Batina je izašla iz raja

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Vrag » 01 May 2020, 11:19

lazes

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by lejlamo » 01 May 2020, 11:31

Fufe wrote: 01 May 2020, 10:54
Sve ovo daje puno pravo da sumnjam u lejline metode.
Draga lejla, vama djeca na motorićima ulaze u razred, psuju hljebove i crtaju grafite, a školska dvorišta izgledaju kao hirošima u proljeće 1946.

Da ne protežem priču na društvo kojeg su školovali stari pedagozi.
Koje društvo, jel raja koja se zaigrala 92-95 sve po starom metodama :lejla

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by MunDzi » 01 May 2020, 11:33

Nikako batina. :ne
Koliko moras biti jadan da si dozvolis da "vaspitavas" dijete batinom.
To samo pokazuje slabost odrasle osobe, nikako nestasluk djeteta.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by insomnia » 01 May 2020, 11:34

Joj kad mi krene o prednostima onog sistema.
Iskolovali jedine genocidase u Evropi a bgm ninu svijetu ih nije mnogo bilo poslije WWII, iskolovali danasnju kompletnu garnituru na vlasti, kamara ih direktno okrvavila ruke sto se lako moze privjeriti u haskim presudama i svjedocenjima. Al jok. Daj ti nama sadistickih uciteljica iz kojekakvih crnogorskih pripizdina
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119859
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5710 times
Been thanked: 12291 times
Contact:
Status: Online

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Maja » 01 May 2020, 11:38

Joj Bakira sto ga pali incest. De mi reci, dok ovo pises, radis li ovako :drk

Haj vozdra.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by dadojović » 01 May 2020, 11:39

Odgojno- pedagoške mjere iz nekih prošlih vremena, koje su onima kojima su djeca povjerena na skrb, dopuštale upotrebu šibe, ili potezanje za uho, nisu metoda koja se treba dopustiti, ili podržati. Isto tako, današnja praksa, u kojoj su prosvjetni radnici posve nemoćni i bespomoćni pred hirovima, pa često i nasilju od strane djece, nije poželjna. Nastavnici i profesori, gotovo da nemaju način na koji mogu kazniti problematičnog učenika. Iz jedne krajnosti, u kojoj je se facto bilo dozvoljeno nasilje nad djecom, došlo su u drugu krajnost, onu u kojoj je učenicima, isto to nasilje, skoro pa dopušteno.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Iskra » 01 May 2020, 12:06

Fizičko kaznjavanje=nasilje.

Zašto je neko nasilnik? Kakav je profil ličnosti osobe koja je u stanju nanijeti fizičku, psihičku povredu drugoj osobi biću?
Nasilničko.ponasanje je oblik sociopatskog-psihopatskog ponašanja , vrlo često temeljenom na socijalnom učenju, tj promatranju nasilja u vlastitoj okolini.
Nasilnici su emotivno nezreli ljudi, karakterom neizgradjeni sitnicari, agresivni,narcisoidni i manipulatori. Vlastito nezadovoljstvo ispolajvaju agresijom nad slabijim i nemoćnim.
Nasilje kao.oblik ponašanja smatraju prihvatljivim.i normalnim. Takve osobe imaju trajnu krizu autoriteta, i mentalno su nedorasli
U bilo kakvom socijalnom.dijalogu, pa tako i sa djecom, zato pribjegavaju kažnjavanju, tj nasilju.

U okolini nasilnika koliko hoćete, dovoljno se samo.okrenuti i pogledati.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Taare » 01 May 2020, 12:08

lejlamo wrote: 01 May 2020, 11:31 Koje društvo, jel raja koja se zaigrala 92-95 sve po starom metodama
Nema potrebe za razvodnjavanjem diskusije.
O stvarima koje su se dešavale krajem prošlog stoljeća možemo na drugim za to predviđenim temama.

Dakle, odgoj djece. Argumenti koje sam priložio idu u prilog tvrdnji da su tadašnje metode daleko bolje i učinkovite.
Nažalost, imao sam priliku da prošetam školskim dvorištem moje stare škole.
Kratko rečeno, neprepoznatljivo. Džungla.
Djeca se snimaju sa nogama na stolovima ili dok vrište kako bi nadglasali učitelje.

I da se ogradim, meni lično je nezamislivo da podignem ruku na dijete ili ženu, ali itekako imam razumijevanja za metode koje su primjenjivali tadašnji pedagozi.
Ne, nismo bili zlatni. Ne, ne vjerujem da nas se moglo odgajati lijepim riječima.
dadojović wrote: 01 May 2020, 11:39 današnja praksa, u kojoj su prosvjetni radnici posve nemoćni i bespomoćni pred hirovima, pa često i nasilju od strane djece, nije poželjna.
Slažem se. Ali, potrebno je naglasiti da djeca uzimaju samo ono što im se dopusti.
Last edited by Taare on 01 May 2020, 12:16, edited 1 time in total.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Iskra » 01 May 2020, 12:11

:grana
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Taare » 01 May 2020, 12:19

Iz krajnosti u krajnost :roll
Svi mi se morete obratit

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Yenna » 01 May 2020, 12:21

Kud' svratih ovdje :roll
Nije izasla iz raja, i batina je pregruba riječ.
Nisam za to da mi učitelj mlati dijete, niti bilo ko drugi "kažnjava" osim mene, ali jesam za starinski odgoj, postovanje, mjere nagrade i kazne, nisam za odgoj koji je sad na snazi.
Truni poštovanja, zahvalnosti, na kraju krajeva ni straha od roditelja djeca nemaju, a to samo njima dugoročno šteti. Roditelji su ih napravili centrom svijeta, a djeca to itekako koriste, što i vidimo na ulicama...

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by lejlamo » 01 May 2020, 12:24

Autoritet koji se temelji na strahu je bolest.
Bolest je u onome ko na taj način želi postići nekakav cilj, a rađa dugoročne posljedice i devijacije koje će isplivati kasnije u toku života tog malog bića koje se zastrašuje.

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Iskra » 01 May 2020, 12:28

Yenna wrote: 01 May 2020, 12:21 Kud' svratih ovdje :roll
Nije izasla iz raja, i batina je pregruba riječ.
Nisam za to da mi učitelj mlati dijete, niti bilo ko drugi "kažnjava" osim mene, ali jesam za starinski odgoj, postovanje, mjere nagrade i kazne, nisam za odgoj koji je sad na snazi.
Truni poštovanja, zahvalnosti, na kraju krajeva ni straha od roditelja djeca nemaju, a to samo njima dugoročno šteti. Roditelji su ih napravili centrom svijeta, a djeca to itekako koriste, što i vidimo na ulicama...


Eno meni Fufe dislajkao post o psihološkom profilu zlostavljaca :DD Allahu dragi svakakvog svijeta.

Kako će bona Yenno roditelj koji je u većini slučajeva bio fizički kažnjavan ikako.pravilnpodgojiti dijete. Autoritet nije u mišićima nego u sivim ćelijama. Dijete je produkt, i po djetetu se tačno može vidjeti kakav je i roditelj. Projiciranje vlastitih neostvarenih ambicija kroz dijete , i dovodi do razmazenosti, i na koncu do devijantnog ponašanja djece.
Sve je do roditelja.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Yenna » 01 May 2020, 12:29

Nisam u toku da li pricas iz licnog iskustva ili samo iz suhe teorije tj.literature i yt videa.
Sve je to puno drugačije kad pričas iz svoje kože...i meni je formula simpa i jednostavna na tvu, al znam da bih se za volanom već kod 250km/h uneredila...
Elem. Neka svako odgaja kako želi, sam će kasnije gledati svoje rezultate... :mah

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Skin » 01 May 2020, 12:31

toliko me plasi taj odgoj djece brr :noga
a kad ovako nesto procitam, shvatim dijelom i zasto. ljudi su pravo poremeceni.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80655
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11709 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by spacebound » 01 May 2020, 12:31

Yenna wrote: 01 May 2020, 12:21 Kud' svratih ovdje :roll
Nije izasla iz raja, i batina je pregruba riječ.
Nisam za to da mi učitelj mlati dijete, niti bilo ko drugi "kažnjava" osim mene, ali jesam za starinski odgoj, postovanje, mjere nagrade i kazne, nisam za odgoj koji je sad na snazi.
Truni poštovanja, zahvalnosti, na kraju krajeva ni straha od roditelja djeca nemaju, a to samo njima dugoročno šteti. Roditelji su ih napravili centrom svijeta, a djeca to itekako koriste, što i vidimo na ulicama...
Pa i za to su krivi roditelji, jer se od jedne krajnosti u kojoj su dijete odgajali svi, roditelji, uza, sira familija, pa komsiluk i na kraju ucitelji mlacenjem do toga da se danas radja sultan i princeza koji postaju vladari i centralna figura roditeljima i kojima je sve podredjeno i dopusteno.
Dosla mi prijateljica sa djevojcicom od godinu dana. Prica kako joj je razbila mobitel i doda - njoj je sve dopusteno.
E, to su te generacije koje nikog i nista ne postuju. Nisu imali gdje ni naucit.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by storm » 01 May 2020, 12:32

Maja wrote: 01 May 2020, 11:38 Joj Bakira sto ga pali incest. De mi reci, dok ovo pises, radis li ovako :drk

Haj vozdra.
Ujutro dok sam ga čitao, točno mi onaj sa dva nicka pao na pamet...
Isto bolestan sklop, isto pisanje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54068
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1928 times
Been thanked: 15309 times
Status: Online

Re: Batina je izašla iz raja

Post by HAVANA » 01 May 2020, 12:33

Maja wrote: 29 Dec 2010, 23:05 šta mislite o tome je li dobro ponekad udariti dijete ako napravi nešto ružno ili histerizira, a ne možeš ga smiriti finim riječima.

jesu li vas roditelji ikada udarili i zamjerite li im to sada kad ste odrasli

primjećujete li razliku između djece koju roditelji odgajaju bez batina i onih koje roditelji znaju klepiti po guzi

jeste li ikada udarili svoje dijete

tema se ne odnosi na roditelje koji krvnički biju djecu...to su bolesnici

Nikad nije dobro udariti bilo koga a pogotovo dijete. Ali nikad ne reci nikad. Desi se svasta gdje ne mozes drugacije reagovati. Prebila me mama 2 puta dobro i stari jednom opalio stocom. Apsolutno im ne zamjeram. Pogotovo mami. Al su me zato na ulici drali od batina. :plavi Stariju cerku 2 ili 3 puta osamario zbog nacina ophodjenja prema majci, a mladju nikada.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by insomnia » 01 May 2020, 12:36

spacebound wrote: 01 May 2020, 12:31
Yenna wrote: 01 May 2020, 12:21 Kud' svratih ovdje :roll
Nije izasla iz raja, i batina je pregruba riječ.
Nisam za to da mi učitelj mlati dijete, niti bilo ko drugi "kažnjava" osim mene, ali jesam za starinski odgoj, postovanje, mjere nagrade i kazne, nisam za odgoj koji je sad na snazi.
Truni poštovanja, zahvalnosti, na kraju krajeva ni straha od roditelja djeca nemaju, a to samo njima dugoročno šteti. Roditelji su ih napravili centrom svijeta, a djeca to itekako koriste, što i vidimo na ulicama...
Pa i za to su krivi roditelji, jer se od jedne krajnosti u kojoj su dijete odgajali svi, roditelji, uza, sira familija, pa komsiluk i na kraju ucitelji mlacenjem do toga da se danas radja sultan i princeza koji postaju vladari i centralna figura roditeljima i kojima je sve podredjeno i dopusteno.
Dosla mi prijateljica sa djevojcicom od godinu dana. Prica kako joj je razbila mobitel i doda - njoj je sve dopusteno.
E, to su te generacije koje nikog i nista ne postuju. Nisu imali gdje ni naucit.
Da inace se dijete od godinu da vaspitati i nauciti postovanju. Ona tebi slomi mobitel ti njoj ruku
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Batina je izašla iz raja

Post by Iskra » 01 May 2020, 12:39

Roditelji više vremena posvećuju tv,ig,fb,, nego djeci, pa kad dijete pokazuje nezadovoljstvo na milion načina, e onda je do djece. Ja Sta je Vallahi :nokti
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests