Naš premijer - Fadil Novalić

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 19 Jul 2021, 14:02

Taare wrote: 19 Jul 2021, 13:58
Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 13:49
Kao što napisah i neka drugi isto ovo pročitaju kada ih nadmudriš u religijskim diskusijama na forumu da ti je možda sve stalo u glavu ali ništa nije dospjelo do srca jer to ne slijediš pa ih nadmudruješ samo zato jer si nešto naučio napamet.
Vidiš kako sda hamelj zna šta je u srcima tj zna ono što je Allah ostavio isključivo za Sebe.
Pusti ti druge, gledaj sebe i kreći od sebe a ponašanjem na forumu pokazuješ da se pinašaš suprotno od toga. Eto rećemo da je SDA šljam i izbacit ćemo ih iz priče, kako to opravdava tvoje ponašanje?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Jul 2021, 14:05

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 19 Jul 2021, 14:13

Taare wrote: 19 Jul 2021, 14:05 Image
Ovim si samo potvrdio ono šta sam napisao za optuživanje nekoga da džaba svo znanje koje ti je stalo u glavu ako nije došlo do srca.
A valjda si skontao da ti Klix forum fazoni nikoga ne interesuju ovdje jer je većina od takvih pobjegla sa Klixa ili su banovani radi takvih što pominju sendvičare.
A ti nastavi, podsjećas na Neleta koji je došao prvi put u Beograd i počeo se sramotiti tamo sa sarajevskim fazonima jer je mislio da i tamo pale
Last edited by Naseef Mushroom on 19 Jul 2021, 14:15, edited 1 time in total.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by greeneyes » 19 Jul 2021, 14:13

Ka'e alkohol je majka svih zala, a SDA je nene
Samo sabura

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Jul 2021, 14:29

Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 14:13 Ovim
Da, baš ovim. Jbga, nemam vlast pa da sa sda-ovcima odradim ono što želim, jelte :andjeo
Ovako mi ne preostaje niš drugo do ismijavanja te pošasti.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 19 Jul 2021, 14:51

Taare wrote: 19 Jul 2021, 14:29
Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 14:13 Ovim
Da, baš ovim. Jbga, nemam vlast pa da sa sda-ovcima odradim ono što želim, jelte :andjeo
Ovako mi ne preostaje niš drugo do ismijavanja te pošasti.
Pa da, da imaš vlast ti bi sa SDAovcima odradio ono šta želiš dok bi HDZovcima izašao u susret sa izbornim zakonom. Pametnom dosta.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Jul 2021, 15:02

Trololo, nije zar da sebe smatraš pametnim dečkom :sok

To što tvrdiš, definitely nikad nisam napisao.
Al ne brinem, to su vaši koalicioni partneri. Ne brinem se da ćete im i ovaj put izaći u susret.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26410
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Beni » 19 Jul 2021, 15:07

Taare wrote: 19 Jul 2021, 14:05 Image
vakav bosanski
Image
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Mutevelija » 19 Jul 2021, 17:49

Opaaa od Fadila dosli do Buharija I Muslima :valja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 19 Jul 2021, 18:35

Taare wrote: 19 Jul 2021, 15:02 Trololo, nije zar da sebe smatraš pametnim dečkom :sok

To što tvrdiš, definitely nikad nisam napisao.
Al ne brinem, to su vaši koalicioni partneri. Ne brinem se da ćete im i ovaj put izaći u susret.
Moja skromnost mi ne dozvoljava da sam sebe zovem pametnim, sa tim sam na druge forumaše mislio koji mogu pročitati šta pišeš o SDA dok bi u isto vrijeme HDZu izlazio u susret sa fašističkim diskriminirajućim izbornim zakonom pa neka sami zaključe.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Jul 2021, 18:41

Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 18:35
Taare wrote: 19 Jul 2021, 15:02 Trololo, nije zar da sebe smatraš pametnim dečkom :sok

To što tvrdiš, definitely nikad nisam napisao.
Al ne brinem, to su vaši koalicioni partneri. Ne brinem se da ćete im i ovaj put izaći u susret.
Moja skromnost mi ne dozvoljava da sam sebe zovem pametnim, sa tim sam na druge forumaše mislio koji mogu pročitati šta pišeš o SDA dok bi u isto vrijeme HDZu izlazio u susret sa fašističkim diskriminirajućim izbornim zakonom pa neka sami zaključe.
A kad treba podržavat govna koja će krojiti sudbine ljudima u BiH, tad nisi skroman.
Kažem ja, samo linč.
Ps.
Lažov ko i ostali sda-ovci :cool
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27234
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14251 times
Been thanked: 14585 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by ironman » 19 Jul 2021, 18:42

Ne budi toliko otrovan..ma kraju dana,svi smo mi SDA koliko god neko plakao drugacije..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 19 Jul 2021, 19:34

Taare wrote: 19 Jul 2021, 18:41
Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 18:35
Moja skromnost mi ne dozvoljava da sam sebe zovem pametnim, sa tim sam na druge forumaše mislio koji mogu pročitati šta pišeš o SDA dok bi u isto vrijeme HDZu izlazio u susret sa fašističkim diskriminirajućim izbornim zakonom pa neka sami zaključe.
A kad treba podržavat govna koja će krojiti sudbine ljudima u BiH, tad nisi skroman.
Kažem ja, samo linč.
Ps.
Lažov ko i ostali sda-ovci :cool
Pa kao što rekoh, HDZu treba izaći u susret oko izbornog a sa SDA samo linč. Samo si potvrdio šta sam napisao.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Taare » 19 Jul 2021, 20:23

Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 19:34 Pa kao što rekoh
Nemoj mi ti ništa govorit jer nisi kapacitet.
Kakva stranka, takvi i glasači.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Naseef Mushroom » 20 Jul 2021, 01:00

Taare wrote: 19 Jul 2021, 20:23
Naseef Mushroom wrote: 19 Jul 2021, 19:34 Pa kao što rekoh
Nemoj mi ti ništa govorit jer nisi kapacitet.
Kakva stranka, takvi i glasači.
Pa zar to ne govori kakva je opozicija kada nekome sa takvim kapacitetom ne možete stati u kraj i još vas nije stid napisati da vas neko sa takvim kapacitetom skoro 3 decenije vuče za nos :oo

Na onom tamo forumu je bilo isto tako da mi neko citira samo prvu rečenicu posta i uzvrati "Nemoj samo ti govoriti, nemoj samo ti misliti, nemoj samo ti smatrati" tako da je očigledno da si tamo aktivan i pokušavaš sa tim seljačkim fazonima da i ovaj prijateljski nastrojen forum napraviš toksičnim gdje svakog neistomišljenika zoveš sendvičarima ali nažalost ovdje nema Picija da ti aplaudira.

Tako je Trojka i osvojila vlast u Kantonu Sarajevo i misli i iduće izbore osvojiti, sa pričom o botovima i isključivo tom pričom jer je to domet tih stranaka i vas glasača.
Neko napiše šta protiv Trojke na forumima odmah ga prozovu botom, pitaju Dinu zašto je dao onu izjavu kod Mate on kriiv botove radi toga, neko kaže šta protiv Forte na Facebooku prozovu te osobe botovima iako su te osobe godinama njegovi Facebook prijatelji i prvi put su se usudili kritikovati, Mandiću prljav kontejner on okrivi botove da namjerno zagađuju smeće.

Ko odbija lov na vještice, da pljuje osobe koje je cool pljuvati i da zove kriminalcima osobe koje nisu uhapšeni a kamoli osuđeni kao kriminalci automatski je bot. Znam na onom forumu na kojem smo obadvojica mnoge super forumaše koji se boje išta napisati vezano za politiku ako nije pljuvanje SDA ili da upute ikakvu kritiku na račun Trojke jer će ih pratiti šaka forumaša i zvati ih SDA botovima iako uopšte ne vise na tim temama.

Ponavljam, Trojka je i dobila izbore samo sa pričom o botovima ali na tvoju žalost to više ne prolazi, ne samo na ovom forumu nego uopšte jer su mnogi shvatili da vam je to domet.
Tako da, nastavi kmečati i postavljati slike sendviča. Kapacitet kao i stranka za koju glasaš :ok
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53983
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15258 times
Status: Online

Re: Fadile oprosti

Post by HAVANA » 20 Jul 2021, 07:19

Taare wrote: 19 Jul 2021, 14:05 Image
Fali majoneza ovde.I kola. :tuga
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27234
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14251 times
Been thanked: 14585 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by ironman » 20 Jul 2021, 11:10

HAVANA wrote: 20 Jul 2021, 07:19
Taare wrote: 19 Jul 2021, 14:05 Image
Fali majoneza ovde.I kola. :tuga
To je samo petkom :tuga
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120466
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6989 times
Been thanked: 7928 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2021, 09:42

Grande intervju s Fadilom Novalićem: „Već pet godina Vlada FBiH pravi suficit, zaposlili smo preko 50.000 ljudi i povećali plate za ...”


Fadil Novalić, premijer Federacije BiH, govorio je večeras o aktuelnim dešavanjima u Federaciji Bosne i Hercegovine. Premijer Novalić je komentarisao rad Vlade FBiH, istakako kako Federacija BiH zadnjih pet godina bilježi suficit, a dotakao se i pitanja tunela Hranjen.

Na početku, konstatovao je da je neučešće BiH na EXPO Dubai forumu katastrofa.

"To je, prije svega, privredna katastrofa. Ne pokazivati se tamo gdje se cijeli svijet pokazuje znači da ne postojite. Poslali smo ružnu poruku. Ako nas tamo nema, potencijalni investitori nas ne vide na mapi, neće komentarisati ni negativno ni pozitivno. U današnjem svijetu vi se morate nametnuti, a ne čekati da vas neko primijeti", rekao je Novalić.

Ističe da je više razloga za pad investicija u BiH, te da strane investicije u BiH nikad nisu bile pretjerano velike.

"Te investicije su bile 10% u portfoliju investicija i mi ih, da bi smo imali brži ekonomski rast, moramo osnažiti i privući strane investitore. Politika je definitivno najuticajnija na ekonomiju, na privlačenje stranih investicija. Ona najprije plaši, pa prema tome i uništava", kazao je on.

Na pitanje zašto Turska tako puno ulaže u Srbiju, a zašto takomalo u BiH, Novalić odgovara:

"Radi se o privatnim investicijama uvijek, pa i iz Turske. Nebitno da li smo mi prijateljska zemlja sa Turskom ili smo u ne znam kakvim odnosima, privatni investitori gledaju samo tri stvari – koliko je zemlja stabilna, kakav je porezni sistem i kakvi su troškovi rada, te da li je to što rade sigurno. Mi u tom pogledu šaljemo negativnu poruku. Evo ovog momenta imamo zablokiranu državu, a strane investicije idu preko države. Možemo se složiti da je ovo sve jako kontraproduktivno, u tom smislu političke nestabilnosti na biznis i strane investitore. Mi bi svakako željeli privući više stranih investicija, ali oni moraju proći taj državni nivo i percepciju šta smo mi kao država, u tom političkom. A mi smo jedna vrlo složena država", ističe Novalić.

KOMISIJA ZA VRIJEDNOSNE PAPIRE NE FUNKCIONIRA IZ BANALNIH RAZLOGA
Novalić navodi da smo ušli u slobodno tržište svega, pa i kapitala.

"Ne možete govoriti o slobodnom tržištu kapitala, ako Komisija za vrijednosne papire ne funkcionira. A ne funkcionira iz banalnih razloga. Na prvi raspisan oglas nije se javio nijedan član srpske nacionalnosti, a po zako mora od 5 da bude 1. I onda dok je to sve ponovljeno došli smo u poziciju, uz spor rad parlamenata, evo tu smo gdje jesmo. Nadam se da će vrlo brzo, naredne sedmice, to definitivno biti riješeno. ali da nam škodi, škodi. Kao i sve drugo", rekao je on.

Ističe da građani u FBiH nikada ne treba da budu zadovoljni ekonomskom situacijom.

"Uvijek od vlasti treba tražiti više. Mi bi smo definitivno mogli napredovati brže. Ali to je sve posljedica ovako krojene države koja de facto nije previše funkcionalna", dodaje Novalić.



Kao poteze Vlade FBiH na koje je ponosan Novalić ističe sve ekonomske poteze.

"Finansijski zakoni su donijeli potpunu likvidnost u Federaciji. Prije nas je nikada nije bilo. Niko nikome nije bio obavezan platiti, sada se plaća. Nema nelikvidnosti u Federaciji. Drugo,radno-pravno zakonodavstvo. Donijeli smo neki Zakon o radu i opšte kolektivne ugovore koji su bar spriječili napade na državu. Zatim neki zakoni kao što je penzioni zakon, Zakon o demobiliziranim borcima su riješili neka od najvažnijih socijalnih pitanja. Sad uz to ide i ono čime nismo zadovoljni. Nismo uspjeli dva fiskalna zakona donijeti – zakon o doprinosima i o dohotku koji bi smanjili obaveze poslodavcima i povećali zaposlenost i ekonomski rast. I moram priznati, još u reformskoj agendi nismo dvije stvari načeli, a to je reforma javne uprave, nakon što nam je zakon oboren odustali smo od toga i reformu pravosuđa. Poredali smo prioritete, nismo mogli sve. Nije bilo ni vremena niti mogućnosti da sve riješimo", kaže Novalić.

Navodi da sve rezultate posmatra prema podacima, a ne prema percepciji.

"Zaposlili smo 51.000 ljudi u četiri godine. Prethodna Vlada je zadužila Federaciju milijardu i 400, mi smo vratili 600 miliona. Prethodna Vlada je postigla milijardu i 300 miliona GDP-a, mi smo postigli 4 i 300. To su rezultati od 4 do 6 puta veći. U ovom periodu je uglavnom rastao realni sektor. 2019. godina je bila najuspješnija federalna godina od njenog osnutka. Sve drugo nam je bolje danas nego što je bilo 2019. Jedino imamo depresiju na uposlenim i za to smo odvojili 50 miliona maraka", poručuje premijer FBiH.

U SVIJETU SE KORISTI INDEX POTROŠAČKIH CIJENA
Novalić pojašnjava da potrošačka korpa ne postoji ni u EUROSTAT-u ni u našoj statistici.

"Ona je proizvoljna, mislim da ju je sindikat lansirao. To se u svijetu uopšte ne koristi. Koristi se index potrošačkih cijena i po tome, tačno je, deformaciju u zadnje vrijeme u javnom diskursu proizvodi poskupljenje ulja od 37% i piletine. Međutim, za isto vrijeme postoji krompir koji je jeftiniji 40%, gorivo je jeftinije 10 pfeninga nego 2019", rekao je Novalić.

Na konstataciju da 100 KM ove i 100 KM 2018. godine nemaju istu vrijednost premijer odgovara:

"Zavisi šta kupujete. Ako kupujete ulje kupit ćete ga 37% manje. Ako kupujete gorivo dobit ćete ga 10% više", zaključuje on.

Kako kaže, u zadnjih šest godina index potrošačkih cijena je narastao 3,5%, te da je to ono što se šalje u međunarodne tokove.

"Plate su, za vrijeme nas, narasle 20%, 165 KM. Od 2019. kad je plata bila 919 KM, do sad, rast je 88 KM. Ali ukupno od 2015. 165 maraka. To je najveći rast plata u poslijeratnom periodu. Za privrednike najviše znače dva zakona koja sam prethodno spomenuo kao neuspjehe vlade. To je od 2019.na parlamentu i ja sam poslao urgencije i nadam se da će krajem septembra konačno doći na red ta dva ključna", kultna zakona, kaže on.

SARADNJA MINISTARA JE ODUVIJEK ODLIČNA
Novalić kaže da je pretežno zadovoljan radom Vlade FBiH.

"Rekao sam da su nam greške što nismo ušli u reformu javne uprave koja je veliki deformator stanja u društvu. I nismo ušli u reformu pravosuđa. Međutim, pravosuđe nam je, i kada smo mi slali šta želimo od pravosuđa, u smislu više privrednog napretka, oni su nam odgovorili da su oni nezavisni i da se mi u to ne možemo miješati. Međutim, ipak i oni moraju biti svjesni društvene stvarnosti. Nemoguće je da jedan privredni proces traje pet godina", ističe Novalić.



O saradnji sa ministrima unutar Vlade FBiH kaže da je oduvijek bila odlična.

"Ova Vlada u tehničkom smislu funkcionira potpuno. Nema refleksija onoga što se dešava na političkoj sceni na rad Vlade. Ministri su vrlo konstruktivni", kaže on.

TUNEL HRANJEN ĆE BITI ZAVRŠEN
Novalić ističe da je, kada je u pitanju Blok 7, potpisan ugovor s kineskim partnerom i da ga je Parlament odobrio, a Valada FBiH uradila svoj dio.

"U ugovoru stoji da će glavna tehnologija biti isporučena od strane General Electrica. I takav je ugovor potpisan. Sad imamo problem da se General Electric povukao iz tog posla. Čini se da je to početak priče na pravnom polju. Sad je pitanje kako mogu Kinezi provesti ugovor u kome nema glavne klauzule. Moraju sad postojati neke druge opcije. Problem je ko će biti odgovoran ukoliko se projekat krivo izvede. Ako ne bude bio taj projekt, biće projekt obnovljivih izvora. Uglavnom, moramo ići u tu energetsku priču", rekao je.

Ukoliko Autoceste kažu da se stalo s radovima u tunelu Hranjen, Novalić kaže da se nije stalo.

"Tunel Hranjen će biti završen, kao i veza Sarajevo-Goražde. Ova Vlada je prva koja je uopšte izdvojila novac da se to krene realizirat. Naišlo se na stanovite tehničke probleme, Vlada će detaljnu informaciju dobiti za sedam dana. Ali mogu reći da tunel Hranjen neće stati i veza Sarajeva i Goražda će se ostvariti", optimističan je Novalić.

O optužbama bivšem direktora BH-Gasa na njegov račun, kaže da je gas samo jedan dio energetske politike.

"Sve je ovo uslovljeno odlukom Rusije da promijeni pravac snabdijevanja preko Ukrajine. To su globalni odnosi. Gospodin Salkić nema osnova za takve optužbe. Nama je pred Novu godinu došlo od Rusije pismo mi vas sad prebacujemo na Turski tok, imat ćete 5% jeftinije i potpišite ugovor do sutra. Mi smo diplomatskim putem reagirali i rekli ne možemo sutra, dajte nam do 1. aprila. I oni produžili do 1. aprila. Tad ponovo poslali ugovor i rekli od sutra se snabdijevate preko Turske. To je jedina istina. Sve ostalo je kreacija", kazao je on.

OD 2016. U FBIH IMAMO SUFICIT
Novalić ističe da su mjere Vlade koje su uvedene početkom pandemije rezultirale preživljavanjem pandemije u ekonomskom smislu.

"Pored toga imamo i suficit. Historija Federacije od njenog osnutka do 2016. godine je historija deficita. Od 2016. imamo suficit. Pa ga imamo čak i u godinama pandemije. To je odraz racionalne, izbalansirane politike upotrebe resursa i prihodne i rashodne strane. A mnogo važnije od suficita jeste naša dobra likvidnost koja garantira da nikada neće kasniti penzije, boračka i sva druga davanja koja Federacija daje. Garantira da će to biti u dan. Penzije su porasle čak i prošle godine 11 maraka. Ove godine nam zakon nije dopustio zato što smo prošle godine imali negativan GDP, ali smo dodali opet isti iznos od 120 KM kao pomoć za savladavanje ovih poskupljenja životnih namirnica. Sljedeće godine slijedi značajnije povećanje penzija, 15. aprila", rekao je Novalić.

Pojašnjava da je prošle godine urađen Program ekonomske stabilizacije i oporavka.

"Tačno smo predvidjeli da će zapadna Evropa promijeniti dobavni lanac. Neće htjeti više iz Kine i Indije, reći će hajmo u istočnu i jugoistočnu Evropu, gdje se i mi nalazimo. Naš osnovni cilj bio je donijeti takve mjere da očuvamo vitalnost tih preduzeća. Izvoznih i svih drugih. I tu smo proveli sve mjere koje su pokazale da su naša preduzeća očuvala vitalnost u pandemiji jer su ekspresno reagirala na tu izvoznu ponudu i pokrivenost uvoza izvozom su podigli čak za 11%. Te mjere nisu uopšte ono što se vidi u javnom diskursu", zaključuje Novalić, piše Federalna.
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Fadile oprosti

Post by The 51st State » 07 Sep 2021, 09:47

sve je u pravu covjek, da nema srpske i hrvatske parazitske politike, rezultati bi bili jos izrazeniji.
ono sto mu stranci zamjeram je losina na kantonalnom nivou i nesposobnost da kanalise resurse i aktivnosti prema povratnickim zajednicama na nacin da su samodrzive bez neprijateljske administracije.

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Zavisi šta kupujete, danas ulja možete kupiti 37 posto manje

Post by edo_79 » 07 Sep 2021, 09:57

"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 28 guests