Naš premijer - Fadil Novalić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53984
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15258 times
Status: Online

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by HAVANA » 19 Nov 2021, 08:08

A one kopne,vrijednost novca kopni...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 19 Nov 2021, 09:13

The 51st State wrote: 19 Nov 2021, 07:35
Taare wrote: 18 Nov 2021, 23:55 Komentator sa kliksa=dijagnoza.
Jbte država, gledaj šta pišu :grana
Msm, poznato je šta mislim o sda pa samim tim i fadilu, ali za ovaj intervju stvarno nemam zamjerke.
Čovjek je sve fino, detaljno pojasnio.
Hamo vidi mu glave, covjek je u pravu, mrtvi kapital je to i samo banke imaju koristi od istog, ovi koji drze pare po bankama su moderna reflekasija srednjovijekovnih slamarica i cupova.
Tu je svakako u pravu. Ali, isto tako, fino je pojasnio svaku tačku vezanu za taj novi zakon.
Samo što ne vjerujem da je marva pročitala tekst.
bukvalno marva.
hoćete titino doba? Ok.
Onda fino slati policiju da ih u sitne sate izvlači iz kuća i mlati pred ukućanima i komšijama.
Jer marva ne zna bez batina.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 19 Nov 2021, 09:23

ili neki koji se predstavio ko čovjek koji ima visoku naobrazbu, a žali se kako ne može uštedjet jer živi od prvog do prvog. I naravno da zbog toga pljuje fadila koji kaže da bi građani trebali da ulažu.
Prvo, interpunkcija na klimavim nogama, gramatika uopšte.
da imam priliku da komentarišem, prvo bih upito kako je došao do diplome, pa tek onda pojasnio da je fadil mislio na ljude koji u bh bankama čuvaju deset ili više milijardi maraka. To su novci koje uništava galopirajuća inflacija.
Ako se nastavi ovim tempom, za par godina taj novac gubi barem 50% vrijednosti.
Al haj ti to objasni marvi koja traži priliku za pljuvanje :grana
Svi mi se morete obratit

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5878
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 172 times
Been thanked: 293 times
Status: Online

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by bosnjakinja » 19 Nov 2021, 09:28

Taare wrote: 19 Nov 2021, 09:23 ili neki koji se predstavio ko čovjek koji ima visoku naobrazbu, a žali se kako ne može uštedjet jer živi od prvog do prvog. I naravno da zbog toga pljuje fadila koji kaže da bi građani trebali da ulažu.
Prvo, interpunkcija na klimavim nogama, gramatika uopšte.
da imam priliku da komentarišem, prvo bih upito kako je došao do diplome, pa tek onda pojasnio da je fadil mislio na ljude koji u bh bankama čuvaju deset ili više milijardi maraka. To su novci koje uništava galopirajuća inflacija.
Ako se nastavi ovim tempom, za par godina taj novac gubi barem 50% vrijednosti.
Al haj ti to objasni marvi koja traži priliku za pljuvanje :grana
ma ko to u Bosni ima milijarde ustedjevine? prosjecni covjek daj Boze da ima 2000 km ustedjevine,,ljudi dizu kredit da odu na more

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 19 Nov 2021, 09:38

Evo, ovo je taj tupi i nepismeni profil kliksovog komentatora.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 19 Nov 2021, 09:42

Tri sekunde guglanja.
Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, na kraju septembra 2021. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u državi iznosili su 14,49 milijardi konvertibilnih maraka (7,43 milijarde eura), što je najveći zabilježeni nivo do sada, objavila je Fena.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2021, 09:48

ŠTA DONOSE NOVI PORESKI ZAKONI U FBiH: Premijer Novalić poručuje - "Minimalna plaća će se povećati najmanje 35 posto!"


Na pitanje je li Vlada FBiH u parlamentarnu procedure uputila izmijenjene prijedloge Zakona o doprinosima i porezu na dohodak, premijer Novalić je kazao da su ti zakoni još od 2019. godine nalaze u Parlamentu Federacije BiH.

- Vlada Federacije BiH je od tada uputila samo nekoliko tehničkih izmjena, koje ne mijenjaju njihovu srž. Suština ovih zakona je rasterećenje privrede i smanjenje zbirne stope doprinosa s 41.5 posto na 32.5 posto što je nešto što poslodavci i javnost traže već godinama.

Mi trenutno imamo situaciju da su doprinosi veći od evropskog prosjeka što negativno utječe na plaće, te obeshrabruje investicije i novo zapošljavanje. Također, porez na dohodak se povećava s 10 na 13 posto, ali se zato povećava i neoporezivi dio s 300 KM na 800 KM čime želimo da zaštitimo radnike s najnižim primanjima. Dakle, ako zarađujete do 800 KM, nećete platiti niti jednu marku poreza na dohodak (do sada se plaćalo 50 KM).

Da li je tačno da se izmjenama uvodi porez na topli obrok od 13 posto, na regres za godišnji odmor od 13 posto, porez na troškove prijevoza od 13 posto, pa čak i pomoć poslodavca radniku na što će se plaćati porez od 13 posto?



- Istina je da će se u buduće oporezivati sve trenutno neoporezive naknade koje se isplaćuju u novcu (gotovini), poput toplog obroka, prijevoza i regresa, i na njih će se plaćati puni iznos doprinosa, ali će oni zato sada ulaziti i u penzijski osnov radnika. Ali zakonom je predviđeno da će ishranu moći organizirati poslodavac u svojim prostorijama ili je dobavljati, i to nije oporezivo do 4,5 KM po obroku. Isto se odnosi i na prijevoz. S druge strane, ukoliko poslodavac zadrži plaćanje toplog obroka i prijevoza, pošto je to oporezivo, sada to ulazi u penzioni osnov radnika.

Mi smo trenutno jedina država u Evropi gdje još uvijek postoje neoporezive naknade i to pitanje konačno želimo da riješimo, što će pojednostaviti čitav sistem i povećati transparentnost. Međutim, najvažnije što ljudi trebaju da znaju jeste da će uštede zbog prethodno pomenutog smanjenja zbirne stope doprinosa biti i više nego dovoljne kako bi se radnicima nadoknadio bilo kakav gubitak zbog oporezivanja toplog obroka, prijevoza i regresa. Ne samo to, ostat će dovoljno prostora da se svima povećaju plate i zbog toga u konačnici i donosimo ove zakone. Prema našim kalkulacijama, godišnje rasterećenje privrede bi trebalo biti između 400 i 500 miliona KM i stvorit će prostor za nove investicije, radna mjesta i realni rast plata.

Da li je tačno da se izmjenama uvodi da stanovnik Federacije plaća 10 posto poreza na prodaju nekretnine, ali i 10 posto poreza na naslijeđenu nekretninu, te nekretninu koju su dobili kao poklon. Tačnije, ukoliko neko naslijedi nekretninu od 100.000 KM, da plaća porez 10.000 KM?

- Nije tačno. Porez na naslijeđenu i poklonjenu nekretninu regulisan je već kantonalnim propisima i Federacija BiH za to nema nadležnosti. Oko ovog pitanja se nažalost digla bespotrebna prašina.

Je li istina da se izmjenama zakona predviđa 10 posto kamate na oročenu ili rentnu štednju, kao i 10 posto poreza na udjele u vlasništvu društava, dionica i vrijednosnih papira kao i investicijskih fondova?



- Jednostavno nije tačno da se predviđa porez na bilo kakvu štednju ili na kamatu po osnovu štednje i to vrlo jasno stoji u zakonu. Dalje, prijedlogom zakona jeste predviđeno oporezivanje ulaganja u kapital, tj. porez na dividendu koja se vlasnicima isplaćuje iz profita preduzeća. Mi smo jedina na svijetu teritorija gdje se vlasnici preduzeća ne oporezuju prilikom isplate iz profita preduzeća. Osim toga, i to se uklapa u osnovnu intenciju ovog zakona da se smanji porezno opterećenje za niža primanja, a poveća poresko opterećenje na visoka primanja.

Zamolili bismo Vas da nam pojasnite šta je svrha minimalne plaće u FBiH?

- Minimalna plaća je uvijek bila kako socijalno tako i ekonomsko pitanje. Historijski njen cilj je bio da radnike zaštiti od neprimjereno niske plaće, omogući im pristojan život, te smanji siromaštvo i nejednakost u društvu. S druge strane, ukoliko njeno povećanje bude naglo i prekomjerno, može imati izrazito negativne posljedice, uključujući nezaposlenost upravo onih ljudi kojima se nastoji pomoći kao što su mladi i radnici s najmanjim vještinama. Stoga je bitno naći odgovaran balans između ovih pitanja.

Ukoliko Vlada FBiH donese uredbu o minimalnoj plaći, kada će ta uredba stupiti na snagu i da li ostajete pri tome da se minimalna plaća poveća najviše za 35 posto, odnosno, nekih 142 KM?

- Naš cilj je da nova minimalna plaća stupi na snagu od početka iduće godine i stojim pri tome da bi povećanje trebalo iznositi 35 posto, ili oko 150 KM. Ukoliko se usvoje novi fiskalni zakoni, otvorio bi se prostor i za njeno dodatno povećanje.
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42914
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14142 times
Been thanked: 12722 times
Status: Online

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Masamune » 19 Nov 2021, 10:03

Pa nije ovo loše samo što su se kasno sjetili.

Oni koji imaju ti sve više ulažu, ali ne u BiH već u inostranstvu tako što pokupovaše tamo nekretnine gdje je to dozvoljeno. Recimo najbolja investicija za čovjeka trenutno je kupovina nekretnina u Dubaiu, jer su UAE to odobrili relativno skoro. Cijene stanova koji su 200-300m od plaže su skoro kao u centru Sarajeva. Kupiš stan, daš agenciji koji ga izdaje turistima i drugima i onda imaš svoj procenat od agencije tako da brzo možeš vratiti sve što si uložio. Ne samo da je to jedna od najvećih turističkih destinacija na svijetu, već je i raj za offshore kompanije. Kad ti je ćejf možeš bilo kad bukirati za sebe stan ako hoćeš na odmor, pa kad odeš onda opet preuzme agencija.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Taare » 19 Nov 2021, 10:17

MarlboroGold wrote: 19 Nov 2021, 10:03 ulažu, ali ne u BiH već u inostranstvu
Ja ulažem u bih. Pola miliona, pola miliona. Uhar je. To će aBd rasti. Bitno je da se krene.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Nov 2021, 10:20

Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 03:19 Čuj nasljedstvo i poklon je dohodak?! :grana
Jeste ako dobiješ od mene kao tuđina. Tako se tretira i u ostalim državama.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Chloe » 19 Nov 2021, 10:23

Taare wrote: 19 Nov 2021, 09:23 ili neki koji se predstavio ko čovjek koji ima visoku naobrazbu, a žali se kako ne može uštedjet jer živi od prvog do prvog. I naravno da zbog toga pljuje fadila koji kaže da bi građani trebali da ulažu.
Prvo, interpunkcija na klimavim nogama, gramatika uopšte.
da imam priliku da komentarišem, prvo bih upito kako je došao do diplome, pa tek onda pojasnio da je fadil mislio na ljude koji u bh bankama čuvaju deset ili više milijardi maraka. To su novci koje uništava galopirajuća inflacija.
Ako se nastavi ovim tempom, za par godina taj novac gubi barem 50% vrijednosti.
Al haj ti to objasni marvi koja traži priliku za pljuvanje :grana
Ništa Fadil nije rekao što već nisu rekli premijeri ili fin. stručnjaci u EU ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5878
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 172 times
Been thanked: 293 times
Status: Online

Re: Fadile oprosti

Post by bosnjakinja » 19 Nov 2021, 10:23

Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 03:19 Čuj nasljedstvo i poklon je dohodak?! :grana
Bosna tek ulazi u civilizaciju,polako ali sigurno.-...na sve cete da placate porez,gotovo :valja

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Chloe » 19 Nov 2021, 10:28

Taare wrote: 19 Nov 2021, 10:17
MarlboroGold wrote: 19 Nov 2021, 10:03 ulažu, ali ne u BiH već u inostranstvu
Ja ulažem u bih. Pola miliona, pola miliona. Uhar je. To će aBd rasti. Bitno je da se krene.
Stretno! :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Hannibal » 19 Nov 2021, 10:28

Krokodil Behko wrote: 30 Sep 2021, 09:53
OHRABRUJUĆE RIJEČI FADILA NOVALIĆA: "Finansijska pomoć braniteljima BiH uhapšenim u Srbiji"


Image

Vlada Federacije BiH će finansijski i u svakom drugom smislu pomoći odbranu i vraćanje kućama branitelja BiH zatočenih u Srbiji.

Ohrabrujuće su ovo riječi koje je patriotama BiH uhapšenim u Srbiji - Edinu Vranju, Huseinu Mujanoviću i Osmanu Osmanoviću večeras uputio premijer Federacije BiH Fadil Novalić.



"Vranja, Mujanovića i Osmanovića određene srbijanske politike, za koje smo naivno vjerovali da su već iza nas, podvrgle su jednom sudskom procesu kojim nastoje izjednačiti naše patriote sa presuđenim ratnim zločincima. Time potvrđuju da te retrogradne politike nisu nestale i da su trajna kategorija, a te iste politike 90-ih godina zavile su cijeli Balkan u crno. Ali ja mogu da im poručim da ovo nisu 90-te godine i da mi sad u rukama imamo mogućnost adekvatnog odgovora i da se nećemo ustručavati da to koristimo", rekao je Novalić, obraćajući se putem svoje zvanične Facebook stranice.

Zatočenim braniteljima Bosne i Hercegovine poručio je da će Vlada FBiH finansijski i u svakom drugom smislu pomoći njihovu odbranu i vraćanje njihovim kućama, prenosi Oslobođenje.

"A dotle, preporučujem svim braniteljima u FBiH i općenito u BiH da se ustručavaju od odlaska u Srbiju, jer vidjeli ste da, unatoč ugovoru koji imamo da se slučajevi procesuiraju na domaćoj teritoriji, dnevna, mjesečna ili sezonska politika Srbije zna biti vrlo različita. U tom smislu ja vam preporučujem da izbjegavate odlazak u Srbiju", dodao je Novalić.
vlada kantona sarajevo ih odavno finansijski pomaze
🐽

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42914
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14142 times
Been thanked: 12722 times
Status: Online

Re: Novalić: Volio bih da građani, umjesto što štede, ulažu novac i jačaju privredu

Post by Masamune » 19 Nov 2021, 10:44

Taare wrote: 19 Nov 2021, 10:17
MarlboroGold wrote: 19 Nov 2021, 10:03 ulažu, ali ne u BiH već u inostranstvu
Ja ulažem u bih. Pola miliona, pola miliona. Uhar je. To će aBd rasti. Bitno je da se krene.
Mislio sam na ljude koji žive u BiH, a koji imaju finu ušteđevinu. Sve više ulažu u nešto izvan, a gura ih i nesigurna situacija i da imaju neku "rezervu" u slučaju da zarati.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Šabović Adis » 19 Nov 2021, 14:22

Taare wrote: 19 Nov 2021, 10:20
Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 03:19 Čuj nasljedstvo i poklon je dohodak?! :grana
Jeste ako dobiješ od mene kao tuđina. Tako se tretira i u ostalim državama.
Jesu to neke novčane transakcije? Pare mi poklanjaš?

Na ime korištenja novca država naplaćuje poreze, zato što je novac državna imovina. Država iza njega stoji. Sad zamisli krampu. Opštu krampu. Za sve. Al ti iza nje stojiš, ti je napravio. Tvoja krampa. Pa zamisli da je daš u najam. E sad slobodno zamisli da određeni procenat dobiti ostvaren korištenjem tvoje krampe ide - tebi. Nikakav problem. Nećemo o tome kako to da jedino ti imaš krapmu i da si uspio svima drugima zabranit da je prave, otom - potom.

Ali,

kuća nije novac, kuća nije državna imovina. Kada je poklanjaš ne služiš se pritom državnom imovinom - novcem - pa je oporezivanje neosnovano i besmisleno. Podlo čak. Prilikom promjene vlasnika služiš se državnom službom za vođenje evodencije - njima taksa. Za uslugu (tercijarna djelatnost). Ne porez!
Kad prodaješ kuću onda je prodaješ za pare (tada porez, za korištenje para!), ako nije za pare onda nije prodaja nego je trampa.
Raja ne konta novac, ne konta da je to na prvom mjestu proizvod (valja ga proizvesti, a proizvođač je država - bez države ga nema i nije slučajno što je novac jedan od stubova državnosti pored vojske, ustava itd), ne konta da se novac kupuje i prodaje (na berzama, ko krompir) i da je to vrsta robe.
To samo mi, marksisti, kontamo. :valja
bosnjakinja wrote: 19 Nov 2021, 10:23
Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 03:19 Čuj nasljedstvo i poklon je dohodak?! :grana
Bosna tek ulazi u civilizaciju,polako ali sigurno.-...na sve cete da placate porez,gotovo :valja
Majčino mlijeko oporezovo što je siso dabogda. :grana
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Nov 2021, 14:35

Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 14:22 zato što je novac državna imovina
Netačno. Novac pripada bankama, a banke su supranacionalne institucije i kao takve nezavisno kroje nacionalnu monetarnu politiku.
Dalje ne bih komentarisao. Ne osvrćem se na kojekakve pamflete.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Šabović Adis » 19 Nov 2021, 14:45

Taare wrote: 19 Nov 2021, 14:35
Šabović Adis wrote: 19 Nov 2021, 14:22 zato što je novac državna imovina
Netačno. Novac pripada bankama, a banke su supranacionalne institucije i kao takve nezavisno kroje nacionalnu monetarnu politiku.
Dalje ne bih komentarisao. Ne osvrćem se na kojekakve pamflete.
Stvarno?
To u državama koje pripadaju bankama? U banana republikama? :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2022, 17:21

Ekstra-Fadil se pohvalio


online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2022, 08:36

Novalić: Imali smo najuspješniju ekonomsku godinu!


Image

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić poručio je da smo, unatoč pandemiji koronavirusa, 2021. imali najuspješniju ekonomsku godinu, ali i veliku političku krizu koja je najvećeg intenziteta od rata do danas, prenosi Anadolija.



Ocijenio je godinu iza nas i govorio o planovima za 2022. Kako je kazao, “na početku smo 2022. godine i upravo smo preživjeli 2020. i 2021. koje su bile obilježene najvećom pandemijom COVID-19“.



I to, prema riječima Novalića, nije moglo proći bez posljedica, ne samo u zdravstvenom smislu i sektoru, nego i u ekonomskom.



“Sreća je da je Federacija BiH u godinama prije pandemije, ekonomski jako ozdravila, zahvaljujući ekonomskoj politici, zahvaljujući tome što smo poreze digli sa 3,7 milijardi na 5,6 milijardi, indirektne sa šest na 8,5. Znači, zdravi smo ušli u pandemiju i vukli smo poteze koji su bili usmjereni na očuvanje tog zdravlja, ekonomskog sistema, a i pravilnu reakciju zdravstvenog sistema”, istakao je Novalić.



Podsjetio je da su u protekle dvije pandemijske godine vodili računa da održe zdravstveni i socijalni sistem na nogama i da sačuvaju ekonomski poredak, odnosno kompanije, da spremno dočekaju postpandemijski period.



“I još nismo dočekali, ali u ekonomskom smislu možemo reći da smo dočekali postpandemijski period. U mjerama koje smo radili prije godinu i po naveli smo da će poslije pandemije biti velika šansa za kompanije koje izvoze jer zapadna Evropa će htjeti svoje dobave iz Kine i sa Dalekog Istoka prenijeti u svoju blizinu. Vidjeli su da kada dođe do poremećaja, kao što je bio COVID-19, to su predaleke destinacije da bi te lance snadbijevanja obezbjeđivali iz Kine i sa Dalekog Istoka. I to se dogodilo. Nikada nam izvoz nije porastao kao prošle godine. On je skočio na 9,6 milijardi. Moram priznati, mi smo ga zatekli ispod šest milijardi. I to je bio jedan od osnovnih pokretačkih impulsa za našu ekonomiju. Najviše smo izvozili robu iz metalne industrije, kao i industrije namještaja koja je izuzetno narasla“, naglasio je Novalić.



Smatra da su te dvije industrije bile najveći vjetar u jedra rasta privrede u entitetu, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini. Mišljenja je da su u proteklom periodu očuvali neke branše u stanju da su spremne prihvatiti nove izazove.


“Pa smo oko 870 miliona KM u ovom pandemijskom periodu dali grantova, dakle bespovratnih sredstava, pola od toga kantonima i općinama, dio zdravstvu – oko 100 miliona, i značajan dio – oko 400 ili 500 miliona KM smo dali grantova privredi. Plus smo osnovali garantne fondove koji se sad koriste pri rastu ovih kompanija. To je sve pomoglo da prošle godine narastemo nevjerovatnih devet posto, nikada nismo imali toliki rast. Mi smo imali najuspješniju ekonomsku godinu, što malo zvuči nevjerovatno, čak imam problem da to plasiram našoj javnosti jer nije još prošla pandemija, a imamo uz to i veliku političku krizu koja je najvećeg intenziteta od rata do danas“, pojasnio je Novalić.



Govoreći o planovima za ovu godinu, federalni premijer je kazao da je u ovoj godini ključno da se usvoje fiskalni zakoni – Zakon o doprinosima i Zakon o dohotku.



“Oni su zapravo smanjenje poreznog opterećenja. Jedno je da se povećaju plate. Imamo problem sa odlaskom stanovništva, mislimo da bi porast plata na određen način to prilično smanjio. Znači, država bi se odrekla dijela prihoda kroz te zakone, smanjila ih, da bi poslodavci mogli povećati platu. Sada spremamo i zakon sa 225 miliona za sanaciju, odnosno konsolidaciju zdravstvenih ustanova. Zatim, imamo nizak nivo rađanja djece. Uvodimo dječiji doplatak. Zakon smo uputili, a dječiji doplatak bi za 85.000 djece, od nula do 18 godina, trebao da bude stotinjak maraka, po jednom djetetu. Popravljamo i zakon o vještačkoj oplodnji u kojem bismo prihvatili trošak za vještački potpomognutu oplodnju za mlade bračne parove do tri puta, o trošku Federacije BiH”, izjavio je Novalić.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests