Kada žena zaprosi muškarca

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Sibila » 29 Jan 2013, 22:32

Ne bih, generalno nisam pobornik braka........ali recimo ovako , ja imam neki rok koliko veza treba da traje........eh ako do tog pazljivo odredjenog/tempiranog datuma ne dodje do iste ..........pa bilo bi ono tipa...dokle ti mislis vako a ? :kafa e mozda se on na tu foru prepane....itd..... :kafa



ovo zato sto vise ne bih pristala da me neko voda godinama ko cigo medjveda :D. nije mi dvasjt godina :ooo

Ruana
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Ruana » 29 Jan 2013, 22:35

Tigris wrote:Ne bih, generalno nisam pobornik braka........ali recimo ovako , ja imam neki rok koliko veza treba da traje........eh ako do tog pazljivo odredjenog/tempiranog datuma ne dodje do iste ..........pa bilo bi ono tipa...dokle ti mislis vako a ? :kafa e mozda se on na tu foru prepane....itd..... :kafa



ovo zato sto vise ne bih pristala da me neko voda godinama ko cigo medjveda :D. nije mi dvasjt godina :ooo
Ziva bila samo ga nemoj sa tim pistoljom prositi :D

User avatar
nl74
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1607
Joined: 28 Nov 2012, 00:40
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by nl74 » 29 Jan 2013, 22:38

[quote="Tigris"]Ne bih, generalno nisam pobornik braka...../quote]
A zašto nisi pobornik braka (čega li onda jesi)
koliko ja vidim na kraju ćeš ti zaprositi muškarca :plavi :plavi :plavi

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Sibila » 29 Jan 2013, 22:40

Ruana wrote:
Tigris wrote:Ne bih, generalno nisam pobornik braka........ali recimo ovako , ja imam neki rok koliko veza treba da traje........eh ako do tog pazljivo odredjenog/tempiranog datuma ne dodje do iste ..........pa bilo bi ono tipa...dokle ti mislis vako a ? :kafa e mozda se on na tu foru prepane....itd..... :kafa



ovo zato sto vise ne bih pristala da me neko voda godinama ko cigo medjveda :D. nije mi dvasjt godina :ooo
Ziva bila samo ga nemoj sa tim pistoljom prositi :D


ah Ruana.......ne zelim nikoga prisiljavati na vjecnu ljubav :zubi

Ruana
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Ruana » 30 Jan 2013, 09:18

Na prijestupni dan 29.2. žene imaju pravo zaprositi partnera

Muškarcima se sviđa tradicija koja datira još iz 5. stoljeća jer smanjuje pritisak, a gotovo polovica njih bi reklo "da" da im njihove partnerice postave "to" pitanje
U slučaju da odbije prosidbu, muškarac je trebao platiti kaznuSljedeća slika
Na današnji dan, koji je poznatiji i kao prijestupni, gotovo 10 posto žena namjerava zaprositi svog partnera, pokazuje studija britanske tvrtke PopCap, a piše The Huffington Post.
Muškarcima ta tradicionalna ženska prosidba na prijestupni dan ne pada teško, a oko 36 posto njih priznaje da im se sviđa što sav pritisak nije na njima. Gotovo polovica ih je otvoreno rekla da bi pristali na brak ukoliko ih partnerica zaprosi. Da je ta tradicionalna podjela već pomalo zastarjela smatra četvrtina muškaraca i 13 posto žena.
Prijestupni dan nastupa svake četiri godine, a žene i muškarci tada, prema tradiciji, mijenjaju uloge. Običaj potječe iz Irske, još iz 5. stoljeća, nakon što je sv. Brigita sklopila sporazum sa sv. Patrikom kako bi vratila ravnotežu u muško-ženske odnose. Smatrala je da žene predugo čekaju na prosidbu svojih muškaraca, pa na prijestupni dan mogu preuzeti inicijativu.

U slučaju da se muškarac odbio oženiti ženom koja ga je zaprosila, trebao joj je kupiti 12 pari rukavica kako bi sakrila sram što ne nosi zaručnički prsten, stoji u škotskom zakonu iz 13. stoljeća. U 19. stoljeću muškarci su dobili su novčanu kaznu, dok se u Grčkoj smatra da je brak sklopljen na prijestupni dan nesretan.
Piše: Monika Horvat

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by merylin » 30 Jan 2013, 17:05

Pa naravno da imamo pravo zaprositi partnera,kad ih imamo pravo bariti onda imamo pravo i na prosidbu... jeste da nije romantično ali hajde bgt kao da mora biti sve i romantično jel :oo
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Pasaga » 30 Jan 2013, 17:09

merylin wrote:Pa naravno da imamo pravo zaprositi partnera,kad ih imamo pravo bariti onda imamo pravo i na prosidbu... jeste da nije romantično ali hajde bgt kao da mora biti sve i romantično jel :oo

..jaaaaa...i vi ocekujete da vas ne odbijemo
a to vam odobravamo samo iz pristojnosti....

...:bla :bla :bla
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Peggy Sue » 31 Jan 2013, 01:30

Ako bi taj zaprošeni muškarac vrištao kao što sam ja vrištala kad sam bila zaprošena - ne bi valjalo :)

Valjda zbog tog vrištanja i suza radosnica i ide da žene budu zaprošene :D
Image

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Jonas » 31 Jan 2013, 08:33

E, ja sam svojoj prvi izjavio ljubav (citaj: zaprosio). Razlog je bio njezino imovinsko stanje, nisam htio da se misli da je radi love. :jonas
Da nisam to napravio ne bih nikad imao ovakav brak. :obrve

Ima stvari koje muskarci, po svojoj prirodi mogu, a zene nemogu. Sto je tu cudno? :ooo

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by gejsha » 31 Jan 2013, 12:33

Nemam ništa protiv žena koje zaprose svog muškarca, ali nekako ja to ne bih.
Ako on nema potrebu da me zaprosi nakon ozbiljne veze i kada se steknu uslovi za brak, onda bi mi to prošenje sa moje strane izgledalo kao da ga tjeram na nešto.
Ali s obzirom da on već spominje brak uveliko, samo čeka da nađe neki ozbiljan posao, onda se ne bojim za to :oo
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2013, 09:44

Ni ja nemam ništa protiv. Može i da me izdržava ako hoće.
zašto da se toliko bacim u brigu šta će biti-kako će biti kad može i ona :cudi
online

User avatar
mili milic
Na probnom
Na probnom
Posts: 68
Joined: 03 Jan 2013, 23:51
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by mili milic » 03 Feb 2013, 10:53

Trepavica wrote:
Pasaga wrote:
Trepavica wrote:Sve dok se to radi sa costim osjecanjima , najmanje je bitno ko ce koga ..( zaprositi )... U ljubavi pravila nema !

Jes vala.... :D
saleti ga sa svih strana,utrpa se... :plavi
i kud ce cojk... :pusi
Ma kad joj se moze..zasto ne.. :jupi i zednog preko vode prevesti zena moze..

Tako je,uciteljice,viish kak ti to znash. ;)
Jer-"Vlast je vlast,a strast je strast"!...Pa ti kontaj sad.

User avatar
mili milic
Na probnom
Na probnom
Posts: 68
Joined: 03 Jan 2013, 23:51
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by mili milic » 03 Feb 2013, 10:56

Zene!imam ozbiljan posao,prosite me dok sam jos frei.
;)
Jer-"Vlast je vlast,a strast je strast"!...Pa ti kontaj sad.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by sann » 18 Jun 2015, 13:45

Ni u snu..
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Terasa svjesti » 18 Jun 2015, 14:54

Kakva je ova glupost, muško mora da ima inicijativu.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by Biba » 18 Jun 2015, 15:10

Moga kumića jee zaprosila djevojka i nema ja protiv toga ništa. On je baš bio stidovan...ma mutav... Bože sačuvaj...pa to ja ne bih nikad...Možemo mi pričati sve i svašta al najljepše je kad žena muškarca ipak doživljava kao nekog jačeg..ono tipa zaštitnika..e pa onda je red da on i prosi...ama pametan zna treba li prosit ili ne..pa neće svaka ubost nožinnom ko ona neka luda što je Behko u vijestima izvijestio
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by KOMESAR » 18 Jun 2015, 15:28

Našoj,domaćoj ,ženi je sve dopušteno.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kada žena zaprosi muškarca

Post by ina » 18 Jun 2015, 16:33

Njemu njegov pos'o a meni moj.
Ja ne bih mogla...
a ona koja bi.... Voljela bih vidjeti izraz zaprosenog muskog lica.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Danas zaprosite svog muškarca, odbiti vas ne smije

