HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Melek » 01 Jul 2022, 16:47

Dobio je sad nick “džudžan” :hm

Image

DRAGAN ČOVIĆ "DŽUDŽAN": "On nije mitološko biće, ali je dobro poznat po svom pustošenju..."

(...) i čišćenju.

U rječniku hercegovačkih izraza EroGag piše da je džudžan ”mitološko biće koje ljeti pohara sve kokošinjce i glavni je uzrok svih poljoprivrednih devastacija desetljećima“. Mnogi će i danas skriveni od hercegovačke žege potrošiti sate mudrujući je li džudžan lasica, tvor ili neka čudna zvjerka za koju svi znaju ali je neuhvatljiva. U političkom smislu malo ko će se u Hercegovini, ali i Bosni dvoumiti pri odgovoru ko je tamošnji džudžan. Barem što se tiče devastacija, političkih kavgi, belaja, blokada i ko zna kakvih li još mutnih radnji.

Dragan Čović nije mitološko biće, ali je vrlo dobro poznat po svom pustošenju i čišćenju. Prvo je čistio Hercegovinu od Muslimana i Srba, a onda je počeo čistiti hercegovačke fabrike, nekadašnje gigante. A onda su na red došli i Hrvati, u kolonama autobusa otisnuo ih je džudžan na čelu HDZ-a ka Hrvatskoj i zapadnoj Evropi. Kako je krenulo uskoro će ta stvarna zvijer imati ozbiljnu konkurenciju u čišćenju kokošinjaca.



No, konstitutivno - legitimni džudžan ovih dana odustao je od borbe da proširi političku teritoriju pod svojom kontrolom. Povukao se iz borbe za Predsjedništvo BiH iako nas već više od decenije teroriše pričom kako je jedino ispravno i moguće da u tom Predsjedništvu sjedi samo on ili Hrvat/ica po njegovom ukusu. Neki su se zaletjeli pa poručili da se prepao ili da je i džudžana stid da opet izgubi. Drugi kalkulišu da je taj neuhvatljivi predator zapravo poslao Borjanu Krišto na megdan jer joj vjeruje, a ako i izgubi mnogo je manja šteta. U slučaju poraza i džudžan i njegova pulenka smjestili bi se u hladovinu Doma naroda, ustvrdit će neki analitičari.

No, istina bi se mogla kriti u nekom drugom grmu. A džudžan je već dokazao koliko zna manipulirati, spletkariti i praviti stupice. Po principu rotacije, nakon Općih izbora u Bosni i Hercegovini buduće Vijeće ministara trebao bi predvoditi neko iz reda hrvatskog naroda. Zna Čović da u Predsjedništvu BiH može kontrolirati dvije ili tri poluge i njima blokirati pocese. S druge strane, u Vijeću ministara te su mu mogućnosti skoro pa neograničene. Tačnije, ograničene su jedino kada ga sila visokog predstavnika zaustavi.

Jasno je da će se postavljati pitanja kako može računati na to da će sa sigurnošću on i njegov HDZ ući u vlast na državnom nivou. Ali, odgovor je jasan - saberite koliko to HDZ nije bio u državnoj vlasti od rata do danas, pa će vam se sve kazati. Još jedna rotacija je džudžanu prilično interesantna u kalkulacijama za buduće terorisanje države i njenih građana.

To je mjesto ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Ono bi također sistemom etno rotacija nakon Srbina i Bošnjakinje moglo imati Hrvata ili Hrvaticu na čelu. Možda baš Borjanu Krišto, osobu od najvišeg Čovićevog povjerenja. Pozicija šefa diplomatije naročito će Čoviću biti interesantna zbog međunarodnog lobiranja za nove talase pregovora o Izbornom zakonu BiH. Uz standardno jake vjetrove zaleđine koje ima u Zagerbu i poziciju šefa bh. diplomatije Čović bi zasigurno imao vrlo snažne poluge moći kojima bi mogao nastaviti svoj put u pokušajima da nas vrati u srednji vijek.



Znao je Čović da protiv Željka Komšića ne može, kao što zna da to neće moći ni Krišto, koja je također osjetila gorčinu poraza od Komšića. Ali je uz vjerovatno sklapanje slagalice u Zagrebu pripremio stupicu za sve one političke snage koje bi nakon izbora trebale da nas povedu ka mirnijim lukama Evropske unije i NATO-a. Dodamo li na odveć poznato destruktivno političko djelovanje hercegovačkog džudžana i njegovu rusofilijsku snagu stanje bi vrlo lako moglo postati apokaliptično. Ne po jedne, druge ili treće, već po sve nas zajedno.

Pitanje je može li se i s kojim pravom očekivati pojava neke nove političke snage u hrvatskom narodu, koja će umjesto retrogradnih blokada vući naprijed za interes svih. Ali Hrvati bi morali konačno da se zamisle hoće li čekati da ih lažni vođa i zaštitnik istrijebi do kraja ili će se probuditi i odgovoriti mu onako kako je zaslužio.

Jer, džudžan u Predsjedništvo neće, ali bi na čelu Vijeća ministara i diplomatije mogao da nas sve skupa devastira u paramparčad.

(NAP)
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Julia-Klara » 01 Jul 2022, 17:29

Nekako mi se cini da je namjerno Borjana kandidat, kako bi mogli kmecati da su im drugi izabrali predstavnika.
Na stranu sto su Posavljaci rekli da nece pozdrati HDZovog kandidata, ko god bio
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by insomnia » 01 Jul 2022, 18:03

Joj Borjana, Zeljka, trebamo i mi Sebiju pa kud puklo da puklo. Za kose bi se treci dan pocupale 😂😂😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42162
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13786 times
Been thanked: 12338 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 01 Jul 2022, 19:29

Jbg zajeba Bakir stvar
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 01 Jul 2022, 20:11

insomnia wrote: 01 Jul 2022, 18:03 Joj Borjana, Zeljka, trebamo i mi Sebiju pa kud puklo da puklo. Za kose bi se treci dan pocupale 😂😂😂
to je tandem...odavno uigrani
neide niti ce ici bez njih dvoje
tako su i MO sjebale
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Melek » 01 Jul 2022, 20:37

U Borjane su sise :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Šabović Adis » 10 Jul 2022, 00:27



:valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2022, 10:46

Jebeš izborni zakon, evo sjajne prilike, baciti ih na pleća i to zauvijek.
Samo zavrnuti Pipu za HZHB i nek sjede uz svijeće. Sav višak struje, ako treba pokloniti drugima.


Image
online

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Ljiljan » 24 Jul 2022, 15:11

"Slobodni smo Vas upitati da li su Vlada FBiH i Parlament FBiH svojom Odlukom o produžetku rada pojedinih termoblokova u Kaknju i Tuzli osigurali dodatnu energiju samo za potrošače/kupce jednog dijela FBiH ili za sve potrošače/kupce u Bosni i Hercegovini."

:D.

Koji su to... Kad je prpa onda daj iz Kaknja i Tuzle, svi smo mi jedno, a da mogu osnovali bi i klozete XБ.
Bosnjacka politika je vec X puta spasavala tu njihovu elektroprivredu i Aluminij na kojem i dan-danas pocivaju sva njihova radna mjesta gdje ekskluzivno rade oni pa ce tako i sad bez sumnje. Koliki je odjek propast Aluminija imala na njihovo iseljavanje iz Mostara i okoline je posebna prica. Tako se vodi rat u miru, jbg...

Usput, poce li im Hrvatska ista davati za Busko?

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Tokmak » 24 Jul 2022, 15:15

Je li se Martinica snašla za novi posao nakon što izbacimo Željka iz fotelje? :ćitire
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2022, 16:57

Ljiljan wrote: 24 Jul 2022, 15:11 "Slobodni smo Vas upitati da li su Vlada FBiH i Parlament FBiH svojom Odlukom o produžetku rada pojedinih termoblokova u Kaknju i Tuzli osigurali dodatnu energiju samo za potrošače/kupce jednog dijela FBiH ili za sve potrošače/kupce u Bosni i Hercegovini."

:D.

Koji su to... Kad je prpa onda daj iz Kaknja i Tuzle, svi smo mi jedno, a da mogu osnovali bi i klozete XБ.
Bosnjacka politika je vec X puta spasavala tu njihovu elektroprivredu i Aluminij na kojem i dan-danas pocivaju sva njihova radna mjesta gdje ekskluzivno rade oni pa ce tako i sad bez sumnje. Koliki je odjek propast Aluminija imala na njihovo iseljavanje iz Mostara i okoline je posebna prica. Tako se vodi rat u miru, jbg...

Usput, poce li im Hrvatska ista davati za Busko?

Ma ne treba im dati, nek potonu. Ionako privređuju od digitalne hajdučije, a to ne može bez struje.
Ja im nikad ništa ne bi dao. Ni komad bahljeta.

Tokmak wrote: 24 Jul 2022, 15:15 Je li se Martinica snašla za novi posao nakon što izbacimo Željka iz fotelje? :ćitire
Ako misliš na Komšića, a u znaku ovog izbornog zakona, budi siguran da on uzima 300.000 glasova ovaj put.
Je, on je populista i šarlantan, ali će uzeti. Znaš i sam zbog čega.

A zanimljivo, odjednom niko od njih više ni ne pominje tog Komšića. Svo to silno apostrofiranje, godinama i godinama, a zapravo im je cilj rušenje BiH, što se vidi i iz priloženog.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2022, 17:07

Predsjednici svih 12 stranaka Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH uputili su danas pismo javnosti i relevantnim predstavnicima međunarodne zajednice u kojem ističu kako ovih dana svjedočimo "iznimno agresivnoj i duboko zabrinjavajućoj retorici bošnjačkog političkog vodstva povodom najava Ureda visokoga predstavnika (OHR) o izmjenama Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona".

Pa i trebaju biti zabrinuti.
Ukoliko je ovo sve istina, ja to nikad ne bih prihvatio, povukao bih potpis iz Daytona i razvalio ostatke ostataka Hrvata. Ništa u Bosni oni ne bi mogli držati duže od dva-tri minuta, maa ne bi im ni NATO tu mogao pomoći, jerbo ih ima mnogo. Nek idu u Hrvatsku, ako im je toliko lijepa.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Taare » 24 Jul 2022, 21:12

Hns? :D.
Udruženje građana ravno lovačkom društvu il udruženju pčelara.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 24 Jul 2022, 21:16

Taare wrote: 24 Jul 2022, 21:12 Hns? :D.
Udruženje građana ravno lovačkom društvu il udruženju pčelara.
jaro,malo je naivno potcjeniti ih.... :ruke
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Taare » 24 Jul 2022, 21:26

Imaju moć ko i neko udruženje ribara.
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by insomnia » 24 Jul 2022, 21:30

Bosnjo je sampion u podcjenjivanju i samozavaravanju. ‘ta ce oni. Pa za heftu help bosnia now
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Taare » 24 Jul 2022, 21:31

Jbo te oni
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by insomnia » 24 Jul 2022, 21:32

Cekaj kad ti koja gardijska osvane u Jablanici pa ces vidjeti sta ce i kako ce
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Taare » 24 Jul 2022, 21:32

Govorim isključivo za hns. Da pamtiš šta je jučer bilo, znao bi da sam pisao da su hrvati najteži mogući protivnik. Lakše je stući srbe neg tu šačicu hrvata
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16211 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Fuddo » 24 Jul 2022, 21:34

insomnia wrote: 24 Jul 2022, 21:32 Cekaj kad ti koja gardijska osvane u Jablanici pa ces vidjeti sta ce i kako ce
Jasta ce
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests