Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranaka u BIH?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranaka u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 06:49

Image

Nezavisni kandidati poručili: Moguće je formiranje bh. verzije hrvatskog MOST-a
Piše: M. S./Klix.ba

Ustaljeno je mišljenje da je za politički uspjeh u Bosni i Hercegovini potrebno zaleđe velike i jake stranke. Pojava većeg od uobičajenog broja nezavisnih kandidata i veliki uspjeh nekolicine njih na Lokalnim izborima 2016. godine pokazuje da to nije nužno tačno.
Nezavisni kandidati poručili: Moguće je formiranje bh. verzije hrvatskog MOST-a
Većina nezavisnih kandidata koji su na izborima ostvarili zapažene rezultate ranije je nastupala u okviru veće političke partije, gdje su dobili popularnost potrebnu za osvajanje pozicija na nivou lokalne samouprave. Njihovo djelovanje na tim pozicijama priskrbilo im je povjerenje građana potrebno za osvajanje novih mandata.

Birači ne vjeruju strankama


Ibrahim Hadžibajrić, aktuelni načelnik Općine Stari Grad, koji je na ovogodišnjim izborima osvojio novi mandat, kaže za Klix.ba da, kada su u pitanju lokalni izbori, građani glasaju za ličnosti kojima vjeruju, a ne za partije.

"Što se tiče nezavisnih kandidata koji su već bili načelnici, iza njih stoji samo to da je narod prepoznao njihov rad i da se narod ne može više varati", kaže Hadžibajrić.

Amra Babić koja je upravo osvojila drugi mandat kao načelnica Općine Visoko, slaže se sa tim i kaže da je došlo vrijeme da se politički kandidati gledaju prema zaslugama, a ne političkoj partiji.

"Predrasuda je da samo na krilima stranke pobjeđujete i predrasuda je da koga god stranka izabere, on pobjeđuje. (...) Na političkoj sceni BiH došlo je vrijeme kada narod gleda i bira ljude po radu, po rezultatima, po povjerenju koje oni ulivaju narodu, a da više apsolutno nije bitno da li taj čovjek dolazi iz neke stranke, da li iza njega stoji mašina ili taj čovjek nastupa samostalno. Mislim da to ne samo moja pobjeda, već i pobjede mojih kolega jasno govore", kaže Babić.

Fuad Kasumović, novi gradonačelnik Zenice, kaže da su glasači izgubili povjerenje u velike stranke i to povjerenje odlučili pokloniti nezavisnim kandidatima. Stranke su, prema Kasumovićevom mišljenju, postale privatizirane, nemaju projekte i ne bore se za specifičnu političku opciju, a stranke različitih orijentacija se udružuju radi svojih ciljeva.

Država važnija od stranke


"Ja svoju pobjedu i pobjedu drugih nezavisnih kandidata vidim tako kao da građani u nama vide nadu za nešto bolje i pravičnije prema građanima i prema svojoj državi", kaže on i dodaje da su građani svjesni da su stranke postale jedna vrsta zavoda za zapošljavanje, protiv čega bi se nezavisni kandidati trebali boriti.

I Hadžibajrić i Babić i Kasumović u jednom su periodu bili povezani sa SDA, jednom od najvećih stranaka u Bosni i Hercegovini. Međutim, iz raznih razloga odlučili su istupiti iz ove stranke i politički angažman nastaviti samostalno. Ponukani velikim uspjehom nezavisnih kandidata na ovim izborima, nezavisni kandidati navode da postoji mogućnost njihovog udruživanja u nezavisnu listu na nivou države.

"Ja ne mogu reći ništa protiv SDA, ali ja kažem da mi je preča država nego SDA", kaže Kasumović.

Iako lično trenutno ne razmišlja o mogućem angažmanu na višim nivoima vlasti, Amra Babić kaže da očekuje da se pojavi neka opcija slična hrvatskom MOST-u nezavisnih lista.

"Možda je to odgovor, protuteza ovom našem političkom ideološkom djelovanju. Sva ideologija nezavisnih kandidata je dobro ljudi, dobro naroda. Mi pripadamo narodu i ne želimo da se odvajamo od naroda", kaže ona.

Ibrahim Hadžibajrić koji je na Općim izborima 2014. godine bio kandidat SBB-a za Zastupnički dom Parlamenta FBiH, kaže da u ovom trenutku nije razmišljao o prelasku na neke više nivoe vlasti, najviše zbog njihove nefunkcionalnosti i veće mogućnosti da se nešto uradi na lokalnom nivou.

Babić ima slično mišljenje.

"Ja volim raditi u svom gradu, za svoje ljude. Mislim da je općinski nivo najkonkretniji i najrealniji nivo političkog angažmana i djelovanja, da tu možete učiniti najviše dobra i da je to dobro najvidljivije i najbliže ljudima“, kaže ona.

Međutim, iako trenutno ne planiraju političko djelovanje na višim nivoima vlasti, i jedno i drugo ostavljaju mogućnost političkog udruživanja nezavisnih kandidata, koje bi pružilo alternativu političkoj dominaciji velikih stranaka.

Bh. verzija MOST-a bila bi uspješna priča


"Mogla bi se napraviti lista nezavisnih kandidata, u pitanju su samo ljudske sujete, tu bi trebalo da postoji određeno jedinstvo i konsenzus u mišljenju svih tih ljudi", kaže Hadžibajrić.

On dodaje da misli da bi, zbog specifične situacije u bh. politici, ova opcija imala veći uspjeh u BiH nego u Hrvatskoj.

"Kod njih su u pitanju ideologije, a kod nas je ipak nešto drugo, ovdje se treba gledati od čega će se živjeti u narednom vremenskom periodu“, kaže Hadžibajrić.

Fuad Kasumović, pak, kaže da je već kontaktirao druge nezavisne kandidate.

"Ja ću prvi pozvati sve nezavisne kandidate da pokušamo napraviti drugu priču, ono što građani hoće, malo više pravičnosti, malo više poštovanja i malo manje kriminala", kaže Kasumović.

Osim ovo troje kandidata, načelnička mjesta dobili su i nezavisni kandidati u Bužimu (Zikrija Duraković), Goraždu (Muhamed Ramović) i Bugojnu (Hasan Ajkunić).

Pojedini nezavisni kandidati, iako nisu uspjeli dobiti načelničko mjesto, privukli su veliku pažnju javnosti koja bi im mogla biti korisna u predstojećem političkom djelovanju. Neki od njih su Damir Nikšić koji je kao nezavisni kandidat ostvario relativno dobar uspjeh u borbi za načelnika Općine Centar Sarajevo i Konstantin Savić kojeg skroman rezultat osvojen u svojstvu kandidata za načelnika Općine Teslić nije obeshrabrio te najavljuje dalje političko djelovanje.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by Socrates » 06 Oct 2016, 07:22

Ima li ijedna stranka koja ima članove i politicke radnike i u FBIH i u RS-u?

Ako nema, postoje li ustavne prepreke formiranju takve stranke?
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 07:25

Socrates wrote:Ima li ijedna stranka koja ima članove i politicke radnike i u FBIH i u RS-u?

Ako nema, postoje li ustavne prepreke formiranju takve stranke?
Nisam baš upućen ali SDP bi trebao tako nekako funkcionirati....
Možda i ona Radom za boljitak- Lijanović -----ali on je posebna priča :oo
(znam za tu stranku jer me jedan davio da se učlanim :rol )
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by Socrates » 06 Oct 2016, 07:41

Dvadeset godina od rata, čovjek bi očekivao da neki ljudi iz oba entiteta pronađu neke zajedničke interese na kojima ce izgraditi politički program.

Da su onaj Inzko i njegovi prethodnici nešto radili sve ove godine, oni bi gledali da pronadju i povežu takve ljude.

Pa me onda interesuje i da li se nevladine organizacije organizuju na državnom nivou, ili samo na entitetskom.

Evo, samo, jedan ali očigledan primjer - biznismeni.

Cak i državna sredstva se mogu upotrijebiti tako da biznismeni vide korist u formiranju političkog programa koji je državni. Bolje i to, nego da Bakir, Dodik i Covic kradu.
. . . . . . . . .

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by Femea » 06 Oct 2016, 08:24

Rezultati od neki dan, nam pokazaše da nije :kafa
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 08:36

Femea wrote:Rezultati od neki dan, nam pokazaše da nije :kafa
Još uvijek premalo, da...
ali se stiče dojam, da se polako ljudi odmiću ....
ideja, da se povežu nezavisni kandidati, koji ne djeluju (i robuju) prema ideološkim principima nego, da rade za državu, narod, što bi trebalo biti primarno poslanstvo
Npr MOST u hr nisu anonimusi na sceni....nego su nezadovljni hdz-ovci, sdp-ovci, i članovi nekih manjih stranaka, koji su siti tih gluposti.
Ako ništa drugo....bar je tu izbor treće opcije a u roku odmah (prvi izbori nakon formiranja) su postali bitan čimbenik s kojima mora surađivati pobjednička stranka u formiranju vlade :cudi
Za BIH mislim da bi bilo dobro, da ova prljava trojka postane nesigurna, prisustvom takve opcije "bh mosta"
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2016, 09:26

Socrates wrote:Ima li ijedna stranka koja ima članove i politicke radnike i u FBIH i u RS-u?

Ako nema, postoje li ustavne prepreke formiranju takve stranke?
Pa ima i to više njih. SDA djeluje i u RS, kao i SDP, a čini mi se da ima i SBB.
S druge strane, i Dodikov SNSD djeluje u FBiH.
SDP je prije bio jači i imao je svoju filijalu u BL, međutim tu je dosta odradio Dodik, svojom tobože socijal-demokratskom orjentacijom i vremenom je preoteo to malo srpskih glasova. kasnije je sve to podigao na nivo nacionalizma i, kako mi se čini, SDP filijala je zatvorena.

Uveliko bi se popravilo stanje, kad bi se ljevica ujedinila ali samo na prvi pogled. Za nju glasaju samo Bošnjaci, i to malo Srba u Fi, ako ikako izađu na izbore.

Besmisleno djeluje da samo jedan narod glasa za ljevicu, jer ona mora ići tamo, u RS i Z.Herc. i boriti se za glasove Srba i Hrvata. Valjda je to i u skladu sa programiskim i ideološkim opredjeljenjima socijaldemokratije, da se nadiđu ti torovi, što bi nam svima itekako pomoglo. Tačnije, to je ta budućnost, samo što je unutar Hrvata i Srba sapliče ko stigne, skupa sa državom BiH.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 09:44

..MA KOLKO OVI ANACIONALISTI PRDOKAČILI DOK SE NE RIJEŠI NACIONALNO PITANJE NEĆE BIT ANACIONALNI STRANKI..PARADOKSNO AL ISTINITO..ČIT RAČUN DUGA LJUBAV..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 11:30

S obzirom na stanje u BIH, nameće se, da jedini koji tu "prdokače" (indeksovac haha) su nacionalisti, te održavaju ovo stanje, jer im odgovara i nemaju bližih sebi od onih istih sa druge strane ....
U hr nema nacionalnog pitanja, entiteta, konstitutivnih naroda i popratnih sadržaja, koji uveseljavaju nacionalističke gnjide pa je MOST u kratkom roku stekao solidnu glasačku bazu....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 11:36

storm wrote:S obzirom na stanje u BIH, nameće se, da jedini koji tu "prdokače" (indeksovac haha) su nacionalisti, te održavaju ovo stanje, jer im odgovara i nemaju bližih sebi od onih istih sa druge strane ....
U hr nema nacionalnog pitanja, entiteta, konstitutivnih naroda i popratnih sadržaja, koji uveseljavaju nacionalističke gnjide pa je MOST u kratkom roku stekao solidnu glasačku bazu....
..naravno da je bih specifičan..ja govorim o osnovi problema..il to il ono što neki sazivaju bosansku naciju a to će bit kad na vrbi........ :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 11:50

dr laganini wrote:
storm wrote:S obzirom na stanje u BIH, nameće se, da jedini koji tu "prdokače" (indeksovac haha) su nacionalisti, te održavaju ovo stanje, jer im odgovara i nemaju bližih sebi od onih istih sa druge strane ....
U hr nema nacionalnog pitanja, entiteta, konstitutivnih naroda i popratnih sadržaja, koji uveseljavaju nacionalističke gnjide pa je MOST u kratkom roku stekao solidnu glasačku bazu....
..naravno da je bih specifičan..ja govorim o osnovi problema..il to il ono što neki sazivaju bosansku naciju a to će bit kad na vrbi........ :pusi
Ne treba uopće biti saziv na osnovi nacije ni ideologije, ni bilo koji sličan primitivan razlog...ti taj kurs vidim ne možeš akceptirati nikako :cudi
Rad, biznis, napredak, efikasnost države....
A dok se glasovi podijele između ove tri krim org ....nema ništa- vidimo, gledamo :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 11:51

storm wrote:
dr laganini wrote:
storm wrote:S obzirom na stanje u BIH, nameće se, da jedini koji tu "prdokače" (indeksovac haha) su nacionalisti, te održavaju ovo stanje, jer im odgovara i nemaju bližih sebi od onih istih sa druge strane ....
U hr nema nacionalnog pitanja, entiteta, konstitutivnih naroda i popratnih sadržaja, koji uveseljavaju nacionalističke gnjide pa je MOST u kratkom roku stekao solidnu glasačku bazu....
..naravno da je bih specifičan..ja govorim o osnovi problema..il to il ono što neki sazivaju bosansku naciju a to će bit kad na vrbi........ :pusi
Ne treba uopće biti saziv na osnovi nacije ni ideologije, ni bilo koji sličan primitivan razlog...ti taj kurs vidim ne možeš akceptirati nikako :cudi
Rad, biznis, napredak, efikasnost države....
A dok se glasovi podijele između ove tri krim org ....nema ništa- vidimo, gledamo :cudi
..što si ti socijalist utopist.. :lud :sjedi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by storm » 06 Oct 2016, 12:11

Zašto si nervozan pa vrijeđaš?

I gdje si ovdje zamijetio socijalizam
Rad, biznis, napredak, efikasnost države....
opsjednut si i peru te kompleksi žešće....vjerojatno jer i sam znaš kako ti je stranka još uvijek komunjaraska do srži :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 13:09

storm wrote:Zašto si nervozan pa vrijeđaš?

I gdje si ovdje zamijetio socijalizam
Rad, biznis, napredak, efikasnost države....
opsjednut si i peru te kompleksi žešće....vjerojatno jer i sam znaš kako ti je stranka još uvijek komunjaraska do srži :hihi
..u nedostatku argumentiranog dijaloga služis se floskulama.. :stop

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by carobnjak N » 06 Oct 2016, 14:17

Jes narodu dosta ali je problem u dejtonskoj ludačkoj košulji koja je skrojila "konstitutivne" narode.
Bez navijanja, ali Hrvati i Srbi nikad neće podržati ni jednu opciju u kojoj je Bošnjak ili još gore
ne mora biti ni Bošnjak, može biti i njihove nacionalnosti ali ako je za unitarnu BiH , neće dobiti glas.

S druge strane , koncept koji podržava tzv nacionalne torove, nema nikakvu dobru budućnost jer
što se više ističe različitost (a vrlo često i izmišlja kao što je slučaj sa jezikom) , to je veća podjeljenost
i neslaganje , vrlo često oko benignih stvari.

Primjer destruktivnog ponašanja je trenutno neprihvatanje da se uspostavi jedno ministarstvo poljoprivrede
koje je uslov da se dobiju bespovratna sredstva iz Eu fondova.
Rs tako odbija novac koji bi njihovi seljaci trebali da dobiju ali i blokira pristup seljacima u federaciji.
Nevjerovatno. Trebali su oko toga organizovati referendum i pitati zemljoradnike "jeste li zato da dobijete
sredstva iz Eu ili ste zato da ne dobijete, a da nam se ministarstvo i dalje zove srpsko? "
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 14:26

...pa ko bi normalan bio za unitarnu bih.. :cudi osim bošnjaka..a ovo drugo što predlažeš je propalo a zvalo se yugoslavija :zub

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by carobnjak N » 06 Oct 2016, 14:47

dr laganini wrote:...pa ko bi normalan bio za unitarnu bih.. :cudi osim bošnjaka..a ovo drugo što predlažeš je propalo a zvalo se yugoslavija :zub
Unitarna država znači - jednostavna, nije komplikovana za funkcionisanje.
Ako postoji neki strah od kršenja ljudskih prava na osnovu nacionalnosti- pa mi moramo
prihvatiti SVE zakone o ljudskim pravima ako želimo u EU, u kojoj su zaštićeni homosexualci , a kamo li
neki narod...Majorizacija Hrvata u BiH je reflexija njihovog ponašanja u kojem se stalno trude obilježiti
"dokle je njihovo" , pa to isto onda dobijaju od druge strane .

Usporedba sa ex Yu je smiješna.
De mi reci kako bi izgledala bošnjačka republika, kad bi se BiH podijelila na tri države?
Šta bi bilo sa Krajinom ili sa Hrvatima iz srednje Bosne.
Ni Hrvati ni Bošnjaci nemaju kompaktnu i cjelovitu teritoriju kojom se spajaju svi bh Hrvati ili Bošnjaci
osim ako su zajedno
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 14:50

...zar je teško udovoljit minimalističkim zahtjevima hrvata i imat zadovoljstvo u federaciji..jer i vrabci na grani znaju da hrvati nemaju frakcionistički namjera..jer su pragmatični..amo pošteno odigrat.. :ok

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by carobnjak N » 06 Oct 2016, 15:00

dr laganini wrote:...zar je teško udovoljit minimalističkim zahtjevima hrvata i imat zadovoljstvo u federaciji..jer i vrabci na grani znaju da hrvati nemaju frakcionistički namjera..jer su pragmatični..amo pošteno odigrat.. :ok
Imaju apsolutnu vlast u svim općinama u kojima su većina, imaju svog predsjednika, imaju dom naroda
Šta je problem
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Je li narodu dosta velikih nacionalnih stranki u BIH?

Post by dr laganini » 06 Oct 2016, 15:06

carobnjak N wrote:
dr laganini wrote:...zar je teško udovoljit minimalističkim zahtjevima hrvata i imat zadovoljstvo u federaciji..jer i vrabci na grani znaju da hrvati nemaju frakcionistički namjera..jer su pragmatični..amo pošteno odigrat.. :ok
Imaju apsolutnu vlast u svim općinama u kojima su većina, imaju svog predsjednika, imaju dom naroda
Šta je problem
..još najbolje da nemaju prava ni tamo di su većina..al ne pravi se blesav znaš koje su primjedbe hrvata.. :pusi

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests