Ko su balije?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Spanac_113 » 24 Jun 2014, 18:42

laganini wrote:
Spanac_113 wrote:cuj sad olfa ima neke prijatelje muslimane :123
sta ce sutra bit? osunecen ko rankovic?








:valja
..sretno t iu svijetu predrasuda :mrgud
et sad naljuti se :sok
izvinjavam se laganini ako sam prekardasio :grle


sta dozivi :grana

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by laganini » 24 Jun 2014, 18:44

ma nisi znaš da se ja ne znam naljutiti ali zbilja ljudi imaju predrasude desno livo...koda to ima veze s karakterom..:pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Spanac_113 » 24 Jun 2014, 18:47

:valja

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Zagorka » 24 Jun 2014, 18:49

Krokodil Behko wrote:Ja mislim da je autor tog posta blago retardiran :oo

(tur.) nekad: prostak; kasnije: svojeglav čovjek, nasrtljivac, lijenčina, neradnik, rasipnik, protuha, neotesanac itd., bez obzira radi li se o muslimanima ili o pripadnicima drugih vjera; ponašati se kao balija ponašati se prostački, obijesno, samovoljno

Koliko ja znam, riječ balija nije ni turskog nego persijskog porijekla.
U Mrkijevom slengu, to bi značilo, da riječ potiče iz neke od mnogobrojnih persijskih zemalja diljem svijeta.

U originalu, na persijskom, moglo bi značiti nešto kao neobrazovan ili nepismen čovjek. Čovjek koji nije u skladu s vremenom i prostorom.

Inače, u romanu "Omer paša Latas" muslimani kršćane između ostalog, nazivaju i balijama :?
Knjigu u šake! :djed

Rezime bi bio da to samo označava neobrazovanog i prostog čovjeka bilo koje vjere i nema nikakve veze s muslimanima, pa ni s Bošnjacima.
jap,a ja sam u ratu bila dijete i mislila da to ima veze a Allijom(rahmetli)..........kasnije skontala(kad sam narasla :oo )
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Seljak
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 799
Joined: 25 Dec 2013, 00:21
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Seljak » 24 Jun 2014, 19:09

Ja kad sam, prvi put......hmmmhhm....davno je to bilo... :hm Ona, poodavno znala, ma sve i kako treba i šta treba i kojim redom. U početku, ja ne znam šta mi je radit, već je samo gledam, kad ona, onako strogim glasom zapovijedi: šta bališ...?!...haajde poočni više...!? :valja
I tako, ja počMem više, da bi mi ona, za pešes' minuta rekla - odgurnuvši me u stranu - yabo ti mene što ti ikad više mene bIDNeš yhabo, svuu si me obaliiJJooo. :ha :haha

I eto, od toga prvog nabačenog kompleksa, ja, kad god sebi nešto imam prebaciti (taman to bilo i kesu iz desne u lijevu ruku), osjećam se nekako...Balijom.

Kasnije, kad sam se dobro isprakso, čim sam pri kakvom žeMCku, kad treba ono da radimo, kažem sebi, a u sebi - sad će tebe tvoj Balija nabaliti.... :haha :haha
Last edited by Seljak on 24 Jun 2014, 19:26, edited 1 time in total.
Nemojte šta zamjerit. :ha

Ciklama
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Ciklama » 24 Jun 2014, 19:26

Nije usko vezano za temu, al' je dodirna tačka pojam balije, još kad ima koji Hrvat u blizini sjetim se svoga malenog rođe. Bez ljutnje. :tjesi
Moja tetična je udana za Hrvatom i živjeli su ovamo kod nas do iza rata, kad su otišli kod njegovih. Sin im taman bio predškolska dob, i dođu u posjetu i ja ga ispitivala kako mu je itd. da bi se on požalio kako ga djeca napadaju da je balija. Meni ponestalo bilo rijeći, sve sam razmišljala šta bih rekla djetetu, a on vidio mene zabrinutu pa će me tješiti kako se on ne ljuti na njih i on njih napada sa "Hrvati mali agregati". :D. :D. :D.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Melek » 24 Jun 2014, 20:01

:valja Ama ljudi, pa mi se uopste ne kontamo.
Balije su Hrvati, to je jedno cisto hrvatsko prezime.
Ima, recimo, jedan sto se zove Marijo Balija, progoogle-ajte malo.
Nemoj da ste sa dna kace
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2014, 20:14

Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote:Ja mislim da je autor tog posta blago retardiran :oo

(tur.) nekad: prostak; kasnije: svojeglav čovjek, nasrtljivac, lijenčina, neradnik, rasipnik, protuha, neotesanac itd., bez obzira radi li se o muslimanima ili o pripadnicima drugih vjera; ponašati se kao balija ponašati se prostački, obijesno, samovoljno

Koliko ja znam, riječ balija nije ni turskog nego persijskog porijekla.
U Mrkijevom slengu, to bi značilo, da riječ potiče iz neke od mnogobrojnih persijskih zemalja diljem svijeta.

U originalu, na persijskom, moglo bi značiti nešto kao neobrazovan ili nepismen čovjek. Čovjek koji nije u skladu s vremenom i prostorom.

Inače, u romanu "Omer paša Latas" muslimani kršćane između ostalog, nazivaju i balijama :?
Knjigu u šake! :djed

Rezime bi bio da to samo označava neobrazovanog i prostog čovjeka bilo koje vjere i nema nikakve veze s muslimanima, pa ni s Bošnjacima.
jap,a ja sam u ratu bila dijete i mislila da to ima veze a Allijom(rahmetli)..........kasnije skontala(kad sam narasla :oo )
Pa neke veze ima. On je baš balija :D

Btw, pišemo u krug, a svi isto ili slično mislimo.
online

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by evergreen » 24 Jun 2014, 21:34

komsija wrote: (...)
"Balija je termin kojim Srbi i Hrvati pogrdno nazivaju Bošnjake aludirajući na njihov primitivizam i zaostalost. Ovaj je termin uvredljiv i njegovo korištenje odražava šovinizam i ultimativnu iracionalnu mržnju prema islamu i muslimanima. Decenijama je bošnjački narod sistematski i institucionalno diskriminiran, obespravljivan i maltretiran da je to moralo ostaviti posljedice po kolektivnu svijest i identitet našeg naroda. Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda. S obzirom na ovu novu dimenziju koju je ova riječ poprimila, trebalo bi detaljnije opisati šta ona podrazumijeva.

Balija je mentalni sklop nastao dugogodišnjim tlačenjem duha i razuma. Podrazumijevajuće stanje njegove duše jesu apatija i obamrlost. On nema ambicije. Svojevoljno pristaje da bude biće niže vrijednosti. Njegovo je dostojanstvo toliko gaženo da je postalo poput gline, prilagodljivo svakom udarcu. Razvio je podanički mentalitet kojem je važnije zadovoljiti tlačitelja nego sebe. On u tlačitelju vidi kombinaciju Chucka Norrisa i Alberta Einsteina kojoj se ne vrijedi suprotstavljati. Programiran je da sam sebe sputava i da se protivi svom napretku. Njegov je razum strpan u kutiju iz koje ne vidi ono što svi imaju, a on nema.

Balija se može zvati Hilmo, Remzija, Bajro ili Ibrahim. Poprilično je nepismen i neobrazovan. On je navikao da su drugi doktori, nastavnici i direktori, a on težāk, nadničar. Ne voli čitati, informirati se, niti voli pričati o teškim temama poput prava svoje djece, vlastite sigurnosti, vjerskih sloboda i slično. Odmah će odmahnuti rukom i ljutito prekinuti razgovor.

Njemu su najsmješniji vicevi o Muji i Fati, a omiljeni TV likovi su mu stereotipni i primitivni Bošnjaci iz hrvatskih i sarajevskih serija poput portira Šemse, Dine Mehmeda Mujkića i Fadila Opančića jer se sa njima identificira. Nimalo mu ne smeta to što se njima ponižava njegov duh i šire predrasude o njegovom narodu. Naprotiv, on uživa u tome.

Balija najviše kupuje hrvatske proizvode jer on zna da njegovo ne može biti tako dobro kao tuđe i on se odlaskom u “Konzum” osjeća dijelom nekog boljeg i ljepšeg svijeta.

Balija uvijek glasa za Željka Komšića jer on nije musliman. Voli ugoditi komšiji Srbinu tako što će opsovati ili reći nešto pogrdno o Aliji Izetbegoviću i svojim političarima. Balija inače voli psovati. I to maštovito. On ne voli svoje institucije i predstavnike. Stalno pljuje po njima bez obzira jesu li to zaslužili ili ne. Nije navikao biti dijelom kolektiva jer mu nikad nije bila pružena prilika za to.

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje. Njegov je nagon da prezire svoje, a bude ponizan prema drugima. On je obespravljen, a da to i ne zna. Svaki pokušaj ostvarivanja osnovnih ljudskih prava svog naroda smatra nacionalizmom i ekstremizmom koji narušava imaginarne dobrosusjedske odnose zamišljene u njegovoj glavi.

Balija ne voli plaho džamiju i hodže, a najviše mrzi “vehabije” jer je na televiziji čuo da je to isto što i č....... Kažu, od njih su gore samo one selefije. Po njemu, muslimanu je veći haram pustiti bradu ili muslimanki staviti hidžab nego ne klanjati. Inače, on nema ni trunke kritičke svijesti i vjeruje svemu što pročita u novinama ili čuje na televiziji.

Zbog permanentnog ubijanja njegove duhovnosti i intelekta, iz njega su progovorile najniže strasti i porivi. Njegov ultimativni cilj u životu je dobra fasada na kući i skupa ograda, a emotivni vrhunac dernek uz kolo, okretanje jagnjeta i nekoliko gajbi piva. To je prirodno stanište njegove plitke duše.

Balija voli koride. Srbijanski turbofolk je soundtrack njegovog života. Djeca mu imaju ogromnu kolekciju CD-ova u sobi i autu, a na televizoru sa heklanjem povazdan drmaju DM i Pink. Na televiziji najradije gleda reality emisije i latinoameričke serije, dok politici nije sklon jer je izdresiran da misli da se time treba baviti neko drugi. Zato o njoj uvijek podrugljivo govori.

On u vitrini, pored ukrasne bombonjere sa ženskom slikom i servisa sa rakijom, ima fotografije djece i unučadi rastjeranih po Evropi i svijetu. Mlađi sin mu zbog porodičnog ambijenta u kojem odrasta obično jedva završi srednju školu i svoj život smatra realiziranim kupovinom auta. Kćerku odgaja televizija i ona je “cajka”, potencijalni materijal za Farmu ili ZMBT. Ima on i Kur’an u peškiru od rahmetli nane, ali on je tamo negdje iza haljina, da neko na sijelu ne pomisli da je radikal. U spavaćoj sobi iznad kreveta ima kalendar iz 1985. godine sa Titovom slikom.

Biti balija je teška i opasna bolest, ali nije neizlječiva. Ona je poput ovisnosti i liječenje će kroz generacije biti dugotrajno i bolno. Ona ne može preko noći nestati jer oni su među našim komšijama, očevima i prijateljima. Balija je naše zajedničko naslijeđe i breme nastalo historijskom nepravdom prema ovom narodu. Oni su duševni zombiji, no ipak negdje u dubini ispod silnih naslaga tuđeg pepela postoji zakopana iskra imana i dostojanstva do koje treba doći i potencijal kojeg treba iskoristiti. Oni pripadaju ponosnom i plemenitom narodu koji je kroz hiljadugodišnju historiju dao mnoge velikane i ostavljao blistav trag. Žilavom i hrabrom narodu koji je opstao unatoč svim pogromima i genocidima. Sa balijom se treba strpljivo i mudro uhvatiti ukoštac i savladati ga. Znam da to možemo. Pitate se kako? Pa knjigom u glavu i to prvo onom iz peškira. Ne toliko njega koliko njegovu djecu. Prije toga im treba obavezno reći da skinu heklanje sa televizora jer izgleda kičasto i nakaradno..."
tako tačno, postavljena kompletna dijagnoza tipičnog bošnje-balije.
da je sreće kao što nije, bio bi ovaj tekst u čitankama, na prvoj stranici tamo gdje stajala titina slika..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Lebowski » 24 Jun 2014, 22:03

Glupo je da ovako razmišljamo o sebi, pa makar to bila istina u nekim stvarima.. takvih ima i u drugim narodima, potpuno isti pa oni neće razmišljati o sebi tako, već to uvijek rezervišu samo za nas.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Rockefeller » 25 Jun 2014, 00:51

Ma glupost jaštaradi. Ja @komšija imam osjećaj da tvog jarana pucaju kompleksi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by storm » 25 Jun 2014, 00:57

Nisam nikad u tom kontekstu razumio izraz balije.....više kao neka riječ za muslimanskog nacionalistu, isto kako kazu za hrvate da su ust... i srbe da su čet.... :cudi
a tupana imamo na sve tri strane....treba im neko jedinstveno ime dati :oo ljudska glupost je neograničena...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by komsija » 25 Jun 2014, 01:08

Rockefeller wrote:Ma glupost jaštaradi. Ja @komšija imam osjećaj da tvog jarana pucaju kompleksi.
Ma kakav jaran....jednostavno smo svi na raznim stranicama i ako nam je nesto interesantno prenesemo ovdje jer ja licno ne volim facebook
O clanku: iskreno da kazem da tu ima puno istine ako razgovaramo o Bosnjacima
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2014, 01:34

komsija wrote: O clanku: iskreno da kazem da tu ima puno istine ako razgovaramo o Bosnjacima
Isto tako, neki je Hrvat mogao skicirati mentalitet Hrvata, pa ih poistovijetiti s nekim od "popularnih" naziva za iste. Npr Šokci, Latini, Ustashe i sl.

Isto tako je i neki Srbin mogao skicirati mentalitet svog naroda uz izraz Srbadija, Vlasi, Chetnici itd..

Ništa posebno.

Ima tu dosta prenaglašenosti i generaliziranja. Toga ima u svim narodima. Srbi sami sebe kritikuju zbog razjedinjenosti i nesloge, a Hrvati sami sebe kritikuju zbog jugoslovenstva i komunizma.

Ukratko rečeno, nacija je živ stvor.

Može je neko negirati ali je ne može uništiti. On je smrtno biće, a nacija nije. To uvijek završava na način da bude otrešen ko slina, a nacija produži dalje svojim putem, gledajući kako će preživjeti i u vrlo teškim vremenima. Čak i onda kad je zabranjuju i brane joj njeno ime.

Spec i za ovu temu jedna poznata pjesma koja vam govori sve o tome.
Nadam se da ćete shvatiti stihove!

Također, ovo je spec i za Laganinija, da akceptira da ova nacija nije postojala u YU jer je bila zabranjena. Prije nego se oglasiš, izguglaj malo biografiju autora.
Malo je falilo da mu četres pete padne glava zbog Bošnjaka :djed
Morao je emigrirati u daleku i egzotičnu zemlju Hrvatsku, gdje je i napisao ovu pjesmu o narodu koji se bori za opstanak pod vrlo teškim uvjetima.

Poseban spec za Mrkija :)

[ytube][/ytube]
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by komsija » 25 Jun 2014, 01:47

Poseban spec za Mrkija :)
hahahah iskreno da kazem da ga volim "nagaziti" ali mislim da je to veliki glumac i manipulator
:ha
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Melek » 25 Jun 2014, 08:13

Evo, da s ovim zakljucimo i rascistimo sve dileme:

http://imehrvatsko.net/namepages/view/f ... ime-balija

Podrjetlo:
Balije su Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Ludbrega. Razmjerno najviše Balija u proteklih sto godina rođeno je u Novom Selu Podravskom kraj Ludbrega, Jalšju kraj Zaboka i Kupeć Dolu kraj Jastrebarskog, mjestima u kojima se svaki šesti stanovnik prezivao Balija. U Hrvatskoj danas živi oko šesto Balija u više od stoosamdeset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno sedamsto, pa se njihov broj do danas čak nešto i smanjio.

Migracije:
Najveća migracija Balija u prošlom stoljeću zabilježena je iz Jastrebarskog u Zagreb.

Rasprostranjenost:
Balije su prisutne u većini hrvatskih županija, u ukupno 46 općina i 80 naselja, podjednako u gradskim i seoskim područjima. Danas ih najviše živi u Zagrebu (140), Pitomači kraj Đurđevca (35), Velikom Trgovišću kraj Zaboka (35), Zaboku (30) i u Malom Bukovcu kraj Ludbrega (30).

Po meni tu dileme vise nema :cudi

Laganini, koje je tvoje djevojacko prezime?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by storm » 25 Jun 2014, 08:44

:haha
To je to, nema dalje :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by evergreen » 25 Jun 2014, 10:43

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote: jap,a ja sam u ratu bila dijete i mislila da to ima veze a Allijom(rahmetli)..........kasnije skontala(kad sam narasla :oo )
Pa neke veze ima. On je baš balija :D

Btw, pišemo u krug, a svi isto ili slično mislimo.
zašto tako misliš o rahmetli predsjedniku, po čemu je on za tebe balija?

čovjek je robijao da bi njegov narod imao ista prava kao drugi, upravo da ne budemo iskompleksirane balije.
između ostalog, zahvaljujući njemu vratili smo svoje bošnjačko ime, čime se vidim i ti ponosiš i braniš ovdje, kao što i treba.. :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2014, 10:56

evergreen wrote:
Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:
Krokodil Behko wrote: jap,a ja sam u ratu bila dijete i mislila da to ima veze a Allijom(rahmetli)..........kasnije skontala(kad sam narasla :oo )
Pa neke veze ima. On je baš balija :D

Btw, pišemo u krug, a svi isto ili slično mislimo.
zašto tako misliš o rahmetli predsjedniku, po čemu je on za tebe balija?

čovjek je robijao da bi njegov narod imao ista prava kao drugi, upravo da ne budemo iskompleksirane balije.
između ostalog, zahvaljujući njemu vratili smo svoje bošnjačko ime, čime se vidim i ti ponosiš i braniš ovdje, kao što i treba.. :)
Kratko i jasno, bio je glup. :)

Naše bošnjačko ime, nema nikakve veze s njim. Imaš pojeftinih slušnih aparata (600-700 maraka) kupi i odslušaj tu pjesmu gore, pa ćeš shvatiti, da ne može neko biti zaslužan za nešto što je uvijek i postojalo.

Ime nacije je priznato čim su se stekli uslovi za to.

Ah da, Alija je i za to zaslužan :ideja

:totem
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Ko su balije?

Post by vila » 25 Jun 2014, 11:15

uvodni tekst negdje do pola ima nekakvog smisla
a onda nastupa dio iskompleksirane sitne duše
dam se kladit da ga je napisao neki dijasprac koji veze s pojmom nema ali eto zna da nije "balija"(ili vlaj ili vlah),mentalni sklop onih koji uzmu kredit da se mogu kurčit po domovini i prosipat pamet koja se eto kupuje eurima
dok masti brke nekom domaćom spizom nimalo ga ne smeta heklano na televizoru ili slika u vitrini...to ga može samo potaknut da ponese malo i "za puta" jer eto zaželi se domaćeg
ma mrš...smetaju ga koride i čipka...jašta...ta nismo u španjolskoj ili češkoj
ma mrš još jednom

inače..da je tekst pisao neki "osvješteni intelektualni hrvat"...on bi "vlaju" prigovorio isticanje nacionalnog kao nekog nazadnog mentaliteta i to bi začinio koridom,janjetinom....prigovorio bi i spominjanje hrvatskih stratišta jer to eto nije u interesu "regiona" i na kraju bi se pohvalio svojom proevropskom orjentacijom koja se eto najbolje uklapa u "region"
to bi bila razlika

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 14 guests