Zašto su političari takvi kakvi jesu?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by storm » 10 Apr 2017, 21:23

Nikad vise...
Trebamo sad...

Urazumite me :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by Mutevelija » 10 Apr 2017, 21:38

Mi ćemo se boriti u očuvanju suvereniteta države.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by Podrinjac » 10 Apr 2017, 21:46

"Sve po zakonu"

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15117
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 958 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by Tokmak » 10 Apr 2017, 23:07

''potrebno je provesti prijeko potrebne reforme,ponajprije u pravosuđu''...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by srculence7 » 10 Apr 2017, 23:20

E trebalo bi se bar ponekad i u neku avanturu upustiti... :123
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ako želite biti političar u BiH, morate naučiti ove reče

Post by storm » 11 Apr 2017, 07:12

srculence7 wrote:E trebalo bi se bar ponekad i u neku avanturu upustiti... :123
Ako može Redžo.....može svatko...

samo je upitno kakav obraz imaš....
dotični četvrt pismeni frajer nosi na licu traktorsku gumu :plavi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Zašto su političari takvi kakvi jesu?

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2017, 09:38

Esad Radeljaš, na izlasku iz zatvora, nema ni za taksi :hihi


online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Mala_Mu » 02 Oct 2018, 15:51

Image
Klix.ba je u prethodnom periodu na adrese svih političkih stranaka koje aktivno participiraju u političkom životu BiH poslao nekoliko neuobičajenih pitanja za predsjednike stranaka. Većina ih je izbjegla odgovoriti, tako da u nastavku donosimo šest odgovora onih koji su korektno odgovorili.

Predsjednike stranaka smo pitali: Kada su se posljednji put vozili u javnom prijevozu? Da li bi mjesečno mogli preživljavati sa 400 KM? Gdje kupuju garderobu i koliko su platili svoj mobilni telefon?

Pročitajte njihove odgovore, uz napomenu da na ova pitanja nisu odgovorili predsjednici SDA, SBB, SDP, DF, NiP, HDZ, HDZ 1990, SDS i drugi.

Predrag Kojović

Image

Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

Skoro svaki radni dan. Živim na Bjelavama, a idem skoro svaki dan prije posla na fizičko u Avalon na Marijin-Dvoru pa onda poslije tramvajem do Pošte.

Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400 KM?

Nažalost, puno ljudi živi, tako pa bih sigurno i ja mogao. Iskusio sam kroz život i takve periode i situacije.

Gdje kupujete garderobu?

Supruga me uvijek zeza da ne znam kupovati, jer stalno kupujem manje-više iste stvari. Meni je važno da je uredno, da je plavo i da nema natpisa i cvjetića. Najčešće kupujem u Alti ili kod Granoffa košulje, a farmerke gdje nađem povoljno.

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

Ne znam cijenu ovako napamet, jer ga otplaćujem kroz mjesečne račune. Imam Huwaei i to mi je sasvim dovoljno jer manje-više dobro radi i baterija mu dugo traje.

Senad Šepić:

Image


Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

Nedavno. Pošto supruga i ja imamo jedan auto, ona je imala nekih obaveza za koje joj je trebao auto, a ja sam kući s posla došao tramvajem.

Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400 KM?

Mogao bih. Kao student u Sarajevu preživljavao sam i s upola manje. Naravno, moja današnja primanja i obaveze su puno veće, tako da prihodi diktiraju i troškove.

Gdje kupujete garderobu?

Posljednji put sam kupovao u Travniku, konfekcija, u pogonima bivšeg Borca.

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

Posljednji sam telefon dobio na poklon. A telefon prije njega kupio sam za 600 KM

Ibrahim Hadžibajrić


Image

Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

S obzirom na to gdje stanujem i blizinu mjesta gdje radim, ponekad se vozim tramvajem stanicu ili dvije... Nije to toliko često, ali ponekad koristim tramvaj.

Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400KM?

Kako preživjeti mjesečno sa 400 KM treba pitati one koji, nažalost, preživljavaju s takvim iznosom. Kad morate, onda možete, ali je to ispod svakog ljudskog dostojanstva.

Gdje kupujete garderobu?

Nedavno su mi postavili to pitanje i rekao sam: Gdje stignem! Kao što znate, jednostavan sam čovjek, ne robujem trendovima i oblačim se klasično. Zbog prirode posla najčešće nosim odijela koja kupujem u Sarajevu, preferiram domaće, ali kvalitetno.

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

Trenutno posjedujem mobilni telefon Samsung model S7 koji sam kupio prošle godine svojim ličnim sredstvima.

Branislav Borenović:

Image

Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

Vozio sam se nekoliko puta s najmlađim sinom, prije nekoliko dana popularnom četrnaestkom. Prije nekoliko sedmica vozio sam se autobusom na relaciji Niš -Banja Luka. Volim se voziti autobusom i žao mi je što se češće ne vozim.

Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400 KM?

Teško jer je to skoro nemoguće, ali bih tražio način da to prevaziđem.

Gdje kupujete garderobu?

Na raznim mjestima, nemam nekih posebnih zahtjeva, na nekoliko lokacija u gradu. Cipele kupujem preko interneta s obzirom na specifičnu veličinu (9G).

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

193 KM.

Ilija Cvitanović:

Image

Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

Posljednji put sam se vozio u javnom prijevozu prije mjesec dana.


Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400 KM?

Ne bih mogao preživjeti mjesečno sa 400KM.

Gdje kupujete garderobu?

Garderobu kupujem, između ostalog, u ZARI, C&A, H&M.

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

Mobilni telefon sam platio preko ugovora na pretplatu na dvije godine, mjesečno 60 KM.

Mirsad Hadžikadić

Image


Kada ste se posljednji put vozili u javnom prijevozu?

Volim da se vozim vozom i autobusom. Posljednji put sam se vozio tramvajem prije desetak dana. Po Sarajevu često idem pješke, ali kada sam u žurbi uskočim u tramvaj ili autobus. Sarajevo je relativno mali grad u kojem se pješice možete prebaciti s tačke A do tačku B – ako ste sami, ako ne žurite, ako ne morate s djecom stići do vrtića ili škole. Pošto trenutno u Sarajevu boravim bez porodice i pošto se većina mojih aktivnosti ovdje dešava na nekoliko lokacija koje su blizu jedna drugoj, uglavnom nemam potrebu za prijevozom, nego šetam. Na nesreću, javni prijevoz nije idealan i zastario je, ali većina građana nema druge opcije za prijevoz.

Ako vaše pitanje stavim u širi kontekst, mislim da svi političari ili kandidati za poziciju člana Predsjedništva treba da se voze javnim prijevoznim sredstvima. Lica naših građana u tramvajima i trolejbusima, međugradskim autobusima ili vozovima vam često mogu više reći o stanju nacije nego brojevi i statistike. Jedan ozbiljan državnik bi morao uvijek da teži tome da dobar dio svojih stavova formira na osnovu vlastitog i direktnog kontakta sa svojim narodom, a ne da se samo i isključivo oslanja na procjene analitičara i savjetnika. Mudri lideri nađu načina da čuju svoj narod, da ga posmatraju u svakodnevnim situacijama, da s ljudima razgovaraju o problemima s kojima se oni suočavaju.


Da li biste mjesečno mogli preživjeti sa 400 KM?


Ako morate da preživite s tim ili bilo kojim iznosom, onda nađete načina. To će vam sigurno posvjedočiti brojne porodice širom naše zemlje. Da li bih bio sretan i zadovoljan? Ne. Da li bih želio da to stanje promijenim? Svakako. Međutim, u zemlji s troškovima kakve imamo ovdje u BiH nije moguće kvalitetno živjeti sa 400 KM. I to nije samo problem trenutne potrošnje i činjenice da ne možete djetetu priuštiti izlet, odjeću ili knjige. Puno dublji problem su izgubljeni ljudski resursi – ako imate 400 KM, vi ne možete da uložite u dodatne obrazovne, sportske i kulturne aktivnosti svog djeteta. Roditelji koji brinu o egzistenciji ne mogu razmišljati o poslovima budućnosti kojima bi se njihovo dijete možda trebalo baviti, kako bi pripremili svoje dijete za te profesije. Problem 400 KM danas je, prema mom mišljenju, problem izgubljenih mogućnosti i neostvarenih talenata sutrašnjice.

Pored toga, ako većina naših građana svoje životne potrebe podmiruje ovim ili neznatno većim novčanim iznosom, mi slobodno možemo ustvrditi da smo ostali bez srednje klase koja je nosilac dugoročnog rasta i razvoja svake zemlje. Srednja klasa ne samo da izdvaja više na trenutnu potrošnju, nego efektivno ulaže u kvalitetniji ljudski kapital. Zato mislim da život sa 400 KM danas treba da nas brine, ne zbog onoga što danas ne možemo priuštiti, nego zbog budućeg siromaštva u koje nas uvodi. Naši ljudi već godinama preživljavaju od prvog do prvog u mjesecu. Ne bježe naši ljudi u Njemačku zato što im je ovdje dobro. Najniža plata mora da se poveća, siva ekonomija mora da se eliminiše, radnici moraju biti prijavljeni na puni iznos, a država hitno mora smanjiti ogromne namete privrednicima. S druge strane, privrednici treba da imaju sluha i da dio svog profita dijele s radnicima. Na zapadu se bogatstvo stiče generacijama, dok se kod nas ljudi obogate za nekoliko godina.

Gdje kupujete garderobu?

Istina je da se volim lijepo oblačiti. To je moj način da svakom trenutku koji provedem na ovom svijetu dam značaj koji zaslužuje. Ali ja ne kupujem odjeću u najskupljim radnjama i često čekam sniženja. Međutim, važnije je naglasiti da bismo trebali prevazići dokazivanje društvenog statusa kroz davanje gomile novca na precijenjene komade odjeće i obuće koji se proizvode u neuslovnim fabrikama širom svijeta. Ono što mene zanima su vrijednosti svakog čovjeka. One gotovo nikada nemaju veze sa cijenom odjeće koju ljudi nose.

Koliko ste platili svoj mobilni telefon?

Ništa. Dok sam bio u Americi uzeo sam pretplatu na dvije godine i tako dobio telefon besplatno.

klix.ba

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Merlin246 » 02 Oct 2018, 16:51

A Mirsada sto se razvezao na najtrivijalnija pitanja u kojima odmah vidis jel osoba ok ili je sranje.
Napisao covjek esej na pitanje da li se vozi ikad u javnom prijevozu :888

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 16:58

Zasto bas 400 KM?
. . . . . . . . .

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Merlin246 » 02 Oct 2018, 17:03

Socrates wrote: 02 Oct 2018, 16:58 Zasto bas 400 KM?
Zato sto je to minimalna placa u BiH, politiko nasa. :pivo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 17:13

A sta biste vi, da vam je minimalna placa 1500 KM?

Posto to ne bi bilo ekonomski odrzivo, I zavrsili bi svi kompletno u bankrotu, kriminalu i gladi, mozda da pokusate razumjeti da politicari ne odredjuju minimalnu placu od 400 KM zato sto mrze narod, nego zato sto je to ekonomski odrzivo.

A pitati njih da li bi mogli zivjeti na minimalnoj placi je klasican vid populisticke suplje price.

U kojoj drzavi na svijetu politicari zive na minimalnoj placi?
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Nice try » 02 Oct 2018, 17:14

Kao da neko može pregurati mjesec s 400 KM :kafa
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Mala_Mu » 02 Oct 2018, 17:16

da na ova pitanja nisu odgovorili predsjednici SDA, SBB, SDP, DF, NiP, HDZ, HDZ 1990, SDS i drugi.
Ocekivano :oo

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Nice try » 02 Oct 2018, 17:16

Socrates wrote: 02 Oct 2018, 17:13 A sta biste vi, da vam je minimalna placa 1500 KM?

Posto to ne bi bilo ekonomski odrzivo, I zavrsili bi svi kompletno u bankrotu, kriminalu i gladi, mozda da pokusate razumjeti da politicari ne odredjuju minimalnu placu od 400 KM zato sto mrze narod, nego zato sto je to ekonomski odrzivo.

A pitati njih da li bi mogli zivjeti na minimalnoj placi je klasican vid populisticke suplje price.

U kojoj drzavi na svijetu politicari zive na minimalnoj placi?
Soc, ne možeš pisati ovako jasne postove u ovakvom bućkurišu od države :cvijece
Uostalom, već smo u kriminalu, gladi i bankrotu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 17:20

Bankrot jos niste. Da jeste, bilo bi mnogo gore.

Niko se na Forumu ne zali da je gladan. Ja sam u zivotu bio gladan, I znam kako se ljudi ponasaju kad su zaista gladni.

Kriminal je tema za raspravu.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Chloe » 02 Oct 2018, 17:32

Mala_Mu wrote: 02 Oct 2018, 17:16
da na ova pitanja nisu odgovorili predsjednici SDA, SBB, SDP, DF, NiP, HDZ, HDZ 1990, SDS i drugi.
Ocekivano :oo
Nisam političarka. Živim od svog rada, pošteno, nije minimalac, fino zaradjujem .... A ne bih im odgovorila.

Bolje je šutati nego lagati.

Krenimo od mog zemljaka. Otišao je iz stranke koja ga je izrodila jer želio vișe nije mu pasalo lupam, 400x5 KM, možda neka stotina gore ili dole...

Svi oni idu za parama i moći. Da ne idu, ne bismo imali stranki koliko imamo. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2018, 17:53

Jao, Šepić se nedavno vozio u tramvaju. :D.
Dobro je smio, obzirom na to da je antipatičan do kraja.
online

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Merlin246 » 02 Oct 2018, 18:01

Socrates wrote: 02 Oct 2018, 17:13 A sta biste vi, da vam je minimalna placa 1500 KM?

Posto to ne bi bilo ekonomski odrzivo, I zavrsili bi svi kompletno u bankrotu, kriminalu i gladi, mozda da pokusate razumjeti da politicari ne odredjuju minimalnu placu od 400 KM zato sto mrze narod, nego zato sto je to ekonomski odrzivo.

A pitati njih da li bi mogli zivjeti na minimalnoj placi je klasican vid populisticke suplje price.

U kojoj drzavi na svijetu politicari zive na minimalnoj placi?
Stvarno sto vise citam tvoje postove sve vise si mi odbojan forumas. :dole
A bio si mi simpa u pocetku, nekad cak imas i smisla za humor.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitali smo političare: Da li bi preživjeli sa 400 KM, voze li se javnim prijevozom i gdje kupuju?

Post by Socrates » 02 Oct 2018, 18:06

To sto sam ja tebi odbojan nema nikakve veze sa temom.

Minimalnu placu, istina, odredjuju politicari, ali to rade iz razloga ekonomske opravdanosti, a ne zato sto su odlucili da napakoste narodu.

Pitanje je ovdje, da li bi taj novinar koji ih sve ovo pita imao politicke hrabrosti da odredi minimalnu placu od 800 KM, sa znanjem da citavo drustvo vodi do bankrota I propasti.

Ili bilo ko od vas?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Duminjo, Laser and 21 guests