Post by Krokodil Behko » 29 Feb 2016, 16:04

Image
Iako danas nije neobično da žena zaprosi muškarca, ipak, nekada i nije bilo tako. Morale su da čekaju godinama da se njihov dragi odluči na taj važan korak. Stoga su se žene još u 5. stoljeću žalile na ovakav običaj i tražile dan kada one mogu poduzeti tu inicijativu. Izabran je 29. februar tako da sve nestrpljive žene svake četiri godine imaju priliku ispuniti svoju želju.
Prestupni dan nastupa svake četiri godine, a žene i muškarci tada, prema tradiciji, mijenjaju uloge. Običaj potječe iz Irske, još iz 5. stoljeća, nakon što je sv. Brigita sklopila sporazum sa sv. Patrikom kako bi vratila ravnotežu u muško-ženske odnose. Smatrala je da žene predugo čekaju na prosidbu svojih muškaraca, pa na prestupni dan mogu preuzeti inicijativu.

Prema škotskom zakonu iz 13. stoljeća za one koje poduzmu inicijativu i budu odbijene muškarac je morao kupiti 12 pari rukavica kako bi sakrila sram što ne nosi zaručnički prsten. Istraživanjem o ovom danu bavio se i "The Huffington Post" koji je naveo da na današnji dan gotovo deset posto žena namjerava zaprositi svog partnera.

Muškarcima ženska prosidba na prestupni dan ne pada teško, a oko 36 posto njih priznaje da im se sviđa što sav pritisak nije na njima. Jedan od tih muškaraca je i Emir Ademović koji sa osmijehom na licu kaže: "Zašto da ne".

"Ako se radi o jednakosti spolova, zašto da to nemamo i ovdje. Mislim da to ne bi trebalo biti samo 29. februara nego i svakog drugog dana.

Mislim da je svejedno ko će poduzeti prvi korak, a ako se zalažemo za jednakost mislim da ona mora biti na obje strane", kazao je Emir.

Elena Čović reagovala je na isti način. Na pitanje šta misli o tom danu nasmijala se i kazala: "Smatram da je to idealna prilika za sve žene koje se žele potruditi da svojoj vezi dodaju još jednu čar romantike, da isplaniraju sve ono što one ali i njen dragi voli".

"Voljela bih da svaki dan bude takav. Neka se usude, neka to ne bude samo 29. februara nego neka ga zaprosi kad god to hoće.

Ja bih to uradila. Ne bih kleknula na koljena, ali bih ga odvela na neko romantično mjesto", istakla je Elena.

Ovdje se, prema njenim riječima, radi o ženama koje ne mogu više da čekaju da muškarci budu ti koji će poduzeti prvi korak, ali i o veoma hrabrim osobama.

"Smatram da je taj potez hrabar jer svaka žena i dalje želi da taj momenat dočeka od njega. Mislim da je vrijeme da bi preuzmemo situaciju i dokažemo da je romantika na njenoj strani", kazala je Čović kroz smijeh.

Sadžida Brkanić radi kao stručni saradnik - matičar u općini Stari Grad, a kako je kazala za AA kada je u pitanju ova općina oni su uvijek u istom omjeru kada je u pitanju broj sklopljenih brakova.

"Tokom godine se sklopi sigurno oko 250 brakova u ovoj općini. Ljetni period je najzanimljiviji mladencima u smislu da je općina Stari Grad biser Sarajeva i ima prelijepe objekte gdje mladi odlučuju da matičar dolazi da ih tamo vjenča", pojasnila je Brkanić.

Međutim, ne zaostaju ni ostali mjeseci u godini. Ovaj posao obavlja već tri godine i ono što je zanimljivo jeste da postoji mnogo ženskih osoba koje stupaju u brak sa mlađim muškarcima.

Brkanić prvi put je čula za obilježavanje 29. februaru kao dana kada je ženama dana prilika za prošnju izabranika svog srca.

"Jako je zanimljivo. Radeći na ovim poslovima prevazišla sam mnoge predrasude tako da mislim da je ovo nešto nesvakidašnje i nešto zanimljivo za mlade bračne parove pa zašto ne bi i to probali", istakla je Brkanić.

(AA)
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Danas zaprosite svog muškarca, odbiti vas ne smije

Post by Čupava » 29 Feb 2016, 16:16

Ako se ikad odlučim da ga zaprosim, odbiti me ne smije... :D. :D.
.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests