Di su nestali Hrvati iz BiH..

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 10 Feb 2017, 17:38

..neki nikad nece naucit..a posli jebanja nema kajanja...
...epublika Srpska već je odavno svijet za sebe, koji samo čeka povoljan trenutak za definitivno odvajanje, a na sarajevskoj političkoj sceni ne postoji nijedan politički faktor spreman suočiti se s problemom Federacije BiH i tražiti kompromis s Hrvatima. Sve se svodi na blokiranje bilo kakve promjene i čekanje izbora 2018. kada će opet pokušati progurati neku novu Platformu.

Iako je u proteklih godinu i pol, silom prilika, morao proći ubrzani tečaj balkanske političke prakse, za ono što je doživio u Sarajevu predsjednika Sabora Božu Petrova nikakva struka ni dosadašnje iskustvo u politici nisu mogli pripremiti. U sklopu službenog posjeta BiH Petrov se u Sarajevu susreo s članovima Predsjedništva BiH, a potom i s predsjedateljem Vijeća ministara Denisom Zvizdićem. Svi su odverglali uobičajene fraze poput „jačanja međusobne suradnje i stabilnosti u regiji“te ponovili po milijunti put kako „unutarnje probleme treba rješavati dogovorom“. Uz to Petrov je kazao i kako je svojim sugovornicima „poslao jasnu poruku da je Hrvatska protiv svakog secesionizma i unitarizma, a za punu ravnopravnost konstitutivnih naroda“, što je relativno nova formulacija, na liniji dominantne politike Hrvata u BiH, a to je europski put i federalizacija, nasuprot srpskom separatizmu i bošnjačkoj unitarističkoj politici.

Ekspresnim dolaskom u Stolac nakon fizičkog nasrtaja bošnjačkog kandidata za gradonačelnika na članove izbornog povjerenstva u listopadu prošle godine, Petrov je pokazao kako dobro razumije probleme Hrvata u BiH i da ih čvrsto podupire. Stoga je u prvi mah izazvalo nevjericu protokolarno priopćenje iz ureda predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zvizdića, objavljeno nakon susreta s Petrovom, u kojem stoji: “Predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov je rekao da Hrvatska poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i jednakopravnost tri konstitutivna naroda i da ne podržava stvaranje dodatnog entiteta u Bosni i Hercegovini”. Petrov je na upit hrvatskih portala iz BiH negirao da je to rekao, štoviše istaknuo je kako se u razgovoru sa Zvizdićem nikakvi entiteti uopće nisu ni spominjali. Radi se, dakle, o prvorazrednom skandalu.Ne znam nijedan slučaj na svijetu da je ured nekog „prvog ministra“nakon posjeta strane delegacije dao priopćenje u kojem gostu stavlja u usta nešto što nije rekao, i to na vrlo delikatnu temu.

Ovaj najnoviji skandal pokazuje kako je već godinama potpuno autistična sarajevska politika zadobila jednu novu, zaumnu dimenziju. Koliko je javnosti poznato, Zvizdić i Petrov u razgovoru nisu koristili usluge prevoditelja, na koje bi se onda mogla prebaciti odgovornost zbog nesporazuma. Bilo je slučajeva kad bi se neke stvari izgubile u prijevodu. Nekada bi, s dobrom namjerom, prevoditelji znali ponešto prešutjeti, a ponešto i dodati, poput jedne naše sveučilišne profesorice koja mi je pričala kako ju je za posjeta bivšeg predsjednika jednoj južnoameričkoj zemlji zapala „čast“prevoditi ga, a taj je lupao takve besmislice da ju je bilo sram pa je u prijevodu izmišljala i ubacivala suvislije teze.

Prijatelj koji je nakon rata radio za strane organizacije u Mostaru pričao mi je kako je 1996. prevodio za neko europsko povjerenstvo koje je došlo obići jednu sirotinjsku povratničku obitelj kod Čapljine, koja nije imala ni stakla, već najlone na prozorima. Prvo što su Europljani upitali očajnog i promrzlog čovjeka i djecu bilo je – odvajaju li otpad? Prijatelja je bilo sram to ih pitati, pa je preveo: „Idu li ti djeca u školu?“, na što je čovjek samo kimao glavom i govorio: „Da, da…“Još bi čovjek shvatio čak i to da su u priopćenju iz Zvizdićeva ureda prešutjeli nešto što je bilo rečeno, a što im nije po volji. Primjerice, da ih je Petrov upozorio kako neće napraviti ni koraka prema EU dok ne izmijene izborni zakon koji im je svojevremeno servirala međunarodna zajednica samo zato da preglasavaju Hrvate. Ili da je rekao – ako Hrvati, kao formalno konstitutivan narod koji je Herceg-Bosnu obranio u ratu i u dobroj je nadi ugradio u Federaciju, danas u njoj ne mogu biti ravnopravni, onda bolje da takva tamnica naroda ne postoji.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 10 Feb 2017, 19:22

"Svi su opsjednuti hrvatskim entitetom, ali volio bih čuti dokument ili zapis i vidjeti gdje je to spomenuto. Volio bih znati tko obmanjuje javnost u naše ime. Mi nismo nikakvi ljudi koji stave nešto na papir i gurnu nekome drugom da on to rješava", rekao je Čović na konferenciji za novinare u Mostaru nakon sjednice Predsjedništva HNS-a B
Pri tome je objasnio kako se potenciranjem teza o trećem entitetu želi podići napetosti kako se ne bi postigao dogovor niti oko izmjene Izbornog zakona kojim bi se trebalo riješiti pitanje neravnopravnosti Hrvata i nametanja političkih predstavnika.

"Netko se trudi napraviti gore političke odnose nego što oni jesu. HNS želi preuzeti aktivnu ulogu oko tih stvari i kad je u pitanju Izborni zakon i naš euroatlantski put", dodao je Čović. Predsjednik HNS-a BiH podržao je prijedlog rezolucije Europskog parlamenta koja je nedavno prihvaćena na sjednici Vanjskopolitičkog odbora (AFET) u kojoj se zagovara federalizacija kao put za nadvladavanje razlika u BiH i postizanje jednakopravnosti triju naroda i građana BiH.

"Ja mogu samo kazati o rezoluciji o pripremnom dijelu. Mislim da će dobiti potporu Europskog parlamenta. Mi danas imamo određeni vid federalne organizacije BiH, mi mislimo da može biti bolji i tražimo tu potporu", dodao je Čović. Naveo je kako će se jasan stav Hrvata u pogledu preustroja BiH moći čuti u Neumu 16. ožujka na konferenciji "Hrvati nositelji Europskih vrijednosti u BiH".

Hrvatski narodni sabor BiH koji okuplja najznačajnije hrvatske stranke u BiH usuglasio je prijedlog po kojemu bi umjesto sadašnja dva entiteta, BiH trebala biti organizirana sa četiri federalne jedinice, od kojih bi jedna imala i hrvatsku većinu.

Čović je na konferenciji za novinare opetovao tvrdnje kako ne postoji suglasnost Predsjedništva BiH za obnovu tužbe protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu.

"Narušilo bi sve odnose u BiH, jer na zajedničkom sastanku svih stranaka je uredno rečeno da ako se tako nešto dogodi, srpske stranke nisu dio parlamentarne većine na razini BiH", pojasnio je Čović.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by KOMESAR » 10 Feb 2017, 19:23

Nije ih nikad ni bilo u Bosni.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 18 Mar 2017, 18:44

Prvi čovjek Hrvatskog studentskog politološkog foruma (HSPF) Josip Zelenika gostovao je u emisiji Zabranjeni forum na PINK TV-u u Sarajevu.

U emisiji, jedan od poznatijih mostarskih studenata koji bez dlake na jeziku govori o problemima svog naroda u BiH, govorio je upravo o tim činjenicama, naglasivši da je on Hrvat u BiH i da će se tako izjašnjavati, prenosi portal Grude.com.

Dan kasnije verbalno je napadnut na ulicama glavnog grada BiH. Naime, nakon što je šetao Sarajevom s prijateljima Zeleniku je zaustavio izvjesni Dževad, kako je sam rekao vojnik Armije RBiH, a zasmetalo mu je što se Zelenika izjašnjava kao Hrvat u BiH.

Uskoro su krenule prijetnje i pitanja zbog čega je uopće Zelenika, kao Hrvat, u Sarajevu, te je napomenuo da u torbi ima pištolj, s ciljem da zastraši Zeleniku. “Nakon što se smirio, rekao mi je da se ne bi smio izjašnjavati kao Hrvat već kao Bosanac.

Razišli smo se i nastavio sam šetnju tolerantnim i multikulturalnim Sarajevom”, priopćio je Zelenika na svom Facebook profilu,

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Username » 18 Mar 2017, 19:03

Posmatrac presao s teoretskog na prakticni dio

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 18 Mar 2017, 19:05

..izgleda :zubi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Melek » 19 Mar 2017, 07:52

dr laganini wrote:"Svi su opsjednuti hrvatskim entitetom, ali volio bih čuti dokument ili zapis i vidjeti gdje je to spomenuto. Volio bih znati tko obmanjuje javnost u naše ime. Mi nismo nikakvi ljudi koji stave nešto na papir i gurnu nekome drugom da on to rješava", rekao je Čović na konferenciji za novinare u Mostaru nakon sjednice Predsjedništva HNS-a B
Pri tome je objasnio kako se potenciranjem teza o trećem entitetu želi podići napetosti kako se ne bi postigao dogovor niti oko izmjene Izbornog zakona kojim bi se trebalo riješiti pitanje neravnopravnosti Hrvata i nametanja političkih predstavnika.

"Netko se trudi napraviti gore političke odnose nego što oni jesu. HNS želi preuzeti aktivnu ulogu oko tih stvari i kad je u pitanju Izborni zakon i naš euroatlantski put", dodao je Čović. Predsjednik HNS-a BiH podržao je prijedlog rezolucije Europskog parlamenta koja je nedavno prihvaćena na sjednici Vanjskopolitičkog odbora (AFET) u kojoj se zagovara federalizacija kao put za nadvladavanje razlika u BiH i postizanje jednakopravnosti triju naroda i građana BiH.

"Ja mogu samo kazati o rezoluciji o pripremnom dijelu. Mislim da će dobiti potporu Europskog parlamenta. Mi danas imamo određeni vid federalne organizacije BiH, mi mislimo da može biti bolji i tražimo tu potporu", dodao je Čović. Naveo je kako će se jasan stav Hrvata u pogledu preustroja BiH moći čuti u Neumu 16. ožujka na konferenciji "Hrvati nositelji Europskih vrijednosti u BiH".

Hrvatski narodni sabor BiH koji okuplja najznačajnije hrvatske stranke u BiH usuglasio je prijedlog po kojemu bi umjesto sadašnja dva entiteta, BiH trebala biti organizirana sa četiri federalne jedinice, od kojih bi jedna imala i hrvatsku većinu.

Čović je na konferenciji za novinare opetovao tvrdnje kako ne postoji suglasnost Predsjedništva BiH za obnovu tužbe protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu.

"Narušilo bi sve odnose u BiH, jer na zajedničkom sastanku svih stranaka je uredno rečeno da ako se tako nešto dogodi, srpske stranke nisu dio parlamentarne većine na razini BiH", pojasnio je Čović.
Platis kamiondziji finu lovu i ovaj se zalaufa sleperom i frontalno nadere u vozilo koje mu prilazi na nekoj jacoj krivini. Ziva istina..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Veca » 19 Mar 2017, 07:56

...e moj Melek, budala imamo i prekovise, al' za tako nesto :jok :rol
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Melek » 19 Mar 2017, 07:59

Uh, napisah ovo na pogresnoj temi :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Veca » 19 Mar 2017, 08:39

...jah, ja pogresno kapiram! :hihi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 19 Mar 2017, 08:41

.da nazdravimo votkom :zubi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Veca » 19 Mar 2017, 08:46

...momentalno sam na tequili! ;) ...ali moje vidjenje vase sitOVacije u Bosni, nea veze sa alkoholom!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 19 Mar 2017, 08:48

..nego s pameti :hihi

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by Veca » 19 Mar 2017, 08:55

...uzmi to kako oces! ;)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 23 Mar 2017, 13:44

..sveta majorizacija :zubi

Hrvatske stranke iz bloka Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH osudile su u zajedničkom priopćenju preglasavanje hrvatskih zastupnika oko rezolucije o osudi inicijative federalizacije donesene u parlamentu Federacije BiH kojom su, kako kažu, bošnjačke stranke izvršile udar na Hrvate u toj zemlji, Europski parlament i Ustav BiH.

U utorak su na inicijativu pretežito bošnjačkog SDP-a BiH sve bošnjačke stranke poduprle rezoluciju o osudi inicijativa za federalizacijom države i entiteta s ciljem etno-nacionalnih podjela, koja je bila reakcija na rezoluciju Europskog parlamenta o napretku BiH koji zagovara federalizaciju. Hrvatski zastupnici iz stranaka HNS-a napustiti su zasjedanje u Sarajevu nakon preglasavanja.

„Smatramo kako je to bio udar na demokraciju, udar na Europski parlament, ustav FBiH, na Hrvate“, navodi se u zajedničkom priopćenju stranaka HNS-a BiH koje sudjeluju u radu Parlamenta Federacije BiH HDZ-a BiH, HDZ-a 1990. i HKDU-a BiH.

Pojasnili su kako je rezolucija donesena nadglasavanjem Hrvata suprotna rezoluciji donesenoj u Europskom parlamentu koja poziva na načela decentralizacije, federalizma i legitimnog zastupanja. Dodaje se kako je krajnji cilj rezolucije donesene u Parlamentu Federacije BiH okupljanje Bošnjaka kako bi Hrvatima izabrali nenarodnu vlast.



„Očito ultimatum je to Europi i međunarodnoj zajednici, postavljen s vjerom da će se uz pomoć OHR-a ponoviti Alijansa, iz 2001., smijeniti hrvatskog člana Predsjedništva BiH i postaviti sebi odanog“, dodaje se u priopćenju. No istodobno se izražava sumnja da će međunarodna zajednica i Ured visokog međunarodnog predstavnika (OHR) ponoviti pogrešku i dopustiti izbacivanje Hrvata iz vlasti kao u dva navrata 2000. i 2010.

„Jedino što tražimo je da živimo u slobodi, sigurnosti i dostojanstvu, da sami biramo svoje predstavnike“, navodi se u zajedničkom priopćenju stranaka HNS-a BiH i poručuje kako se Hrvati neće niti asimilirati niti emigrirati iz BiH

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by posmatrac » 05 Apr 2017, 14:24

Dvadesetšestogodišnji student iz Livna Frano Krišto kaže da nema nikakvih političkih motiva u incidentu koji je imao s Borjanom Krišto te da je to učinio u afektu zbog svega što proživljava on i omladina Livna.

Ističe da je Krišto gađao s dva manja kamena, da je jedan ostao izvan dvorišta, a za drugi nije siguran je li uopće i upao u dvorište u kojem je bila Borjana. Tvrdi da je nijedan nije pogodio te da mu nije ni bila namjera pogoditi je ili ozlijediti. Dodaje da se tu nije radilo o četiri stijene, kako se navodi, nego o dva kamena i da mu je sada žao zbog načina na koji je reagirao.

“Otac je hrvatski branitelj, kojega su godinama zavlačili za posao te je bio prisiljen raditi u Hrvatskoj i Njemačkoj kako bi prehranio obitelj. Naposljetku su za njim otišli majka i dva brata, a sestra i ja smo ostali radi školovanja i akademskih obaveza”, priča ovaj mladić koji je i sam trenutačno nezaposlen i radi honorarne poslove.

Ističe da je laž da se radilo o političkom napadu.


“Nisam bio politički motiviran, to je notorna laž koju je izgovorila gospođa Borjana Krišto, ali budući da nas kao narod lažu posljednjih 25 godina, to me nimalo ne čudi. Ovaj nemili događaj u kojem sam sudjelovao je isključivo rezultat trenutka slabosti i afekta. Jednostavno više ne mogu trpjeti ovakvo stanje u svome voljenom Livnu. Iako mi je žao zbog načina na koji sam to napravio, budući da me roditelji nisu tako odgajali, imao sam najmanje 100.000 razloga da to napravim“, kaže mladi Livnjak za Dnevni list.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 05 Apr 2017, 14:32

Jebo te kristo di zavrsi na njemu...zaboravio si komsica...

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by posmatrac » 05 Apr 2017, 14:39

Pa covjek upravo objasnjava zasto Hrvati napustaju Bih.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by dr laganini » 05 Apr 2017, 14:41

..naravjo cuveni analiticar u slobodno vrime konobar :zubi

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Di su nestali Hrvati iz BiH..

Post by posmatrac » 05 Apr 2017, 14:46

Politolog i buduci magistar novinarstva koji se nije uklopio u covicevsku kriminalu organizaciju :hihi

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja, Fuddo and 16 guests