Prehrana beba i djece

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119775
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12243 times
Contact:
Status: Online

Prehrana beba i djece

Post by Maja » 01 Mar 2013, 13:21

Djecu uglavnom šopaju špinatom, brokulom, voćem i ostalim stvarima koje ne vole. Za razliku od zdravih namirnica, obožavaju jesti čips, palaćinke, sokove, pizzu i sve što je nezdravo. Kako im približiti zdravu prehranu? Šta učiniti da djeca zavole mrkvu, salate, voće... Dajete li svojoj djeci da sve jedu ili pazite? Koliko vaša djeca pojedu slatkiša tokom dana?

dacina_curica
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by dacina_curica » 01 Mar 2013, 14:01

Moj djetic je oduvijek bio (i ostao) probirljiv ali meni ne smeta jer sam i sama takva. Ovo mi karma naplacuje sto sam peglala mamu i majku cijeli zivot. :grana

Elem, svo voce jede i to sa uzitkom, jedini problem je sto nikad ne bi zatrazio sam. Zato sam se ja ispraksala da svaki dan stavim pred njega tanjir voca (operem i iskrizam jabuke, kruske, breskve, jagode, maline, kupine, ma sta god mogu naci u ponudi te sedmice) i on pojede tanjir onako usput dok se igra. Problem je povrce koje u svom izvornom obliku ne bi pojeo da ga motkom tjeras pa sam se ispraksala da mu ga kamuflaziram u kuhanju. Znaci ako pravim sos za spagete obavezno narendam tikvice i mrkve, nasijecem patlidzana, dodam u proprzeno meso i onda zajedno kuham da se sjedini ukus. Nema pojma ni da pojede. Isto tako u snicle dodajem rendano povrce, umjesto pomfrita mu napravim "pomfrit" od tikvica, guram mu spinat i brokoli u sokove i smoothie-je, cveklu u sok od kupina i tako to...Uzima I vitamine redovno da nadoknadi sta mu fali.

Rekla sam negdje vec da mnogo trosim na hranu jer mi je za njega, koji ne jede mnogo, vazno da ono sto jede jede kvalitetno i organsko. Jedan veliki plus kod organske hrane je da jabuka ima ukus jabuke a ne plastike, da je meso bez hormona itd...Isto tako kupujem gotovo iskljucivo integralno brasno, integralnu pastu, smedju i divlju rizu, gotovo nikad ne koristim njihove bijele verzije. Moje dijete i ne zna za drugacije tako da to nije problem.

Sto se slatkisa i grickalica tice jede ih svakako i ja mu ne branim...jede par vrsta cokolada koje jede od bebcijih nogu vec, jede keks, cips, lizala itd...nekad ne jede nista slatko cijelu sedmicu a nekad u jednom danu pojede dovoljno za sedmicu, sve zavisi od raspolozenja. Ne brinem se ako pojede koji slatkis vise, selekciju svega lravim pri kupovini tako da u kuci nikad nema nicega sto bi mu moglo nauditi. Jedino sto branim 100% su gazirana pica, e to ne dam pa da se na glavu nasadi.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by Nela » 01 Mar 2013, 19:10

Mi smo tek poceli sa uvodjenjem krute hrane, ali mislim da je ustvari vise stvar navike, kako dijete naviknes.
Ako se u kuci ne pije kola i ne jede cips, onda ni dijete nece imati stalnu zelju za njima, naravno da ce htjeti ponekad jer vidi kod druge djece.
Ja recimo nisam nikad nesto posebno jela voce, rijetko kad krusku ili bananu, ali mi je muz poceo praviti frape, smiksa razlicitog voca, mlijeka i onda ja to smazem. Sad mi je vec preslo u naviku i svaku vecer pred spavanjem drmnem skoro litar.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119775
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5686 times
Been thanked: 12243 times
Contact:
Status: Online

Re: Prehrana beba i djece

Post by Maja » 02 Mar 2013, 00:13

Isto tako kupujem gotovo iskljucivo integralno brasno, integralnu pastu, smedju i divlju rizu, gotovo nikad ne koristim njihove bijele verzije. Moje dijete i ne zna za drugacije tako da to nije problem.
E to je isto jedno od dobrih rješenja. Ne kupujete nešto i dijete i ne zna za to, kao što npr moj rođak nikad nije kupio paštetu ni hrenovku pa mu djeca i ne znaju šta je to. Ali imam osjećaj kad pođu u školu tj kad se budu hranili van kuće i vidjeli šta druga djeca jedu da će i oni to početi tražiti / jesti.

Isto tako dobro je i to što kamufliraš voće i povrće.

Po meni bi dobro rješenje bilo i približiti neka jela djeci kroz igru. Nije sad da se nešto hvalim :oo ali sestrin malac nije htio ni blizu supi a ona pravila one obične. I jednom ja napravila supu sa tjesteninom u obliku slova i rekla mu kako je kod mene supa specijalna (napričala svašta) i pojeo pun tanjir. Nakon toga je i sestra počela praviti tu supu. Pa npr voćne salate gdje svi ukućani jedu skupa. Djeca puno više pojedu kad jedu s drugima nego kad ih same tjeraš. Ili kad pomažu u pripremi jela itd.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by Katja » 02 Mar 2013, 13:14

dacina_curica wrote: vazno da ono sto jede jede kvalitetno i organsko.
Dobro je, ne bi ni valjalo da jede štogod anorgansko... poput metala ili plastike. :ooo



Šalim se, vidi se da dosta ulažeš vremena i truda da bi se informirala o zdravoj prehrani za svoje potomče. Aferim*! :ok





*Ako ova riječ ne znači nešto poput bravo, svaka čast, onda je zanemari :valja

Ruana
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by Ruana » 03 Mar 2013, 18:09

Zar vi dajete deci da jedu?

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by gejsha » 03 Mar 2013, 22:56

Maja wrote:
Isto tako kupujem gotovo iskljucivo integralno brasno, integralnu pastu, smedju i divlju rizu, gotovo nikad ne koristim njihove bijele verzije. Moje dijete i ne zna za drugacije tako da to nije problem.
E to je isto jedno od dobrih rješenja. Ne kupujete nešto i dijete i ne zna za to, kao što npr moj rođak nikad nije kupio paštetu ni hrenovku pa mu djeca i ne znaju šta je to. Ali imam osjećaj kad pođu u školu tj kad se budu hranili van kuće i vidjeli šta druga djeca jedu da će i oni to početi tražiti / jesti.

Isto tako dobro je i to što kamufliraš voće i povrće.

Po meni bi dobro rješenje bilo i približiti neka jela djeci kroz igru. Nije sad da se nešto hvalim :oo ali sestrin malac nije htio ni blizu supi a ona pravila one obične. I jednom ja napravila supu sa tjesteninom u obliku slova i rekla mu kako je kod mene supa specijalna (napričala svašta) i pojeo pun tanjir. Nakon toga je i sestra počela praviti tu supu. Pa npr voćne salate gdje svi ukućani jedu skupa. Djeca puno više pojedu kad jedu s drugima nego kad ih same tjeraš. Ili kad pomažu u pripremi jela itd.
Ovo si u pravu, djeci mnogo znači izgled hrane, skoro kao i njen ukus.
Moji rođaci (tetkina djeca) baš vole one supe sa slovima i ostalim ukrasnim juhama,
i npr kada jedu onaj čokoladni puding (kao monte) gledaju da im zapadne sa slikom na poklopcu.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by Hurija » 05 Feb 2022, 08:22

Maja wrote: 02 Mar 2013, 00:13
Isto tako kupujem gotovo iskljucivo integralno brasno, integralnu pastu, smedju i divlju rizu, gotovo nikad ne koristim njihove bijele verzije. Moje dijete i ne zna za drugacije tako da to nije problem.
E to je isto jedno od dobrih rješenja. Ne kupujete nešto i dijete i ne zna za to, kao što npr moj rođak nikad nije kupio paštetu ni hrenovku pa mu djeca i ne znaju šta je to. Ali imam osjećaj kad pođu u školu tj kad se budu hranili van kuće i vidjeli šta druga djeca jedu da će i oni to početi tražiti / jesti.

Isto tako dobro je i to što kamufliraš voće i povrće.

Po meni bi dobro rješenje bilo i približiti neka jela djeci kroz igru. Nije sad da se nešto hvalim :oo ali sestrin malac nije htio ni blizu supi a ona pravila one obične. I jednom ja napravila supu sa tjesteninom u obliku slova i rekla mu kako je kod mene supa specijalna (napričala svašta) i pojeo pun tanjir. Nakon toga je i sestra počela praviti tu supu. Pa npr voćne salate gdje svi ukućani jedu skupa. Djeca puno više pojedu kad jedu s drugima nego kad ih same tjeraš. Ili kad pomažu u pripremi jela itd.
Ovo riješava i dio problema koji roditelji imaju na nedavno otvorenoj temi Majo .Reći cu samo jedno iz iskustva ,djeci ne treba stvarati presiju u vezi hrane i daleko je bolje da nisu pretila . :)
Ostalo je cutanje.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53987
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Prehrana beba i djece

Post by HAVANA » 15 Mar 2022, 11:51

Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests