem ništa samo ukazujem.
Uzmu se Bošnjaci koji gledaju na tradiciju i dadnu djetetu ime Hasan, Srbi daju ime Milorad, Švabe daju sinu ime Jürgen, Amrikanci daju ime William itd.
Čak i oni koji nisu konzervativni i religiozni kažu da gledaju donekle tradiciju, da se ime uklapa u okolinu, da gledaju da imaju takva imena u familiji i to je ok, poštujem jer ima logike.

Imaš onda onu drugu grupu što kaže "Ne zanima me ni tradicija ni okolina ni religija ni torovi" daju imena djeci po nekom rijetkom imenu sa drugog kontinenta, po likovima iz videoigrica, po nekoj mitologiji, Švabo dadne sinu američmo ime, Amerikanac djetetu rusko ime ali svi imaju neku odbojnost prema muslimanskim. Zašto? Ja ako razmišljam van torova meni je svejedno hoće li mi sin biti Olaf, Mohammed ili Slavko.
Pa ti što daju neobična imena su obično manjina u svakom društvu. To kao prvo.

Drugo, tu nije samo zapad kriv u smislu etiketiranja i slično (npr. da su teroristi uglavnom Arapi u filmovima i serijama i slično), već i islamske zemlje same po sebi, kao i to što sebe ne reklamiraju u onoj mjeri kako bi trebale u svijetu - čak ni turističke utopije. To nikad nisu radile ni kad islamski fundamentalizam nije bio mainstream, a tu se uglavnom možete zahvaliti selefijskoj revoluciji koja je arapski svijet odvela u izolaciju i koji je pogubio sve konce sa vremenom i prostorom, a čime je počeo kaskati za Zapadom. Problem je što i ne pokušavaju, a svaki vid progresa koji dolazi sa strane je po defaultu dekadencija i tako biva plasirano, a Zapad to vidi i plasira tako nešto svojim narodima.

Arapskim glavešinama je dovoljno da im kapa novac od nafte preko raznih fondova, a sirotinja se svakako ništa ne pita. A onda ta sirotinja navali da dođe u Evropu iz raznih razloga koja ih primi, da im šansu, a onda bi neki švabama vraćali time što očekuju da i te švabe djeci daju imena Halid, Hamza, Latifa itd. Nerealna očekivanja. Čak i apsurdna.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Naseef Mushroom » 22 Oct 2021, 14:50

MarlboroGold wrote: 22 Oct 2021, 13:39
Naseef Mushroom wrote: 22 Oct 2021, 12:27
Ne predlažem ništa samo ukazujem.
Uzmu se Bošnjaci koji gledaju na tradiciju i dadnu djetetu ime Hasan, Srbi daju ime Milorad, Švabe daju sinu ime Jürgen, Amrikanci daju ime William itd.
Čak i oni koji nisu konzervativni i religiozni kažu da gledaju donekle tradiciju, da se ime uklapa u okolinu, da gledaju da imaju takva imena u familiji i to je ok, poštujem jer ima logike.

Imaš onda onu drugu grupu što kaže "Ne zanima me ni tradicija ni okolina ni religija ni torovi" daju imena djeci po nekom rijetkom imenu sa drugog kontinenta, po likovima iz videoigrica, po nekoj mitologiji, Švabo dadne sinu američmo ime, Amerikanac djetetu rusko ime ali svi imaju neku odbojnost prema muslimanskim. Zašto? Ja ako razmišljam van torova meni je svejedno hoće li mi sin biti Olaf, Mohammed ili Slavko.
Pa ti što daju neobična imena su obično manjina u svakom društvu. To kao prvo.

Drugo, tu nije samo zapad kriv u smislu etiketiranja i slično (npr. da su teroristi uglavnom Arapi u filmovima i serijama i slično), već i islamske zemlje same po sebi, kao i to što sebe ne reklamiraju u onoj mjeri kako bi trebale u svijetu - čak ni turističke utopije. To nikad nisu radile ni kad islamski fundamentalizam nije bio mainstream, a tu se uglavnom možete zahvaliti selefijskoj revoluciji koja je arapski svijet odvela u izolaciju i koji je pogubio sve konce sa vremenom i prostorom, a čime je počeo kaskati za Zapadom. Problem je što i ne pokušavaju, a svaki vid progresa koji dolazi sa strane je po defaultu dekadencija i tako biva plasirano, a Zapad to vidi i plasira tako nešto svojim narodima.

Arapskim glavešinama je dovoljno da im kapa novac od nafte preko raznih fondova, a sirotinja se svakako ništa ne pita. A onda ta sirotinja navali da dođe u Evropu iz raznih razloga koja ih primi, da im šansu, a onda bi neki švabama vraćali time što očekuju da i te švabe djeci daju imena Halid, Hamza, Latifa itd. Nerealna očekivanja. Čak i apsurdna.
Napisao sam nešto slično već na ovoj temi. Ako imamo razumijevanja prema zapadu zašto ih ne privlače arapska imena (predrasude, terorizam, loša promocija itd.) zašto se gleda drugačije na Bošnjake i žele se predstaviti kao loši momci jer ih ne privlače određena zbog ličnih loših iskustava prije 26-29 godina?

Znači više je prihvatljivo da Švabo ili Amerikanac imaju odbojnost prema imenu Muhammed jer je gledao nekog fiktivnog lika u nekom filmu nego da Bošnjak ima odbojnost prema imenu Luka jer mu je 90ih UZPovac Luka lično pokucao na vrata i kritikuju se "Zašto vam smeta ime?"?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43008
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14205 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by Masamune » 22 Oct 2021, 14:55

Pa niko tebi nije rekao da ne trebaš imati odbojnost, ali zna se i vrijeme i mjesto gdje tako nešto možeš iznositi. Ovo je bosanski forum. Nije bošnjački, a naročito nije SAFF. Zapitaj se malo koliko ima smisla plasirati takve priče na jednom bosanskom forumu i to ubijati u pojam s time bez obzira što je to manjina. U suštini baš zato što ti koje prozivaš nisu većina i ne trebaš tako reagovati. Kad čovjek čita šta sve pišete o toj djeci, o takvim brakovima i ostalom, a ovo je jedno treća ili četvrta tema, znaj da nije ravnodušan i da to baš vrijeđa. Kontroliši se malo.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5889
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 294 times
Status: Offline

Re: Damir Džumhur postao otac, njegova djevojka Barbara rodila sina Luku

Post by bosnjakinja » 22 Oct 2021, 15:03

Majka Damira je hrvatica,on je otpisan od pocetka...zna se, koliko se god bosnjak trudio uvijek pobjedi na kraju strana nebosnjacka

Imam ja tako primjer u okolini,otac u braku sa nebosnjakinjom,ali sve dao nasa imena ...ali ni jedno dijete danas nije u braku sa bosnjakom,Emina u braku s Alexandrom i ima Marijanu kcerku(cak se bunio djed kaze "kako to od 3 djece svako ti ode za nemuslimana? i kazes mi nije uticala tvoja zena" :valja )

dakle nema spasa

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests