Više komfora - manje familijarnosti

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Više komfora - manje familijarnosti

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2013, 21:24

Slažete li se sa ovom konstatacijom?

Nekada davno u mojoj kući, živi nas sedmero. Svi sjedimo pred jednim TV ko indijanci oko totema. naravno da mi to iz ovog ugla izgleda kao kameno doba ali nekako smo bili prisniji medju sobom. sad je situacija takva da eto obezbjedjujem više priključaka na internet jer mi brat, snaha i bratići, svako svojim poslom moraju biti istovremeno na internetu.
Inače se kod nas u BiH porodične i rodbinske veze još uvijek poštuju i održavaju.
Vjerujem da je to ipak zbog toga što u bliskoj prošlosti pa djelimično i u sadašnjosti, nemamo komfor. Kako stambeni tako i tehnički. Internet je naša prečica u švapski sistem porodice a znamo kako to izgleda.

Mislite li da komfor obezbjedjuje lagodniji život porodici ili članovima porodice kao pojedincima?
Znači li to da čemo biti u stanju da branimo komfor po cijenu neke prisnosti sa porodicom ili bar nekom rodbinom?
Koliko je komfor vama bitan i kakvi su vaši primjeri/stavovi?
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Nela » 23 Mar 2013, 22:07

Lijepi rahatluk kad si sam. Meni se nikako ne svidja ta zajednica :ne
Smatram da svak ima neke svoje navike, tabijate a u zajednici se uvijek jedna strana prilagodjava. Kuca je mjesto gdje odmaras, punis baterije i kad jos u njoj nisi slobodan e onda ga j.
U zajednicama rijetko da sve fercera onako kako bi trebalo.
Dok smo pravili kucu (6 mjeseci) bili smo malo kod muzevih, malo kod mojih. Dusu bih ogrijesila kad bih rekla da me nisu pazili ali svoja kucica svoja slobodica.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80746
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9933 times
Been thanked: 6769 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Julia-Klara » 23 Mar 2013, 22:15

KOliko god meni bilo lijepo kod kuce i sa mojima, u ovih posljednjih 5 godina sam jako navikla biti sama...
Ne dam svog rahatluka nikome!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Ruana » 23 Mar 2013, 22:42

Voljela bih da imam veliku familiju, da sam mogla rodila bih petero djece. Moj muz nazalost nije htio vise djece. Nikad za posljednjih 20 godina nije mi prosao ni jedan jedini dan a da se ne sjetim rahmetli nenine kuce i ljeta u njoj. Bilo nas je dvanaestero unucadi i skoro uvjek smo bili tamo. A sada neke od njih nisam vidjela 23 godine. Tek kad covjek izgubi roditelje a ostalii odu svak na svoju stranu shvati neke stvari.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 20:27

ja nekad ne mogu ni sebe same.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by komsija » 24 Mar 2013, 20:30

Ne volim zivjeti u zajednici jer tada nemam slobode koju zelim
Svako sebi neka ide a ako zatreba neka pomoc ja cu pomoci ako budem mogao
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 20:34

Ja ne znam kako ste došli do zaključka da je riječ o zajednici. Muž, žena i djeca to nije zajednica nego porodica. O tome govorim.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by komsija » 24 Mar 2013, 20:36

Pa valjda se misli kada djeca odrastu.......
A sta ja da radim u kuci moga oca sa dvoje djece i zenom?
Naravno, zelio sam svoj dom i vecu komociju i slobodu
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 20:40

Krokodil Behko wrote:Ja ne znam kako ste došli do zaključka da je riječ o zajednici. Muž, žena i djeca to nije zajednica nego porodica. O tome govorim.
Dobro,naglasi malo o čemu govoriš,obzirom da si pomenuo sedmočlano domaćinstvo,nekako se nameće zakljucak o zajednistvu....ko danas ima petoro djece? :hm
Mozda nisam u najboljem raspolozenju,pa da se ja i ti nebi sta jos zakavgali(nije nam neobicno,ni novo,ali svejedno :oo ),samo ću reći ovo:hoću da u gaćama navečer mogu izići u zahod.....i bez njih ako mi je tako ćeif..... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Ruana » 24 Mar 2013, 21:32

Jeste nakvi muhanati.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Pasaga » 24 Mar 2013, 21:34

Ruana wrote:Jeste nakvi muhanati.
..
..i jesu vala....
svi bi se baskarili u haljinicama,gacicama...u punoj kuci celjadi...
i da budu uvjek pristupacne.... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by STrendzer » 24 Mar 2013, 21:44

Ruana wrote:Voljela bih da imam veliku familiju, da sam mogla rodila bih petero djece. Moj muz nazalost nije htio vise djece. Nikad za posljednjih 20 godina nije mi prosao ni jedan jedini dan a da se ne sjetim rahmetli nenine kuce i ljeta u njoj. Bilo nas je dvanaestero unucadi i skoro uvjek smo bili tamo. A sada neke od njih nisam vidjela 23 godine. Tek kad covjek izgubi roditelje a ostalii odu svak na svoju stranu shvati neke stvari.
isti sam,volio bih veliku familiju,tako sam odrasto,kuca je cesto bila puna jer je oceva mati(nena) zivjela sa nama pa bi svi dolazili kod nas u goste:4 tetke,2 amidze i naravno svi njihovi i plus jos 3 tetke sa mamine starne i 4 dajdze i njihovi svi...ma meni je to ok...jebes kucu u koju niko ne ulazi...zapalit je treba..
na´ravno da nocu zelim mir i svoju sobu i kupatilo,ali to danas nije problem imat..

Ruana
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Ruana » 24 Mar 2013, 21:45

Pasaga wrote:
Ruana wrote:Jeste nakvi muhanati.
..
..i jesu vala....
svi bi se baskarili u haljinicama,gacicama...u punoj kuci celjadi...
i da budu uvjek pristupacne.... :pusi
Pa kako se setaju, kad djeca porastu, gdje cu setat gola po kuci a sinu 16 godina.

Ruana
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Ruana » 24 Mar 2013, 21:46

camargue wrote:
Ruana wrote:Voljela bih da imam veliku familiju, da sam mogla rodila bih petero djece. Moj muz nazalost nije htio vise djece. Nikad za posljednjih 20 godina nije mi prosao ni jedan jedini dan a da se ne sjetim rahmetli nenine kuce i ljeta u njoj. Bilo nas je dvanaestero unucadi i skoro uvjek smo bili tamo. A sada neke od njih nisam vidjela 23 godine. Tek kad covjek izgubi roditelje a ostalii odu svak na svoju stranu shvati neke stvari.
isti sam,volio bih veliku familiju,tako sam odrasto,kuca je cesto bila puna jer je oceva mati(nena) zivjela sa nama pa bi svi dolazili kod nas u goste:4 tetke,2 amidze i naravno svi njihovi i plus jos 3 tetke sa mamine starne i 4 dajdze i njihovi svi...ma meni je to ok...jebes kucu u koju niko ne ulazi...zapalit je treba..
na´ravno da nocu zelim mir i svoju sobu i kupatilo,ali to danas nije problem imat..
Eh da mi je samo pet dana onog zivota.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by STrendzer » 24 Mar 2013, 21:51

Ruana wrote:
camargue wrote:
Ruana wrote:Voljela bih da imam veliku familiju, da sam mogla rodila bih petero djece. Moj muz nazalost nije htio vise djece. Nikad za posljednjih 20 godina nije mi prosao ni jedan jedini dan a da se ne sjetim rahmetli nenine kuce i ljeta u njoj. Bilo nas je dvanaestero unucadi i skoro uvjek smo bili tamo. A sada neke od njih nisam vidjela 23 godine. Tek kad covjek izgubi roditelje a ostalii odu svak na svoju stranu shvati neke stvari.
isti sam,volio bih veliku familiju,tako sam odrasto,kuca je cesto bila puna jer je oceva mati(nena) zivjela sa nama pa bi svi dolazili kod nas u goste:4 tetke,2 amidze i naravno svi njihovi i plus jos 3 tetke sa mamine starne i 4 dajdze i njihovi svi...ma meni je to ok...jebes kucu u koju niko ne ulazi...zapalit je treba..
na´ravno da nocu zelim mir i svoju sobu i kupatilo,ali to danas nije problem imat..
Eh da mi je samo pet dana onog zivota.
isto to kazem,nikad nisam sretniji bio...kad bih mogo vratit-vratio bih ta vremena...niko se od familije nije ni s kim svadjo ni zbog cega takoreci,uvijek bila harmonija neka,bilo se zadovoljno s onim sto se imalo i niko nije bio pohlepan da trci po svaku cijenu da trazi vise..

nena umrla sasvim normalna i sve je znala...a ovi danasnji starci kao i u buducnosti vecina su demenc-alchajmer itd...sve otislo kvragu...a najvecim dijelom zbog te sebicnosti i egoizma i netolerancije...sto dovodi automatski do psihicke samoce..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80746
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9933 times
Been thanked: 6769 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Julia-Klara » 24 Mar 2013, 21:57

kontradiktornosti mali milion... na drugoj temi popujete kako se niko ne smije mjesati u vaze zivote,a ovdje bi da zivite sa mnogobrojnom porodicom? :hm

kad volite onda pravite djecu, ne dajte im da idu od vas nego neka i snahe i zetove dovode... dovedite i svoje roditelje da zive tu, s vama...

nemojte me pogresno razumjeti,ali jedno zelite drugo radite-a vecina zelja se vrlo lako moze i ostvariti...kad zelite-to i napravite...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Ruana » 24 Mar 2013, 22:08

Julia-Klara wrote:kontradiktornosti mali milion... na drugoj temi popujete kako se niko ne smije mjesati u vaze zivote,a ovdje bi da zivite sa mnogobrojnom porodicom? :hm

kad volite onda pravite djecu, ne dajte im da idu od vas nego neka i snahe i zetove dovode... dovedite i svoje roditelje da zive tu, s vama...

nemojte me pogresno razumjeti,ali jedno zelite drugo radite-a vecina zelja se vrlo lako moze i ostvariti...kad zelite-to i napravite...
Pa naravno, da se niko ne moze i ne treba mijesati u moj zivot, ali to ne znaci da ne treba da imam i zelim puno djece.
Jos su mali ali su uvjek dobro dosli i kad odrastu i kad se ozene. Mozes zivjeti u zajednici a da ti se niko u zivot ne mijesa. Moja rodica zivi sa svekrvom, zena joj se nikad nije umjesala ni usto, bila sam prisutna kad ona nesto sa muzem diskutuje i nesto su se zbog djece svadjali, zena suti ko zalivena, a poslje sina naribala.
Ne mogu zeljeti da moji roditelji zive sa mnom, kad ih nemam, svekrva nece ni sakim, zvali smo je milion puta, ona nece.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Zagorka » 24 Mar 2013, 22:11

Da se ja uozbiljim,danas oblačno pa nisam dobra :oo .....dakleN......ko voli punu kuću,dabogda i imao,svakome neka se zelje ispune,zelim od :srce
Ko zeli biti sam,i to moze.....ko zeli u dvoje,i to naravno moze........danas su razne mogucnosti u opticaju i ne trebamo jedni drugima govoriti sta je bolje,mozemo samo reci sta je nama licno bolje...... :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by paparaci » 25 Mar 2013, 00:16

zavisi sve od same familije koliko se vole, postuju i ostalo. svako treba imati svoj neki prostor gdje se moze povuci kad mu zatreba. kod nas je jos uvijek sve isto kad smo skupa. druzimo se prilicno dosta. duraju se i neke stvari na tv-u koje nama djeci i nisu bas po volji :oo

ali isto tako se znamo povuci u svoje sobe (da li u istu ili svako u svoju) kad nam dosadi. a nije ni rijedak slucaj da nas roditelji obidju kad smo duze vremena odsutni (iz primace sobe). :D.

meni jako godi kad smo svi skupa. nikad necu zaboraviti nasa okupljanja unucadi kod majke i nas sastanak prije par godina. :srce

kamo srece da se mozemo cesce sastati kao nekad.... :roll :julia
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by gejsha » 25 Mar 2013, 18:51

Kada sam bila dijete uvijek sam željela da je kuća puna, bilo mi je žao što ne živimo s dedom, nenom, adžom, strinom, njihovom djecom..
Kada sam malo odrasla, shvatila sam vrijednost te slobode za koju su se mama i tata borili i zašto smo izgradili sebi sprat..
da mogu izaći u gaćicama iz sobe do wc-a, naravno kada tata nije kod kuće, da mogu biti u pidžami do nekih doba ako mi se prohtije taj dan, jer bi me i to bilo sramota pred dedom i nenom i još mnogo drugih stvari.
Isto tako kada se udam, ne bih voljela živjeti s njegovim roditeljima..
Ne slažem se da je manje familijarnosti, mi odemo kod nene i dede kad god poželimo, skupe se unučad i kod druge nene, i opet nam lijepo, a poslije sijela svak svojoj kući.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests