Zašto je važno biti Bosanac?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 09:50

Jesmo li mi uopće svjesni da ljudi u svijetu skaču iz svemira, dok nama vjerske vođe, kvaziakademici i raznorazni samozvani eksperti drže lekcije iz historije? Iako je već prije 20 godina međunarodno priznata kao nezavisna i suverena, o Bosni i Hercegovini danas ne možemo govoriti kao o modernoj državi svih njenih građana, a njena multinacionalnost je smiješna.

Kako jedna država može imati tri različita konstitutivna naroda, odnosno nacije, a da pri tome svaki od tih naroda priča istim jezikom, čija je (južno)slavenska komponenta dominantna, te osim u vjerskom, ne razlikuju se u historijskom, kulturnom i tradicionalnom smislu; iste su boje kože i žive na istoj teritoriji?!

Da su se u ovu zemlju u značajnoj mjeri ikada doselili etnički Srbi ili etnički Hrvati, ili da su Bošnjaci, odnosno bosanski muslimani, neslavenskoga porijekla, nema historijskih dokaza. Ako bismo odstranili ideološka opredjeljenja, slobodno bismo mogli govoriti o jedinstvenoj etničkoj pripadnosti stanovnika Bosne i Hercegovine, čak znatno homogenijoj od mnogih europskih nacija.

Po svome uređenju republičkoga karaktera, iako ne funkcionira kao republika, s obzirom na složenost jedinica na koje je podijeljena, Bosna i Hercegovina je jedinstvena u svijetu. Ni u kojem smislu se ne može porediti sa drugima, recimo sa Belgijom (koja nema belgijsku naciju), kao što neki pokušavaju, ili sa Švicarskom, u kojoj stvarno žive 3 naroda, koji pričaju tri različita jezika, drugačiji po tradiciji i kulturi jedni od drugih, a ipak se svi osjećaju Švicarcima, a ne Italijanima, Francuzima ili Nijemcima.

Zašto se onda stanovnici Bosne i Hercegovine osjećaju Bošnjacima, Srbima i Hrvatima, a ne Bosancima (samo skraćujem od Bosancima i Hercegovcima i bit će tog skraćivanja u daljem tekstu)? Kako mogu posjedovati bosanskohercegovačko državljanstvo, a kao stranci negirati državnost te iste Bosne i Hercegovine?

Image
Osviješteni Bošnjak u akciji ispiranja mozga svim Bošnjacima

Programi nacionalnih emancipacija, kao i njihove teritorijalne i državne pretenzije, dovele su nas do snažnoga rivalstva i konflikata. Svijet nas ne respektira. Država nam ne uživa veliki ugled i nema pravo na autoritativan položaj u cjelokupnoj međunarodnoj javnosti. Zato je važno okrenuti se budućnosti.

Zagovornici bošnjaštva su se naročito razletjeli pred popis, na brzinu formirajući pokret, koji će interpretirati njihovu novu teoriju „Zašto je važno biti Bošnjak?”, jer ovoga puta su prvenstveno „ugroženi” od vlastitih sunarodnika, Bosanaca. Po pisanju medija i djelovanju bošnjačkih političara, koji su toliko „brižni” za svoj bošnjački narod, opet je na djelu „zamka“, „zavjera protiv Bošnjaka”, skuhana u nekoj stranoj kuhinji i servirana baš njima.

Je li im jasno da je preimenovanjem Muslimana u Bošnjake, bez obzira jesu li Bosanci ili nisu (važno je da su muslimani), došlo do terminološke diferencijacije, pogubne za one koji su rođeni u Bosni i Hercegovini i koji se osjećaju Bosancima, a svoju domovinu ne gledaju samo kao teritorijalnu odrednicu.

Ako je u vremenu agresije bilo nemoguće sprovesti referendum kako bi se zamijenio „diskriminatorni termin Musliman“, pitanje ovakve identifikacije je bilo moguće poslije. Da taj arhaični izraz svim muslimanima u Bosni ne odgovara, upravo pokazuje bojaznost, koja dolazi iz bošnjačkih krugova: „Šta će se desiti ukoliko se stanovništvo islamske vjeroispovijesti podijeli?“ Oni su tek sada sjetili da o tome povedu računa!
Bošnjaci koji tvrde da su se borili za bošnjačku nacionalnost, narod, vjeru i državu, uopće nisu svjesni svoje greške, jer na taj način izjavljuju da se nisu branili od agresora, već skupa sa njim ratovali. Armija Bosne i Hercegovine, bar na početku, nije bila čisto bošnjačka, a bilo je i takvih koji su mislili da će promjenom naziva Musliman u Bošnjak rat prestati. Oba termina – Bošnjak i Musliman, apsolutno isto znače i za ovih 19 godina se u tome smislu ništa nije promijenilo.

Ima Bošnjaka, koji, da li iz neznanja ili smišljene političke propagande, nastoje promovirati i izjednačiti odrednicu Bošnjak sa Bosanac. Neki podvaljuju kako među Bošnjacima ima pripadnika svih religija, pa nađoše i dva posto budista. Ima ih koji ljuto traže od svih, da prihvate termin „Bošnjak“ i „vrate se svojim korijenima“, a ima i onih koji Bosancima poručuju da su utopisti, prijete im i opominju ih hadisima. Elem, Bosanci će u džehennem, a Bošnjaci u džennet!

Podsjetimo se da je historičar jezika i književnosti, Alija Isaković, na Svebošnjačkom saboru iz 1993. godine govorio: ”Bosanac je svako ko je rođen u Bosni i Hercegovini, a Bošnjak je sinonim za ono što je do sada imenovano riječju Musliman“, a Tunjo Filipović i ovih dana ponavlja: „Svaki Bošnjak može biti Bosanac, a svaki Bosanac ne mora da bude Bošnjak“, što opet potvrđuje tezu da je Bošnjak ustvari musliman.

Bošnjaci, kao najbrojniji, morali bi biti svjesni da su najodgovorniji za budućnost (ili kraj) svoje domovine, jer rezervnu nemaju! Ako žele državu Bosnu i Hercegovinu, ona im svakako mora biti prioritet, čime bi ojačali svoju državnost i potvrdili bosanskohercegovačku naciju, što bi ih vodilo europskim integracijama. Ni Hamdija Pozderac nije tražio bošnjaštvo, već „historijsko vraćanje bosanstva“ prilikom ustavnih promjena 1971. godine.

Zašto Bošnjaci pristaju sa ostalim nacionalnim torovima na debilne obrasce popisa? Zašto ozbiljno ne razmišljaju o ukidanju Dejtona? Čini se da im podjednako odgovara podjela, kao i drugima. Umjesto da su pokretači, njihova politika čekanja na Srbe i Hrvate (koji imaju matične države), „da postanu Bosanci“ obična je nacionalistička, torovska isprika. Ustvari, bošnjačka ideologija je totalno zakazala i teško će se ispravljati njene “krive Drine“.3

Otpetljati čvor iz tunela zvanoga Dejtonski sporazum može jedino autohtoni bosanski narod, čija bosanska država i bosanski jezik postoje već hiljadu godina. Povelja Kulina bana iz 1189. godine, pisana bosančicom (a ne bošnjačicom) i domaćim jezikom bosanskim (a ne bošnjačkim), rodni je list Bosne.

Svijet mora biti svjestan, da među normalnim ljudima u Bosni i Hercegovini ima dovoljno onih koji se smatraju Bosancima, neovisno od toga da li su u pitanju muslimani, pravoslavci, katolici, judaisti, agnostici, ateisti i dr.

Bosanskohercegovački narod ima svoju državu, koja ima svoj državno-pravni kontinuitet i u bliskoj prošlosti - od 25. novembra 1943. godine, a za taj datum i odluke koje su donesene na zasjedanju Zemaljskoga antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine komotno se može vezati bosanska državnost. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su zapravo etničke grupe, najbrojnije uz još 17 drugih skupina unutar bosanskohercegovačkoga naroda.

Čak i da se izjednači državotvornost i nacija, to ne bi bilo dovoljno da se nametnuti, aktuelni Ustav države promijeni, jer još uvijek službeno ne bi bilo bosanskohercegovačkoga naroda, a niko od tri konstitutivna korpusa se ozbiljno ne bavi tim pitanjem, iako se u tako podijeljenoj „torovskoj“ državi uglavnom svi osjećaju ograničeno.

Činjenica je da „biti Bosanac“ znači biti bez predrasuda, slobodan, tolerantan i otvoren, neopterećen religijom, jer ona je za njega privatna stvar, izražavati demokratski, nadnacionalni, kozmopolitski duh. Bosanac dobro poznaje svoju prošlost, razmišlja svojom glavom, ali kako je merhametli, pun sabura, često ispada i glup.

Šaljivdžija je, pa namjerno smisli vic i na svoj račun. Voli pjesmu i pjeva – ne treba mu belaj (dosta ga je bilo!). Bosanac uvijek pripada svojoj državi i narodu, ma gdje bio. Zna da ne mora biti u kategoriji “Bošnjaka“ da bi bio musliman, u kategoriji „Srbina”, da bi bio pravoslavac ili u kategoriji „Hrvata” da bi bio katolik. Stoga, Bosanac ne može biti „ostali“ ili manjina. To lažu oni čiji interesi nisu „bosanski“. Samo dok je Bosanca, bit će i Bosne!542

Bošnjaci pak izjavljuju da samo dok je njih, bit će Bosne. Svaku sugestiju, koja im dolazi od strane bosanskih muslimana, koji se ne žele izjasniti kao oni, nazivaju „djelovanje protiv Bosne kao države“. Naravno, odmah se osvrću na Srbe i Hrvate, vrijeđaju Bosance da su „udbaši“ i „kvislinzi“, porede ih sa „Jugoslavenima“ u kojima opet vide veliko zlo.

Samo neosviještene glave, koje zaboravljaju na silna obećnja i “zlatne kašike”, nakon 17 godina opće stagnacije i djelovanja (bolje rečeno nedjelovanja) ustoličenih, poltronski nastrojenih, vjerskih i nacionalističkih vođa, mogu tako razmišljati. Svaki imalo normalan čovjek, osim ako nema vlastite interese od tih dugoročnih, aktuelnih diktatura, do sada je shvatio u kakvom smo stanju. Protiv Bosne rade takvi, oni je izdaju, nazivajući sebe imenima tri konstitutivna naroda. Takvi je žele podijeliti, a ne Bosanci!

Ako je islam nadnacionalan, onda Bosanci, koji zvanično nemaju svoju naciju, ne prave nikakav „haram“, već upravo Bošnjaci i zato se s pravom može reći da je istina kako su Bosanci nadnacionalni!

Najprihvaćenije teorije u cijelome svijetu postanak nacije smještaju u kasno 18. i 19. stoljeće. Osporavanja ipak postoje. Bošnjaci se gube u svojoj priči. Pozivajući se na tekst “Bitno je biti Bošnjak – šerijatski stav u vezi s izjašnjavanjem na predstojećem popisu stanovništva” (Saff, br. 326), sada su naglo promijenili mišljenje, pa kažu da „vezivanje za nacionalno porijeklo nije prezreno niti zabranjeno u islamu, naprotiv“.

U arapskome muslimanskom svijetu islam je nacija, a njihovo izjašnjavanje je etničko, koje u savremenom dobu administracija (pasoši, lične karte) izjednačava sa državnim (što bi se moglo prokomentirati i sa nacionalnim), tako da su u Saudijskoj Arabiji svi Saudijci, u Libiji svi Libijci itd.

U Egiptu, gdje živim, svi se izjašnjavaju kao Egipćani, a u svoju dokumentaciju ne unose dodatne etničke grupe, kao što su Kopti, Ababde, Nubijci... Oni su Egipćani, bilo da je riječ o muslimanima, kršćanima, judeistima, bahaijama...533

Pokazujući dvoličnost i paranoju, Bošnjaci sada poručuju kako su svjedoci da se među njima: „ubacuje sjeme zbunjenosti, pokušava se što više Bošnjaka dovesti u zabludu da se ne izjašnjavaju kao Bošnjaci već kao muslimani, Bosanci“, a „omalovažavanje ovog pitanja ogromna je akvizicija za naše dušmane“, koji „ne misle dobro“, a to su „oni koji zagovaraju novi nacionalni identitet - Bosanci i Hercegovci“.

Eto kako se izražavaju „vjernici“ Bošnjaci! Bosance i Hercegovce, među kojima je mnogo muslimana, nazivaju dušmanima, a svaki pravi vjernik (za što nam se „prodaju“) dužan je čuvati svoj jezik od ogovaranja svoje braće po vjeri. Zar nije rečeno: ”O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka sumnjičenja su zaista grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge!“ (Kur’an, 12. ajet sure El-Hudžurat)

Ako Bošnjaci zaista misle da su njihovi dušmani Bosanci, te da je izjašnjavanje Bošnjak “oružje i nacionalni identitet, kojim će uspješno moći očuvati islam, slobodu i sigurnu budućnost”, onda oni za sve ovo vrijeme njihove konstitutivnosti nisu ništa naučili.

Na ovu temu sam razgovarala sa mnogim Egipćanima, a među njima je bilo i onih koji su salafističkoga opredjeljenja, što znači da izražavaju interpretaciju islama kroz striktno religijski pristup socijalnim pitanjima. Prvo sam im morala objasniti „šta je to, ko je to Bošnjak?“, jer nas kao i većina svijeta znaju samo kao Bosance. Uglavnom se čude, ali i slažu da je u našem slučaju ne samo bitno, nego i najvažnije biti Bosanac.



Ja preuzeo ODAVLE
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 10:03

Mrki lako je ono za Bosnjake... tesko je za ove druge 2 trecine..
Odi na forum herceg bosne i odi na forum republike srpske pa im ovaj tekst predoci ali u verziji SRBA I HRVATA... pa da vidimo odgovore... i onda dodji nesto tu pricaj..

I kolko si morao kopati da bi ovo nesto nasao.. Clanak negdje iz novembra prosle godine ?
i ko je Medina Džanbegović Mohamed ?? Niko bitan...

I mrki.. ti si slovenac.. Sto te briga kako ce se raja u Bosni izjasnjavati..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 10:16

Black, mogu ti skenirat i poslati skenirane slike svojih dokumenata gdje se jasno vidi gdje sam rođen a to je jedno veliko selo u Slavoniji, kraj Županje a to selo je BOŠNJACI i predobro znam da BOŠNJACI nikakve veze nemaju sa islamom, kao ni to što ti poturaš u vezi SRBA I HRVATA.
Ja sam svojevremeno pisao kako su Alija, Slobo i Franju ubili Bosanca i Hercegovca a stvorili nekakve Bošnjake , Srbe i Hrvate a ako ti ne znaš ko ili šta je ERO, zna vlasnica ovog foruma.
Mnoge pjesme su pjevane o Bosancima al oni su danas tabu tema a pogotovo kod osoba poput tebe.
Šta mene briga ,..... pa ni Alijini nisu iz BiH a Alija je haman najveći Bošnjak.
Sulude su to igre a taj tekst je jučer nikao na mom fejsu i nikako se nisam trudio tražiti to.To je jako friško i nikakve veze nema sa prošlom godinom.
Dalje ja upućujem svo vrijeme na jednu činjenicu; niko do sad nije Bošnjak, sve dok ne bude POPIS i ti il bilo ko ne možete biti BOŠNJACI jer niste imali priliku izjasniti se, zadnji popis je bio 1991 a tad su se izjašnjavali sa Musliman, nije bilo Bošnjaka a ono što je u statistici se to i broji.
Kako će se ko izjasniti tebi, meni il bilo kome ne treba biti teret.
Nema tite i nema jednopartijskog sistema. Treba raji dozvoliti da se sami opredjele a ne pamet im soliti sa ovom il onom temom.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 10:27

Sulude su to igre a taj tekst je jučer nikao na mom fejsu i nikako se nisam trudio tražiti to.To je jako friško i nikakve veze nema sa prošlom godinom.
Mozda je nikao juce na tvom fb, ali tekst je sigurno od prosle godine a ne frisak, i ocito onda da nisi dobro ga ni procitao niti obratio paznju na isti, nego te ubo naslov i poletio si da copy ga ovdje..
evo dokaz komentar ispod teksta. Komentar nije bitan, nego obrati paznju na vrijeme pisanja istog.
Odavno gluplji tekst nisam procitao. Draga djevojko, tebi se sve pobrkalo u glavi.
hame Thursday, 08 November 2012 22:08
Opet kazem lako je za nas... Mogu se ja izjasniti kao Bosanac jer to i jesam, ali problem je sto se slobo nikad nece nazvat bosancem nego ce reci ja sam Srbin.
I na kraju, ispast ce da ce najbrojniji narod u BiH postati manjina.. A kad se to desi, onda ce nam Slobo i slicni krojiti sudbinu drzave..
Tako je napravljen koncept popisa i mi tu nemozemo nista nego ici po popisu, gdje jasno ti je dan izbor Srbin ,Hrvat, Bosnjak ili ostali..
A ja nebih da budem ostali..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 10:36

Šta tebi smeta ova vijest ?
Ramazan je, ti vjernik a nerviraš se , jer nisam sličan tvom shvatanju!?
Objavio sam ovu vijest, jer mi je zanimljiva a pogotovo jer je žena u pitanju a ja žene volim i poštujem kao i gradonačelnik Tuzle.
A ja nebih da budem ostali..
Što bi bio ostali ?
Jel zbog straha da vas bude malo ili što je zabranjeno postojati u BiH sem Bošnjacima, Srbima i Hrvatima.
Pojasni to malo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 10:52

Ne znam gdje vidis da se ja nerviram..

Zasto nebi bio ostali..
Pa recimo, kao ostali necu moci imati svog clana predsjednistva, jer su samo 3 i to iz reda konstitutivnih naroda, a pod konstitutivne narode se ne smatraju bosanci nego bosnjaci, srbi i hrvati.
Zato sto ako ja se izjasnim kao bosanac, automatski Bosnjaka je jedan manje, a broj ostalih je veci za 1.. I tako dalje...
Ovo dovodi do toga da srbi kao konstitutivni narod dobijaju veci postotak od Bosnjaka, odnosno njima je postotak isti, ali se smanjuje broj Bosnjaka. Veci postotak znaci i vise clanova u parlamentu i vise mogucnosti da kroje bosnu po onome kako oni zele, a njihova jedina zelja je raspad BiH.

Ove price se ponavljaju, i ti to znas, ali za tebe svejedno, jer ti i ne zivis u bosni pa te i briga za sudbinu iste.


Znaš Bošnjače, nije davno bilo,
Sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junačkoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrata,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire. [...]
Oba su nas gosta saletila,
Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago.

Safvet-beg Bašagić

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 10:59

Nije bilo Srba ni Hrvata.
nekad nije bilo ni islama al od prošlosti se ne živi.
Ne može se negirati nečija ditaktura a uzimati sebi isto za pravo.
Nisi ti shvatio moju poruku, pa da se ponovim; Što bi bio ostali ?
Jel zbog straha da vas bude malo ili što je zabranjeno postojati u BiH sem Bošnjacima, Srbima i Hrvatima.
Pojasni to malo

Ili da bolje shvatiš, recimo da se velika većina u BiH na popisu stanovništva izjasni sa Bosanac il Hercegovac - ovisno gdje ko živi.
Šta bi to značilo, da li bi oni bili u većini il bi bili OSTALI ?!
Dalje, kako se rađaju nove nacije, jel slobodom il negacijom - ditakturom ili kako već.
Ti i tebi slični ste i te kako osjetljivi na i samu pomisao da se neko izjasni drugačije sem Bošnjak.
Zašto se vođe ne pojave u javnosti sa jasnom porukom, da se na popisu svako izjasni onako kako želi a ne kako to neko drugi želi.
Tako je u demokratiji ili ja ne shvatam baš najbolje :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 11:10

Al je bilo Bosnjaka.. i naziva Bosnjak....
A to sam objasnio a kao i obicno ti ne citas ili ne zelis da citas...
Da svi bosnjaci se izjasne kao bosanci bili bi ostali...
OD tih ostalih.. neko ce reci da je bosanac, nego da je bosanac i hercegovac i napravit ce se hrpa frakcija i novih naziva, tako da se nece previse uzimat u razmatranje..
A i kad bi uzeli se u razmatranje, opet tu mora ici procedura da se bosanci izdvoje iz ostalih, a posto bi tad na vlasti bili vecinski srbi, tesko da bi se do toga moglo i doci..
Bila bi Bosna i Hercegovina u kojoj zive Srbi, Hrvati i ostali...
Sad je srba manje nego bosanaca pa opet zatezu gdje god nemaju svoje koristi, a kako bi tek bilo da ih je po procentu vise..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 11:17

Black, čitaš li ti šta ja pišem?
Recimo, ponavljam, igrajmo se teorije, recimo da se većina i to ubjedljiva većina, recimo 75% izjasni kao Bosanci i Hercegovci - ovisno gdje ko živi.
Šta onda ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 11:24

Vec sam ti to gore rekao. Kad bi svi Bosnjaci bili Bosanci, otisli bi pod ostale..
Srba i Hrvata nebi ni 1% se izjasnilo kao Bosanci tako da oni ostaju na svom postotku...
I kao sto rekoh, dobili bi srba toliko posto, hrvata toliko posto i ostalih toliko posto..
Pod ostalim imali bi Bosanaca oko 96-97 % i na rome, jevreje i slicni bi otpalo 3-4 %...

Iako ima ih puno, Bosanci nisu konstitutivni narod, nego su to Bosnjaci, Srbi i HRvati... U ovom slucaju Bosnjaka nebi bilo i dobili bi sto bi dobili..
I kao sto rekoh, bilo bi potrebno onda pokrenuti ili referendum ili nesto slicno da se Bosanci uvrste u konstitutivne narode, a pitanje se postavlja onda koliko bi to srbi dopustili, jer bi bili vecina u vlasti i drzali bi konce u svojim rukama...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 11:35

Black, to je problem, problem je od bježanja od istine a ne šta je važno - biti Bošnjak ,Bosanac ili šta već.
Problem je u temelju a to je da je potpisano da je ZABRANJENO postojanje bilo kome sem Bošnjacima, Srbima i Hrvatima.
Problem je to što je to Alija potpisao a on je nedodirljiv, da je ko drugi , odmah bi se popljuvao i išlo bi se na rušenje takvog potpisa jer kako se u današnje vrijeme može ignorirati demokratiju u smislu da se nekome zabranjuje izjasniti se onako kako ko hoće.
Zabranjeno je postojanje bilo kome sem Bošnjacima , Srbima i Hrvatima i otud i međunarodna presuda u vezi slučaja Sejdić i Finci al pošto je to Alija zakuhao, to se pomete pod tepih i nikom ništa.
Uvijek se nacije mijenjaju a Bošnjaci jesu prije postojali al u Bosni, dok je to danas striktno rezervirano za one što su u islamu pa ma gdje bili , širom bivše titine Yu.
Eto, u vrijeme Osmanlija su mnogi u Srbiji prihvatili islam, oni nikad nisu bili Bošnjaci a uz pomoć Alijine ideologije to preko noći postadoše a tako je i u CG il bilo gdje - širom bivše titine Yu
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Julia-Klara » 27 Jul 2013, 11:51

Raspravu necu citati (svaka vam je ista,jel), ali se potpuno slazem sa prilozenim tekstom.
Nazovite me kako hocete,znam da ce biti i ovdje ljudi koji ce osudjivati moje pravo da budem ovo sto jesam,ali ja sam Bosanka, kao i svi moji, i tako ce i ostati. Da li cu biti manjina nije bitno,ali i kao takva,i kao ovakva, od strane pripadnika mog naroda cu biti nazivana pogrdnim imenima, samo zato sto ljude ne mogu razdvajati po vjeri i nacinu na koji se mole Bogu.

@mrki, Bosnjaci su super! Kad vidim tablu odmah znam sad ce Gunja jos malo, pa kuca :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 11:54

Julia-Klara, ko što jednom jedan reče; malo nas je al smo dobro raspoređeni ;)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Blackhawk
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Blackhawk » 27 Jul 2013, 12:10

Julia-Klara wrote:Raspravu necu citati (svaka vam je ista,jel), ali se potpuno slazem sa prilozenim tekstom.
Nazovite me kako hocete,znam da ce biti i ovdje ljudi koji ce osudjivati moje pravo da budem ovo sto jesam,ali ja sam Bosanka, kao i svi moji, i tako ce i ostati. Da li cu biti manjina nije bitno,ali i kao takva,i kao ovakva, od strane pripadnika mog naroda cu biti nazivana pogrdnim imenima, samo zato sto ljude ne mogu razdvajati po vjeri i nacinu na koji se mole Bogu.

@mrki, Bosnjaci su super! Kad vidim tablu odmah znam sad ce Gunja jos malo, pa kuca :srce
Bitno ce ti biti kad ti sudbinu tebe i tvojih budu ponovo krojili oni sto su te protjerali iz tvog voljenog Brckog... Bice ti bitno kad nebudes ni ti niti bilo ko tvoj imao ikakva prava u svojoj drzavi..
Ali svakom svoje..
A ako ti ne razdvajas po vjeri, imenu ili cemu drugom, imaju oni sto razdvajaju, pa si zbog toga i bila prisiljena jednom napustit svoje rodno mjesto i otici u tudjinu.. I nemoj misliti, sa takvim razmisljanjem, da ti se nesto slicno nemoze dogoditi opet, ako tim istim das da kroje Bosnu kako oni zele.


A evo i jedan tekst koji je napisan kao odgovor na tekst doticne... Pa da se malo skonta obe strane..

Mr. sc Esmir Basic

Ako je neko pomislio da se ne može poslije odbrambeno - oslobodilačkog rata i genocida koji smo preživjeli dovoditi u pitanje bošnjačko jedinstvo, nažalost, pogriješio je. Ako je neko pomislio da je nemoguće da identitet Bošnjaka bude osporavan od njih samih taj je bio u iluziji! Ako je neko pomislio da će popis kod Bošnjaka biti bez disonantnih tonova (kao što će to biti kod Srba i Hrvata) grdno se prevario! Iz prostog razloga, dok smo se mi, u našoj domovini, izjašnjavali kao neopredijeljeni, naši sugrađani katolici i pravoslavci su se izjašnjavali kao Srbi i Hrvati i zato vrijeme su se isprofilisali u identitarnom smislu. Mi Bošnjaci sada prolazimo kroz završnu fazu formiranja kao nacije i tek sada smo u prilici da se u potpunosti suočimo sa nekim dilemama koje prate taj proces.

Zato ovih dana, i ako Bog da, narednih mjeseci sve bošnjačke institucije su na nogama, kao i svi intelektualci i ostali su u pripremi da ne dozvole da neko manipuliše sa nama. U kampanju su se već uključili brojni intelektualni radnici i neke naše institucije - za sada situacija se razvija u dobrom smjeru. No, ne vidjeti i neke probleme i poteškoće bila bi iluzija. Tako među rijetkima, ovih dana, a po drugi put, Bošnjacima pokušava da „soli pamet“ zalutala i iskompleksirana Džanbegović. Na temu Zašto je važno biti Bosanac sam reagovao sa intencijom da joj sugerišem time kako se bavi opasnim poslom nastojeći da joj ponudim lijek za njene deformacije. Iznio sam mnogo činjenica kojima sam njene teze opovrgao. No, očito je da je samo pametnima dovoljan išaret?

Nekoliko dana nije se oglašavala na moje reagovanje, vjerovatno je smišljala strategiju odgovora i kada nije imala argumenata i činjenica sjetila se da joj jedino preostaje pokušaj vrijeđanja sagovornika s namjerom da ga diskreditira, čime je pokazala da bi joj lekcija o kulturi dijaloga došla k'o mehlem na ranu.

Dakle, njeno reagovanje je bilo usmjereno na ad rem umjesto na ad hominem što je znak njene slabosti i gubljenja tla pod nogama, a ono malo pseudoargumenata su nategnuti, dok je zato bila veoma maštovita u svojoj abuzivnosti.

Međutim, ni moje prvo reagovanje, kao ni ovo drugo, nije primarno zbog nje, nego zbog javnosti, odnosno, Bošnjaka koje ona svojim škrabanjem nastoji zbuniti što joj, nadam se, neće uspjeti. Naprosto, s njom ne vrijedi polemizirati jer je vidljivo, iz njenog teksta, da je ona narcisoidna osoba koja ne uvažava bilo koje autoritete. Pored toga veoma je prepotentna ličnost što se da vidjeti iz njenih sljedećih riječi: a kako me ne poznaje nema pojma koliko sam kompetentna i u poziciji da ocjenjujem i cijenim šta i koga hoću! Nadam se da svako ko čita ove redove osjeća koliko osionosti, umišljenosti, naivnosti i samoljublja u sebi kriju ove riječi cijenim šta i koga hoću. A tek kompetencije - ako ih toliko posjeduješ otvori agenciju za savjetovanje limara, bravara, akademika, doktora, psihologa, a nama u Bosni trebaju i agencije za certificiranje obrazovanja, lokalne samouprave i drugih raznih organizacija pa bi mogla i na tom polju nešto uraditi! Šteta je da ti talenat i kompetencije propadaju?!

Kada se neko potpisuje kao magistar književnohistorijskih nauka onda se podrazumijeva da ta osoba treba da vlada materijom koju je studirala na diplomskom i postdiplomskom studiju. Također, neko ko je takvog obrazovanja trebao bi da ima i mnogo drugih elementarnih znanja. To nije slučaj sa „našom“ „stručnjakinjom“. Ona, kao magistar, govoreći o Bošnjacima kaže Šteta, ali ne otpjevaše nijednu pjesmu o Bošnjaku ili Bošnjakinji. Doista, šteta što tako „kompetentna“ osoba lupeta i ne poznaje činjenice koje su vezane za njenu stručnost. Obzirom da postoje pjesme u kojima su opjevani Bošnjaci ja ću ti ponoviti neke od njih. Nadam se da si čula za rahmetli Safvet - bega Bašagića i Musu Ćazima Ćatića, e, oni su jedni od onih koji su opjevali Bošnjake. Bašagićeva pjesma je nosila naziv Pjesma Bošnjaku (1891) , a Ćatićeva pjesma Ja sam Bošnjak :
Znaš Bošnjače, nije davno bilo,
Sveg' mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junačkoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrata,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire
Oba su nas gosta saletila,
Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago. (Bašagić)

Pored domaćih pisaca o nama Bošnjacima su pisali i drugi a jedan od njih je Eduard Wagnes koji je1895. u Grazu komponovao marš "Die Bosniaken kommen":

To Bošnjaci idu
Majko!
Bošnjaci dolaze!
Na paleti!
Strah i trepet
Sve se blista!
Šapat tihi
Pohvali se bo'me
Ludost čista -
I, na Monte Meleti!

Nadam se da više nećeš širiti laži o nama Bošnjacima i da ćeš govoriti provjerene stvari, a ne širiti toksine.
Osim što ne poznaje kulturnu historiju i što ne priznaje autoritete ona demonstrira da nema elementarno znanje o postojanju bošnjačkih institucija i na tom primjeru laže i obmanjuje javnost kada tvrdi sljedeće: A šta mi imamo kao bošnjačko u Bosni i Hercegovini, osim Islamske zajednice (čak je i Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti osnovana u Novom Pazaru) ? Nejasno je da li ona namjerno laže prikrivajući istinu ili ne zna elementarne činjenice? Bošnjaci imaju mnogo više institucija nego što ona piše. Ona je spomenula samo dvije, a istina je drugačija. Pored Islamske zajednice, koja joj je, ne znam zbog čega, mnogo u očima i Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti postoje i druge institucije:

- Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca;
- Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“;
- Bošnjački institut;
- Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike.

Eto, to je jedan dio bošnjačkog, a ako te zanima ima još toga i umjesto što se baviš ćoravim poslom odvoji vrijeme pa se bavi neformalnim obrazovanjem!

Iz Džanbegovićkinog piskaranja ima smisla skrenuti pozornost čitalaca, osvrnuti se na još jedan detalj. Naime, nejasno je ako si se opredijelila da budeš izdajnik nacije Bošnjaka otkud ti moralno pravo da se poistovjećuješ sa nama Bošnjacima. Zašto onda i dalje pišeš u prvom licu množine ... a šta mi imamo kao bošnjačko u Bosni i Hercegovini, osim Islamske zajednice? Ili na drugom mjestu ... na takve Bošnjaci ne trebaju čekati, jer oni imaju svoje matične države. ...a Bošnjaci kao najbrojniji trebali bi biti pokretači takve ideje.

Dakle, na osnovu analogije ako si se opredijelila da budeš u nacionalnom -etničkom smislu Bosanka onda to i budi, ali nemaš više pravo da se pozivaš na Bošnjake - naciju koja je za tebe anahrona! Pozivaj bosanske katolike i pravoslavce da se nacionalno izjasne kao Bosanci! Time nas Bošnjake ostavi na miru! Znaj da Tešnjaci ne propituju svoj identitet, poput nekih (među kojima si i ti), za večeru i shvati da svi oni koji pokušavaju da dijele Bošnjake idu stopama Fikreta Abdića, a ti se zapitaj: Da li si jedna od njih!?

p.s. Dragi Bošnjaci, posebno oni koji su pomislili da, ne daj Bože, slijede analogiju i tezu Džanbegovićke, razmislite da li ste svjesni posljedica te podvale koja nam se nameće. Naša prava za koja smo se izborili time bi bila dovedena u pitanje? Na popisu stanovništva, koje tek slijedi, mi- Bošnjaci ćemo imati umanjen kapacitet, ukoliko se budemo izjašnjavali kao Bosanci jer ćemo, u tom slučaju, biti svrstani u kategoriju ostalih!

Prisjetimo se riječi našeg velikana rahm. Alije Isakovića koji je rekao Bosanac je svako ko je rođen u Bosni i Hercegovini, a Bošnjak je sinonim za ono što je do sada imenovano riječju Musliman. Dakle, i onda kao i sada važno se izjasniti kao Bošnjak, a bosanstvo se podrazumijeva.
JA SAM BOŠNJAK

Ja sam Bočnjak - dičan junak:
Vjeran svetom domu svome,
Vjeran slavi svojih djeda
I narodu Bosanskome!
Njegov ponos na mom srcu
Ko amanet sveti stoji;
Ponos koji nigdje ne da,
da se Bošnjak lava boji!...
Majka me je Bošnjakinja
Zaklinjala svojim mlijekom,
Za čast ove časne grude,
Da proljevam krvcu r`jekom;
Da joj služim, kosto služi
Rob svojega gospodara,
Da je branim od dusmanskih
Bojnih koplja i handžara!
Na tvoj poziv, evo s`mačem
a mejdan ti stupam smjelo:
U poganoj Tvojoj krvi,
Da trijumfa vezem djelo.
S`Tvojom krvi da sapirem
Crnu ljagu s`roda svoga,
Crnu ljagu - sto j`rodio
Izdajicu prokletoga!
Izdajicu uspomeni
Svojih djela slave stare,
Što se drzn`o blatnom rukom,
Da svetinje njine tare!
Al ` što rekoh o mejdanu?...
Ne, nikada s`hrgjom takom:
Bošnjak junak bojni mejdan
D`jeli samo sa junakom!
A Ti sakri mrsko lice
Ispred sv`jeta cijeloga:
U podzemlje mračno bjezi,
Izdajico roda svoga!
Jer nad Tobom rodnog neba
Zlatnog sunca plaču zrake,
Plače jasna mjesecina
I treptanje zvjezde svake,
Plače svaki zemni atom,
Na kog Tvoja noga stane;
Svaka travka tebi kliče:
Izdajica, nak propane!
Sakri lice izdajico,
Nek ne pljuju ljudi na Te,
A znaj I to: Izdajicu
I pod zemljom klevete prate!... (MUSA ĆAZIM ĆATIĆ)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 12:15

Bitno ce ti biti kad ti sudbinu tebe i tvojih budu ponovo krojili oni sto su te protjerali iz tvog voljenog Brckog...
Nisu zakuhali oni što se imaju za Bosance, već oni što se orjentiraju ne po državi već po vjeri
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Julia-Klara » 27 Jul 2013, 12:22

naravno Black, nikad ne znas sta te u zivotu ceka i od koga...
ali to je moj izbor, ne mogu biti nesto sto nisam...ili jesam vjernik ili nisam-ne mogu biti pola
ili jesam Bosanka ili nisam...
a koliko god sam otjerana od "njih" iz mog voljenog Brckog vratila sam se, no, vidi cuda, politicari opet sjede zajedno, veceraju zajedno, druze se,ali je bitno da narod bude zavadjen i da se mrzi1 Oni koaliraju kako njima odgovara, svi od reda! jedan mandat SDA i SDS, pa onda SDP i SNDS, a ti Julia sjedi, i busaj se u prsa , budi Bosnjakinja,jer njima tako odgovara...nije li to malo simptomaticno> meni jeste
Njima odgovara ovo,ali ne sa mnom. Za mene postoji jedna zdrava, nikakvi dijelovi, entiteti, distrikti... Dokle god ne bude tako , ja cekam ovdje da postanem Cehinja.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by mrki62 » 27 Jul 2013, 12:33

Julia-Klara
Drago mi je da si skontala zrž.
Da njima odgovara a evo i kako; kao što Blac pojašnjava kako je bitno biti Bošnjak a evo i suštine zašto,......... recimo da se samo par državljana na popisu izjasne kao Bošnjaci ,........ to znači da SDA nema glasača, da su politički mrtvi.
Pa jedan Željko Komšić se ne može i ne smije izjasniti kao Bosanac, jer mu kao takvom nije omogućeno da politički djeluje.
Tome se kaže ditaktura.
Jer ako titin sistem nije bio dobar a ovaj slično radi pa u čemu je problem ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Veca » 27 Jul 2013, 13:54

Julia-Klara wrote:naravno Black, nikad ne znas sta te u zivotu ceka i od koga...
ali to je moj izbor, ne mogu biti nesto sto nisam...ili jesam vjernik ili nisam-ne mogu biti pola
ili jesam Bosanka ili nisam...
a koliko god sam otjerana od "njih" iz mog voljenog Brckog vratila sam se, no, vidi cuda, politicari opet sjede zajedno, veceraju zajedno, druze se,ali je bitno da narod bude zavadjen i da se mrzi1 Oni koaliraju kako njima odgovara, svi od reda! jedan mandat SDA i SDS, pa onda SDP i SNDS, a ti Julia sjedi, i busaj se u prsa , budi Bosnjakinja,jer njima tako odgovara...nije li to malo simptomaticno> meni jeste
Njima odgovara ovo,ali ne sa mnom. Za mene postoji jedna zdrava, nikakvi dijelovi, entiteti, distrikti... Dokle god ne bude tako , ja cekam ovdje da postanem Cehinja.

:tjesi :ljub



















































... :ubihse ...ja sam Deutsch,i nikad nisam,zbog toga,bila srecnija,nego sad!...zbog popisa! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by fruit » 27 Jul 2013, 14:18

Koliko ja razumih ovaj tekst u njemu se pokušava elaborirati teorija da je Bošnjak i Musliman jedno te isto.
Pa dobro zašto onda ne dozvoljavaju pod jednu šifru da ide bez obzira kako se ko izjasnio ako je jasno na šta se misli, isto kao što će biti jevreji,čifuti biti jedna šifra ili cigani ,romi pisaće se pod jednu šifru samo će se oni koji se budu izjašnjavali kao Bošnjaci,Muslimani itd voditi pod različitim šiframa.
Cilj se zna i posao je već završen...
Uskoro ćemo biti manjina i Srbi će biti većina u oba entiteta...
Evo ovako će to izgledati poslije poisa a vi slobodno pišite teorije kako je to dobro za nas...

Image
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

Ruana
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Ruana » 27 Jul 2013, 14:23

Ko je rekao da je vazno, nije uopste vazno biti Bosanac. Pogotovo ne za nekoga ko se nije u Bosni rodio niti rastao niti ima kakvu vezu sa Bosnom osim da pljuje po njoj. Sreca Mrki pa su ti teme komicne inace bilo bi tragicno. I sreca pa nas vecina zna ko je i sta je. Inace bi se osjecala glupom da mi treba jos jednom cetnik objasniti sto nisam u svojoj kuci.
Last edited by Ruana on 27 Jul 2013, 14:29, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests