Srpski jezik u školama FBiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Krokodil Behko » 31 May 2015, 21:14

kuplung wrote:
Bla wrote:
Biba wrote:uči li svatko svoju istinu...
Pa za planove i programe su odgovorna ministarstva na nivou kantona u FBiH što će reći da nema više instance od toga, tako da su i planovi i programi različiti jer nema instance koja bi ih mogla ujediniti. Pretpostavljam da je u RS to na entitetskom nivou pa je i ujednačenije.

I naravno da uči svako svoju istinu.
Je li tema jezik ili politika? Odista napisaste svega necega. Tamo gdje ima nekoliko dzaka u razredu treba zaposliti predavaca koji ce predavati taj jezik. Ako je par osoba u citavoj generaciji ili pak skoli... moze se uciti iz knjiga tog jezika, predavac moze biti od drugog jezika bez proseravanja ne znam ja taj jezik, necu latinicu/cirilicu nekog poducavati. Zaposliti namjeski osobu radi par skolaraca, to je pretjerivanje u inako teskim ekonom. vremenima. Ne vidim nista lose za ovako rijetke situacije uciti preko skypa. Druga stvar je negiranje tog jezika.

A ko će ga plaćati?
Puna nam kapa da vjerske zajednice daju svoje ljude, a vjeronauka se plaća iz državnog budžeta. Fino ja kažem, malo manje vjerskih i nacionalnih prava, generalno, ne bi nam naškodilo.
online

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by kuplung » 31 May 2015, 21:19

Placalo bi se iz budzeta prema fondu sati. Uslov je naravno fond sati, treba biti opravdano brojem ucenika. Ako je malo ucenika, nema smisla.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Pasaga » 31 May 2015, 21:22

Krokodil Behko wrote:
kuplung wrote:
Bla wrote:
Biba wrote:uči li svatko svoju istinu...
Pa za planove i programe su odgovorna ministarstva na nivou kantona u FBiH što će reći da nema više instance od toga, tako da su i planovi i programi različiti jer nema instance koja bi ih mogla ujediniti. Pretpostavljam da je u RS to na entitetskom nivou pa je i ujednačenije.

I naravno da uči svako svoju istinu.
Je li tema jezik ili politika? Odista napisaste svega necega. Tamo gdje ima nekoliko dzaka u razredu treba zaposliti predavaca koji ce predavati taj jezik. Ako je par osoba u citavoj generaciji ili pak skoli... moze se uciti iz knjiga tog jezika, predavac moze biti od drugog jezika bez proseravanja ne znam ja taj jezik, necu latinicu/cirilicu nekog poducavati. Zaposliti namjeski osobu radi par skolaraca, to je pretjerivanje u inako teskim ekonom. vremenima. Ne vidim nista lose za ovako rijetke situacije uciti preko skypa. Druga stvar je negiranje tog jezika.

A ko će ga plaćati?
Puna nam kapa da vjerske zajednice daju svoje ljude, a vjeronauka se plaća iz državnog budžeta. Fino ja kažem, malo manje vjerskih i nacionalnih prava, generalno, ne bi nam naškodilo.
...svi mi ganjamo svoja prava......
Dal smo se ikad zapitali....
dal postujemo svoje obaveze prema drzavi..... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by kuplung » 31 May 2015, 21:25

stani malo, tema je jezik. ovo nije velik izdatak za budzet pod uslovom ako broj ucenika zadovoljava fond sati. sad to sto je neke nacionalnosti, hoce svoj jezik, 2-3 ucenika u citavoj skoli tu jasno nema racunice. moze se to skrpiti postojecim nastavnikom, bez obzira sto neko povlaci medijsku kampanju.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Pasaga » 31 May 2015, 21:27

kuplung wrote:stani malo, tema je jezik. ovo nije velik izdatak za budzet pod uslovom ako broj ucenika zadovoljava fond sati. sad to sto je neke nacionalnosti, hoce svoj jezik, 2-3 ucenika u citavoj skoli tu jasno nema racunice. moze se to skrpiti postojecim nastavnikom, bez obzira sto neko povlaci medijsku kampanju.
...u dosta slucajeva je ovo u pitanju.....
i sve sto ide sa tim.....zna se.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by kuplung » 31 May 2015, 21:30

budzet moze dati toliko i toliko, ostalo nek drugi kanton, entitet/disktrit doplati ili vec onaj ko trazi. omjer 75:25

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Krokodil Behko » 26 Mar 2021, 17:11

Znači ovako. 2018. svi drvarski Srbi, na Dodikov poziv, izašli i glasali za HDZ i Čovića.
Danas, nakon Džaferovićeve izjave o ugroženosti Bošnjaka u RS, Srbi se žale i zovu ga u Drvar, da se uvjeri kako im je teško. Neupiućen bi pomislio, da u Drvaru Bošnjaci kolju Srbe.

Reagirajući na Džaferovićevu izjavu datu u Banjoj Luci da "u Republici Srpskoj postoji diskriminacija povratnika, kao i u onim dijelovima FBiH gdje je HDZ na vlasti", Broćeta je poručio da bi Džaferović prije bilo kakve izjave trebao da se uvjeri na terenu kako žive Srbi u FBiH.

"Neka posjeti sva mjesta u FBiH i neka se uvjeri koliko su Srbima ispoštovana Ustavom zagarantovana prava i ondje gdje im je priznata konstitutivnost. Uskraćena su im prava na maternji jezik, na pismo pa nadalje, a to je osnova identiteta svakog naroda, pa tako i srpskog u FBiH", istaknuo je Broćeta.

Naveo je da bi Džaferović trebao da posjeti sva mjesta širom FBiH i da krene od Unsko-sanskog kantona, gdje su Bošnjaci većina.

Podsjećamo, Džaferović je danas izjavio da Aneks sedam Dejtonskog sporazuma neće biti proglašen sprovedenim sve dok postoji ijedan povratnik u BiH i u dijaspori koji želi da se vrati svojoj kući.
online

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Ma znas » 15 Nov 2021, 22:55

Samo na poslu. Dobro zive, ali si mrze BiH.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests