BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Sheval » 07 Nov 2016, 18:05

Edo jeste litonja...kmeci bezveze.Ja bilo gdje da sam zivio...a zivio sam posvuda...svugdje sam bio dobro prihvacen.
I mogao bih zivjeti i na Sokocu...i u Sirokom...i u Olovu...ja sebi napravim zivot.Ne prave mi ga drugi.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by SPINERKA » 07 Nov 2016, 18:07

:hm
svugdje sam bio dobro prihvacen.
...nisam upucena ---jesi li ti -javna licnost -- :hm pjevac, glumac , najvise se reklamiras kao *ebac :valja
Image

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Sheval » 07 Nov 2016, 18:10

Kao covik...a znam i zapjevati :zubi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:19

..a i glumiti :zubi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Venera » 07 Nov 2016, 18:23

dr laganini wrote:
statebriga wrote:
dr laganini wrote:..imali su oni formacije itekako.. :zubi
pa o tome i pisem, skoncetrisraj se , ali bosanjci nisu imali idniidualne formacije koje nisu u sastavu ndh :kafa

daj mi primjer bosanjackih vojnih formacija ,a koje nisu u sastavu ndh ili kraljevine srrbije i sl. :kafa

hrvati su imale vise vojnih formacija: domobrani,crnokosuljasi,ustase,partizani, i sl.
..nisi informirana..
..13. oružana gorska divizija SS-a „Handschar” ili 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (skraćeno Handžar divizija, također i hrvatska br. 1) je bila vojna jedinica u sastavu Waffen SS-a tijekom Drugog svjetskog rata. Bila je sastavljena pretežno od Hrvata muslimana te manjeg broja Hrvata katolika Bosne i Hercegovine, volksdeutschera, te kosovskih Albanaca.
ali handzar divizija je bila u sklopu ndh, tj,tadasnjeg Njemackoh nacisticog papeta Hrvatske :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:25

..službeno j ebanja luka tribala bit glavni grad...il da ti spominjem banovinu...to je bila jedna cijelina sa više vijera a tada s dvi nacije hrvatskom i srpskom..sad jeli hrvata bilo više je nebitno il jesu li bili incijatori..isto tako je i partizana bilo više ako si dobro sve pročitala al se to izbjegavalo naglas govoriti..

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Venera » 07 Nov 2016, 18:26

dr laganini wrote:Kratke crtice o najpoznatijim muslimanskim četnicima


Lista je još mnogo duža, no ovo su bili najznačajniji muslimanski četnici.
kao sto napisah ranije,bosanjci su bili prikljuceni ili ustasama ili ceticima,ali nisu imali svoje izolirane fasiticke formacije koje su se borile sa Njemacima :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Venera » 07 Nov 2016, 18:27

dr laganini wrote:..službeno j ebanja luka tribala bit glavni grad...il da ti spominjem banovinu...to je bila jedna cijelina sa više vijera a tada s dvi nacije hrvatskom i srpskom..sad jeli hrvata bilo više je nebitno il jesu li bili incijatori..isto tako je i partizana bilo više ako si dobro sve pročitala al se to izbjegavalo naglas govoriti..
hrvatska je bila sluga nacistickim njemacima :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:29

statebriga wrote:
dr laganini wrote:Kratke crtice o najpoznatijim muslimanskim četnicima


Lista je još mnogo duža, no ovo su bili najznačajniji muslimanski četnici.
kao sto napisah ranije,bosanjci su bili prikljuceni ili ustasama ili ceticima,ali nisu imali svoje izolirane fasiticke formacije koje su se borile sa Njemacima :kafa
..brigo kako ne kontaš...nisu imali ni naciju tada ..mislim bili su hrvati il srbi..jebiga..to kao umanjuje i povećava stvar..dio hrvata ok je bio..ndh je bila na strani fašizma al isto tako je i veliki dio bio antifašisti...jeli cila finska bila s fašistima pa ih danas nemaju hipoteku fašizma..jer u okruženju nisu imali one koji su to forsirali..

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Venera » 07 Nov 2016, 18:34

dr laganini wrote:
statebriga wrote: kao sto napisah ranije,bosanjci su bili prikljuceni ili ustasama ili ceticima,ali nisu imali svoje izolirane fasiticke formacije koje su se borile sa Njemacima :kafa
..brigo kako ne kontaš...nisu imali ni naciju tada ..mislim bili su hrvati il srbi..jebiga..to kao umanjuje i povećava stvar..dio hrvata ok je bio..ndh je bila na strani fašizma al isto tako je i veliki dio bio antifašisti...jeli cila finska bila s fašistima pa ih danas nemaju hipoteku fašizma..jer u okruženju nisu imali one koji su to forsirali..
ama ja to napisah jutros,ali ti izgelda ne citas sto pisem :kafa da bosnajci nisu imali naciju kao srbi i hrvati i nisu imenovilai svoju buducu republiku etnickimm imenom poput hrvata i srba ,a razlog asto nisu osnovali je pozant: nisu imali dovoljno podrske :kafa

KOji dio hrvatske je bio antifasisticki ? :kafa

sve Skanidnavske drzave su suradjivale sa nacistima,trenutno se o tome pisu nove knjige,a o njihovoj kooperaciji se nije puno ni znalo,a isti fazon je i sa Svajcarcima :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:35

..a samo hrvati nose hipoteku..čak ni srbi ne..kakokoji dio jebiga tolko bi morala znat o povijesti..

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Venera » 07 Nov 2016, 18:36

dr laganini wrote:..a samo hrvati nose hipoteku..čak ni srbi ne..kakokoji dio jebiga tolko bi morala znat o povijesti..
imas pogresan utisak :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:38

Počeci ustanka[uredi VE | uredi]





Promidžbeni plakat partizana
Prvi antifašistički partizanski odred na području Hrvatske i uopće Jugoslavije je osnovan u šumi Žabno pokraj Siska 22. lipnja 1941.[3] pod vodstvom Vlade Janića-Cape. Partizani u Hrvatskoj nosili su troroge kape po uzoru na interbrigadiste u španjolskom građanskom ratu. Cilj partizana je bio, prije svega, oslobađanje Hrvatske od njemačke i talijanske okupacije i terora koji je provodio ustaški režim prema Romima, Srbima, Židovima i svim Hrvatima i drugima koji nisu prihvaćali ustaška načela.

Antifašistički pokret u obliku oružane borbe razvio se u Hrvatskoj kao nigdje u Europi, te je od formiranja Sisačkoga partizanskog odreda 22. lipnja 1941., sastavljenog gotovo isključivo od Hrvata, već koncem 1941. brojio oko 7.000 boraca; početkom 1942. Glavni štab Hrvatske podijelio je bojište na 5 zona na kojima je djelovalo 5 korpusa s po 2 do 4 divizije, te je do konca 1944. taj broj rastao tako da se u partizanskim redovima borilo oko 150.000 boraca.[2]

Partizanski način ratovanja bio je učinkovit i u početnome razdoblju rata; izbjegavao se izravan sukob s mnogo jačom vojnom silom, rabeći taktiku gerilskoga ratovanja, sabotaža i promidžbe. Svojim iznenadnim napadima na prometnu infrastrukturu i zasjedama, uspješno su ometali glavne opskrbne pravce njemačke vojske, kao i funkcioniranje NDH

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:39

Slabljenjem Njemačke i slomom Italije narodnooslobodilački pokret u Hrvatskoj jača i dobiva državotvorne atribute osnivanjem ZAVNOH-a. U općim ratnim naporima antihitlerovske koalicije značajnu ulogu tijekom 1943. igrao je partizanski pokret na području bivše Kraljevine Jugoslavije, u prvom redu Hrvatske te Bosne i Hercegovine, sudionici kojega su nakon kapitulacije Italije razoružali veći broj talijanskih divizija te oslobodili velike dijelove Istre, Hrvatskoga primorja, Dalmacije, Bosne i Hercegovine.[4]

U drugoj polovici 1943. partizanska vojska brojčano jača te stvara mobilnije borbene jedinice – brigade, te stavlja značajna područja pod svoju kontrolu. Padom Italije i povlačenjem ostataka talijanske vojske, partizani dobivaju mnogo vojne opreme i materijala. Osim što je u NOP tada masovnije pristupilo stanovništvo iz bivših okupiranih talijanskih područja, u partizanske redove ulaze i pojedini talijanski dobrovoljci. S većim brojem vojnika i opremom, parizanske brigade postupno jačaju u koordiniranu vojnu silu rabeći sve više izravne načine sukoba, tako da se vlast NDH stvarno svodila samo na veće gradove i komunikacijske linije.

Zahvaljujući vojnim uspjesima, na Drugom zasjedanju AVNOJ-a 29. studenog 1943. u Jajcu je bila uspostavljena nova Jugoslavija »kao državna zajednica ravnopravnih naroda«, koja će osigurati punu ravnopravnost Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca, odnosno Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore te Bosne i Hercegovine.[4]

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Socrates » 07 Nov 2016, 18:42

dr laganini wrote:..a samo hrvati nose hipoteku..čak ni srbi ne..kakokoji dio jebiga tolko bi morala znat o povijesti..
Laganini, Hrvati nose hipoteku jer su imali nezavisnu drzavu koja je imala fasisticke zakone i aktivno radila na istrijebljenju citavog jednog naroda. Ja i ne bih rekao Hrvati, nego Ustase.

Mada, za vrijeme Drugog Svjetskog Rata, ni onoj drzavi u Srbiji nije bilo mane sto se tice fasizma, ali se mora spomenuti da su oni bili pod striktnom njemackom kontrolom.
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 18:56

..dobro si reka ustaše..zlodjela se ne mogu izbrisat..ono što je tudjman napisa da je ndh bila vjekovna čežnja hrvatskog naroda..jednostavno hrvati su se tada htjeli odmaknut od yuge..i ispočeetka je veći dio hrvata prihvatio pavelićevu državu al se brzo razočarali jer je sve bila osim demokratske po tadašnjim demokratskim standardima..i odmak je brzo nastao i antifašistički pokret koji nije bio minoran uostalom iznio sam podatke u prethodnim postovima pa da se ne ponavljam..ono što je hrvate ponovo razočaralo je i nova yuga koja je bila zločinačka od prvi dana uspostave vlasti pa do krvavi sukoba devedeseti..i upravo ta juga je smišljeno i planski održavala tezu o hrvatima ko fašiostidnom narodu..

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by Socrates » 07 Nov 2016, 19:17

Treba isto napomenuti da nisu od nekih vidova fasizma bile operisane ni takozvane demokratske zemlje.

U Kanadi, recimo, Kanadjani japanskog (najvise), njemackog i italijanskog porijekla (nesto manje) su odvodjeni u kampove. Nije bilo ubijanja, ali bili su teski uslovi I mnogi su prisilno radili.

Kanada je ovo sve javno priznala I platila reparacije.
. . . . . . . . .

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Edo Maajka: Stig'o fašizam i kod Bošnjaka

Post by dr laganini » 07 Nov 2016, 19:40

Socrates wrote:Treba isto napomenuti da nisu od nekih vidova fasizma bile operisane ni takozvane demokratske zemlje.

U Kanadi, recimo, Kanadjani japanskog (najvise), njemackog i italijanskog porijekla (nesto manje) su odvodjeni u kampove. Nije bilo ubijanja, ali bili su teski uslovi I mnogi su prisilno radili.

Kanada je ovo sve javno priznala I platila reparacije.
..pa upravo je i ta reparacija doprinila kod nas mitu o jasenovačkim žrtvama..pumpalo se radi odštete šesdeseti godina.. :djed

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by KOMESAR » 08 Nov 2016, 08:06

Otvoreni odgovor
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema u Bošnjaka 1993-2012.
Predsjednika Svjetskog bošnjačkog kongresa
Na otvoreno pismo
Bože Ljubića
Predsjedniku Glavnog Vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS)
Bakiru Izetbegoviću, predsjedavajućem države Bosne i Hercegovine
UMJESTO U EUROPU, VI BOSNU IZDAJOM VODITE U APARTHEID

Gospodine Ljubiću, niste trebali pisati otvoreno pismo Bakiru Izetbegoviću. On, zasigurno, nije kriv za (ne)ravnopravan položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini. Naprotiv, Bošnjaci misle da je Bakir Izetbegović, kao i drugi bošnjački politički lideri, odgovoran za visoko povlašten položaj Hrvata u politici i ekonomiji u Bosni. Primjeri toga su nažalost mnogobrojni(ji), nego primjeri, koje vi (ne)navodite, zato što ih nema, da su “Hrvati danas izloženi kontinuiranom i sistemskom institucionalnom i političkom nasilju s jedne strane te prijetnjama, fizičkom nasilju i ubistvima s druge strane”.

Gospodine Ljubiću, vi ste otvoreno pismo trebali napisati sami sebi i svim hrvatskim političkim dužnosnicima u Bosni i Hercegovini i, naravno, hrvatskoj političkom establišmentu, jer vašingtonski i dejtonski privremeni mirovni dogovor su, koliko znamo, prihvatili i potpisali politički predstavnici Hrvata, uključujući i Franju Tuđmana.

Vaše pismo Bakiru Izetbegoviću i ostalim Bošnjacima doživljavam kao Vašu slabost. Valjda bi vaše pismo trebalo ohrabriti vas i vaše istomišljenike. Međutim, vaše pismo razumijem kao vašu poruka aparthejda. Jer očigledno nemate kapaciteta i hrabrosti da pismo, koje je puno lažnih insinuacija na račun Bošnjaka, uputite hrvatskoj javnosti u Hrvatskoj. Vi vrlo dobro znate da je javnost u Hrvatskoj podijeljena i većinski je osudila umiješanost Hrvatske u rat protiv jedinstvene države Bosne i Hercegovine. Demokratska Hrvatska je bila i ostala protiv podjeli zemlje i države Bosne i Hercegovine.

Kažem, pismo je vaša slabost i slabost svih onih koji vas podržavaju, jer nemate hrabrosti da se odmaknete od politike koja je provođena iz Hrvatske od početka samostalnosti države Bosne i Hercegovine, a to je politika podjele Bosne i Hercegovine. Nažalosot, vi i dan-danas gledate u Zagreb, nadajući se sinekurama i podjeli države Bosne i Hercegovine. Prošlo je vrijeme podjele naše zemlje, tvoje i moje i svih drugih koji je doživljavaju kao svoju zemlju i državu. Zapamtite to Ljubiću.

Vaši politički predstavnici, uključujući i vas, jer ste sudjelovali i sudjelujete u vlasti u državi Bosni i Hercegovini, su prihvatili i potpisali navedene međunarodne sporazume, a danas bi vjerovatno, kao i predstavnici Srbije i manjeg bosanskog entiteta vrlo radio povukli vaše potpise sa vašingtonskog i dejtonskog privremenog mirovnog dogovora. Pa, nisu Bošnjaci određivali koliko prava i kako će se birati članovi predjedništva te zakonodavne i izvršne vlasti u entitetima. Sami ste sebi, uz posredovanje međuanrodne zajednice, odredili vaša prava u državi Bosni i Hercegovini. Bošnjaci nisu i neće biti na putu vaših prava kao konstitutivnog naroda, ali hoće biti na putu razbijanja države Bosne i Hercegovine. To treba da znate vi i svi koji politički misle kao vi.

Kažete da Hrvati četiri puta spašavaju Bosnu i Hercegovinu od referenduma za nezavisnu države Bosnu i Hercegovinu do ulaska u Europsku uniju. Znate vi vrlo dobro da smo svi zajedno spašavali i Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu protiv projekta velike Srbije. Zajedno smo se borili, također, protiv zločina koji su počinjeni u cilju ostvarivanja velike Srbije. Međutim, vi se nikad niste odrekli podjele zemlje i države Bosne i Hercegovine. To je ključni problem politike koju vi predstavljate.
Ustvari, vaš problem je što ne znate tačno šta hoćete. Valjda vam je postalo jasno da ne možete imati i pare i jare. A vi, Ljubiću, hoćete upravo to: i pare i jare. Kad ste u Hrvatskoj hoćete da imate suverena i hrvatska i bosanska prava, a kad ste u Bosni hoćete da imate suverena hrvatska prava, jer vam se bosanska prava podrazumjevaju. Takav odnos prema rodnoj grudi i državi nije poznat nigdje u svijetu. U Hrvatskoj Bošnjaci nemaju pravo da upišu svoj bosanski jezik ni u džamijskim svjedočanstvima. Vi u Bosni imate sve što hoćete sve do apartheida, kojeg ste nam nametnuli kroz dvije škole pod jednim krovom. Nije mi poznato da su Hrvati ikad igdje u Europi i svijetu tražili da im se omogući ovaj vid apartheida, dvije škole pod jednim krovom, osim u Bosni I Hercegovini.

Zato hoću da vam kažem: ako vi, Ljubiću, još jednom spomenete da ste četri puta spašavali Bosnu, napisat ću abjuraciju za svog sina i unuka, poput Bilinopoljske abjuracije od Kulina bana, da se odrekne svega što bi moglo ličiti na vas i vašu pomoć. Ali, u toj abjuraciji stajat će da se moj sin i moj unuk obavezuju da će opet spašavati Hrvatsku, ako je dušman napadne. O tom spašavanju Hrvatske govore imena na spomen ploči u haremu Zagrebačke džamije. Samo zbog njihove žrtve cijela Hrvatska, pa tako i vi Ljubiću, ima da mirno stojite pred Dobrim Bošnjanima. Moja islamsko-bosanska tradicija kaže da je bolja lijepa riječ nego sadaka, koja će biti popraćena uvredama.

Gospodine Ljubiću, ne bih vam otvoreno odgovarao na vaše otvoreno pismo Bakiru Izetbegoviću, ali on je predsjedavajući države Bosne i Hercegovine i zato osjećam potrebu da branim moju državu (vi imate dvije, pa valjda i ja mogu imati jednu), ali i da branim čast moga naroda, koji je trenutno predstavljen u liku i djelu Bakira Izetbegovića. No, i više od toga. Osjetio sam se prozvanim da vam odgovorim zbog naslova vašeg pisma, ako su tačno mediji prenijeli, gdje vi kažete Izetbegoviću da on umjesto u Evropu, državu islamizacijom vodi na Bliski istok.

Prvo, Vi Ljubiću, ne znate ni šta je islam, ni šta je Bliski istok. Vi ste po vokaciji doktor medicine, koliko znam. Medicina ima veze s islamom utoliko što je još u jedanaestom stoljeću autor prvog udžbenika za medicinu bio musliman, Ibni Sina ili Avicenna. Nadam se da ste imali priliku pročitatie Ibn Sinaov al-Qanun fi al-tibb. Ako niste, mogu vam posudit da to pročitate, pod uvjetom da vas to ne islamizira, jer mi Bošnjaci ne želimo nikoga islamizirati, kao što ne želimo da nâs iko krstijanizira ili kroatizira. Mi želimo biti slobodni Dobri Bošnjani, jer mi vjerujemo da nema prisile u vjeri.

A što se tiče Bliskog istoka, ja sam tamo živio više godina i mogu vas poučiti što je Bliski istok. Mislim da bi vam to jako koristilo, ako ni zbog čega a ono da se javno ne blamirate. Meni je Vas žao da tako kardinalne greške pravite, posebno u politici, jer ja vas još uvijek doživljavam kao bosanskog političara, koji traži svoje mjesto u Hrvatskoj i u Europi. Možda Vi u zadnje vrijeme ne pratite, ali nije više u modi da se muslimane optužuje za islam. Ta matrica je potrošena. Čekamo da se izmisli nova. Vi ste, gospodine Ljubiću, u zaostatku i zato sam imao potrebu da ja vas bar jednom spasim kao moj dug za vaše četiri-putno spašavanje mene.

Hvala vam, ali Vas molim da me više ne spašavate. Drago mi je da vi niste Hrvatska. Volio bih da ste Bosanac, koji voli svoju zemlju i koji je ponosan na svoju državu. Ne volim što širite lošu volju protiv vaših komšija u vašoj bosanskoj domovini i državi… Oni su, zaista, umorni od optužbi zbog njihove vjere i nacije…

Hvala Bogu, Bosna je starija i trajnija i od vas i od mene.
Bog neka je čuva za sva vremena!
Amin!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BOŠNJAČKI NACIONALIZAM

Post by KOMESAR » 08 Nov 2016, 08:11

Otvoreno pismo Bože Ljubića

Umjesto u Evropu, državu islamizacijom vodite na Bliski istok

"Predsjednik SDA i član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda gospodin Bakir Izetbegović, u nedavnom razgovoru za sarajevski internet portal Klix.ba iznio je niz površnih, pogrešnih i zlonamjernih ocjena i procjena glede Hrvata i hrvatskog pitanja u BiH. Stoga, Glavno vijeće HNS-a BiH ima dužnost ovim otvorenim pismom osvrnuti se na neke dijelove spomenutog razgovora.

'Mantra o ugroženosti Hrvata ima za cilj, upornim ponavljanjem, etablirati nešto što ne stoji i što nije istina', izjavio je Bakir Izetbegović u razgovoru za Klix ba.

Na ovu tvrdnju moramo odgovoriti podsjećanjem na provjerljivu i mjerljivu činjenicu da su Hrvati u BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas izloženi kontinuiranom i sistemskom institucionalnom i političkom nasilju s jedne strane te prijetnjama, fizičkom nasilju i ubistvima s druge strane. Primjeri toga su nažalost mnogobrojni.

Činjenica je kako je u razdoblju od 2006. do 2014. godine na mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BiH, koje je Ustavom predviđeno za predstavnika Hrvata, dva puta biran pripadnik hrvatskog naroda glasovima Bošnjaka, uslijed čega su Bošnjaci imali dva, Srbi jednoga a Hrvati bili bez svog predstavnika u Predsjedništvu. Mogućnost da Bošnjaci izaberu svog 'hrvatskog' člana Predsjedništva BiH, čak i u slučaju da svi Hrvati u BiH glasuju za nekog drugog kandidata, još uvijek je otvorena, između ostalog zahvaljujući i Vašoj nespremnosti da se taj problem riješi.

Činjenica je da nakon nametnutih amandmana na ustave entiteta od strane visokog predstavnika Petritscha, i uz blagoslov SDA, i temeljem tako nasilno promijenjenog Ustava Federacije i donesenog Izbornog zakona BiH, većinski bošnjački kantoni biraju više hrvatskih izaslanika u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, nego većinski hrvatski kantoni. Činjenica je da od tad većinski bošnjački kantoni biraju 2/3 bošnjačkih izaslanika, 2/3 srpskih izaslanika, 3/4 izaslanika iz reda Ostalih i 1/3 hrvatskih izaslanika. Dakle, većinski bošnjački kantoni od ukupnog broja izaslanika u Domu naroda koji iznosi 58, biraju apsolutnu većinu od 35 izaslanika a većinski hrvatski kantoni samo 11.

Sve navedeno postaje još očitiji primjer svjesnog dekonstituisanja Hrvata kada se ima u vidu kako je Petritschevim amandmanima broj izaslanika u klubovima konstitutivnih naroda smanjen s 30 na 17, a 1/2 većina po klubovima potrebna za donošenje odluka smanjena na 1/3. Bošnjacima je dakle potrebna kontrola nad 1/3 izaslanika u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH da bi mogli kontrolisati i cijeli Klub Hrvata i Dom naroda u cjelini. Tačno onoliko 'Hrvata' koliko im je Petritsch dodijelio da mogu izbornim inženjeringom izabrati u svojim većinskim kantonima. Budući Bošnjaci čine i apsolutnu većinu u Zastupničkom domu Federacije BiH sporni amandmani im omogućavaju da, na primjer, mogu formirati Vladu FBiH a da u njoj ne bude niti jedan legitimni politički predstavnik Hrvata. Može se dogoditi da svi Hrvati u BiH glasaju za jednu stranku ili koaliciju, a da ta stranka ili koalicija ne bude u Vladi FBiH.

Izvorni Ustav FBiH Hrvatima je osiguravao i paritet i konsenzus u Vladi FBiH. I jedan i drugi institut ukinut je spomenutim amandmanima, nametnuta je nova struktura Vlade FBiH po modelu 8B+5H+3S+premijer, te propisano da se odluke donose prostom većinom. Ta većina su, naravno, uvijek Bošnjaci (8 ministara i premijer, što čini ukupno 9 članova Vlade, dakle natpolovična većina od ukupno 17). Zbog brojnosti birača Bošnjaka u FBiH Bošnjaci kroz svoje stranke redovito popune i srpsku kvotu u Vladi (3 ministra) tako da zapravo imaju svojih 12 glasova od 17, što čini i dvotrećinsku većinu.

Činjenica je da sam sastav Vlade FBiH ozbiljno ugrožava ustavnu funkciju kantonalnog sistema i mogućnost samoodlučivanja i samoupravljanja Hrvata na teritoriju kantona s hrvatskom većinom, te suodlučivanja i zajedničkog upravljanja u mješovitim kantonima, prvenstveno postojanjem ministarstava u Vladi FBiH nadležnih za resore koji po Ustavu uopće nisu u federalnoj, već u isključivoj nadležnosti kantona– Ministarstva obrazovanja i znanosti te Ministarstva kulture i sporta..

Činjenica je da Javni RTV sistem BiH nije i hrvatski, a nije niti javni. Naime, ni hrvatska javnost ni hrvatski politički predstavnici ne smatraju ga svojim nego Hrvatima nametnutim RTV sistemom. Hrvati kao konstitutivan naroda imaju ustavom dodijeljeno pravo na vlastiti RTV servis u sklopu Javnog RTV sistema. Bošnjačke političke elite, među kojima dominira Vaša stranka, koriste mehanizme dominacije nad Federacijom kako bi inicijative za uvođenjem Javnog RTV servisa na hrvatskom jeziku opstruirale i onemogućile. Pri tom ste bili spremni ići do takvog apsurda da ste uspostavu RTV servisa na hrvatskom jeziku javno proglasili štetnim po bošnjačke vitalne nacionalne interese. Do takvog zaključka može doći samo ona politika koja prema Hrvatima nastupa s hegemonističkih i asimilacijskih, bolje reći šovinističkih pozicija.

Činjenica je kako je tendencioznim procjenama federalnog Zavoda za statistiku 'smanjen' broj stanovnika u većinski hrvatskim kantonima (na primjer Zapadnohercegovački kantona) a 'povećan' na isti način u većinski bošnjačkim kantonima(na primjer Bosansko-podrinjski kanton) čime je, uz favorizirajuće koeficijente raspodjele sredstava iz indirektnih poreza, izvršeno otimanje preko 200 miliona maraka od većinski hrvatskih županija i njihovo preusmjeravanje u većinski bošnjačke županije.

Od 1992. do 2013. u Bosni i Hercegovini je pobijeno ili je iz nje prognano i iseljeno preko 230 hiljada Hrvata. Polovina tog broja otpada na područja pod kontrolom civilnih i vojnih vlasti Muslimana/Bošnjaka. Vi dobro znate da je za čitavo to vrijeme dominantnu vlast na tim područjima obnašala stranka kojoj ste na čelu.

Činjenica je kako je kandidat Vaše stranke i bivši ministar Salmir Kaplan počinio fizičko nasilje nad službenim osobama, inače Hrvatima, tokom provođenja lokalnih izbora u Stocu, te otuđio državnu imovinu čime je izravno sabotirao izborni proces definisan Ustavom i zakonima ove zemlje. Smatramo kako i Tužilaštvo BiH, nad kojim Vaša stranka i njoj bliski krugovi imaju kontrolu neprimjerenu demokratskom društvu, pokreće postupke protiv hrvatskih branitelja brižljivo birajući trenutak u kome takva dinamika rada pravosuđa može najviše doprinijeti Vašim političkim ciljevima, prije svega opstrukciji najnovijih inicijativa Republike Hrvatske za ostvarivanje jednakopravnosti Hrvata u evropskoj BiH, te domaćih inicijativa za dovođenje sastava i procedura Ustavnog suda BiH u sklad s Ustavom, kao i za amortiziranje efekta skorašnjih sudskih svjedočenja Fahrudina Radončića koja nagovještavaju razotkrivanje veza između političkih vrhuški Vaše stranke i različitih kriminalnih radnji u koje svakako spada i ubistvo doministra Joze Leutara.

Ako i dalje ove činjenice smatrate 'neistinitim mantrama o neravnopravnosti Hrvata', država Bosna i Hercegovina s Vama kao političarom i državnikom koji će odlučivati o njenoj budućnosti, budućnosti, bojimo se, neće imati.

Dalje nastavljate:

'Cijenim da predstavnici Republike Hrvatske nemaju pravu analizu i informaciju, da 'naslijepo' prate i podržavaju ono što od njih traži rukovodstvo HNS. To su nejasni, difuzni stavovi o nekakvim federalizacijama, o pravu Hrvata da vitalni nacionalni interes prošire i primjene na svako pitanje kojim se parlamenti bave, dakle da blokiraju, bez obrazloženja, šta god hoće i kad god hoće i slično… Ne vjerujem da će ozbiljni političari evropskog formata poput Andreja Plenkovića zaista stati iza zahtjeva koji su protivni Ustavu BiH, Dejtonskom mirovnom sporazumu, evropskim i općenito demokratskim standardima.'

Bojimo se gosp. Izetbegoviću da upravo Vi 'naslijepo', zaslijepljeni velikobošnjačkim iluzijama pretvaranja zemlje Bosne i Hercegovine u državu pod dominacijom većinskog naroda, te sistemskom islamizacijom društva bez razlike je li ona skladna turskoj, saudijskoj ili iranskoj verziji islama, ne vidite da je interes i građana i naroda Bosne i Hercegovine Evropa, a ne Bliski ili Srednjoazijski Istok.

Stoga Vas upućujemo da pročitate Rezoluciju Evropskog parlamenta od 6. 2. 2014. godine o Izvještaju o napretku Bosne i Hercegovine za 2013. (2013 12884(RSP), pa ćete tamo vidjeti što su to evropski i demokratski standardi. Da Vam olakšamo posao citirat ćemo dio Rezolucije pod naslovom Opća razmatranja, tačka 2.:

"… 2. pozdravlja Šest tačaka sporazuma koji je postignut u Briselu 1. 10.2013., ali žali što centralističke snage opstruiraju njegovo provođenje; naglašava da je važno slijediti principe federalizma i legitimnog predstavljanja kako bi se osigurao put BiH u EU;…"

Gospodine Izetbegoviću, hrvatski su zastupnici, na poslovnikom propisan način podnijeli Inicijativu da se Zastupnički dom PS BiH upozna s ovom Rezolucijom jer je ona u sebi sadržavala i mnoge druge ocjene i prijedloge korisne za Bosnu i Hercegovinu. Nažalost, svi zastupnici iz redova Vaše SDA su glasovali protiv uvrštenja ove točke na dnevni red. Toliko o tome ko hoće, a ko neće evropske demokratske standarde u BiH.

Andreju Plenkoviću sigurno ne treba ni HNS, a niti Vi objašnjavati što su to evropski i demokratski standardi za funkcionalne i stabilne višenacionalne države, jer je on bio jedan od kreatora ove Rezolucije. Federalizam, subsidijarnost, decentralizacija i legitimno predstavljanje naroda i građana su ne samo standard, već i uvjet stabilnosti, funkcionalnosti i opstojnosti država čija su društva višenacionalna. Spomenuta načela utkana su u sve Deklaracije HNS-a, i mi ne tražimo više od spomenutoga, ali nećemo pristati ni na manje od onoga što nam po Ustavu i europskim demokratskim standardima pripada, bez obzira što u spomenutom intervjuu Vi rezolutno obrazlažete što hoćete, a što nećete dopustiti kada su hrvatski zahtjevi u pitanju. Ne trebate Vi nama ništa dopuštati jer mi od Vas ni ne tražimo nešto nad čime Vi imate ovlasti. Mi vrlo dobro znamo koja nam prava po Ustavu i demokratskim standardima pripadaju i mi ćemo se za ta prava izboriti, s Vama ili protiv Vas. Vi izaberite na kojoj ćete strani biti.

Za početak Hrvatski narodni sabor zahtjeva poštivanje konstitutivnih prava hrvatskog naroda kako je to regulirano Daytonskim mirovnim sporazumom koji je, podsjetit ćemo, narušen na štetu Hrvata nametnutim amandmanima na ustave entiteta i Izbornim zakonom usvojenim na temelju ovih amandmana. Svi naši zahtjevi su u skladu s Ustavom BiH, Daytonskim mirovnim sporazumom, te evropskim i općenito demokratskim standardima.

Nama se čini kako način na koji Vi gledate na legitimne zahtjeve hrvatskih političkih predstavnika destabilizira Bosnu i Hercegovinu i svjedoči o nerazumijevanju i nepoštivanju Ustava. Da se poslužimo Vašim riječima iz odgovora na jednu pitanje u navedenom intervjuu: 'Sve to vodi u smjeru koji međunarodna zajednica i sve države potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma još uvijek ne žele da prepoznaju i da na vrijeme reaguju na način da izoluju i sankcioniraju one koji destabiliziraju Bosnu i Herecegovinu i region'.

Sviđalo se to Vama ili ne, Hrvatska je potpisnica i jamac Dejtonskog mirovnog sporazuma i uvjereni smo da prepoznaje one koji destabiliziraju Bosnu i Hercegovinu i da je spremna reagovati. Nadamo se da to prepoznaju i ostale države potpisnice Daytonskog mirovnog sporazuma.

Nije na odmet još jednom podsjetiti kako su Hrvati tri puta spasili Bosnu i Hercegovinu. Prvi put na referendumu glasujući za njenu neovisnost. Drugi puta organizirajući i prvi stajući u njenu odbranu kada su je drugi napadali ili je nisu bili spremni braniti. I treći puta kada je združenim snagama HVO i HV slomljena kralježnica velikosrpske agresivne politike i stvoreni uvjeti za zaključenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Hrvati danas i četvrti put spašavaju Bosnu i Hercegovinu jer se zalažu za federalistička i konsocijacijska načela na kojima je jedino moguće izgraditi pravednu i stabilnu državu, jer se zalažu za Bosnu i Hercegovinu koja je i bošnjačka i hrvatska i srpska i svih njenih građana-državljana. Spašavamo je po četvrti put i činjenicom da smo lideri na putu za EU, svjesni da je EU najbolji politički, privredni i sigurnosni okvir za sve njene narode i građane. Uvjereni smo da će kroz proces priključenja EU doći i do promjena Ustava koji će standardizirati poziciju tri konstitutivna/tvorbena naroda na jednak način i državu osposobiti za dostizanje europskih standarda. Vaša zabrinutost da bi Hrvati, ako bi dobili ravnopravnost blokirali BiH 'bez obrazloženja šta god hoće i kad god hoće i slično' je apsurdna, da ne upotrijebimo neku težu kvalifikaciju.

Gospodine Izetbegoviću, nemojte imati iluzija da ćemo bilo kome, pa tako niti Vama, dopustiti da Hrvatima propisuje koja prava mogu, a koja ne mogu imati, kakvu državu ste nam spremni dati, a kakvu ne dati. Narod je i stariji i važniji od države. Na ovim našim prostorima narodi tvore države, a ne obratno.

Hrvatski narod će samostalno i slobodno odlučiti kakvu državu Bosnu i Hercegovinu hoće, odnosno, kakvu neće. Mi tražimo samo ono što nam po sporazumima iz Washingtona i Daytona pripada - ono što su nam prvotni tekst Ustava BiH i Ustava FBiH garantovali, prije nelegalnih i nelegitimnih amandmana visokih predstavnika, koji su trebali čuvati Daytonski sporazum, a ne mijenjati ga jednostrano i protivno duhu i spomenutih sporazuma i ustava".
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests