Lokalni izbori u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by Pasaga » 24 Dec 2020, 13:44

Ubacit 3000 ljudi iz srednje Bosne...
i onda cemo da glasamo,ali ono,posteno ....po europskim pravilima :p :p

https://avaz.ba/vijesti/bih/619046/koal ... ickoj-igri
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by Duminjo » 21 Jan 2021, 13:25

Image

Članovi CIK-a su sa šest glasova "za" i jednim "protiv" izglasali da se ponište izbori na 26 redovnih biračkih mjesta i dva biračka mjesta u odsustvu u Osnovnoj izbornoj jedinici Srebrenica za nivo načelnika i Skupštine općine Srebrenica.

Utvrđeno je da je tokom glasanja u Srebrenci bilo nevažećih dokumenata, prebacivanja glasačkih listića, glasanja jedne osobe više puta, nuđenja novca biračima da ne prisustvuju glasanju, omogućavanja glasanja bez dokumenata...

Sve navedene nepravilnosti, i brojne druge, bile su dovoljan razlog članovima CIK-a da donesu oduku da se ponovi glasanje na većini biračkih mjesta, 28 od 29, što će dovesti u pitanje izbor Mladena Grujičića za načelnika Srebrenice.


Članovi CIK-a su sa šest glasova "za" i jednim "protiv" izglasali da se ponište izbori na 89 redovnih biračkih mjesta u Osnovnoj izbornoj jedinici Doboj za nivo gradonačelnika i Skupštine grada Doboj. U Doboju je bilo ukupno 108 birališta.

Irena Hadžiabdić, članica CIK-a, objasnila je da je tok procesa u Doboju potpuno drukčije tekao nego u Srebrenici, navodeći da je u toj lokalnoj jedinici bio problematičan netransparentan proces, što je uz ostalo utvrđeno i uvidom u zapisnike.

"Problematičan aspekt je i sam odziv, on je na nekim mjestima potpuno visok, sa potpuno nerealnim protokom birača. Niko me ne može ubijediti da je do 11 sati mogao biti postignut rekord od 370 izašlih birala", kazala je Hadžiabdić.



klix.ba

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Maja » 21 Feb 2021, 19:14

Image

Zatvorena su biračka mjesta u Srebrenici i Doboju na kojima su birači danas glasali nakon što je Centralna izborna komisija poništila rezultate izbora u ovim gradovima.

Biračka mjesta otvorena su u 7 sati, a birao se gradonačelnik i Skupština Grada Doboj na 89 biračkih mjesta i načelnik i Skupština Općine Srebrenica na 28 biračkih mjesta. Glasanje je trajalo do 19 sati.

Centralna izborna komisija poništila je izbore održane u Doboju i Srebrenici u 11. mjesecu prošle godine zbog brojnih nepravilnosti. Stranke ujedinjene u inicijativu "Moja adresa: Srebrenica" su ukazivale na probleme u izbornom procesu, pogotovo kada je riječ o glasanju poštom, a upravo iz straha da će nepravilnosti biti ponovljene, odlučili su da bojkotuju izbore.

Na glasačkom listiću za izbor načelnika općine Srebrenica nalaze se četiri kandidata, u ime četiri ovjerena politička subjekta, dok se na glasačkom listiću za Skupštinu općine Srebrenica nalaze kandidati 27 političkih subjekata.

Prema informacijama CIK-a, do 16 sati u Srebrenici je izašlo 38,96 posto birača, a u Doboju 46,68 posto. Odziv birača nakon zatvaranja biračkih mjesta Centralna izborna komisija BiH će saopćiti u 21 sat, dok će prve preliminarne nekompletne rezultate saopćiti u ponoć.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Hurija » 21 Feb 2021, 19:15

Nisam pratila ,jesu li sada prijavljene neregularnosti ?.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Maja » 21 Feb 2021, 19:17

Nista ozbiljno. Zastrasivanja biraca, kupovina glasova, standardno.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Pasaga » 21 Feb 2021, 19:18

zabiljezen izlazak 105%
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Maja » 21 Feb 2021, 23:46

"Skepticima koji su sumnjali i pokušali obezvrijediti naše jedinstvo i čvrstu odluku da bojkotujemo današnje neregularne izbore, želim saopštiti da je u Srebrenici od tri hiljade Bošnjaka na biračkom spisku glasalo njih 166. Ne ulazeći u to kako i za koga je danas glasalo 166 Bošnjaka, to nije dovoljno niti za jedan odbornički mandat", napisao je u svojoj objavi Duraković.

Poručio je da sada čekaju odluku Ustavnog suda BiH, nakon koje će znati kako i šta dalje.

"Ako izuzmemo ucjene, prijetnje, plaćanja socijalno-ugroženim, s ponosom mogu reći - sačuvali smo naše dostojanstvo. Mi nismo nikome prijetili, plaćali niti ucjenjivali. Ponosan sam što je moj narod danas izabrao dostojanstvo umjesto straha, interesa i nepravde. Naša borba nije laka, ali je sigurno nastavljamo. Hvala vam i ponosan sam", poručuje Duraković.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zatvorena biračka mjesta na ponovljenim izborima u Srebrenici i Doboju

Post by Maja » 21 Feb 2021, 23:47

Na izjave predstavnika iz bošnjačkog naroda da je bojkot uspio, on kaže da to nije tačno jer je izašlo preko 200 Bošnjaka.

"Ja sam pozvao Bošnjake da izađu na izbore jer bi tako birali svoje predstavnike", kazao je te dodao da su lideri Bošnjaka ponovo napustili svoj narod.

On je kazao da je čak moguće i da se treći put ponovo izbori, da bude takva odluka CIK-a, ali da bi ponovo bili isti rezultati.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by Maja » 24 Mar 2021, 19:10

Image

Četvorka se zvanično raspala u Sarajevu, jer teško je vjerovati da će Ibrahim Hadžibajrić i njegova stranka ostati dio ove koalicije nakon današnje sjednice Gradskog vijeća Sarajeva.

Ta koalicija koja je mjesecima najavljivala preuzimanje vlasti u Gradu Sarajevu danas je ostala bez većine, a nastavak sjednice je odgođen.

Potom su se pojavile informacije da vijećnici Hadžibajrićevog NBL-a (koji se sada, nakon spajanja sa A-SDA, zove NES) nisu podržali izbor zajedničkih kandidata Četvorke.

Konačan dokaz razlaza koalicije je zajedničko saopštenje za javnost Naše stranke, SDP-a i Naroda i pravde, koji su za krah današnje sjednice direktno optužili sadašnjeg gradonačelnika Abdulaha Skaku i načelnika Starog Grada Ibrahima Hadžibajrića.

"Danas ćemo u Tužilaštvo Kantona Sarajevo podnijeti krivične prijave s materijalnim dokazima i svjedocima o pokušaju trgovine utjecajem prema vijećnicima", navodi se u zajedničkom saopćenju ove tri stranke.

Podsjetimo da je Četvorka nastala prošle godine nakon raspada Šestorke, odnosno nakon pada kantonalne vlade i izlaska SBB-a i DF-a iz te koalicije. Ključni efekt rasprada Četvorke je upravo neizvijesnost pri izboru gradskih vlasti te saradnja na lokalnom nivou u Starom Gradu.

U ovom trenutku niko nema većinu za izbor rukovodstva Grada Sarajeva. Za kandidata Četvorke danas je glasalo 14 vijećnika, što znači da je nekoliko njih "promijenilo dres" (imali su 18 potpisa) i to ne samo onih koje kontrolira Hadžibajrić.

Za većinu je potrebno 15 vijećnika, a u narednim danima obje strane će lobirati za podršku svojim kandidatima.

Osim toga, izlazak NES-a iz Četvorke neće imati veće posljedice po rad koalicije. NES nema nijednog zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo, što znači da se to neće odraziti na funkcionisanje koalicije u jedinom kantonu u kojem je Četvorka na vlasti.

Do parlamentarnih izbora 2022. ima još dosta vremena i ostaje da se vidi kako će se razvijati politički odnosi s obzirom na to da neke druge stranke, poput SBB-a, ne kriju interes za saradnju s koalicijom NS-a, SDP-a i NiP-a.

Klix.ba

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5774 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by Duminjo » 25 Mar 2021, 00:02

Isto hijene.

Kako ce ih Bakir satrat na opcim izborima.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by The 51st State » 25 Mar 2021, 11:40

glasac sam cetvorke, sada trojke, a pretpostavljam da ce do izbora postati dvojka, pandemija ih je zaustavila u mjestu.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26400
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1867 times
Been thanked: 4093 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by Beni » 25 Mar 2021, 11:42

The 51st State wrote: 25 Mar 2021, 11:40 glasac sam cetvorke, sada trojke, a pretpostavljam da ce do izbora postati dvojka, pandemija ih je zaustavila u mjestu.
iz koje si opstine ?
Fuck you a friendly note to start the day

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by The 51st State » 25 Mar 2021, 11:44

glasam u centru

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by Melek » 25 Mar 2021, 12:45

Razmišljam da li sad i ja da zaahahaišem najkrupnijim slovima ko onaj impulsivni a.h. :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Sarajevska Četvorka postaje trojka: Šta to znači u praksi?

Post by Hurija » 25 Mar 2021, 12:47

:ooo


Dugo je i trajala vala.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2021, 19:05

Sutra u Travniku. Fudo poslo glas poštom, u Nike omotnici.
online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by ironman » 09 Apr 2021, 19:12

Kakve su prognoze?
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by Taare » 10 Apr 2021, 02:34

U bosni tmurno i oblačno, a na zapadu očekujemo razvedravanje, najkasnije kad nakon izbora naša školovana omladina krene put starog i prestarog zapada.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by ironman » 10 Apr 2021, 09:51

Nedime opet te prenijelo :D. :D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Lokalni izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2021, 10:22

ironman wrote: 09 Apr 2021, 19:12 Kakve su prognoze?
Sidiej neče imati problema. Njihov je kandidast jesenas, uzeo lopatom i umro.
Ne vidim da se tamo nešto bitno promijenilo. Treba imati u vidu i zasluge NiP, oko HDZ-ove povjede u Novom Travniku.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests