SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3948 times
Status: Online

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Veca » 07 Aug 2018, 23:28

gaga wrote: 07 Aug 2018, 23:22
Veca wrote: 07 Aug 2018, 23:10 ...jesu mi dodijali izmetbegovici! :roll
Veco,cemu li se ti nadas kad tako lupas....

...ja se nadala 20 godina nekoj normalnoj, gradjanskoj drzavi...moja nada je umrla proslih izbora, tako da, sigurno ne zelis da ja ovdje pravu istinu napisem, sta ja mislim o toj drzavi i nacionalnim partijama?! ...ti, ako imas nesto protiv mog misljenja, pokupi sve izmetbegovice, dodikice, covcice i njima slic. u svoju Svetsku!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Chloe » 08 Aug 2018, 00:25

Šta je sad Sabija napravila? :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 29 Aug 2018, 20:51

Upravni odbor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) raspravljat će na sjednici 31. augusta o povratku profesora Ismeta Gavrankapetanovića na Medicinski fakultet u Sarajevu. Dobio je otkaz nakon što je sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) početkom godine prešao da radi u Opću bolnicu kao ortoped. Osim Gavrankapetanoviću, ugovori na Fakultetu su raskinuti i sa desetak drugih profesora i asistenata koji su u približnom vremenskom periodu napustili KCUS i prešli da rade na druge klinike.

Stručne službe Fakulteta dale su pozitivno mišljenje. Profesoru Gavrankapetanoviću treba odobriti povratak na Fakultet. Ipak, šest od 11 članova Upravnog odbora UNSA odbili su dati tu saglasnost.

Advokatica Maida Galijatović je od Univerziteta zatražila zapisnik sa posljednje sjednice, odnosno imena članova Upravnog odbora UNSA koji su glasali protiv povratka Gavrankapetanovića na Medicinski fakultet. Protiv tih članova Upravnog odbora UNSA, istakla je, podnijet će krivične prijave „jer nisu ispoštovali zakon.“


Profesor Gavrankapetanović objašnjava: „Neću odustati od borbe da dobijem prava koja mi pripadaju“. Dodao je da je pritisak na njega politički motiviran, te da ne želi prihvatiti da mu je angažman na Medicinskom fakultetu raskinut „samo jer je javno iznosio mišljenje zajedno sa ostalim kolegama ortopedima“, u kojem je kritizirao odnos generalne direktorice KCUS-a dr. Sebije Izetbegović prema ljekarima na najvećoj zdravstvenoj ustanovi BiH.

Od 11 članova Upravnog odbora četiri člana imenuje Vlada Kantona Sarajevo, ostalih sedam članova su iz akademske zajednice. Najveći broj članova tog Upravnog odbora su članovi ili simpatizeri Stranke demokratske akcije (SDA).
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Pasaga » 29 Aug 2018, 20:53

Chloe wrote: 08 Aug 2018, 00:25 Šta je sad Sabija napravila? :D
.. nista ...bom samo ovo ...

https://avaz.ba/vijesti/bakirova-minuta ... -antoaneta
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Mala_Mu » 19 Sep 2018, 14:49

Sebija Izetbegović se družila s građanima: Čim sam ja na listi, smatram da je SDA najbolja

Image

Generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i kandidatkinja Stranke demokratske akcije na predstojećim Općim izborima Sebija Izetbegović danas je prisustvovala druženju s građanima Sarajeva ispred Gradske tržnice.
Ona je kazala da svi kandidati SDA odlično stoje među glasačima.

"Šefik Džaferović uvjerljivo vodi. Trudimo se i na ovaj način da im se približimo, da se upoznamo, da napravimo zajedničke fotografije i da im u direktnom razgovoru kažemo šta nudimo i po čemu je SDA najbolja", rekla je Izetbegović.

Na pitanje koja je njena poruka glasačima, odgovorila je:

"Čim sam ja na listi, smatram da je SDA najbolja i nudimo najbolje programe. Glas za SDA je glas za očuvanje BiH. Jedna pacijentica me pitala kada će doći na operaciju koljena pa sam joj objasnila da čekamo da se uredi ugovor o ortopedskim pomagalima da bismo mogli kupiti proteze. Mi smo tu da objasnimo građanima koja su njihova prava i koje KCUS ima ovlasti za nabave".



Izetbegović je kazala da citostatike ne kupuje KCUS, već ih dobija od Federalnog zavoda.

"Ortopedska pomagala moraju biti riješena uredbom Zavoda za zdravstveno osiguranje da bismo mi mogli krenuti u nabavku takvih pomagala. Kantonalno i federalno ministarstvo bi moralo raditi više na obavještavanju građana i bolesnika o njihovim pravima, ali istovremeno da pokrenu preventivne programe da građani ne dolaze u teškim fazama bolesti, već da dolaze na vrijeme".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2018, 16:46

Sebiju za moderatora :komita
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Hannibal » 19 Sep 2018, 16:48

joj drug prije neki dan pokupio sebiju slucajno na hodniku na faksu za malo zena pade ocm
🐽

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 19 Sep 2018, 21:05

U sinoćnjem izdanju emisije Upitnik na televiziji Hayat urednika i voditelja Tomislava Đurića gostovali su direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović, direktor Opće bolnice „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ Zlatko Kravić, te šef Odjeljenja za spinalnu neurohirurgiju UKC Tuzla Zlatko Ercegović.

Gostima su pitanja postavljali i gledaoci. Jedno od pitanja se odnosilo upravo na dvojnu praksu ljekara KCUS-a, za koju je dr. Izetbegović i ranije upozoravala da je rak rana najveće zdravstvene ustanove u BiH.

„Kako to kadrovi SDA mogu raditi na KCUS-u i privatno. Primjer doktor Omerović (Đemil op.a.) radi i u „Sanasi“ i direktor je na Ortopediji“, pitao je gledalac Haris Porobić.

Izetbegović nije imala konkretan odgovor. Istakla je da nikome nije potpisala saglasnost da radi i privatno i na KCUS-u. Ranije je direktorica KCUS-a zabranila doktorima iz ove bolnice da osim KCUS-a rade i u privatnim ordinacijama.

„Ja nisam inspektor, ali imam hrpu nalaza ortopeda koji su napustili Klinički centar koje su svo to vrijeme radili i privatno i u Kliničkom centru. Pacijenti su tad čekali po pet šest sedam mjeseci uslugu. Mi sada imamo Ortopediju koja dobro funkcionira, a ja tvrdim odgovorno da nikome nisam potpisala saglasnost i nemam nikakvu sličnu prijavu. Ovo je prvo obavještenje“, kazala je Izetbegović.

Dr. Omerović imenovan je za šefa Klinike za ortopediju KCUS-a nakon što je profesoru Ismetu Gavrankapetanoviću otkazan ugovor o radu i ponuđen novi kao specijaliste. Bio je jedan od potpisnika Izjave kojom se 14 kolega protivilo novom ustroju Klinike i načinu smjene prof.dr. Gavrankapetanovića. Omerović je poslije toga povukao svoj potpis sa Izjave, i kroz nekoliko dana imenovan je za šefa Klinike. Sa članovima svoje porodice u vlasništvu je firme "VERDANT" koja se bavi unutrašnjom i vanjskom trgovinom, a koja je osnivač privatnih apoteka Verdant. Te apoteke sarađuju KCUS-om.

Tokom emisije jedno od pitanja odnosilo se i na stanje u Općoj bolnici gdje je prije Kravića direktorica bila upravo Izetbegović. Doktor Kravić podsjetio je na period kada se trebala zatvoriti Opća bolnica. To se događalo u periodu kada je Izetbegović izabrana za direktoricu KCUS-a početkom januara 2016. godine. Rekao je da su ljekari i drugo osoblje radom i zalaganjem ponovo vratili povjerenje pacijenata u Opću bolnicu.

„Opća bolnica je bila srozana do tolikog nivoa da se trebala zatvoriti. Profesorica Izetbegović je krenula na Klinički centar i pozvala ljude da idu s njom. Ne znam je li bila namjera da se tako zatvori bolnica. Kasnije su ljudi izlazili na ulice, borili se da se bolnica ne zatvori i bolnica je opstala. Politika je bila: „Nemojte ništa primati, sve šaljite u Klinički centar!“. I počeli smo vraćati povjerenje građana. To je bio mukotrpan posao. I pacijenti su se počeli vraćati u Opću bolnicu. Povećali smo broj usluga, operacija, svih intervencija... koji su bili u krizi“, kazao je Kravić te je doktorici Izetbegović rekao kako će joj dovesti 40 svjedoka koji će potvrditi da im je rekla kako će se zatvoriti Opća bolnica.

„A, cijeli grad priča šta se dešava u Kliničkom centru“, dodao je Kravić, aludirajući na to da na KCUS-u nedostaje osnovnih sredstava za rad ljekara. Optužio je da menadžment KCUS-a ne nabavlja dovoljno lijekova i opreme, što je jedan od razloga zbog čega je dug KCUS-a smanjen u odnosu na vrijeme prije dolaska Izetbegović.

„Nemojte prenositi tračeve, govorite istinu!“, odgovorila je Izetbegović, ali nije ponudila nikakve dokaze da dr. Kravić govori neistinu.

Dr. Izetbegović je potvrdila da je sa sobom iz Opće bolnice na KCUS povela 14 ljudi, na šta je Kravić dodao: „Na ljekarskom sastanku ste govorili da će se Opća bolnica zatvoriti i da pođu s vama“.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 20 Sep 2018, 12:45

42193649_653248141742114_6101108804697456640_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by alcapone » 20 Sep 2018, 12:57

Kako joj nije ofirno :ccc
Last edited by alcapone on 20 Sep 2018, 13:11, edited 1 time in total.
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2018, 12:58

Jel ima neko, ko je vičan pravljenju pravih forumskih smajlića, pa da nam napravi neki sa Sebijinom facom? :D
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Chloe » 20 Sep 2018, 13:03

Krokodil Behko wrote: 20 Sep 2018, 12:58 Jel ima neko, ko je vičan pravljenju pravih forumskih smajlića, pa da nam napravi neki sa Sebijinom facom? :D
a da se smajlić zove :komesar :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 20 Sep 2018, 13:16

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2018, 13:17

SEBIJA: Hvala Komesaru koji me je učinio poznatom i popularnom na Bosanskom forumu


Image

Direktorica KCUS-a i kandidatkinja za Parlament Federacije BiH Sebija Izetbegović samouvejereno se obratila sinoć na tribini u organizaciji Kantonalnog odbora SDA Sarajevo. Ona je žestoko kritikovala ministricu zdravstva KS Zilhu Ademaj za koju je rekla da "nema veze sa životom".
"Ja sam Sebija Izetbegović. Svi me znate. Ja sam ponosna članica SDA, ponosna sam Izetbegovićka 30 godina, a prije toga sam bila ponosna Građevićka. Ovi koji su me napravili poznatom, koji su stalno zaskakali i napadali, kao što sada napadaju mog muža, napravili su od mene poznatu ličnost", kazala je Izetbegović.

Ispričala je kako je ranije hodala po gradu, išla u samoposlugu i na pijacu, a da joj se nikada niko nije obraćao.

"Sad gdje god dođem, ljudi samo pokušavaju da mi nešto pomognu i učine uslugu. Pa evo, hvala im i na ovom i na onom svijetu. Kao što vidite, ja sam vam dokaz da se vrijednim, hrabrim i stručnim radom može napraviti čudo u BiH", rekla je Izetbegović.

Kako kaže, uspjela je u potpunosti finansijski stabilizirati i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i Opću bolnicu "Prim. dr. Abdulah Nakaš" uz podršku svoga tima.

"U KCUS-u sam zatekla skoro 3.600 uposlenika od kojih su neki primali plaću u KCUS-u, a uopće nisu bili evidentirani kao uposlenici, niti su imali potpisan bilo kakav ugovor s KCUS-om. Ono najlošije što sam zatekla bili su u potpunosti devastirani međuljudski odnosi, što je rezultat toga što su određeni ljudi bili privilegovani, nisu radili nikad ništa, zloupotrebljavali su svoje položaje i novac koji smo mi uplaćivali u Zavod zdravstvenog osiguranja. Dolazili su i odlazili kad su htjeli, jedan od naših bivših direktora izostao je za 12 godina mandata 620 radnih dana. Za to vrijeme uzeo je pola miliona KM od KCUS-a za svoje privatne edukacije. Drugi direktor, koji je bio federalni ministar, za godinu mandata izostao je 135 radnih dana", kazala je Izetbegović.

Istakla je da na KCUS-u za vrijeme njenog mandata nije učinjena nijedna ušteda na štetu pacijenata te da su uštede napravljene na lopovlucima koji su trajali godinama.

"Mislim da nijedna turistička agencija u Sarajevu nema tako bogat portfolio putovanja kakva su provodili naši generalni direktori i članovi menadžmenta. Na tome smo mi uštedjeli pare. Na bahatom trošenju, uzimanju i lošim ugovorima", rekla je Izetbegović.

Ona je kazala da su u SDA najčasniji i najvredniji ljudi te da SDA nema nikakvu sumnju u pobjedu na ovogodišnjim izborima.

"Nemojte glasati za one koji su došli prije 10-15 godina i na leđima SDA plivali kačeći se za rukave utjecajnih ljudi. Ja ih sve poznajem. Znam njihovu genezu. Nemojte glasati za one koji su se kačili za tuđe cipele da bi im bili pertle. I da sada naprave svoje stranke i nama mudruju. To je vrijeđanje inteligencije pametnih ljudi. Nemojte dozvoliti da nam vrijeđaju inteligenciju oni koji ništa u životu nisu uradili, već su sve dobili iz budžeta. Ono što sam ja radila, po pet operacija dnevno i porađala po 20 žena dnevno, oni su i od toga uzimali pare", kazala je Izetbegović.

Osvrnula se i na izjavu ministrice zdravstva KS Zilhe Ademaj koja je nedavno izjavila kako Sebija Izetbegović može riješiti problem plaća u zdravstvu jednim telefonskim pozivom.

"Mi imamo sve za izgradnju infrastrukture. Vi znate da je ministar saobraćaja iz SBB-a. Čuli ste nekidan šta ministrica iz SBB-a priča, odnosno da ja jedinim telefonskim pozivom riješim plaće uposlenika. Pa to niko pametan ne bi rekao. Treba izaći javno i reći: Ja pojma nemam. Ja sam ministrica onako. Uzimam platu, a veze nemam sa životom. Ne znam šta radim. A što je najgore, ne zna žena ni šta priča", rekla je Izetbegović.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 20 Sep 2018, 13:25

Zašto SDA poslušnici bojkotuju sjednicu na kojoj bi se raspravljalo o njenom radu.Pa valjda bi joj išlo u prilog da se objelodani taj istorijski rezultat?

p.s,
Sabina Cudic:
"Ovaj nezapamćeni bijeg od javnosti čitave Vlade i vladajuće većine u Skupštini pohvalan je utoliko što možda predstavlja izraz stida i krivice za nepostojeće rezultate. Podsjećamo da niti jedna mjera predviđena reformom zdravstva iz 2016. godine do sada nije implementirana."
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 20 Sep 2018, 13:45

Uposlenici Opće bolnice Prim dr. Abdulah Nakaš u Sarajevu obratili su se na konferenciji za novinare povodom posljednjih izjava direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebije Izetbegović, da nije bilo pokušaja vaninstitucionalnog gašenja ove ustanove.

Dr. Dragan Stevanović kazao je da je u posjedu dokumenata koji dokazuju kako je neformalna grupa ljudi iz kabineta tadašnje direktorice Opće bolnice radila na dokumentima koji su trebali dovesti do ekspresnog gašenja Opće bolnice.

O svemu je obaviješteno Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo, rekao je Stevanović.

Podsjetio je na način na koji su ljekari napuštali Opću bolnicu, zabrinuti za vlastitu egzistenciju i prelazili na Klinički centar. Dr. Nermin Mahmutović izjavio je da je 8. januara 2016. godine Sebija postavila ultimatum ljekarima i osoblju Opće bolnice.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

orbit
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 446
Joined: 30 Jul 2018, 08:28
Location: Ze - Do kanton
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by orbit » 21 Sep 2018, 07:29

Image


Mogu li pravnici da odgovore na ovo pitanje:Ima li elemenata krivicnog djela?

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by KOMESAR » 21 Sep 2018, 07:45

KAD JE MUSLIMANIMA KRENULO PO ZLU Latić: Zbog ulaska Sebije Izetbegović u politiku bosanski muslimani trebaju proučiti lekciju iz Kerbele
Kada su osnivali stranku SDA, tadašnji veliki duhovnjaci, poput Halida Salihagića, pa i hafiza Halid ef. Hadžimulića, preporučivali su nam da biramo moralne ljude na čelo stranke

Jedan veoma folkloran i tradicionalan vjerski islamski praznik poznat samo kao Jevmi-ašura krije u sebi neke od najznačajnijih datuma i događaja islamske civilizacije. I bosanski muslimani ga obilježavaju na vrlo bezazlen način pravljenjem čorbe ili slatke kaše sastavljene od mnogobrojnih plodova voća, povrća i žitarica. A u stvari na taj dan muslimani se prisjećaju spasenja Nuha, alejhis-selam i iskrcavanja njegove barke na kopno, navodno planine Ararat, nakon sveopćeg potopa koji se desio u to davno vrijeme. Pošto je Nuh, alejhis-selam, na svoju barku ukrcao plodove svih poznatih žitarica, voća i povrća od njih je skuhao čorbu čime je priredio gozbu i proslavio svoje spasenje. Eto to bi bilo to praznovanje poznato kao (h)ašura koje se praznuje deseti dan nakon nove hidžretske godine.

KAD JE KRENULO PO ZLU?

Međutim, na taj dan se zbio i jedan vrlo delikatan događaj u novijoj povijesti islama i on se, s obzirom na njegovu tragičnost, ne slavi baš u svim islamskim sredinama. Bosanski muslimani su znali za njega, i očito su ga obilježavali pjesmama tužbalicama. Danas to čine malobrojni derviši dok oficijelna ulema pokušava zaobići njegovu tematiku. Radi se o danu kada je na Kerbeli ubijen unuk poslanika islama Muhammeda, alejhis-selam, Husejn, te još sedamdesetak njihovih pristalica. Taj masakr je izvršio Jezid, sin Muavije, osnivača Umejevića dinastije. To se desilo svega pola stoljeća nakon smrti poslanika Muhammeda, alejhisselam, odnosno ubistva četvrtog halife Alije. Ovo nabrajanje govori da je borba za vlast u islamu otpočela vrlo krvavim sukobima unutar frakcija. Implikacije te krvave borbe za vlast najdirektniji su odraz današnjih sektaških sukoba i ratova u islamskom svijetu. Kako iranski šiiti kao sljedbenici imama Alije i njegovih sinova i danas slave i uz žalopojke obilježavaju taj masakr, proglasivši Kerbelu svojim svetištem, tako saudijski suniti, odnosno selefije kao direktni potomci i sljedbenici Muavije s prezirom gledaju na ta šiitska svetkovanja.

Bez obzira na to zločin na Kerbeli se desio i žrtve i počinilac su poznati kako islamskoj tako i svjetskoj javnosti. Vrlo je znakovito kako i zbog čega je došlo do tog zločina. Jednostavno, riječ je o bitci za nasljeđe; kako su pristalice halife Alije smatrale da je on kao Poslanikov zet trebao i ranije biti izabran za halifu, nakon atentata na njega postali su opozicija koja se okupila oko njegovih sinova, odnosno Poslanikovih unuka Hasana i Heuseina. S druge strane Muavija kao halifa prvi je u islamskoj povijesti koji se drznuo da svog sina Jezida ostavi kao nasljednika trona.

Drama je tim veća jer je sam Poslanik, alejhis-selam, svoju porodicu označio kao ehlibejt i kao takvu je izdvojio kao blagoslovljenu koju vjernici blagosiljaju salavatima dok je Jezid bio poročan čovjek, koji je živio raskalašeno da se čak i alkoholizirao, što se smatra jednim od velikih grijeha u islamu.

Iako je halifa imao šuru, savjetodavno tijelo koje je imalo funkciju današnjeg parlamenta ili kongresa, te se morao konsultirati o svim važnim odlukama za državu, on je, kako tvrde povjesničari, zloupotrijebio svoj autoritet halife i nametnuo svoju volju prilikom izbora sina za nasljednika. Veliki iranski pjesnik Hafiz Širazi navodno je svoje najčuvenije djelo „Divan“ napisao inspiriran ovom dramom. Tvrdi se da je Muavija ovo pitanje stavio na dnevni red na zasjedanju šure i da su svi umni starci šutjeli. On je čak prozvao jednog od njih pitanjem zašto šuti, a ovaj mu je odgovorio jednom arpskom poslovicom koja govori kako je preča glava od istine. Tim prije, jer bi njegovo protivljenje bilo uzalud ako je halifa već bio donio pogrešnu i sebičnu odluku.

Ako bismo pošli od pretpostavke da se povijest ponavlja, te da nam ona treba biti učiteljica života, svakako bismo kao muslimani trebali promišljati ovaj nemili događaj kad nam je, očito, krenulo po zlu.

Kada su osnivali stranku SDA, tadašnji veliki duhovnjaci, poput Halida Salihagića, pa i hafiza Halid ef. Hadžimulića, preporučivali su nam da biramo moralne ljude na čelo stranke. On su vjerovatno veoma dobro razumjeli Hafiza Širazija i dramu koja je nastala nakon što je Muavija postavio nedostojnog sina Jezida za svog nasljednika.

Bosanski muslimani su se stoljećima odupirali da upadnu u klopku sektaških sukoba šiija i selefija. Zato trebaju biti zahvalni Bogu da su islam upoznali preko Turaka koji su prakticirali sunijsko-hanefisjki mezheb. Međutim, nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, bosanski muslimani su pokleknuli i teško uspijevaju suzbiti radikalan upad selefističkih da'ija koji siju otrov i mržnju prema šiijama. Tako da sadašnje stanje uopće nije prikladno za objektivno sagledavanje islamske povijesti.

Pored toga, bosanski muslimani imaju sasvim dovoljno povijesnih fakata i informacija da mogu učiti od „učiteljice života“, bar kad je njihova povijest u pitanju. Njihovi politički nacionalni i vjerski lideri, manje više, završavali su vrlo tragično, poput Mehmeda Spahe, Nurije Pozderca, Džemala Bijedića, Mehmeda Handžića i mnogih drugih. Nijedan od njih nije ostavio sina iza sebe koji bi preuzeo njihovo nasljeđe. Možda je samo Spaho postavio svog brata Fehima za reis-ul-ulemu. Presedan se desio sa Alijom Izetbegovićem. I to ni on nije učinio izravnom oporukom, niti se to desilo za njegova života. Čak je Bakir Izetbegović govorio, nekima se i kleo da nikada neće ući u politiku jer su ga tokom perioda očevog bavljenja politikom iscrpile bolesti oca, majke i supruge. Kao da se vremenom odmorio i njegov ulazak u politiku koincidira sa ozdravljenjem njegove supruge Sebije. Postoje spekulacije o tome kako je Alija Izetbegović ostavio stranku (SDA) neubjedljivom Sulejmanu Tihiću, a ne nekom harizmatičnijem političaru, kako bi bio lakši plijen za Bakira kad se odluči vratiti u politiku, ali niko nikad za ovakvu tvrdnju nije iznio ozbiljan i konkretan dokaz. Stoga je danas mnogo ubjedljivija teorija da je upravo supruga Sebija ta koja je donijela tu odluku u ime njih oboje. Bez lažne skromnosti, prije pojave moje knjige „Sarajevski Armagedon“ u kojoj sam portretirao „Seku izbliza“ na način da sam je čitaocima predstavio kao bošnjačku varijantu glavne junakinje iz serije „Sultan Sulejman“ Hurem, o njoj se vrlo malo znalo. Osjetio sam njeno uskrsnuće u politici i to mi je bio glavni motiv da napišem knjigu. Ipak sam bio suzdržan oko informacija o intimnom života Bakira i Sebije iz više razloga. Čitajući njihove poručene intervjue o njihovoj mladalačkoj romansi smješkao sam se. Naravno, Bakir se ispovijedao kako je sreo zanosnu djevojku na korzu i zamolio je da prošeta s njom bez drugarice. Naglasio je kako je Alija održao inspirativan govor prilikom prošnje itd. Mediji su „kupili“ njegovu idiličnu priču koju su narušavale sporadične tabloidske informacije o Bakirovim kćerkama.

KAKO JE SEKA „ULOVILA“ BAKIRA“?

Satirični portal Sarajevo365.com objavio je da Bakir Izetbegović ima kćerku iz veze sa izvjesnom Vildanom Čamparom.

Tako je napisano da je Amela Čampara ustvrdila da je njena majka Vildana Čampara imala aferu s Bakirom Izetbegovićem u periodu između 1998. i 2001. godine. Kaže da je rođena u vrijeme kada oni nisu bili u vezi te zahtijeva da gospodin Bakir uradi DNK test kako bi potvrdila svoju priču.

“Znam da je Bakir Izetbegović moj otac”, rekla ova mlada djevojka.

“Imam mnogo fotografija njega i moje majke zajedno i znam da su bili zaljubljeni. Čak mi je ostavljao i poklone za Bajram i rođendan kad sam bila dijete, prije nego što je ostavio moju majku. Provela sam godine šaljući mu pisma i pozivajući ga preko telefona nadajući se da će se vratiti u moj život. U početku je odgovorio na par pisama i jedan telefonski poziv ali nakon toga se više nikako nije javljao. Samo želim da preuzme odgovornost i brine o meni, to je sve”, rekla je Amela za portal Sarajevo365.com.

U sklopu istog članka tvrdi se da je sutkinja Julija Hajrić-Vukomanović sa Kantonalnog Suda u Sarajevu tvrdila da Amela ima dovoljno dokaza koji bi išli u njenu korist.

Gospodin Izetbegović je demantirao sve tvrdnje ove djevojke navodeći da se radi o pokušaju otimanja nasljedstva od djece njegovih sestara.

“Njena majka jeste bila moja sekretarica ali je bila kućni prijatelj i sa mnom i sa mojom današnjom suprugom. Radio sam sa njenom majkom Vildanom Čamparom nekoliko godina i vidio njenu kćerku Amelu ali ja nisam otac Amele Čampare. Sve ovo je izmišljotina”, kategoričan je bio Izetbegović.

Ovdje je simptomatično samo prezime djevojke, odnosno majke jer bi se i to moglo dovesti u svezu sa relacijama braće Aljoše i Dubravka Čampare sa Izetbegovićem.

Nedavno je, kako pišu neki portali, pokrenuta je krivična prijava protiv člana Predsjedništva BiH i Predsjednika SDA Bakira izetbegovića, njegove kćerke Jasmine Izetbegović, “zeta” ili vanbračnog supruga Jasmine Izetbegović, gospodina Gligora Popovića.

Krivična prijava je podnesena i upućena Tužilaštvu Kantona Sarajevo dana 26. 07. 2018.godine.

Gore navedeni se optužuju za zloupotrebu službenog položaja i ovlasti, pronevjere, prikrivanje nezakonite stečene imovine i pranje novca, nezakonito zapošljavanje i trgovinu utjecajem. I ovdje je simptomatično ime vanbračnog supruga Gligora. Tabloidi su pisali da je s njim rodila kćerkicu u inostranstvu što je sam Izetbegović demantirao. Istovremeno je na portalu NTV Hayat, koja je vrlo bliska Izetbegovićima, objavljena vijest da je „kćerka jedinica, Bakira i Sebije Izetbegović, Jasmina Izetbegović, odlučila je uploviti u bračne vode i izgovoriti sudbonosno ‘da’ izvjesnom Danijelu Remiću, rođenom Sarajliji, koji već duže vrijeme živi u Švedskoj“.

Nije poznato da se desila ova najavljena svadba, a kćerka jedinica bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, završila je Likovnu akademiju u Sarajevu, Odsjek za grafički dizajn, nakon čega je školovanje nastavila u Holandiji, završivši postdiplomski u Amsterdamu. Danas je vlasnica i direktorica marketinške agencije ‘Fabcat’.

Ono što bi se iz ovih tabloidskih pisanja moglo sabrati kao prilično tačne informacije jeste da je Jasmina bila u braku sa jednim uposlenikom BBI Banke i da je taj brak propao. Niko nije demantirao njenu vezu sa Gligorom, ali je netačno da je s njim bila u braku. Postoje čaršijske glasine o Jasmini, ali bi bilo zlobno objavljivati ih iz razloga što treba imati razumijevanja prema mladoj osobi koja se teško nosi sa teretom „slave“ roditelja.

No, njena mama Sebija u svojim nastupima sama provocira ovakve teme i sumnjam da se neće obiti o glavu samoj Jasmini. Ona se predstavlja kao „dobra doktorka“ koja je uspjela uz devizu „red, rad i disciplina“, te da je stojički podnosila iskušenja poput gubitka bebe itd.

Tačno je da je Sebija izgubila bebu, i to mušku (!), usljed neuspjele trudnoće koju je nadzirao izvikani doktor Asim Kurjak. Zanimljivo je da se Sebija nikad ne žali na tog doktora koji joj je kao privilegiranoj pacijentici omogućio da dobije akademske reference na osnovu kojih je počela ostvarivati svoje ambicije!

I sve bi ovo bila samo pjena prilično burnog života bračnog para Izetbegović, ako se povjeruje u njihovu ljubavnu romansu kakvu je javnosti predstavio Bakir.

Prema priznanju jednog tajnog agenta SDB-a njihova veza je bila veoma zanimljiva Udbi i oni su je diskretno nadzirali. On se sjeća da je veza bila zapala u krizu i da su oni koji su pratili Sebiju i Bakira bili vrlo uznemireni, na osnovu čega on zaključuje da im je bilo stalo da veza uspije. Naravno, u prvi plan treba uzeti informaciju da je Sebija kćerka „vojnog lica“ rodom iz okoline Podgorice. Također je vrlo indikativno da se njihova romansa rasplamsala u vrijeme dok je Bakir bio na vojnom dopustu kao vojnik JNA. Bakir je sam priznao da je bio sklon alkoholiziranju sa čime je prestao tek 1986. dok mu je još otac robijao zbog „islamističkih ideja“. Navodno se sa ovakvom vezom nije slagala Bakirova majka Halida, dok je Alija imao tolerantan odnos. Tad nastupa drama unutar porodice koja nikad nije zaliječena. Bez obzira na sve, Bakir i Sebija su na tronu bošnjačkog piemonta!

Pošto Bakir Izetbegović danas voli moralizirati kao veliki i strastveni islamista, treba mu postaviti pitanje da li se njegov ime i ime njegove supruge Sebije nalazi u nekim ćitabima da je ikad obavio šerijatsko vjenčanje, ili je njegov brak bio uvjetovan nekim drugim okolnostima. Ovo pitanje je umjesno koliko i pitanje koje je Alija Izetbegović uputio Zlatki Lagumdžiji: „da li se nalazi u Skakinoj teki“.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2018, 09:58

Čujem da je Latić bio komandant KOS-a za cijelu SFRJ.
Samo tako možemo objasniti, kako on jedini zna i ima podatak, da je Bakir bio kosovac.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: SEBIJA - SEKA IZETBEGOVIĆ (GRAĐEVIĆ)

Post by Chloe » 21 Sep 2018, 10:24

Ova Sabija će direkt u dženet ... :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests