Imena djece u mješovitim brakovima

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Imena djece u mješovitim brakovima

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2012, 09:06

Šta ima veze ko je kakve vjere, bitna je ljubav!

Image

Koliko ljubav može da prevlada i najveće barijere pokazuje primjer Almira iz Srebrenice i Dušice iz okoline Tuzle. Oni su se upoznali prošle godine, zasnovali brak, a prije sedam dana dobili sinčića. Radost je kompletirana dobijanjem i nove kuće.

Poslije svega što se dešavalo u Srebrenici u bliskoj prošlosti, Almir i Dušica dokazuju da je u ovom gradu moguć suživot i bračna zajednica između osoba različitih vjeroispovijesti.

„Na primjeru našeg braka mogu političari da se ugledaju - znači da mogu da žive Srbi i muslimani zajedno. I brak da sklapaju i djecu da rađaju“, kaže Dušica.

Bilo je protivljenja...

„Nas se dvoje dobro slažemo. Mi smo se u našem braku dobro snašli. Slažemo se. Može se“, priča Almir.

Od strane roditelja bilo je protivljenja ovom braku, ali sada je sve postalo normalno.

„Sretan brak imamo, hvala Bogu. Malo su se bunili i moji i njegovi, ali eto sad se lijepo slažemo, živimo lijepo, eto imamo sad i bebu malu“, kažu oni.

Austrijska organizacija "Seljaci pomažu seljacima" sagradila je Salihovićima kuću i donirala im tri koze. Ova porodica živi bez ikakvih primanja.

„Prije sedam dana dobila sam kućicu, namještaj - sve su mi oni dali. Zahvaljujem im“, kazala je Dušica

Image

„Drvena je kućica, za prvu pomoć je dobra. Hvala donatorima što su nam dali. Život je, što ono kažu, loš. Prvo je loše za poslove, i to što se nema gdje raditi. Da nema ovih donatora, ne bismo ništa ni imali. Nema se gdje ni zaraditi. I što se zaradi, privatnici neće da plaćaju, moraš da ih ganjaš.“

Vjera nije prepreka

U domu Salihovića sada se slave svi vjerski praznici - i Dušicini i Almirovi.

„Kao i dosad, poštujem njegovo, on poštuje moje“, navodi Dušica, a Almir dodaje:

„Što se tiče praznika i vjere, mi svoje poštujemo, ne gledamo čije je šta, nego kad dođe šta poštujemo.“

Ljudi se dijele na dobre i loše, a ne po nacionalnosti, kaže Dušica Salihović.

"To meni uopšte ne predstavlja nekakvu prepreku“, rekla je ona. Sa Dušicom se slaže i njen suprug:

„Tako i jeste. Političari vode svoju politiku i narod zavađaju. Treba i političari da stanu na noge i da kažu jednom da se narod spoji i da kažu - što je bilo, bilo je, a sad da narod ide prema budućnosti.“

Image

Kako građani Srebrenice gledaju na mješovite brakove:

„Šta ima veze ko je kakve vjere, bitna je ljubav. Ljubav sve pobjeđuje“, kazao je jedan mještanin.

„Moje mišljenje je da ljubav nema granica. Prema tome, meni je sasvim OK da se sklapaju brakovi između razlicitih vjera. I to je meni sasvim normalno. Ljubav je ljubav“, rekla je Srebreničanka.

„Ljubavi između dvoje mladih ljudi ne može i ne stoji nikakva prepreka. Ljubav ne poznaje granice ni u godinama, ni u vjeri, ni u boji kože, ni u bilo čemu. Ljubav pobjeđuje. Ljubav između ovo dvoje Srebreničana je samo jedan u nizu dokaza da ima nade za nas sve“, kazao je mladi Srebreničanin.

Salihovići su sinčiću koji je rođen prije sedam dana dali ime Jusuf. Almir se nada i nekom stalnom poslu kako bi obezbijedio egzistenciju za svoju porodicu.
Last edited by Maja on 23 Feb 2012, 10:53, edited 1 time in total.
Reason: promijenjen naslov teme
online

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 09:14

Steta sto se ovo gleda kao senzacija, a trebalo bi da bude nesto sasvim normalno.
Dobri, skromni ljudi.

ps. ja se kao majka ne bi slozila sa takvim imenom. Imena moje/nase dece bi simbolizirali bratsvo i jedinstvo
Nema Jusufa, Josipa i Milutina

User avatar
bboyFireFish
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 152
Joined: 16 Feb 2012, 22:31
Location: Skojevska / Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by bboyFireFish » 22 Feb 2012, 11:29

ja sam dijete mjesovitog braka i znam da su ti brakovi moguci i da uspjevaju ako se istinski voli...Btw slozio bi se sa tobom MORENA oko imena djeteta!
Blog:
Magazin Urbane Kulture

Nije mi žao što su ukrali moje ideje već što nisu imali svoje!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by silence » 22 Feb 2012, 15:04

Ovo je znak da ljubav nema religiju i neraspoznaje religiju. Ona samo poznaje ljubav, svoju na drugoj strani.

Neka im je sretno i berićetno... :cvijece
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by silence » 22 Feb 2012, 15:31

MORENA wrote:Steta sto se ovo gleda kao senzacija, a trebalo bi da bude nesto sasvim normalno.
Dobri, skromni ljudi.

ps. ja se kao majka ne bi slozila sa takvim imenom. Imena moje/nase dece bi simbolizirali bratsvo i jedinstvo
Nema Jusufa, Josipa i Milutina
Morena moj :respekt tebi, ali vjerovatno se onda ti ne bi mogla ni odlučiti na ovakav brak.
Njoj kao majci ime djeteta ne smeta, isto kao što joj nije smetalo ni ime njenog muža. Vjerovatno će drugo dijete uspostaviti "ravnotožu". Ili neće, jer kako se vidi da su ovo dvoje mladih ljudi bez predrasuda po tom pitanju.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by String » 22 Feb 2012, 18:15

Jadan ovaj svijet kad nam je ovo "vijest".....necu da se ponavljam ali opet je religija na djelu....da je nema ovo bi bila sasvim normalna stvar, kao i sto jeste (za normalne ljude)....
Nego, svidja mi se ova kucica pravo...mirise drvo kroz monitor. :ok
Image

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by carobnjak N » 22 Feb 2012, 19:02

MORENA wrote:Steta sto se ovo gleda kao senzacija, a trebalo bi da bude nesto sasvim normalno.
Dobri, skromni ljudi.

ps. ja se kao majka ne bi slozila sa takvim imenom. Imena moje/nase dece bi simbolizirali bratsvo i jedinstvo
Nema Jusufa, Josipa i Milutina
ma kako bratstvo i jedinstvo gospođo ...ako se vjenčaju različitih vjera ne mora da odmah zaborave na vjeru i budu neki komunisti iz prošlog vijeka.
Još da kažem da je kućica extra i da im bude sretna i berićetna
P.S. ovaj se je kamerman mogao i izuti
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 19:57

silence wrote:
MORENA wrote:Steta sto se ovo gleda kao senzacija, a trebalo bi da bude nesto sasvim normalno.
Dobri, skromni ljudi.

ps. ja se kao majka ne bi slozila sa takvim imenom. Imena moje/nase dece bi simbolizirali bratsvo i jedinstvo
Nema Jusufa, Josipa i Milutina
Morena moj :respekt tebi, ali vjerovatno se onda ti ne bi mogla ni odlučiti na ovakav brak.
Njoj kao majci ime djeteta ne smeta, isto kao što joj nije smetalo ni ime njenog muža. Vjerovatno će drugo dijete uspostaviti "ravnotožu". Ili neće, jer kako se vidi da su ovo dvoje mladih ljudi bez predrasuda po tom pitanju.
E pa...ja se ne bih slozila..fino...i naravno respekt MENI, zato sto nece biti ni moje, ni njegovo, vec trece. Zvace se Brad Pitt al nece ni Jusuf ni Milutin!
Zasto se njihov zove Jusuf je njihova stvar, moguce da je dobio po dedi ili tako. Apsolutno meni nista ne smeta, nit me ima sta metati. Ja kazem za SEBE da ja ne bih pristala na to.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 19:59

carobnjak Nurudin wrote:
MORENA wrote:Steta sto se ovo gleda kao senzacija, a trebalo bi da bude nesto sasvim normalno.
Dobri, skromni ljudi.

ps. ja se kao majka ne bi slozila sa takvim imenom. Imena moje/nase dece bi simbolizirali bratsvo i jedinstvo
Nema Jusufa, Josipa i Milutina
ma kako bratstvo i jedinstvo gospođo ...ako se vjenčaju različitih vjera ne mora da odmah zaborave na vjeru i budu neki komunisti iz prošlog vijeka.
Još da kažem da je kućica extra i da im bude sretna i berićetna
P.S. ovaj se je kamerman mogao i izuti

A jel? Za bratstvo i jedinstvo znaju samo komunisti? Izvini ali si pogresio...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2012, 20:42

Moja je snaha zena iz 20 nacija.
Od malena, zivila u Njemackoj. kad se udala za mog buraza, bili su koju godinu iza rata
u SA kod nas. I rodi se muska beba. Mili boze, cudne zbrke i strke oko imena. Hoce
ona neko svapsko ime da se da.
Jes to yebeno. Vidim bebu u besici i pridjem joj i kazem: Ejj..djesi ti..... ??? Koje ime?
Uopste nema imena :zid A taman mu htio reci: Ostavi se te kamilice, da idemo u carsiju
da ti amidza nadje koku za provod boooo! ja licno, pronesem ti kituretinu kroz cijelo Saraj'vo!
I odrzan sastannak na visokom nivuo u nasem stanu.
Dosla njena baba sa mojom majkom, da se dogovore. I kaze snaha: Rihard :sok
Moja mati: :sok :sok :sok
Njena baba: :sok :sok :sok
Ja :123

Njena baba: Ama kakav Rihard, jel to hos, da mi se cijela Bosna ruga.
Moze samo Rišad! (a nije muslimanka uopste :cudi)

Moja mati: Mrss jel to hocete da umrem popreko! :ljut

Sva sreca, pa u stanu ispod naseg, zivila neka zena i imala sina koji se zvao Armin.
I to je bilo to. Dosjetise se da to ima i u Njemackoj. A fkt, muslimansko ime. I tako eto :kafa
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Zagorka » 22 Feb 2012, 21:54

Naravno da ovo nije senzacija,te oni koji ovo citaju sa tom mislju mogu je izbrisati....

Ovo je samo mali clanak o ljubavi,prastanju i toleranciji....

Nije to cudno u cijelom svijetu,ali Srebrenica je prosla sto nisu mnogi gradovi na svijetu,zato se nemojte cudom cuditi sto tamo ljudi gledaju na one druge sa strahom ili prijezirom.....nemojte me pogresno shvatiti,nisam nacionalist,ali pokusavam shvatiti sviju,pokusavam se staviti u kozu majke kojoj su tri sina zaklali pred ocima......zao mi je sto mozda malo idem u OT,ali zelim da objasnim svoje vidjenje...

Naravno da joj nakon takvog soka i gubitka ne mozete lako objasniti da nisu svi isti,da nisu svi srbi cetn..,da su neki natjerani u rat,da ih ima koji su za suzivot.....tesko je to njoj shvatiti.....pokusajte razumjeti....


Zato je u takvom mjestu,za koje zna cijeli svijet,po necem tuznom na zalost,senzacija kada ljudi prijedju preko proslosti i pruze ruku i otvore srce onima na drugoj strani.....toliko :naklon




(p.s.to za ime,pa vjerovatno je ime njegovog oca ili djeda koji je mrtav,ili brata,pa toga ima svugdje,ne vidim to tako da on zeli dati to ime zato sto je muslimansko,vec u znak sjecanja na voljenu osobu,pa meni to niposto nebi smetalo,to se radi i u Americi :cudi )
Last edited by Zagorka on 22 Feb 2012, 21:57, edited 1 time in total.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Heidi » 22 Feb 2012, 21:56

Krokodil Behko wrote: Dosla njena baba sa mojom majkom, da se dogovore. I kaze snaha: Rihard :sok
Moja mati: :sok :sok :sok
Njena baba: :sok :sok :sok
Ja :123

Njena baba: Ama kakav Rihard, jel to hos, da mi se cijela Bosna ruga.
Moze samo Rišad! (a nije muslimanka uopste :cudi)

Moja mati: Mrss jel to hocete da umrem popreko! :ljut

tacno mogu zamisliti situaciju :plavi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Mister No » 22 Feb 2012, 22:02

Krokodil Behko wrote:Moja je snaha zena iz 20 nacija.
Od malena, zivila u Njemackoj. kad se udala za mog buraza, bili su koju godinu iza rata
u SA kod nas. I rodi se muska beba. Mili boze, cudne zbrke i strke oko imena. Hoce
ona neko svapsko ime da se da.
Jes to yebeno. Vidim bebu u besici i pridjem joj i kazem: Ejj..djesi ti..... ??? Koje ime?
Uopste nema imena :zid A taman mu htio reci: Ostavi se te kamilice, da idemo u carsiju
da ti amidza nadje koku za provod boooo! ja licno, pronesem ti kituretinu kroz cijelo Saraj'vo!
I odrzan sastannak na visokom nivuo u nasem stanu.
Dosla njena baba sa mojom majkom, da se dogovore. I kaze snaha: Rihard :sok
Moja mati: :sok :sok :sok
Njena baba: :sok :sok :sok
Ja :123

Njena baba: Ama kakav Rihard, jel to hos, da mi se cijela Bosna ruga.
Moze samo Rišad! (a nije muslimanka uopste :cudi)



Moja mati: Mrss jel to hocete da umrem popreko! :ljut

Sva sreca, pa u stanu ispod naseg, zivila neka zena i imala sina koji se zvao Armin.
I to je bilo to. Dosjetise se da to ima i u Njemackoj. A fkt, muslimansko ime. I tako eto :kafa
Oplakah, a moglo je vala i Muhamed, onako neutralno i svugdje prisutno :oo
The Dark Side Of The Forum...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 22:11

AKo treba sinu da se da ime po dedi,,,a deda se zvao npr. Dragutin..ma nema sanse da bi dala to ime,,,nema sanse!
Moj sin onda treba da zivi sa tako ruznim imenom samo zato da bi se udovoljilo familiji, mabjaaazi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Zagorka » 22 Feb 2012, 22:13

MORENA wrote:AKo treba sinu da se da ime po dedi,,,a deda se zvao npr. Dragutin..ma nema sanse da bi dala to ime,,,nema sanse!
Moj sin onda treba da zivi sa tako ruznim imenom samo zato da bi se udovoljilo familiji, mabjaaazi
Ma ne bih ni ja u normalnim okolnostima,ali ako je neko tragicno izgubio neku voljenu osobu,pa ne bih imala srca odbiti :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 22:14

madam Bovary wrote:
MORENA wrote:AKo treba sinu da se da ime po dedi,,,a deda se zvao npr. Dragutin..ma nema sanse da bi dala to ime,,,nema sanse!
Moj sin onda treba da zivi sa tako ruznim imenom samo zato da bi se udovoljilo familiji, mabjaaazi
Ma ne bih ni ja u normalnim okolnostima,ali ako je neko tragicno izgubio neku voljenu osobu,pa ne bih imala srca odbiti :hm
U tom slucaju, da je ocu stvarno stalo, onda kao drugo ime...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Zagorka » 22 Feb 2012, 22:22

Pa,koliko znam,u ovdasnjih muslimana nema prvo i drugo ime,vec jedno,ne znam,mozda kao jedno njeno i drugo njegovo mislis :misli
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Obrisan profil » 22 Feb 2012, 22:31

madam Bovary wrote:Pa,koliko znam,u ovdasnjih muslimana nema prvo i drugo ime,vec jedno,ne znam,mozda kao jedno njeno i drugo njegovo mislis :misli
kazem opcenito...nisam mislila "muslimane", nego mene kao primer, sta bi uradila da je mesan brak i da muz hoce jedno ime koje je meni ruzno i staromodno. Onda bi rekla da upisu kao drugo ime.

Ne znam kako je u Bosni, al npr. musl. Turci daju dva imena

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by carobnjak N » 23 Feb 2012, 06:57

MORENA wrote:AKo treba sinu da se da ime po dedi,,,a deda se zvao npr. Dragutin..ma nema sanse da bi dala to ime,,,nema sanse!
Moj sin onda treba da zivi sa tako ruznim imenom samo zato da bi se udovoljilo familiji, mabjaaazi
Pa šta fali imenu Dragutin ,to su meni ta starinska imena baš lijepa originalna.
Ja sam inače za to da se djeci daju imena iz prijašnjih generacija ali da se ne skraćuju npr na Mujo i Suljo nego baš Mustafa ,Sulejman. Isto tako mi se sviđaju i stara imena drugih nacija jer ova nova brate pa to ti je živi kič i turbo folk od imena i što je najsmiješnije cijela ta generacija poleti na neko "moderno" ime i onda se svako treće dijete zove npr Elma . Sad tačno po imenu možeš da znaš koliko otprilike neko ima godina . Recimo Alma ime je bilo popularno prije 35-6 godina i rijetkost je da ćeš naći nekog sa 20 da se tako zove ,ali sa 60 već ima jer je to skraćenica od imena Almasa.
Hoću reći da je toi jedan retrogradan običaj da se skraćenice upisuju djeci kao imena.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mješoviti brakovi: Almir i Dušica Salihović iz Srebrenic

Post by Maja » 23 Feb 2012, 10:53

Ako je mješoviti brak onda neutralno ime, ako je brak sa strancem, opet neutralno i nikako nadijevanje u ime oca ili djeda.
Ja lično ne bih nikad dopustila da se moja kćerka zove Marija npr ili sin Jovan, ni bilo koje "biblijsko" ime, ali ne bih imala ništa protiv imena kao što su npr Ina, Nela, Lara, pa i meni je ime Maja. Ako bi muž inzistirao na tome onda bih to shvatila kao njegov način da me pokori. A i glupo je brate. Ako ti već ne smeta da se oženiš muslimankom, šta imaš dokazivati muškost preko imena.
Isto tako ako bih se udala za stranca.
Možda sam već spominjala ali moja rodica se udala za Šveđanina koji je još javna ličnost i sinu su dali ime Emil jer to ime ima i kod nas i kod njih.
Najsmješnije mi je kad Ameri bogataši sinovima daju isto ime kao očevo i dodaju ono Jr, pa ga zovu Junior :hihi
Nadijevanje imena u ime oca ili djeda mi isto tako nije ok jer to dijete nije neki produžetak svog oca ili djeda, nego je ličnost za sebe.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests