Američka politika u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 06:50

Sta kae nasikamo se i pravimo genocide. Treba staviti u zakon da milicija ovake odmah za kosu pa od zemlju
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Melek » 11 Jun 2020, 06:52

insomnia wrote: 11 Jun 2020, 06:49 Cekaj. Budimo dobre komsije.
ok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by harlekin » 11 Jun 2020, 07:24

Gujce ti,ne postoji ugovor ili sporazum koji ameri nisu prekrsili ili odbacili,bolje se s cigom sto dogovorit manje su sanse da ce slagat.
Kineska tehnologija je problem sto je konkurencija ne zato sto je losa,i ovom tukcu sto dijeli savjete drugim drzavama nebi tko reko da bi zbilja trebali prestat davit ljude po cesti,nije lepo :auf

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 08:30

Najbolje da kupimo kaku rusku. Tako da i yutelovci i braca s pala budu zadovoljni
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by TAFKAP » 11 Jun 2020, 09:05

Ne pratite vi globalnu situaciju: Ameri su "tražili" (vršili pritisak) i od Njemačke i ostalih država EU da ne koriste kinesku tehnologiju za 5G, jerbo Kinezi će ih špijunirati. Ustvari se vodi ekonomski rat, u igri se velike pare a Ameri hoće da prodaju svoju robu, America first, po svaku cijenu.

Google je nedavno morao zabraniti Hauweiu i ostalim kineskim firmama pristup Google Playu, tako da su ovi razvili svoj pandan pod nazivima "AppGallery".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7225 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Mister No » 11 Jun 2020, 09:13

Bosna i Kosovo bi i trebali samo kupovati američku robu, koliko su nas ovi zaduzili.
Doduse Kosovari ne zaboravljaju nista, ni prijatelje ali ni neprijatelje, tako da dole nece kosooki prismrdit.

Glupi mosnjo vec voli star i pametovat.
Po nekim komentarima je to vrlo očito
The Dark Side Of The Forum...

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by respo » 11 Jun 2020, 09:24

Melek wrote: 11 Jun 2020, 06:13 Koja legendarna apstrakcija.. “mi se posvadjali i mi napravili genocid”. De malo opiši tu svadju i taj genocid u sitnije detalje iz svog ugla, a i te “mi” imenuj lijepo. To će nam svakako pomoći da realizujemo onaj dio apstrakcije pod “mi se sami držati i braniti”.

A usput mi odgovori i na pitanje: Ko je po tvom mišljenju spriječio totalni genocid i istrebljenje, kao posljedicu te “svadje”?

Amerika? :hm
nemoj biti bukvalac kad sam napisao mi mislio sam na balkance a to ko je sve napravio genocid valjda ne treba objasnjavati
dva brata nisu ista a kamoli narodi nacije itd
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 09:55

respo wrote: 11 Jun 2020, 02:04 dobro amerika nam pomogla i sta sad?
pomogli su nam i holandjani norvezani talijani spanci sta cemo sada?
ovdje nelson naravno brani interese svoje drzave koju zastupa sto je logicno i normalno
ipak mi bi trebali graditi odnose i sa kinom kao prijateljskom zemljom
nije on daleko od izjave ne treba uzimati kinesku robu al pitanje je sta
naravno da ne treba uzeti mapple auta i sl al ako je tamo neki cincilator kvalitetan i daleko jeftiniji od istog cincilatora iz drugih drzava zasto ne

koliko god amerika nama pomogla i sl mi se moramo sami drzati i braniti a tu mislim na sve narode u bih a to sto smo mi poglupi pa kad se posvadjamo napravimo genocide je druga prica
Image
Nećeš razbojniče
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 09:57

respo wrote: 11 Jun 2020, 09:24
Melek wrote: 11 Jun 2020, 06:13 Koja legendarna apstrakcija.. “mi se posvadjali i mi napravili genocid”. De malo opiši tu svadju i taj genocid u sitnije detalje iz svog ugla, a i te “mi” imenuj lijepo. To će nam svakako pomoći da realizujemo onaj dio apstrakcije pod “mi se sami držati i braniti”.

A usput mi odgovori i na pitanje: Ko je po tvom mišljenju spriječio totalni genocid i istrebljenje, kao posljedicu te “svadje”?

Amerika? :hm
nemoj biti bukvalac kad sam napisao mi mislio sam na balkance a to ko je sve napravio genocid valjda ne treba objasnjavati
dva brata nisu ista a kamoli narodi nacije itd
Sa kime su se dobri Bosnjani svadjali?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by respo » 11 Jun 2020, 09:59

insomnia wrote: 11 Jun 2020, 09:57
respo wrote: 11 Jun 2020, 09:24

nemoj biti bukvalac kad sam napisao mi mislio sam na balkance a to ko je sve napravio genocid valjda ne treba objasnjavati
dva brata nisu ista a kamoli narodi nacije itd
Sa kime su se dobri Bosnjani svadjali?
s kim nisu?
jedino nisu ratovali sa albancima zadnji rat
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 10:02

respo wrote: 11 Jun 2020, 09:59
insomnia wrote: 11 Jun 2020, 09:57

Sa kime su se dobri Bosnjani svadjali?
s kim nisu?
jedino nisu ratovali sa albancima zadnji rat
Znaci to kad te neko napadne iz cista mira se na Yutelu sad zove svadja?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by dadojović » 11 Jun 2020, 10:06

Vratite se temi.
Imate druge teme predviđene za te rasprave.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2020, 10:07

Amerika, zapad općenito, može izdržati svašta, jer su navikli da su razvijeni i na tih nekih 0.5% rasta godišnje, a opet opstanu na istom nivou. Problem ima Kina, jer za nju rast od 5% znači pad, obzirom na veličinu populacije, ali i vewličinu svjetske populacije, jer ne mogu do u beskonačnost proizvoditi i izvoziti, pošto će jednom doći do tačke, da ne treba toliko robe, plus jačanje konkurencije iz ostalih jeftinih zemalja, kao i uvećavanje bogatstva na zapadu, pa će onda cijena kineske robe biti nebitna.

Obično se zaboravi, da sve finansijske tokove na planeti kontrolira zapad, preko svojih banaka i monetarnih institucija, a to znači masnu zaradu na kamatama, od kineskog novca.

Postavka je takva, da Kina ne može uspjeti u svojoj nakani i mora se držati multilaterizma, koji zahtjeva EU i biti kooperativna. Tu USA uskače i traži od EU, da jače pritisne Kinu, ali ova to ne želi, jer ima vlastite ekonomske interese. Kinu treba progoniti zbog permanentnih krađa tuđeg intelektualnog vlasništva. Zbog toga i jesu jeftini i imaju novu tehnologiju. ono što su oni sebi dozvolili, zabranjeno je svugdje u svijetu.
online

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by respo » 11 Jun 2020, 10:08

insomnia wrote: 11 Jun 2020, 10:02
respo wrote: 11 Jun 2020, 09:59

s kim nisu?
jedino nisu ratovali sa albancima zadnji rat
Znaci to kad te neko napadne iz cista mira se na Yutelu sad zove svadja?
ti bas bukvalac jbt
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by TAFKAP » 11 Jun 2020, 10:25

Krokodil Behko wrote: 11 Jun 2020, 10:07 Postavka je takva, da Kina ne može uspjeti u svojoj nakani i mora se držati multilaterizma, koji zahtjeva EU i biti kooperativna. Tu USA uskače i traži od EU, da jače pritisne Kinu, ali ova to ne želi, jer ima vlastite ekonomske interese. Kinu treba progoniti zbog permanentnih krađa tuđeg intelektualnog vlasništva. Zbog toga i jesu jeftini i imaju novu tehnologiju. ono što su oni sebi dozvolili, zabranjeno je svugdje u svijetu.
Huawei, and its crosstown rival ZTE Corp., have put forth vastly more proposals—and are among the biggest owners of key patents—underpinning the coming wave of 5G Technology...

https://www.wsj.com/articles/where-chin ... 1551236701

Chinese companies account for 34% of worldwide applications for major patents related to 5G technology, putting it in a position to drive the development of new industries that use ultrafast-communication networks.

https://asia.nikkei.com/Spotlight/5G-ne ... ey-patents

Nisu više '90 i '00

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2020, 10:32

TAFKAP wrote: 11 Jun 2020, 10:25
Krokodil Behko wrote: 11 Jun 2020, 10:07 Postavka je takva, da Kina ne može uspjeti u svojoj nakani i mora se držati multilaterizma, koji zahtjeva EU i biti kooperativna. Tu USA uskače i traži od EU, da jače pritisne Kinu, ali ova to ne želi, jer ima vlastite ekonomske interese. Kinu treba progoniti zbog permanentnih krađa tuđeg intelektualnog vlasništva. Zbog toga i jesu jeftini i imaju novu tehnologiju. ono što su oni sebi dozvolili, zabranjeno je svugdje u svijetu.
Huawei, and its crosstown rival ZTE Corp., have put forth vastly more proposals—and are among the biggest owners of key patents—underpinning the coming wave of 5G Technology...

https://www.wsj.com/articles/where-chin ... 1551236701

Nisu više '90 i '00

Nisu, jer su tad pokrali, pa nadogradili na pokradeno.

Drugo i još važnije, ali i najvažnije

Ako ćemo se igrati uklanjanja barijera, kako bi bilo da Kina digne ban s facebooka, Twittera, googlea, netflixa, Microsoft onedrive, HBO, Amazon, Viber, Badoo, NBC news, wikipedia, reuters, flickr, bloomberg, daily mail, BBC i ostalih stotinjak hiljada kompanija?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_w ... land_China


Ofirne li zemlje i ekonomije :hihi
banuju sve živo iz tih zemalja, a da im je zaraditti na njihovom području :kita
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by insomnia » 11 Jun 2020, 10:33

respo wrote: 11 Jun 2020, 10:08
insomnia wrote: 11 Jun 2020, 10:02

Znaci to kad te neko napadne iz cista mira se na Yutelu sad zove svadja?
ti bas bukvalac jbt
Naravno zato sto termin svadja nikako ne odgovara cinjenicnom stanju. Jos pgtv kad se nekom zalomi prica o pocinjenim genocidima od strane nas
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Dorian » 11 Jun 2020, 10:39

Krokodil Behko wrote: 11 Jun 2020, 10:07 Amerika, zapad općenito, može izdržati svašta, jer su navikli da su razvijeni i na tih nekih 0.5% rasta godišnje, a opet opstanu na istom nivou. Problem ima Kina, jer za nju rast od 5% znači pad, obzirom na veličinu populacije, ali i vewličinu svjetske populacije, jer ne mogu do u beskonačnost proizvoditi i izvoziti, pošto će jednom doći do tačke, da ne treba toliko robe, plus jačanje konkurencije iz ostalih jeftinih zemalja, kao i uvećavanje bogatstva na zapadu, pa će onda cijena kineske robe biti nebitna.

Obično se zaboravi, da sve finansijske tokove na planeti kontrolira zapad, preko svojih banaka i monetarnih institucija, a to znači masnu zaradu na kamatama, od kineskog novca.

Postavka je takva, da Kina ne može uspjeti u svojoj nakani i mora se držati multilaterizma, koji zahtjeva EU i biti kooperativna. Tu USA uskače i traži od EU, da jače pritisne Kinu, ali ova to ne želi, jer ima vlastite ekonomske interese. Kinu treba progoniti zbog permanentnih krađa tuđeg intelektualnog vlasništva. Zbog toga i jesu jeftini i imaju novu tehnologiju. ono što su oni sebi dozvolili, zabranjeno je svugdje u svijetu.
Da zapad nije potrčao u Kinu da jeftino proizvodi, Kinezi ne bi ili bi mnogo teže mogli krasti to intelektualno vlasništvo.

Sve je bilo dobro dok je globalizacija išla u jednom smjeru. Kada se počela vraćati izvoru, onda nastadoše plač i kuknjava.

A što se tiče intelektualnog vlasništva: Da se ja pitam, copyright bi važio 10 godina od nastanka djela. A onda postaje slobodna lovina. Tako bi se tjeralo i autora da stalno pravi nova djela, a i drugi autori bi bez straha mogli svoja djela raditi na dijelovima djela prethodnika. Kakvu korist autor djela ima od toga što copyright važi 70 godina nakon njegove smrti?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7938 times
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2020, 10:44

Dorian wrote: 11 Jun 2020, 10:39
Da zapad nije potrčao u Kinu da jeftino proizvodi, Kinezi ne bi ili bi mnogo teže mogli krasti to intelektualno vlasništvo.

Sve je bilo dobro dok je globalizacija išla u jednom smjeru. Kada se počela vraćati izvoru, onda nastadoše plač i kuknjava.

Dobro, u redu, e hajd sad gore, na one banove, pa i to prokomentariši, u duhu tog "vraćanja ekonomije izvoru".

A što se tiče intelektualnog vlasništva: Da se ja pitam, copyright bi važio 10 godina od nastanka djela. A onda postaje slobodna lovina. Tako bi se tjeralo i autora da stalno pravi nova djela, a i drugi autori bi bez straha mogli svoja djela raditi na dijelovima djela prethodnika. Kakvu korist autor djela ima od toga što copyright važi 70 godina nakon njegove smrti?
Pa nisu vanzemaljci izmislili, nego obični ljudi, kao ti i ja.
Ako su mogli jenkiji, zašto se i ovi ne potrude, pa ako nešto izmisle, nek zaštite i na 1000 godina, ako hoće. Tu ti ja gledam samo oko nas običnih smrtnika i propuštam piratske windowse, poneki piratski film, nešto što treba običnim ljudima, ali patente nek plaćaju, kao i svi.
online

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Američki ambasador Nelson: BiH ne treba uvoziti opremu od kineskih kompanija

Post by Dorian » 11 Jun 2020, 10:45

A Behko, to što su se američke kompanije polakomile na tržište od 1,5 milijardi ljudi, to nisu one krive? Ko ih je tjerao da tamo idu? A kada je to tržište reklo nećemo igrati kako vi svirate, onda kuku lele.

Kada se planiralo ići na tržište od 1,5 milijardi ljudi, tada nisu razmišljali o totalitarizmu vlasti tog tržišta. Tada ni principi slobode (Tibet) nisu bili važni najvećim svjetskim promicateljima slobode. Slično kao Saudija i nafta.

Ako se već nećemo pravii naivni, moramo priznati da nisu ni Ameri junferi u svemu tome.

P. S. Copyright je nastao u UK u književnosti i na početku je važio 7 godina nakon nastanka djela. Ja čitao istoriju "razvoja" copyrighta pa znam. Ali kada se pravo na eksploataciju djela odvojilo od autora djela, kada je izdavačka kuća postala važnija od autora, došli smo do 70 godina nakon smrti autora. A najviše za to je kriv ko? Nećemo se začuditi, izdavači video materihala (filmovi) iz SAD. Treba to vratiti u normalne okvire. Brutalna eksploatacija uvijek na kraju dovede do uništenja.
Last edited by Dorian on 11 Jun 2020, 10:54, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests