Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Spanac_113 » 15 Nov 2013, 13:22

SARAJEVO - Princip je da ono što dobiju Hrvati u Srednjobosanskoj, pripada Bošnjacima u Hercegovačko neretvanskoj županiji. Tako bismo imali i simetričnost, ali i ravnopravnost dva naroda, rekao je predsjednik SDA Sulejman Tihić govoreći o sastanku kojeg ...

... je jučer održao s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.

Naime, čelnici SDA i HDZ-a BiH u Šamcu su razgovarali o provedbi presude Sejdić-Finci, ali i o uređenju SBŽ-a i HNŽ-a, Grada Mostara te Brčko Distrikta.

Tihić je u izjavama sarajevskim medijima potvrdio pisanje portala Dnevno kazavši kako će vlade u SBŽ-u i HNŽ-u jedna drugoj biti ”slika u zrcalu”.

-Tu SDA i HDZ imaju potpunu suglasnost i mislim kako je stvar tehnike i procedure da se sporazum potpiše, rekao je Tihić uz opasku kako su dvije stranke jako blizu postizanja dogovora o modelu provedbe presude Sejdić-Finci.

Nije, pak, želio otkrivati detalje dogovora u Mostaru, no rekao je kako je suglasan s Čovićem kada je u pitanju status Brčkog.

Portal Dnevno, podsjećamo, prvi je objavio kako su SDA i HDZ BiH zapravo već dogovorili podjeluMostara na dvije općine, hrvatsku i bošnjačku, i to u sklopu paketa u kojem bi se uredile i dvije spomenute županije – HNŽ i SBŽ. Također, po modelu Mostara bio uređen i Travnik.

Iako iz SDA do sada nisu željeli potvrditi ovu informaciju, iz HDZ-a su već ranije priznali kako će Vlada HNŽ-a zrcaliti onu iz SBŽ i to na način da one resore koje u Mostaru vode Hrvati, u Travniku vode Bošnjaci i obratno. Isto tako, vrhovi dviju stranaka su dogovorili da se Mostar i Travnik podijele na nacionalno dominantne općine.

Za sada još uvijek nitko od stranačkih lidera nije eksplicitno potvrdio ove informacije, no Čović je nedavno kazao kako ”Mostar više neće biti iznimka, u to budite sigurni”. Predsjednik HDZ-a BiH je to kazao odgovarajući na pitanje je li zaista dogovorena podjela Mostara i Travnika na nacionalne općine?

U istoj izjavi Čović je rekao i kako bi se izbori za mostarsko Gradsko vijeće trebali održati zajedno s općim izborima u listopadu sljedeće godine, ali i da do kraja ove godine ”nema razloga da ne završimo Mostar”.

-Čeka se da se završi provedba presude Sejdić-Finci, pa će onda na red doći Mostar i Travnik. Sve je dogovoreno, sad se samo čeka povoljan trenutak da se sve i javno obznani, kazao je izvor portala Dnevno iz HDZ-a BiH.

(Vijesti.ba/Poskok.info)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Lebowski » 15 Nov 2013, 14:42

Tvoj komentar na ovo je u naslovu teme ili? :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Spanac_113 » 15 Nov 2013, 14:52

A sta rec na ovo...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80540
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9824 times
Been thanked: 6644 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Julia-Klara » 15 Nov 2013, 14:54

nista :cudi

ocito je da je u cilju svima da se sto vise razjedini i napravi jaz medju ljudima :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Dalia » 15 Nov 2013, 15:47

Meni se plače kad vidim da neko predstavlja moj narod hoće da podijeli ovu zemlju...toliko su nas pobili i još sad da im kao nagradu damo svoju državu ili ako već hoćete 2/3
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Spanac_113 » 15 Nov 2013, 16:00

Meni samo nije jasno zasto se otvoreno ne prica o toj politici podjele. Zasto ne stave svoje politicke ciljeve na starnacki manifest pa neka ljudi glasaju za ono sto se propagira. Mislim, jos bi stoka glasala kako glasa medjutim bili bi nacisto.
I ovo nije jucerasnja pojava, na ovom se sustavno radi jos od 92-93'.
Pa daj vise, dosta je mazanja ociju ljudima. I kad se podjele opet ce tvrdit da nisu nista znali o tome nego ih k'o navukli oni drugi.
A mi k'o duboko grlo. em im tetke.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by IM_ex » 16 Nov 2013, 00:02

Ta dva hinjca, Covic i Tihic, mogu podijeliti samo svoju cacevinu.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Rockefeller » 16 Nov 2013, 00:15

Meni ide strašno na onu stvar kad se o Bosni govori kao o državi Srba, Hrvata pa i Bošnjaka, iako je Bosna matična država Bošnjaka. Kao eto, Bosna je tokom svoje historije bila srpska, hrvatska (i bošnjačka). Hoće mi reći da je ona kao neka Austrija Njemačke ili Moldavija Rumunije.

I kad se priča o suživotu, obično se priča o dogovaranju Srba, Hrvata i Bošnjaka oko Bosne. Logično bi mi bilo da se dogovara oko Bosne, Srbije i Hrvatske, pa eto otprilike šta dobiju Bošnjaci u Srbiji, da dobiju i Srbi ovde. A oni "tor" Srbi, koji se osjećaju kao Bosancima (i ne osjećaju kao Srbima!), njima njihova matična država, Bosna, treba da omogući sve privilegije kao i Bošnjacima. Isto tako mislim i na relaciji sa drugim narodima.

I zadnje vrijeme često čujem sintagmu "zajedničke institucije". Kao eto, BiH je nekakva federacija sastavljena iz dvije države (FBiH i RS). I one su jednog dana sjele, napravile pakt i dogovorile da naprave zajedničke institucije. To je čest termin na televiziji RS-a, iako ga zadnje vrijeme čujem i na drugim dvjema televizijama. Forsiraju ga kao što FBiH forsira "manji entite" ili Srbija "Kosovo i Metohija".
Last edited by Rockefeller on 16 Nov 2013, 00:38, edited 1 time in total.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by paparaci » 16 Nov 2013, 00:24

ma sve to treba pozatvarati! svi oni rade protiv drzave kako spikom, tako i djelima.
kazu ne valja klesti, pa cu se suzdrzati (ovaj put).
sto Ajmi kaze, neka cacevinu podijele!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Lebowski » 16 Nov 2013, 00:54

Rockefeller wrote: I zadnje vrijeme često čujem sintagmu "zajedničke institucije". Kao eto, BiH je nekakva federacija sastavljena iz dvije države (FBiH i RS). I one su jednog dana sjele, napravile pakt i dogovorile da naprave zajedničke institucije. To je čest termin na televiziji RS-a, iako ga zadnje vrijeme čujem i na drugim dvjema televizijama. Forsiraju ga kao što FBiH forsira "manji entite" ili Srbija "Kosovo i Metohija".
Ovo za zajedniče institucije...mislim da sam čitao neke dokumente što je objavila Slobodna Bosna(koliko su vjerodostojni ne znam) gdje se baš piše o tome kako su dobili takve upute...mediji, političari, u institucijama.
Imam negdje to.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Bla » 16 Nov 2013, 02:56

Postoji nekoliko desetina institucija Bosne i Hercegovine.

Među njima postoji jedna koja se zove "Služba za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine" i u principu služi za opsluživanje ostalih institucija (čišćenje, spremanje, kojekakvi servisi - npr. konekcije, opsluživanje sala za sastanke, održavanje, zaštita...). Pa sam mislio da se eventualno brka s ovom službom.

Nisam čuo (ili nisam obraćao pažnju) do sada termin zajedničke institucije, al' slabo (do skoro nikako) pratim te medije na kojima se eventualno tako nešto pominje.

Sad malo prosurfam na tu temu i vidim da se u većoj mjeri taj termin koristi na raznoraznim medijima u Federaciji.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by KOMESAR » 25 Nov 2014, 10:10

Našoj dragoj zemlji, državi Bosni i Hercegovini i svim njenim narodima i građanima čestitam 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine!

Na današnji dan, prije tačno 71 godinu, Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) na svom Prvom zasjedanju, u Mrkonjić Gradu, udario je temelje današnje države Bosne i Hercegovine.

U Rezoluciji ZAVNOBiH-a i Proglasu upućenom narodu, naglašena je odlučnost naroda Bosne i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata“.

Delagati ZAVNOBiH-a čak i tada su, u jeku Drugog svjetskog rata, imali više osjećaja i razumijevanja višestoljetne historije, kulture i tradicije naše zemlje, negoli predstavnici današnje vlasti.

Više nego žalosna je činjenica da se vlasti države Bosne i Hercegovine još uvijek nisu u stanju dogovoriti niti oko državnih praznika, pa se tako i današnji dan slavi samo u manjem dijelu države, a kamoli o mnogo bitnijim pitanjima.

Najbolja lekcija hrabrih delegata ZAVNOBiH-a je bila upravo poruka da različitosti postoje, ali ne da bi kidale dušu naše zemlje, već da se zajedničkim snagama izbore za dobro svih, za napredak Bosne i Hercegovine, a njenim jačanjem i za dobro i napredak, u ono vrijeme, Jugoslavije.

Poruka je to koju danas komentiramo tek kao historijsku činjenicu, nešto što je rečeno prije više od sedam desetljeća. Trebali bi, ustvari, tu poruku shvatiti ozbiljno, kao univerzalnu uputu kako treba raditi.

Niti jedna etnička grupa pojedinačno ne može graditi državu Bosnu i Hercegovinu i izvesti je na put euro-atlantskih integracija, put napretka i sigurnosti.

Samo zajedno, ujedinjenim snagama, uz poštivanje drugih i drugačijih, i sa iskrenim namjerama u srcu, možemo graditi našu zemlju, državu Bosnu i Hercegovinu.

Svi narodi u ovoj zemlji morali bi niti svjesni toga. Bošnjaci nemaju drugu državu, ali i naši susjedi Hrvati i Srbi morali bi shvatiti da ni Hrvatska ni Srbija ne mogu uživati trajnu stabilnost bez stabilnosti Bosne i Hercegovine i trebali bi shvatiti da je ova zemlja jednako i bošnjačka i hrvatska i srpska, i svih onih koji je nose u srcu i zovu svojom domovinom, baš kako su poručili delegati ZAVNOBiH-a.

Stoga, ne bježimo od svojih nacionalnih odrednica, ali svakako ne zaboravimo gdje smo rođeni, gdje su nam rođeni preci i gdje su nam rođena djeca.

Potrudimo se da u duhu ZAVNOBiH-a pokažemo da smo dostojni i spremni očuvati duh antifašizma, a kroz to i državnost Bosne i Hercegovine.

Potrudimo se da naša zemlja, država Bosna i Hercegovina , krene putem napretka, stabilnosti i sigurnosti, da bude uzorom uspješne sredine i osovinom stabilnosti i saradnje u regiji.

ZAVNOBiH-a i njegovih poruka se, stoga, moramo sjetiti i prisjećati stalno; iz njega učiti i u tom duhu nastaviti izgrađivati ovaj lijepi, jedini nam dom, kojeg zovemo Bosna i Hercegovina.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80540
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9824 times
Been thanked: 6644 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Julia-Klara » 25 Nov 2014, 10:21

Našoj dragoj zemlji, državi Bosni i Hercegovini i svim njenim narodima i građanima čestitam 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine!

:hoi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by mrki62 » 25 Nov 2014, 11:29

Julia-Klara wrote:nista :cudi

ocito je da je u cilju svima da se sto vise razjedini i napravi jaz medju ljudima :cudi
Točno tako a raja ko raja, nasijeda svojima i popuši iz navike.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by drugrankovic » 27 Nov 2014, 13:04

Julia-Klara wrote:Našoj dragoj zemlji, državi Bosni i Hercegovini i svim njenim narodima i građanima čestitam 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine!

:hoi


i meni da cestitas preksjutra! i da stavis jajce na avatar!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by drugrankovic » 27 Nov 2014, 13:06

KOMESAR wrote: Našoj dragoj zemlji, državi Bosni i Hercegovini i svim njenim narodima i građanima čestitam 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine!

Na današnji dan, prije tačno 71 godinu, Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) na svom Prvom zasjedanju, u Mrkonjić Gradu, udario je temelje današnje države Bosne i Hercegovine.

U Rezoluciji ZAVNOBiH-a i Proglasu upućenom narodu, naglašena je odlučnost naroda Bosne i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata“.

Delagati ZAVNOBiH-a čak i tada su, u jeku Drugog svjetskog rata, imali više osjećaja i razumijevanja višestoljetne historije, kulture i tradicije naše zemlje, negoli predstavnici današnje vlasti.

Više nego žalosna je činjenica da se vlasti države Bosne i Hercegovine još uvijek nisu u stanju dogovoriti niti oko državnih praznika, pa se tako i današnji dan slavi samo u manjem dijelu države, a kamoli o mnogo bitnijim pitanjima.

Najbolja lekcija hrabrih delegata ZAVNOBiH-a je bila upravo poruka da različitosti postoje, ali ne da bi kidale dušu naše zemlje, već da se zajedničkim snagama izbore za dobro svih, za napredak Bosne i Hercegovine, a njenim jačanjem i za dobro i napredak, u ono vrijeme, Jugoslavije.

Poruka je to koju danas komentiramo tek kao historijsku činjenicu, nešto što je rečeno prije više od sedam desetljeća. Trebali bi, ustvari, tu poruku shvatiti ozbiljno, kao univerzalnu uputu kako treba raditi.

Niti jedna etnička grupa pojedinačno ne može graditi državu Bosnu i Hercegovinu i izvesti je na put euro-atlantskih integracija, put napretka i sigurnosti.

Samo zajedno, ujedinjenim snagama, uz poštivanje drugih i drugačijih, i sa iskrenim namjerama u srcu, možemo graditi našu zemlju, državu Bosnu i Hercegovinu.

Svi narodi u ovoj zemlji morali bi niti svjesni toga. Bošnjaci nemaju drugu državu, ali i naši susjedi Hrvati i Srbi morali bi shvatiti da ni Hrvatska ni Srbija ne mogu uživati trajnu stabilnost bez stabilnosti Bosne i Hercegovine i trebali bi shvatiti da je ova zemlja jednako i bošnjačka i hrvatska i srpska, i svih onih koji je nose u srcu i zovu svojom domovinom, baš kako su poručili delegati ZAVNOBiH-a.

Stoga, ne bježimo od svojih nacionalnih odrednica, ali svakako ne zaboravimo gdje smo rođeni, gdje su nam rođeni preci i gdje su nam rođena djeca.

Potrudimo se da u duhu ZAVNOBiH-a pokažemo da smo dostojni i spremni očuvati duh antifašizma, a kroz to i državnost Bosne i Hercegovine.

Potrudimo se da naša zemlja, država Bosna i Hercegovina , krene putem napretka, stabilnosti i sigurnosti, da bude uzorom uspješne sredine i osovinom stabilnosti i saradnje u regiji.

ZAVNOBiH-a i njegovih poruka se, stoga, moramo sjetiti i prisjećati stalno; iz njega učiti i u tom duhu nastaviti izgrađivati ovaj lijepi, jedini nam dom, kojeg zovemo Bosna i Hercegovina.


a bila ih šačica jada tih hrvata i muslimana... veći deo je bio kod gosn pavelića takodje zbratimljen!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37621
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2850 times
Been thanked: 2191 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Pasaga » 18 Sep 2016, 18:43

Ko se sjeca jos ovog covjeka..
....ipak....velikog srca.

http://www.avaz.ba/clanak/255051/prica- ... film-kuduz
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by dr laganini » 18 Sep 2016, 18:50

..ravnopravnost o rijesavanje nacionalnog pitanja je osnova funkcioniranja bih..sve ostalo je zavaravanje il ono sto se babi snilo to je babi milo..ravnopravnost...

Black Swans
Na probnom
Na probnom
Posts: 81
Joined: 04 Oct 2016, 23:16
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Black Swans » 05 Oct 2016, 15:05

dr laganini wrote:..ravnopravnost o rijesavanje nacionalnog pitanja je osnova funkcioniranja bih..sve ostalo je zavaravanje il ono sto se babi snilo to je babi milo..ravnopravnost...
Ravnopravnost postoji, to što neko hoće da bude iznad drugih, to je drugi par opanaka.

rvati ko moderne feministice.
POZDRAV DOMOVINI !

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by SPINERKA » 27 Oct 2016, 01:49

Prof. Dr. Besim Spahić: Rat je pripremljen samo se čeka da neko zapali fitilj! Svako ko misli da su Srbi projektovali Srebrenicu mora odmah da se javi psihijatru! Svi su svoje uloge dobili spolja i samo su igrali po njima! (VIDEO)

http://www.youtube.com/watch?v=fjvn0kUG1ic
Image

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests