BiH na putu u EU i NATO

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Imamo li alternativu mimo EU i NATO??

Nemamo
29
48%
Imamo ali je lošija
10
17%
I nije nešto ta EU
13
22%
Ne znam
1
2%
Glasam za Afriku
7
12%
 
Total votes: 60

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH u raskoraku između socijalizma i kapitalizma

Post by Socrates » 04 Oct 2017, 15:20

Addicted to uhljebarstvo s koljena na koljeno.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH u raskoraku između socijalizma i kapitalizma

Post by storm » 04 Oct 2017, 19:05

Konsultant wrote: 04 Oct 2017, 09:21 Nismo zaglavili, kolonijalna ekonomija. Kraj.
Igraš uvijek koliko ti protivnik dopusti...
Zašto nisu slomili ti "kolonijalisti" Češko, Slovačku, Estoniju.....redom zemlje istočnog bloka, u trenutku odbacivanja socijalizma zaostali iza nas 10-20 godina...
Naravno retoričko pitanje....oni su zbilja i odbacili socijalizam :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2017, 19:24

ZAVRŠENA SJEDNICA KOLEGIJA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE: Iz upitnika riješeno 3.235 pitanja, neusaglašeno još samo 7!


Image

U Sarajevu je danas održana sjednica Kolegija za evropske integracije kojom je predsjedavao predsjedavajući Vijeća ministara BIH Denis Zvizdić, a na kojoj se razgovaralo o usaglašavanju preostalih tri posto odgovora na Upitnik Evropske komisije.

Zvizdić je na konferenciji za medije izjavio kako je danas usaglašena većina preostalih pitanja, te da je ostalo još njih sedam koja će se usaglašavati u narednih pet dana.

On je kazao da se neusaglašena pitanja odnose na socioekonomske podatke, ulogu i doprinos obavještajnih službi, pojavnim oblicima terorizma, jasan opis izbora i odlučivanja šefa države i dio koji se odnosi na nestale osobe.

Zvizdić očekuje da 15 pitanja iz nadležnosti Predsjedništva BiH budu verificirana na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva BiH. On se zahvalio svim članovima radnih grupa koji su na stručan način pripremili odgovore.

Premijerka RS-a Željka Cvijanović vjeruje da će se broj pitanja smanjiti dodatno kada stignu odgovori iz Predsjedništva BiH. Ona ne očekuje da će biti pretjerano velikih prepreka u vezi s usaglašavanjem preostalih sedam pitanja.

"Od ukupno 3.242 pitanja broj otvorenih se sveo na sedam kojima smo se danas bavili, s tim što cijenimo da će se taj broj dodatno smanjiti kada dobijemo obrazloženja koja treba da stignu od Predsjedništva BiH", rekla je Cvijanovićeva novinarima.

Ona je dodala da su neka pitanja koja su se odnosila na kantone i Federaciju BiH razriješena, kao i neka koja su se odnosila na Republiku Srpsku i pojedina ministarstva u Savjetu ministara.

"Sada ostaju ova pitanja za koje manje-više očekujemo angažman drugih institucija da nam pomognu da bismo mogli konačno da izađemo sa usaglašenim stavom. Ne očekujem da će tu biti nekih pretjerano velikih prepreka", naglasila je Cvijanović.

Federalni premijer Fadil Novalić je naveo kako su se neka pitanja odnosila na FBIH i kantona, te da za ostala očekuju pomoć drugih institucija.

“U pitanju je veliki posao, najviše tijelo u Mehanizmu koordinacije daje rezultate“, rekao je Novalić.

Zasjedanju Kolegija su prisustvovali ministar Mirko Šarović, premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović, federalni premijer Fadil Novalić, ministar Vesko Drljača, premijeri kantona i Brčko distrikta, kao i direktor Direkcije za evropske integracije BiH Edin Dilberović.


(SB)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Mutevelija » 30 Dec 2017, 16:38

Ja cu glasat protiv ulaska u EU :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2018, 10:35

Image

Ekonomija BiH mora brže rasti da sustignemo životni standard Evropske unije, ali ekonomske reforme ove godine mogu izgubiti zamah zbog izbora, rekao je guverner Centralne banke BiH Senad Softić u intervjuu za Reuters, prenosi BiznisInfo.

On procjenjuje da je ekonomski rast BiH u 2017. iznosio 3 posto, što je isti nivo u odnosu na prethodne dvije godine, ali nije dao procjenu za 2018.

– Sa tom stopom rasta ne možemo očekivati značajnije promjene u životnom standardu. Trebamo značajniji rast od 5 posto u dužem periodu, rekao je Softić za britansku agenciju.

Reuters podsjeća da je Svjetska banka u novembru objavila da će Zapadnom Balkanu trebati šest decenija da dostigne nivo prihoda EU, ako ekonomije regiona budu rasle prosječnom brzinom koja je ostvarena u periodu između 1995. i 2015.

Softić procjenjuje da su direktne strane investicije u 2017. dostigle 700 miliona KM, što je 45 posto više nego godinu ranije.

Razvoj događaja ove godine zavisi o provođenju reformi, stopi ekonomskog oporavka eurozone (koja je glavni trgovinski partner BiH), i trendovima na globalnom tržištu.

– Najvažnije je da usmjerimo resurse na ekonomski razvoj, evopske integracije i reforme. No, ovo je izborna godina i fokus može biti na političkim, a ne ekonomskim pitanjima, rekao je Softić.



(Biznisinfo.ba
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2018, 17:39

Osim naslova, pročitati i ostatak teksta, ako želite znati u kojim se realnim okvirima, može kretati BH politika, u narednim godinama.




NACRT REZOLUCIJE VIJEĆA EVROPE O BiH: „Bez temeljite ustavne reforme demokratske institucije ne mogu pravilno funkcionirati“


“Nakon skoro 16 godina članstva u Vijeću Evrope, Bosna i Hercegovina treba da pojača napore kako bi provela preostale obaveze prema ovoj organizaciji. Uvažavajući autonomiju entiteta i Distrikta Brčko, neophodne reforme treba provesti na osnovu zajedničke vizije razvoja institucija države. To zahtijeva temeljitu ustavnu reformu, bez koje demokratske institucije ne mogu pravilno funkcionirati, a Bosna i Hercegovina ne može postati istinski građanska država svih njenih građana”, navodi se u nacrtu rezolucije o BiH, do čijeg sadržaja je ekskluzivno došla FENA, a koja će se naći pred Parlamentarnom skupštinom Vijeća Evrope 24. januara, uz moguće određene izmjene.



Odbor za praćenje Vijeća Evrope zabrinut je zbog porasta nacionalističke i etnički obojene retorike, naročito u kontekstu izborne kampanje za opće izbore u oktobru 2018. godine, prenosi agencija FENA.



Također se izražava zabrinutost zbog sve većeg nepoštovanja vladavine prava i poziva vlasti u BiH da, još i prije izbora 2018. godine, provedu konačne i obavezujuće odluke Ustavnog suda, posebno u pogledu izborne reforme za grad Mostar i formiranja Doma naroda Federacije BiH. Kako bi bile ispunjene sve preostale obaveze, Odbor očekuje da Bosna i Hercegovina preduzme određene konkretne korake u skladu sa preporukama sadržanim u ovom izvještaju.



Do njihovog potpunog sprovođenja predlaže se da Parlamentarna skupština Vijeća Evrope nastavi postupak nadgledanja u slučaju Bosne i Hercegovine, navodi se između ostalog u prijedlogu rezolucije.



Bosna i Hercegovina se pridružila Vijeću Evrope 24. aprila 2002. Od tada su vlasti provele sve formalne obaveze koje su preuzete nakon pristupanja. Do danas je Bosna i Hercegovina potpisala i ratificirala 90 konvencija Vijeća Evrope.



VE pozdravlja ambiciozan program reformi, ali …..



Parlamentarna skupština VE pozdravlja usvajanje ambicioznog programa reformi u julu 2015. godine, kao i zvanično podnošenje aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji u februaru 2016. godine. Parlamentarna skupština VE također je pozdravila dugoočekivano objavljivanje rezultata popisa stanovništva i domaćinstava 2016. godine koji je proveden 2013. godine, kao i napredak u implementaciji revidirane strategije za primjenu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma o povratku izbjeglica i interno raseljenih lica.

Vijeće Evrope smatra da bi pitanje nestalih osoba trebalo da ostane u fokusu vlasti i očekuje da Institut za nestala lica dobije potrebna budžetska sredstva.


Također se izražava žaljenje zbog spore provedbe Nacionalne strategije za ratne zločine iz 2009. godine. Rok za najsloženije slučajeve, postavljen do 2015. godine, nije ispunjen, a istrage o navodnim ratnim zločinima protiv najmanje 7.000 ljudi ostaju da budu provedene do decembra 2023. godine. Parlamentarna skupština VE apelira i na entitete i na državu da osiguraju adekvatno finansiranje pravosudnih institucija.



Vijeće Evrope sa zadovoljstvom napominje da je Centralna izborna komisija na profesionalan i efikasan način organizirala opće izbore 2014. godine i lokalne izbore 2016. i da kontinuirano radi na tehničkom poboljšanju procedura u izbornom procesu.



Međutim, napominje se da su izbori za 2014. održani po drugi put u pravnom i ustavnom okviru koji krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, a na osnovu presude iz 2009. godine u predmetu Sejdić i Finci, gdje su se još jednom, samo Srbi, Hrvati i Bošnjaci mogli kandidirati za državno predsjedništvo ili biti izabrani/delegirani u državni Dom naroda.



“Dakle, još uvijek nisu usvojene ustavne izmjene koje bi konačno riješile ovo osnovno pitanje. Skupština još jednom poziva sve političke aktere da preuzmu odgovornost i usvoje neophodne izmjene kako u Ustavu, tako i u izbornom zakonu najkasnije šest mjeseci prije narednih općih izbora u oktobru 2018. godine. Uvjet vezan za prebivalište glasača kada je u pitanju izbor tročlanog Predsjedništva BiH takođe treba ukloniti u skladu sa presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Pilav”, stav je iz rezolucije VE.



Vijeće Evrope takođe poziva vlasti Bosne i Hercegovine da usvoje izmjene koje zahtijeva provođenje odluka Ustavnog suda o izbornom procesu za grad Mostar i o sastavu Doma naroda Federacije BiH. Neshvatljivo je i vrlo problematično za PS VE da vlasti u BiH ne mogu prikupiti dovoljnu političku volju da okončaju situaciju u kojoj građani Mostara bivaju spriječeni više od osam godina u ostvarivanju prava da biraju svoje predstavnike u Gradskom vijeću.



Provesti presudu u slučaju Ljubić



Parlamentarna skupština VE smatra da je potrebno hitno provesti odluku Ustavnog suda od 1. decembra 2016. godine o sastavu Doma naroda Federacije BiH (u slučaju Ljubić), i to prije sljedećih općih izbora 2018. godine, jer inače postoji ozbiljan rizik da će formiranje vlasti u Federaciji BiH, kao i na državnom nivou nakon izbora biti blokirano.



Također se pozivaju vlasti u oba entiteta da usvoje amandmane na svoje ustave.



Problematično je da Ustav Republike Srpske i dalje predviđa smrtnu kaznu i da Ustav Federacije i dalje sadrži odredbe koje se odnose na instituciju ombudsmana koja je ukinuta 2008. godine. U četiri kantona Federacije BiH, ustavnim amandmanima na odgovarajuće kantonalne ustave potrebno je osigurati da garantiraju status “konstitutivnog naroda” pripadnicima srpskog naroda koji tamo žive”, poruka je iz VE.



Vijeće Evrope smatra da bi vlasti Bosne i Hercegovine trebale pojačati napore da sprovedu preostale obaveze iz pristupanja, kao i obaveze države članice VE.



Uvažavajući autonomiju entiteta i Distrikta Brčko, potrebno je provesti neophodne reforme u duhu konstruktivnog dijaloga različitih nivoa vlasti.



Vitalni nacionalni interes usporava reforme



“Državne strukture u ključnim područjima treba ojačati, a ne dodatno podrivati”, jedna je od osnovnih poruka Vijeća.



Uzimajući u obzir da je institucionalni okvir zemlje kompleksan, Skupština VE sa žaljenjem ukazuje da složeni procesi donošenja odluka u državnom parlamentu (kao što je entitetsko glasanje, dvostruka većina potrebna za donošenje svih odluka, ili pozivanje na klauzulu o vitalnom nacionalnom interesu) značajno usporavaju proces zakonodavne reforme.



Parlamentarna skupština VE takođe ukazuje na činjenicu da nacionalistička i etnički obojena retorika i dalje dominira političkim diskursom širom zemlje, a to je posebno slučaj u periodu prije izbora. Potrebno je uspostaviti nultu toleranciju za govor mržnje ili glorificiranje ratnih zločinaca.



Izražava se zabrinutost zbog sve većeg nepoštivanja vladavine prava u Bosni i Hercegovini i pozivaju se nadležne institucije da se pridržavaju odluka Ustavnog suda i Suda BiH koje su konačne i obavezujuće. Posebno izražava nezadovoljstvo odlukom institucija Republike Srpske da ne provede odluku Državnog suda o registraciji vojne imovine države na svojoj teritoriji, nadalje da provede odluku o referendumu o danu Republike Srpske uprkos odluci Ustavnog suda BiH koji je to zabranio, kao i dugotrajno odlaganje državnog parlamenta da provede odluku Ustavnog suda u slučaju grada Mostara.



Kada je u pitanju jačanje demokratskih institucija, Skupština VE poziva vlasti Bosne i Hercegovine da osnaže lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini u skladu sa preporukama iz 2012. godine Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope, usvoje novi zakon o sprečavanju sukoba interesa na državnom i entitetskom nivou, u skladu sa međunarodnim standardima, i ojačaju tijela za nadzor sukoba interesa, kao i ona za proceduru nadzora objelodanjivanja informacija o posjedu imovine, zatim da nadalje poboljšaju zakon o finansiranju političkih stranaka i provedu sve preostale preporuke sadržane u Trećem krugu evaluacije Grupe država u borbi protiv korupcije (GRECO) u pogledu transparentnosti finansiranja stranaka na državnom i entitetskom nivou.



Trajno riješiti finansiranje tri javna emitera



Potrebno je dovršiti uspostavljanje jedinstvenog sistema javnih emitera sa rukovodstvom na državnom nivou, potom uspostaviti korporaciju javnih emitera i usvojiti zakonodavstvo kojim se osigurava trajno finansiranje tri javna emitera.



Potrebno je također usvojiti zakone koji će osigurati transparentnost vlasništva nad medijima, osigurati da se zakon o pristupu informacijama efikasno primjenjuje i preduzeti mjere koje će povećati sigurnost novinara koji su posljednjih nekoliko godina bili izloženi pretnjama smrću i drugim načinima zastrašivanja, nastaviti reformu institucije ombudsmana na državnom nivou u skladu sa preporukama Evropske komisije za demokratiju (Venecijanska komisija) i osigurati dovoljna sredstva za instituciju, naročito kako bi se omogućilo sveobuhvatno praćenje primjene zakona iz 2009. godine o zabrani diskriminacije.



Kada je u pitanju vladavina prava, PS VE poziva vlasti u Bosni i Hercegovini da ubrzaju borbu protiv korupcije u sistemu pravosuđa i tužiteljstva, policiji i administraciji, sankcioniraju političku korupciju, podmićivanje i trgovanje uticajem, kako na državnom tako i na entitetskom nivou i usklade različita primjenjiva zakonodavstva uz jačanje institucionalnih kapaciteta agencije za borbu protiv korupcije.



Također, vlasti u BiH se pozivaju da bez odlaganja usvoje preostale zakone i podzakonske akte o sprječavanju pranja novca i finansiranju terorizma kako bi se zemlja uklonila sa “svijetlosive liste” Radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF).



Preporuka: Uspostaviti Vrhovni sud BiH



Potrebno je nadalje usvojiti novi zakon o sudovima i uspostaviti ili Vrhovni sud na državnom nivou ili Apelacioni sud u okviru postojećeg državnog suda, u skladu sa preporukama Venecijanske komisije, usvojiti novi zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću uzimajući u obzir preporuke Venecijanske komisije, nastaviti napore na usklađivanju četiri postojeća pravna sistema u zemlji.



U pogledu zaštite ljudskih prava, Skupština VE poziva vlasti u BiH da nastave sa harmonizacijom pravnog okvira širom zemlje po pitanju izvršenja krivičnih sankcija i osiguraju bolju saradnju između tri postojeće zatvorske uprave koje djeluju zasebno.



Potrebno je uspostaviti potpuno nezavisna tijela za žalbe u sklopu policijskih uprava radi istraživanja navoda o zlostavljanju zatvorenika, u skladu sa preporukama Evropskog komiteta za sprječavanje mučenja i nečovječnog, ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT), nastaviti sa provođenjem mjera za podsticanje integracije romske zajednice u društvo, nastaviti sa provođenjem mjera u svrhu sprječavanja i borbe protiv trgovine ljudima, posebno djecom i postaviti kao prioritet sve neophodne korake ka provedbi obaveza u smjeru otklanjanja segregacije u obrazovanju.



Parlamentarna Skupština Vijeća Evrope pozdravlja napredak postignut u nizu oblasti od usvajanja Preporuka 2025 (2013), vezano za funkcioniranje demokratskih institucija u Bosni i Hercegovini, ali i dalje izražava zabrinutost zbog nedostatka napretka u oblasti ustavne reforme i reforme izbornog zakona.



Zbog svega navedenog, a u iščekivanju provedbe ovih, kao i prethodnih rezolucija i preporuka, Vijeće Evrope će nastaviti sa praćenjem procesa ispunjenja preostalih obaveza Bosne i Hercegovine, navodi se u rezoluciji koja će se naći u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope 24. januara, a do koje je došla agencija FENA.







(FENA/SB)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 19 Jan 2018, 18:19

Drawing.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by Rockefeller » 21 Jan 2018, 00:12

Jedna od država koje mene fasciniraju je Malezija - država po demografskom i religijakom obilježju sličnim našem. Država koja je prije par decenija bila u mnogo gorem stanju nego mi danas, a danas se o njoj govori kao o regionalnoj sili a Kuala Lumpur je definitivno jedan od centara istočne Azije.

Prvenstveno zbog njih mi ova priča o rasti BDPa ima smisao, jer iz njihovog primjera znam da to nije floskula nego realna mogućnost. Oni su devedesetih predstavili projekat 30-godišnjeg plana modernizacije malezijskog društva koje je bilo suočeno sa mnogim nama poznatim problemima i jedan od izvedenih ciljeva im je bio godišnji rast BDP-a od nekoliko posto. Dvije godine pred završetkom tog projekta uspjeh je evidentan.

Čak nešto i razmišljam... U moru svega oko nas što se dešava kao potencijalno unificirajući faktor medju naša tri naroda bi mogao biti ovaj odlazak ljudi u BiH. Ono, sve što je bilo u prošlosti to su podjele. Prva prava prilika da se svi angažiraju u zajedničko dobro Bosne mogao bi biti odlazak ljudi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by storm » 24 Jan 2018, 07:33

Rockefeller wrote: 21 Jan 2018, 00:12 Jedna od država koje mene fasciniraju je Malezija - država po demografskom i religijakom obilježju sličnim našem. Država koja je prije par decenija bila u mnogo gorem stanju nego mi danas, a danas se o njoj govori kao o regionalnoj sili a Kuala Lumpur je definitivno jedan od centara istočne Azije.

Prvenstveno zbog njih mi ova priča o rasti BDPa ima smisao, jer iz njihovog primjera znam da to nije floskula nego realna mogućnost. Oni su devedesetih predstavili projekat 30-godišnjeg plana modernizacije malezijskog društva koje je bilo suočeno sa mnogim nama poznatim problemima i jedan od izvedenih ciljeva im je bio godišnji rast BDP-a od nekoliko posto. Dvije godine pred završetkom tog projekta uspjeh je evidentan.

Čak nešto i razmišljam... U moru svega oko nas što se dešava kao potencijalno unificirajući faktor medju naša tri naroda bi mogao biti ovaj odlazak ljudi u BiH. Ono, sve što je bilo u prošlosti to su podjele. Prva prava prilika da se svi angažiraju u zajedničko dobro Bosne mogao bi biti odlazak ljudi.
Za poređenje s Malezijom, potrebno je malo više od iste religije....to i jest sve što bi bilo slično :mah
Nisam razumio ovo oko pozitivnog u odlasku ljudi :misli

A glede i u svezi religije....nisam primjetio neke eksplozije BDP u zemljama takvog karaktera...osim ako ne leže na nafti, a to ima i svoje posljedice te višestruko više raslojavanje društva od kapitalističkog....a ni to nije vječno.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by Bla » 24 Jan 2018, 08:51

je*o prihode
treba dostići rashode :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by storm » 24 Jan 2018, 08:57

Bla wrote: 24 Jan 2018, 08:51 je*o prihode
treba dostići rashode :ooo
E tu smo vec konkurentniji :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 22:41

Usvojena rezolucija. Ovo bi bila dva najzanimljivija dijela.

U Rezoluciji se pozivaju politički akteri da usvoje izmjene u Ustavu i Izbornom zakonu najkasnije šest mjeseci prije općih izbora.
Skupština apeluje na vlasti oba entiteta da usvoje amandmane na svoje ustave: žalosna je činjenica da Ustav RS-a još predviđa smrtnu kaznu i da Ustav FBiH sadrži odredbe koje se tiču institucije ombudsmana ukinute 2008. U četiri kantona FBiH potrebno je donijeti amandmane kako bi se garantovala konstitutivnost Srbima koji u njima žive.

Za neupućene, izmjene Ustava BiH, u skladu sa presudama evropskog suda i u skladu sa evropskim standardima, znače uvođenje ili bar početak uvođenja građanskog modela države, na mala vrata i znatnije sužavanje prostora S/H naciokratiji.

Da mi je samo znati, kako će i pod kojim izgovorima ovo zaobići?

Srećom, kako god izračunam i preračunam zvanične demografske cifre, dobri Bošnjani su već na minimum 55%. Čini mi se da će dvotrećinska većina biti dosegnuta do 2030. godine, kad već ne može drugačije, onda sami ćemo i prddložiti i usvojiti ustav :cudi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 24 Jan 2018, 22:44

čudna mi čuda to zaobići, jednostavnim neusvajanjem ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 22:57

Np.. Sad ja, dreto sa najnovijih demografskih statistika.
Ako ne može drugačije, sačekat ćemo i tih 12 godina, pa sami usvojiti nacionalnu državu, sa ili bez nacionalinh manjina. Nije to tako bitno, pominjati ih u ustavu.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 24 Jan 2018, 23:08

u slučaju da se tako nešto desi, želim joj trajni nestanak sa stranica istorije. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 23:14

Desit će se, morat će, jer ne može drugačije, jer ovako svako ima alat za destrukciju.
60%+ je dovoljno jak argument i sve će to fino zaleći kod europejaca. No sikiriki
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Trebat će nam 60 godina da dostignemo nivo prihoda EU?!

Post by Rockefeller » 25 Jan 2018, 22:38

storm wrote: 24 Jan 2018, 07:33
Za poređenje s Malezijom, potrebno je malo više od iste religije....to i jest sve što bi bilo slično
Nisam razumio ovo oko pozitivnog u odlasku ljudi :misli

A glede i u svezi religije....nisam primjetio neke eksplozije BDP u zemljama takvog karaktera...osim ako ne leže na nafti, a to ima i svoje posljedice te višestruko više raslojavanje društva od kapitalističkog....a ni to nije vječno.
Dovoljan je i jedan pogled na vikipediju da se vidi kolike sličnosti ima izmedju nas i Malezijaca. A internet je pun intervijua njihovog nekadašnjeg premijera Muhameda Mahatira koji govori i opisuje stanje u zemlji vezane za različite vremenske periode.

Malezija koliko znam nije bitan igrač na polju tržišta nafte, ako gdje ima koju benzinsku i to je.. nego oni nisu prihvatili da je njihova sadašnjost nešto što ih određuje i radili su na sebi dvadeset i više godina (njihova "agenda" tzv. Vizija 2020, koja je takodje dostupna na netu) i danas ih evo medju razvijenim zemljama.

Slika izvoza Malezije za 2016
Image
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 05 Feb 2018, 10:32

NOVA VERZIJA STRATEGIJE EVROPSKE UNIJE ZA ZAPADNI BALKAN: Veći zahtjevi na polju vladavine prava, rješenje bilateralnih sporova…


Evropska unija (EU) je pooštrila jezik u poglavlju vladavine prava, u tekstu strategije o Zapadnom Balkanu i jasno upozorava da će zemlje regiona postati članice EU, "ali ne u stanju u kojem su one danas".

U najnovijoj verziji Strategije za Zapadni Balkan, u koju Radio Slobodna Evropa ima uvid, navodi se da je politička elita u zemljama regiona povezana sa kriminalnim strukturama.



"Danas, zemlje pokazuju jasne elemente hvatanja države, uključujući veze sa organizovanim kriminalom i korupcijom u svim nivoima vlade i administracije, kao i snažno uplitanje javnog i privatnog interesa", ističe se u najnovijoj verziji Strategije i ocjenjuje da sve ovo gaji osjećaj nekažnjavanja i nejednakosti.



Strategija o kredibilnoj perspektivi proširenja prema Zapadnom Balkanu Evropska komisija će objaviti u Strazburu u utorak.



U najnovijoj verziji ovog dokumenta se upozorava da postoji "ekstenzivno političko miješanje u medije i kontrola nad njima".



"Vidljivo osnaženo i nezavisno pravosuđe, kao i odgovorne vlade i administracije, su neophodne za donošenje trajnih društvenih promjena koje su potrebne", poručuje se u najnovijem tekstu Strategije.



Strategija o Zapadnom Balkanu upozorava na dva važna pitanja koja se tiču cijelog regiona a koja se trebaju riješiti prije pristupanja bilo koje zemlje u EU: dijalog između Srbije i Kosova, te bilateralni sporovi.



"Ne može postojati trajna stabilnost u regionu bez efektivne i sveobuhvatne normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, putem dijaloga koji pomaže EU. Sveobuhvatni i pravno obavezujući sporazum o normalizaciji je hitan i ključan kako bi i Srbija i Kosovo napredovale na evropskom putu", navodi se u tekstu Strategije koja predviđa postizanje takvog dogovora do kraja 2019. godine.



Oko otvorenih bilateralnih pitanja između zemalja u regionu, tekst Strategije jasno poručuje da se prije prijema zapadnobalkanskih zemalja u EU moraju "pronaći i biti sprovedena" definitivna i obavezujuća rešenja.



"EU ne može i neće uvesti bilateralne sporove", poručuje se u tekstu Strategije.



Kada su u pitanju neriješeni granični sporovi između ovih zemalja, Evropska komisija smatra da bi strane trebale da ih "bezuslovno podnesu na obavezujuću, konačnu arbitražu", kao što je Međunarodni sud pravde.



Odluke arbitraže o granicama bi trebale obe strane primijeniti i ispoštovati u potpunosti prije prijema u EU, a to bi trebalo da se uzme u obzir i prilikom pripreme Pristupnog sporazuma.

Evropska komisija ima konkretne primjedbe i u poglavlju ekonomije gdje se takođe ističe da postoji političko miješanje.



"Kritični dijelovi ekonomije u regionu su nekonkurentni, sa preizraženim nepotrebnim političkim uplitanjem i nerazvijenim privatnim sektorom", navodi se.



Osim eksplicitnijih stavova Brisela oko značajnijih pitanja u regionu, tekst Strategije nije doživio suštinske izmjene kada je riječ o vremenskoj izvodljivosti pristupanja u EU za svaku zemlju.



Crna Gora i Srbija se i dalje identifikuju kao lideri u regionu, te njihov prijem u EU se predviđa do kraja 2025. godine, s time što bi pristupni pregovori bili završeni 2023. Iste godine, kada lideri u regionu zaključuju pregovore, predviđa se početak procesa sa Bosnom i Hercegovinom.



Albanija i Makedonija bi trebale da otpočnu pristupne pregovore 2019. godine.



Kraj 2019. je rok kada bi Srbija i Kosovo trebale da postignu sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.



(RSE/SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2018, 10:47

Johnson: Napredak nije ispunio očekivanja, BiH zaostaje za susjednim zemljama


Image

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije Boris Johnson napisao je članak u kojem navodi da napredak u BiH nije ispunio očekivanja. On je upozorio da se naša zemlja na putu ka Evropskoj uniji kreće puno sporije nego što se to očekivalo.
"Winston Churcill je jednom rekao da 'Balkan stvara više historije nego što može podnijeti'. Svi koji prošetaju ulicama Baščaršije u Sarajevu, kao što sam to ja uradio prošlog aprila, shvatit će šta je Churcill time mislio. Vijugave uličice još uvijek nose ožiljke mnogobrojnih trauma, od ubistva Franca Ferdinanda do najduže opsade u modernoj evropskoj historiji", napisao je Johnson.

Ipak, kako kaže, džamije, crkve i sinagoge, jedna uz drugu, pričaju optimističniju priču o mirnom suživotu. On podsjeća da je tokom posjete BiH pozvao političare da se usmjere na izgradnju budućnosti, umjesto nastavljanja svađa iz prošlosti.

"Ohrabrilo me je to što je ova poruka odjeknula kod mladih ljudi koje sam imao privilegiju upoznati. Oni su odlučni da izgrade mirnu i uspješnu zemlju u kojoj se svi građani osjećaju ugodno. Britanija će stajati uz one koji žele bolju budućnost za BiH. Uvjeravam vas da iako izlazimo iz Evropske unije, mi zasigurno ne napuštamo Evropu. Ništa neće promijeniti britansku bezuslovnu predanost miru i sigurnosti ovog kontitenta", navodi Johnson.

Dodaje da nas historija uči jasnu lekciju da je stabilnost Zapadnog Balkana ključna za stabilnost cijele Evrope. "Sudbine i interesi naših zemalja su danas isprepleteni – i takvi će i ostati nakon našeg izlaska iz EU", poručuje on.

Podsjeća da su se prije tri godine Britanija i Njemačka udružile da podrže reforme u BiH. Kako kaže, zajedno su pokušali pomoći u otvaranju radnih mjesta, poboljšanju javnih usluga, borbi protiv korupcije, rebalansu ekonomije i jačanju vladavine prava.

"Puno toga je postignuto od tada. Vaše banke su stabilnije, zakoni o radu i penzionom osiguranju su obnovljeni. BiH sada finalizira svoje odgovore na upitnik o članstvu u Evropskoj uniji. Ali, da budemo iskreni, postignuti napredak nije ispunio očekivanja. Ekonomija ne raste dovoljno brzo da bi poboljšala životne standarde većine ljudi. BiH se na putu euroatlantskih integracija kreće puno sporije nego što se očekivalo. A bh. lideri su, jedan za drugim, odlučili da djeluju jednostrano i van okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma", ističe Johnson.

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije navodi da je BiH jedinstvena i suverena država, ali da je ujedno i veoma decentralizovana zemlja koja se zasniva na ideji konsenzusa njenih naroda.

"Bosna i Hercegovina će biti zaista stabilna samo onda kada lideri svih strana budu poštovali ove činjenice. Danas je lako vidjeti posljedice podijeljene politike u BiH. Veliki broj mladih ljudi napušta zemlju kako bi našli poslove kojih nema u njihovoj zemlji. Stanovništvo BiH je jedno od onih koje najbrže stari u cijeloj Evropi. I dok susjedi napreduju, BiH ne ide ukorak s njima", poručuje Johnson.

Na pitanje u kojem pravcu onda treba ići BiH on odgovora pozivom bh. političkim liderima da zajedno rade u duhu kompromisa na hitnom rješavanju pitanja izborne reforme.

"Rješenje se mora naći mnogo prije izbora krajem ove godine, jer bi neuspjeh u tom polju mogao dovesti do ozbiljnih posljedica.Također se nadam da će vlade i parlamenti uložiti konačan napor prije izbora kako bi se smanjili troškovi poslovanja, iskorijenila duboko uvriježena korupcija i pojačao nadzor nad pravosuđem. Ako su vaši političari spremni da krenu naprijed, mi smo spremni pomoći. U junu će Ujedinjeno Kraljevstvo okupiti lidere svih šest zemalja Zapadnog Balkana, zajedno s našim evropskim partnerima na samitu u Londonu", naveo je Johnson.

On želi da taj događaj napravi stvarnu razliku u životima građana BiH. Kako kaže, zato će se fokusirati na podršku mladim poduzetnicima, posebno u digitalnom sektoru, jačanje regionalne saradnje u polju razvoja infrastrukture i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

"Britanija podržava vašu težnju da se pridružite Evropskoj uniji. Ako odaberete da se pridružite NATO-u i to ćemo podržati. Ujedinjeno Kraljevstvo će ove godine potrošiti 7,5 miliona funti na jačanje vašeg odbrambenog i sigurnosnog sektora, na poboljšanje vašeg pravosuđa i na modernizaciju vaše ekonomije. I planiramo uraditi i više od toga. Ono što tražimo zauzvrat je da se vaši politički lideri ponašaju odgovorno i da poštuju ustavni okvir i vladavinu prava. Neka se ove godine borba za glasove na izborima ne vodi retorikom koja dovodi do podjela, nego zajedničkom odlučnošću da se stvori bolja budućnost za vas i vašu djecu", zaključuje Johnson.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Bla » 09 Feb 2018, 11:08

ma nemoguće :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests