Naš premijer - Fadil Novalić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Šabović Adis » 15 Sep 2021, 12:39

Štokholmski sindrom na steroidima.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by ironman » 16 Sep 2021, 14:06

Neki dan sam pisao o Faruku..
Sve što želi zvanična politika Srbije susjednim državama to isto susjedne države žele Srbiji. Dakle politika Srbije prema državama u okruženju definiše politike tih država prema Srbiji.

Ako se napravi analiza svih dešavanja na ovim prostorima od početka 90-tih do danas apsolutno je jasno da se o svesrpskom narodu najmanje brinu dosadašnje zvanične politike Srbije koje su vodile i još uvijek vode taj narod u propast uz perfidnu igru zapadnih sila i Rusije.

Bitno je samo napraviti mit o jednom „hrabrom nebeskom narodu“ i njegovoj „pravednoj“ borbi omalovažavanja, ponižavanja, ubijanja, iscrpljivanja, ucjenjivanja, hapšenja i deskriditiranja svih naroda, građana i država u okruženju...

Srpska politika je već decenijama formirana na mitu kosovske bitke: Nije bitna Srbija bitan je mit o Srbiji ... nije bitan Srpski narod bitan je mit o istom ... (Hrvatska, Kosovo)

Ono što je naš problem jeste činjenica što ovakva politika Srbije osim Srba u propast vuče, od svih naroda u okruženju, još jedino Bošnjake i Crnogorce isključivo zato što ni Bošnjaci ni Crnogorci nemaju niti su ikada imali političku desnicu koja može da brani nacionalne interese ta dva naroda...

Ukoliko zvanične bošnjačke i crnogorske politike mogu biti dovoljno radikalne, bezkompromisne i čvrste po pitanju odbrane države onda nam desnica ni ne treba....

Odbranom sebe odbranit ćemo i njih, iako na tom civilizacijskom putu nas će omalovažavati, ponižavati, hapsiti i ubijati kao što su to radili i do sada uz indirektnu veću ili manju podršku dijela „civilizirane“ Evrope!

U svakom slučaju, ukoliko to neće Evropa, mi ćemo braniti evropske civilizacijske vrijednosti dok nas bude ...

Po svemu sudeći, tek kad nas više ne bude, stvorit će se uslovi da nas prime u Evropsku uniju.

S poštovanjem,
Faruk Kapidžić dia
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2021, 09:46

FADIL NOVALIĆ: "Nije toliko loše, Plate građana na određeni način pretiču poskupljenja, činjenica je da su penzije..."


GOSPODINE NOVALIĆU, JEDNO OD NAJAKTUELNIJIH PITANJA SU POSKUPLJENJA NAMIRNICA I U TOM KONTEKSTU NE MOŽEMO ZAOBIĆI VAŠU IZJAVU DA GRAĐANI KUPUJU 37 POSTO MANJE ULJA, ŠTO JE IZAZVALO SALVU REAKCIJA. KAKO TO KOMENTARIŠETE?

- Falila je prva rečenica i oni su je izbacili. Novinar je pitao koliko danas možete kupiti za 100 KM, u odnosu na 2018. i 2020. i uslijedio je odgovor koji je u ekonomskom smislu potpuno tačan. Ali, kad se izbaci suština tih 100 KM, onda se dobije krivi smisao. Naravno, kad je u pitanju poskupljenje cijena, ono postoji. Istorija ljudskog roda je istorija poskupljenja. Postoji stalna inflacija u vremenu i u prostoru koja je konstanta, poskupljenje koje se mjeri na provjeren način, onako kako to radi EU koja je nama presadila te metode.

MI I EVROPA

Više od 250 procedura o mjerenju poskupljenja općenito o statističkim mjerenjima je instalirano u našim uredima za statistiku. Ja mogu samo pratiti te podatke i, u 6,5 godina koliko sam tu, cijene su porasle 3,7 posto. Za to vrijeme plate su porasle 20 posto i situacija je danas povoljnija nego prije šest godina. To što trenutno poskupi ulje, a sutra će poskupiti nešto drugo je posljedica sezonskih kretanja na svjetskom tržištu. Nama je najvažnije da plate i penzije, a znate da smo u zakone ubacili da prate troškove života i rast bruto društvenog proizvoda, na određeni način pretiču poskupljenja.

ALI, GRAĐANI NE MISLE DA PLATE I PENZIJE PRATE POSKUPLJENJA I NEZADOVOLJNI SU, DOK PENZIONERI JEDVA PREŽIVLJAVAJU.

- Činjenica je da su penzije male. Mi smo društvo koje je platilo visoku cijenu rata. Posljedice rata su tolike da od 430.000 penzionera, njih 260.000 Vlada FBiH nadomiruje na tu penziju, jer te penzije nisu proizašle iz rada, kojeg nije bilo dok se ekonomija nije oporavila. U EU je općenito prihvaćen princip da su penzije 62 posto prosječne plate. Ako mi to sad računamo, one bi trebale da budu prosječne 620, ali one su 420 KM. Mi u zakonu imamo redovna i vanredna usklađivanja penzija da bismo nekad u godinama koje dolaze izbalansirali i pretočili to u neki evropski prosjek. Istina, evropski prosjek prosječne plate je znatno veći, ali u granicama u kojima se kreće naša prosječna plata to bi trebalo biti tako. Penzioneri, koji idu u penziju po novom zakonu od 2018, upravo imaju 62 posto penziju u odnosu na prosječnu platu.



HOĆE LI PENZIJE BITI POVEĆANE IDUĆE GODINE?

- Postoji zakonska obaveza i zakon kaže, ako imate rast bruto društvenog proizvoda i rast cijena, to dvoje se sabere, podijeli sa dva i dobijete rast koji smo mi obavezni 15. aprila korigirati. Budući da imamo značajan rast bruto društvenog proizvoda i rast cijena, taj rast cijena će prouzročiti kroz formulu u penzionom zakonu rast penzija koji je za nas obavezan. Mi smo jučer na Vladi (u četvrtak, op. a.) usvojili promjenu člana 80, koji definira kako se vanredno usklađuje penzija. Dosad je to bilo, ako dvije godine imate rast, možete vanredno usklađivati penzije. Međutim, pogodila nas je korona i nije korektno da čekamo dvije godine rast da bismo ih vanredno uskladili, jer su u koroni ionako ljudi oštećeni i imamo i rast cijena, tako da smo predložili promjenu zakona. Samo da ga kroz Parlament proguramo i imaćemo mogućnost da uradimo dva povećanja penzija sljedeće godine.

ZNA LI SE KADA BI TO MOGLO BITI?

- 15. april je zakonski određen za korekciju, jer do 1. aprila ne možemo dobiti statistiku, ne možemo dobiti dva podatka, rast BDP-a i indeks potrošačkih cijena. To dvoje utiče dvostruko da vanredno i redovno povećanje penzija napravimo sljedeće i narednih godina.

SVJEDOCI SMO DA PANDEMIJA NE POSUSTAJE. VAKCINA IMA DOVOLJNO, ALI DINAMIKA IMUNIZACIJE NE IDE KAKO SE OČEKIVALO. NA KOJI NAČIN PODSTAĆI LJUDE DA SE VAKCINIŠU?



- Firma u Milićima je rekla da nema raditi ko se ne vakciniše. Sad je drugo pitanje kad to dođe na sud, hoće li to sud oboriti i šta je sa ljudskim pravima. Između ljudskih prava, volje i potrebe da se vakcinišemo, treba tražiti rješenja koja su primjerena za nas Bosance. Koliko znam, mi ne volimo prisilu. Nekoliko puta sam rekao da nećemo uvoditi lockdown, ali neke mjere odvraćanja od antivakserskog raspoloženja moramo raditi, pa smo uradili tih 16 spotova i dali na javni medij. Podaci sa Podhrastova govore da je tamo do 15 posto vakcinisanih, ali da kod tih osoba nema smrtnog ishoda i nisu na respiratorima, tako da ne treba bolji poziv na vakcinisanje. Ali, ljudi u ime slobode promišljaju onako kako hoće. Moram priznati da su sva statistička mjerenja koja je radila Svjetska zdravstvena organizacija ovdje bila do 33 posto i nikad mi nismo bili previše za vakcinisanje.

KAKVE SU EFEKTE DALE EKONOMSKE MJERE DONESENE U BORBI PROTIV PANDEMIJE I IMA LI VLAST PLAN DA POMOGNE PRIVREDI AKO SE EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA POGORŠA?

- Imamo izuzetnu tekuću likvidnost i kroz cijelu krizu smo proveli budžet FBiH kroz suficit. To nikad nije bilo. To je garant da ćemo moći prvo servisirati sve mjere, zdravstvene i socijalne, što je ključno za održavanje nekog sistema čak i kad dolaze krize. Ekonomske mjere koje su bile prilično raširene su dale izuzetan rezultat. Nije samo to što se kaže da smo kroz koronazakon dali 92 miliona KM onima koji su imali poslovanje lošije 20 posto od normalnog. Mi smo bankama nametnuli moratorij kroz Agenciju za bankarstvo i banke prošle godine 3 milijarde KM nisu povukle od stanovništva. To je održalo likvidnost i mogućnost potrošnje, da stanovništvo ne vraća kredit. Obustavili smo uplatu poreza na dohodak i doprinos, to je preko 700 miliona KM kompanijama, da bismo održali njihovu likvidnost, a onda smo uspostavili Garantni fond.

MINUS OD 8.000

Milijardu i 50 miliona KM je bilo grantova i to je mogla uraditi jedino FBiH koja je zdrava. Mjere su dale efekat i danas imamo bolje rezultate za osam mjeseci ove godine nego najbolje 2019. u prihodima, prometu, u indirektnim i direktnim porezima. Jedino depresiju imamo u zapošljavanju - 8.000 ljudi fali, ali proizvodimo više. To su naši građani koji su imali posao, sad ga nemaju i 50 miliona KM smo odvojili da to vratimo, vjerovatno do kraja godine.

HOĆEMO LI USKORO DOČEKATI DA BUDU USVOJENI REFORMSKI ZAKONI O DOPRINOSIMA I POREZU NA DOHODAK SA CILJEM RASTEREĆENJA PRIVREDE I BOLJEG STATUSA RADNIKA?

- Radi se o tri zakona koji jako utiču na ekonomiju i vezani su za doprinose i dohodak i mi smo tu dodali konsolidaciju zdravstva. Iako smo dali 100 miliona KM grantova zdravstvu, smatrali smo da treba još za ozdravljenje zdravstva 225 miliona. Mislim da je vrijeme da ih sad donesemo, jer zakon o doprinosima i dohotku od 2018. stoji u Parlamentu FBiH.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2021, 09:53

OHRABRUJUĆE RIJEČI FADILA NOVALIĆA: "Finansijska pomoć braniteljima BiH uhapšenim u Srbiji"


Image

Vlada Federacije BiH će finansijski i u svakom drugom smislu pomoći odbranu i vraćanje kućama branitelja BiH zatočenih u Srbiji.

Ohrabrujuće su ovo riječi koje je patriotama BiH uhapšenim u Srbiji - Edinu Vranju, Huseinu Mujanoviću i Osmanu Osmanoviću večeras uputio premijer Federacije BiH Fadil Novalić.



"Vranja, Mujanovića i Osmanovića određene srbijanske politike, za koje smo naivno vjerovali da su već iza nas, podvrgle su jednom sudskom procesu kojim nastoje izjednačiti naše patriote sa presuđenim ratnim zločincima. Time potvrđuju da te retrogradne politike nisu nestale i da su trajna kategorija, a te iste politike 90-ih godina zavile su cijeli Balkan u crno. Ali ja mogu da im poručim da ovo nisu 90-te godine i da mi sad u rukama imamo mogućnost adekvatnog odgovora i da se nećemo ustručavati da to koristimo", rekao je Novalić, obraćajući se putem svoje zvanične Facebook stranice.

Zatočenim braniteljima Bosne i Hercegovine poručio je da će Vlada FBiH finansijski i u svakom drugom smislu pomoći njihovu odbranu i vraćanje njihovim kućama, prenosi Oslobođenje.

"A dotle, preporučujem svim braniteljima u FBiH i općenito u BiH da se ustručavaju od odlaska u Srbiju, jer vidjeli ste da, unatoč ugovoru koji imamo da se slučajevi procesuiraju na domaćoj teritoriji, dnevna, mjesečna ili sezonska politika Srbije zna biti vrlo različita. U tom smislu ja vam preporučujem da izbjegavate odlazak u Srbiju", dodao je Novalić.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 18 Nov 2021, 09:44

online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 18 Nov 2021, 10:48

Eto, čovjek fino objasnio.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Mala_Mu » 18 Nov 2021, 20:14

Image

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić rekao je večeras da nije istina da će se novim izmjenama zakona o doprinosima i porezu na dohodak oporezivati nasljedstvo, štednja i da Vlada FBiH "ne zavlači građanima ruke u džepove".

Kako je rekao Novalić u svom obraćanju uživo na Facebooku, porez na štednju ne postoji, a ne oporezuju se ni kamate na štednju.

"Ja bih, doduše, više volio da umjesto štednje, štediše ulažu novac i na taj način jačaju privredu i stvaraju nova radna mjesta i nove mogućnosti. Dakle, kamatne štednje mi ne oporezujemo", kazao je Novalić.

Ono što bi se novim zakonom oporezovalo su ugovori o djelu jer, kako kaže Novalić, jako veliki iznosi se obrću ovim ugovorima.

"To se sada oporezuje "10+6+4" sistemom i to nije puno. Jeftinije je poslodavcu angažirati čovjeka o ugovoru o djelu nego ga zaposliti. To je u redu. No, nakon godina rada, kad mu više ne treba onda je "gdje si bio - nigdje, šta si radio - ništa". Mi smo to sad oporezovali isto kao i zaposlene", dodaje premijer FBiH.

Obraćanje je nastavio daljim pojašnjenje, novog zakona o doprinosima i dohotku.

"Doprinose plaćamo svi mi koji smo zaposleni iz plate (PIO, zdravstvo i fond zaštite nakon gubitka posla). To ne uzima država, nego to uposlenici daju sami sebi. Tvrdnja da je premijer zavukao ruku u džepove građana nije tačna. Taj novac ne ubire nijedan budžet, to ubiru fondovi koji služe da pomognu građanima", naglašava Novalić.

Dodao je da trenutno svi zaposleni bez, obzira imaju li 400 ili 4.000 KM plaću, plaćaju 10 posto poreza.

"To nije u redu. Novim zakonom bi to išlo tako da oni koji imaju plaću do 800 KM imali bi 0 posto poreza. Oni koji imaju do 2.000 plaćali bi manje nego sad, a oni koji imaju preko plaćali bi više nego sad. Pa vi sad procijenite da li je to zavlačenje ruku u džepove građana", podcrtava on.

Zaključio je da bi se donošenjem novog zakona stvorio prostor da se plaće povećaju.

"Vlada će dobivati manje ali se ostavlja prostor da se privreda ojača i da se stvori osnov za povećanje plaća. Hoće li poslodavci to uraditi, ja tvrdim da hoće. Država ih na to ne može natjerati, ali prvi put u historiji imamo veću potražnju radne snage nego ponudu", zaključio je Novalić dodavši da je u bh. društvu je proizvedena takva "šizofrenija" oko ova dva zakona zato što postoje oni kojima ti zakoni ne odgovaraju, a to su oni sa plaćom preko 4.000 KM.

klix.ba

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Mutevelija » 18 Nov 2021, 21:20

Sta san ti skrivio pa ga spominjes :rol
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Hannibal » 18 Nov 2021, 21:21

15 milijardi maraka imamo po banaka, da se to pusti u promet digli bi lijepo ekonomiju
🐽

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by MorningStar » 18 Nov 2021, 21:22

Hannibal wrote: 18 Nov 2021, 21:21 15 milijardi maraka imamo po banaka, da se to pusti u promet digli bi lijepo ekonomiju
A koliko se duzno bankama ono ?

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Hannibal » 18 Nov 2021, 21:26

MorningStar wrote: 18 Nov 2021, 21:22
Hannibal wrote: 18 Nov 2021, 21:21 15 milijardi maraka imamo po banaka, da se to pusti u promet digli bi lijepo ekonomiju
A koliko se duzno bankama ono ?
a svi su sad duzni bankama brt, ne mozes drugacije poslovat
🐽

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Melek » 18 Nov 2021, 21:29

Čuj, štede! Vremena su za lobiranje, što znači dati pare drugom i politi vodom za njima.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Mutevelija » 18 Nov 2021, 21:29

:nokti
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 18 Nov 2021, 23:55

Komentator sa kliksa=dijagnoza.
Jbte država, gledaj šta pišu :grana
Msm, poznato je šta mislim o sda pa samim tim i fadilu, ali za ovaj intervju stvarno nemam zamjerke.
Čovjek je sve fino, detaljno pojasnio.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Šabović Adis » 19 Nov 2021, 02:52

I prosjak sve objasni kad ište.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Šabović Adis » 19 Nov 2021, 03:19

Čuj nasljedstvo i poklon je dohodak?! :grana
Ne mereeee 👉👌

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by The 51st State » 19 Nov 2021, 07:35

Taare wrote: 18 Nov 2021, 23:55 Komentator sa kliksa=dijagnoza.
Jbte država, gledaj šta pišu :grana
Msm, poznato je šta mislim o sda pa samim tim i fadilu, ali za ovaj intervju stvarno nemam zamjerke.
Čovjek je sve fino, detaljno pojasnio.
Hamo vidi mu glave, covjek je u pravu, mrtvi kapital je to i samo banke imaju koristi od istog, ovi koji drze pare po bankama su moderna reflekasija srednjovijekovnih slamarica i cupova.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by HAVANA » 19 Nov 2021, 08:06

Zali boze para. :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by HAVANA » 19 Nov 2021, 08:07

Nek meni da na kamatu :valja
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by HAVANA » 19 Nov 2021, 08:07

Al vrlo brzo ces im placat sto ti cuvaju pare.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests