Srpski jezik u školama FBiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Srpski jezik u školama FBiH

Post by Krokodil Behko » 28 May 2015, 10:30

Image
Oko 200 djece srpske nacionalnosti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) imaju dvije mogućnosti osnovnoškolskog školovanja: po planu i programu na hrvatskom jeziku te po planu i programu na bosanskom jeziku, jer u Bosni i Hercegovini (BiH) ne postoji jedinstveni nastavni plan i program. Ovaj apsurd nije prisutan samo u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), već i u Republici Srpskoj (RS) gdje to pravo nemaju djeca hrvatske i bošnjačke nacionalnosti.

Roditelji u Mostaru ne žele djecu izlagati neugodnostima

Roditelji mališana u Mostaru ne žele podjele po etničkom principu ali smatraju nužnim zastupljenost minimuma nacionalne grupe predmeta. „Srpska djeca u FBiH nemaju mogućnost da nastavu pohađaju na svom maternjem jeziku, a u tek nekoliko škola i to na području Drvara i Glamoča imaju mogućnost izučavati nacionalnu grupu predmeta.

U Mostaru pohađaju nastavu na bosanskom i na hrvatskom jeziku, a, nažalost, bilježe se i slučajevi diskriminacije. Ali, roditelji u Mostaru ne žele politizirati ovo pitanje niti svoju djecu izlagati neugodnostima“, kaže Sanja Bjelica Šagovnović, majka djevojčice koja ove godine kreće u školske klupe i članica Upravnog odbora Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva (SPKD) 'Prosvjeta' Mostar.
Image
Sanja Bjelica Šagovnović
Ona podsjeća da Srbi u Mostaru i u HNŽ-u nemaju svoje predstavnike u vlasti, a da kod aktualnih vlasti do sada nije bilo sluha za ovo pitanje. „Zbog nemogućnosti rješavanja ovog važnog pitanja u okviru obrazovanog sistema i na političkom nivou, SPKD 'Prosvjeta' Gradski odbor Mostar prije dvije godine pokrenuo je dopunsku nastavu 'Prosvjetnu školu srpskog jezika, istorije i kulture', gdje djeca subotom slušaju o svom jeziku i kulturi. Za sada je to jedini način. Nadam se da će doći vrijeme kada će nestati diskriminacije i segregacije u ovoj zemlji i da će svako dijete biti ravnopravno i školovati se u kvalitetnom obrazovnom sistemu“, komentira Bjelica Šagovnović.

Zavod za školstvo: Nemamo novca

Željko Ćorić, ravnatelj Zavoda za školstvo HNŽ-a kaže da za sada nije moguće organizirati nastavu na srpskom jeziku prvenstveno iz financijskih razloga. „Olako kažemo da je riječ o diskriminaciji. Kada govorimo o Mostaru, ovdje je problem velike razuđenosti područja i malog broja djece. Treba se organizirati prijevoz, učitelje... a uz stalne probleme u školstvu, to sada nismo u mogućnosti. Problem je više praktične nego političke prirode“, kaže Ćorić podsjećajući da u Općini Ravno postoji područna škola gdje je organizirana nastava na srpskom jeziku, po nastavnom planu i programu RS-a.

Međutim, Ravno je od Mostara udaljeno oko 120 kilometara te je roditeljima djece srpske nacionalnosti ta solucija još neprihvatljivija.

Ipak, na rješenju ovog pitanja insistirati će nova ministrica obrazovanja i znanosti FBiH dr. sc. Elvira Dilberović. „Čim sam došla na dužnost ministrice, tražila sam informaciju imaju li djeca srpske nacionalnosti pravo na nacionalnu grupu predmeta. Doznala sam da stanje i nije tako loše kako se percipira u javnosti, dok se to ne bi moglo kazati i za RS“, kaže ministrica Dilberović.
No, kaže da se mora ukloniti segregacija djece u FBiH, a što je stav i Vijeća Europe u BiH.
„Na žalost, stručne preporuke od strane naših njemačkih partnera koje su poslane etnitetskim i županijskim resorima nisu prihvaćene. Mora se pokazati odgovornost i pružiti financijska pomoć kako bi se uistinu riješio ovaj problem“, stav je ministrice.

I njezin prethodnik na toj ministarskoj dužnosti, mr. Damir Mašić kaže da je za vrijeme njegova mandata u četiri županije u FBiH omogućeno djeci srpske nacionalnosti pravo na materinji jezik i nacionalnu grupu predmeta, no da to pravo nemaju i djeca bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u RS-u.

„Ko može zabraniti bilo kojem pripadniku konstitutivnog naroda u BiH da se obrazuje na svom jeziku, kako to Ustav propisuje? Jasno se kaže da postoji tri jezika i dva pisma, a zbog političkih kalkulacija od toga se stvara problem“, stava je Mašić.
I tako ponovno idemo ispočetka...

Model za rješenje ipak postoji i to u – Banja Luci

No, upravo u RS postoji jedinstven primjer u BiH.
Katolički školski centar (KŠC) 'Bl. Ivan Mertz' u Banja Luci pohađaju djeca sve tri nacionalnosti. Uče se ne samo hrvatski književnici, nego i svi s područja BiH, bošnjački i srpski, kao vrijedna i zajednička baština. Primjerice, djeca koja žele pišu na ćirilici, i na srpskom kao i na bosanskom i tu se ne vidi nikakav problem jer se, kako kažu, čovjek poštuje u svome identitetu.

Ravnatelj KŠC-a mons. Ivica Božinović, smatra da se za sve treba pronaći – dobra volja. „KŠC je prepoznat u BiH kao primjer-škola gdje se ne samo poštuju nego i njeguju različitosti. Nastojimo svakome pružiti mogućnost da se pokaže u onome što on jest. Nije teško organizirati takvu nastavu , a mnoge stvari u BiH 'šepaju' zbog nedostatka političke volje. Jedni prema drugima pristupamo s velikim nepovjerenjem. Kada se stvori dobra politička klima biti će riješeno, ne samo ovo pitanje, nego i većina ostalih“, zaključuje on.

Akademik, prof.dr. Slavo Kukić sa Sveučilišta Mostar kaže da za ovo pitanje snose odgovornost političari. „Pitanje je stručne naravi – imamo i zaista tri ili jedna jezik. Suglasja oko ovog pitanja i jedinstvenog jezika u BiH neće biti jer političke kaste stalno podgrijavaju nacionalne tenzije. Kao nigdje u svijetu, ovdje se rađamo poligloti jer odjednom znamo tri jezika“, kaže sociolog Kukić za DW.

I tako, u BiH 'nitko nije kriv', a prst je uvijek 'uperen u drugog'.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Konsultant » 28 May 2015, 10:59

Ako su joj ovo prirodni zubi :bravo

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 28 May 2015, 11:57

Zubi su malo tamni :perezube al bitno da ih ima.. :ok
Ma kak kod mene pola ucitelja prica bosanski jezik i nikome ne smeta...sve djeca razumiju...:pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Nela » 28 May 2015, 13:30

Da bi se ocrnila BiH, uzeli su u obzir jedan kanton.
U Sa kantonu dijete se moze opredijeliti koju normu ce uciti: bosanski, hrvatski ili srpski. I bio je jednom slucaj da se ucenik opredijelio za hrvatsku normu pa mu je ipak islo tesko s jezikom, zbog dosta razlicitih pravopisnih pravila, pa se vratio na bosanski.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Terasa svjesti » 28 May 2015, 14:54

Mislim da su sva tri jezika razumljiva , mrzim kad se patrotizam iskazuje i sa toga segmenta i da bude jedno jasno u BIH je zvaničan jezik Bosansko-Hercegovački .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 28 May 2015, 17:01

Nela wrote:Da bi se ocrnila BiH, uzeli su u obzir jedan kanton.
U Sa kantonu dijete se moze opredijeliti koju normu ce uciti: bosanski, hrvatski ili srpski. I bio je jednom slucaj da se ucenik opredijelio za hrvatsku normu pa mu je ipak islo tesko s jezikom, zbog dosta razlicitih pravopisnih pravila, pa se vratio na bosanski.
Malo mi je nejasno jer oko našeg pravopisa su stručnjaci bili dugo u nedoumicama pa su često bila ispravna dva pravila...a i sadda su...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Nela » 28 May 2015, 17:40

Postoje tzv dubleti, odnosno dva oblika koja su pravilna, ne mora striktno biti samo jedan kao pravilan.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Bla » 28 May 2015, 17:56

Terasa svjesti wrote: i da bude jedno jasno u BIH je zvaničan jezik Bosansko-Hercegovački .
E ako si ga ti ozvaničio onda aferim. :valja

:roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Konsultant » 28 May 2015, 20:25

Nela wrote:Da bi se ocrnila BiH, uzeli su u obzir jedan kanton.
U Sa kantonu dijete se moze opredijeliti koju normu ce uciti: bosanski, hrvatski ili srpski. I bio je jednom slucaj da se ucenik opredijelio za hrvatsku normu pa mu je ipak islo tesko s jezikom, zbog dosta razlicitih pravopisnih pravila, pa se vratio na bosanski.
Ne bas, u pitanju su vise ciljevi koji jos nisu ostvareni.

Anyway... ne znam za vas, ali bi se tako rado zapjanio sa Sanjom :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by storm » 28 May 2015, 20:42

Ona podsjeća da Srbi u Mostaru i u HNŽ-u nemaju svoje predstavnike u vlasti, a da kod aktualnih vlasti do sada nije bilo sluha za ovo pitanje. „Zbog nemogućnosti rješavanja ovog važnog pitanja u okviru obrazovanog sistema i na političkom nivou, SPKD 'Prosvjeta' Gradski odbor Mostar prije dvije godine pokrenuo je dopunsku nastavu 'Prosvjetnu školu srpskog jezika, istorije i kulture', gdje djeca subotom slušaju o svom jeziku i kulturi. Za sada je to jedini način. Nadam se da će doći vrijeme kada će nestati diskriminacije i segregacije u ovoj zemlji i da će svako dijete biti ravnopravno i školovati se u kvalitetnom obrazovnom sistemu“, komentira Bjelica Šagovnović.
Sad ce me vila i neki napasti.. Ali...

Jel ovo država bih? Je
Jedinstven nastavni program i točka...
A kome je do učenja i poduke o kulturi i jeziku matice... Izvolite u subotu.
Ovi x programi su nista drugo do podjela u samom startu tj od prvog razreda
Cemu se onda cuditi.
Ocekujem jos da se počnu djeci stavljati zelene, plave, crvene i zute pelene.
Kad ce narod samo skuziti, kako ta jedna ogromna grupacija fino zivi od toga?!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by drugrankovic » 28 May 2015, 20:55

ma ko da je to bitno... predji u rs i eto ti srpski jezik...

sad ce ona u mostaru s prc procenta da trazhi prava bjelih medjeda

:123
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by storm » 28 May 2015, 21:10

drugrankovic wrote:ma ko da je to bitno... predji u rs i eto ti srpski jezik...

sad ce ona u mostaru s prc procenta da trazhi prava bjelih medjeda

:123
Želiš učiti srpski jezik po srpskom programu....majka srbija :mah
Ista poruka hrvatima.
A i bošnjacima, da malo manje briju na neke stvari ... i svima će biti dobro.
Urušiti će se i taj PC jednom :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Bla » 28 May 2015, 21:24

ova Sanja ista Nela :sok
tj. ja je tako vizualiziram.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Nela » 28 May 2015, 21:25

Bla wrote:ova Sanja ista Nela :sok
tj. ja je tako vizualiziram.
:valja Totalna suprotnost. Ama bas nista nemamo zajednicko :D
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Biba » 28 May 2015, 21:33

Nela wrote:Postoje tzv dubleti, odnosno dva oblika koja su pravilna, ne mora striktno biti samo jedan kao pravilan.
...A koje su to tako velike različitosti pa je djetetu bilo teško? Da nije malac bio samo malo lijen? Moje kolegice koje su išle u Bosni u srednju školu zadržale su naglasak iako su studirale u hrvatskoj, ali to nikome ne smeta jer je Bosna nama blizu...ma pješice idemo..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by Nela » 28 May 2015, 21:35

Biba wrote:
Nela wrote:Postoje tzv dubleti, odnosno dva oblika koja su pravilna, ne mora striktno biti samo jedan kao pravilan.
...A koje su to tako velike različitosti pa je djetetu bilo teško? Da nije malac bio samo malo lijen? Moje kolegice koje su išle u Bosni u srednju školu zadržale su naglasak iako su studirale u hrvatskoj, ali to nikome ne smeta jer je Bosna nama blizu...ma pješice idemo..
Akcenat je najmanji problem, poteskoce su u gramatici de se razlikuju pravila izmedju ova nasa tri jezika. Mali nije bio lijen, samo ga je bunilo sto okolina tvrdi jedno a on uci nesto drugo.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by laganini » 28 May 2015, 21:44

storm wrote:
Ona podsjeća da Srbi u Mostaru i u HNŽ-u nemaju svoje predstavnike u vlasti, a da kod aktualnih vlasti do sada nije bilo sluha za ovo pitanje. „Zbog nemogućnosti rješavanja ovog važnog pitanja u okviru obrazovanog sistema i na političkom nivou, SPKD 'Prosvjeta' Gradski odbor Mostar prije dvije godine pokrenuo je dopunsku nastavu 'Prosvjetnu školu srpskog jezika, istorije i kulture', gdje djeca subotom slušaju o svom jeziku i kulturi. Za sada je to jedini način. Nadam se da će doći vrijeme kada će nestati diskriminacije i segregacije u ovoj zemlji i da će svako dijete biti ravnopravno i školovati se u kvalitetnom obrazovnom sistemu“, komentira Bjelica Šagovnović.
Sad ce me vila i neki napasti.. Ali...

Jel ovo država bih? Je
Jedinstven nastavni program i točka...
A kome je do učenja i poduke o kulturi i jeziku matice... Izvolite u subotu.
Ovi x programi su nista drugo do podjela u samom startu tj od prvog razreda
Cemu se onda cuditi.
Ocekujem jos da se počnu djeci stavljati zelene, plave, crvene i zute pelene.
Kad ce narod samo skuziti, kako ta jedna ogromna grupacija fino zivi od toga?!
..koji debilizam...ako je zo nsvin da se dodje do picke uvazavam olaksavajuce okolnosti.. :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by storm » 28 May 2015, 21:46

Upravo si se predstavio :sjedi

zašto te onda smeta sve srpsko u hrvatskoj....malo smo si licemjerni....

a zene ( ti nazivas p....), kakve sam ja imao uz sebe, ti nisi ni na tv gledao :mah
Last edited by storm on 29 May 2015, 05:45, edited 1 time in total.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by laganini » 28 May 2015, 22:02

..lepi stor... :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Srpski jezik u školama FBiH

Post by vila » 28 May 2015, 22:55

storm wrote:
drugrankovic wrote:ma ko da je to bitno... predji u rs i eto ti srpski jezik...

sad ce ona u mostaru s prc procenta da trazhi prava bjelih medjeda

:123
Želiš učiti srpski jezik po srpskom programu....majka srbija :mah
Ista poruka hrvatima.
A i bošnjacima, da malo manje briju na neke stvari ... i svima će biti dobro.
Urušiti će se i taj PC jednom :ok
Ovaj post ti je jako ruzan pa ga necu ni komentirati
onaj drugi hocu!

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests