Srpski jezik u školama FBiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by laganini » 29 May 2015, 14:14

...ne pisat s posla :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Heidi » 29 May 2015, 15:13

storm wrote:Drži se ti hrvatske i ne hihi brigu za bih... Od te brige i jest tako.
Ne ispadaj smiješan sa usporedbom svicarske i bih.
Ma ti si moj najdrazi Hrvat. :ljub :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by drugrankovic » 29 May 2015, 17:17

i moj :djed
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by drugrankovic » 29 May 2015, 17:32

storm wrote:O ustasama imam identično mišljenje kao i o cetnicima... Mogao si to vec uočiti, ali mi nije problem ponoviti :ok
Ti imas problem, da prodajes spiku jugoslavenstva a u cetnickoj maniri braniš i podrzavas genocidnu tvorevinu i secesionizam srpske od Bosne i Hercegovine...
Koga ti praviš budalom?

Kons... Pričaju, pričaju... Sjednes na kavu u derventi i slušas tu novu gospodu kako brekcu i otezu ono E...

ne podrzhavam secesiju


o genocidu da godinama sad blebeta bez prestanka hrvatska strana sa svojim cvecem je u najmanju ruku bezobrazno...

tema je jezik, pogledaj moj prvi post !

a pogledaj dje si ti otisho i to iz prve :djed

dovoljno ti je samo da vidish pa da krene propaganda tisucljetnjeg sna i mrzhnje...

ja sam napisao otprilike stasad ova trabunja,ako oce srpski eto joj rs, nek predje malo koji kilometar i nema problema... sad ce u tom kraju dje su ovi apsolutna vecina i dje su i medjusobno podjeljeni da i ona izmislja toplu vodu... jes popravice jojse zhivot tim pravima...

rekao sam u stvari daj manite se tenzija...


a ti udri odma na srbe :ajmo paljba u srbiju... sta tu ekavicom...


zar moze hrvat nesto nekom prebacit oko jezika? pa vi ste sve izokrenuli to svako dobro zna... samo da biste se nekako razlikovali ma koliko to normalnim ljudima bilo smjeshno jer kakvih rijechi imate bolje ne komentarisati :valja

stoga podji prvo od sebe, iz svog dvorišta...

a vidji...ja ne govorim ekavicom, i mnogi moji sugradjani, ima tu crnogorskog naglaska,bosanskog... i ovima to bode oči i kao pravilno je ekavicom... ma zabole me :djed mogu li me naterat? ne, tako ni te tamo da ne uzmu ekavicu ako bas hoce...


sto sela sto vela oduvjek bilo , a sad kako ko hoce od volje mu...

hrvati su preko noci uvjeli trista rijeci pa nikom nista ispade to dugovjekvoni hrvatski jezik :ha

gluposti srecko, gluposti...


svi se mi odlično razumjemo, i da mi djete tamo ide u školu, ništa mi to smjetalo ne bi ko ovoj budali, no bi više vodio računa da je poptuju ko svako drugo djete, da se tu ne osjeti razlika...


a krelac ce vazda ici u sitnice...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 29 May 2015, 17:33

Je li nekome od prisutnih poznat nastavni plan i program POVIJESTI u BiH? ...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Ideja » 29 May 2015, 22:20

Neko spomenu neka svako uči šta hoće. I ja kažem, neka uči, svako ima na to pravo. Ali što je neprirodno - neprirodno je. Imam kolegicu iz Beograda i njena ekavica je sasvim normalna, prirodna. A kolegica iz Ključa - e njena nije. Mislim neka se ona trudi koliko hoće, možda će njena djeca jednoga dana zvučati prirodno sa svojim ekavicom ali ona sa pola riječi na ekavici a pola na ijekavici - ne. Smiješno za čuti.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by storm » 29 May 2015, 22:23

Ideja wrote:Neko spomenu neka svako uči šta hoće. I ja kažem, neka uči, svako ima na to pravo. Ali što je neprirodno - neprirodno je. Imam kolegicu iz Beograda i njena ekavica je sasvim normalna, prirodna. A kolegica iz Ključa - e njena nije. Mislim neka se ona trudi koliko hoće, možda će njena djeca jednoga dana zvučati prirodno sa svojim ekavicom ali ona sa pola riječi na ekavici a pola na ijekavici - ne. Smiješno za čuti.
:oo e o tome sam i pisao .... upravo komični i zbunjeni ispadaju.... kako paze, ali otme im se ije :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 29 May 2015, 22:38

Ama ljudi kakav ja naglasak čujem kod kolegica pa tako ni babe ne naglašavaju riječi...cccc...
Moj tata je miješao ekavicu i ijekavicu a mama govori baš kao da je jučer došla iz Dalmacije...ništa nisam poprimila od njih ali ništa ni od šokačkog govora...Bosna mi blizu...ništa i nitko nije utjecao na moj govor...
Moja slatka je pod svaku cijenu htjela govoriti šokačkim naglaskom :lupa...koje su to bedastoće bile...jednako ko kad je mog sina učila svirati ritam Lijepe naše...e tada nisam izdržala a da se grohotom ne nasmijem :plavi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by drugrankovic » 30 May 2015, 01:53

sta smjeta kad srbi iz bosne pocnu ekavicu, budite konkretni ...

jel kazu pi vidjenju : pomaže bog ?

i na ekavici i na ijekavici to se kaze isto zar ne, ili se dlake naksotrese od onog "pomaze bog" ? :zubi

jezik u bosni je svima razumljiv, stoga sitnice su samo glupost...


neka svako neguje svoje ako zeli, i kako mu po volji al nek ne iskace ko ova autorka gore , iz sredine dje je apsolutna manjina jer tie nece svoji sunarodnicima popravitp polozaj... na zalost u ovom regionu to samo oteza... vukovarske table su dovoljan primjer pametnom...

jebo to, nego srbi u rs su većina , i svoji na svome, pa nek imaju naglasak kakav hoce... njihova stvar, e sad ako misle da su tim nesto porasli ko ljudi, nijesu...

pun kurac pucanstva a nigdje zhive dushe , shta je to?

na hrvatskom, groblje


:haha
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by KOMESAR » 30 May 2015, 08:58

vila wrote:@Storm
kakve veze ima kako pricaju,,nek pricaju kako hoce
ali imaju pravo na nastavu po svom planu i programu i to isto bi trebali omoguciti drugim narodima
znaci ja hocu da moje djete uci tina ujevica,ja hocu da moje djete cita vesnu parun,ja hocu da moje dijete zna tko je bio ante starcevic,,,
to je knjizevnost moga naroda,to je povjest moga naroda
Nije loš ni Jesenjen,Dostojevski Zilahi,Hese,Kosinski,Belov,Andrić.Rakić,Prešern,Sidran,Ibrišimović.Mak...
Pristati na"svoje" pisce znači pristati na torove?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by vila » 30 May 2015, 09:39

@Komesar
naravno,,,jasenjina volim,,,dostojevskog isto
andric jedan od drazih
Herman H. davnih dana citan...citate pamtim
""Ulaz nije za svakoga
samo za ludake "
I to citala na ekavici
nemam ja ograniceni spektat a isto tako ni nastavni programi nisu ograniceni
Ali mislim da trebas dobro poznavati svoju knjizevnost,,,to je opca kultura
evo recimo primjer,,,,iako mozda zvuci kao ulizivanje
meni je najdraza i najbolja knjiga tvrdava,,,prvi put sam je procitala sa 16
I u zg dobila nagradu za najbolji esej na drzavnoj razini
povrsno gledate na taj segment obrazovanja
a ja ponavljam nije to neki problem,,,niti je uopce moje djete oskrnuto za poznavanje andrica npr
jer uci po hrvatskom planu i programu

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by KOMESAR » 30 May 2015, 11:19

vila wrote:@Komesar
naravno,,,jasenjina volim,,,dostojevskog isto
andric jedan od drazih
Herman H. davnih dana citan...citate pamtim
""Ulaz nije za svakoga
samo za ludake "
I to citala na ekavici
nemam ja ograniceni spektat a isto tako ni nastavni programi nisu ograniceni
Ali mislim da trebas dobro poznavati svoju knjizevnost,,,to je opca kultura
evo recimo primjer,,,,iako mozda zvuci kao ulizivanje
meni je najdraza i najbolja knjiga tvrdava,,,prvi put sam je procitala sa 16
I u zg dobila nagradu za najbolji esej na drzavnoj razini
povrsno gledate na taj segment obrazovanja
a ja ponavljam nije to neki problem,,,niti je uopce moje djete oskrnuto za poznavanje andrica npr
jer uci po hrvatskom planu i programu

Hrvatski plan i program,kao i srpski, kao i bosanski su pristrasni,usmjereni,torovski.Obrazovanje treba izdići iznad politike,iznad nacije,odnosno iznad svega.Ono treba da bude svjetsko a ne naše.Zašto bi ,recimo,nekome bio Ćopić, Selimović...iznad Krleže.

p.s.
Prisvojna zamjenica "MOJ" je isključiva,ratnohuškačka...
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by laganini » 30 May 2015, 13:13

...jedino sto je odrzalo hrvatstvo je jezik i crkva...vi bosnjaci malo razmislite...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Bla » 30 May 2015, 15:10

Biba wrote:Je li nekome od prisutnih poznat nastavni plan i program POVIJESTI u BiH? ...
To ne postoji jer je npr. u Federaciji školstvo na kantonalnom nivou. A ni tu ništa nije striktno nego udžbenike navodno biraju nastavnici, negdje direktori škola, negdje ministri ili oni koji su ih tu postavili odnosno često oni koji imaju uticaja na njih a prolaze nerijetko oni izdavači koji bolje zakite one koji odlučuju.

Imam neke raje koji su u tom poslu pa je otprilike to njihova priča, a zvuči mi kao realna. Mada smo mi diskutovali o udžbenicima matematike, jer je ona kao univerzalna pa onda došli do toga je u prošloj godini u opticaju bilo desetak ili desetine različitih udžbenika za jedan te isti predmet za isti razred.

Istorija je opet vjerovatno još gora, jer ne sumnjam da taj dio i politika više drži na oku. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 30 May 2015, 15:42

Bla wrote:
Biba wrote:Je li nekome od prisutnih poznat nastavni plan i program POVIJESTI u BiH? ...
To ne postoji jer je npr. u Federaciji školstvo na kantonalnom nivou. A ni tu ništa nije striktno nego udžbenike navodno biraju nastavnici, negdje direktori škola, negdje ministri ili oni koji su ih tu postavili odnosno često oni koji imaju uticaja na njih a prolaze nerijetko oni izdavači koji bolje zakite one koji odlučuju.

Imam neke raje koji su u tom poslu pa je otprilike to njihova priča, a zvuči mi kao realna. Mada smo mi diskutovali o udžbenicima matematike, jer je ona kao univerzalna pa onda došli do toga je u prošloj godini u opticaju bilo desetak ili desetine različitih udžbenika za jedan te isti predmet za isti razred.

Istorija je opet vjerovatno još gora, jer ne sumnjam da taj dio i politika više drži na oku. :oo
Znam ja kako se udžbenici odabiru...misliam sam je li nekome potnat program u smislu nastavnih jedinica i tema ...uči li svatko svoju istinu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by KOMESAR » 30 May 2015, 15:47

laganini wrote:...jedino sto je odrzalo hrvatstvo je jezik i crkva...vi bosnjaci malo razmislite...
Hebe se mene za Bošnjake i Hrvate,od toga se ne živi.Stavi ti križ na leđa,opaši se šaharom,istetoviraj Franju gdje god hoćeš,pa probaj od toga živjeti
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 30 May 2015, 16:00

KOMESAR wrote:
laganini wrote:...jedino sto je odrzalo hrvatstvo je jezik i crkva...vi bosnjaci malo razmislite...
Hebe se mene za Bošnjake i Hrvate,od toga se ne živi.Stavi ti križ na leđa,opaši se šaharom,istetoviraj Franju gdje god hoćeš,pa probaj od toga živjeti
Ama dečki, u pravu ste vi i jedan idrugi...i danas je moja mama pripomenula kak je kod Tite bilo i puno dobroga...e,i zdravstvo će nas hebati...totalka...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Bla » 30 May 2015, 16:14

Biba wrote:uči li svatko svoju istinu...
Pa za planove i programe su odgovorna ministarstva na nivou kantona u FBiH što će reći da nema više instance od toga, tako da su i planovi i programi različiti jer nema instance koja bi ih mogla ujediniti. Pretpostavljam da je u RS to na entitetskom nivou pa je i ujednačenije.

I naravno da uči svako svoju istinu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Krokodil Behko » 30 May 2015, 18:27

Kantoni čak odlučuju i o euro atlantskim integracijama i opet kažu, malo nam, hoćemo ovo-hoćemo ono. Ko da su kantoni i entiteti za indijance. Rezervati :djed
Eee, i rezervati imaju dosta ovlasti. Pogledati cassina u USA.
online

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by kuplung » 31 May 2015, 20:51

Bla wrote:
Biba wrote:uči li svatko svoju istinu...
Pa za planove i programe su odgovorna ministarstva na nivou kantona u FBiH što će reći da nema više instance od toga, tako da su i planovi i programi različiti jer nema instance koja bi ih mogla ujediniti. Pretpostavljam da je u RS to na entitetskom nivou pa je i ujednačenije.

I naravno da uči svako svoju istinu.
Je li tema jezik ili politika? Odista napisaste svega necega. Tamo gdje ima nekoliko dzaka u razredu treba zaposliti predavaca koji ce predavati taj jezik. Ako je par osoba u citavoj generaciji ili pak skoli... moze se uciti iz knjiga tog jezika, predavac moze biti od drugog jezika bez proseravanja ne znam ja taj jezik, necu latinicu/cirilicu nekog poducavati. Zaposliti namjeski osobu radi par skolaraca, to je pretjerivanje u inako teskim ekonom. vremenima. Ne vidim nista lose za ovako rijetke situacije uciti preko skypa. Druga stvar je negiranje tog jezika.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune, Pasaga, spacebound and 30 guests