Kome pripada Bosna i Hercegovina

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Mohr » 27 Jun 2017, 21:41

Premda su ta raznorazna agencijska istraživanja sranje, kao što svi znamo, ja sam u onih 3% :bih3

Dabome, sva agencijska istraživanja (i tobožnjA anketiranja) su naručena i plaćena. Tako funkcionira slobodarsko-demokratski svijet. Jasno, o tome ni u jednim vijestima nikada nećemo čuti ništa, pa tako ni u ovim Krokijevim... :D.

Ali svejedno, ja sam u onih 3%.

Kad je riječ o ovoj i ovakvoj lakrdiji, tzv. daytonskoj BiH :cudi

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by spacebound » 28 Jun 2017, 06:48

A Mohr, koja je tvoja domovina :cudi Moze ona biti nakaradna, ovakva i onakva, ali ovdje sam rodjena kao i moji preci i ja drugu domovinu nemam. Ti?
Mogu prezirati sve glupe zakone, guzonje, lopove, tajkune, Bakira, Čovića, Ivanica.. sistem, aparaturu... Autoputa skoro i nemamo, zdravstvo se raspada, skolstvo da Bog mili sacuva, socijalne pravde nigdje... ali od Une ljepse rijeke nema, od mog Ozrena planine na dunjaluku :jok Ovog zraka, mog jezika... Srce ne pita :love

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80776
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9953 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Julia-Klara » 28 Jun 2017, 06:59

Moja, nego sta :bih
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Username » 28 Jun 2017, 07:41

spacebound wrote: 28 Jun 2017, 06:48 A Mohr, koja je tvoja domovina :cudi Moze ona biti nakaradna, ovakva i onakva, ali ovdje sam rodjena kao i moji preci i ja drugu domovinu nemam. Ti?
Mogu prezirati sve glupe zakone, guzonje, lopove, tajkune, Bakira, Čovića, Ivanica.. sistem, aparaturu... Autoputa skoro i nemamo, zdravstvo se raspada, skolstvo da Bog mili sacuva, socijalne pravde nigdje... ali od Une ljepse rijeke nema, od mog Ozrena planine na dunjaluku :jok Ovog zraka, mog jezika... Srce ne pita :love
Zrak pun chemtrailsa

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Hannibal » 28 Jun 2017, 12:49

zdravstvo nam je dobro :ok
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Mutevelija » 28 Jun 2017, 15:04

Zdravstvo jest dobro besplatno bolje nego u ameriki , samo knjizicu nosati treba ali et.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by SPINERKA » 28 Jun 2017, 15:11

Mutevelija wrote: 28 Jun 2017, 15:04 Zdravstvo jest dobro besplatno bolje nego u ameriki , samo knjizicu nosati treba ali et.
:D.
:djed
I SVOJ KREVET SA SVIM SITNICAMA

Image
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Hannibal » 28 Jun 2017, 15:37

valja knjizicu nosat brt
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Socrates » 28 Jun 2017, 15:37

Bidnimo pametni insancici i razlikujmo zemlju od drzave. :djed

Zemlja je :ples , drzava je :sjedi

Zemlja je kad je poljubis i zazvoni i tebi i njoj u usima, a drzava je kad raspravljate o mjesecnim racunima. :place

Zemlja je zena sa cvijetom u kosi koja recituje ljubavnu poeziju, a drzava je, u najboljem slucaju, punica ostrokondza koja prigovara jer punjene paprike nisu dobro ispale. :lupa

Zemlja je kad skocis u vodu na glavu i plivas punim plucima, a drzava je kad se probudis nakon 35 godina godina braka i zapitas se who the fuck je azdaja/simpanza koja hrce pored tebe. :ljut

Zemlja je;



Drzava je;



Zemlja je;



Drzava je;

. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: 74% građana svih nacionalnosti smatra da je BiH njihova država

Post by Mohr » 30 Jun 2017, 00:10

spacebound wrote: 28 Jun 2017, 06:48 A Mohr, koja je tvoja domovina :cudi Moze ona biti nakaradna, ovakva i onakva, ali ovdje sam rodjena kao i moji preci i ja drugu domovinu nemam. Ti?
Mogu prezirati sve glupe zakone, guzonje, lopove, tajkune, Bakira, Čovića, Ivanica.. sistem, aparaturu... Autoputa skoro i nemamo, zdravstvo se raspada, skolstvo da Bog mili sacuva, socijalne pravde nigdje... ali od Une ljepse rijeke nema, od mog Ozrena planine na dunjaluku :jok Ovog zraka, mog jezika... Srce ne pita :love
Ja s domovinom nemam problema :srce Komentaris'o sam državu, kao što i naslov teme sugeriše :pusa

Glede domovinskog pitanja, ima kandidata kojima bi to pitanje bilo mnogo "plasiranije" postaviti, Mohr je tu najmanji problem... :ok No dobro... ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2018, 13:55

Recept načelnika Vareša: Hrvat za kojeg glasaju Bošnjaci


Image

Neka mi netko kaže kako možemo živjeti jedni pored drugih, a ne zajedno! Je li to uopće moguće?! Naravno da nije!
Započinje tako priču Zdravko Marošević, načelnik Općine Vareš. Taj bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zapovjednik jedne bojne i član Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) nudi sasvim drugačiju politiku od one dominantne kakvu svakodnevnom vidimo, čujemo i čitamo u ovdašnjim medijima. Zbog toga za Zdravka glasaju i najbrojniji stanovnici Vareša, Bošnjaci, njegovi sunarodnjaci Hrvati, ali i Srbi i ostali koji žive u tom rudarskom gradiću.

„Tek kad se uđe u neku lokalnu zajednicu, vidi se koliko je život drugačiji u odnosu na ono što vidimo na TV, medijima“, veli on.

Biti čovjek, prije svega

Prošle godine, na 24. godišnjicu masakra u Stupnom Dolu, Marošević se poklonio nevinim žrtvama i ispisao jednu od najčasnijih stranica poratnog života, ne samo Vareša i srednje Bosne, već i cijele Bosne i Hercegovine.

Tako je lako biti čovjek, misija je koja vodi Zdravka Maroševića, i to je zasad mnogo puta pokazao. Zato nema dileme da će u Stupnom Dolu biti i narednog mjeseca kada se bude obilježavala 25. godišnjica zločina. Sjećanje je to na 23. oktobar 1993. godine kada su pripadnici specijalne postrojbe Maturice iz sastava brigade HVO Josip ban Jelačić iz Kiseljaka ovdje ubili 38 civila. Najmlađa je bila dvoipogodišnja Sabina Likić, a ubijeni su i trogodišnjaci Indira Žutić i Enis Likić.

„Nikad nećemo prestati tražiti odgovornost. Oni koju su radili u ime nekoga i u nečije ime, nikada neće imati podršku u Varešu“, poručio je Marošević u prisustvu djevojčica s maramom na glavi koje su došle posjetiti mjesto stradanja nevino ubijenih.

„Ne mislim da sam uradio išta što nije normalno, i što ne bi uradio svaki čestiti čovjek, bio vjernik ili ne. Bitno je da čovjek poštuje ljudske vrijednosti. Ja sa sam sa tim ljudima živio i živjet ću. Sa Bošnjacima, Srbima, ali i Makedoncima, Slovencima, Nijemcima, Arapima... gdje god me život nosio. Nekome odati počast, nekome ko je nastradao nevin, za mene je normalan ljudski čin. Ljudska vrlina je otići i pokloniti se žrtvama“, govori Marošević.

Dodaje da se u BiH uglavnom nadmudrujemo s pričom ko će prvi... On nije želio da čeka.

„Svi smo mi stradali na ovaj ili onaj način. U Varešu su svi stradalnici. Da li je majka plakala za sinom, jer je išao u rat, da li je nekome zapaljena kuća, da li se netko morao pomjeriti, da li je netko izgubio članove obitelji... To ne znači da trebamo očekivati da će svi isto reći. Ja sam to mogao uraditi i ranije, kao drugi čovjek. Ali ja smatram da se žrtvama trebaju pokloniti oni ljudi koji nose najveće odgovornosti u državi. Ja kad sam se prihvatio najveće odgovornosti u Varešu, osjećao sam potrebu da svojim primjerom pokažem drugima da i oni treba da urade“, ističe on, podsjećajući da su se i vareški Bošnjaci poklonili hrvatskim žrtvama.

Nadalje, priča nam da je Stupni Dol predugo bilo samo mjesto u kojem se jednom godišnje iskupljaju ljudi radi molitve i sjećanja, dok je za sve ostalo to mjesto bilo zaboravljen. Danas nije tako.

On sada nastoji da u tom mjestu osigura sadržaje koji će vratiti normalan život mjestu, kako bi se krenulo i dalje... Naravno, ne zaboravljajući ni prošlost, ali i ne živeći u njoj. Bošnjaci su, kaže, prepoznali njegovu iskrenost.

Marošević vjeruje da ne postoji alternativa jednom takvom načinu života.

„Ako netko ima recept da se u Varešu i u BiH na ovako malom području možemo razdvojiti i svatko da radi za sebe, OK. Ali netko me mora ubijediti da je to moguće. Ja u Varešu ne mogu napraviti ništa, nijednu ulicu, zgradu, a što neće uživati i jedni i drugi i treći... Svakodnevnica je zajednička, nemoguće je drugačije“, rekao nam je sagovornik.

„Ako netko od Hrvata u mom Varešu živi na šestom ili sedmom katu, a susjedi su mu Bošnjaci ili Srbi, koga će on zvati u slučaju, ne daj Bože, srčanog ili moždanog udara – svoje susjede ili mene koji sam dalje tri kilometra? Zvat će, naravno, onog koji je najbliže. E, to je to. Dva kamena u rijeci budu jedan pored drugog, pa se spoje, tako moraju i ljudi“, objašnjava nam na svoj način.

U protekle tek dvije godine Marošević je od grada u kojem novom načelniku nisu čestitali na izbornoj pobjedi, već mu izražavali sućut, dok je njegov prethodnik Avdija Kovačević tvrdio da to mjesto jednostavno izumire, načinio mjesto u kojem se stanovnicima vraća nada u bolje sutra.

„Naravno da se to primjećuje. Ostvaruje se ono što sam rekao prilikom dolaska na dužnost načelnika Općine Vareš, da ću vratiti dostojanstvo i osmjeh u Varešu! Ono što je danas najveći uspjeh, vratio sam vjeru u Vareš, nadu da Vareš može živjeti. Podigao sam ljudima ubijeni duh, ali ostalo ide samo po sebi. Iz dana u dan otvaraju se nova radna mjesta, rade se novi kapaciteti, najavljuju novi“, kaže on.

Priznaje da radi u otežavajućim okolnostima, ali da se treba boriti.

„Vratit ću Vareš tamo gdje pripada. Vidite, Vareš na 45 minuta od glavnog grada ima sve uvjete za normalan i dobar život. Uvjeren sam da će naš grad biti jedna od najpoželjnijih destinacija u okruženju Sarajeva. Priroda nam je dala sve ono što mnogi nemaju. Na čistom zraku, pod plavim nebom, s puno vode i zelenila... Moramo to iskoristiti“, navodi Mašorević.

Suprotno idejama nacionalizma, sukoba, mržnje i netrpeljivosti, Marošević kroz ekonomiju i razvoj vraća ideju boljeg života među stanovnike svoga grada.

„To je recept za cijeli svijet! Naravno, mi se moramo složiti da negdje u svijetu ljudi žive od mržnje, nacionalizma, ratovanja, prodaje oružja... Vidimo to svaki dan. Ali, jedni žive, drugi ginu, treći gladni umiru“, naglašava vareški načelnik.

Radni vijek je proveo u realnom sektoru i, kako kaže, sve se može postići samo radom.

„Rad, stvaranje jednog zdravog realnog sektora, stvaranje viška vrijednosti iz dana u dan... Sve to ne poznaje granice. Ni po boji, ni po vjeri, ni po naciji. Kapital ne pita. On traži radnike stručnjake. Nisam siguran da onaj koji ulaže vlastiti kapital da će prije zaposlit nestručnog inženjera zato što je „njegov“, nego će zaposliti stručnjaka koji pripada drugom i drugačijem“, reći će Marošević.





Mi smo bili Evropa

Za njega, veli, postoje samo Varešani, ma iz koje zajednice dolazili.

„Tako je i sa Bosnom i Hercegovinom... Tako su me učili moji roditelji, svećenici, učitelji, nastavnici, profesori... ja drugo ne znam. Moja deviza je raditi i poštovati sve. Ljudi su samo ljudi. Sve drugo je po rođenju pridodano. Varešani su to prepoznali, prepoznala je bh. javnost, kad će i ostali shvatiti da je to jedini put...“, poručuje on u razgovoru za INS.

Vareš je, baš kao u Zdravkoj viziji, danas pun turista, poslovnog svijeta, nevladine organizacije rade, sportski klubovi nižu uspjehe. Ponosan je na nogometaše, karatiste, izviđače... Svoj Vareš vidi u skorijoj budućnosti kao industrijski grad.

„To će biti grad u koji će dolaziti radna snaga. Zahvaljujući ratu i tranziciji, Vareš neće imati dovoljno ljudi koji će trebati da rade. Vidim Vareš i kao turističku destinaciju. Vareš uvijek ima plavo nebo, lijepu prirodu pod Zvijezda planinom. Imamo dvije punionice vode koje će poteći za svjetsko tržište. A toga ima još.... Imamo dobru gastro ponudu. Mi smo davno bili Evropa“, zaključio je Zdravko Marošević.

Vareš, poručuje na kraju Marošević, iz mnogo razloga može i treba biti primjer i za ostatak BiH. Jer, kada ljudi imaju svoju egzistenciju, kada dobro žive, neće ih zanimati nacionalizam, mržnja, sukobi...To je Zdravkov recept!

(Vijesti.ba / INS)
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Socrates » 30 Sep 2018, 14:00

Za ovakve treba glasati.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by storm » 30 Sep 2018, 15:27

Sasvim je jednostavno, kad si covjek...a to je najteže...
Zdravko :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26327
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14206 times
Been thanked: 3762 times
Status: Online

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Veca » 30 Sep 2018, 21:13

...samo naprijed, covjece! ...ljudi se prepoznaju i naravno da ce se glasati za njih, bez obzira kojem korpusu pripadas! :ok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Melek » 30 Sep 2018, 21:16

Ma nema sanse da izlazak na izbore ista promijeni sve dok je ovolikog shanerstva i CIK-a. Zar vec nije registrovano vise mrtvih nego zivih glasaca?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Vjetar » 30 Sep 2018, 21:24

Nemoj tako, nema mrtvih ni 5%

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Hannibal » 01 Oct 2018, 00:12

kako svi ovi iz hvo a imaju deformisane noseve :kava
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by Krokodil Behko » 06 Jun 2019, 18:51

"BOSNO MAJKO, ZEMLJO MILA": Kada pročitate pjesmu 15-ogodišnje Aleksandre iz Gradiške shvatićete da ima nade za nas


Pjesmu smo dobili na naš redakcijski e-mai i ostali oduševljeni.

Snagom riječi, ljepotom i iskrenošću.

Svaka čast!

MOJA DOMOVINA

Bosna i Hercegovina

to je moja domovina,

tu je moja djedovina,

tu je moja očevina.

Od Kulina slavnog bana

pa sve do današnjih dana

napadana sa svih strana

al ostala postojana.

Bošnjaci, Srbi i Hrvati



svi morate dobro znati

Bosna nam je svima mati

koju treba poštovati.

Poštovati i voljeti,

svakoj muci odoljeti,

ako zlotvor zaprijeti

- za nju ćemo i umrijeti.

Ako narod to ne shvati

uludo će ratovati,

ginuti i strahovati,

nikad mira ne imati...

Vi, dušmani, dobro znajte,

našu Bosnu ne dirajte,



možda ona vama smeta

al je zato nama sveta.

Bosno majko, zemljo mila

uvijek si nam draga bila,

mnogo puta krvarila

al slobodu ostvarila.

Neka čuje sva planeta

dok je vijeka i svijeta

naša Bosna će da cvjeta

zemlja mila, zemlja sveta.

Aleksandra Mrakić, 15,5 godina,

Laminci Brezici 431 (kod Gradiške)

(S.B.)
online

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by lejlamo » 06 Jun 2019, 19:06

sve dok nam je ovo vijest, nema nade za nas.

koliko je sve bolesno i sjebano, trebamo se oduševljavati i odati počast što je pjesmicu o rođenoj zemlji potpisala aleksandra.
wow.

a koji li je zlotvor... :hm

ako zlotvor zaprijeti

- za nju ćemo i umrijeti.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36825
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23121 times
Been thanked: 4502 times
Status: Online

Re: Kome pripada Bosna i Hercegovina

Post by ElTriconi » 06 Jun 2019, 19:20

lejlamo wrote: 06 Jun 2019, 19:06 sve dok nam je ovo vijest, nema nade za nas.

koliko je sve bolesno i sjebano, trebamo se oduševljavati i odati počast što je pjesmicu o rođenoj zemlji potpisala aleksandra.
wow.

a koji li je zlotvor... :hm

ako zlotvor zaprijeti

- za nju ćemo i umrijeti.
Neka cesma ima nedje oko konjica kae

Nea raja bez rodnog kraja a ni miline bez djedovine :plavi

Sta mislis koja je nacionalnost oto? :plavi
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune and 23 guests