"Naša stranka"

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by gaga » 07 Mar 2018, 20:52

Veca wrote: 07 Mar 2018, 20:44 ...Gaga je puko!!!
Veco,legenda si. :D.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Podrinjac » 07 Mar 2018, 20:54

SDA je odgajalo Sarajevo, zato i ne treba čuditi što svakog koji baca na pravoslavca zovu četnikom. Zato je to Sarajevo davno zaboravilo Dragana Vikića i Jovana Divjaka.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by gaga » 07 Mar 2018, 21:05

Podrinjac wrote: 07 Mar 2018, 20:54 SDA je odgajalo Sarajevo, zato i ne treba čuditi što svakog koji baca na pravoslavca zovu četnikom. Zato je to Sarajevo davno zaboravilo Dragana Vikića i Jovana Divjaka.
U pravu si jarane.Ovaj komesar,kao da je iz onoga filma "Doktor Zivago".Mrzi SDA i nerazuman je,ne znam da li je to prirodno ili trenira. :zubi
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Veca » 07 Mar 2018, 21:07

...insalah, raspasce se do izbora! :mislim
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by KOMESAR » 07 Mar 2018, 21:09

gaga wrote: 07 Mar 2018, 21:05
Podrinjac wrote: 07 Mar 2018, 20:54 SDA je odgajalo Sarajevo, zato i ne treba čuditi što svakog koji baca na pravoslavca zovu četnikom. Zato je to Sarajevo davno zaboravilo Dragana Vikića i Jovana Divjaka.
U pravu si jarane.Ovaj komesar,kao da je iz onoga filma "Doktor Zivago".Mrzi SDA i nerazuman je,ne znam da li je to prirodno ili trenira. :zubi
Ne mrzim ja SDA nego one koji podrzavaju zlo.

p.s.
Svi su uglavnom tvog stasa i glasa.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Podrinjac » 07 Mar 2018, 22:52

Veca wrote: 07 Mar 2018, 21:07 ...insalah, raspasce se do izbora! :mislim
SDA se ne može raspasti dokle god je naroda, i općine Centar.
To što se po nekim vukojebinama stvaraju nesuglasice unutar stranke, ne mora ništa značiti.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by gaga » 07 Mar 2018, 23:03

Podrinjac wrote: 07 Mar 2018, 22:52
Veca wrote: 07 Mar 2018, 21:07 ...insalah, raspasce se do izbora! :mislim
SDA se ne može raspasti dokle god je naroda, i općine Centar.
To što se po nekim vukojebinama stvaraju nesuglasice unutar stranke, ne mora ništa značiti.
I opcine Ilidza. :D.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by gaga » 07 Mar 2018, 23:04

KOMESAR wrote: 07 Mar 2018, 21:09
gaga wrote: 07 Mar 2018, 21:05
Podrinjac wrote: 07 Mar 2018, 20:54 SDA je odgajalo Sarajevo, zato i ne treba čuditi što svakog koji baca na pravoslavca zovu četnikom. Zato je to Sarajevo davno zaboravilo Dragana Vikića i Jovana Divjaka.
U pravu si jarane.Ovaj komesar,kao da je iz onoga filma "Doktor Zivago".Mrzi SDA i nerazuman je,ne znam da li je to prirodno ili trenira. :zubi
Ne mrzim ja SDA nego one koji podrzavaju zlo.

p.s.
Svi su uglavnom tvog stasa i glasa.
Ja mislim KOMESARE da ti nisi opalio metka ni na svadbi. :ha
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by gaga » 12 Mar 2018, 18:48

Hajrudin Hrvačić, bivši logoraš: Pismo Peđi Kojoviću
Image
Bivši logoraš Hajrudin Hrvačić uputio je pismo Našoj stranci i Peđi Kojoviću, u kojem je zatražio javno izvinjenje. Hrvačićevo pismo, koje je stiglo na naš redakcijski mail, prenosimo u cijelosti.

“Stranka po imenu Naša stranka, odnosno predstavnici ove političke skupine u skupštini KS glavni su organizatori hajke na šehida Mustafu, a paralelno tome prave žrtvu od sebe. Napomenimo da je to stranka koja u skupštini KS nije glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a stara poslovica kaže da je šutnja znak odobravanja.

Ovih dana nakon održane skupštine, gospodin Kojović pokušava prezentovati svoju nacionalnu ugroženost u gradu Sarajevu, te njegovo povezivanje sa četnicima. Nekoliko puta pregledah video simak 9. tačke Dnevnog reda skupštine KS i nigdje ne vidjeh da iko spomenu četnike, osim Peđe, niti da iko uvrijedi bilo koga na nacionalnoj osnovi, osim što Peđa i njegove kolege Mustafu nazvaše fašistom i sa fašizmom povezaše ahmediju. Neko od zastupnika spomenu da je na sceni islamofobija što sigurno i jeste, ali dragi Peđa ako je neko islamofob ne mora značiti da je i četnik. Veliki broj islamofoba nosi muslimansko ime, kao i Peđina kolegica iz klupe.

Koliko ova stranka poštuje državu i državne institucije najbolje oslikava izjava zastupnice Čudić koja kaže da nama nisu potrebna mišljenja nikakvih instituta jer mi znamo ko je Mustafa Busuladžić. Ovim se u potpunosti degradiraju državne institucije, a time i država jer očito da je pojedincima nebitno šta kaže struka i sačuvani dokumenti već je bitno ono što su sebi zacrtali u glavama. Prevedeno oni se smatraju da su iznad države.

Zanimljivije je ono što sada Peđa radi gdje pokušava zamjeniti teze. Peđa pokušava predstaviti veličinu u tome što je neko ostao u Sarajevu u toku rata. Pa dragi Peđa, jedino ispravno je bilo ostati u Sarajevu, jer sve drugo bi bilo gaženje po onome što je ovaj grad dao kako meni tako i tebi, i Neletu Karajliću, i Nedi Ukraden, i Hanki Paldum (koju vratiše sa aerodroma), i svima ostalima koje je ovaj grad iznjedrio. Zašto je važniji tvoj ostanak u Sarajevu nego moj, nego Asima i Rasima, nego Ivana i Ante, nego Jakoba i Elija…. Dragi Peđa, treba biti iskren i reći da je većinska grupa tvog naroda krenula da ruši i pali ovaj grad, da ubija sve one koji nose muslimanska imena, pa i ove islamofobe što ih gore spomenuh sa muslimanskim imenima. Zašto moj Peđa ne gledaš na Sarajevo iz drugog ugla, gdje si ti kao Srbin živio zajedno sa muslimanima, sa komšijama kojima su tvoji sunarodnjaci, a možda i poneki rođak bliži ili dalji, ubili dijete, muža, suprugu, brata, sestru ili roditelje, a da nikada niko nije osvetnički djelovao prema tebi. Sa četrnaest godina zatvoren sam u koncentracioni logor, samo zato što sam nosio muslimansko ime, sa četrnaest godina ostao bez majke, ubili je tvoji sunarodnjaci samo zato što je nosila muslimansko ime, sa četrnaest godina gledao kako mi kuća u kojoj sam odrastao gori, zapalili je tvoji sunarodnjaci samo zato što je bila vlasništvo muslimana, da ne pričam o ostaloj pobijenoj rodbini, ali nikada mi moj Peđa nije naumpalo da ružnu riječ kažem komšiji Bogdanu ili komšinici Anđi, a kamoli šta loše da uradim.

Istina je da je tvoj tata zarobljen od strane četnika isto kao što je istina da je i moj babo zarobljen od strane četnika. Tvoj tata je osuđen, a moj babo je svakodnevno premlaćivan. Tvoj tata je pušten iz zatvora i na izlasku mu vratili njegov Moskvič (čudno za logor Kula), a mom babi, kojeg su premlaćenog unijeli u autobus da ide na razmjenu, i cipele sa nogu su skinuli. Jednu grupu od 55 logoraša odveli su i svirepo ubili u mjestu Sokoline. Tvoj tata pobježe u Crnu Goru (nije se kao pokojni Vladimir Srebrov vratio u Sarajevo), a moj babo opet uze za pušku da brani, kako mene tako Bogami i tebe. Moj Babo osta da se bori do posljednjeg dana, a ti „dezertira“ iz Reutersa i pobježe za Ameriku.

Nedavno si napisao kako se devedesetih BiH pokušala puškama i tenkovima podijeliti na tri mini etničke države što je notorna laž i vrijeđanje svih žrtava, šehida, šehidskih porodica i boraca. Pokušaj je bio da se naprave dvije države, a da muslimani sa ovog područja nestanu. Šehidska krv se lila za opstanak jednog naroda i očuvanje cjelovite i multietničke BiH, a ne za pravljenje kako ti imputiraš mini muslimanske države.

Tvrdim da kroz stotine godina postojanja Bošnjaci nikada nisu radili zulum niti ijednom narodu, Bošnjaci su jedan od rijetkih, ako ne i jedini, narod u Evropi koji nikada nije činio zlo prema drugim narodima, a stalno su nad njim činjeni genocidi. I zato prestanite da pravite fašiste i zločince od pripadnika bošnjačkog naroda.

Bilo koji pojedinac iz bošnjačkog naroda ako bi uradio zločin prema drugom narodu bio bi sankcionisan i osuđen od bošnjačkog naroda. Nama nije bio potreban Hag da nas uvjerava da je neko od našeg naroda učinio zločin, mi smo odmah reagovali, kažnjavali i sprečavali da se ponovi.

Za razliku od nas Bošnjaka, drugim narodima je trebalo da se u Hagu sudi i da se dokaže da su zločinci i opet poriču.

Ne zaboravite da su u ratu Bošnjaci popravljali krovove pravoslavnih crkvi koje su upravo pravoslavci sa brda rušili, a da bude još veći paradoks, te rušitelje i krvnike pravoslavni sveštenici osveštavaju prije polaska u pokolje.

Bošnjaci su kroz vijekove branili jevreje, pravoslavce, katolike i ostale narode od raznih okupatora, a istovremeno su bili ubijani i od četnika, i od ustaša, i od njemače vojske, ali i od partizana u koje su se nakon 1943. mnogi četnici preobukli.

Nigdje u Evropi nećete naći veću toleranciju i merhamet kao što je kod Bošnjaka, pa nas takve i prihvatite, nije potrebno da nas ubjeđujete o mogućem suživotu već vaše sunarodnjake koji žive u manjem bh. entitetu. Umjesto da gdje god stignete pričate o bošnjačkoj toleranciji, merhametu, o komšijama Bošnjacima kakvi se mogu samo poželjeti, vi Kojoviću u Skupštini predstavljate kako Srbi u Sarajevu imaju težak život i kako ih Bošnjaci majoriziraju i vrijeđaju.

Ovako Peđa gledaj na Sarajevo i rat u Sarajevu, na svoje komšije koje žele da žive zajedno i sa Peđom i Antom i Jakobom, i da ništa nije važniji tvoj ostanak u Sarajevu od ostanka Asima i Rasima, i obrnuto. Nadam se Peđa da ćemo se, kao na Kazanima, ove godine 14.juna sresti i u Sokolini.

Potpuno sam svjestan medijske harange koja će se desiti, ali nisam mogao prešutiti napade na Bošnjake.

Lijep pozdrav od bivšeg logoraša Hajrudina Hrvačića
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Hannibal » 12 Mar 2018, 18:51

cujte srpski dobrovoljci bando cetnici
stici ce vas nasa ruka i u srbiji
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2018, 18:01

PREDRAG KOJOVIĆ: "Četnici su fašisti i treba ih zabraniti"


Image

Ponovno postrojavanje pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta iz Srbije i Bosne i Hercegovine u Višegradu, predsjednik Naše stranke Predrag Kojovć oštro osuđuje, ali i traži od organa vlasti da konačno tome stanu u kraj.

- Neprihvatljivo je da i dalje fašističke organizacije djeluju u našoj zemlji i priređuju ovakve groteskne predstave, pored toga što građani ove zemlje svakodnevno trpe ratno-huškačku retoriku i destruktivnu nacionalističku politiku koja stvara osjećaj nesigurnosti, masovno siromaštvo i egzodus mladih iz zemlje. Parade četnika iz godine u godinu u gradovima u kojima su pod tim istim simbolima izvršeni monstruozni ratni zločini su patološko, fašističko ponašanje, a ne pravo na slobodu govora, i zabranjeni su u svim demokratskim, naprednim, društvima - rekao je Kojović.

Predsjednik Naše stranke smatra da svaka buduća vlast, koja sebe želi predstaviti kao proevropsku političku snagu, mora zakonski sankcionisati ovu i ovakve grupe, bez obzira na etničku i vjersku pripadnost ili nepripadnost.

- Naša stranka je još prije više od godinu u Federalnom parlamentu predložila nacrt zakona koji bi ovakve manifestacije mržnje sankcionisala, ali su nakon usvajanja nacrta na Zastupničkom domu FBiH SDA i HDZ uklonile taj zakon iz procedure. Njima, to je valjda jasno i većini građana sada, odgovara da se ovakvo ponašanje ne sankcioniše, jer politički opstaju upravo zahvaljujući ovakvim međuetničkim provokacijama. Stoga od njih ne očekujem da to urade, ali je stavljanje i usvajanje zakona, koji bi prekinuo ovakve stvari, za nas eliminatorno pitanje za partnere s kojima planiramo formirati izvršnu vlast nakon izbora 2018. Nadam se da će nam građani na izborima svojim glasovima dati snagu da jednom za svagda fašizam ovog ili nekog drugog tipa pošaljemo na smetljište historije gdje od 1945. i pripada - zaključio je Kojović.



(FENA/SB)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by storm » 14 Mar 2018, 19:14

Logično....Dragan i Bakir su veći četnici od njega...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kojovića vrijeđa što ga nazivaju četnikom

Post by Julia-Klara » 14 Mar 2018, 19:15

Kojovic for preZident :bih
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2018, 19:08

Predrag Kojović: Pitaju me zašto sam se vratio u Sarajevo, ja odgovaram duhovitom doskočicom, ali prava istina je...


Ovaj intervju je naš pokušaj da se barem malo odmaknemo od nacionalističkog i političkog diskursa kojim je obojena naša svakodnevica te pokušamo definirati ili bar dotaknuti onu 'građansku' BiH, koja se gubi u magli nacionalno-stranačke ostrašćenosti.

Je li ona uopšte moguća među svim tim 'grlatim' Srbima, Bošnjacima i Hrvatima? Može li obični građanin koji jasno razgraničava državljanstvo od vjeroispovijesti i etničke pripadnosti opstati u nezavidnoj društveno - političkoj bh. situaciji? Kako da zemlju u kojoj ga na svakom koraku 'prisiljavaju' da odredi svoj identitet zaradi interesnih ciljeva vladajućih skupina zove domovinom? Preostaje li mu, apsurdno, ali istinito, samo da ode ili ušuti jer njegova prava na dostojanstven suživot u različitosti (što je do rata bila definicija ove zemlje) ne brani niko? Ili pak ima nade da dočekaju taj 'normalan život'?!

Na ova pitanja odgovaramo kroz razgovor sa predsjednikom Naše stranke Predragom Kojovićem, koji je nedavno i sam, na svom radnom mjestu, u Skupštini KS, bio primoran da javno istupi zbog nacionalističkog etiketiranja.


Razgovarala: Maja RUČEVIĆ


Gospodine Kojoviću, stiče se dojam da građani koji svoj privatni i javni angažman ne determiniraju etno-nacionalno-vjerskim etiketama koje odgovaraju određenoj "vladajućoj" skupini - naprosto gube svoje mjesto, važnost i identitet u društvu, ili pak bivaju nepravedno etiketirani, a oni koji to stavljaju u prvi plan - bivaju označenI kao priznati i važni. Da li to znači da je u današnjoj BiH, uprkos stalnoj priči o ugroženosti Srba, Hrvata ili Bošnjaka, najugroženiji građanin koji ne pripada nijednoj skupini, ali ima najčistiji odnos prema svojoj zemlji?

Naše ustavno uređenje se fokusiralo isključivo na ravnopravnost kolektiviteta, etničkih grupa, tzv. konstitutivnih naroda – mada niko ko se bavi ustavnim pravom nakon pada Sovjetskog Saveza ne zna šta bi taj pojam trebalo da znači – i posljedica toga je da su pojedinci, dakle građani, unutar tih grupa ugroženi u ekonomskom i socijalnom smislu. Oni koji ne pripadaju tim konstitutivnim grupama su povrh toga još i diskriminisani na način na koji je to nekad rađeno na rasnoj osnovi u Južnoafričkoj Republici, a danas u Izraelu i vjerskim državama na istoku. Naša se politika velikim dijelom svela na rat pravnim pojmovima koji su elementarni, ali ih nacionalisti ne shvataju – ili se samo prave da ne shvataju. Ne možeš probuditi nekoga ko se pravi da spava, kako kaže Tarik Haverić. Nacija je državljanstvo, a pripadnost ovoj ili onoj etničkoj grupi, religiozna opredijeljenost ili neopredijeljenost je lična stvar i lični izbor u koji se niko, a pogotovo država, ne bi smio petljati. Pogotovo je suludo da se ljudska, građanska i politička prava vežu za nečije etničko izjašnjavanje ili neizjašnjavanje. To odgovara samo onim ljudima koji osjećaju da im je etnička pripadnost najveći i ljudski i profesionalni i intelektualni kvalitet.

Da li je i Vaš nedavni istup u Skupštini KS, između ostalog, imao potrebu da i to naglasi? Kako se danas osjećate u Sarajevu kao čovjek koji potiče iz miješanog braka i koji nema potrebu da naciju stavlja ispred svega?

Iskreno, ne znam ni kako da vam odgovorim na pitanje kako se osjećam kod kuće. Ne mislim da je ni danas u Sarajevu među velikom većinom ljudi bitno iz kakvog ste braka i kako se zovete. Naš veliki pisac, Saša Hemon, je još prije rata objasnio da Sarajevo nije adresa nego stanje duha. To, kako se zovete i izjašnjavate je bitno samo u glavama nacionalista.


Međutim, u javnosti se bez problema deklarišete kao Srbin, ali uvijek ističete da je BiH vaša domovina, a ne Srbija. Koliko je takav stav danas realan, a ne iluzija?

BiH nije moja domovina samo zato što ja nemam druge, nego zato što je volim. Pri tome ne mislim na ovakvu BiH, na ovo što vidimo i živimo sada nego na ono čega se sjećam i kakva znam da BiH ponovo može biti. Da se sada ne upuštamo u priču o tome zašto volim BiH. Ja sam živio jedno vrijeme vani, vrlo dobro, u materijalnom pa i u drugim aspektima života mnogo bolje, kvalitetnije nego sada. Ljudi koji to znaju često me pitaju zašto sam se vratio. Ja obično odgovorim nekom duhovitom doskočicom, ali pravi odgovor je suptilna metafizika i samo jako talentovani ljudi ga uspiju adekvatno izraziti riječima. U jednoj svojoj knjizi koju sam objavio prije politike silu sam koja me vratila kući nazvao gravitacijom i njen intenzitet kvalifikovao kao nenadjebiv.

Zašto ipak Srbin, a ne Bosanac, tj. ono famozno 'Ostali'?

Kada me stranka prvi put kandidovala, morao sam se izjasniti o etničkoj pripadnosti. Naravno, mogao sam se izjasniti kao Ostali, ali…mislio sam da imam, odnosno da želim da preuzmem građansku odgovornost i na taj način, koliko god mogu, pokažem da etničko opredjeljenje nije sinonim za političko uvjerenje. A upravo to je ideal koji nacionalne stranke pokušavaju da dovrše u ovih 20 i nešto godina poslije rata. Ljudi sa državljanstvom Srbije, recimo, ne mogu, tj. ne bi bilo racionalno da negiraju da su i Srbijanci, čak i ako u etničkom smislu nisu Srbi. U BiH je isti slučaj. Kad odem u Beograd ili Zagreb ili New York identifikuju me kao Bosanca. Ja, lično, nemam ništa protiv, ustvari i sam se kao takav identifikujem. Međutim, oni koji negiraju taj svoj identitet, morali bi znati da je vrlo važno i to kako nas drugi opažaju. Svi naši identiteti nastaju u odnosu prema drugima i ako nas cijeli svijet prepoznaje kao Bosance, to znači da bez obzira na našu etničku ili vjersku pripadnost postoje kulturne, geografske, istorijske, kakve god hoćete osobenosti koje nas u tim različitostima objedinjuju i koje je negirati ne samo neracionalno, nego i štetno. Nemam ništa ni protiv identifikacije Srbin iz Bosne ili bosanski Srbin. Dodik tvrdi da nas nema, da to ne postoji, ali, evo, ja sam tu.

Niste jedini koji tako misle, iako je takvih stavova u BiH sve manje... Koliko su takvi ljudi uopšte shvaćeni u današnjoj BiH ili se etiketiraju kao 'budale koje se nisu snašle u savremenom bh. društvu'?

Kada ste spomenuli savremeno bh. društvo, prisjetio sam se predratnih godina, kada su nakon uvođenja višepartijskog sistema, a prije prvih demokratskih izbora, Zdravko Grebo i Tarik Haverić napisali i predložili novi Ustav BiH. To je bio prijedlog građanske, normalne, savremene BiH. I čovjek ne može da odoli a da barem za trenutak ne mašta o tome kako bi izgledala BiH da je bilo mudrosti da se usvoji taj prijedlog: danas bismo pričali o sasvim drugim stvarima, o problemima koje imaju druge članice EU. Ja sanjam o vremenu u kojem ćemo se baviti svim onim problemima koje imaju Norveška, Francuska ili Slovačka, a ne pitanjima kako se ko zove i da li je zemlja u kojoj si rođen tvoja domovina.


Stalno svjedočimo masovnim odlascima ljudi iz BiH, ali se stalno potenciraju ekonomski razlozi za to. Međutim, iza kulisa se zna da nisu ekonomski razlozi jedini i da mnogi odlaze i zato što ne žele živjeti u ovako (nacionalno) unazađenoj BiH. Kakav je Vaš stav o tome i zašto se o tome premalo govori javno?


To je sve jako čudno, jer dok se nacionalisti svađaju oko toga ko je legitiman a ko nije, koja etnička grupa je više ugrožena – mladi odlaze u Njemačku, Švedsku ili Norvešku, iako tamo nema entitetskog glasanja i mehanizma za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa. Naravno, svakome je jasno da u zemlji u kojoj vladaju zakoni koji sve građane tretiraju jednako čovjek je bez obzira na svoju rasnu, etničku i spolnu pripadnost zaštićen i tretiran dostojanstveno. Zato bi i Srbi i Bošnjaci i Hrvati radije emigrirali u te zemlje, a ne u Rusiju ili Iran. Prekjučer sam se vratio iz Bihaća. Vi u Krajini ne možete ni s kim popiti kafu, a da ne čujete bezbroj priča o odlascima: koliko se potvrda o nekažnjavanju izdaje u svrhu regulisanja odlaska, koliko kuća za vodu plaća samo paušal jer tu niko stvarno ne živi, o uplakanim roditeljima koji se u gluho doba noći vraćaju kući nakon što su ispratili djecu na autobus za Berlin, Beč… Žao mi je da idu, ali ih i razumijem. Promjene za koje se mi u Našoj stranci borimo je teže izvesti bez mladih, obrazovanih ljudi. Ali se nadam da ćemo nakon oktobra stvoriti preduslove da počnemo mijenjati ovu zemlju na bolje I da ćemo onda doživjeti masovne povratke. Ti mladi, koji će tamo steći dodatno znanje, radnu etiku pa i kapital će nam biti neophodni da bismo ovakvu BiH transformisali u modernu, evropsku BiH.

Čini se da su u godinama neposredno nakon rata nacionalistička stremljenja bila puno manje izražena nego sada, i da je tada vizija ekonomski stabilne i zajedničke države bila mnogo više prisutna u svijesti i građana i političara. Da li se slažete s tim i šta se desilo u međuvremenu?


Međunarodna zajednica je Dejtonskim sporazumom uspjela zaustaviti ratne metode nacionalista, ali nije imala znanja ni hrabrosti da ide u rješenje suštinskog problema a to je uklanjanje iz političkog života onih ideologija koje su do rata i dovele. To je omogućilo nacionalistima da na ostvarenju svojih ratnih ciljeva nastave raditi političkim metodama. Da bi se to formiranje mini-monoetničkih država na prostoru današnje BiH dogodilo, mora se građanima utuviti u glavu da BiH ne može funkcionisati i da mi ne možemo živjeti zajedno. Tako je nastalo sadašnje stanje masovnog ekonomskog siromaštva, političke nesigurnosti i kolektivnog beznađa. Osim što su to preduslovi za nastajanje i širenje političkog i vjerskog radikalizma, takvo stanje je neophodno za politički uspjeh partija koje na tržište političkih ideja izlaze sa arhaičnim idejama o jednoj naciji, jednom vođi i bogu. Kako kažu na Aljasci, „svaki medo zna 20 priča, ali sve su o medu“. Tako i nacionalisti.

Istraživanja od prije nekoliko godina pokazala su porazne činjenice - da su na pomirenje i suživot u BiH danas mnogo spremniji ljudi koji su ratovali i preživjeli ratne strahote nego mlada generacija koja rat skoro nije ni osjetila. Kako to komentarišete?

Ja sam kao ratni novinar Reutersa imao priliku pratiti izbliza mnoge vojne sukobe, i to što ste rekli je tačno ne samo u slučaju BiH, nego je opšte pravilo. Ratove prizivaju oni koji ne misle u njima ginuti.

Nedavno ste izjavili da će nacionalisti nakon izbora 2018. u BiH ostvariti podjelu na tri mini etničke države, ono što u ratu nisu uspjeli. Da li zaista vjerujete u to i šta ako se to desi?

Da, zaista vjerujem da je to konačni cilj. Dvadeset i nešto godina rade na tome da pokažu da država BiH jednostavno ne funkcioniše, da ne može funkcionisati i da je najbolje da se podijelimo. Osjećam da je mnogo ljudi umorno od svega, od siromaštva i političkog beznađa, i da su možda spremni pristati da se dogodi ono protiv čega su se borili 90-ih. Ne želim ni da zamišljam kako bi to izgledalo, i sve što radim je usmjereno na to da njihovi planovi jednom zauvijek propadnu i da napokon ostavimo prošlost iza sebe i krenemo graditi zemlju u kojoj će se svi osjećati bezbjedno i komforno kao u svojoj kući.

I na kraju, život se i sada svodi na 'priklanjanje torovima', a svako odstupanje od istih automatski znači 'opasnost'. Kako normalno živjeti pod tripartitnim nebom BiH bez podilaženja i ne upasti u obruč podobnosti koji se oko nas sve više steže?

Moj osjećaj je da se ljudi polako bude iz te nacionalističke hipnoze u koju su upali devedesetih, i da shvataju da je kordinirani nacionalistički igrokaz samo maska za kriminal, za lično bogaćenje, i da je motiv etničkih stranaka za bavljenje politikom i navodnom borbom za prava svoje etničke grupe samo to da za ono što rade ne odgovaraju pred sudom.



(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37675
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2871 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Pasaga » 19 Mar 2018, 19:10

bom se on rasprico ... i naprico .... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Krokodil Behko » 07 Apr 2018, 10:22

Danis Tanović se aktivno uključuje u politiku kao kandidat na izborima u oktobru

Osnivač Naše stranke Danis Tanović aktivno će se uključiti u politiku kao kandidat na predstojećim izborima.
Tu informaciju potvrdio je predsjednik Naše stranke Predrag Kojović gostujući na FACE televiziji. Tanović će biti jedan od kandidata, kako je Kojović kazao na nivou koji sam Tanović izabere.

Pretpostavlja se da će bh. reditelj i dobitnik Oscara biti kandidat za državni parlament i možda tako postati prvi član Naše stranke koji će biti izabran u najviši zakonodavni organ BiH.

Kojović je kazao da je Tanović poručio da on ne bi bio dobar kandidat za člana Predsjedništva BiH, ali se opredijelio da ide na jednu od listi.

Tanović je osnivanje Naše stranke objasnio definicijom "da bi spriječio širenje nacionalizma i korupcije."

Njegovo viđenje unutrašnjeg uređenja BiH ogleda se u tome da se ukinu entiteti, uvede progresivno oporezivanje te obavezno glasanje za sve punoljetne građane.

Danis Tanović ranije je bio zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo.




Kojović najavio: Naša stranka će imati kandidata za Predsjedništvo, završio Harvard, radio u UN-u

Predsjednik Naše stranke Predrag Kojović gostujući na FACE televiziji kazao je da će Naša stranka imati kandidata za člana Predsjedništva BiH, ali ime nije želio otkriti.

"Imat ćemo kandidata za člana Predsjedništva BiH. To je osoba koja je jedna sasvim druga BiH. To je jedan izuzetan Bosanac i Hercegovac, koji posao u Predsjedništvu ne gleda kao boks meč gdje svoje protivnike tučete. To je čovjek koji će BiH odvesti u centar evropskih institucija i Parizu, i Londonu, i Bijeloj kući. To je jedan čovjek koji je svjetski a naš, koji govori četiri ili pet jezika", kazao je Kojović.

Ništa više od toga predsjednik Naše stranke nije želio otkriti, uz opasku da je to kandidat koji je rođen u Sarajevu, završio Harvard i radio ozbiljne poslove u Ujedinjenim nacijama.

Radi se o kandidatu koji će najvjerovatnije ući u trku za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda. Na osnovu tih šturih informacija koje je Kojović iznio uz opis CV, to u velikoj mjeri odgovara Boriši Falataru, koji živi u Parizu, završio je Harvard i radio u UN-u, a rođen je u Sarajevu.


(klix)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Chloe » 07 Apr 2018, 12:20

Divim se ljudima koji još uvijek imaju volje, snage i nade da naprave neke promjene na bolje kod nas.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Mutevelija » 07 Apr 2018, 12:49

Ja im se podsmjehujem i ne vjerujem
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Chloe » 07 Apr 2018, 12:54

Pokušati spasiti neșto u šta je utkana laž, kriminal, prevare, štele ne može to "rastjerati" niko više, niko ...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Naša stranka"

Post by Mutevelija » 07 Apr 2018, 13:06

A smak svijeta :zubi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests