Naš premijer - Fadil Novalić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 14:41

Prije pet godina potrošačka korpa za jednu četvoročlanu porodicu u Bosni i Hercegovini iznosila je približno 800 konvertabilnih maraka (400 eura), dok danas iznosi 1.600 KM (800 eura), dakle duplo više. U istom periodu prosječna plata od približno 830 KM (415 eura) nije se povećala.

Istovremeno, 48 posto stanovništa Bosne i Hercegovine živi na granici siromaštva, a čak 600.000 ljudi ispod te linije, što znači da preživljava s manje od 235 KM (117 eura) mjesečno.

p.s.
Fadil Novalić ne zna da se ulje,brašno,hljeb,...,ono osnovno potrebno za goli život, kupuju u najbližem granapu ,a ne u velikim tržnim centrima u koje sirotinja uopšte ne zalazi,a hvali se da je rastao u radničkoj porodici.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Rockefeller » 23 Jan 2016, 14:46

Pa ove godine je bilo ca. 10.000? Ako u narednih šest godina ovo ponove to je 70.000 od 100.000, bez da brojim pretprošlu godinu. 70-postotna uspješnost u zemlji kakva jeste za mene i nije loša, stim da ja očekujem veći broj.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 15:07

Ko je zaista Fadil Novalić…

Premijer FBiH, Fadil Novalić rođen je 25. septembra 1959. godine u Gradačcu. Osnovnu školu i gimnaziju završio u Gradačcu, a na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu diplomirao 1983. godine.

U "Daimler-Benz"/"Famosu" 1990. godine stekao stručno obrazovanje iz oblasti tržišne ekonomije po McKinseyju iz oblasti mehanizama restrukturiranja fabrika.


U "TMD Gradačac Famos" od 1983 - 1990. bio rukovodilac za razvoj, od 1990. do 1996. bio predsjednik Upravnog odbora, zatim direktor, a od 2001. do 2013. glavni menadžer u "Cimos TMD".

Bavio se privatnim biznisom, te bio član Nadzornog odbora "Wagner Automotiv" iz Gradačca.

Bio uključen u nekoliko projekata: TMD - Automobilska industrija (većinsko vlasništvo "Cimos" iz Slovenije), koja je postala četvrti izvoznik u BiH i jedna od najboljih fabrika u organizacijsko-tehnološkom smislu, u restrukturiranje TMD-a Gradačac po McKinseyju i po Kotleru, u implementiranje Zakona o privatizaciji A. Markovića 1990. godine. U "Famosu" u Sarajevu radio na temi "Napajanje tenkovskog motora T84 pumpom niskog pritiska". Učestvovao u izgradnji mreže kompanija koje sarađuju s "Cimosom TMD" i automobilskom industrijom.

Aktivni je član Savjeta Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, predavač na postdiplomskim grupama u oblasti "Marketing menadžment u praksi". Predsjednik je NK "Zvijezda" iz Gradačca i Društva privrednika Gradačac.

Oženjen je i otac tri kćerke.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Lavlje_srce » 23 Jan 2016, 15:21

Traktat o samopromociji. Da ima zrno individualne ili profesionalne etike, ne bi bio u SDA. Dakle dzaba je krecio.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 15:22

Lavlje_srce wrote:Traktat o samopromociji. Da ima zrno individualne ili profesionalne etike, ne bi bio u SDA. Dakle dzaba je krecio.
:ok
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Pasaga » 23 Jan 2016, 15:25

Lavlje_srce wrote:Traktat o samopromociji. Da ima zrno individualne ili profesionalne etike, ne bi bio u SDA. Dakle dzaba je krecio.
ULTIMATUM....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 15:45

12495022_1666135420315519_3863090552736030535_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Podrinjac » 23 Jan 2016, 16:01

Šta ste navalili na čovjeka? Covjek je legenda, a narod je budala.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 16:25

Ne olizah poklopac od jogurta!
FadileOprosti
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 21:35

Sve u svemu, nema dileme da je premijer FBiH, demonstrirajući udar na zdrav razum građana ove zemlje koji se čak i kod nas rijetko viđa, postao top-tema ove sedmice. Nakon ovakvog niza gafova koji, osim što su izazvali bijes i podsmijeh građana, pokazuju temeljno nerazumijevanje suštine demokratskih procesa, dijaloga i transparentnosti u radu izvršne vlasti, možemo se s pravom zapitati da li je došlo vrijeme da se #FadileOprosti zamijeni sa #FadileOdlazi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Lebowski » 23 Jan 2016, 21:47

Pasaga wrote:
Lavlje_srce wrote:Traktat o samopromociji. Da ima zrno individualne ili profesionalne etike, ne bi bio u SDA. Dakle dzaba je krecio.
ULTIMATUM....
Jesi li ovo napisao sa uključenim caps lockom.. ne rasipaj se. :dole
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by greeneyes » 23 Jan 2016, 22:32

Ja sam da se pohvalim. Fadil aga, sa'sam isisao i zadnju kap soka iz tetrapaka. Kontam i razrezati tetrapak pa primočit' hljeb u ono soka što ostane!
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Biba » 23 Jan 2016, 22:51

KOMESAR wrote:
12495022_1666135420315519_3863090552736030535_n.jpg
:plavi Joj ne do Bog da sam u Bosni :pusi
Ma imamo mi i Fadila i Fadilu..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2016, 10:19

Jedan o Fadilu i Japancu

Boris Dežulović

Zvao me jednom u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.
Elem, razgovarao federalni premijer Fadil Novalić u Japanu s izvršnim direktorom Sonyjeva odjela za mobilnu telefoniju, Sony Mobile Communicationsa, pa divanili njih dvojica o životnim prioritetima. "Meni su na prvom mjestu car i domovina", započne ponosni Japanac, "na drugome mjestu mi je obitelj, a mobilna telefonija tek na trećem." "Kod nas u Bosni je obrnuto: mobilna telefonija je na prvom mjestu", odgovori mu Fadil, "na drugom mjestu nam je brašno, a ulje tek na trećem."

Sad, je li bilo baš tako, je li federalni premijer to rekao Sonyjevu direktoru u Japanu, ili novinarima u Sarajevu – je li dakle bio stari vic o Muji i Japancu, ili onaj novi, o Fadilu i Muji - ne držite me za riječ, ali kako bilo, ispalo da Bosanci i Hercegovci obijesno bacaju pare na telekomunikacijske igračke. Federalni je premijer Fadil Novalić, čuli ste, od velikih trgovačkih lanaca Konzum i Bingo naručio analizu prodaje, pa zapanjen otkrio novinarima kako građani BiH u tim supergranapima najviše troše na mobilnu telefoniju i, kako reče, "multimedijalne sadržaje", znatno više nego na hljeb, ulje i brašno, i da su te tri potrepštine ujedno jedine, kako ono, "esencijalne životne namirnice" među deset najprodavanijih u bosanskohercegovačkim granapima.

"Vjerujte da su samo tri esencijalne životne namirnice, a ostalo nebitne stvari", rekao je premijer. "Sama činjenica da mi trošimo milijardu maraka na mobitele i komunikaciju govori da na to trošimo više nego na hljeb i ulje."

Ukratko, ili je Bosancima i Hercegovcima bolje nego što se misli, ili su gluplji nego što se misli.

Odgovor nismo dugo čekali. Građani su, jasno, odgovorili nemilosrdnom zajebancijom – sve preko "multimedijalnih sadržaja" – a oni ozbiljniji čvrstim argumentima. Bijesni novinari izvadili su tako izvještaje Agencije za statistiku i otkrili premijeru šokantne podatke po kojima se cijela trećina prosječnih mjesečnih izdataka prosječnog Bosanca odnosi na troškove hrane i osnovnih životnih namirnica, a tek malo manje na stanovanje i režije. Jedva tridesetak maraka mjesečno prosječni bosanskohercegovački građanin potroši na kafanu, tek malo više na luksuz uživanja duhana, a cijelih pedesetak maraka na bahato razbacivanje mobilnom telefonijom. Da, i multimedijalnim sadržajima.

Bijesni novinari zaboravili su, međutim, ključni dokaz bahatosti i obijesti federalnih Bosanaca i Hercegovaca, uvjerljivo najveći izdatak među njihovim mjesečnim troškovima. Eno ga u posljednjem izvještaju Federalne agencije za statistiku, objavljenom prije samo desetak dana, crno na bijelo: "Prosječna mjesečna netto plaća u Federaciji BiH iznosila je 827 konvertibilnih maraka, a prosječna bruto plaća 1.264 KM." Što dakle znači - samo trenutak da izračunam, pišem sedam pamtim jedan, tri do šest je tri – da od svoje brutto mjesečne plaće ukupno čak četiri stotine trideset i sedam maraka prosječni građanin Bosne i Hercegovine izdvaja za Državu. Što je više od polovice njegove neto plaće, one koju fizički vidi. Što znači da prosječan Bosanac svakog mjeseca za Državu da skoro dvjesto maraka više nego za hljeb, ulje, brašno i ostale, kako ono, "esencijalne životne namirnice".

Osam puta više Bosanac tako daje Državi nego za "mobilnu telefoniju i multimedijalne sadržaje", statistički tako – šta dalje da pričamo - više u jednom mjesecu potroši na Fadila Novalića i pedeset hiljada zaposlenih u javnoj upravi Federacije BiH nego cijelu jednu godinu u kafani!

Dan te jebo, ako to nije obijest i bahatost, ja ne znam šta je!

Dobije naš bahati Mujo prvoga plaću - mjesec dana je rmbačio kokuz za tih usranih hiljadu i trista maraka - veselo potom hadžija krene u Konzum ili Bingo, pokupuje za dvjesto pedeset maraka cigare, hljeb, ulje, brašno, kafu i bonove za mobitel, izvadi onda iz džepa četiri stotine pedeset maraka, teatralno ih ispred svih izbroji, pa baci u onaj koš za smeće pod kasom, i glasno - da ga cijeli megagranap čuje – podvikne:

- Evo za Državu, nije beg cicija!

U odnosu na to - u odnosu na četiri stotine pedeset maraka, više od pola netto plaće, potrošenih na Državu, Federaciju i Kanton, na premijere i ministre, njihove sekretarice, vozače, limuzine, hotele, večere i službene mobitele – svaka marka potrošena na vlastiti, dakle neslužbeni mobitel, gotovo protestantski je racionalan trošak i upravo "esencijalna životna potreba". Nema boljega i plastičnijeg dokaza o rastrošnosti bosanskohercegovačke fukare, od činjenice da polovicu svoje krvlju ispišane netto plaće troše na luksuzni državni aparat, posljednje čudo tehnologije, prema kojemu je japanski državni aparat obični šporet na drva.

Više od dvije milijarde maraka svake godine rasipni Bosanci i Hercegovci troše na Državu, i samo da se, eto, umjesto od Binga i Konzuma izvještaje sjetio tražiti od svoga ministarstva javne uprave, bio bi premijer Fadil Novalić – što je još prije koji mjesec onako lijepo glagoljao o uštedama u plaćama javnog sektora – još vjerodostojniji i efektniji.

"Vjerujte da su samo tri esencijalne životne namirnice, a ostalo nebitne stvari", rekao bi tada premijer Fadil: "Činjenica da mi trošimo osam stotina milijuna maraka samo na plaće u javnoj upravi, govori da na federalnu administraciju trošimo više nego na hljeb i ulje."

Da smo, ukratko, ipak gluplji nego što se misli.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by storm » 29 Jan 2016, 10:31

:D. dobro je poentirao....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by String » 03 Feb 2016, 19:54

Ima li neko broj ovog kretena evo vec mjesec dana nosim jednu carapu..
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119784
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12247 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Maja » 04 Feb 2016, 00:32

Gledam uvijek na kraju mjeseca forumsku statistiku i sad ima spisak sta su ljudi najvise ukucavali u google i tako zavrsili na forumu. Prvo uvijek bude "bosanski forum" pa je i u januaru isto. Na drugom mjestu "Fadile oprosti".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2016, 00:08

Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Mutevelija » 09 Feb 2017, 20:53

"U oslobodilačkom ratu '92 – '95, odbrani R BiH kao pripadnik Armije proveo 42 mjeseca!
Borac A RBiH je od 42 mjeseca direktno na ratištu proveo najmanje 21 mjesec.
– 21 mjesec x 30 dana = 630 dana je borac Armije proveo na ratištu.
– Borac Armije je dnevno na ratištu provodio 24 sata.
– 630 dana x 24 sata = 15 120 sati provedeno na ratištu.
– 19 200 KM borac A RBiH je dobio u certifikatima za 42 mjeseca angažovanja u Armiji RBiH.
– 19 200 KM : 42 mjeseca = 457 KM je bila mjesečna plata borca (u certifikatima).
– 19 200 KM : 630 dana provedena na ratištu = 30,4 KM borac je zarađivao po jednom danu na ratištu (u certifikatima).
– 30,4 KM : 24 sata = 1,26 KM je borac zrađivao po jednom satu (u certifikatima).
– Borcima nije omogućeno da iskoriste svoje certifikate. 98% boraca su svoje certifikate prodavali u vrijednosti od 3%.
– 3% od 19 200 KM = 576 KM.
– 576 KM : 630 dana = 0,91 KM je borac Armije zarađivao za dan proveden na ratištu.
– 0,91 : 24 sata provedene ne ratištu = 0,037 KM je borac Armije zarađivao na ratišti po jednom satu.
– Da je borac A RBiH bio plaćen po jednom satu kao opštinski vijećnik u Srebreniku ovako bi to izgledalo;
– 15 120 provedenih sati na ratištu x 150 KM koliko zaradi jedan opštinski vijećnik po satu angažovanja = 2. 268 000 KM bi zaradio svaki borac koji je u ratu proveo 42 mjeseca i to bi bila realna zarada, odnosno svaki dan bi zarađivao 24 sata x 150 KM = 3600 KM.

– Borac je na liniji svakodnevno držao glau u torbi, bio je izložen pogibijama, ranjavanjima, granatiranju, puščanoj paljbi. Bivao u blatu, na kiši, na suncu, na snijegu, na -25, na +40, često gladan i žedan. Gledao pogibije svojih drugova, doživljavao traume, gubio linije, napadima vraćao linije. Odbranio je državu ali je iz rata izašao narušenog zdravlja al' ipak ponosan i zadovoljan onim što je dao domovini. Svi ti borci su ponižavani od tih istih opštinskih vijećnika.
– Opštinski vijećnici su se za vrijeme rata skrivali po podrumima. Opštinski vijećnici rat dočekaše zdravi. U plavoj sali gdje drže sastanke zimi imaju grijanje a ljeti uključe klimu. Opštinski vijećnici zijevaju i spavaju na sjednicama. Opštinski vijećnici napuštaju sjednice i ne dolaze na njih a ipak primaju puni paušal. Opštinski vijećnici ne rade u intersu građana koji su ih birali već za vlastite interese. Opštinski vijećnici mandat iskoriste da zaposle žene, djecu, rodbinu, švalerke i da dodatno zarade u UO i NO i kojekakvim komisijama. Opštinski vijećnici ne stavljaju glavu u torbe već ih guraju šefovima u dupe. Čast pojedinim Opštinskim vijećnicima, njih je jako malo"

Fadile oprosti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Rockefeller » 09 Feb 2017, 22:33

Niko kraj rata nije dočekao zdrav, jedino ja i ako se ne varam ti Mutevelija koji smo bili dovoljno mali da se rata ne sjećamo. Generacija Fadila, Bakira i ostalih političara ti je dala državu. Oni su svoje napravili. Na nama je da je izgradimo i učinimo dostojnom za živjet. Ko je kriv što se u BiH ne može živjet?
Last edited by Rockefeller on 09 Feb 2017, 22:35, edited 1 time in total.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests