HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 24 Feb 2018, 19:18

Kakve budalaštine....direkt segregacija.

NACIONALNI BROJEVI
Prema prijedlogu iz CIK-a Hrvata nema u Tuzli i Sarajevu, a Bošnjaka u Hercegovini i zapadnoj Bosni

Piše: S. H./Klix.ba
Image

Ključna politička tema o kojoj se danas raspravlja je radni materijal o određivanju broja delegata koji se trebaju birati iz konstitutivnih naroda i reda Ostalih u Dom naroda FBiH, a koji je skrojen u Centralnoj izbornoj komisiji BiH.
Postojeći prijedlog najviše odgovara HDZ-u, a osude postojećeg prijedloga, koji je doduše još uvijek radni materijal, stigle su od većine drugih parlamentarnih stranaka. Neko je predložio da se naprimjer iz Tuzlanskog kantona u Dom naroda FBiH bira ukupno devet delegata, od čega pet Bošnjaka, dva iz reda srpskog naroda i dva iz reda Ostalih. Pored toga predlaže se da se iz HNK bira sedam delegata, od čega pet Hrvata i dva pripadnika srpske nacionalnosti, dok je prijedlog da se iz BPK ne bira nijedan delegat.

Image


I uistinu, kada bi se usvojila odluka kojom se očito "maše" u CIK-u, to bi značilo etnički podijeljenu državu, dirtektno kršenje Ustava i segregaciju. U obrazloženju novonastale situacije predsjednica CIK-a Irena Hadžiabdić je kazala da se zakonski prilikom provođenja izbora ove godine moraju uvažavati rezultati popisa stanovništva iz 2013. godine.

A popis stanovništva kaže da je postojeći prijedlog u vidu radnog materijala, koji u CIK-u, prema riječima Hadžiabdić, ipak neće razmatrati, više nego diskriminirajući.




Popis stanovništva kazuje da u Unsko-sanskom kantonu živi 246 hiljada Bošnjaka, neštvo više od pet hiljada Hrvata, 8.452 pripadnika srpske nacionalnosti i 416 iz reda Ostalih. A prema prijedlogu iz CIK-a u Dom naroda bi se birala tri Bošnjaka, tri Srbina i jedan iz reda Ostalih, dakle bez predstavnika Hrvata.

Posebno je zanimljivi prijedlog za izbor delegata iz Tuzlanskog kantona, gdje prema popisu iz 2013. živi 392 hiljade Bošnjaka, više od 23 hiljade Hrvata, sedam hiljada Srba i 992 iz reda Ostalih.

Kada je riječ o popunjavanju Doma naroda, prijedlog je da se bira pet Bošnjaka, dva iz reda srpskog naroda i dva iz reda Ostalih, dakle bez Hrvata, iako ih u TK živi više od 23 hiljade.

Zatim u SBK prema popisu iz 2013. živi 146 hiljada Bošnjaka i 97 hiljada Hrvata, a prijedlog je da se u Dom naroda bira jedan Bošnjak i 4 Hrvata.

U HNK prema popisu živi 92 hiljade Bošnjaka, 118 hiljada Hrvata i nešto više od 6 hiljada pripadnika srpske nacionalnosti. Shodno tome u radnom materijalu u CIK-u je predloženo da se u Dom naroda bira pet Hrvata i dva pripadnika iz reda srpskog naroda. U Zapadnohercegovačkom kantonu biraju se samo Hrvati.

Popis stanovništva kaže da je u Kantonu Sarajevo nastanjeno 346 hiljada Bošnjaka, nešto više od 17 hiljada Hrvata, 13.300 pripadnika srpske nacionalnosti, i 2.631 iz reda Ostalih. A prijedlog je da se u Dom naroda FBiH biraju četiri Bošnjaka, pet pripadnika srpske nacionalnosti i tri iz reda Ostalih.

U Kantonu 10 se prema prijedlogu biraju dva Hrvata i četiri pripadnika iz reda srpskog naroda, a popis kaže da u tom kantonu živi 8 hiljada Bošnjaka, 64 hiljade Hrvata i 10 hiljada pripadnika srpske nacionalnosti.

Mnogo nelogičnosti i diskriminacije u postojećem prijedlogu zabrinjava, bez obzira na poruke iz CIK-a da se takav prijedlog za sada neće razmatrati, ali je očito da postoje jake snage koje žele ovu zemlju etnički dijeliti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 24 Feb 2018, 19:21

Sve opozicione stranke vec pripremaju nevidjene proteste....

... nemojte rec da nisam rekao .....


https://faktor.ba/vijest/zakljuci-sdp-a ... ste-285351
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 19:40

Evo malo nacionalnih brojeva:
Iz opstine (H)Livno u posljednjih deset godina iselilo se 20.000 hrvata. (izvor,jaran u mene,fratar)
Iz opstine (H)Livno u psljednjoj (2017.)godini iselilo se 200 bosnjaka,umrlo 77,rodilo se 12.(izvor,jaran u mene,hodza)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2018, 19:57

storm wrote: 24 Feb 2018, 19:18 Kakve budalaštine....direkt segregacija.

NACIONALNI BROJEVI
Prema prijedlogu iz CIK-a Hrvata nema u Tuzli i Sarajevu, a Bošnjaka u Hercegovini i zapadnoj Bosni

Piše: S. H./Klix.ba
Image

Ključna politička tema o kojoj se danas raspravlja je radni materijal o određivanju broja delegata koji se trebaju birati iz konstitutivnih naroda i reda Ostalih u Dom naroda FBiH, a koji je skrojen u Centralnoj izbornoj komisiji BiH.
Postojeći prijedlog najviše odgovara HDZ-u, a osude postojećeg prijedloga, koji je doduše još uvijek radni materijal, stigle su od većine drugih parlamentarnih stranaka. Neko je predložio da se naprimjer iz Tuzlanskog kantona u Dom naroda FBiH bira ukupno devet delegata, od čega pet Bošnjaka, dva iz reda srpskog naroda i dva iz reda Ostalih. Pored toga predlaže se da se iz HNK bira sedam delegata, od čega pet Hrvata i dva pripadnika srpske nacionalnosti, dok je prijedlog da se iz BPK ne bira nijedan delegat.

Image


I uistinu, kada bi se usvojila odluka kojom se očito "maše" u CIK-u, to bi značilo etnički podijeljenu državu, dirtektno kršenje Ustava i segregaciju. U obrazloženju novonastale situacije predsjednica CIK-a Irena Hadžiabdić je kazala da se zakonski prilikom provođenja izbora ove godine moraju uvažavati rezultati popisa stanovništva iz 2013. godine.

A popis stanovništva kaže da je postojeći prijedlog u vidu radnog materijala, koji u CIK-u, prema riječima Hadžiabdić, ipak neće razmatrati, više nego diskriminirajući.




Popis stanovništva kazuje da u Unsko-sanskom kantonu živi 246 hiljada Bošnjaka, neštvo više od pet hiljada Hrvata, 8.452 pripadnika srpske nacionalnosti i 416 iz reda Ostalih. A prema prijedlogu iz CIK-a u Dom naroda bi se birala tri Bošnjaka, tri Srbina i jedan iz reda Ostalih, dakle bez predstavnika Hrvata.

Posebno je zanimljivi prijedlog za izbor delegata iz Tuzlanskog kantona, gdje prema popisu iz 2013. živi 392 hiljade Bošnjaka, više od 23 hiljade Hrvata, sedam hiljada Srba i 992 iz reda Ostalih.

Kada je riječ o popunjavanju Doma naroda, prijedlog je da se bira pet Bošnjaka, dva iz reda srpskog naroda i dva iz reda Ostalih, dakle bez Hrvata, iako ih u TK živi više od 23 hiljade.

Zatim u SBK prema popisu iz 2013. živi 146 hiljada Bošnjaka i 97 hiljada Hrvata, a prijedlog je da se u Dom naroda bira jedan Bošnjak i 4 Hrvata.

U HNK prema popisu živi 92 hiljade Bošnjaka, 118 hiljada Hrvata i nešto više od 6 hiljada pripadnika srpske nacionalnosti. Shodno tome u radnom materijalu u CIK-u je predloženo da se u Dom naroda bira pet Hrvata i dva pripadnika iz reda srpskog naroda. U Zapadnohercegovačkom kantonu biraju se samo Hrvati.

Popis stanovništva kaže da je u Kantonu Sarajevo nastanjeno 346 hiljada Bošnjaka, nešto više od 17 hiljada Hrvata, 13.300 pripadnika srpske nacionalnosti, i 2.631 iz reda Ostalih. A prijedlog je da se u Dom naroda FBiH biraju četiri Bošnjaka, pet pripadnika srpske nacionalnosti i tri iz reda Ostalih.

U Kantonu 10 se prema prijedlogu biraju dva Hrvata i četiri pripadnika iz reda srpskog naroda, a popis kaže da u tom kantonu živi 8 hiljada Bošnjaka, 64 hiljade Hrvata i 10 hiljada pripadnika srpske nacionalnosti.

Mnogo nelogičnosti i diskriminacije u postojećem prijedlogu zabrinjava, bez obzira na poruke iz CIK-a da se takav prijedlog za sada neće razmatrati, ali je očito da postoje jake snage koje žele ovu zemlju etnički dijeliti.

Bio je taj papir, ali nema veze.
Neće to proći, jer je glupo da iz HNK, Bošnjaci nemaju nijednog predstavnika, a ima ih 40%.
Ili iz SBK, gdje je Bošnjaka 70%, a dobit će jednog ili dva predstavnika.
Posebna je priča, da ako iz ZHK ima 4 poslanika Hrvata, to znači da ide poslanik na oko 23.000 Hrvata, pa mi zanimljivo, kako onda to da ni TZ ni ZE, ni SA Hrvati nemaju pravo, na svoje delegate.

Pametnije bi im bilo da pogledaju onu statistiku iz Katoličke crkve.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by storm » 24 Feb 2018, 20:01

Krokodil Behko wrote: 24 Feb 2018, 19:57


Bio je taj papir, ali nema veze.
Neće to proći, jer je glupo da iz HNK, Bošnjaci nemaju nijednog predstavnika, a ima ih 40%.
Ili iz SBK, gdje je Bošnjaka 70%, a dobit će jednog ili dva predstavnika.
Posebna je priča, da ako iz ZHK ima 4 poslanika Hrvata, to znači da ide poslanik na oko 23.000 Hrvata, pa mi zanimljivo, kako onda to da ni TZ ni ZE, ni SA Hrvati nemaju pravo, na svoje delegate.

Pametnije bi im bilo da pogledaju onu statistiku iz Katoličke crkve.
Da da ....vidio sam na prethodnoj stranici
Obespraviti Bošnjake u hercegovini....a Hrvate van te iste hercegovine i ne smatraju "pravim" hrvatima :rol
Papirnati UZP
kakvi četnici, jna, ovi oni.....ništa nije ubilo u pojam Hrvate kao HDZ.....što u BIH, što u HR...totala šteta
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:20

Ma, sve je ovo jedna velika budalastina i podvala.Kakvi hrvati,kakvi bosnjaci, ljudi odose,ostaje samo pustolovina.

p.s.
Odose jedni za njima drugi
U nizu dugom selidba traje
Kolibe prazne stakori glodju
A crvi tuzne rastacu staje
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 24 Feb 2018, 20:24

KOMESAR wrote: 24 Feb 2018, 20:20 Ma, sve je ovo jedna velika budalastina i podvala.Kakvi hrvati,kakvi bosnjaci, ljudi odose,ostaje samo pustolovina.

p.s.
Odose jedni za njima drugi
U nizu dugom selidba traje
Kolibe prazne stakori glodju
A crvi tuzne rastacu staje
Ovo je definitvno....depopulacija odredjenih regija,podrucja.....
Tukne na Sorosa.... pa vi.... kako god ....
Ovo je najavljeno jos za vrjeme Obamine administracije .....ne kao zvanican stav ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by gaga » 24 Feb 2018, 20:33

Hrvati se pozivaju o nekakvoj konstitutivnosti naroda.Komunisticka je to konstrukcija koju je jos Lenjin upotrijebljavao.Htvati konstitutivni,a kada se obiljezava 25. novembar u BiH kao praznik koji govori o tim osnovama konstitutivnosti naroda,onda oni to ne obiljezavaju.Kakva konstitutivnost i trice,proslo je to.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:39

Pasaga wrote: 24 Feb 2018, 20:24
KOMESAR wrote: 24 Feb 2018, 20:20 Ma, sve je ovo jedna velika budalastina i podvala.Kakvi hrvati,kakvi bosnjaci, ljudi odose,ostaje samo pustolovina.

p.s.
Odose jedni za njima drugi
U nizu dugom selidba traje
Kolibe prazne stakori glodju
A crvi tuzne rastacu staje
Ovo je definitvno....depopulacija odredjenih regija,podrucja.....
Tukne na Sorosa.... pa vi.... kako god ....
Ovo je najavljeno jos za vrjeme Obamine administracije .....ne kao zvanican stav ....
Moji izvori kazu da ce u Bosnu i Hercegovinu preseliti Jevreje iz Izraela.Ovo je samo trasiranje tog projekta.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 24 Feb 2018, 20:41

Njima je dozvoljeno da se vrate u Spaniju....dok Muslimanima nije.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:41

gaga wrote: 24 Feb 2018, 20:33 Hrvati se pozivaju o nekakvoj konstitutivnosti naroda.Komunisticka je to konstrukcija koju je jos Lenjin upotrijebljavao.Htvati konstitutivni,a kada se obiljezava 25. novembar u BiH kao praznik koji govori o tim osnovama konstitutivnosti naroda,onda oni to ne obiljezavaju.Kakva konstitutivnost i trice,proslo je to.
Nemoj se jos i ti sekirati za njih! Malo im HDZ brige.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:43

Pasaga wrote: 24 Feb 2018, 20:41 Njima je dozvoljeno da se vrate u Spaniju....dok Muslimanima nije.
Eto,oni su se svakako vratili!?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:45

HS I HDZ '90 ŽUSTRO PROTIV PRIJEDLOGA CIK-a: "Čović želi iskasapiti hrvatsko političko i fizičko biće"!

O cemu ovi pricaju ,a sjede s Covicem u tom nekakvom udruzenju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 24 Feb 2018, 20:49

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Pasaga » 25 Feb 2018, 06:21

KOMESAR wrote: 24 Feb 2018, 20:45 HS I HDZ '90 ŽUSTRO PROTIV PRIJEDLOGA CIK-a: "Čović želi iskasapiti hrvatsko političko i fizičko biće"!

O cemu ovi pricaju ,a sjede s Covicem u tom nekakvom udruzenju.
Image


... zeljeni prjedlog seperatista .....novog izbornog zakona.. :oklagija :oklagija
.. mozel se o ovom diskutovati .... :puca
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 25 Feb 2018, 12:28

NE-OKRECI-SE-tabla.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KOMESAR » 26 Feb 2018, 21:08

forum_mladih_SDP.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15119
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 959 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Tokmak » 28 Feb 2018, 11:31

Čović na Twitteru: Ovo je veliki dan za moju zemlju BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović na Twitteru je objavio fotografiju i napisao kako je danas veliki dan za njegovu zemlju BiH.

"Čekajući naše europske prijatelje Jean-Claudea Junckera, Federicu Mogherini i Johannes Hahna da preuzmu odgovore na pitanja Europske komisije. Zajedno za europsku Bosnu i Hercegovinu", stoji u opisu fotografije Dragana Čovića.
Podsjećamo, u BiH danas stižu Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije, Federica Mogherini, visoka predstavnica za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Europske komisije, Johannes Hahn, komesar Europske unije (EU) za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, te šef delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU Lars-Gunnar Wigemark.

http://www.pogled.ba/clanak/covic-na-tw ... bih/136207
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Veca » 28 Feb 2018, 18:30

:bua
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2018, 20:11

Lekcija patriotizma vojnika Zorana Pranjića iz Tuzle


Image

BIH.ba portal nedavno je nagradio nekoliko navijača koji su ustali u sred noći kako bi gledali utakmice reprezentacije BiH. Jedna od nagrada otišla je u Tuzlu, navijaču Zoranu Pranjiću.

Zoranu je na poklon stigao navijački šal sa natpisom „Jedna si jedina“, a niko nije ni slutio kako ovaj pripadnik Oružanih snaga BiH na svojoj ruci ima istetovirane upravo ove iste riječi uz koje je upisan 13.10.2013. – datum plasmana Zmajeva na Svjetsko prvenstvo, javlja portal BiH.ba.

Katolička krunica sa natpisom “Jedna si jedina”

Pranjić, inače katolik, u svom vlasništvu ima i katoličku krunicu na kojoj piše „Jedna si jedina“ uz opet upisan datum plasmana BiH na Svjetsko prvenstvo, njegovo ime, naziv BHF…

''Cijeli život sam sa pokojnim ocem Ivom pratio utakmice svih reprezentacija BiH koje su u našem domu bile poput državnog praznika. Utakmice nogometne reprezentacije uvijek su bile nešto posebno. Sa posebnim ponosom pamtim početke reprezentacije BiH kada su igrali Katana, Konjić, Glavaš, Dedić… Mom pokojnom ocu je jedna od najvećih želja bila da doživi naš plasman na veliko takmičenje, ali nažalost preminuo je 2009. godine i to nije doživio'', priča za BIH.ba Zoran Pranjić i objašnjava otkud tetovaža na njegovoj ruci.

Žao mi je što moj otac nije doživio plasman BiH na veliko takmičenje

''Koliko sam bio sretan zbog plasmana na Svjetsko prvenstvo, toliko sam bio tužan što moj otac to nije doživio. Želio sam da to na neki način ovjekovječim i na mojoj lijevoj ruci, onoj bliže srcu, sam istetovirao datum našeg plasmana i naziv naše prve himne „Jedna si jedina“. Nakon toga od prijatelja iz Stoca dobio sam i katoličku krunicu sa istim datumom i tekstom. Uspomena je to i na naša tri navijača koja su poginula na povratku iz Litvanije'', govori Zoran.

U svom tuzlanskom domu sa šalom koji je dobio u nagradnoj igri BIH.ba portala

Ne krije kako ga je reprezentacija BiH znala baciti i u depresiju, ali mu napraviti i probleme na poslu.

Tog 13. oktobra 2013. godine bio je najveći islamski praznik Bajram i ja sam kao katolik taj dan trebao stražariti u OS BiH jer su moje kolege muslimani bili slobodni. Jedva sam uvjerio svoje šefove da me puste da gledam utakmicu. Srećom znali su koliko volim utakmice reprezentacije i pustili me, a sve ostalo postala je legenda.

Pranjić od 1995. godine piše rezultate svih utakmica reprezentacije BiH, a kompletnu priču čitajte na portalu BiH.ba.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA, immuno and 16 guests