U Rajlovcu ubijena dva vojnika Oružanih snaga BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120355
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6951 times
Been thanked: 7871 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2015, 22:56

Ko su uhapšeni u velikoj akciji FUP-a?

N1 doznaje da su se uhapšeni Elvir Muratović zvani Hamza i Kemal Murić redovno sastajali s Enesom Omeragićem koji je ubio dvojicu pripadnika Oružanih snaga BiH u Rajlovcu.

U mesdžidu na periferiji Sarajeva su se, prema informacijama N1, redovno sastajali danas uhapšeni Elvir Muratović zvani Hamza, Kemal Murić i Enes Omeragić koji je prije dva mjeseca ubio dvojicu pripadnika OS BiH u Rajlovcu nakon čega je počinio samoubistvo.

Zajedno sa Murićem i Muratovićem lišeni slobode su i Semir Salković, Bilal Dervišić, Zulfo Alajbegović, Edin Tabaković, Darko Peco, Elvir Mašić, Adis Kešan, Nermin Ćuprija i Admir Ahmetović, uz ostalo, zbog navodnog vrbovanja, organizovanja i planiranja terorističkog napada.

Supruga Elvira Muratovića nije željela pred kameru, ali je potvrdila kako je Muratović hapšen i ranije, no da dokaza koji ga optužuju nije bilo.

Slično je novinarima kazao i otac, takođe uhapšenog Kemala Murića, Musa Murić. U Sarajevu živi od 2001. godine kada se s porodicom preselio iz Rožaja u Sandžaku. 36-godišnji Kemal je oženjen i ima četvero djece.

Do Murića i Muratovića došlo se u istrazi koja je provedena nakon ubistava u Rajlovcu. Komšije koje su željele ostati anonimne ispričale su novinarima kako se ispred mesdžida u kojem su se sastajali često može vidjeti veliki broj vozila sa različitim registracijskim oznakama.

Elvir Muratović je, podsjetimo, ranije hapšen i to u akciji Damask zajedno sa vođom vehabijske zajednice u BiH Huseinom Bilalom Bosnićem, ali i Edinom Tabakovićem koji je takođe jutros priveden nakon pretresa u sarajevskim naseljima. Bosnić je nedavno nepravomoćno osuđen na sedam godina zatvora, dok su Muratović i Tabaković nakon akcije pušteni na slobodu.

Od ostalih uhapšenih u akciji Rez, javnosti je poznato i ime Semira Salkovića koji je vodio mesdžid na periferiji Sarajeva, a u kojem je posljednju molitvu, prema obavještajnim izvorima, obavio Mevlid Jašarević prije polaska u napad na Američku ambasadu. Među posjetiocima su osim uhapšenih bili Rijad Rustempašić, ali i Nusret Imamović prije odlaska na sirijska ratišta.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Biba » 22 Dec 2015, 23:03

Gledam ponekad slicn takvo okupljanje..i nikom nista...jos uvijek je na slobodi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Lebowski » 23 Dec 2015, 10:34

Image


[ytube][/ytube]

Image

Ovog sam slušao ranije. Ne bih ga u zatvor poslao već u osnovnu školu.. a završio čovjek studije negdje u Arabiji, doktor nauka nekakav.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Melek » 23 Dec 2015, 11:01

mislim da je onaj Muratović najekstremniji medju njima.
Salahuddine, sta ti mislis?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Podrinjac » 23 Dec 2015, 17:01

carobnjak N wrote:
Mutevelija wrote: jeste , bravo
ne piše ni u hadisima ništa osim to da je nosioc nekih fizičkih nečistoća, a nema uopće nekih negativnih konotacija.
Imaš hadis o prostituki koja je iz bunara zagrabila vode u cipelu i napojila žendog psa, pa će zbog toga u džennet
A zasto se spominje da nece meleci uci u onu kucu u kojoj bude boravio pas ?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 20:44

Da spominje se i ovo".Pitaju te što im se dozvoljava. Reci: ‘Dozvoljavaju vam se lijepa jela i ono što vam ulove životinje (psi, sokolovi...), koje ste lovu podučili, onako kako je Allah vas naučio. Jedite ono što vam one uhvate i spomenite Allahovo ime pri tome, i bojte se Allaha, jer Allah, zaista, brzo sviđa račune.’” (El-Maida, 4)

"Ko bespotrebno bude držao psa, svakog dana bit će mu umanjivana dobra djela za jedan kirat, izuzev psa radi čuvanja usjeva ili stoke.” (Buhari, br. 2322)
Učenjaci naše pravne škole (ashabuna) i ostali slažu se u tome da je zabranjeno držati psa bez ikakve potrebe, poput držanja psa zbog njegove ljepote, ili zbog dičenja njime – ovakvo postupanje je haram bez ikakve dvojbe."

U slučaju držanja pasa treba znati da su psi nečisti, pa ako pas bude lokao iz neke posude, tu posudu treba sedam puta isprati, shodno hadisu Poslanika, s.a.v.s., u kojem se kaže: ‘Svaki od vas posudu iz koje je lokao pas treba oprati sedam puta, a prvi put zemljom.!’ (Muslim) Treba se lijepo ophoditi sa psom, ako se drži radi potrebe, i nije dozvoljeno uznemiravati ga, terorisati ga i štetu mu nanositi, jer se u hadisu Ebu Hurejre, r.a., bilježi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: ‘Neki je čovjek hodao, pa ga je spopala velika žeđ, te se spustio u jedan bunar iz kojeg se napio vode. Kada je izašao iz njega, ugledao je psa kako dahće i liže pijesak od muke, pa u sebi reče: -I njega je spopalo što i mene! – pa se opet spusti u bunar, napuni svoju cipelu vodom, stavi je u usta i pope se i napoji psa. Allah, dž.š., bi mu zahvalan na tom postupku i grijehe mu oprosti.’ Prisutni upitaše: ‘O Allahov Poslaniče, zar ćemo i zbog životinja biti nagrađivani!?’ On reče: ‘Za svaku džigericu koju napojimo imat ćemo nagradu!’ (Buhari, br. 2363, Muslim, br. 5996).” (Vidjeti: Fetava Jes’elunek, 4/218)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Melek » 23 Dec 2015, 20:52

Mutevelija wrote: U slučaju držanja pasa treba znati da su psi nečisti, pa ako pas bude lokao iz neke posude, tu posudu treba sedam puta isprati, shodno hadisu Poslanika, s.a.v.s., u kojem se kaže: ‘Svaki od vas posudu iz koje je lokao pas treba oprati sedam puta, a prvi put zemljom.!’
To je potpuno razumljivo, u doba kad je religija izumljena tad nije bilo deterdzenta za sudje :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 21:00

Ma bilo je i ubijanaj pasa samo što to bi ocrnilo sliku o Islmu i pravima prema životinja , sam Muhamed je naredio ubijanje nekoliko pasa koji su bili pobijesnili.
Na osnovu stavova mezheba, učenjaka i onoga što je došlo u vjerodostojnim hadisima može se rezimirati sljedeće:

"- Naredba ubijanja svih pasa koja je bila u početku islama je poslije derogirana, što je prenešeno u vjerodostojnom hadisu.

- Nije dozvoljeno ubijati pse koje je dozvoljeno držati, poput psa za lov, čuvanje stoke i usjeva, oko čega nema razilaženja.

- Dozvoljeno je, po mnogim učenjacima vadžib, ubiti bijesnog psa, onog koji napada i ujeda, potpuno crnog (ili sa dvije bijele tačke) i onoga koji nanosi štetu i uznemirava ljude.

- Ostali psi potpadaju pod kategoriju onog psa koji je spomenut u hadisu Ebu Hurejre, radijallahu anhu, tj. u njihovom hranjenju i pojenju (bez držanja) čovjek ima nagradu a i obrnuto, u ružnom ophođenju prema njima, njihovom ezijećenju i ubijanju ima grijeh, a što se razumije iz konteksta hadisa.

Prema tome, u osnovi je dozvoljeno pobiti (upucavanjem, trovanjem i slično) pse lutalice koji nanose štetu ljudima, ugrožavaju prolaznike od žena, djece i staraca. S tim da je preciznije reći, ako se ne može ili neće drugačije riješiti njihovo ugrožavanje sigurnosti građana, poput toga da se pohvataju i sklone sa ulica i slično, mustehab je (preporučeno) ili vadžib shodno okolnostima na terenu i štetnosti samih pasa da se pobiju (upucavanjem, trovanjem i slično) psi lutalice oni koji su bijesni, koji napadaju i ujedaju i koji nanose druge vidove štete i uznemiravanja ljudima u naseljenim mjestima.

A što se tiče šerijatskog statusa ubijanja pasa, po tom pitanju se prenosi nekoliko hadisa:

Prvi – od Abdullaha ibn Omera, radijallahu anhuma, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da se ubijaju psi osim psa za lov ili psa za čuvanje stoke. Hadis bilježe Muslim, Tirmizi, Nesai i Ibn Madže, a s obzirom da ga bilježi Muslim to znači da je hadis vjerodostojan.

Drugi – od Džabira, radijallahu anhu, da je rekao: "Naredio nam je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, da pobijemo sve pse, tako da kada bi neka žena došla iz pustinje sa svojim psom mi bi ga ubili, a zatim nam je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio da ih ubijamo i rekao je: "Ubijajte potpuno crnog sa dvije tačke".

Treći – od Abdullaha ibn El-Mugaffela, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Da psi nisu ummet od ummeta naredio bih vam da ih pobijete, zato od njih ubijajte potpuno crne pse". Hadis bilježe Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i Ahmed, a šejh Albani i Šuajb Arnaut ga ocjenjuju vjerodostojnim.

Četvrti – od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je neki pas dahtao od žeđi pa ga je čovjek napojio pa mu je bio zahvalan i oprostio mu, i u hadisu je došlo da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "U svakoj živoj jetri je nagrada". Hadis je mutefekun alejhi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Biba » 23 Dec 2015, 21:43

Lebowski, zbog cega bi ti profu u osnovnu skolu vratio i kakve on veze ima s teroristima?
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by IM_ex » 23 Dec 2015, 21:44

Mutevelija wrote: "Ko bespotrebno bude držao psa, svakog dana bit će mu umanjivana dobra djela za jedan kirat, izuzev psa radi čuvanja usjeva ili stoke.” (Buhari, br. 2322)
Učenjaci naše pravne škole (ashabuna) i ostali slažu se u tome da je zabranjeno držati psa bez ikakve potrebe, poput držanja psa zbog njegove ljepote, ili zbog dičenja njime – ovakvo postupanje je haram bez ikakve dvojbe."
ovaj pasus bi bilo pametnije izignorisati, ali ja to naprosto ne mogu, pa kako god ...
Ne slazem se sa doticnim ucenjacima. Kao prvo, zar su usjevi i stoka jedino blago vrijedno cuvanja, a opravdano psima kao cuvarima? Dabome da nisu. Sta je s gazdinstvom, kucom? Nepotpuna definicija mi daje za pravo da osporim iznad pomenuto ucenje. Cast poljoprivrednicima, ali nismo svi poljoprivrednici. Ali zato svi imamo kucu (stan). Ili nemamo. Ili imamo, ali, iako zakonski vlasnici, nase kuce/stanovi ne pripadaju nama? Znamo da imamo kucu, a ne znamo da je, ustvari, nemamo. pf4cß6 wqki´^dd/o=0? Moze li to tako? Ma naravno da moze (ako se ko dosjeti) :roll
ehh, sta ono jos ...
daa ...
Kao sto rekoh, ne slazem se sa ucenjacima iznad, ali, da bih nastavila, zamislimo da se i slozim(o), da prihvatim(o) da je nekaznjivo drzanje psa iskljucivo zbog (a ne "radi") cuvanja usjeva ili stoke. Znaci, nista kuca(stan).
- Poznat nam je problem "psi lutalice". Zamislimo da tu masu brojcano uvecamo jednoglasnim odricanjem mezimaca! Ima li potom logike da vjerujemo da cemo biti nagradjeni (jer ne drzimo psa), ili, u najmanju ruku, da nam se skine neki od manjih grijehova (veci nece, nismo mi te srece). Po meni - nema. Ali zato ima grijeh do nebesa.
Je li ikome svejedno kada na putu vidi zgazenog psa?
aaa ... Logiko, gdje si :o

on topic
gledam sestoricu gabora na slici iznad - zar onakva mraka zivi u nasoj drzavi :sok
Bravo za akciju! Poberite ih redom, k'o usisivacem. Takvog imidza, redom.! Sevap je.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Biba » 23 Dec 2015, 21:47

Melek wrote:
Mutevelija wrote: U slučaju držanja pasa treba znati da su psi nečisti, pa ako pas bude lokao iz neke posude, tu posudu treba sedam puta isprati, shodno hadisu Poslanika, s.a.v.s., u kojem se kaže: ‘Svaki od vas posudu iz koje je lokao pas treba oprati sedam puta, a prvi put zemljom.!’
To je potpuno razumljivo, u doba kad je religija izumljena tad nije bilo deterdzenta za sudje :cudi
Nekada su kosu, odjecu i suđe prali u lugu...pepelu..
Da ti je znati kako se pepelom tepsija otkuha...i zdravije je..nema alergije
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 22:32

IM_ex wrote:
Mutevelija wrote: "Ko bespotrebno bude držao psa, svakog dana bit će mu umanjivana dobra djela za jedan kirat, izuzev psa radi čuvanja usjeva ili stoke.” (Buhari, br. 2322)
Učenjaci naše pravne škole (ashabuna) i ostali slažu se u tome da je zabranjeno držati psa bez ikakve potrebe, poput držanja psa zbog njegove ljepote, ili zbog dičenja njime – ovakvo postupanje je haram bez ikakve dvojbe."
ovaj pasus bi bilo pametnije izignorisati, ali ja to naprosto ne mogu, pa kako god ...
Ne slazem se sa doticnim ucenjacima. Kao prvo, zar su usjevi i stoka jedino blago vrijedno cuvanja, a opravdano psima kao cuvarima? Dabome da nisu. Sta je s gazdinstvom, kucom? Nepotpuna definicija mi daje za pravo da osporim iznad pomenuto ucenje. Cast poljoprivrednicima, ali nismo svi poljoprivrednici. Ali zato svi imamo kucu (stan). Ili nemamo. Ili imamo, ali, iako zakonski vlasnici, nase kuce/stanovi ne pripadaju nama? Znamo da imamo kucu, a ne znamo da je, ustvari, nemamo. pf4cß6 wqki´^dd/o=0? Moze li to tako? Ma naravno da moze (ako se ko dosjeti) :roll
ehh, sta ono jos ...
daa ...
Kao sto rekoh, ne slazem se sa ucenjacima iznad, ali, da bih nastavila, zamislimo da se i slozim(o), da prihvatim(o) da je nekaznjivo drzanje psa iskljucivo zbog (a ne "radi") cuvanja usjeva ili stoke. Znaci, nista kuca(stan).
- Poznat nam je problem "psi lutalice". Zamislimo da tu masu brojcano uvecamo jednoglasnim odricanjem mezimaca! Ima li potom logike da vjerujemo da cemo biti nagradjeni (jer ne drzimo psa), ili, u najmanju ruku, da nam se skine neki od manjih grijehova (veci nece, nismo mi te srece). Po meni - nema. Ali zato ima grijeh do nebesa.
Je li ikome svejedno kada na putu vidi zgazenog psa?
aaa ... Logiko, gdje si :o

on topic
gledam sestoricu gabora na slici iznad - zar onakva mraka zivi u nasoj drzavi :sok
Bravo za akciju! Poberite ih redom, k'o usisivacem. Takvog imidza, redom.! Sevap je.
Pa ima to i da čuva imanje svrhu.
Uostalom mačku iz nekog razloga nije zabranjeno držati ali psa u kući jest.
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=218
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... le&id=7939
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Biba » 23 Dec 2015, 22:36

Jel ono za psa kazu da je on sam posao za covjekom, nije ga trebao pripitomljavati...pas bezuvjetno voli...macka se veze za mjesto a ne za vlasnika..tako kazu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mirelam » 23 Dec 2015, 22:46

Lebowski wrote:Image
Jel ovo ekipa za slijedece evropsko prventstvo u futsalu. :ooo

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by IM_ex » 23 Dec 2015, 23:07

@Mutevelija
Izvini, ali, u citatu iznad ne pise da se odnosi iskljucivo na pse u kuci; stoga odreagovah kako odreagovah, mozda i pregrubo.
Kako god, stojim iza recenog.
Jedno znam, tesko da ce se iko odreci svog ljubimca, nakon sto je ovim putem saznao da "kosta gubitka dobrih djela". "Ima se, moze se".
A osobe koje su tome odmalena ucene, nece ni zeljeti(imati) psa za kucnog ljubimca.


Jadna djeca vukodlaka sa slike :sok
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Podrinjac » 23 Dec 2015, 23:08

Mutevelija wrote:Da spominje se i ovo".Pitaju te što im se dozvoljava. Reci: ‘Dozvoljavaju vam se lijepa jela i ono što vam ulove životinje (psi, sokolovi...), koje ste lovu podučili, onako kako je Allah vas naučio. Jedite ono što vam one uhvate i spomenite Allahovo ime pri tome, i bojte se Allaha, jer Allah, zaista, brzo sviđa račune.’” (El-Maida, 4)

"Ko bespotrebno bude držao psa, svakog dana bit će mu umanjivana dobra djela za jedan kirat, izuzev psa radi čuvanja usjeva ili stoke.” (Buhari, br. 2322)
Učenjaci naše pravne škole (ashabuna) i ostali slažu se u tome da je zabranjeno držati psa bez ikakve potrebe, poput držanja psa zbog njegove ljepote, ili zbog dičenja njime – ovakvo postupanje je haram bez ikakve dvojbe."

U slučaju držanja pasa treba znati da su psi nečisti, pa ako pas bude lokao iz neke posude, tu posudu treba sedam puta isprati, shodno hadisu Poslanika, s.a.v.s., u kojem se kaže: ‘Svaki od vas posudu iz koje je lokao pas treba oprati sedam puta, a prvi put zemljom.!’ (Muslim) Treba se lijepo ophoditi sa psom, ako se drži radi potrebe, i nije dozvoljeno uznemiravati ga, terorisati ga i štetu mu nanositi, jer se u hadisu Ebu Hurejre, r.a., bilježi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: ‘Neki je čovjek hodao, pa ga je spopala velika žeđ, te se spustio u jedan bunar iz kojeg se napio vode. Kada je izašao iz njega, ugledao je psa kako dahće i liže pijesak od muke, pa u sebi reče: -I njega je spopalo što i mene! – pa se opet spusti u bunar, napuni svoju cipelu vodom, stavi je u usta i pope se i napoji psa. Allah, dž.š., bi mu zahvalan na tom postupku i grijehe mu oprosti.’ Prisutni upitaše: ‘O Allahov Poslaniče, zar ćemo i zbog životinja biti nagrađivani!?’ On reče: ‘Za svaku džigericu koju napojimo imat ćemo nagradu!’ (Buhari, br. 2363, Muslim, br. 5996).” (Vidjeti: Fetava Jes’elunek, 4/218)
I čovjek kada ne vodi higijenu je nečist, i poslije njega nije fino piti iz iste posude.

Odricati se ljubimaca zbog konzervativnih religijskih gluposti su još veća glupost.
Last edited by Podrinjac on 23 Dec 2015, 23:10, edited 1 time in total.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120355
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6951 times
Been thanked: 7871 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2015, 23:09

Mutevelija wrote:
IM_ex wrote:
Mutevelija wrote: "Ko bespotrebno bude držao psa, svakog dana bit će mu umanjivana dobra djela za jedan kirat, izuzev psa radi čuvanja usjeva ili stoke.” (Buhari, br. 2322)
Učenjaci naše pravne škole (ashabuna) i ostali slažu se u tome da je zabranjeno držati psa bez ikakve potrebe, poput držanja psa zbog njegove ljepote, ili zbog dičenja njime – ovakvo postupanje je haram bez ikakve dvojbe."
ovaj pasus bi bilo pametnije izignorisati, ali ja to naprosto ne mogu, pa kako god ...
Ne slazem se sa doticnim ucenjacima. Kao prvo, zar su usjevi i stoka jedino blago vrijedno cuvanja, a opravdano psima kao cuvarima? Dabome da nisu. Sta je s gazdinstvom, kucom? Nepotpuna definicija mi daje za pravo da osporim iznad pomenuto ucenje. Cast poljoprivrednicima, ali nismo svi poljoprivrednici. Ali zato svi imamo kucu (stan). Ili nemamo. Ili imamo, ali, iako zakonski vlasnici, nase kuce/stanovi ne pripadaju nama? Znamo da imamo kucu, a ne znamo da je, ustvari, nemamo. pf4cß6 wqki´^dd/o=0? Moze li to tako? Ma naravno da moze (ako se ko dosjeti) :roll
ehh, sta ono jos ...
daa ...
Kao sto rekoh, ne slazem se sa ucenjacima iznad, ali, da bih nastavila, zamislimo da se i slozim(o), da prihvatim(o) da je nekaznjivo drzanje psa iskljucivo zbog (a ne "radi") cuvanja usjeva ili stoke. Znaci, nista kuca(stan).
- Poznat nam je problem "psi lutalice". Zamislimo da tu masu brojcano uvecamo jednoglasnim odricanjem mezimaca! Ima li potom logike da vjerujemo da cemo biti nagradjeni (jer ne drzimo psa), ili, u najmanju ruku, da nam se skine neki od manjih grijehova (veci nece, nismo mi te srece). Po meni - nema. Ali zato ima grijeh do nebesa.
Je li ikome svejedno kada na putu vidi zgazenog psa?
aaa ... Logiko, gdje si :o

on topic
gledam sestoricu gabora na slici iznad - zar onakva mraka zivi u nasoj drzavi :sok
Bravo za akciju! Poberite ih redom, k'o usisivacem. Takvog imidza, redom.! Sevap je.
Pa ima to i da čuva imanje svrhu.
Uostalom mačku iz nekog razloga nije zabranjeno držati ali psa u kući jest.
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=218
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... le&id=7939

Ne čini li se tebi, da je sva nauka oko hadisa, da se oni prilagode današnjem vremenu i standardu života, a da se ne iskrivi njihova pouka?

Ta ulema bi to trebala shvatiti kao svoj jedini zadatak, a ne da brane ono što piše, a vrijeme je odmaklo daleko i daleko i što više odmiče, sve više i više odvodi i vjernike i nevjernike od same suštine nekih hadisa.

Ako oni nisu u stanju, da prilagode sporne hadise 21. vijeku, kako onda mogu očekivati od ljudi uopšte da se prilagode, ne samo tim hadisima, nego i svim ostalim?

Prisjetimo se, da nije doslovnog i nakaradnog tumačenja hadisa, vjerovatno ne bi bilo ni Al kaide, ni ISIL.a, a bogami ni Saudije i njoj sličnih.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 23:12

Ne možeš hadise prilagoditi, teško je to uraditi?
Nastao bih veći metež.
Šta kad bi se moglo klanjati u šorcu /muškarci, žene bez marame, muzika u džamiji sa ilahijama itd.
Ili još gore Kur'an se ne može nikako prilagoditi za neka hadise se može i "zažmiriti na oko" kazati da nisu ispravni nisu sahih niti hasen, a Kur'an se ne može prilagoditi iako ima različitih tefsira i Kur'ana.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Lebowski » 23 Dec 2015, 23:21

Može li se kako Kur'an protumačiti na način da se ne mora raditi baš sve što i poslanik?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Uhapšeno 11 osoba osumnjičenih za terorizam

Post by Mutevelija » 23 Dec 2015, 23:23

Lebowski wrote:Može li se kako Kur'an protumačiti na način da se ne mora raditi baš sve što i poslanik?
Pa Kur'n se i ne tumači o onome što je Poslanik a,s radio nego hadis.
Kur'an je ono što Allah naređuje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: baton and 8 guests