A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by prog321 » 29 Nov 2020, 22:51

Hurija.
Uvijek sam u pravu.

Policija te uhapsi samo na prijavu.
Pa optuzeni mora placati advokata i braniti se uz ogromne troskove.


Isto je sa nasiljem od bracnog partnera.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 22:58

prog321 wrote: 29 Nov 2020, 22:51 Hurija.
Uvijek sam u pravu.

Policija te uhapsi samo na prijavu.
Pa optuzeni mora placati advokata i braniti se uz ogromne troskove.


Isto je sa nasiljem od bracnog partnera.
Ma nije tačno. Ne brani niko ni muškarcu da prijavi nasilje nad njim . Jednako se sprovodi istraga . Nasilnik ako i uzme branitelja u prvom momentu se brani sa šutnjom. Znaš li zašto ?.

Zbog toga što nema argumenata .


Usto nasilje može biti psihičko i verbalno, narušava se integritet i psihička cjelkoviotost žrtve .

Na mom si terenu prog321 , ne "uvaljuj" klizeće.


:ooo
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 22:59

Mister No wrote: 29 Nov 2020, 22:46
Saga wrote: 29 Nov 2020, 22:13 Mene vise zanima zasto to silovanje musjarci gledaju kao nesto gore od premlaćivanja ili bilo kojeg drugog zlostavljanja? I zene to cine.
Jel silovanje koje prodje s manjim tjelesnim ozlijedama gore od premlacivanja s teskim tjelesnim ozlijedama?
Zato sto silovanje pored psihičkog uticaja na zrtvu često ima razarajući uticaj na porodicu, a ako se cini sistematski (poput vlahadije ovdje, ili ruščina 45-te u Njemačkoj) tad ima i na drustvo.

Sistematska silovanja koja su srbi sprovodili u BiH nisu slucajna nego planska upravo zbog tog cilja ponizavanja jedne kompletne nacije i stvaranja osjećaja totalne nemoći.
Silovanjem se pored ponizavanja zeli stvoriti i prividan pokazatelj svoje dominacije nad nekom populacijom ili žrtvom.
Upravo tako i to potvrđuju i sve moguće studije vezane za silovanje. Dominacija i maksimalno ponižavanje je i kad je jedna osoba u pitanju, a pogotovo kad se radi sistemski.

Ja se samo nadam da se ova tema neće pretvoriti kao u onu prošlu kad su ženu grupno silovali u onom hotelu. Tad sam dobio nagon za povraćanje na postove pojedinaca.
Last edited by Masamune on 29 Nov 2020, 23:01, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55967
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5770 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Duminjo » 29 Nov 2020, 22:59

Obrisano je nekoliko postova.. Neka ostane na tome.

Prog, imaj na umu sta za žene znaci ova tema.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by prog321 » 29 Nov 2020, 23:01

Wtf. Pa neka onda one same pricaju sa sobom.
Odoh sa teme

A tebe morning cekam. :oo
Last edited by prog321 on 29 Nov 2020, 23:02, edited 1 time in total.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by MorningStar » 29 Nov 2020, 23:01

Normalan covjek na to ne moze pomisliti.Nebitno koje su okolnosti.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 773 times
Been thanked: 998 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Nora Ibsenova » 29 Nov 2020, 23:02

Kod nas su, nažalost, puno češći slučajevi kada nasilje (pa i silovanje) prolazi potpuno nekažnjeno - iako vrlo često žrtve imaju dokaz da su nasilje prijavljivale.

Pa tako imamo slučajeve da neki slučajevi nasilja završe i smrtnim ishodom, i na kraju slušamo o tome kako je nasilnik "od ranije poznat policiji" ili kako je žrtva tražila pomoć ali je nije dobila.

No, neko kome je u cilju da relativizira, nipodištava i zanemari sve ovo gore navedeno, će uvijek u prvi i krupni plan isticati lažne prijave (kojih, slažem se ima, ali nipošto i nikako u tolikom omjeru u kolikom se želi predstaviti) spram onih stvarnih slučajeva nasilja koji godinama prolaze neopaženo, nekažnjeno.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by insomnia » 29 Nov 2020, 23:05

Ma tema je inace debilna. Mislim wtf sta ako vam siluju zenu? Sta ako vam ubiju dijete?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 23:06

MorningStar wrote: 29 Nov 2020, 23:01 Normalan covjek na to ne moze pomisliti.Nebitno koje su okolnosti.
Zavisi šta podrazumijevaš pod "normalan". Ne bih rekao da nisu bili normalni svi četnici koji su sistemski silovali žene pogotovo u Podrinju. Dobro su svi oni znali šta rade.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by lilith1 » 29 Nov 2020, 23:06

Nora Ibsenova wrote: 29 Nov 2020, 23:02 Kod nas su, nažalost, puno češći slučajevi kada nasilje (pa i silovanje) prolazi potpuno nekažnjeno - iako vrlo često žrtve imaju dokaz da su nasilje prijavljivale.

Pa tako imamo slučajeve da neki slučajevi nasilja završe i smrtnim ishodom, i na kraju slušamo o tome kako je nasilnik "od ranije poznat policiji" ili kako je žrtva tražila pomoć ali je nije dobila.

No, neko kome je u cilju da relativizira, nipodištava i zanemari sve ovo gore navedeno, će uvijek u prvi i krupni plan isticati lažne prijave (kojih, slažem se ima, ali nipošto i nikako u tolikom omjeru u kolikom se želi predstaviti) spram onih stvarnih slučajeva nasilja koji godinama prolaze neopaženo, nekažnjeno.
Slažem se s tobom,imam osjećaj da policija ne uzima to toliko za ozbiljno. A onda kao što sam i rekla ,nažalost i nažalost naš Balkanski mentalitet stavlja žrtve u jednu jako nezgodnu situaciju. Ispadne da je žrtva kriva što je žrtva. A što si išla tu i tu? Kako si bila obučena i tako druge nebuloze.. da je polugola išla i u 3 h nema nijedno muško pravo da je dotakne. Nema ! I nema opravdanja ,razloga.. nego se ženama kaže šuti,sramota..
I na tome nažalost ostane sve. Pogotovo ruralna područja..
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 773 times
Been thanked: 998 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Nora Ibsenova » 29 Nov 2020, 23:12

Ja sam, ovdje već ranije pisala nešto o silovanju iz ugla žrtve silovanja i velika većina reakcija je pozitivna (mada nikada nijedno svoje iskustvo nisam podjelila da bih ja dobila neke reakcije, već da bih žrtve nasilja i silovanja ohrabrila svojim primjerom - primjerom osobe koja je to pretrpjela, uspjela fizički i psihički da zacjeli i da se oporavi, da voli, da ima normalne seksualne odnose; dakle - uvijek sam se nadala da će nekad i negdje neka izgubljena djevojka i žena naići na neki moj komentar o tome i ohrabriti se da potraži pomoć)

Ono što ja mogu reći kao savjet a na odgovor: A šta da vam siluju ženu ili djevojku? jeste:
nemojte da vam prva reakcija bude: prebiću ga/ubiću ga. Kao neko ko je pretrpio fizičko zlostavljanje, psihičko zlostavljanje i emotivno zlostavljanje tokom tog silovanja, posljednje što želimo čuti, vidjeti ili imati u svom okruženju je još nasilja.

Neka vam primarni i jedini cilj bude podrška žrtvi, psihička podrška, stvaranje sigurnog okruženja..

Neka vam u fokusu bude žrtva, a ne nasilnik, neka vam prvo bude bitno da žrtva potraži medicinsku pomoć, ukoliko vam se otvorila o tome netom nakon silovanja (pa i da je odvede kod profesionalca koji će prikupiti dokazni materijal).

Ponudite žrtvi svoju moralnu podršku, empatiju, saslušajte je, potražite skupa psihološku podršku, budite joj podrška u pravnim radnjama koje trebaju biti poduzete spram nasilnika.

Time što ćete prebiti silovatelja nećete postići ama baš ništa.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by insomnia » 29 Nov 2020, 23:13

A kad te neko krene tuci motkom siguran si da te nece ubiti?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Saga
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3209
Joined: 31 Oct 2019, 11:35
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Saga » 29 Nov 2020, 23:13

Mister No wrote: 29 Nov 2020, 22:46
Saga wrote: 29 Nov 2020, 22:13 Mene vise zanima zasto to silovanje musjarci gledaju kao nesto gore od premlaćivanja ili bilo kojeg drugog zlostavljanja? I zene to cine.
Jel silovanje koje prodje s manjim tjelesnim ozlijedama gore od premlacivanja s teskim tjelesnim ozlijedama?
Zato sto silovanje pored psihičkog uticaja na zrtvu često ima razarajući uticaj na porodicu, a ako se cini sistematski (poput vlahadije ovdje, ili ruščina 45-te u Njemačkoj) tad ima i na drustvo.

Sistematska silovanja koja su srbi sprovodili u BiH nisu slucajna nego planska upravo zbog tog cilja ponizavanja jedne kompletne nacije i stvaranja osjećaja totalne nemoći.
Silovanjem se pored ponizavanja zeli stvoriti i prividan pokazatelj svoje dominacije nad nekom populacijom ili žrtvom.
Tocno tako. A to je sve zbog vas muskaraca. VI silujete da pokaze domanaciju i moc, zbog toga kako cete VI reagirati zbog toga zene sute i kad ih se siluje. Zbog VAS zene osjecaju sram iako nisu apsolutno krive kad ih se siluje.
Znam da cu zvucat grubo (i nije me briga) silovanju se pridaje toliki znacaj u odnosu na druge oblike nasilja samo zbog toga sto se zenama stoljecima ispirao mozak i uvjetovalo njihovo ponasanje da bi muškarci imali svoje vlasnistvo nad onom stvari. Sve se vrti oko muskog ponosa.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 23:13

lilith1 wrote: 29 Nov 2020, 23:06 Slažem se s tobom,imam osjećaj da policija ne uzima to toliko za ozbiljno. A onda kao što sam i rekla ,nažalost i nažalost naš Balkanski mentalitet stavlja žrtve u jednu jako nezgodnu situaciju. Ispadne da je žrtva kriva što je žrtva. A što si išla tu i tu? Kako si bila obučena i tako druge nebuloze.. da je polugola išla i u 3 h nema nijedno muško pravo da je dotakne. Nema ! I nema opravdanja ,razloga.. nego se ženama kaže šuti,sramota..
I na tome nažalost ostane sve. Pogotovo ruralna područja..
Upravo to. Kod nas društvo opet sve svaljuje na žrtvu. Kud ćeš dalje kad su upravo to pojedinci govorili na prošloj temi o silovanju... nemoj se oblačiti ovako, pa nemoj onako privlačiš takve. A onda kad im pokažeš studije da nije puno drugačije u recimo arapskim zemljama gdje su žene pokrivene ušute se instant. Tamo su čak i češći slučajevi silovanja.
U BiH nije prošao ni prvi val feminizma kako treba i koji je itekako potreban, a kamo li četvrti (koji je po meni sporan u mnogo čemu, ali hajd to nije tema) koji je prisutan na zapadu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Mister No » 29 Nov 2020, 23:16

Saga wrote: 29 Nov 2020, 23:13
Mister No wrote: 29 Nov 2020, 22:46

Zato sto silovanje pored psihičkog uticaja na zrtvu često ima razarajući uticaj na porodicu, a ako se cini sistematski (poput vlahadije ovdje, ili ruščina 45-te u Njemačkoj) tad ima i na drustvo.

Sistematska silovanja koja su srbi sprovodili u BiH nisu slucajna nego planska upravo zbog tog cilja ponizavanja jedne kompletne nacije i stvaranja osjećaja totalne nemoći.
Silovanjem se pored ponizavanja zeli stvoriti i prividan pokazatelj svoje dominacije nad nekom populacijom ili žrtvom.
Tocno tako. A to je sve zbog vas muskaraca. VI silujete da pokaze domanaciju i moc, zbog toga kako cete VI reagirati zbog toga zene sute i kad ih se siluje. Zbog VAS zene osjecaju sram iako nisu apsolutno krive kad ih se siluje.
Znam da cu zvucat grubo (i nije me briga) silovanju se pridaje toliki znacaj u odnosu na druge oblike nasilja samo zbog toga sto se zenama stoljecima ispirao mozak i uvjetovalo njihovo ponasanje da bi muškarci imali svoje vlasnistvo nad onom stvari. Sve se vrti oko muskog ponosa.
Pa nije u redu da nas tako grubo trpas sve u istu kategoriju, ali je ok, razumijem sta hoces da kazes.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 23:17

I muškarci mogu da budu žrtve silovanja , naglasila sam Zakon je jednak. :ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 23:18

U vezi osobe koju voliš nećeš praviti razliku između silovanja i fizičkog nasilja (u smislu da je neko prebije), tako da to razjasnimo. Ne radi se tu ni o ponosu po pitanju silovanja. To je osoba koju voliš i koju je neko ozlijedio na jedan ili drugi način.

Samo što ovo drugo nije tema.
Last edited by Masamune on 29 Nov 2020, 23:18, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by lilith1 » 29 Nov 2020, 23:18

MarlboroGold wrote: 29 Nov 2020, 23:13

Upravo to. Kod nas društvo opet sve svaljuje na žrtvu. Kud ćeš dalje kad su upravo to pojedinci govorili na prošloj temi o silovanju... nemoj se oblačiti ovako, pa nemoj onako privlačiš takve. A onda kad im pokažeš studije da nije puno drugačije u recimo arapskim zemljama gdje su žene pokrivene ušute se instant. Tamo su čak i češći slučajevi silovanja.
U BiH nije prošao ni prvi val feminizma kako treba, a kamo li četvrti (koji je po meni sporan u mnogo čemu, ali hajd to nije tema) koji je prisutan na zapadu.
E to što kažeš za arpske zemlje evo čisti je dokaz koliko prvo ovo nema smisla. Ali eto naš mentalitet je žena si,sramota je šuti. Obrukat ćeš nas za mnogo takvih i sličnih stvari.
Ma vidi ja nisam neko ko će uvijek stati na stranu žena ako griješe neću naravno ali u ovome..mislim da nije zdravo niti normalno razmišljati na taj način da je žrtva kriva ili da je nečim izazvala to.
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 23:19

Naravno da nije normalno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Saga
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3209
Joined: 31 Oct 2019, 11:35
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: A sta da vam siluju zenu ili djevojku

Post by Saga » 29 Nov 2020, 23:20

Krivo si shvatila moje pitanje a i tezu.
Zao mi je kad se nasilje pocini nad bilo kim, bilo koji oblik nasilja. Zao mi je sto ti se to desilo.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests