Broj djece

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Koliko djece bi voljeli imati?

0
4
9%
1
6
13%
2
15
32%
3
9
19%
4
5
11%
5
4
9%
više
4
9%
 
Total votes: 47

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by storm » 20 Sep 2018, 19:23

Mutevelija wrote: 20 Sep 2018, 19:14 NE bi ja urlao da nije sef spominjao.
NE radim mjesec dana molim lijepo 3 i po mjeseca :auf
Woow, impresivno :oo

Gluposti...ide uzepeovcima :D.
Ide od svih unutra, pa prema svima van...
Vise je vazno Koliko vam uzmu i Koliko onda dobijete...
A situacija je cista...visine su zakonom odredjene i sve po slovu tog zakona...a ljudi tik ispod neke crte tj iznad, uvijek ce se buniti....ali mora postojati ta crta.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Mala_Mu » 20 Sep 2018, 21:18

To jeste, samo je problem sto je ta crta mizerna :grana
Izmjena zakona na stetu gradjana opet..a i kako drugacije..
al velika su to primanja za njih petero.. cak 420 KM..



Da li je u federaciji dodatak jos uvijek 9 ipo maraka?

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Hannibal » 20 Sep 2018, 21:32

42 u ks
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 20 Sep 2018, 21:34

Mala_Mu wrote: 20 Sep 2018, 21:18 To jeste, samo je problem sto je ta crta mizerna :grana
Izmjena zakona na stetu gradjana opet..a i kako drugacije..
al velika su to primanja za njih petero.. cak 420 KM..



Da li je u federaciji dodatak jos uvijek 9 ipo maraka?
Naravno da je svakom zao kad procita ovako nesto, ali mora se shvatiti da drzavni budzet nije neiscrpna vreca para da drzava moze konstantno da grabi iz nje i daje gradjanima beskrajno.

Mora se uzeti u obzir I da je Bosna siromasna drzava, a situacija nece postati bolja tako sto se daje beskrajno svima. Kad su u pitanju pare iz budzeta, moze se trositi ono sto je zaradjeno ili ono sto nismo zaradili. Kad je u pitanju ovo drugo, to prelazi u dug, koji ce neko u buducnosti morati vratiti. Ako se ne vraca, drzava ce bankrotirati, i onda moze biti daleko gore nego sto je sad. Ako mislite da ne moze gore, moze.

Sto veci dug u odnosu na bogatstvo drzave, sve gora situacija u buducnosti.

Politicari, ma kakvi bili, su veoma svjesni toga. I svako od vas da sutra mora donositi odluke oko budzeta drzave bi brzo naucio da se ne moze davati unedogled, a da to ikako izadje na dobro u buducnosti. Uostalom, mozete lako iste lekcije nauciti i kada upravljate licnim ili porodicnim budzetom.

Ova crta I meni izgleda nisko postavljena, ali vjerovatno ima razloga za to.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 20 Sep 2018, 21:51

Generalno govoreci, ovdje nije problem sto oni ne dobijaju djecji doplatak nego sto covjek ne zaradjuje dovoljno.

Na njegovom mjestu, ja bih se zapitao da li mogu zaradjivati vise. Imam li strucnosti, obrazovanja, prilika, itd. da zaradjujem vise? Ako ne, zasto sam se odlucio da imam troje djece? Morao sam nekako predvidjeti da cu doci u ovakvu situaciju. Planiranje porodice nije samo fraza koja zvuci dobro.

Eh, sad, u njihovom slucaju, oni su dobili trojke. I to je mozda gdje je zakon manjkav, jer su troskovi podizanja odjednom trostruki. Mislim da bi zato trebali biti izuzetak. Al' posto zakon to nije predvidio, ispali su osteceni.

Al ipak, ovo prvo, "da li mogu zaradjivati vise" je prioritetno.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Mutevelija » 20 Sep 2018, 22:09

DE ba i ti se zajebavaš, čuj ima li prilika strucnosti.
O kojoj mi drzavi govorimo jos gore o kojem entitetu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 20 Sep 2018, 22:12

U svakoj situaciji u kojoj se insan nadje, moraju se razmotriti ovakve stvari.

Jesam li ja rekao da on mora ostati u RS-u?

Duznost covjeka nije da bude broj na popisu stanovnistva, nego da brine o svojoj porodici i sebi.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Zagorka » 20 Sep 2018, 22:45

Super. Opet treba birati Dodika. Stanje dole je pra'o blagostanje. Za njih je federacija las vegas.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by spacebound » 21 Sep 2018, 07:22

Joj, Socrates, sto meni bude 'vako smijesno kad te citam :D. De ne poredi nas i Kanadu, mi ni za 300 godina necemo biti na pola puta da takvi postanemo

Evo samo jedan mali tekstic za budzet :oo
https://www.rtvbn.com/3916932/kako-se-s ... tski-novac

Izbori nece donijet nista novo.Najglasniji i najzagrizeniji nacionalisti ce ostati na vlasti jer smo glup narod, onako kolektivno, i bitno je da "onaj nas" kaze "onom njihovom" , na to i cijela predizborna kampanja, koja je davno pocela, lici."Ovi bi da se odvoje, mi im kao ne damo", samo se ne puca.I nek ima bajatog hljeba ma stolu, ostalo nije bitno.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 21 Sep 2018, 10:05

Socrates wrote: 20 Sep 2018, 21:34
Mala_Mu wrote: 20 Sep 2018, 21:18 To jeste, samo je problem sto je ta crta mizerna :grana
Izmjena zakona na stetu gradjana opet..a i kako drugacije..
al velika su to primanja za njih petero.. cak 420 KM..



Da li je u federaciji dodatak jos uvijek 9 ipo maraka?
Naravno da je svakom zao kad procita ovako nesto, ali mora se shvatiti da drzavni budzet nije neiscrpna vreca para da drzava moze konstantno da grabi iz nje i daje gradjanima beskrajno.

Mora se uzeti u obzir I da je Bosna siromasna drzava, a situacija nece postati bolja tako sto se daje beskrajno svima. Kad su u pitanju pare iz budzeta, moze se trositi ono sto je zaradjeno ili ono sto nismo zaradili. Kad je u pitanju ovo drugo, to prelazi u dug, koji ce neko u buducnosti morati vratiti. Ako se ne vraca, drzava ce bankrotirati, i onda moze biti daleko gore nego sto je sad. Ako mislite da ne moze gore, moze.

Sto veci dug u odnosu na bogatstvo drzave, sve gora situacija u buducnosti.

Politicari, ma kakvi bili, su veoma svjesni toga. I svako od vas da sutra mora donositi odluke oko budzeta drzave bi brzo naucio da se ne moze davati unedogled, a da to ikako izadje na dobro u buducnosti. Uostalom, mozete lako iste lekcije nauciti i kada upravljate licnim ili porodicnim budzetom.

Ova crta I meni izgleda nisko postavljena, ali vjerovatno ima razloga za to.
Upravo to. :ok
Problem je komopletno stanovništvo BiH koje bahato troši ... nikako da shvate da trošimo svoje pare i političari i građani.
Nikako da shvate da smo svaku smuljanu ili ukradenu marku uzeli sebi a ne nekom desetom.
Vjerujem da bi se i sam uhavtio za glavu da vidiš kako to sve ide ... al' tačno se jezim više od kukanja i prigovaranja a niko ne poduzima ništa prvo kod sebe. Naravno, čast svima onima koji mogu poslužiti kao primjer, koje želudac boli gledajući i trpeći tu većinu a svjesni da tonemo ...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Hannibal » 21 Sep 2018, 10:25

svi samo kritikujete a niko da covjeku ponudi rjesenje. evo ja bi mu savjetovo da napravi jos jedno dijete i nece mu falit marka
🐽

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Julia-Klara » 21 Sep 2018, 10:29

Recite sta hocete, ali ja mislim da ovo nije stvarno stanje "na terenu".
Covjek prima minimalac OFICIJELNO, znaci da je prijavljen na najnizi licni dohodak. Takvih je mali milion u drzavi.
Prva moja rodica je prijavljena na minimalac, a u sustini odlicno zaradjuje.
Pogotovo muskarci ne zaradjuju ovako malo, tako da mi prica nikako ne pije vode.

Drzava i poslodavci su se davno dogovorili kako i sta, jedni pokrivaju druge.

Ako grijesim glede gospodina sa 420km plate, izvinjavam se,ali mislim da ne grijesim.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 21 Sep 2018, 10:38

Ne griješiš. Većinom je tako.
Moj brat je radio u jednoj firmi ( samo EU tržište ) za nekih 800 KM :lupa kad je dobio ponudu za 1300 KM od druge firme, najavio je otkaz u roku koji ugovorom predviđen. Prvi poslodavac mu je ponudio duplu platu, al' već je ovaj donio odluku da ode i trostruku bi odbio.

Da priložim njegov Izvod iz banke :ooo ... uvijek mu je plata 500 KM ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Julia-Klara » 21 Sep 2018, 11:01

prije no sto Soc ista kaze :D. reci cu ja - ali zakon je zakon, i mora se postovati :cudi

Isto kao sto ovaj ima pravo pricati da mu je plata 420km, jer jeste oficijeno )i po zakonu, jel), isti taj zakon kaze - prekoracenje, nema dodatka
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Konsultant » 21 Sep 2018, 11:06

A kakve imaju veze koverte i ovo rjesenje? Jednostavno je donesena odluka gdje je granica 84 KM. Niko ne vidi nelineran odnosno nelogican obracun za dvoje djece od 79, dok troje je 82.95 sto je citavih 3,95 razlike za dodatno djete. Rijec je o nakaradnosti zakona, a ne o poreskom varanju gazde ili sivoj ekonomiji. Mislim da 420 nije minimalac, to je nesto malo crkavice vise od min. To je isto kao sto policajac naplati kaznu kada vozite 45, a ogranicenje 40 km/h. 10% tolerancija, 1 podiok ti kazaljka fula i eto kazne legano. Novca ima i za sitnu raju kad uski krug se prestane razbacivati. Ovo su stvarno mizerni novci pogotovo sto imamo negativan prirast. Novce za djeciji doplatak treba ne povecati za neku sicu vec bar poduplati tako da i ona porodica koja nema sumarno bar 1000 KM mjesecnih prihoda, ima pravo na doplatak u visini min plate. Da vidite onda sto bi se koverte ukinule, kako bi sistem reagovao.

Cinjenica da ste spomenuli koverte uz platu bar na 3-4 razlicite lokacije u Bih kazuje da je nesto trulo u drzavi Danskoj. Nama je to postao metod poslovanja. Vrlo brzo se moze stati u kraj sivoj ekonomiji. Naravno to ne pokusavaju jer gazde imaju zaledjinu.
Irena Jolžić, direktorica banjalučkog Centra za socijalni rad, kazala je da zakon, nažalost, nije odgovorio realnim potrebama stanovništva.
Ona mora provoditi zakone, makar oni bili nakaradni. Bilo je i vecih nakaradnosti u donesenim zakonima jer jedostavno oni u parlamentu dignu ruku sta im se tutne.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Chloe » 21 Sep 2018, 11:15

Druže Kons, slažem se da smo otiše sa teme ... al' činjenica da je da slučeajevi koje smo spoemnuli itetako utječu na općinski/kantonalni/federalni/državni budžet. :cudi
Niko nije rekao da ne treba biti doplatak veći, al' je činjenica da se kod nas mulja na sve strane.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 21 Sep 2018, 11:33

spacebound wrote: 21 Sep 2018, 07:22 Joj, Socrates, sto meni bude 'vako smijesno kad te citam :D. De ne poredi nas i Kanadu, mi ni za 300 godina necemo biti na pola puta da takvi postanemo

Evo samo jedan mali tekstic za budzet :oo
https://www.rtvbn.com/3916932/kako-se-s ... tski-novac

Izbori nece donijet nista novo.Najglasniji i najzagrizeniji nacionalisti ce ostati na vlasti jer smo glup narod, onako kolektivno, i bitno je da "onaj nas" kaze "onom njihovom" , na to i cijela predizborna kampanja, koja je davno pocela, lici."Ovi bi da se odvoje, mi im kao ne damo", samo se ne puca.I nek ima bajatog hljeba ma stolu, ostalo nije bitno.
Vidis, taj tekst koji si postavila je za mene jedno prijatno iznenadjenje. :aplauzz

Veoma sam iznenadjen da u BIH postoji drzavna sluzba koja ima uvid u trosenje od strane politicara i slobodna je da otvoreno iznosi svoje izvjestaje.
. . . . . . . . .

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by spacebound » 21 Sep 2018, 11:34

I sve na tome ostane :oo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Socrates » 21 Sep 2018, 11:39

Konsultant wrote: 21 Sep 2018, 11:06 A kakve imaju veze koverte i ovo rjesenje? Jednostavno je donesena odluka gdje je granica 84 KM. Niko ne vidi nelineran odnosno nelogican obracun za dvoje djece od 79, dok troje je 82.95 sto je citavih 3,95 razlike za dodatno djete. Rijec je o nakaradnosti zakona, a ne o poreskom varanju gazde ili sivoj ekonomiji. Mislim da 420 nije minimalac, to je nesto malo crkavice vise od min. To je isto kao sto policajac naplati kaznu kada vozite 45, a ogranicenje 40 km/h. 10% tolerancija, 1 podiok ti kazaljka fula i eto kazne legano. Novca ima i za sitnu raju kad uski krug se prestane razbacivati. Ovo su stvarno mizerni novci pogotovo sto imamo negativan prirast. Novce za djeciji doplatak treba ne povecati za neku sicu vec bar poduplati tako da i ona porodica koja nema sumarno bar 1000 KM mjesecnih prihoda, ima pravo na doplatak u visini min plate. Da vidite onda sto bi se koverte ukinule, kako bi sistem reagovao.

Cinjenica da ste spomenuli koverte uz platu bar na 3-4 razlicite lokacije u Bih kazuje da je nesto trulo u drzavi Danskoj. Nama je to postao metod poslovanja. Vrlo brzo se moze stati u kraj sivoj ekonomiji. Naravno to ne pokusavaju jer gazde imaju zaledjinu.
Irena Jolžić, direktorica banjalučkog Centra za socijalni rad, kazala je da zakon, nažalost, nije odgovorio realnim potrebama stanovništva.
Ona mora provoditi zakone, makar oni bili nakaradni. Bilo je i vecih nakaradnosti u donesenim zakonima jer jedostavno oni u parlamentu dignu ruku sta im se tutne.
Ko god i kako god donosi zakone, oni imaju mandat od strane naroda da to rade do sljedecih izbora. Ti si ovo napisao kao da postoji neka visa sila koja moze bez ikakvih problema da ponisti postojeci zakon I donese novi, po kojem bi svi roditelji dobijali 5000 kmova po djetetu.

Posto takva sila ne postoji, zanemaricemo.

Negativan prirast se nikako ne rjesava djecjim doplatcima. Pogotovo ako je drzava siromasna.
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trojke izgubile dječji dodatak zbog 1,05 KM

Post by Konsultant » 21 Sep 2018, 11:48

Chloe, trenutni zakoni stite uski krug ljudi. Njima je dobro jer im se gleda kroz prste. Recimo sta da prijavim npr. Juliju da mulja na porezu kao vlasnica firme Julex. Imat cu 3 problema: dokazati to i vjerovatno pozvan na sud, imati Juliju za vratom - to znaci i vjerovatno fizicki obracun, imati komsiju njenog radnika u svadji jer mu uzimam od usta - gazda ce kaznu odbiti njima od plate, morati ih prijaviti na puni iznos tj. trajno manja plata. Bar zadnjih 5-10 godina ne pokusava se ozbiljo rjesiti siva ekonomija i ove koverte. Ako mislis da je siva ekonomija jedini problem, fino procitaj revizorske izvjestaje pa ces vidjeti koliko se baca novca. U svakoj opscini ste svjetoci da se popravlja neka ulica po koji put, nesto ljevo dobije prioritet, stimulaciju za zaposljavaju podobni itd. Novca ima, ali se ne raspodjeljuje podjednako i posteno.

Ako uzmete za primjer Rumuniju, Bugarsku koje su davno usle u EU, nije se tu mnogo promjenili ni kod njih jer je to sprega - jedni druge podrzavaju. I tako je zacarani krug, a godinama se vrti prica kako postoji siva ekonomija itd. Mislim da je EP jedna od rijetkih firmi koja se rijesila problema naplate duga. Neplatis, a racun je ujedno i opomena, najdalje jos jedan dobijas i skidaju te. Nema vozikanja dzabe.
Hannibal wrote: 21 Sep 2018, 10:25 svi samo kritikujete a niko da covjeku ponudi rjesenje. evo ja bi mu savjetovo da napravi jos jedno dijete i nece mu falit marka
Caaaaaaaaaar. Sta sad da organizujemo proteste? Da svi zajedno prikupimo lovu i placamo za ono sto je treba biti dodjeljeno iz zajednicke kase, pri tome si vec uredno platio svoje poreze.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests