Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 20:28

KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:25
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 19:57 Ako je do saradnje sa Praljkom, onda se lako moze izvesti I dokazati da su apsolutno svi ljudi u takozvanoj Herceg-Bosni suradjivali sa Praljkom I ostalim presudjenim ratnim zlocincima u manjoj ili vecoj mjeri.

To nas vodi u pomalo katastroficne vode. Za ratni zlocin moras osuditi vodje UZP-a I one koji su direktno ucestvovali u ratnom zlocinu.

Za ostale koji su saradjivali mogu se pokretati privatne tuzbe ako se za to steknu uslovi.

Pritom, ne sporim da mozda ima dokaza za ratni zlocin I protiv Covica, ali to je pravno pitanje I mora lezati na cvrstim dokazima. Ovaj papir nije dokaz za ratni zlocin, ali jeste dobra podrska za privatnu tuzbu.
Covic je komandovao proizvodnjom bodljikave zice,to pouzdano znam i ja,jer su me njom vezali.
Proizvodnja bodljikave zice nije ratni zlocin. Vezanje bodljikavom zicom jeste, ali to Covic nije radio, ili mu nije dokazano da je radio.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by KOMESAR » 11 Dec 2017, 20:30

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 20:28
KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:25
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 19:57 Ako je do saradnje sa Praljkom, onda se lako moze izvesti I dokazati da su apsolutno svi ljudi u takozvanoj Herceg-Bosni suradjivali sa Praljkom I ostalim presudjenim ratnim zlocincima u manjoj ili vecoj mjeri.

To nas vodi u pomalo katastroficne vode. Za ratni zlocin moras osuditi vodje UZP-a I one koji su direktno ucestvovali u ratnom zlocinu.

Za ostale koji su saradjivali mogu se pokretati privatne tuzbe ako se za to steknu uslovi.

Pritom, ne sporim da mozda ima dokaza za ratni zlocin I protiv Covica, ali to je pravno pitanje I mora lezati na cvrstim dokazima. Ovaj papir nije dokaz za ratni zlocin, ali jeste dobra podrska za privatnu tuzbu.
Covic je komandovao proizvodnjom bodljikave zice,to pouzdano znam i ja,jer su me njom vezali.
Proizvodnja bodljikave zice nije ratni zlocin. Vezanje bodljikavom zicom jeste, ali to Covic nije radio, ili mu nije dokazano da je radio.
Nije radio,ali je znao da njom vezu logorase.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 20:31

KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:30
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 20:28
KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:25
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 19:57 Ako je do saradnje sa Praljkom, onda se lako moze izvesti I dokazati da su apsolutno svi ljudi u takozvanoj Herceg-Bosni suradjivali sa Praljkom I ostalim presudjenim ratnim zlocincima u manjoj ili vecoj mjeri.

To nas vodi u pomalo katastroficne vode. Za ratni zlocin moras osuditi vodje UZP-a I one koji su direktno ucestvovali u ratnom zlocinu.

Za ostale koji su saradjivali mogu se pokretati privatne tuzbe ako se za to steknu uslovi.

Pritom, ne sporim da mozda ima dokaza za ratni zlocin I protiv Covica, ali to je pravno pitanje I mora lezati na cvrstim dokazima. Ovaj papir nije dokaz za ratni zlocin, ali jeste dobra podrska za privatnu tuzbu.
Covic je komandovao proizvodnjom bodljikave zice,to pouzdano znam i ja,jer su me njom vezali.
Proizvodnja bodljikave zice nije ratni zlocin. Vezanje bodljikavom zicom jeste, ali to Covic nije radio, ili mu nije dokazano da je radio.
Nije radio,ali je znao da njom vezu logorase.
Pa to je znalo vjerovatno desetine hiljada ljudi u takozvanoj Herceg-Bosni.

Treba li sada sve njih da optuzimo za ratni zlocin?
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by KOMESAR » 11 Dec 2017, 20:33

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 20:31
KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:30
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 20:28
KOMESAR wrote: 11 Dec 2017, 20:25

Covic je komandovao proizvodnjom bodljikave zice,to pouzdano znam i ja,jer su me njom vezali.
Proizvodnja bodljikave zice nije ratni zlocin. Vezanje bodljikavom zicom jeste, ali to Covic nije radio, ili mu nije dokazano da je radio.
Nije radio,ali je znao da njom vezu logorase.
Pa to je znalo vjerovatno desetine hiljada ljudi u takozvanoj Herceg-Bosni.

Treba li sada sve njih da optuzimo za ratni zlocin?
Ne pratis!
U Sokolu su proizvodili bodljikavu zicu iskljucivo za te namjene.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 20:39

Razumijem ja sve to, ali to su radili jer im je tako naredjeno od politickih I vojnih vodja.

U kolikoj mjeri jedan civil moze da u ratnim uslovima odbije da radi sta mu je naredjeno od zlocinackih umova?

Nemam nikakvu namjeru da dovodim u paralelu Covica i Oskara Sindlera.

Ali da podsjetim da je i Oskar Sindler imao zatvorenike Jevreje na prinudnom radu, radio razne poslovno i moralno sumnjive stvari u nacistickom rezimu i da je bio clan Hitlerove partije.

Ratni zlocin je veoma precizno definisana stvar. Covic mozda ima moralnu odgovornost za ratna zbivanja, ali mnogi ljudi manji od Covica su radili moralno upitne stvari koje su bile proizvod vremena, a da nisu cinili ratne zlocine.

Ne mozemo sada svakoga suditi za ratne zlocine, jer onda stvarno ne vidim da postoji bilo koji nacin da Bosna takvo nesto prezivi. Ako ljudi imaju osnova da i takve pojedince tuze za odstetu, to je, naravno, kao i u svakoj drugoj drzavi na svijetu, OK.

Covic kao politicar danas je druga prica.
Last edited by Socrates on 11 Dec 2017, 21:03, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Mohr » 11 Dec 2017, 20:59

Ostojić: Praljku se moraju oduzeti vojna odličja

“Naravno da to treba napraviti, to je zakon. Svi koji su osuđeni nemaju pravo na odličja, čekamo to”, rekao je potpredsjednik SDP-a i zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Rajko Ostojić odgovarajući na pitanje treba li Slobodanu Praljku, generalu Hrvatske vojske pravomoćno osuđenom za ratne zločine, oduzeti odličja koja su mu dodijeljena (Televizija N1).

Činjenica je da Slobodan Praljak, pravomoćno osuđen zbog ratnih zločina počinjenih tijekom rata u Bosni i Hercegovini, ne može zadržati vojna odličja. Propisano je to Zakonom o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske, odnosno Pravilnikom o odlikovanjima i priznanjima.

Predmetni zakon u svom 38. članku propisuje da će “potonje odredbe u svezi s postupkom i razlozima za oduzimanje odlikovanja biti utvrđene u Pravilniku o odlikovanjima i priznanjima”. U 16. članku Pravilnika je, pak, propisano da Državno povjereništvo za odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske mora predložiti oduzimanje odličja za sve osobe koje su pravomoćno osuđene na bezuvjetnu kaznu zatvora od najmanje tri godine.

Za sam čin oduzimanja odlikovanja, odnosno za dostavljanje odluke članovima obitelji osobe kojoj je odličje oduzeto zadužen je Odjel za odlikovanja i priznanja Ureda Predsjednice Republike Hrvatske.



Da čovjek sad bude još i ironično-sarkastično-ciničan, pa da se osvrne na to milozvučno, prastaro hrvatsko ime Slobo/a :p Doduše, i Njofrin ratni savjetnik za humanitarna pitanja se tako zvao, preziv'o se dr. Lang... Ništa neobično dakle :cudi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 21:05

Plenki I Kolinda na potezu.

I dalje zamajavati hrvatsku javnost ili postovati zakon? :hm
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Venera » 11 Dec 2017, 21:15

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 21:05 Plenki I Kolinda na potezu.

I dalje zamajavati hrvatsku javnost ili postovati zakon? :hm
koji zakon ? :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Melek » 11 Dec 2017, 21:16

Ironija je to sve skupa do jaja.. a svako od tih bandita je bio originalan na svoj nacin.. sta reci..

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 21:16

statebriga wrote: 11 Dec 2017, 21:15
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 21:05 Plenki I Kolinda na potezu.

I dalje zamajavati hrvatsku javnost ili postovati zakon? :hm
koji zakon ? :kafa
Procitaj Mohrov post, pa opet pitaj isto pitanje. :p
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Venera » 11 Dec 2017, 21:23

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 21:16
statebriga wrote: 11 Dec 2017, 21:15
Socrates wrote: 11 Dec 2017, 21:05 Plenki I Kolinda na potezu.

I dalje zamajavati hrvatsku javnost ili postovati zakon? :hm
koji zakon ? :kafa
Procitaj Mohrov post, pa opet pitaj isto pitanje. :p
mah, nakon pokusaja minute cutnje u HR Saboru, privatne sahrane i komemoracije, im nece smetati :hihi

HR treba uvesti zakon protiv slavljenja vlastitih ratnih zlocinaca , kao sto je ucinila Dojcland :kafa

Srbija radi isti problem, ali nije clanica EU , ali ima jako dobar lobi , bolji od hrvatskog, a bosnjacki lobi ne postoji :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Socrates » 11 Dec 2017, 21:24

Ne bih ja rekao da bosnjacki lobi ne postoji, ali je neformalan.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Venera » 11 Dec 2017, 21:29

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 21:24 Ne bih ja rekao da bosnjacki lobi ne postoji, ali je neformalan.
da, upravo sam aludirala na nepostojanje formlanog bosnjackog lobija :kafa

od nefomrmlanog nema puno nafake
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Venera » 11 Dec 2017, 22:37

Paljenje svijeća za žrtve zločina počinjenih u BiH
'Inicijativa mladih za ljudska prava organizira paljenje svijeća za žrtve zločina počinjenih od strane pripadnika HVO-a i HV-a u Bosni i Hercegovini, žrtve nad kojima su zločine planirali i počinili oni koji su djelovali u ime naše Republike i time njezino ime zloupotrijebili i osramotili'

'Minuta šutnje u Saboru za ratnog zločinca. Minuta šutnje u nizu gradskih skupština za ratnog zločinca. Plakat i svijeće na centralnom zagrebačkom gradskom trgu za ratnog zločinca. Komemoracija u koncertnoj dvorani za ratnog zločinca. Besplatan prijevoz za odavanje počasti ratnom zločincu.

Ove i ovakve situacije posljednja dva tjedna opisuju hrvatsku društvenu i političku stvarnost.

Inicijativa mladih za ljudska prava organizira paljenje svijeća za žrtve zločina počinjenih od strane pripadnika HVO-a i HV-a u Bosni i Hercegovini, žrtve nad kojima su zločine planirali i počinili oni koji su djelovali u ime naše Republike i time njezino ime zloupotrijebili i osramotili.

Ovim aktom želimo pokazati suosjećanje sa žrtvama i uputiti im sućut. Dodatno, želimo preživjelima i obiteljima stradalih dati do znanja da društvo u Hrvatskoj nije jedinstveno u slavljenju ratnih zločinaca i ratnih zločina. Želimo im pokazati da u Hrvatskoj postoje i oni koji će neumorno zahtjevati od svojih institucija da zločine počinjene u ime i za račun naše Republike, odnosno od strane snaga pod njezinom kontrolom, treba priznati i osuditi, osuđujući istovremeno i politiku koja je do njihovih stradanja dovela.

Pozivamo sve sugrađanke i sugrađane da nam se pridruže u odavanju počasti žrtvama u ponedjeljak, 11. prosinca od 17 do 18 sati na Trgu Francuske republike u Zagrebu', navodi se u pozivu Inicijative.

Danas u podne, podsjetimo, u Zagrebu se održava komemoracija za Slobodana Praljka.
:aplauzz
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2017, 23:45

Socrates wrote: 11 Dec 2017, 20:39 Nemam nikakvu namjeru da dovodim u paralelu Covica i Oskara Sindlera.

Ali da podsjetim da je i Oskar Sindler imao zatvorenike Jevreje na prinudnom radu, radio razne poslovno i moralno sumnjive stvari u nacistickom rezimu i da je bio clan Hitlerove partije.

Sindler je imao i svoju listu, pa je makar nekima pomogao, a za Čovića to još uvijek niko nije rekao.
Znam za čuvara srpskog konc logora u Batkovićima, a koji je podosta pomogao logorašima, pa vjerujem i da bi to mogao učiniti direktor neke kompanije, zar ne?


Osim toga, ja sam već ponudio rješenje za to.
Fino nek se okupe, pa nek tuže kompaniju i nek traže odštete tačno onoliko koliko ona vrijedi.
Nije ot jedina kompanija koja je tako radila. Radili su i ostali, uključujući tu i Aluminijski kombinat.
Fino ih tužiti i oteti im kompanije, pa nek im ćaća njihov finansira tu terorističku organizaciju.

Što se tiče ovih u Hrvatskoj, obzirom na objavljene stenograme, tužiti Miroslava Tuđmana, zbog klevete, nanošenja ljage i svega ostalog na našu zemlju, narod, rukovodstvo, armiju.. Uzeti mu sve do poslednje pare. Ološ nikako da objasni kako to postoje stenogrami o svemu, samo ne o onome što on insinuira.

Tužiti oba HDZ-a pred evropskim sudom za ljudska prava i tražiti proglašenje istih za terorističke organizacije i zabraniti im rad. Obzirom na obilati materijal iz Haaga, ovo zadnje je sasvim izvjesno.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Mohr » 12 Dec 2017, 12:54

KOLINDA GRABAR-KITAROVIĆ dala je odgovor na pitanje koje se već par dana poteže društvenim mrežama i medijima.

Index je prije nekoliko dana poslao upit Uredu predsjednice, no kao i više puta dosad, odgovor nismo dobili. Zanimalo nas je upravo to - hoće li predsjednica generalima koji su pravomoćno osuđeni za ratni zločin oduzeti odličja.

"Ti su ljudi dobili odličja za obranu od velikosrpske agresije i ja im ta odličja neću oduzimati. Praksa se dosad nije primjenjivala, osim u slučaju odluka domaćeg zakonodavstva", rekla je Kolinda pred novinarima jutros u Bjelovaru.

Novinari su je pitali i zašto nije bila na komemoraciji Praljku, na što je ona odgovorila kako se država vodi razumom, a ne emocijama.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by KOMESAR » 12 Dec 2017, 15:28

Imam veliku kolicinu malih bocica ,za poklonit.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37887
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Pasaga » 12 Dec 2017, 17:11

BEHKO .....

Pisah ovde ,bas ovo sto ti napomenu u jednom pasusu...zadnjem .
Zar to nebi bila obaveza CIKA?

:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by KOMESAR » 12 Dec 2017, 17:23

"Vlado Santic je vojnik i necemo sad odgovarati za vojnike koji su po nalogu Tudjmana predali linije cetnicima i doveli u opasnost gradjane Bihaca.
Obzirom da pripadnici ARBIH nisu ubijali civile, sad se progone i hapse sto smo se branili i ubijali agresorske vojnike, a sve sa ciljem da se izjednaci, zrtva i agresor..
Za pocinjeni zlocin mora svako da odgovara, ali zlocin nad civilima, a nije zlocim ubiti neprijateljskig vojnika.."

Omer Hamic
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Presuda šefovima zloglasne Herceg Bosne

Post by Krokodil Behko » 12 Dec 2017, 17:26

Pasaga wrote: 12 Dec 2017, 17:11 BEHKO .....

Pisah ovde ,bas ovo sto ti napomenu u jednom pasusu...zadnjem .
Zar to nebi bila obaveza CIKA?

:123

Šta je cika?
Jel misliš na centralnu izbornu komisiju?
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests