Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih zločina u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11835
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2928 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Naseef Mushroom » 25 Jul 2021, 22:35

CikCikCikPogodi wrote: 25 Jul 2021, 22:03
Naseef Mushroom wrote: 25 Jul 2021, 20:58
Sve to stoji ali toliko smo dugo čekali taj zakon i onda se trebamo nadati i navijati da ne uhapse najglasnijeg negatora jer su drugi gori?
Negiranje genocida nema opravdanje bio neko bolji, gori, važan, nevažan, sve hapsit.
To ne smije imati opravdanje a za ovu bagru koja je gora za njih moramo naći rješenje na drugačiji način ali kod hapšenja kod negiranja genocida ne smije postojati "ali".
Mislim da su veci problem komentari na internetu nego Dodik, koji je ipak ofiran glumac. Na internetu vecine nije ni stid sa pravih profila vrijedat i sirit mrznju, neki otvoreno u svojim statusima velicaju ubijanja.
Uz svo poštovanje ali smatram da mnogi prave grešku koju si i ti napravio na način kako si započeo svoj post da ima većih problema nego Dodik kada pričamo o negiranju genocida.

Kod zabrane negiranja genocida nema većeg ni manjeg problema jer se svi moraju tretirati isto, Dodik, Šarović, Bulevar sa Klixa, srpski student iz centra Banjaluke, krezubi stočar Mitar sa Pala ili neki naš balijica koji misli da je cool što trola o genocidu po forumima.

Vidim piše se ironično da smo mudri za medalju jer podržavamo hapšenje Dodika a ja kažem da smo mudri za medalju jer smo konačno dočekali taj zakon nakon 26 dugih godina i već smo kod prve osobe koja je ujedno i najglasnija i najbrutalnija što se tiče negiranje genocida počeli sa izgovorima :grana
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Melek » 25 Jul 2021, 23:22

I čuj, “ako se ne dogovorimo, slijede blokade”. Pa šta taj retard uopšte smatra pod pojmom “dogovor”?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15352
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 644 times
Been thanked: 2120 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Laser » 26 Jul 2021, 00:11

Melek wrote: 25 Jul 2021, 23:22 I čuj, “ako se ne dogovorimo, slijede blokade”. Pa šta taj retard uopšte smatra pod pojmom “dogovor”?
Daleko je on od retarda. On sada udara glavom o zid kud god da krene, zato što mu je bitno sužen manevarski prostor.

Frajeri, koji stoje iza Inckove odluke, vrlo dobro su znali kakva če bit njegova reakcija. Sad će ga prepustit narodu. A narod će, vrlo moguće, dovesti na vlast opoziciju koju čine pravi četnici, što Dodik i njegova ekipa nisu. Oni su obični kriminalci i salonski četnici.

Eh, kad pravi ideološki četnici ponovo zajašu, tek tad slijedi seks.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11835
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2928 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Jul 2021, 01:17

Pa šta je onda rješenje? Pustiti Dodika da nastavi orgijati i negirati genocid jer ga trebamo čuvati od pravih četnika?
Ni 72 sata. Ni sedamdeset fucking dva sata nakon Inzkovog nametanja zakona o zabrani negiranja genocida a mi već diskutujemo vezano za najpoznatijeg, najbrutalnijeg, najglasnijeg i najčešćeg negatora genocida treba li ga dirati i to još prije nego što je zakon i stupio na snagu.

Tačno smo narod za izučavanje :grana Pitanje je stvarno jesmo li zaslužili da nam ko pomogne i zauzme se za nas.
Treba nam Šešelja za Visokog predstavnika koji je predložio da se kazni svako sa 20 godina zatvora ko izjavi da je bio genocid u Srebrenici jer izgleda nismo bolje ni zaslužili.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by arzuhal » 26 Jul 2021, 05:39

Ja, osobno, nikad ovaj zakon - dok sam iščekivao njegovo nametanja - nisam ni vidio kao razlog hapšenju bilo koga (odnosno, to je zadnje na što sam mislio i od ovog zakona očekivao), iako je u osnovi o tom riječ, nego jakom instrumentu izluđivanja Srba, poticanju da naprave sranje, pripitomljavanju, razjebavanju Srpske, stvaranju pravnog osnova i uvodu za EU sankcije ključnim akterima negiranja genocida, itd.

Jebeš hapšenje, ne'š narod sav uhapsit, narod - zajedno sa strankama im - treba neprestano jebavat u bulju, tunga-munga do smrti...
uzmi Lysobact

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Melek » 26 Jul 2021, 07:14

Laser wrote: 26 Jul 2021, 00:11
Melek wrote: 25 Jul 2021, 23:22 I čuj, “ako se ne dogovorimo, slijede blokade”. Pa šta taj retard uopšte smatra pod pojmom “dogovor”?
Daleko je on od retarda. On sada udara glavom o zid kud god da krene, zato što mu je bitno sužen manevarski prostor.

Frajeri, koji stoje iza Inckove odluke, vrlo dobro su znali kakva če bit njegova reakcija. Sad će ga prepustit narodu. A narod će, vrlo moguće, dovesti na vlast opoziciju koju čine pravi četnici, što Dodik i njegova ekipa nisu. Oni su obični kriminalci i salonski četnici.

Eh, kad pravi ideološki četnici ponovo zajašu, tek tad slijedi seks.
Pa ne znam baš, to sa ”pravi ideološki četnik” vs “velikosrpski kriminalac”. Činjenica je da je njegova, i ničija druga, retorika bila i još uvijek je strahovito pogubna za sve živo. I za državu i za sve entitete u njoj i za sve narode. Sa klasičnim četnikom se zna, pa čak šta više možda se i da dogovoriti ponešto. Dok sa ovim majmunom, koji je nevjerovatan parazit i lopov, koji svoju egzistenciju bazira na notornom haosu koji stvara i koji ga održava tu gdje jeste - dogovora nema i ne može biti. Šta je tu gore? Kome odgovara sve ovo šta se ima na terenu danas?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Melek » 26 Jul 2021, 07:42

Mislim, evidentno je - a to svi mi što direktno što indirektno tvrdimo, da se jedan bolesni psihopata navalio na kosti i nama i četnicima pa i ustašama i poguban je za sve živo čega se dotakne. To je mnogo veći problem od klasičnog nacionalizma. Ta nepredvidivost koja raspamećuje sve oko sebe. Nek krepa, jebo mu pas mater.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by arzuhal » 26 Jul 2021, 07:46

Odradit će njega njegovi, tu Srbi nikad nisu omanuli...
uzmi Lysobact

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2021, 08:43

Ko .ebe strategiju i finoću. Ja sam potpisao peticiju


https://www.change.org/p/%C5%BEelimo-da ... e_or_share
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Skin » 26 Jul 2021, 08:56

Krokodil Behko wrote: 24 Jul 2021, 10:26
Skin wrote: 24 Jul 2021, 10:09 mnogi su komentirali i da ova stavka u zakonu vec postoji, ali da je, po tuziteljima, tesko dokaziva..

https://detektor.ba/2021/07/23/zrtve-oc ... ati-odmah/

eh sad, osim sto pravnici vec kukaju kako je mrznja subjektivan osjecaj kojeg je tesko dokazati, sigurna sam da postoje bar incidentne prakse u svijetu, gdje se moze nauciti kako se to radi.
samo otvorite taj predmet i pocnite raditi.
dok se oni nakane, ovi se natrkeljase evo u jednom danu...za sedmicu ce se usutiti

Treba imati u vidu opis srpskog tradicionalnog djelovanja, onako kako je to Jovan Cvijić opisao:

"Kad treba neki posao da se uradi, Srbi se samo okupe pa siti se ispričaju o tom poslu, a potom se raziđu, a posao ostane neurađen"

Tako je i dan danas. Odnosno, ovo što se neki Srbi dobrovoljno nude, da idu u zatvor, zbog negiranja genocida, sačekaj dok prvi padne u muriju. Ostali će razmisliti.
pored takvih "geografa", ima i ovakvih istoricara...:ok

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... _toga.html

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2021, 09:00

Skin wrote: 26 Jul 2021, 08:56
Krokodil Behko wrote: 24 Jul 2021, 10:26


Treba imati u vidu opis srpskog tradicionalnog djelovanja, onako kako je to Jovan Cvijić opisao:

"Kad treba neki posao da se uradi, Srbi se samo okupe pa siti se ispričaju o tom poslu, a potom se raziđu, a posao ostane neurađen"

Tako je i dan danas. Odnosno, ovo što se neki Srbi dobrovoljno nude, da idu u zatvor, zbog negiranja genocida, sačekaj dok prvi padne u muriju. Ostali će razmisliti.
pored takvih "geografa", ima i ovakvih istoricara...:ok

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... _toga.html

Odlično primjećeno, odličan izbor, a već sam pročitao :oo
Ima u EX YU tema "Druga Srbija", ali ipak :ok

Inače, najveći Latinkin intervju je na 300+ strana i može se doznati sve o svemu, oko raspada SFRJ

E link
https://www.helsinki.org.rs/serbian/doc ... a%2037.pdf
online

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by CikCikCikPogodi » 26 Jul 2021, 09:48

Naseef Mushroom wrote: 25 Jul 2021, 22:35
CikCikCikPogodi wrote: 25 Jul 2021, 22:03
Mislim da su veci problem komentari na internetu nego Dodik, koji je ipak ofiran glumac. Na internetu vecine nije ni stid sa pravih profila vrijedat i sirit mrznju, neki otvoreno u svojim statusima velicaju ubijanja.
Uz svo poštovanje ali smatram da mnogi prave grešku koju si i ti napravio na način kako si započeo svoj post da ima većih problema nego Dodik kada pričamo o negiranju genocida.

Kod zabrane negiranja genocida nema većeg ni manjeg problema jer se svi moraju tretirati isto, Dodik, Šarović, Bulevar sa Klixa, srpski student iz centra Banjaluke, krezubi stočar Mitar sa Pala ili neki naš balijica koji misli da je cool što trola o genocidu po forumima.

Vidim piše se ironično da smo mudri za medalju jer podržavamo hapšenje Dodika a ja kažem da smo mudri za medalju jer smo konačno dočekali taj zakon nakon 26 dugih godina i već smo kod prve osobe koja je ujedno i najglasnija i najbrutalnija što se tiče negiranje genocida počeli sa izgovorima :grana
Nasa greska sto se takva retorika uzgaja kod nas. Mene boli briga ko je na cijoj strani se borio u ratu, boli me briga jel snajperiso, granatiro, boli me briga. Proslo je skoro 30 godina od toga, hajmo raditi, zaradit para. Ja sjedim sa covjekom koji se borio na Hrvatskoj strani, kojem su predci bili u Drugom Svjetskom Ratu u SS Franz Ferdinand diviziji. Nisam nikad rekao ni a protiv toga niti kritikovo, nit pitao zašto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Julia-Klara » 26 Jul 2021, 09:54

Zatražena trajna suspenzija Milorada Dodika iz politike

Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK) Emir Ramić uputio je pismo premijeru Kanade Justin Trudeau u kojem od te države kao članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira traži da upotrebom svih demokratskih sredstava zaštiti teritorijalni integritet, nezavisnost i suverenost države BiH te da zajedno sa drugim članicama PIC-a predloži visokom predstavniku da trajno suspendira Milorada Dodika iz politike i vršenja bilo koje javne funkcije.

Ramić u pismu ocjenjuje da je Dodik, odbacivanjem odluke visokog predstavnika o zabrani negiranja genocida, ponovnim negiranjem genocida te najavom disolucije države BiH, opasno ugrozio mir i bezbjednost.

– Dodik crpi energiju za svoje antidržavno djelovanje protiv BiH negiranjem genocida u Srebrenici, negiranjem pravosnažnih presuda svjetskih sudova i njihovim svođenjem na političke sudove, suprotstavljanjem evroatlanskim integracijama države BiH, prihvatanjem antiustavne i anticivilizacijeske proslave 9. januara kao dana manjeg entiteta, zalaganjem za odcjepljenja manjeg entiteta i njegovo svođenje na samostalnu državu koju treba pripojiti Srbiji – navodi Ramić.

Podvlači također da je Inzkova odluka o zabrani negiranja genocida naišla na veliko odobravanje mnogih Kanađana, prijatelja istine i pravde, aktivista i boraca za ljudska prava i slobode te mnogih kanadskih naučno istraživačkih institucija.

– Zahvalni smo Kanadi što je priznala odluke međunarodnih i nacionalnih sudova o genocidu u Srebrenici sa dvije parlementarne rezolucije, što je utvrdila 11. juli kao Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici na čitavoj teritoriji Kanade, što se u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Vinipeku nalazi stalna izložbena postavka o genocidu u Srebrenici, što u kanadskom gradu Windsoru imamo spomenik žrtvama genocida u Srebrenici – piše u pismu.

U kanadskim školama se već izučava genocid u Srebrenici, a IGK će uskoro pokrenuti i projekt izučavanja negatora genocida i glorifikatora osuđenih ratnih zločinaca, saopćeno je iz IGK-a.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11835
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2928 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Jul 2021, 10:03

CikCikCikPogodi wrote: 26 Jul 2021, 09:48
Naseef Mushroom wrote: 25 Jul 2021, 22:35
Uz svo poštovanje ali smatram da mnogi prave grešku koju si i ti napravio na način kako si započeo svoj post da ima većih problema nego Dodik kada pričamo o negiranju genocida.

Kod zabrane negiranja genocida nema većeg ni manjeg problema jer se svi moraju tretirati isto, Dodik, Šarović, Bulevar sa Klixa, srpski student iz centra Banjaluke, krezubi stočar Mitar sa Pala ili neki naš balijica koji misli da je cool što trola o genocidu po forumima.

Vidim piše se ironično da smo mudri za medalju jer podržavamo hapšenje Dodika a ja kažem da smo mudri za medalju jer smo konačno dočekali taj zakon nakon 26 dugih godina i već smo kod prve osobe koja je ujedno i najglasnija i najbrutalnija što se tiče negiranje genocida počeli sa izgovorima :grana
Nasa greska sto se takva retorika uzgaja kod nas. Mene boli briga ko je na cijoj strani se borio u ratu, boli me briga jel snajperiso, granatiro, boli me briga. Proslo je skoro 30 godina od toga, hajmo raditi, zaradit para. Ja sjedim sa covjekom koji se borio na Hrvatskoj strani, kojem su predci bili u Drugom Svjetskom Ratu u SS Franz Ferdinand diviziji. Nisam nikad rekao ni a protiv toga niti kritikovo, nit pitao zašto.
Ne znam šta to uopšte ima veze sa ovim šta sam napisao? I kakve veze ima patetika "Hajmo teške teme na stranu i gledati u budućnost" nekoliko dana nakon što je Inzko nametnuo zakon i još ne znamo zvaničnu reakciju srpskih politicara i srpskog naroda? Kakav je to uopšte tajming da se baš u ovoj presudnoj sedmici to napiše?

Jesmo li svi čekali taj zakon o zabrani negiranja genocida? Jesmo i to više od 20 godina.
Je li kazna adekvatna za takav anticivilizacijski čin 3-5 zatvorska kazna? I te kako jer da je kazna samo novčana mnogi političari ne bi žalili od svog miliona i para građana izdvojiti par hljada da jednom od srca negiraju genocid.
Je li to znači da ako Dodik nastavi negirati genocid da bi ga to skinulo sa vlasti jer neće zbog toga biti na slobodi? Znači.

Znači političar koji je svojim provokacijama najzaslužniji što je se nametnuo ovaj zakon koji treba služiti kao primjer drugima ako negiraju a mi ne damo da ga uhapse iz bilo kojeg razloga. Kakvu poruku mi šaljemo svijetu sa tim?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Odraz » 26 Jul 2021, 10:18

Naseef Mushroom wrote: 26 Jul 2021, 10:03
Znači političar koji je svojim provokacijama najzaslužniji što je se nametnuo ovaj zakon koji treba služiti kao primjer drugima ako negiraju a mi ne damo da ga uhapse iz bilo kojeg razloga. Kakvu poruku mi šaljemo svijetu sa tim?
Da je u talu sa SDA i HDZ? :cudi

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11835
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2928 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Jul 2021, 10:32

Odraz wrote: 26 Jul 2021, 10:18
Naseef Mushroom wrote: 26 Jul 2021, 10:03
Znači političar koji je svojim provokacijama najzaslužniji što je se nametnuo ovaj zakon koji treba služiti kao primjer drugima ako negiraju a mi ne damo da ga uhapse iz bilo kojeg razloga. Kakvu poruku mi šaljemo svijetu sa tim?
Da je u talu sa SDA i HDZ? :cudi
Ta teorija nema smisla kod teme nametanja zakona zabrane negiranja genocida.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Hurija » 26 Jul 2021, 10:56

:D

Ni naš SAFF nije imun .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2021, 10:59

Prvo Klix, prvo njih pozatvarati, pa onda Četnike

U Federalnom parlamentu pokrenuta je incijativa da se odluka visokog predstavnika Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida počne primjenjivati na nižim nivoima vlasti u Federaciji BiH.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Julia-Klara » 26 Jul 2021, 12:06

eh et... pusten je niz vodu

Dodik bez podrške za svoje postupke: Ovo je žrtvovanje cijelog naroda zarad nerealnih političkih ciljeva

Dodik je odmah po donošenju dopune Krivičnog zakona BiH, kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje gonocida i ratnih zločina kazao da je spreman na disoluciju i proglašavanje samostalnosti RS, da će predložiti zabranu djelovanja Suda i Tužilaštva BiH napodručju RS, pokrenuo peticiju kojom negira genocide…

Iako jedinstveni u stavu da je ova odluka Incka loša, te da se ne smije olako prihvatiti, iz opozcije su burno reagovali na postupke Dodika.

Zamjenik predsjednika SDS Milan Radović kaže da promo spot SNSD u kojem njihov predsjednik Milorad Dodik, izjavljuje da je spreman na disoluciju i da proglasi samostalnost Republike Srpske dovoljno govori o njihovoj političkoj neodgovornosti i neozbiljnosti.

Narod u Republici Srpskoj sigurno nije spreman na ovaj avanturizam i političku vratolomiju koja nas vodi u neizvjesnu budućnost- kaže Radović.

Radović naglašava da ne smijemo da zaboravimo ekonomske sankcije koje je narod u Republici Srpskoj preživio i koje su dovele do siromaštva, nezaposlenosti, inflacije i nedostatka osnovnih životnih namirnica: brašna, ulja, šećera, mesa, lijekova.

“Ovdje se ne radi o žrtvovanju komoditeta funkcionera vladajućih stranaka, već o žrtvovanju cijelog naroda zarad nerealnih političkih ciljeva i može nam se dogoditi totalni egzodus srpskog naroda, a pogotovo mladih i stručnih ljudi koji nisu spremni na ovakve političke i ekonomske rizike”, pojasnio je Radović.
Osnovno pitanje je, naglašava Radović, kako bi vlast odgovorila na prvi ekonomski udar koji bi nastao praktičnim zatvaranjem tržišta i povlačenjem investitora iz Republike Srpske: ogromnu nezaposlenost, na drastično smanjenje prihoda u budžet čime bi bila ugrozena isplata plata i penzija, na galopirajuću inflaciju i na nedostatak hrane i lijekova, na povlačenje štednje iz banaka u slamarice i slično.

I predsjednik SDS-a Mirko Šarović kaže da je rješenje politika u kojoj se misli glavom, a ne busanjem u prsa i inaćenje prema nekim stvarima gdje nam inat ne treba.
“Politika u kojoj se ponašamo da smo mi jači od cijelog svijeta je blesava politika koju ja ne ne podržavam,” kazao je Šarović i dodao:

“Moram priznati da sam potajno očekivao da se ovo neće desiti, ali, nažalost, desilo se. Poslije deset godina ponovo uvoditi upotrebu bonskih ovlaštenja je loša poruka generalno, bez obzira na ovaj povod. Ovo je loša vijest za BiH jer ja budućnost ove zemlje ne vidim bez što hitnijeg ukidanja visokog predstavnika,” kaže predsjednik SDS-a.

On u intervjuu Nezavisnim novinama navodi da je šteta što nije prošla rezolucija Kine i Rusije o ukidanju uloge visokog predstavnika.

"Biću potpuno otvoren, za ponovo vaskrsavanje uloge visokog predstavnika krivim aktuelnu vlast koja je u značajnoj mjeri svojim djelovanjem, odnosom oko nekih važnih pitanja zauzela takav kurs i radila da je provocirala sve ovo. Oni su jedan od ključnih krivaca zbog čega smo došli u ovu situaciju", kazao je Šarović.

Kakav treba da izgleda odgovor Republike Srpske na ovo nametanje, Šarović odgovara:

"Ja mislim da je pokazivanje mišica loša stvar jer ulazimo u spiralu totalne nestabilnosti, a to nam ne treba. Treba pametno, trezveno i mudro postupati i tražiti politiku u kojoj Republika Sroska neće biti crna vrana i neki remetilački faktor. Treba imati drugačiji i kvalitetniji pristup, naravno držeći se naših prava".

On je rekao da je politika vlasti je jako loša.

"Mi ovakvu politiku nećemo slijediti sigurno. Rješenje je politika u kojoj se misli glavom, a ne busanjem u prsa i inaćenjem prema nekim stvarima gdje nam inat ne treba. Politika u kojoj se ponašamo da smo mi jači od cijelog svijeta je blesava politika koju ja ne ne podržavam. Sa vlasti smo kao SDS spremni da razgovaramo o zajedničom pristupu pod uslovom da smo ravnopravan partner, a ne da nam se rješenja serviraju i diktiraju, a onda se predstavljaju kao srpski nacionalni interes", kazao je Šarović.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović (DEMOS) pozvao je lidere svih parlamentarnih stranaka na sastanak o nametnutoj odluci odlazećeg visokog predstavnika Valentina Incka naglašacvajući da je trenutno najvažnije da se postigne jedinstvo.

Čubrilović je istakao da će pred stranačke lidere iznijeti svoj prijedlog, ali nije želio da govori šta on sadrži.

“Ne bi bilo u redu da u javnost izlazim sa prijedlogom prije nego što ga predočim učesnicima sastanka, ali najvažnije je da postignemo jedinstvo”, rekao je Čubrilović za “Glas Srpske”.

Na ovom sastanku najodgovorniji politički predstavnici u Republici Srpskoj trebali bi da usaglase stavove u vezi sa posljednjom odlukom visokog predstavnika o nametanju zakona o dopuni Krivičnog zakona BiH.

Uoči sastanka lopticu je spustio i predsjednik DNS Nenad Nešić koji je pozvao sve političke partije, i iz vlasti i opozicije, da danas ostave po strani sujete, međusobne animozitete, sitna nadigravanja i partijske interese, te da shvate važnost i težinu trenutka u kojem se nalazi Republika Srpska, kao i posljedice koje mogu nastati ukoliko budu nejedinstveni.

“Danas, ali i na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske moramo biti državnici, a ne sitni partijski trgovci. Možda možemo nadigrati jedni druge, obezbjediti koji glas više za svoju stranku, ali bojim se da ćemo tim međusobnim igrarijama svi zajedno nadigrati i poraziti Republiku Srpsku”, istakao je Nešić.

On dodaje da je milion i dvije stotine hiljada Srba stradalo u prošlom vijeku u BiH, više nego što ih danas živi u Republici Srpskoj.

“Srbi su posljednji koje bilo ko treba da opominje na poštovanje žrtava. Od načina kako se postavimo ova tri dana, zavisiće sudbina srpskog naroda i Republike Srpske”, poručio je Nešić.

Propala peticija?!


Poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović na svom blogu piše kako je peticija, kojom Dodik poziva na odbacivanje zakona o zabrani negiranja genocida, doživjela debakl u Banjoj Luci.

Odmah nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici, SNSD i Milorad Dodik su objavili propagandni videospot kojim pozivaju na jedinstvo Srba i odbranu Republike Srpske, a uslijedila je i peticija s ciljem odbacivanja ovih izmjena zakona.

Na trgovima u gradovima i općinama širom Republike Srpske odmah sutradan su postavljeni štandovi na kojima građani mogu potpisati peticiju, a sve pod budnim okom SNSD-ovih funkcionera, članova i aktivista. Ovo potpisivanje trajalo je tokom cijelog vikenda, a nastavit će se i u narednim danima.

Vukanović navodi da, uprkos snažnoj promociji i pritisku medija kao što su RTRS, SRNA i ATV, odziv građana je i dalje veoma slab.

"Za dva dana svega nekoliko stotina Banjalučana potpisalo je peticiju pomoću koje Dodik kao kukavica želi da se sakrije iza naroda umjesto da jednom pokaže da je muško i lider", napisao je Vukanović na svom blogu.

Dalje navodi da su građani na vrijeme prozreli namjere SNSD-a da iskoristi revolt i nezadovoljstvo naroda odlukom Valentina Inzka, odnosno da na tome profitiraju i prikupe jeftine političke poene.

"Odziv je slab jer ljudi ne žele da budu izmanipulisani i njihovi lični podaci budu zloupotrebljeni i završe na spisku sigurnih glasova SNSD-a", zaključio je.

Šta znači zakon kad nema pravosuđa

Pravnik Dejan Lučka kaže da se velika prašina podigla oko nametanja dopuna Krivičnog zakona BiH od strane Visokog predstavnika.
“BiH se po običaju podijelila na dvije strane, i obe strane daju argumente za i protiv dopuna zakona, od same (ne)demokratičnosti i zakonitosti donošenja odluke pa do potrebe kažnjavanja za negiranje zločina. Međutim, jedna stvar ostaje izvan ovog svega. A to je i da se u dosadašnjoj primjeni odredbi kojima je regulisano raspirivanje mržnje, nije daleko odmaklo. Naime, kada su pitanju krivična djela, u četiri krivična zakona inkriminisano je izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, kroz različite odredbe, koje se protežu od nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi, preko ugrožavanja javnog reda putem radio ili televizijske stanice, pa do djela vezanog za izazivanje mržnje u svim prilikama”, kaže Lučka.

On objašnjava da su nadležni organi, a posebno tužilaštva „najslabija karika u pravosuđu” BiH po pitanju procesuiranja govora kojim se izaziva mržnja.

“Istrage se ne pokreću ili budu veoma brzo bezuspješno završene, a govor kojim se širi, podstiče, promoviše ili opravdava mržnja zasnovana na netoleranciji je sveprisutan u javnosti u BiH. Često se koristi u nastupima političara i javnih ličnosti, doživio je veliku ekspanziju na društvenim mrežama, a u toku izborne kampanje postao je nezaobilazan „rekvizit” mnogih partija. Kao što mnogi pravnici tvrde, uočljivo je da je u BiH balans između govora mržnje i prava na slobodu izražavanja pomjeren u korist slobode izražavanja. Imajući sve ovo u vidu, zanimljivo je pogledati izjave iz Tužilaštva BiH da će formirati predmet u okviru koga će pratiti sve objave i javno iznošenje stavova pojedinaca, grupa ili udruženja, u kojima se negira genocid, zločini protiv čovečnosti i ratni zločini u BiH”, rekao je Lučka.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5760 times
Status: Offline

Re: Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u BiH

Post by Duminjo » 26 Jul 2021, 12:49

Naseef Mushroom wrote: 25 Jul 2021, 20:58
Duminjo wrote: 25 Jul 2021, 20:51 Manje zlo da mile tarlaha jezikom i ovamo potpisuje nego da ovi klimaju glavama, šute i upakuju izjave u neke finjake a ovamo da se grupisu i dogovaraju na neke bitke sa trobojkama.

Opasno je sto su se udruzili..
Sve to stoji ali toliko smo dugo čekali taj zakon i onda se trebamo nadati i navijati da ne uhapse najglasnijeg negatora jer su drugi gori?
Negiranje genocida nema opravdanje bio neko bolji, gori, važan, nevažan, sve hapsit.
To ne smije imati opravdanje a za ovu bagru koja je gora za njih moramo naći rješenje na drugačiji način ali kod hapšenja kod negiranja genocida ne smije postojati "ali".
U politici nema emocija. Iskljuci ih i gledaj malo dalje.
Gledaj kakava je trenutno situacija u entitetu. Svi, najveci cetnici, su se udruzili da skinu Mileta.
Sabura malo, pa haldne glave vidjeti sta dalje. Inzko je, ovim zakonom, ubacio medju njih kost i neka se oni kolju. Samo pustiti da se medjusobno ujedaju a nikako pomagati jednoj strani da ojaca.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests