Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Da li ste pročitali Dejtonski ugovor?

Da
2
18%
Ne
7
64%
Djelimično
2
18%
Šta je to?
0
No votes
 
Total votes: 11

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks 4)?

Post by Bla » 02 Mar 2014, 02:44

Često se diskutuje o nekim stvarima, ili daju komentari na osnovu nekih polusvarenih i serviranih tuđih riječi i mišljenja, što iz medija, što "uz kafu".

Da li ste stvarno pročitali Dejtonski ugovor?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Konsultant » 02 Mar 2014, 07:55

Bla wrote:Često se diskutuje o nekim stvarima, ili daju komentari na osnovu nekih polusvarenih i serviranih tuđih riječi i mišljenja, što iz medija, što "uz kafu".
O tome sam vec govorio na nekom topicu, rijetko ko se unese u detalje. Jos kada bi prodiskutovao s nekim pravnikom... rupa ko u prici.
Procitam i sta onda? Opet ne mogu nista promjeniti.
Meni trenuti ustav je vise cisti mirovni sporazum, a ne ustav u sluzbi gradjana. Ima i kontradiktornosti s trenutnim zakonima.
Stranke* će osigurati svim osobama, koje spadaju pod njihovu jurisdikciju najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda, uključujući prava i slobode osigurane Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te njenim Protokolima, kao i drugim međunarodnim sporazumima navedenim u Dodatku ovog Aneksa.
* pod stranke se misli 1 od 3 zaracene strane.
Član X: Izmjene i dopune

Postupak. Ovaj Ustav može se izmijeniti i dopuniti odlukom Parlamentarne skupštine donesenom najmanje dvotrećinskom većinom prisutnih u Zastupničkom domu koji pristupe glasanju.
Kroz anex 4 su definisane nadleznosti i nacin promjene ustava. Pretpostavljan to je bio fokus na ovo pitanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119214
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11747 times
Contact:
Status: Online

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Maja » 02 Mar 2014, 12:01

Nisam pročitala dejtonski. Znam samo da je to nešto ružno i da je za sve kriv Alija :oo
A sad ozbiljno pitam...jel se može negdje online pročitati. Nemojte mi se smijati.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Lebowski » 02 Mar 2014, 12:28

Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.


User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 15:20

Ne vidim svrhu u citanju ilegalnih nazovi dokumenata. Dva strana drzavljanina potpisala dokument koji ima diretno veze sa BiH Ustavom?! Sumsku ne priznajem, so ni taj toilet paper.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 15:35

Maja wrote:Nisam pročitala dejtonski. Znam samo da je to nešto ružno i da je za sve kriv Alija :oo
A sad ozbiljno pitam...jel se može negdje online pročitati. Nemojte mi se smijati.

Pa mislim da si u grupi od oko 90% Bosanaca i Hercegovaca. Predubjeđenje je podloga za manipulaciju.
Ipak, pohvalna je tvoja želja da to nađeš i pročitaš. Nije kasno. :ok

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 15:42

Bla je napisao/la:
Često se diskutuje o nekim stvarima, ili daju komentari na osnovu nekih polusvarenih i serviranih tuđih riječi i mišljenja, što iz medija, što "uz kafu".

O tome sam vec govorio na nekom topicu, rijetko ko se unese u detalje. Jos kada bi prodiskutovao s nekim pravnikom... rupa ko u prici.
Procitam i sta onda? Opet ne mogu nista promjeniti.
Meni trenuti ustav je vise cisti mirovni sporazum, a ne ustav u sluzbi gradjana. Ima i kontradiktornosti s trenutnim zakonima.

Za tebe Konsultant pitanje, koliko si do sada uopšte ustava pročitao?
Dakle ne mora se biti pravnik da bi čitao i razumio ustav. Trenutnu situaciju u društvu možemo pripisati ustavu, naravno, ukoliko smo negdje na položaju i bojimo se za svoje dupe. No, mi smo obični ljudi i ta priča o lošem ustavu je apsurdna. Ono, dobra vlast a ustav nula...

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 15:49

Jagoda wrote:Ne vidim svrhu u citanju ilegalnih nazovi dokumenata. Dva strana drzavljanina potpisala dokument koji ima diretno veze sa BiH Ustavom?! Sumsku ne priznajem, so ni taj toilet paper.

Vi ste mi mlada damo među simpatičnijim osobama na ovom forumu i nemojte rizikovati da mi padnete u očima.
Ljudi u BiH već dvadesetak godina žive pod zaštitom ovog ustava. Ako samo uzmeš u obzir da je do sada izdržao i onemogućio ovu okolnu stoku koja i dalje ima apetite prema BiH, onda je doista riječ o izvanrednom dokumentu! ;)

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 16:03

krhotina wrote:
Jagoda wrote:Ne vidim svrhu u citanju ilegalnih nazovi dokumenata. Dva strana drzavljanina potpisala dokument koji ima diretno veze sa BiH Ustavom?! Sumsku ne priznajem, so ni taj toilet paper.

Vi ste mi mlada damo među simpatičnijim osobama na ovom forumu i nemojte rizikovati da mi padnete u očima.
Ljudi u BiH već dvadesetak godina žive pod zaštitom ovog ustava. Ako samo uzmeš u obzir da je do sada izdržao i onemogućio ovu okolnu stoku koja i dalje ima apetite prema BiH, onda je doista riječ o izvanrednom dokumentu! ;)
hehehehe Izlozicu se riziku :D Nisam bas sigurna da je taj komad papira ono sto zaustavlja apetit okolne gamadi. No pun intended;)

Taj doc je direktni razlog za prihvatanje "humanog raseljavanja" - vidi mene npr. kao rezultat;)

Ipak, priznam da nisam bas najupucenija u desavanja u BiH, pa voljela bih da znam par razloga kako je taj papir pomogao narodu BiH.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by KOMESAR » 02 Mar 2014, 16:14

Maja wrote:Nisam pročitala dejtonski. Znam samo da je to nešto ružno i da je za sve kriv Alija :oo
A sad ozbiljno pitam...jel se može negdje online pročitati. Nemojte mi se smijati.
Naravno da može.Otiđi u Stolac,naravno online.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 16:18

Jagoda wrote:
krhotina wrote:
Jagoda wrote:Ne vidim svrhu u citanju ilegalnih nazovi dokumenata. Dva strana drzavljanina potpisala dokument koji ima diretno veze sa BiH Ustavom?! Sumsku ne priznajem, so ni taj toilet paper.

Vi ste mi mlada damo među simpatičnijim osobama na ovom forumu i nemojte rizikovati da mi padnete u očima.
Ljudi u BiH već dvadesetak godina žive pod zaštitom ovog ustava. Ako samo uzmeš u obzir da je do sada izdržao i onemogućio ovu okolnu stoku koja i dalje ima apetite prema BiH, onda je doista riječ o izvanrednom dokumentu! ;)
hehehehe Izlozicu se riziku :D Nisam bas sigurna da je taj komad papira ono sto zaustavlja apetit okolne gamadi. No pun intended;)

Taj doc je direktni razlog za prihvatanje "humanog raseljavanja" - vidi mene npr. kao rezultat;)

Ipak, priznam da nisam bas najupucenija u desavanja u BiH, pa voljela bih da znam par razloga kako je taj papir pomogao narodu BiH.

Pa dobro, ne treba ti veliki napor da se bar virtualno vratiš u ono vrijeme nakon rata, kada je sve bilo skoro uništeno, ljudi izluđeni, raseljeni... Prvo je krenuo povratak, uz vraćanje imovine. Naravno, konstituisana je i vlast na nivou BiH. Uspostavljena bezbjednost, vojska, policija, ukinute entitetske granice, pa su došli izbori, pa smo dobili zajedničke isprave itd. i još svašta. Da ti ne pričam vazdan.

Za sve ovo su krivi mehanizmi dejtonskog sporazuma. Ako ti neko kaže da su bh. političari ovo odradili, laže ti! Njih je Dejtonski ugovor odradio da prihvate ove stvari.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 16:26

krhotina wrote:
Pa dobro, ne treba ti veliki napor da se bar virtualno vratiš u ono vrijeme nakon rata, kada je sve bilo skoro uništeno, ljudi izluđeni, raseljeni... Prvo je krenuo povratak, uz vraćanje imovine. Naravno, konstituisana je i vlast na nivou BiH. Uspostavljena bezbjednost, vojska, policija, ukinute entitetske granice, pa su došli izbori, pa smo dobili zajedničke isprave itd. i još svašta. Da ti ne pričam vazdan.

Za sve ovo su krivi mehanizmi dejtonskog sporazuma. Ako ti neko kaže da su bh. političari ovo odradili, laže ti! Njih je Dejtonski ugovor odradio da prihvate ove stvari.
A pricas o Federaciji? Vidis, tamo odakle sam ja za nasu oduzetu kucu smo na sudu od 96. do danas: slucaj jos uvijek "nije rijesen", iako je rijesen u nasu korist jedno hiljadu puta, tzv. vlast u BL dopusta pravo zalbe onom koji je ilegalno otudjio imovinu, ponovo, i ponovo, i ponovo,,,,,

To je najveci razlog zasto sam protiv tog dokumenta: djeluje negdje, ali ne i svugdje. Javasluk sumara po Sumskoj nema granica, niti postoji ista sto bi ih zaustavilo, jer opet to i vlada Federacije dopusta, jer se krade istom mjerom. So, djelomicno se slazem s tobom, nije sve do dokumenta, nego do stoke koja sjedi u upravi.

A sta je Dayton sporazum uradio: aminovao Sumsku, i otvorio vrata imbecilima da drool nad mogucim otcjepljenjem.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Pasaga » 02 Mar 2014, 16:33

Jagoda,u velikoj si zabludi,ako mislis da je taj sporazum napravljen da ljudima bude bolje.
:123 :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 16:37

Pasaga wrote:Jagoda,u velikoj si zabludi,ako mislis da je taj sporazum napravljen da ljudima bude bolje.
:123 :ooo
Gdje si procitao da to mislim?
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Pasaga » 02 Mar 2014, 16:40

Jagoda wrote:
Pasaga wrote:Jagoda,u velikoj si zabludi,ako mislis da je taj sporazum napravljen da ljudima bude bolje.
:123 :ooo
Gdje si procitao da to mislim?
Nisam.
To sam rekao posto vidim tvoju nesigurnost u valjanost istog.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 16:48

Nisam govorio o Federaciji nego o cijeloj BiH. Nažalost, zemlja je podijeljena i to je potpisano u Dejtonu, trebalo je biti drugačije, ali nije. No, ostala je BiH. Ja i ti nismo mogli na to uticati, i možemo se pomiriti s tim ili ne. Ali opet ti kažem da je Dejtonski ugovor jako dobar, ako se ima u vidu u kakvo je vrijeme nastao i kako je sačuvao opstanak BiH.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 16:53

Nisam nimalo nesigurna u svoje poimenje tog sporazuma.

I krhotina, slazem se da se ne slazem. Mislim, ne, sigurna sam;) da je taj dokument jedina prava nagrada koju je svijet dao pravoslavnim Bosancima za dobro izvrsen zadatak etnickog ciscenja.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by Konsultant » 02 Mar 2014, 17:14

krhotina wrote:Za tebe Konsultant pitanje, koliko si do sada uopšte ustava pročitao?
Dakle ne mora se biti pravnik da bi čitao i razumio ustav. Trenutnu situaciju u društvu možemo pripisati ustavu, naravno, ukoliko smo negdje na položaju i bojimo se za svoje dupe. No, mi smo obični ljudi i ta priča o lošem ustavu je apsurdna. Ono, dobra vlast a ustav nula...
Naravno, za citanje se ne mora biti pravnik. Ono sto pravnici imaju je mnogo sire znanje od onog koje steknes citajuci ustav. Rastumace ti clanove ili vezu s drugim zakonima nase ili neke druge drzave. Tako ti prosire vidike i ukazu na neke nelogicnosti, nepravde...
Trenutni ustav ne podrzava direktno kriminal, diskriminaciju... vec to indirektno omogucava. Kroz godine je nakvasao, nakupilo se dobre bolesti u drzanom aparatu. Dovoljno je imati jednog kocnicara u lancu odlucivanje i stvari oko nekog odlucivanja stanu. Ustav nije toliko los, naravno zahtjeva doradu. Vlasti(mnozina) su po horizontali i vertikali poprilicno lose i trome.
Za sve ovo su krivi mehanizmi dejtonskog sporazuma. Ako ti neko kaže da su bh. političari ovo odradili, laže ti! Njih je Dejtonski ugovor odradio da prihvate ove stvari.
Ne skontah ovo.
Nažalost, zemlja je podijeljena i to je potpisano u Dejtonu, trebalo je biti drugačije, ali nije. No, ostala je BiH.
Podjeljena je jos prije Dejtona, samo je tu pravno utanaceno cije je sta.
Ja i ti nismo mogli na to uticati, i možemo se pomiriti s tim ili ne. Ali opet ti kažem da je Dejtonski ugovor jako dobar, ako se ima u vidu u kakvo je vrijeme nastao i kako je sačuvao opstanak BiH.
Ah cuj, i most na Neretvi za vrijeme 4. nepri. ofanzive je bio dobar u datoj situaciji samo se nakon toga takav nacin implentacije mosta preko rijeke vise nije primjenjivao dok Dejtonsko cudo zivi 20 godina. Dejtonski ugovor narusava osnove principe EU o ravnopravnosti gradjana jer ja kao pripadnik grupacija A,B ili C ne mogu dobiti posao za mjesto X ako nisam iz jedne od propisane 3 grupacije alocirane za to radno mjesto. I opet ne mozes smjeniti nekog zabusanta na nekoj poziciji jer je to narusavanje nacionalnog interesa. :bua

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Da li ste pročitali Dejtonski ugovor (uključujući Aneks

Post by krhotina » 02 Mar 2014, 17:19

Jagoda wrote:Nisam nimalo nesigurna u svoje poimenje tog sporazuma.

I krhotina, slazem se da se ne slazem. Mislim, ne, sigurna sam;) da je taj dokument jedina prava nagrada koju je svijet dao pravoslavnim Bosancima za dobro izvrsen zadatak etnickog ciscenja.

Na dejtonski sporazum kao pravni dokument teško se mogu staviti nekakve posebne primjedbe.
Kad govoriš o onome šta on pokriva, onda treba imati u vidu da su Srbi htjeli pripojiti BiH, ili bar pola njenog teritorija Srbiji, da je i Hrvatska željela polovinu za sebe, a da je naša armija bila na putu da oslobodi cijelu teritoriji BiH pa da je imamo cjelovitu, naslijeđenu iz Jugoslavije. Šta je bilo u glavama pojedinim ekstremnih mladomuslimana glede BiH, vjeruj da ne znam i ne zanima me. Uglavnom, niko nije bio plaho zadovoljan ovim djetonskim krojem. Ali BiH je tu.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: immuno and 21 guests