Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11794
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2914 times
Been thanked: 2584 times
Status: Offline

Re: Probosanske stranke iz RS-a danas na sastanku kod reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića

Post by Naseef Mushroom » 03 Jun 2021, 16:37

MarlboroGold wrote: 03 Jun 2021, 12:38 Povjerovao bih u to da se IZ ne koristi kao produzeno krilo SDA decenijama unazad.
Ali ko je tu kriv? Za mene najmanje SDA i IZ već ljevica. Iza rata su uglavnom kolo vodile SDA i SDP i tu je se SDP distancirao od svega muslimanskog i bošnjačkog i time prepustio SDA-u da drži monopol.
Islamska Zajednica je uvijek pružala ruku svim pro-bosanskim strankama, i prije 25 godina kao i danas (zato je i ova tema otvorena) međutim SDP je dobrovoljno se povukao i željeli su na drugi način boriti se za BiH. Šta su trebali SDA? Zbog odluke SDPa da i oni odbiju saradnju?
Evo na ovoj temi neko napisa kako bi se Predrag Kojović neugodno osjećao da ide kod reisa, znači zbog jednog Predraga trebali su svi predstavnici odbiti odlazak kod reisa?

Isto kao npr. kod ramazanskog programa. Kažu Hayat je stranačka televizija, zovu samo Bakira, Sebiju i ostatak SDA. Pa eto neka su, ko brani npr. OBNu da naprave svoj ramazanski program gdje dođe neko iz SDPa, Njihove Stranke ili neko ko ne pripada nijednoj stranci? Ali ne, preče je za Ramazan i Bajram na OBNu puštati Dejana Show i onda pričati kako Bošnjo za Ramazan gleda samo Hayat jer je SDAovac, pa sta će drugo gledati? (Ima i TVSA super program za Ramazan ali i njih isto zovu SDA televizijom).

Isto i kao sa Avazom dok je Fahro bio normalan prije političke karijere. Oslobođenje komunjarski nastrojeno i onda se pljuvao Bošnjak što je kupovao Avaz.

Ljevica se dobrovoljno distancira od svega bošnjačkog i muslimanskog i onda zamjeraju što ovi saraduju sa SDA, pa sa kim će drugo kada je baš ta ljevica dala potpunu kontrolu SDA da se bavi tim pitanjima?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7701 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2021, 01:15

Novi prilog za suživot.


Image
online

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by MorningStar » 06 Aug 2021, 07:58

Nisu ni tigrovi sto se nekad bili .... Racun u Turskoj banci. :ooo :ooo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Probosanske stranke iz RS-a danas na sastanku kod reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića

Post by Šabović Adis » 06 Aug 2021, 14:05

Naseef Mushroom wrote: 03 Jun 2021, 16:37
MarlboroGold wrote: 03 Jun 2021, 12:38 Povjerovao bih u to da se IZ ne koristi kao produzeno krilo SDA decenijama unazad.
Ali ko je tu kriv? Za mene najmanje SDA i IZ već ljevica. Iza rata su uglavnom kolo vodile SDA i SDP i tu je se SDP distancirao od svega muslimanskog i bošnjačkog i time prepustio SDA-u da drži monopol.
Islamska Zajednica je uvijek pružala ruku svim pro-bosanskim strankama, i prije 25 godina kao i danas (zato je i ova tema otvorena) međutim SDP je dobrovoljno se povukao i željeli su na drugi način boriti se za BiH. Šta su trebali SDA? Zbog odluke SDPa da i oni odbiju saradnju?
Evo na ovoj temi neko napisa kako bi se Predrag Kojović neugodno osjećao da ide kod reisa, znači zbog jednog Predraga trebali su svi predstavnici odbiti odlazak kod reisa?

Isto kao npr. kod ramazanskog programa. Kažu Hayat je stranačka televizija, zovu samo Bakira, Sebiju i ostatak SDA. Pa eto neka su, ko brani npr. OBNu da naprave svoj ramazanski program gdje dođe neko iz SDPa, Njihove Stranke ili neko ko ne pripada nijednoj stranci? Ali ne, preče je za Ramazan i Bajram na OBNu puštati Dejana Show i onda pričati kako Bošnjo za Ramazan gleda samo Hayat jer je SDAovac, pa sta će drugo gledati? (Ima i TVSA super program za Ramazan ali i njih isto zovu SDA televizijom).

Isto i kao sa Avazom dok je Fahro bio normalan prije političke karijere. Oslobođenje komunjarski nastrojeno i onda se pljuvao Bošnjak što je kupovao Avaz.

Ljevica se dobrovoljno distancira od svega bošnjačkog i muslimanskog i onda zamjeraju što ovi saraduju sa SDA, pa sa kim će drugo kada je baš ta ljevica dala potpunu kontrolu SDA da se bavi tim pitanjima?
Dao mu ja intervju dok je radio za zagrebački Danas...od svega što sam reko samo je inicijale prenio vjerodostojno. :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Probosanske stranke iz RS-a danas na sastanku kod reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića

Post by Šabović Adis » 06 Aug 2021, 14:28

Šabović Adis wrote: 06 Aug 2021, 14:05
Naseef Mushroom wrote: 03 Jun 2021, 16:37
Ali ko je tu kriv? Za mene najmanje SDA i IZ već ljevica. Iza rata su uglavnom kolo vodile SDA i SDP i tu je se SDP distancirao od svega muslimanskog i bošnjačkog i time prepustio SDA-u da drži monopol.
Islamska Zajednica je uvijek pružala ruku svim pro-bosanskim strankama, i prije 25 godina kao i danas (zato je i ova tema otvorena) međutim SDP je dobrovoljno se povukao i željeli su na drugi način boriti se za BiH. Šta su trebali SDA? Zbog odluke SDPa da i oni odbiju saradnju?
Evo na ovoj temi neko napisa kako bi se Predrag Kojović neugodno osjećao da ide kod reisa, znači zbog jednog Predraga trebali su svi predstavnici odbiti odlazak kod reisa?

Isto kao npr. kod ramazanskog programa. Kažu Hayat je stranačka televizija, zovu samo Bakira, Sebiju i ostatak SDA. Pa eto neka su, ko brani npr. OBNu da naprave svoj ramazanski program gdje dođe neko iz SDPa, Njihove Stranke ili neko ko ne pripada nijednoj stranci? Ali ne, preče je za Ramazan i Bajram na OBNu puštati Dejana Show i onda pričati kako Bošnjo za Ramazan gleda samo Hayat jer je SDAovac, pa sta će drugo gledati? (Ima i TVSA super program za Ramazan ali i njih isto zovu SDA televizijom).

Isto i kao sa Avazom dok je Fahro bio normalan prije političke karijere. Oslobođenje komunjarski nastrojeno i onda se pljuvao Bošnjak što je kupovao Avaz.

Ljevica se dobrovoljno distancira od svega bošnjačkog i muslimanskog i onda zamjeraju što ovi saraduju sa SDA, pa sa kim će drugo kada je baš ta ljevica dala potpunu kontrolu SDA da se bavi tim pitanjima?
Dao mu ja intervju dok je radio za zagrebački Danas...od svega što sam reko samo je inicijale prenio vjerodostojno. :valja
A rođak mi...neko koljeno, kuk il lakat. :valja
Ne mereeee 👉👌

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 16 Nov 2021, 23:11

Trebalo bi biti istinsko opredijeljenje svakog Bosnjaka.
Na nasu zalost tako nije.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55457
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1842 times
Been thanked: 5526 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Duminjo » 07 Dec 2021, 14:32

Ideje koje se provlače: Bošnjake umiriti zakonom o zabrani negiranja genocida, Srbima imovina, a Hrvatima Izborni zakon

Image


Evropska unija (EU) ne zna kako riješiti bosanskohercegovački politički problem i mnogo luta u traženju rješenja. EU nema hrabrost ni da odbrani vrijednosti koje je usadila u svoje temelje pa pokušajima zadovoljavanja svih strana "lomljenjem preko koljena" proizvodi još veće nepovjerenje.


Bosna i Hercegovina je već mjesecima u najvećoj političkoj krizi posljednje dvije decenije i to od trenutka kada je bivši visoki predstavnik nametnuo izmjene Krivičnog zakona kojima se zabranjuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločina. Taj potez Valentina Inzka, iako su pozdravili mnogi, čini se da su to uradili s knedlom u grlu, što sada dolazi do izražaja sve izraženijom pričom o potrebi povlačenja takvog zakona.


Paralelno, dok vlast Republike Srpske na čelu sa SNSD-om Milorada Dodika aktivno radi na donošenju zakona kojima stvaraju parainstitucije i aktivno najavljuju povlačenje iz institucija BiH, država je pod imperativom promjene Izbornog zakona. Drugim riječima, dok jedni urušavaju državu, od drugih se traži da pristanu na brze promjene najvažnijeg zakona u državi.


Tražeći solomonsko rješenje

Međunarodni predstavnici koji su po depeši poslati da naprave bilo kakvo rješenje u BiH, makar samo i odgodili problem, evidentno nemaju ideju kako izaći iz bh. političkog vrtloga. Jedina ideja koja se pokušava provući kao solomonsko rješenje je pokušaj stranaca da svima daju pomalo i sve umire nekim privremenim rješenjem.

Nedugo nakon donošenja Inzkovog zakona u kuloarima se pojavila priča kako su eto Bošnjaci dobili taj zakon, a da će na nekim drugim pitanjima morati popustiti drugima. Kao da je negiranje genocida političko, a ne civilizacijsko pitanje. I evo nekoliko mjeseci kasnije takva priča postaje zbilja. Političko divljanje Milorada Dodika pojedine evropske diplomate pokušavaju umiriti pružajući mu ruku spasa na temama poput usvajanja zakona o državnoj imovini, gdje će se vjerovatno pokušati isposlovati da entiteti dobiju određeno vlasništvo nad imovinom poput šuma ili poljoprivrednog zemljišta.

S druge strane, u eter je plasirana priča o opciji povlačenja Inzkovog zakona i izglasavanja nekog novog zakona u Parlamentu BiH, koji će obuhvatiti, pored genocida, širi spektar pitanja. S tim u vezi u posljednje vrijeme iz RS-a se mogu čuti poruke kako je jedino problematično to što je visoki predstavnik nametnuo zakon, a da sadržaj nije sporan. Međutim, u istom tom parlamentu dva puta je obaran zakon koji je zabranjivao negiranje genocida, jer problem je mnogo dublji.

Posljednje izjave predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića idu u prilog ideji relativizacije genocida. Sam termin se pokušava devalvirati i poručiti kako ima mnogo većih žrtava, kao da je jedan narod sam proglasio da je to genocid, zanemarujući činjenicu da je to sudska presuda.

Na koncu, kao dio famoznog solomonskog rješenja potrebno je dogovoriti bilo kakve izmjene Izbornog zakona, gdje će biti zadovoljan HDZ, čime bi i treći konstitutivni narod dobio nešto za što se zalaže. Time bi se bezidejnost EU diplomata, koji su u velikoj mjeri potcijenili probleme u BiH, na neki način zakamuflirala.


Izazovi EU

Jer EU, slojevita i kompleksna kakva jeste, sama je sebi teret, a nekoliko bogatih "teškaša", koji su usredsređeni na plin, borbu za prevlast nakon odlaska Angele Merkel uz razjarene desničare vrlo malo prave pažnje posvećuje ovoj regiji. U tom kontekstu RS koristi tradicionalno dobre odnose s Mađarima, koji pokušavaju relativizirati secesionizam Milorada Dodika, i sve u državi izjednačiti kao sukob tri nacionalizma.

Stoga svjedočimo izjavama iz EU od relativiziranja genocida, poruka kako Dodik samo priča, a ništa ne sprovodi u djelo i kako treba tražiti kompromis s onima koji urušavaju državu. Slušamo priču o dobrim i vrijednim Evropljanima i nazadnim i zlim vladarima u BiH koje treba umiriti tako što će se dati svakome po nešto, pa makar to značilo vrijeđanje inteligencije.




klix.ba

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 07 Dec 2021, 19:34

Tezak posao za nas Bosnjake. Nismo dovoljno jedinstveni.

Za mene su veci borci za cjelovitu BiH: Ivo Zeljko Komsic, Bogic Bogicevic, Miro lazovic, Z. Miletic itd. nego neki navodni Bosdnjaci kao npr. Edin Firto, B. Izetbegovic, F. Radincuc itd.

:kafa

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37621
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2850 times
Been thanked: 2191 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Pasaga » 07 Dec 2021, 19:45

Ma znas wrote: 07 Dec 2021, 19:34 Tezak posao za nas Bosnjake. Nismo dovoljno jedinstveni.

Za mene su veci borci za cjelovitu BiH: Ivo Zeljko Komsic, Bogic Bogicevic, Miro lazovic, Z. Miletic itd. nego neki navodni Bosdnjaci kao npr. Edin Firto, B. Izetbegovic, F. Radincuc itd.

:kafa
:oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 08 Dec 2021, 10:08

Treba vidjeti, da li medju strankama u Z. Hercegovini ima onih koji su za cjelovitu BiH i kolika je njihiva glasacka brijnost. To vazi i za stranke u Rep. Srpskoj

Ukoro ce se mozda razjasniti situacija u BiH. Ja vjerujem da takvih stranaka i glasaca ima.

:pivo

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by MorningStar » 08 Dec 2021, 10:12

Ma znas wrote: 08 Dec 2021, 10:08 Treba vidjeti, da li medju strankama u Z. Hercegovini ima onih koji su za cjelovitu BiH i kolika je njihiva glasacka brijnost. To vazi i za stranke u Rep. Srpskoj

Ukoro ce se mozda razjasniti situacija u BiH. Ja vjerujem da takvih stranaka i glasaca ima.

:pivo
Samo da nam ti budes ziv i zdrav kad se to rascisti, jbg u godinama si mescini pa nebi bilo lose da pozure :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7701 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2021, 10:29

Ma znas wrote: 08 Dec 2021, 10:08 Treba vidjeti, da li medju strankama u Z. Hercegovini ima onih koji su za cjelovitu BiH i kolika je njihiva glasacka brijnost. To vazi i za stranke u Rep. Srpskoj

Ukoro ce se mozda razjasniti situacija u BiH. Ja vjerujem da takvih stranaka i glasaca ima.

:pivo

Cugaš na tašte?
Takvih stranaka tamo nema. Poneki glasač za takve stranke, registrirane u SA i to je sve.
online

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 08 Dec 2021, 10:43

Tako je stanje tenutno. Ja ocekujem promjenu politickog ambijenta u BiH.Ako zagovaraci sadasnjih neprilika shvate da od ovoga nema nista, politicari odmah pocinju igrati drugu igru.

Ako sadasnja igra bude i dalje cijenjeni folklor u BiH onda nas cekaju teski dani.

:pivo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37621
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2850 times
Been thanked: 2191 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Pasaga » 08 Dec 2021, 16:58

Ma znas wrote: 08 Dec 2021, 10:08 Treba vidjeti, da li medju strankama u Z. Hercegovini ima onih koji su za cjelovitu BiH i kolika je njihiva glasacka brijnost. To vazi i za stranke u Rep. Srpskoj

Ukoro ce se mozda razjasniti situacija u BiH. Ja vjerujem da takvih stranaka i glasaca ima.

:pivo
subhanalah .... :grana
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by MorningStar » 08 Dec 2021, 21:44

Izgleda kao dobar Bosanac , ne znam sad nisam upucen u historiju al naletih slucajno na facetv.

Ako znate ko je ovaj Mijatovic moze opis kakav (objektivan) zahvaljujem :)


User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Probosanske stranke iz RS-a danas na sastanku kod reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića

Post by MunDzi » 08 Dec 2021, 22:38

Šabović Adis wrote: 06 Aug 2021, 14:28
Šabović Adis wrote: 06 Aug 2021, 14:05

Dao mu ja intervju dok je radio za zagrebački Danas...od svega što sam reko samo je inicijale prenio vjerodostojno. :valja
A rođak mi...neko koljeno, kuk il lakat. :valja
Pa da. Najbolje se ispricas sam sa sobom. :valja

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Probosanske stranke iz RS-a danas na sastanku kod reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića

Post by Šabović Adis » 08 Dec 2021, 22:43

MunDzi wrote: 08 Dec 2021, 22:38
Šabović Adis wrote: 06 Aug 2021, 14:28

A rođak mi...neko koljeno, kuk il lakat. :valja
Pa da. Najbolje se ispricas sam sa sobom. :valja
Nađi sebi svog Šabana pa pričaj šnjimen, ovaj je moj. :spavanje
Ne mereeee 👉👌

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 09 Dec 2021, 00:08

Rusitelji tema koje ne vole BiH vec su na djelu.
:bravo momci Majkicka vam to nece zaboraviti. :sjedi

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 09 Dec 2021, 13:42

Dobra ideja koju strani pregovaraci uz pomoc nasih sudjeda nastoje rasturiti.

:ne :jok popijmo. :pivo ili :kafa prije nego sto :puca

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ma znas » 10 Dec 2021, 15:54

Povjerovao sam Bakiru kad je u Beogradu demantovao Covica rekavsi " da ce se bosanska politika voditi u Sarajevu a ne u Beogradu ".

Svoj stav sam ucvrstio i poslije sastsnka u Mostaru, Bakir, Covic i Ivanic" kad je Bakir odbio dati 2 hidrocentrale za VRBAK NA DRINI.

Razocarao me Bakir kad nije znao kako reagirati u ovoj novonastaloj politickoj situaciji. Hice nece razgivsrati sa Dodikom i Vucicem itd.

Niksic me razocarao kad je trazio od svojih clanova da u Srebrenici podrze Dodikovog kandidata a u Stocu kandidata HDZ.

Ohrabrio me Niksic svijim istupima pocetkom ove politicke krize, a sad me ponovo razocarao podrskom onima koji se bore za ostanak Fikreta Abdica na sadasnjij funkciji.

Dakle, bez bosnjackog jedinstva nema borbe za cjelovitu BiH. Koliko je krivnja u drugima, jos je veca u nama samima.

:zid :lup

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests